Tips Nieuw Hogere lonen en kinderbijslag en toeslag aan Ouden v. Dagen GELD Hatta brengt verslag uit aan werkcomité van 't KNIP Socialistenleider Kurt Schumacher voor twintig zittingen geschorst Openbare leven nietverlamd Met ingang van 7 Januari Politieke Commissie verwerpt Russische „vredesresoluties" Samsudin tevreden is Drie millioen stakers D )NS NOORDEN EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO Bonn: Oefenschool der democratie Zaterdag 26 November 1949 45e Jaargang No. 11728 Compensatievoorsteflen van de Vakcentrales Woonruimtewet: noodzakelijk kwaad Adventsboodschap Prinses Wilhelmina Positie van de Republiek niet verzwakt Laatste Nieuws Tumult in West-Duits parlement S.P.D. zal reageren Nieuwe secretaris H. M. de Koningin PAKENHAM BLIJFT Kroniek en Kritiek Nederlands plan aan V.S. voorgelegd Frankrijk door staking getroffen van Overhemden in frisse modekleuren net 2 boorden v.a. 8.25 Overhemden m. vaste boord v.a. 6.30 Zakdoeken met frisse ruiten sn kleurige randen ££22£2£ Een nieuwe Das fleurt het oudste costuum veer op. Onze voorraad :elfbinders is pas weer aangevuld met de nieuw- ite dessins. Prijzen vanaf 1.95 iedere das wordt leuk verpakt. De populaire S4ohair-das vasbaar en kreukvrij, in ruime sortering voor- ■adig. Prijs 2.95 Sen das hoeft 4ooit gestreken ils U een dassenleest (ebruikt. 'rijzen vanaf 1.40 'rima Nappa -iandschoenen net warme wollen •oering vanaf 14. Euiver wollen Shawls Snorme collectie in de nodernste dessins vanaf 3.50 rago-Kermopa en Impereur Shawls ongens-shawls 2.75 iii iedere jongens-shawl iet „Kermopa"-speldje ratis. ILKMAAR - HOORN ,aat 125 Nieuwsteeg 22 RECLAME IN GRONINGEN FRIESLAND DRENTE IN DEZE DRIE PROVINCIES IS de Huisvriend van alle R.K. gezinnen, 'erschijnt ln twee edities: Gronlngen-Drente en Friesland osse m.m.-prijs gehele plage 26 cent. Vraagt irieven, RONINGEN: Gebouw St. laarten, Poststraat 10. U. 25116; LEEUWARDEN ruinen 7. telefoon 5800; NEEK: Ged. PoorteztJ- :n 4. tel. 2589 die schelm, die scha- jurlijk gedaan! Toen i puin en tussen de t een haakje en een ;oort, dat Peter altijd rlijk mee opgejaagd, zal hem! Ik zal niet ;1 in de kerker heb!" aaf. „Maar laten we 5ten voorzichtig zijn, i zullen de bewijzen en en als we genoeg >p en gaat hij in de uisterde zijn kodde- vat.... dat vertellen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; NederC Credietbank HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 's-GRAVENHAGE. 25 Nov. De Stichting van de Arbeid deelt ons het volgende mede: Door het uitstellen van de voorgenomen regeringsmaatregelen betreffende de huurverhoging, de verho ging van de personele- en de omzetbelasting en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting richt het overleg zich thans in hoofdzaak op de gevolgen van de stijging van de kosten van levensonderhoud, welke hoofdzakelijk door de devaluatie ver oorzaakt wordt. Zoals reeds is medegedeeld, hebben het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. bij de Stichting van de Arbeid concrete compensatievoor- stellen ingediend. Deze voorstel len bevatten: 1. De bereidverklaring van de Nederlandse arbeidersbeweging Met de Woonruimtewet 1947 is ontegenzeggelijk de meest ver smade regeling tot stand gebracht, welke tot op de huidige dag de wetgever ooit het licht heeft doen zien. Zii biedt immers een mid del om op vaak meedogenloze wijze in te grijpen in het diepst gewortelde vrijheidsrecht ten aanzien van de volledige zeggen schap binnen de eigen woning. Bestuurders en ambtenaren over de gehele linie zullen het met de bevolking volslagen eens zijn, wanneer zij deze wettelijke rege ling vervloekt, als zijnde lijn recht in strijd met de Nederland se volksaard en -karakter. Maar daarnaast zal ieder soci aal voelend mens, en eenieder die leeft uit christelijk beginsel, vooralsnog de harde noodzaak van deze wet ten volle willen erkennen. Haar bestaan is. zo lang de heersende woningnood niet voor een aanmerkelijk ge deelte is gelenigd, een noodzake lijk kwaad. Daarom ook is de doelstelling van deze wet. waar mede wordt beoogd een zo recht vaardig mogelijke woonruimte verdeling, uitermate lofwaardig. Voor het oordeel van degenen, die niet schromen met te beweren, dat de Woonruimtewet slechts een navolging is van het terecht verafschuwde Duitse systeem der bezettingsjaren, zal men alleen maar verachting kunnen hebben. Natuurlijk zou het veruit te verkiezen zijn, wanneer de ge dwongen wettelijke regeling kon worden gemist, omdat eenieder die woonruimte te missen heeft deze geheel vrijwiilig ter be schikking zou stellen van zijn huisvestingbehoevende medebur ger. Maar helaas, het behoeft nauwelijks gezegd, een dermate ideale samenleving hebben we nog niet bereikt. Hoe goed de bedoelingen van de samenstellers der Woonruim tewet zijn geweest, de regeling op zich zelve is in genendele in staat om de verwezenlijking daar van te verzekeren. Alles zal hier alleen en uitsluitend afhangen van de praktische uitvoering. Zij. die zich daarmede zien belast, hebben een buitengewoon moei lijke en daarenboven zeer on dankbare taak. Zij zullen de gave moeten bezitten het juiste mid den te houden tussen hoofd en hart in die zin. dat zij rekening weten te houden met gevoels argumenten en daarnaast zo no dig doortastend kunnen zijn. wan neer het belang der te treffen maatregel zwaarder weegt. De genen, aan wie deze taak is op gedragen, zien zich telkenmale voor de meest netelige problemen geplaatst. Voor hen zal het ogen blik waarop deze wet naar het archief kan worden verplaatst een ware verademing betekenen. In hoge mate te betreuren valt het wanneer men moet consta teren, dat er nog altiid personen gevonden worden die er zich op toeleggen om door middel van een soort minderwaardige cntiek dit zo uiterst moeilijke en ver antwoordelijke werk nog aan merkelijk te verzwaren. Ja. zelfs bestaan er in onze vrije maat schappij nog plaatselijke vereni gingen, wier enige doelstelling het is te trachten de toepassing der Woonruimtewet te verlammen, door de bevolking tot verzet aan te sporen tegen elke aantasting van hun vrije woningbezit. Nog daargelaten dat zij uiteraard niet in staat zijn tot het bereiken van ook maar het geringste resultaat, kweken zij onder een gedeelte der bevolking een ontevreden heid. die het dragen van de nood wendig op te leggen lasten alleen maar moeilijker maakt. Hoezeer valt zulks te bejam meren wanneer men bedenkt, dat juist deze verenigingen uit de burgerij, indien zii zich anders zouden instellen, voor de over heid van zo groot nut kunnen zijn en voor de bevolking een daadwerkelijke steun zouden kunnen betekenen. Het is nu een maal een niet te loochenen feit, dat beslissingen afkomstig van gemeentebestuur en ambtelijke dienst aangaande huisvestings aangelegenheden altiid met een zekere mate van antipathie wor den aanvaard. Ongetwiifeld zou elk gemeentebestuur met erken telijkheid aanvaarden de voor lichting en adviezen in deze za ken. afkomstig van een vereni ging uit de burgerij bestaande uit serieuze mensen, die begrip weten te tonen voor de veel zijdige belangen van alle ge meentenaren, derhalve zowel van op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het nastreven van volledige werk gelegenheid en het opvoeren van de productie. 2. Herziening van de lonen, de kinderbijslag en de noodvoorzie ning ouden van dagen per 1 Ja nuari a.s. De werkgeversorganisaties had den bijzondere waardering voor de in dit schrijven uitgedrukte bereidverklaring van de Neder landse arbeidersbeweging, op constructieve wijze mede te wer ken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het na streven van volledige werkgele genheid en het opvoeren van de productie. Voor wat betreft de concrete voorstellen stellen de werkgevers leden van het Stichtingsbestuur er prijs op daarover het oordeel van de regering te vernemen in ver band met de subsidiepolitiek, al vorens tot een definitieve conclu sie te komen. Het Stichtingsbestuur besloot de voorstellen van de vakcentra- len onmiddellijk ter kennis van de regering te brengen en haar te verzoeken begin volgende week daarover een spoedbespreking te doen plaats hebben. ZONDAG VOOR DE RADIO Morgen, de eerste Adventszon dag, zal H. K. H. Prinses Wilhel mina een radio-toespraak houden, die als titel draagt: „advent" en zal worden uitgezonden om 12 uur des middags over beide zenders, Hilversum I en Hilversum n. Aangezien prinses Wilhelmina zich met deze toespraak tot de gehele christenheid richt, zal de wereldomroep de boodschap Zon dag en Maandag a.s. in verschil lende talen in alle windrichtingen uitzenden. De tekst zal van Maan dag a.s. af in de boekhandels ver krijgbaar zijn. Minister wil drankmisbruik tegengaan De minister van Sociale Zaken heeft voor zoveel nodig de aan dacht der gemeentebesturen ge vestigd op de mogelijkheid voor stellen van de gemeenteraad tot de Kroon te richten, betreffende de maxima der vergunningen en verloven A. Het toegenomen alcoholgebruik geeft de minister aanleiding aan dacht te vragen voor de boven vermelde mogelijkheid van ver laging van de maxima als middel tot het tegengaan van misbruik. Eventuele voorstellen zullen op zeer gewichtige gronden geba seerd moeten zijn om voor inwil liging in aanmerking te kunnen worden gebracht. BATAVIA, 25 Nov. (Aneta). Vrijdagmorgen heeft Moh Hatta voor het werkcomité van de K.N. I.P. een uiteenzetting gegeven over de resultaten der Ronde Ta fel-Conferentie. Moh Hatta zeide, niet de me ning te kunnen delen van hen die zeggen, dat de positie der re publiek gedurende de laatste vier jaren van de strijd voor de onaf hankelijkheid is verzwakt. Deze bewering zou, zeide hij, juist zijn, indien zii betrekking heeft op de omvang van het onder de controle der republiek staand gebied, doch in internationaal opzicht is de positie der republiek nooit zo sterk geweest als zii thans is. Met betrekking tot de resulta ten der R.T.C. zeide hii te kun nen verklaren, dat de overdracht der souvereiniteit, volledig en onvoorwaardelijk, aan de R.I.S.. voor 30 December ten uitvoer zal worden gelegd. De onafhankelijk heid, zeide hii verder, is niet het doel onzer strijd, doch een middel voor de verbetering van de maat schappelijke en de economische toestand van het volk, anders zal de onafhankelijkheid geen bete kenis hebben. Moh Hatta zeide voorts, dat de kwestie van Nieuw Guinea de hen, <~ie in aanmerking komen voor het afstaan van woonruimte als van degenen, die noodzake lijk huisvesting behoeven. Het zou de zware taak van het ge meentebestuur op dit terrein aan merkelijk helpen verlichten, ter wijl zij, van wie in deze een offer wordt gevraagd, zoveel gemak kelijker ertoe gebracht kunnen worden om dit gelaten te dragen. Wij denken hierbii aan de acties gevoerd door de paters de Greeve en Wesseling. Zii verlichten in belangrijke mate de taak der overheid, doordat hun streven er op is gericht de bevolking een beter begrip bij te brengen aan gaande de gerechtvaardigde nood zaak van te verlenen medewer king aan de doelstellingen der Woonruimtewet. Daardoor ziin zii er reeds in geslaagd duizenden daklozen aan huisvesting te hel pen en wellicht even zovelen in het van hen gevergde offer te doen berusten. Een dergelijke ac tiviteit heeft in menig opzicht zegenrijke gevolgen, waarmede aan de maatschappelijke verhou dingen een ware weldaad wordt bewezen. Mogen zij, die belangstelling hebben voor het huisvestings- vraagstuk tot de overtuiging ko men, dat een louter afwerende houding tegen deze door de volksvertegenwoordiging in over grote meerderheid als onvermij delijke noodzaak aanvaarde wet, geen enkel positief resultaat heeft en slechts in staat is tot het aankweken van verbittering tus sen de mensen onderling, terwiil daarentegen hii een positieve medewerking onnoemelijk veel leed wordt voorkomen en ver zacht. J. J. J. M. FESTEN Heiloo mate van souvereiniteit der R.I.S. niet vermindert. De Unie is geen superstaat doch de belichaming van een samengaan, dat is geba seerd op vrijwilligheid en gelijk heid. Geen enkel land is ten volle onafhankelijk, zeide Moh Hatta, die ziin rede besloot met te zeg gen, dat de nieuwe staat zich ziet geplaatst voor talrijke moeilijk heden, waaronder een tekort op ziin begroting, doch dat men deze moeilijkheden onder de ogen moet durven zien. In verband met de onthulling van het Voortrekkersmonument zijn er grote feesten in Zuid-Afrika. Jong en oud gaat gekleed in de traditionele Voortrekkersdracht, die in de eerste helft van de negentiende eeuw uit Nederland werd ingevoerd. Drie Suid-Afrikaanse meisies in verschillende stijlen van Voor trekkersdracht. BERLIJN, 26 Nov. (A.P.). Een Amerikaanse sergeant is, toen hij de Russiscne wachtpost bij Gatow passeerde, aangescho ten. De Russen gaven met een waarschuwingsschot te kennen dat hij moest stoppen. Hij deed het niet en het schot werd hem noodlottig. PARIJS, 26 Nov. (Reuter). De Franse regering heeft heden morgen vroeg na een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek een door de leiders van de regeringspartijen opgestelde motie van vertrouwen in de rege ring aanvaard. ROME, 26 Nov. (A.P.). Vol gens berichten van de Katholieke pers in Italië zou Z.H. op het a.s. Consistorie geen nieuwe kardi nalen benoemen. Algemeen wordt verwacht, dat het Heilig College van Kardinalen, dat thans uit 51 leden bestaat, aangevuld zal wor den tot 70. BONN, 25 Nov. (A.P.) Na een heftig debat, dat 12 uur had geduurd, heeft het West-Duitse parlement in de vroege ochtend een tegen kanselier Konrad Adenauer gerichte socialistische motie verworpen. In de motie werd betwist, dat Adenauer het gezag zou hebben om de Donderdag bekend gemaakte overeen komst tussen de geallieerden en West-Duitsland te tekenen. daagd om het seniorenconvent ge legenheid te geven te beslissen wat er inzake Schumacher gedaan moest worden. Bij het voorlezen van het besluit om hem voor 20 zittingen uit te sluiten waren de socialisten niet in de Kamer aan wezig. Vervolgens ging de Kamer over tot stemming over hun motie. Ook hieraan namen de socialisten niet deel. Zij hielden een eigen ver gadering in een andere zaal van het gebouw. De Kamer werd tenslotte tot 1 December verdaagd. Nadat de zitting van het parle ment tot 1 December verdaagd was, heeft Schumacher in een persconferentie verklaard: „Mjjn uitsluiting brengt de toe komstige samenwerking in dit Huis in groot gevaar. De S.P.D. heeft nog niet besloten, hoe hier op te reageren, maar zij zal rea geren". Het scheelde weinig, of de par lementsleden waïen tot handge meen gekomen. Tegen het einde van het debat werd de leider der socialisten, dr. Kurt Schumacher, voor de eerst volgende 20 zittingen van het par lement uitgesloten wegens bele diging van Adenauer. Dr. Schumacher had Adenauer n.l. „Kanselier van de geallieer den" genoemd. Toen hij dit had gezegd, brak een waar pandemo nium los. De aanhangers van Adenauer jouwden Schumacher uit en slingerden hem scheldwoor den naar het hoofd. Er werd ge schreeuwd, gegild en met de bla den van de lessenaars gebeukt. Toen tenslotte de orde hersteld was, werd de zitting tijdelijk ver- LAKE SUCCESS, 25 Nov. (Reuter). De politieke commissie der V. N„ heeft heden met 52 tegen 5 stemmen het Sowjet- voorstel voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogend heden verworpen. In de resolutie wordt voorts de veroordeling geëist van „oorlogsvoorbereidingen" in de V. S. en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de reso lutie, waarin onmiddellijke aan neming door de V.N. van nracti- sche maatregelen voor een on voorwaardelijk verbod van atoom wapenen wordt geëist, alsmede de instelling van strikte internatio nale controle, werd met 38 tegen 5 stemmen bij 16 onthoudingen verworpen. De commissie verwierp met ne gentien tegen veertien stemmen hij 26 onthoudingen het derde ar tikel, waarin wordt verzocht, dat de algemene vergadering op alle staten een beroep doet hun ge schillen met vreedzame middelen te regelen en zich te onthouden van bedreiging met geweld. Met 53 tegen vijf stemmen bii een onthouding (Joego-Slavië) werd een Engels-Amerikaanse re solutie, getiteld „essentiële voor waarden voor de vrede" goedge keurd. Hierin worden de leden verzocht nationaal en door mid del van internationale samenwer king pogingen te bevorderen om een hogere levenstandaard voor alle volkeren tot stand te brengen en te handhaven. De leden wor den verzocht internationale ge schillen met vreedzame middelen NOG BRAND IN KERK VAN HEILIG GRAF? TEL AVTV, 25 Nov. (Reuter). Volgens Donderdagavond laat ont vangen berichten uit het Joodse gedeelte van Jeruzalem kon men nog steeds rook en vlammen waar nemen van de brand in de kerk van het Heilig Graf, die de avond tevoren was uitgebroken, ondanks een eerdere officiële mededeling van Radio-Ramallah (onder trans- Jordaanse controle) dat men de brand in bedwang had. te regelen en accoord te gaan met internationale controle op de atoomenergie om verbod van atoomwapenen effectief te maken en te verzekeren, dat de atoom energie alleen voor vreedzame oogmerken zal worden gebruikt. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad wordt verzocht hun samenwerking in toenemende mate te verbreden en het gebruik van het veto-recht te beperken om de raad tot een doelmatiger instrument voor het bewaren van de vrede te maken. OVER SAMENWERKING MET NEDERLAND SEMARANG, 25 Nov. (Aneta). De republikeinse minister van Voorlichting, Samsudin, zeide op een persconferentie te Semarang, dat naar zijn mening na de over dracht der souvereiniteit het pro bleem van de Darul Islam zonder veel moeilijkheden zal kunnen worden geregeld. In de eerste plaats zal worden getracht, dit op vreedzame wijze te doen. De heer Samsudin wees er ten slotte op, dat de samenwerking tussen Nederland en Indonesië alle reden tot tevredenheid geeft, hij heeft wat dit betreft ook goede hoop voor de toekomst en hii ver wacht, dat na de overdracht der souvereiniteit alles er veel be vredigender zal uitzien. De heer Samsudin achtte geen aanleiding aanwezig voor de angst, die som migen koesteren en hii verwacht ook geen moeilijkheden. Het hui dige schiincommunisme zal van zelf oplossen. COMMUNISTISCH ADVIES: „STEMT LABOUR" LIVERPOOL, 26 Nov. (A.P.). De Britse communisten hebben vandaag opdracht gekregen La bour te stemmen bij de verkiezin gen van 1950 in geval van het ontbreken van een communisti sche candidaat. Dit stond te lezen in een poli tiek rapport van de communisti sche partij. Tot particulier secretaris van H. M. de Koningin is met ingang van 15 Januari aanstaande, naast Mevrouw Smitt-Avis, die de func tie van particulier secretaresse vervult, benoemd de heer W. J. Baron van Heeckeren van Mole- caten. Baron van Heeckeren van Mo- lencaten is geboren te Oldebroek op 28 Maart 1914. Hij genoot mid delbare opleiding aan het Chr. Lyceum te Zwolle en studeerde van 1933 af aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Zijn studie sloot hij af met het can- didaatsexamen. 1 Mei 1938 trad de heer van Heeckeren in dienst van Lever Bros en Unilever te Rot terdam. In Mei 1942 werd Baron van Heeckeren aangesteld bij de grond- stoffenafdeling van de N. V. Olie- fabrieken Calvé-Delft. Deze be trekking verliet hij in November van dat jaar om vervolgens werk zaam te zijn in de illegaliteit. Na de spoorwegstaking was hij in Hat- tem plaatselijk commandant der Ned. Binnenlandse strijdkrachten. In October 1947 werd Baron van Heeckeren aangesteld als secreta ris aan het Nederlands genoot schap voor internationale zaken. Als zodanig is hij thans nog werk zaam. BERISPING VAN ATTLEE Volgens welingelichte kringen te Londen heeft Attlee gisteren be sloten de Minister voor Burger luchtvaart, Lord Pakenham, niet te ontslaan wegens zijn tegenspraak op de bevindingen van het Hof, dat een onderzoek naar de oorza ken van de ramp met de „Nijme gen" had ingesteld. Attlee had Pakenham gistermid dag voor de tweede maal in zijn ambtswoning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, onder wie de Minister van Justitie, Lord- Schatkistbe waarder Jowitt, een onderhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere ministers gesproken heb ben over de tekst van een verkla ring, die de regering in het Lager huis over het incident zal afleggen. De Premier bad Pakenham Don derdagavond ernstig berispt. De kwestie zal volgende week in het Lagerhuis worden besproken en Lord Pakenham zal zelf Donderdag een verklaring in het Hogerhuis afleggen. Verantwoordelijkheid (Sm.) Er bestaat misverstand over de woorden van prof. Romme op het Partij-Congres van de K.V.P. Over de woorden en over hun betekenis. Die wóórden wa ren: „Ik (Romme) draag alleen de centrale verantwoordelijkheid voor het Indonesische beleid van de fractie". Dat is iets anders, dan men er her en der. ook in een drietal ingezonden stukken, die ons bereikten, van gemaakt heeft, als zou Romme gezegd hebben: „Ik alleen ben verantwoordelijk voor de Indië-politiek". In uit spraken van politici heeft elk woord zijn zin! De betekenis van de uitspraak is zo duidelijker dan eerst: prof. Romme heeft inder daad een centrale verantwoorde lijkheid als leider, vooral ook als aan- en niet alleen als wóórd voerder van de fractie. Hii is in de fractie ook het bindende ele ment en de leider van het overleg tussen uiteenlopende meningen, en die waren er heus. Men kan dergelijke zaken altiid welwillend en onwelwillend bekijken, maar waarom zouden wij, als christen mensen onder elkaar, het niet zo lang mogelijk welwillend doen. Natuurlijk heeft Romme niet be doeld, dat de andere een-en-dertig er maar voor de aardigheid bii zitten. Hij weet ook wel beter! Maar hij heeft als leider een be paald beleid te voeren, en dat b e 1 ei d resulteert natuurlijk in de gedragingen en de uiteindelijke houding van de fractie; voor dit b e 1 e id is de fractieleider ver antwoordelijk. En hij allèèn. Voor de houding van de fractie-als-zo- danig is natuurlijk elk fractie-lid stuk voor stuk, ieder voor ziin eigen aandeel, verantwoordelijk. Voor zover er sprake is van een bijzondere verantwoordelijkheid voor Romme, betreft deze de In dische politiek van de fractie: niet (zoals men ook wel schijnt te denken) de Indische politiek van de Regering. Fracties en Regering hebben ieder haar eigen verantwoordelijkheid. Ook als er een parlementair kabinet zou zijn; dus zeker nu het extra-parlemen tair is. Gezondheid van Prins Bernhard gaal vooruit 'S-GRAVENHAGE, 26 Nov. Naar het A.N.P. verneemt, is de gezondheidstoestand van Prins Bernhard vooruitgaande. De Prins is echter nog niet geheel hersteld en zal zich in de eerstkomende dagen nog in acht moeten nemen. DEN HAAG 25 Nov. (ap) Ne derland heeft aan de Ver. Staten een plan voorgelegd voor integra tie van de West-Europcse econo mie. (integratie is eenmaking red.) Nederland spreekt zich in het plan uit voor afschaffing der han delsbelemmeringen en de stichting van een Europees monetair hulp fonds Het plan was vervat in een me morandum dat door de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker aan de Ameri kaanse ambassadeur Selden Cha- pin en Clarence Hunter, de leider van de ECA-Missie in Nederland werd overhandigd Het schema werd gisteren be sproken op de conferentie met de Belgische en Luxemburgse collega's De hoofdpunten De hoofdelementen van het Ne derlandse plan worden als volgt omschreven: 1. Opheffing der beperkende maatregelen, t.a.v. lopende han dels-transacties; 2. Regeling van surplussen en tekorten door een systeem van circulaire betaling; 3. Oprichting van een Europees monetair hulpfonds voor aanzui vering der debet saldi; 4. Vrije circulatie van bankpa pier in het verkeer tussen de deel nemende landen, maar handhaving der beperkende maatregelen voor het kapitaal verkeer; 5. Vrijmaking van de handel op grote schaal, niet alleen door op heffing van de quota voorschrif ten, maar ook door slechting der tolmuren en opheffing van pro tectionistische maatregelen. Als de stadsomroeper van Bor- culo éénmaal met zijn fietsbel belt, nu, dan weten de bewo ners het wel. Dan heeft óf een winkelier een extra aanbieding, óf er heeft een openbare ver koping plaats óf...., och er zijn tal van mogelijkheden. In ieder geval is het de moeite waard even naar de omroeper te luisteren PARIJS 25 Nov. (AP) De 24 uur staking, die vandaag in Frank rijk is gehouden, is kalm verlopen. De staking was uitgeroepen door de twee grote federaties van vak bonden: de niet-communistischc Force Ouvrièrc (900.000 leden) en de communistische federatie van vakbonden (CGT) (2.200000 leden) De meeste fabrieken en kanto ren waren gesloten. Ook in de ha vens lag het werk stil. Het ver keer was gedeeltelijk ontwricht, waardoor honderdduizenden per sonen zich te voet, per fiets of liftend naar hun werk moesten begeven. De winkels, kantoren en banken waren echter gewoon geopend. Ook de voedselaanvoer ondervond geen vertraging. De telefoon, het licht en het gas, functionneerden vrij wel overal normaal. De meningen over de doeltref fendheid van de staking waren verdeeld. „Het was een fiasco", zei het socialistische kabinetslid Eugène Thomas hoofd van het Franse postwezen. ;,De resultaten zijn zeer bevre digend", deelde de secretaris-ge neraal van de Force Ouvrière, Ro bert Bothereau mede. De presi dent van de Force Ouvrière zei echter, dat hij nog geen cijfers kon verschaffen over het totale aantal arbeiders, dat had gestaakt. Er deden zich geen incidenten voor.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1