t STECEMAN'S Bij ons slaagt U HUIBERTS, Payglop De Alkmaarse Gemeenteraad vergadert r Vrfjdag 25 November T949 Bouw-volume 7950 beneden de verwachting chique Theebeurs 'T SIERHUIS is et *eeI ONJUISTE JOURNALISTIEK TER SPRAKE IN ALKMAARSE RAAD 4.08 Noordhollandse Consumptiemelk-vereniging PAG. 2 Leesboeken Prentenboeken Frankenberg n.v. üML QvtcWikii Alkmaarse Courant zal zich moeten verontschuldigen Geef haar Jaarvergadering te Alkmaar Gisterenmiddag vergaderde de Alkmaarse gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. H. Wytema, die de vergadering opende met woorden van welkom en met een geluk wens tot wethouder Bakker, die gisterennacht verblijd werd met een zoon. Van de heer Kirpensteijn was bericht van verhin dering binnengekomen. Een verzoek van de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland, om voor een bedrag van f 65.000 ga rant te willen zijn voor de van 20 ■Juli19 Aug. '50 op het voormalige kazerneterrein aan de Bergerweg te Alkmaar, te houden tentoonstel ling „Van de Wadden tot het IJ", werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Er was een adres binnengekomen van de bewoners van de Stations weg met het verzoek het dek van deze weg te verbeteren. De burge meester deelde mede, dat de onder handelingen over de bouw van een autobus-station aan de Stations weg nog niet zijn afgebroken, zo dat met betrekking tot het wegdek nog geen definitieve voorzieningen zijn te treffen. Op een vraag van de heer Sietsma zegde de burge meester toe zich met Openbare Werken te zullen verstaan over 'n tijdelijke voorziening voor het Sta tionswegdek. Over de bouw van montagewo ningen in de gemeente, waarover gistermorgen juist een telegram was binnengekomen, werd beslo ten, na sluiting van de vergadering de Directeur van Openbare Werken in de gelegenheid te 3tellen even tuele vragen van gemeeteraadsle- den te beantwoorden. Onder de ingekomen stukken was ook een brief van de commis sie voor werkverspreiding in het schildersbedrijf te 's Gravenhage, met het verzoek te willen bevorde ren dat de gemeentelijke diensten het schilderwerk zodanig verdelen, dat ook in de winter werk kan worden opgedragen. Het verzoek werd in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. De heer G. Peereboom, voorzitter van de Chr. Woningbouwver. „De Voor zorg", werd benoemd tot plaats vervangend lid van de adviescom missie woonruimtewet, daartoe aanbevolen door de federatie van woningbouwverenigingen. Als lid van de commissie van toezicht op het L.O. werd benoemd de heer C. Neef. Mej. J. Torreman en Mej. M. I. J. E. Bakker, beiden uit Utrecht, werden benoemd als onderwijzeres aan de school voor B.L.O. Besloten werd tot het instellen van een commissie van advies inzake de vorming van de jeugd buiten schoolverband, waarin vertegen woordigd zullen zijn: de gemeente raad, de katholieken, de Ned. Her vormden en de humanisten, pro Ju- ventute en de Voogdijraad, de di recteur van de stichting voor geestelijke volksgezondheid, en de directeur van het Gew. Arbeidsbu reau. De leden van deze commis sie zullen worden benoemd, wan neer daartoe een voorstel zal zijn gedaan. Er werd besloten van ge meentewege medewerking te verle nen voor de aanschaffing van schoolboeken enz. ten behoeve van de Julianaschool (U.l.o.j. De uit gaven die uit deze medewerking voortvloeien, zullen bij suppletoire begroting worden geregeld. Een verordening over het verlenen van toelagen aan nagelaten betrekkin gen van vast aangesteld personeel aan openbare en bijzondere lagere scholen te Alkmaar, werd vastge steld. Er zal een uitkering worden gedaan tot een bedrag, gelijk aan de door de overledene laatstelijk genoten bezoldiging, berekend over een tijdvak van 3 maanden, aan weduwe en kinderen beneden 18 jaar of aan andere familieleden, voor wie de overledene kostwinner was. De verordening geldt voor hoofden der scholen, leerkrachten en vakonderwijzers(essen) aan openbare en bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onderwijs. De uitkering aan de nagelaten betrekkingen van vak leerkrachten bij het bijzonder l.o. zal nooit meer mogen bedragen dan wanneer de overledene aan een openbare l.s. zou zijn werk zaam geweest. Op 1 September 1949 treedt deze verordening in werking. Op verzoek van de gemeente Limmen werd met haar een over eenkomst aangegaan, waarbij aan de Alkmaarse Brandweer de brandbestrijding in de gemeente Dimmen wordt opgedragen. De heer Torenvlied vroeg naar de fi nanciële consequenties hiervan en werd in deze gerustgesteld. De ver goeding van Limmen aan de ge meente Alkmaar, zal f 0,50 per in woner per jaar bedragen. Een be drag van f 346.50 zal Limmen aan Alkmaar voor het resterende ge deelte van 1949 aan Alkmaar ver schuldigd zijn. De overeenkomst wordt aangegaan op de dag, vol gend op haar bekendmaking in de Staatscourant en voor de periode, eindigend op 31 December 1959. Tenzij minstens 1 jaar voor de af loop dezer periode de overeenkomst door een der beide gemeenten is opgezegd, wordt zij geacht stilzwij gend te zijn verlengd voor de tijd van 10 jaar. De firma's Chr. Kieft en Zn., van '1 Hof en Blokker ril P. Vooren Jr. en de N.V. J. Valkering te Limmen, hebben de gemeente ten behoeve van de stadsparken 2975 tulpen hollen, 2750 narcisbollen en 2 man den crocusbollen aangeboden. Met betuiging van bijzondere erkente lijkheid aan de schenkers, aan vaardde de raad deze schenking. Het gemeentebestuur betuigde zijn erkentelijkheid aan V.V.V. Alcma- ria van wie het initiatief, dat tot de schenking leidde, is uitgegaan. De exploitatie van de Stedelijke Mu- ziektuin werd met ingang van 1 October '49 overgedragen aan de heer H. van Dijk, waartoe de raad besloot, de naam van de heer E. Jager in haar desbetreffende be sluiten te vervangen door die van de heer van Dijk. Besloten werd tot het verhuren van een perceel grond nabij het Zeglis, ter grootte van plm. 400 m2, voor opslag van oud ijzer, aan de heer G. P. van Beekum, voor ten hoogste 3 jaar, tegen een prijs van f 110,per jaar. Besloten werd in overeen stemming met de huurprijsuitvoe ringsbeschikking 1949, op de huur ders van de woningen van het ge meentelijk woningbedrijf, en van de overige woningen der ge meente, het bedrag, waarmee de kosten van voor waterlevering voor die woningen ten opzichte van die van 9 Mei 1940 zijn gestegen, te verhalen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de woningen van het woningbedrijf aan de Boezemsingel, die door de bouw van woningen tussen de Boezemsingel en de Tie- nenwal een ongunstiger ligging hebben gekregen, doch waarvoor huurverlaging, waarom de bewo ners hebben verzocht, niet noodza kelijk wordt geacht. De Commu nisten vroegen aantekening dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Aan de heer P. de Boer Wzn. te Landsmeer werd on derhands opgedragen het vervoer van vuilnis in 1950, voor de prijs van f 1,40 per M3. Besloten werd tot machtiging van B. en W., ten behoeve van de dienst 1950, zonodig geldleningen aan te gaan ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, zodanig, dat de lopende kasgeldleningen het be drag van f 2.000.000,niet te bo ven gaan en tegen een renteper centage dat het rentetarief, vast gesteld of vast te stellen door de ministers van binnenlandse zaken en van financiën niet overschrijdt. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met de A'damse Bank N.V., kantoor Alkmaar, tot rente- gevende belegging van tijdelijk be schikbare kasgelden der gemeente, tegen een zakelijk onderpand tot ze kerheid der terugbetaling, dat ten minste de waarde zal hebben van het in bewaring gegeven bedrag. Een voorstel tot opheffing per 1 Januari 1950 van het gemeentelijk pensioenfonds, met de bepaling dat het kapitaal van het fonds wordt aangewend voor een fonds voor bij zondere doeleinden, werd aanvaard, evenals een voorstel tot opheffing van het gemeentelijk ongevallen fonds, met een eendere bepaling omtrent het kapitaal van dit fonds. De heer Hoijtink meent, dat het de morele plicht is van de gemeen te, iets te doen voor een tweetal arbeidscontractanten bij sociale za ken, die reeds meer dan 15 jaar in gemeentedienst zijn. Wethouder v. Slingerland antwoordt, dat deze zaak de sympathie heeft van B. en W. De heer Hoijtink wijst daarna op de urgentie van dit geval. Besloten werd B. en W. een cre- diet van f 9000,ter beschikking te stellen, ter vernummering van daartoe in aanmerking komende percelen en om de overige percelen voor éénmaal voor gemeentereke ning te voorzien van een huisnum merplaatje van het vastgestelde model. De heer Holsmuller toont zich een tegenstander van dit voorstel, althans in zijn geheel. Hij wil wel nummerbordjes beschikbaar stellen voor die percelen, die vernummerd moeten worden De heer Gouds blom daarentegen toont zich een voorstander evenals de heer Cou- wenhoven; zij beiden willen de za kelijke voordelen van uniforme nummerbordjes laten overwegen boven eventuele aesthetische be zwaren. De heer Venneker zegt dat het afwijzend advies van de fin. com missie zich baseert op financiële bezwaren. De heer Berkhouwer wil de huiseigenaar voor zijn eigen huisnummer laten zorgen. Hij acht de uitgave niet verantwoord. De hr. v. d. Borden neemt het op voor de huiseigenaars tegen de heer Berk houwer. Na deze vrij uitgebreide discussie werd het voorstel dan aangenomen. De WD wilde ge acht worden te hebben tegenge stemd. De uitgaven hiertoe zullen nader worden geregeld bij de begroting voor het dienstjaar 1950. De raad machtigde B. en W. bezwaar te maken tegen het voornemen van Ged. Staten ter beschikking over het bouwvolume van de gemeente ten behoeve van andere gemeenten, wanneer door gebrek aan voortva rendheid van de kant van de ge meente of zelfs door overmacht op 1 December a.s. nog niet ten volle de rijksgoedkeuring tot uitvoering is verkregen voor het aan de ge meente voor 1949 in totaal toege wezen bouwvolume. In verband met de bouwvolume kwestie verzocht de heer Couwen- hoven, B. en W. in hun verzet te gen het voorstel van Ged. Staten, duidelijk te doen uitkomen dat deze zaak door de betreffende autori teiten zonder noodzaak al te zeer is getraineerd. Ook de heer Berkhou wer toonde zich zeer verontwaar digd over het besluit van Ged. Sta ten, en legde een motie over, ter kennis te brengen aan Ged. Staten. Hierin is vastgelegd dat de woning bouw hier niet dient belemmerd te worden door omstandigheden, t.a. waarvan geen enkel orgaan der ge meente enig verwijt treft, doch waarvan de oorzaak kan zijn gele gen bij provinciale- of rijksbureaux. De burgemeester deelde mee dat het bouwvolume voor 1950 verre beneden de verwachtingen blijft, zodat de toekomst er zeer somber uitziet. De motie vindt burgemees ter overbodig, omdat die parallel loopt met het verzet van B. en W. Met een sprekend voorbeeld illus treerde de burgemeester ten over vloede de traagheid der rijks- en provinciebureaux. De heer Hoijtink stelt zich ach ter de heer Berkhouwer en laakt de trage ambtenarij, doch acht evenals de voorzitter, de motie van de heer Berkhouwer overbodig. De burge meester stelt voor het verzet te doen uitgaan van de raad, niet van B. en W. en verzoekt de heer Berk houwer zijn motie terug te nemen. De heer Berkhouwer handhaaft zijn motie na een beraad van 5 minu ten. De heren Sietsma en Venneker vragen om intrekking van de mo tie. De motie Berkhouwer komt in stemming en wordt met 18 tegen 6 stemmen verworpen. Voor een Natuurlijk naar LANGESTRAAT 86 t. o. het Stadhuis (Adv.) Opbrengst Simavi-collecte ALKMAAR. Het Simavi-Comi- té verzocht ons opname van het vol gende: Met oprechte dank aan de gevers en geefsters aan kleine, grote en anonieme giften, tevens de collec tanten nogmaals hartelijk dankend voor hun moeite, melden wij, dat de collecte van Simavi f 2805,64 heeft opgebracht. De heer J. Koster, Langestraat 22, die zo goed geweest is, het propa gandamateriaal voor de collecte een plaats te geven in zijn etalageruim ten brengen wij in het bijzonder hiervoor onze dank. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: Alkm. Kamermuziekveren. Chopin-recital George van Renesse. BIOSCOPEN: Harmonie en Victoria: Fietsendieven, 14 Jaar; Cinema: Ergens in Europa, 18 jaar; ABT: Avonturen van Martin Eden, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel 3931 NACHTDIENST APOTH.: B. H. J. Schouten, Emma- straat 47. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. PLAATSELIJK MIST Meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Meest zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Langestraat 28 Te lef. 2394 - Alkmaar (Adv.) INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR G. van Duin, van Enkhuizen naar St. Anna- straat 9; G. Oudeians, van Am sterdam naar Snaarmanslaan 77; P. Zeeman, van Zijpe naar B. Bot- temannestraat 6: D. Bakker en gezin .van Anna Paulowna naar Égmonderstraat 18; H. J. van Dam. van Den Helder naar Ken- nemerpark 17; Maria J. Vlaar, van Bergen naar Verdronkenoord 49; Ida van Oosten, van Amster dam naar Nieuwlandersingel 70; L. van DierenHoningh. van Broek in Waterland naar Prinses Julianalaan 14; J. Klompmaker, van Centraal bevolkingsregister naar Nieuwlandersingel 29; Johan na S. W. Raas, van Oude-Niedorp naar Steynstraat 21; J. J. Zuur bier, van Koedijk naar Oude gracht 124; Trijntje C. Bloothoofd, van Beverwijk naar St.uartstraat 42: M. Geusebroek, van Wieringer- meer naar Koningsweg 41: C. de Groot, van Den Helder naar Noor derkade 36; P. Wildeboer-van der Werf en zoon, van Nederlandse Antilen naar Rippingstraat 14: G. Klaucke en gezin, van Norg naar 2e Tuindwarsstraat 23a; E. G. van Westerop, van Harenkarspel naar van Evefdingenstraat 18; R. Dijkstra, van Amsterdam naar Dubbelebuurt 8: M. Schipper Geelkerken, van Amsterdam naar Nassaulaan 6; D. F. Hartman en echtgen. van Maartensdijk naar Stationstraat 7; J. van der Molen, van Heiloo naar Hof 2; R. Block, van Medemblik naar Dubbele buurt 14: J. E. Broeseliske. van Den Helder naar van Everdingen- straat 18; P. J. Meurs en gezin, van Schoorl naar Emmastraat 64: Elisabeth Beentjes, van Maas tricht naar Paardenmarkt 6a: J. A. Middelhiff. van Harenkarspel naar van Everdingenstraat 13; Gijsbert Speksnijder en dochter, van Leeuwarden naar Ruysdael- kade 19. Afscheidsreceptie Directeur P.T.T. ALKMAAR. De heer W. H. Gïevêlink, directeur van de PTT ahier, die als zodanig is benoemd te Arnhem, zal op Zaterdag 26 Nov. des middags om 3 uur. in Het Wa pen van Heemskerk een afscheids receptie houden. De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak In winkels met L ons raamblljetl Interpellatie Couwenhoven. In de avondzitting van de Alk maarse gemeenteraad kwam de in terpellatie aan de orde, die de heer Couwenhoven (P.v.d.A.) had aan gevraagd en waarin hij uitweidde over en vragen stelde omtrent de geruchtmakende artikelen, waar mee de Alkmaarse Courant zich de laatste tijd terdege heeft gebla meerd. De heer Couwenhoven hield deze interpellatie, omdat in deze artikelen de suggestie wordt gedaan van schromelijke tekortko mingen bij een hoofdambtenaar van de gemeente en de onder diens leiding staande Dienst van Bouw en Woningtoezicht. Op een desbe treffende vraag van de heer Cou wenhoven erkenden B. en W. be kend te zijn met de bedoelde arti kelen in de Alkmaarse Courant. Drie punten wilde de heer Cou wenhoven onder het oog zien: het positieve in deze artikelen, waar het betreft de slechte toestand van een woning, het sensationele ka rakter der artikelen, geaccentueerd door hun lengte, de koppen, de foto's en het vet gedrukte en de beschuldigingen aan het adres van de directeur van Openbare Werken en de Dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht. Een vierde punt, dat de heer Couwenhoven behandelde, was de grenzenloze vrijmoedigheid, waarmee men in de A. C. enige malen aanhalingen doet uit de be zettingstijd. Interpellant meende, dat met de befaamde publicaties geen enkele zaak was gediend, bo vendien meende hij, dat er in de artikelen sprake was geweest van het verwekken van sensatie. Er was een foto gepubliceerd, die ge nomen was, toen men met de repa ratie van een dak bezig was. Deze foto gaf niet de werkelijkheid weer en was tendentieus. Ten op zichte van een Dienst, die door tijdsomntandkgheden gedwongen, wel eens beslissingen moet nemen, die niet iedereen naar de zin zijn, is een publicatie van een sensatio neel en tendentieus karakter un fair; zeker in dit geval, nu er ver schillende onjuistheden en halve waarheden tot een felle critiek op het beleid van directeur en dienst zijn verwerkt. Daarna nam de interpellant het hoofdartikel van de Alkmaarse Courant van 17 Nov. onder de loupe, waarin gesproken wordt van dreigende beknotting der persvrij heid en van gevaarlijke onderstro mingen, waartegen de vrijheid van drukpers moet worden verdedigd en welk artikel besloten wordt met de zinsnede: „Zie hier de pers vrijheid anno 1949, vier jaren na opheffing van de Cultuurkamer". Het is typerend, aldus interpel lant. dat juist de Alkmaarse Cou rant ons moet wijzen op de pers vrijheid na de opheffing van de cultuurkamer. Het is niet alleen typerend, maar het doet ons den ken aan de dief, die zelve zo luid mogelijk roept: „Houdt de dief!" Komende tot de beschuldiging aan het adres van de heer Knol en zijn dienst, meende de heer Cou wenhoven, dat het beter was ge weest, wanneer de heer Knol niet aan de A. C. kenbaar had gemaakt, dat hij zijn ambtenaren verboden had de A. C. verdere inlichtingen te verstrekken, hoewel interpel lant toegaf, dat deze hoofdambte naar volgens het ambtenarenregle ment daartoe het recht had. Even zo meende de heer Couwenhoven met betrekking tot het antwoord van B. en W. op de vragen, deze materie betreffende, van de heer Hoytink, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het weigeren om in lichtingen aan de pers te verschaf fen, hoewel hij zich kon indenken, dat er omstandigheden zijn, waarin zo'n besluit moet worden genomen, juist in het belang van de persvrij heid. Interpellant is van mening, dat het antwoord van B, en W. aan de heer Hoytink, waarvan wij on langs het resumé hebben gepubli ceerd, een geheel ander licht werpt op de zaak dan de artikelen van de Alkmaarse Courant. Interpellant laakte vervolgens de kop van de A. C.: „Knollen voor citroenen" en hij memoreerde daarbij, hoe de A. C. haar publiek in oorlogstijd knollen voor citroenen heeft ver kocht. Over de kwaliteit van die knollen en die citroenen zei de heer Couwenhoven het zijne. Bo vendien gispte interpellant de wijze, waarop de redacteur van de A. C„ die het artikel schreef, aan zijn gegevens is gekomen. Als ouder van een schoolkind en niet als journalist vervoegde die redac teur zich bij het hoofd van de Lin- denschool en hij publiceerde als journalist wat hij als vader was te weten gekomen of althans meende te weten gekomen te zijn. En wan neer de betrokken journalist deze gang van zaken ontkent, dan telt voor interpellant het woord van het hoofd der school zwaarder dan het zijne. Het artikel was tenden tieus, omdat de feiten anders lagen dan werd vermeld. Naar aanleiding van de woorden, die de Alkmaarse Courant in haar verweer durfde wijden aan de bezettingsjaren, zei de heer Couwenhoven, dat wij ons herinneren, dat de A. C. een van de bladen was, die zich in bezet tingstijd lieten muilkorven, en dat zij dag aan dag haar lezers vergif tigde met het Duitse gif. De A. C. moet ons maar niet te veel herin neren aan die tijd, want wie een vat boter op zijn hoofd heeft, kan beter uit de zon blijven. Als de perszuivering was gekomen, zoals men zich die had voorgesteld, dan zou van de A. C. thans niet veel een paar linksgeweven kousen met NIJLON EFFECT! Onze „Paradiso" kous is voor iedere dame 'n wel kom geschenk Modetinten alle maten ZIE SPECIALE ETALAGE KOUSENBAR Langestraat 93 - Tel. ALKMAAR 4326 (Adv.) Het huis met DE BESTE KEUZE in alle betere merken Parfums, Eau de Colognes. Pracht St. Nicolaas Cadeaux voor iedere beurs. Alleen bij: De tiende vergadering van de Noordhollandse Consumptiemelk- vereniging werd Donderdagmid dag in Het Gulden Vlies te Alk maar gehouden. De bijeenkomst was door een 125 afgevaardigden uit alle delen van de provincie bezocht, terwijl zich onder de gas ten bevonden de heer S. H. ten Cate van het Bedrijfschap voor Zuivel en de heer E. Haighton van de Vakgroep detailhandel. Ook de heer Te Riele, de voorzit ter van de Vakgoep, bleek ter vergadering aanwezig. In zijn openingswoord drukte de voorzitter, de heer D. D. Mol, zijn tevredenheid uit over het feit, dat er zoveel belangstelling voor deze vergadering was. Voorts deelde hij mede, dat met ingang van 20 November j.l. het B.Z. was gereorganiseerd in dier voege, dat de provincie en plaatselijke af delingen waren vervallen, waar voor in de plaats regionale af delingen zijn gekomen, t.w. Oost, West, Noord en Zuid. De heer Meyer, leider van de afdeling West. was verhinderd persoonlijk ter vergadering aanwezig te ziin en was vertegenwoordigd door de heer Middelburg, in Alkmaar geen onbekende. Evenals in het jaarverslag tot uiting kwam. kon de voorzitter over het afgelopen jaar tevreden zijn. In verband mét een terug gang van de consumptie, hoopte de voorzitter, dat de winstmarge voor de slijters spoedig op een redelijk niveau zal worden vast gesteld. In de loop van het jaar namen 60 leden deel aan de vaktcursus, 48 leden behaalden het diploma. De nieuwe cursus is gestart met 40 deelnemers. Nadat op voorstel van de kas- commissie aan de penningmeester décharge was verleend, werd de rekening over 19481949 vastge steld. Deze sloot met een saldo van ƒ3.138.68. Besloten werd daarvan 1805.zijnde 105 der omslag, aan de leden te restitu eren en de rest, 1300.te stor ten in een noodfonds, waarvan de naam en het gebruik, op voorstel van de heer Jac. Beemster, nog nader door het bestuur zal wor den vastgesteld. In het bestuur werden herkozen de heren Jac Beemster, C. Smids, met de plaatsvervangers E. Sloot haak en P. de Geus, terwijl door de L.T.B. voorgedragen was de heer A. Bloothoofd en de heer C. Rotteveel als plaatsvervanger. Besloten werd in de kascommis- sie ook een lid te doen aan wijzen door de V.Y.Z.M. en de bond van op Coöp.-grondslag werkende zui velfabrieken. Het voorstel van de afdeling Uitgeest, om de bond, vanwege de dubbele contributie, te betalen aan de vakgroep en dé bond, op te heffen, vond in de vergadering absoluut geen weerklank. Vele af gevaardigden getuigden van de goede werkwijze van de consump- tiemelkvereniging, die men niet gaarne wilde missen. Het voorstel Uitgeest, werd, mede doordat het niet door een afgevaardigde van Uitgeest kon worden gesteund om het vreemde feit, dat Uitgeest niét was verschenen', verworpen. Clubkampioenschappen van D.A.W. ALKMAAR. Zaterdagavond wor den in de Alkmaarse Overdekte van 5.15 tot 6.30 uur de jaarlijkse clubkampioenschappen van de Alk maarse Waterratten gehouden. Veel meer dan andere jaren staat ditmaal de vraag open, wie de titels mee naar huis zullen nemen. Bij de meisjes zal het in hoofd zaak gaan tussen H. Ouwehand, de titelhoudster en T. Schats, die el kaar weinig zullen ontlopen, met diverse gegadigden voor de derde plaats. H. Willemse, die vorig jaar kam pioen werd, zal niet kunnen mee doen. De strijd bij de jongens zal zich nu in hoofdzaak afspelen tus sen H. de Jong, B. Êkkel en C. Zut, die waarschijnlijk in deze volgorde zullen eindigen. Hoewel aanvankelijk werd bekend gemaakt, dat het damesnummer de ze avond wegens ziekte van de fa voriete niet zou doorgaan, zulks op verzoek van haar naaste concurren ten, zullen de dames Zaterdag wel starten. Nu heeft H. Boxem de bes te papieren, doch ze zal geducht op moeten passen voor J. Piersma en L. Verheul. Bij de heren is de vraag geheel open door het meezwemmen van diverse nieuwe krachten, maar toch zullen dezen niet opgewassen zijn tegen de ervaren J. Henneman en W. Bloothoofd. Wie van deze twee uiteindelijk de zege zal behalen is niet te zeggen of zou de betere voorbereiding van laatstgenoemde de doorslag geven? We maken het zwemmend publiek er op attent, dat de zwemzaal pas 6.30 uur weer ter beschikking zal zijn in plaats van 6.15 uur. Wanneer de voortekenen niet be driegen zal het Zaterdag in de Overdekte aan spanning en goedé sport niet ontbreken. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR J. P. M. v. d. Veen etaleur, r.k., en gezin, naar Am sterdam; M. G. Rumpingvan Baarsen, r.k., naar Beverwijk; A. A. ReijntjesKooter, r.k., naar Borneo; Petronella G. Peperkamp, r.k., naar Baarn; J. M. C .Smit, naaister, r.k., naar Den Haag; K. van der Velde, fabrieksarbeider, n.h„ naar Eygelshoven; Anna T. Bakker, n.h., naar Castricum; E. H. A. van Diepen, 11. verpleegster, r.k., naar Hoorn; A. C, M. Deckers, 11. verpleegster, r.k., naar Hoorn; Wilhelmina C. Verwer, r.k., naar Apeldoorn; C. H. Sprokkelhorst, monteur, n.h., n. Assen; H. Meyer, li. mach. N. Sp„ n.h., naar H. H. Waard; Elisabeth M. de Waard, r.k., naar Noordwijk; T, M. Smit z. b„ n.h., naar Den Helder; Theresia G, E. Bots, r.k., naar Tilburg; J. P. H. Putter, parlevinker, r.k., naar Vle- sen-Santpoort; J, Roosendaal, opz. abb., geref., naar Hilversum; U. K. J. Aalbers, kantoorbed. r.k„ naar Utrecht; C. Uylemans, boekhoud ster, geen, naar Groningen; O. A. A. Sachumsky-Mahmoed, r.k., n. Menado; J. H. Span, metaalbew., r.k., naar Haarlem; C. G. Gaerthé, r.k., n. Heiloo; J. Kieft, chauffeur monteur, n.h., naar Zuid en Noord Schermer; J. Brautigam, adj. acc. geen, naar Amsterdam; J, H. Som- mer, bew. H. v. B., r.k., naar Beemster; J. Bron, schoenmaker, en gezin geen, naar Langedijk; J. P. Strik, dnstb., n.h., naar Zwaag. AiTsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 26 November te 14 uur, tot Maandag 28 November te 8 uur, alleen voer spoedgevallen bereikbaar de artsen: Veenis, Beker, Nauta, Hoogkamer, Verheul, van Wiêringen, Koning, Schreuder en Bouwman. R.K. A.F.C. Nieuws ALKMAAR. Op Maandag 28 Nov. a.s. draait de bekende film „Koning Voetbal" voor onze ver eniging in het Gymnastieklokaal van de St. Adelbertusschool en wel om 6 uur voor de adspiranten en welpen en om 8.15 uur voor de se nioren. steunende leden en dona teurs. Ieder die nog mee wil naar Spier dijk kan zich nog tot Zaterdag avond zes uur opgeven. Vanwege de grote belangstelling moesten wij een derde bus aanvragen. Wacht niet tot Zondagochtend, want dan zou U misschien niet meer mee kunnen. Het Bestuur. JUBILEUM-AVOND VOLKSUNIVERSITEIT ALKMAAR. Wij vestigen er de aandacht op dat de jubileum avond niet op Donderdag 1 Decem ber, zoals abusievelijk werd vermeld maar op Woensdag 30 November wordt gehouden. HOCKEY-PROGRAMMA ALKMAAR. Het programma van de Alkm. Mixed Hockey Club luidt voor Zondag: Dames, 2e klasse C: FitAlkmaar; 4e klasse D; Alkm.Strawb. II. Heren: Prom.-klasse C: Alkmaar SCHC; 2e klasse C: Alkmaar Kraaien; Veteranen: AlkmaarBe Fair, Dierenartsendienst- Hollands Noorderkwartier Zondag 27 November hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dekker tel. 312 te t Zand en P. van der Kolk, tel. 232 te N. Niedorp. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 27 NOVEMBER Rayon W.-Friesland (W). Dr. Bloem te Spierdijk, telef. K 2296: 204: Dr. Boeckhorst te Wog- num. teléf. K 2297: 215; Dr. Ferwer- da te Twisk, telef 8. over zijn geweest, Wil de A. C. er niet aan meewerken, dat de demo cratie niet tot een aanfluiting wordt, dan zal zij daarvan tot haar eigen schade de gevolgen moeten dragen. De heer Couwenhoven be sloot met een viertal vragen, waar over hij de raad nader wenste te zien ingelicht. De vragen hadden betrekking op 1) de uitlating, die door de bewoner van het perceel Koningsweg zou zijn gedaan: „Laat maar lekken, des te eerder hebben wij een andere woning", 2) de data van het onderzoek naar de centrale verwarming in de Lindenschool, 3) de toewijzing van een andere wo ning aan het gezin van de Ko ningsweg, 4) de waarschuwing van B. en W. aan de A. C„ dat geen gegevens meer aan de krant ver strekt zouden kunnen worden, In zijn antwoord verwees de voorzitter interpellant naar het antwoord van het college aan de heer Hoytink over deze materie. De uitlating van de Koningsweg bewoner zou zijn gedaan tegen de aannemer. „Ja" staat hier tegen over „neen". Op de 3de vraag van interpellant was het antwoord, dat de bewoner niet ingeschreven staat als woningzoekende en geen verzoek om een andere woning heeft gedaan. Een desbetreffend verzoek zal eventueel in behande ling worden genomen. Openbare werken heeft, zoals dat ieder jaar gebruikelijk is, voor het stooksei- zoen een onderzoek ingesteld naar de verwarming van de Linden- school. Het hoofd der school heeft niets dan lof voor de werkwijze van Openbare Werken. De juiste data, waarop de vraag van de heer Couwenhoven betrekking heeft, zijn vermeld in het antwoord aan de heer Hoytink. Op de vierde vraag van de interpellant ant woordde de burgemeester, dat door B, en W. slechts is gesproken van een overweging, om niet lan ger tot het verstrekken van be richten over te gaan. Inderdaad is dit een uiterst middel. Het gaat echter niet zozeer om de inhoud van de artikelen in de A. C., dan wel om de toon ervan. Als die toon beledigend is voor een hoofdamb tenaar en het college, dan kan er aanleiding zijn tot bedoelde over weging. De voorzitter voegde daar aan toe, dat B. en W. nog niet tot deze overweging is overgegaan. De heer Hoytink (A.R.) sprak in deze van een onverkwikkelijke historie. Met zijn vragen had hij tweeërlei doel beoogd: de betrok ken hoofdambtenaar ter verant woording te roepen, wanneer de berichten van de A. C. op waar heid berustten ofwel, in het andere geval de raad op te wekken een verdienstelijk ambtenaar niet zon der meer door het slijk van een sensationele publicatie te laten sleuren. De heer Hoytink betreurde het, dat een der journalisten van de A. C„ die altijd in de beste ver standhouding met het gemeente bestuur heeft samengewerkt bij de behandeling van deze onverkwik kelijke zaak moest tegenwoordig zijn. De Alkmaarse Courant heeft de mogelijkheid van een minne lijke schikking gepasseerd en is een venijnige tegenaanval begon nen na het antwoord van B. en W„ waarbij zij schermde met haar „so ciale bewogenheid". De onderkop „Knollen voor Citroenen" gaat alle perken te. buiten en een ern stig protest daartegen is gewenst. Ten onrechte sprak de hoofdre dacteur over de „uiterste zelfbe perking" die de krant zich had op gelegd. Naast de vrijheid van de pers staat haar verantwoordelijkheid. Die is in deze zaak volkomen zoek. De gewraakte publicatie kan een ambtelijke moord op de betrokken hoofdambtenaar betekenen. De heer Hoytink hoopt, dat de A. C. en de Dienst van Openbare Werken el kander alsnog zullen vinden en de hand reiken. Als ons personeel echter het leven onmogelijk wordt gemaakt door de pers, dan dienen tegenmaatregelen te worden geno men. De heer Hoytink meent, dat de A, C. thans een poging doet, om via het buitenland, Heerhugowaara en het N.H. Dagblad de aandacht van de zaak af te leiden. Laat men dat doen langs de rechte weg. Da heer Couwenhoven sluit zich aan bij de conclusie van de heer Hoy tink en zegt, dat de rectificatie, die de A. C. van een harer artike len heeft gepubliceerd, in haar on opvallendheid niet ruiterlijk is ge weest naast de sensationele op maak van het gerectificeerde arti kel. De heer v. d. Borden (C.H.U.) nam het oP voor de huiseigenaren, die de slechte staat, waarin hun huizen verkeren, die niettemin als woningen dienst moeten blijven doen, naar de noodwet Drees ver wezen worden. De heer Torenvlied (C.P.N.) ver dedigde op de hem eigen manier, dat wat hij democratie noemt. Tenslotte zette de burgemeester in het licht, dat het gemeentebe stuur met de uiterste welwillend heid staat tegenover de pers. Een vrije pers, die in verantwoordelijk heid haar oordeel vormt, en formu leert, is een der kostelijkste goede ren, waardoor ons land zich on derscheidt van menig land, dat ge ografisch tot Europa behoort. Cri tiek, in Behoorlijke vorm gevat, wordt gaarne aanvaard; er is ech ter geen samenwerking mogelijk, als de vorm van de critiek kren kend is. Het gaat hier om het krenken, niet om de critiek. De kop „Knollen voor citroenen" wraakte de voorzitter als niet za kelijk cn onaanvaardbaar. Hiermee vervalt alle waarde der critiek. Ook hij zal gaarne de goede ver standhouding tussen krant en dienst bevorderen, maar na zo'n belediging eist hij de verontschul diging van de verantwoordelijke redacteur van de A. C. jegens de directeur van G.W. Ook hem doet de behandeling van deze zaak leed voor de hier aanwezige journalist van de A.C, Er is geen sprake en (Vervolg op pag. 5)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2