STEGEMAN'S RAAD-NAPRAAT Vijfde r KOSTER St. Nicolaas-viering in Bergen PARAPLUIE PAG. 2 Dinsdag 29 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Reddend zwemmen Waardevolle St. Nicolaas- Geschenken t,T Vijfteki: 8780hXathaHChries- J m In winkels mei L ons raambiljeil ATTRACTIE POPPEN WIEGEN Profiteert nu! PORTEMONNAIES PORTEFEUILLES FRANKENBERG N.V. Vrijdag officiële ontvangst Geef een 'n grote Gollectie Eyskens organi Scherpe Nedi ALKMAAR. De Alkmaarse Reddingsbrigade heeft in de Over dekte wedstrijden gehouden in red dend zwemmen. Aan deze wed strijden, waarvoor grote belangstel ling bestond, namen deel de briga diers uit Amsterdam. IJmuiden, Haarlem en Alkmaar. Er werd met veel animo om de prijzen gekampt en er waren meer dere spannende ontmoetingen. De uitslagen waren: Wisselslag estafette, dames ge- kL 3 X 25 in volgorde rug-, schooi en vrij$ slag: 1. Haarlem; 2. Am sterdam; 3. IJmuiden. Dezelfde wedstrijd voor heren: 1. Haarlem; 2. Amsterdam; 3. IJmui den. 25 M. schoolslag dames, gekleed, gevolgd door popduiken, waarna 25 m. drenkeling in kopgreep vervoe ren: Eerste werd mevr, D. Turken burg, Haarlem; 2. mevr. Meijer Vogel, Amsterdam; 3. mevr. Sweers- Kuit, Amsterdam. Ook voor heren werd een derge lijke wedstrijd gehouden, waarbij de heer Likstaal, Amsterdam, de eer ste prijs bemachtigde; 2. W. Bloot- hoofd, Alkmaar; 3. F. de Heus, Zeist 25 M. schoolslag, gevolgd door 25 m. enkelvoudige rugslag voor meis jes van 1316 jaar: 1. M. Prins, Haarlem; 2. T. Timmermans, Haar lem; 3. H. Bontebal, IJmuiden. Idem voor jongens van 1316 jr.: J. Elswijk, Alkmaar; A. Burlage, Amsterdam; 3. G. Leeuwenkamp, Alkmaar. 4 X 25 sleep-estafette en kop greep voor dames, gekleed: 1. Haar lem; 2. Alkmaar; 3. IJmuiden; 4. Amsterdam. Bij de heren werd Haarlem even eens eerste; 2. Amsterdam. 100 M. Schoolslag voor dames, ge kleed: 1. mevr. MeijerVogel, Am sterdam; 2. mevr. H. Bon tenbal. IJmuiden; 3. mevr, R. Kaag man, Haarlem. 100 M. Schoolslag heren, gekleed: 1. K. Dikstaal, Amsterdam; 2. A. J. v. d. Grient. Alkmaar; 3. P. de Heus Zeist. 50 M. enkelvoudige rugslag da mes, gekleed: 1. mevr. T. Happe, Zaandam; 2. mevr. H. Turkenburg. Haarlem; 3. mevr. Prins, Haarlem. 50 M. enkelv. rugslag voor heren, gekleed: 1. J. Scheepers, Haarlem; 2. C. J. Muilwijk, Alkmaar; 3. T. de Heus, Zeist. De 8 X 25 M. estafette school- en vrije slag dames was zeer spannend. 1. Amsterdam 2.40; 2. Haarlem; 3. IJmuiden; 4. Alkmaar. Ook bij de heren leverde deze 8 X 25 M. estafette een fraaie en spannende wedstrijd. De Alkmaarse brigade leverde hier mooi werk door het eerste aan te tikken in 2.12, 2. Amsterdam; 3. IJmuiden; 4. Haar lem. K.A.V. Afd. ST. LAURENTIUS ALKMAAR. Dames, denkt u er aan Woensdag 30 Nov., 's middags half 3, uw kinderen te brengen bij A. Haring, Oudegracht. Alleen de kinderen van 4 en 5 jaar, die op gegeven zijn. U kan de kinderen dan om ongeveer half 5 weer halen. Het bestuur. ALKMAARSE KAM ERM UZ IEKVEREN ICING Chopin-avond door George van Benesse De Alkmaarse Kamermuziekver eniging heeft het concert-seizoen al bijzonder gelukkig ingezet. De zaal van 't Gulden Vlies was niet alleen totaal uitverkocht, maar er moesten zelfs velen teleurgesteld weer huis waarts gaan. Dat was dan de enorme belang stelling voor Chopin, de populaire grootmeester, welke vrijwel ieder muziekgevoelig mens onmiddellijk aanspreekt. De structuur van zijn werken, welke overal hetzelfde beeld geeft, lijkt een vast procédé met schier oneindige variaties. Het meest subliem is hij wel in de klei nere vormen en daar ook het meest brillante. De muziek van Chopin leent zich voor verschillende inter pretaties, maar moeten allen toch in zich hebben, een levende en con stant bloeiende muzikaliteit. Welnu deze bloeiende muzikaliteit heeft de pianist George van Renesse ons deze avond in de meest volkomen vorm geschonken. De Nocturne in C vormde de fijnzinnige inzet, ge volgd door Impromptu in As en de brillante Impromptu in Cis. De Sonate in B op. 58, is een merkwaardig stuk met intressante thema's. Maar hier is Chopin wel wat breedsprakig en niet altijd even boeiend. De finale is wel het sterkst geschreven. Na de pauze de brillante Fantasie in f op. 49. Toen volgde wat men in muziekkringen pleegt aan te duiden met een serie kleingoed. Een drietal Prélude's en de Etude op. 25 no. 5. In al deze werken toonde zich George van Renesse een pianist van groot formaat, die niet het virtuose, maar het muzikale liet domineren en deze factoren hield het audito rium voortdurend geboeid. De pianist gaf aan zijn program ma een brillant slot met de over bekende Polonaise in As op. 53. Het was begrijpelijk dat op dit overweldiger/, e stuk effectvolle pianistiek een grote ovatie van het publiek moest volgen. George van Renesse werd verscheidene malen teruggeroepen en speelde nog twee toegiften, nl. de ..Berceuse" en de derde Etude, op verzoek van de leerlingen van de Ulo. Na het suc ces van deze avond komt er onge twijfeld het verlangen 0p in de recencent, ook eens een grote be langstelling te constateren bij an dere belangrijke concerten, zoals bijv. de H.O.V. W. SCHREURS. Kind zwervend aangetroffen ALKMAAR. Zondagmiddag werd op het stationsplein de drie jarige Cornelis Dekker uit Be verwijk zwervende aangetroffen. Toen om half tien 's avonds het kind nog niet was afgehaald, werd per radio bericht doorgegeven. Later in de avond is het kind gehaald. Het bleek afkomstig te zijn uit Beverwijk en het is vrij wel zeker met een NACO-bus naar Alkmaar gekomen. Uit het politic-rapport ALKMAAR. Op het markt terrein is gister een schaap ach ter gebleven, gebonden aan een lantaarnpaal. De eigenaar kan zich vervoegen aan het bureau van politie. Om kwart voor vijf gistermid dag geraakte de bestuurder van een bakfiets geladen met 150 kg chocolade bij de Platte Stenen- brug hoek Hekelstraat de macht over ziin stuur kwijt. Hij kwam te vallen tegen het winkelruit der fa. Pauw welke ruit gedeeltelijk werd vernield. ERNSTIG ONGEVAL LIEP GOED AF ALKMAAR. Gisterenavond om vijf minuten over tien, reed een Naco-bus buiten dienst op de Helderseweg in de richting van de stad. Van de Geestersingel kwam een andere Nacobus buiten dienst, die, eveneens in de richting van de stad, met een flinke vaart de Helderseweg-brug opreed. De chauffeur van de eerste bus merk te de lichtsignalen van de andere bus niet op. De laatste bus kwam even in aanraking met de eerste, met het gevolg dat de eerste het trottoir opvloog, met een gewel dige klap door de brugleuning reed en eerst tot stilstand kwam toen het voorste gedeelte, dat door de aanrijding met de brugleuning ernstig was ingedeukt, reeds bo ven het water van het Noordhol lands Kanaal hing. De chauffeur die door de schok naast ziin zit plaats was beland, had nog slechts een ruk aan het stuur kunnen ge ven. De ongeveer 17-jarige S. v. W. die door de uit de koers ge raakte bus werd aangereden, kreeg schaafwonden aan ziin lin kerhand, die door de E.H.B.O.-er de heer van Wouw, verbonden werd. De chauffeur van de bus kreeg een opgezette hand en kwam verder met de schrik vrij. De andere bus werd slechts licht gedeukt aan de linkerzijde, terwijl de ruit achter de chauffeursplaats verbrijzeld werd. Het wegdek op de brug werd vernield, de brug leuning knapte als hout en werd als ijzerdraad verbogen. De beide bussen waren leeg, zodat zich geen verdere persoonlijke onge lukken hebben voorgedaan. In prijzen van f 1.70 af KLEDINGMAGAZIJNEN ALKMAAR Langestraat 2022 Magdalenenstraat 11 (Adv.) Tennis op hef witte doek ALKMAAR. - Voor een groot aantal tennisliefhebbers uit dit rayon werd in de tuinzaal van de Muziektuin de Wimbledonfilm vertoond. Vooraf gaf de heer Bol- witz uit Amsterdam een demon stratie van de tennistechniek, waarbij hij aan de hand van een vertraagde film zijn gesproken woord illustreerde. Vooral de op namen van het spel van de Ame rikaanse tennis-crack Budge wer den met belangstelling door de ca 100 belangstellenden gevolgd. Vervolgens hield de heer Vree- denburgh aan de hand van een film over het Internationaal ten nistournooi te Wimbledon een causerie. Het was 'n interessant filmjournaal, waarvan de vele be langstellenden w.o. leden van In side en S.E.T. e.a. clubs, ongetwij feld zeer genoten hebben. Aanwinsten R. K. Leesbibliotheek L' 87a740]rS^' Misdaad1 en stif d's»H L Dastojewski, Mis- George" rifrt'c c87,76 Father 8778 f=„ ds^ Ondergrondse- vin 8779 9°Ud onder P?!- E leven nS' Nicolai Gogol De dode zielen; 8786 Taiyi Li n Naar nieuwe horizon; 8787 Daphne du Mauner, Janet: 8788 D. Eisen hower Dwight. Kruistocht door E ui opa; 8789 C. J. Ooms-Vinckers Eeuwige machten boven lage luchten; 8790 Karin Boye, Kallo- caine; 8791 Dr. Catharina Ypes |,'riiendcn van St. Franciscus 8^32 C. S. Forester, Het schip; 8793 Victor de Jonge, De schone ontgoocheling; 8794 Harold Rus sell, Overwinning in mijn handen 8795 Kathleen Norris, Een appel voor Eva; 8796 L. Velthuyzen Marchal, De lont: 8797 Jan Mens Het goede inzicht; 8798 F. J. v. Wel, By the side of the Zuyder Zee; 8799 Dr. Paul Julien, De eeuwige wildernis. Meisjesboeken: 8777 Fenna Feenstra, Nelleke's Opvoeding; 8784 M. v. Udinga, Marjan ont dekt Engeland; 8785 Betty v. d. Plaats, De merel zingt. Jongensboek: 8782 Jo Elsen- doorn, De krekelvanger v. Cap. Canaille. Kinderboeken: 353 N. den Har- togh, Zonnekind: 354 C. Joh. Kie viet, Fulco de Ministreel; 355 Margo v. Gelre, Veel plezier on der de warme zomerzon: 356 Ha rold v. Wijk Jr. Onraad op het Wad;357 L. Huisinga-Scaf, Tertia vindt een huis: 358 E. Lundquist Barah, zoon van de Boeginezen: 359 H. de Roos, De Schippers van de Kameleon; 360 G. J. Paven, Kamp op de Lerenmarkse heide. Benoeming ALKMAAR. Met ingang van 1 Oct. j.l. is tot Adjunct Commies titulair benoemd de heer P. Blok, werkzaam ter inspectie der Re gistratie en Successie alhier. ""N ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie en Victoria: Fietsendieven, 14 Jaar; Cinema: Ergens in Europa, 18 jaar; ABT: Avonturen van Martin Eden, 14 jaar. VICTORY: Ex Oriente Lux. NACHTDIENST APOTH.: Dr. Hartong van Ark, Lan gestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, tel. 3545. BERGEN: Rustende Jager 3 uur tentoonstelling Ber gense schilders. GULDEN VLIES: Garni zoensdag. BERGEN: Rustende Jager: Tentoonstelling Bergense schilders. De rookworst met de fijne, zachte rooksmaek (Ingez meued Ontheffing van de winkelsluiting ALKMAAR. B. en W. van Alkmaar hebben besloten op het voor het publiek geopend hebben van een winkel na 18 uur in de eerste 5 werkdagen der week en op Zaterdag na 19 uur ontheffing te verlenen tot uiterlijk 21 uur op 1, 2, 3, 22 en 23 December 1949. Dit betekent niet dat onthef fing verleend wordt ten aanzien de beperkende bepalingen voor winkel- en etalageverlichting van 16 tot 18 uur. ALKMAAR. De raadsverga dering van Donderdag j.l. begon in 'n genoeglijke stemming. .Blu- de en droeve gebeurtenissen in de gezinnen van de raadsleden plegen door de voorzitter met n enkel woord herdacht te worden. Ditmaal was het 'n blijde gebeur tenis in het gezin van weth. Bakker, waar het derde kindje zijn entree had gedaan. De wet houder liet zich ook niet onbe tuigd en tracteerde de Raad, mitsgaders de raadsverslaggevers op 'n gebakje bii de thee. Zo ge beurde het, dat de voorzitter zijn hamer uit de hand moest leggen, om zijn beslagroomde vingeren even af te likken. Er waren nog meer geschenken deze waren voor de hele gemeen te. Op de eerste plaats drie oude prenten en nog enkele curiositei ten. die door 'n nazaat van bur gemeester Maclaine Pont aan de gemeente waren geschonken. Voorts hadden enkele grote bloembollenkwekers uit Limmen op initiatief van „Alcmaria" een kleine 5000 bloembollen aan de gemeente geschonken, die vol gend voorjaar onze plantsoenen een fleurig aanzien zullen geven. Een en ander werd door de Raad namens de burgerij in dank aan vaard, waarbij de voorzitter dankbaar het initiatief van VVV prees, iets wat in de bijlage ver zuimd was. Dankbaar voor al die goede gaven, kwam de Raad zelf ook in n royale bui. De wethouder van financiën, die bij de begrotings behandeling gezegd had, dat de gemeente weliswaar niet meer noodlijdend was, maar dat toch de grootst-mogeliike zuinigheid met de gemeente-financiën be tracht moest worden, was thans waarschijnlijk in 'n St. Nicolaas- stemming gekomen. Hij legde zo maar eventjes f 9000.op tafel, om de huizen nieuwe huisnum mertjes te geven. Dat is geen peuleschilletje! De financiële commissie had er zich tegen de commissie voor Openb. Wer ken vóór verklaard en B. en W. hadden het advies van deze laat ste overgenomen. De VVD-ër Halsmuller vond 't een al te royaal gebaar van de wethouder en meende, dat wel volstaan kon worden met die per celen, die persé 'n nummer moes ten hebben. Voorts was hij uit aesthetische overwegingen niet voor een uniform nummerbordie voor alle woningen, 'n Gezonde redenering. Ook Mr. Dr. Berkhouwer, ziin fractiegenoot kwam met bezwa ren. Voor de wijze, waarop deze leider van de VVD-fractie de woorden .nummers" en „num meren" in verband bracht, met de blijde gebeurtenis in het gezin van weth. Bakker, kunnen wij geen bewondering hebben. Zo iets kan men nu eenmaal van 'n nummer als de heer Berk- houwer is. verwachten. Wèl waren wij het met de ion- ge fractieleider eens, dat deze uitgaaf van f 9000.-—. voor zo'n niet-urgente zaak. onverantwoord was en dat deze uitgave voor de huiseigenaren geen onoverko- menlijk bezwaar kan zijn. Overi gens konden in de winter wel 'n paar schilders aan het werk ge houden worden, om. waar nodig 'n huisnummertie te schilderen. Dat zou veel vordeliger zijn. Tegenover de mening van de heer Halsmuller, dat de voorde len van dit huisjes-nummeren niet opwegen tegen de hoge uit gave van f 9000.betoogde de voorzitter, dat het financieel be lang van deze maatregel van de gemeente niet zó geschaad wordt, dat daartegen oppositie ge voerd zou moeten worden. En zo volgde de gehele Raad. uitge zonderd de drie VVD-ërs B. en W. in dit rovale gebaar. In nog 'n ander opzicht deed het College 'n gebaar, waaruit zou moeten worden geconcludeerd, dat de gemeente goed dn haar ..slappe was" zit. Het College stelde nl, voor de plaats in te nemen van de particuliere garanten bij de orga nisatie van de Motorraces door de V.V.V. Niet, omdat hier winst voor Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Al- phonsus M. J. z. v. Th. W. F. Veer en A. M. Antonioli; Margaretha M„ d. v. S. Jonker en M. E. A, Weel: Bernadette M., d. v. E. J N. M. Endel en M. M. G. de Wit, Robert A. C. z. v. A. de Wijzer en G. E. van Tilborg. Vincentius M„ z. v. A. L. W Kempen en T. M. Breed: Elizabeth C. M. d. v. J. Breed en C. C Snip. Gehuwd: Jan L. Miché en Anna G. Kaandorp; Gerardus J. Fran sen en S. Jordan. Matheus Lau en Anna J. Bogt man.. Hendrik G. van den Wijn gaard en Sophia G. Rademaker. Overleden: Johannes F. A. Smit oud 52 jr, geh. met E. M. Dekker. DE Egmonden 1-D.O.S. 1 5'A4'A EGMOND AAN ZEE De 2de competitiewedstrijd voor de N.H. Schaakbond is voor het eerste tiental van De Egmopden gunstig verlopen. Het ging om de voorlo pige bezetting van de eerste plaats in afd. 3 D. Er werd fel gestre den. De spanning bleef er tot aan het einde in. Eindelijk met de overwinning aan het vierde bord stelden De Egmonden hun over winning veilig. De Dos-spelers, die enige invallers in hun gelede ren hadden, betoonden zich spor tieve verliezers. de gemeente in het vooruitzicht ligt; integendeel, er is groot risico aan deze garantie verbonden; zó groot, dat particuliren er voor pas ten nog langer deze garantie te dra gen. Geen nocil. De gemeentekas kan al is uiterste zuinigheid dan ook geboden wel 'n risico'tje dragen. De gemeente wordt deelneemster in de organisatie van de motorraces en begeeft zich daardoor op 'n terrein, waarop 'n gemeentebestuur zich o.i. niet mag wagen. Dit wordt 'n gokje met geld van de gemeonsch-m De heer Venneker, die hier een van de zeldzame geluiaen ren, die wij in deze middag- en avondvergadering van de negen- man-grote K.V.P.-fractie vernamen, zag er geen voordeel in. Niettemin gingen hij en heel zijn fractie, mits gaders de overige fracties, uitge zonderd de beide christelijken, de heren Hoytink en v. d. Borden, mee met dit riskante voorstel. Wij wensen de gemeente en VVV volgend jaar mooi weer toe bij de motorraces; want als deze grote risicofactor niet meewerkt, dan kon de Raad wel eens spijt krijgen van deze royale geste en dan zouden wij bij het eerst-daarnavolgend be grotingsdebat, liever in de schoenen staan van de thans opponerende heren Hoytink en v. d. Borden dan in die van de overige edelachtbare dames en heren. Deze twee opposanten hadden ook bezwaar tegen 'n ander voorstel i.v.m. de motorraces; het voorstel nl., om één keer 'n motorrace op Zondag toe te staan. Bij 'n vorige gelegenheid hadden de heren Hoy tink en v. d. Borden bij hun prin cipieel verzet nog enige steun van katholieke zijde en van de twee christelijke leden van de P.v.d.A.- fractie. De vorige maal schaarde de heer Venneker zich aan hun zijde, die zich ook thans nog 'n princi pieel tegenstander van motordaces op Zondag verklaarde. Tegen één uitzondering meende hij echter met het oog op die bevolkingsgroep, die geen bezwaar heeft tegen motor races op Zondag, geen bezwaar te moeten maken, 'n Standpunt, dat ons nog al zonderling voorkomt; men is principieel vóór of tegen; concessies zijn hier niet toelaatbaar. Aan deze' voorstellen in zake de motorraces hadden B. en W. 'n voorstel gekoppeld, om 'n deel der geïnde vermakelijkheidsbelasting, zolang deZe 50 pet. blijft, aan het sportparkbedrijf uit te keren. Het sportpark is nl. 'n bedrijf, dat geen winst oplevert. De tekorten komen voor rekening van de gemeente, die natuurlijk belangrijke baten ont vangt uit de belasting op de in het Sportpark gehouden sportfestivitei- ten. Om dit tekort oP de exploitatie wat kleiner te maken, haalt de ge meente uit haar broekzak, waar de vermakelijkheidsbelasting in zit, 'n bedrag, dat zij in haar vestzakje stopt, waar zij eens de winst uit het sportparkbedrijf hoopt te stoppen. Over 1948 is dit 'n bedrag van f 4200.De Raad behalve de heren v. d. Borden en Hoytink ging ermee accoord, dat deze ge dragslijn wordt gehandhaafd voor 1949; althans zolang de vermake lijkheidsbelasting 50 pet. bedraagt. Of dit ibyale gebaar t.o.v. het Sport park in overeenstemming is met de verordening op de vermakelijk heidsbelasting, die alleen teruggave van vermakelijkheidsbelasting toe laat, als er sprake is van 'n wel dadig doel, zijn wij zo vrij te be twijfelen. Daarover bekommerde de Raad zich echter niet, evenmin als over het feit, dat de exploitatie rekening van het Sportpark door dergelijke bijdragen geen zuiver beeld zal geven. De wethouder van financiën zeg de echter toe, dat de verordening op de vermakelijkheidsbelasting nog dit jaar herzien zal worden. Intus sen zijn wij het met de heer Hoy tink eens, die dit voorstel niet bil lijk vond tegenover particuliere zaken, die tengevolge van de hoge vermakelijkheidsbelasting ook in moeilijkheden zijn gekomen. Waar deze belasting werd inge steld tot versteviging van de ge meentekas, vond hij het niet juist, dat hieruit geput werd, om het te kort van het sportpark te verklei nen. Hij vond echter alleen steun bij zijn geestverwant v. d. Borden en ook dit voorstel kwam er dus met vlag en wimpel door. DE RAMP VAN DE „KATOWICE" KOSTTE N.Z.H.R.M. f80.— DEN HELDER Zo langzamer hand heeft Kapitein Jaarsma, zo als hij in de handel en de wandel genoemd wordt, bekendheid ge kregen door zijn schilderijen van oude zeeschepen en zeegezichten, die overal in Den Lande bewon deraars en kopers hebben gevon den Onlangs heeft de heer J. Jaars ma een schilderij vervaardigd van de stranding en ondergang van de Poolse Vrachtvaarder „Katowics". welke in Maart van dit jaar voor Terschelling op de zandbanken is vergaan. Tijdens de feesten van de Reddingsmaatschappijen in Den Haag heeft dit schilderij in de Rid derzaal gehangen en vele bewon deraars getrokken. Tenslotte heeft de N.Z.H.R.M. het schilderij voor de somma van f 80- aangekocht. Het zal. nu een ereplaats krijgen in het kantoor van de Maatschap pij te Amsterdam. Kapitein Jaars ma deed het niet om het geld. De eer is hem veel meer waard. Hij schonk f 25 aan de N.Z.H.R.M. en van de rest betaalde hij de onkos ten van transport, lijst, verf e.d. Van de f 80.. is geen cent meer over, maar de onzichtbare ere krans is hem meer waard dan sche. pen vol geld1 DE BEKEN LANGS DE RIJKSSTRAATWEG HEILOO. Vele bewoners van de Rijksstraatweg is het een doorn in het oog dat de z.g.n. beken langs deze weg nog steeds niet ge dempt zijn! Wij zijn bij avond eens gaan kijken en we kunnen niet an ders zeggen dan dat deze diepe greppels grote gevaren met zich brengen. De verlichting is er nu niet bepaald prima. We willen di rect aannemen dat, zoals enige be woners ons verzekerden, het op donkere avonden levensgevaarlijk is vooral voor ouden van dagen om het huis te bereiken! De gemeente kan hier echter niets aandoen, om dat dit resorteert onder Rijkswater staat. Voor afwatéring behoeven deze beken niet gebruikt te worden, want zoals onze zegsman ons mede deelde kan het overtollige hemel water gemakkelijk in het riool af gevoerd worden. Waarom dan nog geaarzeld Rijkswaterstaat? Of is er soms weer eens geen materiaal? Dammen HEILOO. De 8ste ronde voor het clubkampioenschap gaf de vol gende uitslagen: Groep I: TuinmanGeuzebroek 11; AdrichemJ. de Geus 11; de GraafBeukers 20. De stand op de ranglijst is a.v. Tuinman 11 punten. De Graaf, Geuzebroek 10 punten. Verver 9 punten. Sprenkeling en J. de Geus punten. Dekker 6 punten. Schu- rer 5 punten, Adrichem 3 punten, Beukers 2 punten. De partij tussen de crarcks Geu zebroek en Tuinman had grote be langstelling. In het middenspel zette Geuzebroek het offensief in en dit had tot winst moeten leiden, doch bij de 40se zet kwam G. in tijd nood en miste de goede voortzet ting. Tuinman maakte hiervan dankbaar gebruik en forceerde door een goede combinatie remise. Groep II: de JongOud 11; Winterink-Helder 02; Kroon Hoogenboom 20; HofmanLan- gendijk 20. Groep III: Hottentot—v. d. Werff 02; WeyersBijwaard 20; Al lemanvan Lieshout 02; Sluis- manBruin 20. A.s. Donderdag vindt een dam- wedstrijd te Heiloo plaats voor de Kennemerdamkring tussen Heer Hugowaard en HDC. Dit belooft weer een spannende strijd te wor den. Een krasse koorzanger CASTRICUM. Ter gelegenheid van een huwelijksviering in onze parochiekerk waar de celebrant de Z. Ew. heer Henry de Greeve aan wezig was, waren enige koorzan gers uit Alkmaar en Heiloo naar Castricum gekomen, vermoedelijk op uitnodiging van familieleden om door hun stemgeluid de luister te verhogen. Onder hen bevond zich de ruim 70-jarige Alkmaarse koorzan ger de heer Boekei, die ondanks z'n hoge leeftijd de in de kerk vel» aanwezigen alsmede zijn jongere collega's verraste door het zingen van O'Salutaris van Beethoven, op een wijze die wat betreft zuiverheic en volume op alle aanwezigen eer diepe indruk maakte. Deze bejaarde zanger beschikt nog over een stem geluid waarop menige jeugdige zan ger trots zou mogen zijn. EEN NIEUWE PAROCHIE CASTRICUM. Ons bereikte 't bericht, dat Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem met de oprichting van de nieuwe parochie te Bakkum heeft belast de Weleerw. Heer Ka pelaan De Wit van de parochie te Scheveningen. De Bakkummers zullen zich in deze benoeming wel verheugen daar het nü vast staat, dat hun wens, een eigen parochiekerk te Bakkum, bin nen afzienbare tijd in vervulling zal gaan. SLECHTS 4 DAGEN verkopen wij al K.J.B. nieuws HEILOO. Jongemannen! Ver leden week, met onze filmavond, was de opkomst van de leden ge weldig! Ook gaven zich weer vijf nieuwe leden op. Zo gaat ie goed! Woensdag a.s. om kwart vóór acht Congregatie, waarna wij weer op trekken naar ons K.J.B. huis, waar onze Aalmoezenier een korte lezing houdt met lichtbeelden, over het begin van de Advent. Ook ontsteken wii onze Advents krans. Daarna hersengymnastiek met prijzen. Wij verwachten alle leden, om tot een gezonde regeling te komen van het a.s. St. Nico- laasfeest, wat weer een van onze gewone denderende avonden be looft te worden, als.ieder hier aan meewerkt. Kom daarom a.s. Woensdag en werk hieraan mee. Laat niet alle zorgen op het be stuur neerkomen, maar help hen, hun lastige taak te vervullen. Komt trouw, en.... met een op gewekt humeur. Amateurs Schilder- en Teken genootschap „Tintoretto" HEILOO. Het ijverige be stuur van „Tintoretto" is met haar leden druk doende 'n Kerst tentoonstelling te organiseren. Deze zal gehouden worden vanaf 24 December tot en met 1 Janua ri en zal vermoedelijk weer ge houden worden in de ULO-school aan het Slimpad. De Kerstten toonstelling van Tintoretto is tra ditie geworden en ieder jaar trekt zij steeds meer .kijkers". Binnenkort zullen wij hierop te rugkomen en onze lezers en kunstliefhebbers een overzicht geven van wat er te genieten zal zijn. Naar wij verder vernemen houdt Tintoretto een verloting. De prijzen bestaan uit tekeningen en aquarellen. Wij wensen Tinto retto bij vorbaat reeds veel suc ces! Geslaagd HEERHUGOWAARD. De heer J. P. Straafhof, commies ter se cretarie alhier, slaagde Vrijdag j.l te 's-Gravenhage voor het examen Gemeente Financiën le gedeelte. onze MET 20 PCT. KORTING UkMCCSVRAAt M StltM «él WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ZACHTER Matige tot krachtige en later in het noorden van het land wellicht stormachtige zuid-westelijke tot westelijke wind. Meest zwaar be wolkt met enige regen. Zachter. (Adv.) LANGESTRAAT 28 Telef. 2394 ALKMAAR (Advertentie) Oost-lndonesië aanvaardt voorlopige constitutie R. T. C. BATAVIA, 29 Nov. (Aneta). Het parlement van Oost-lndonesië heeft de voorlopige constitutie der republiek Serikat Indonesia en de ter R.T.C. bereikte overeenkom sten met 50 stemmen tegen 1 stem aanvaard. De sultan van Tidore verklaar de namelijk, zijn stem niet te kunnen geven, aangezien het landschap Tidore door deze re gering in tweeën wordt verdeeld en het zelfbestuur zijn historische rechten op Nieuw Guinea niet wenst prijs te geven. Vijf leden onthielden zich van stemming. LUCHTVAARTTROEPEN IN FORT ERFPRINS DEN HELDER. In het begin van het volgende jaar zullen in fort Erfprins alhier manschappen van de Luchtvaarttroepen gele gerd worden tot een sterkte van 250 man. Het feit, dat het vlieg veld Valkenburg meer en meer voor de Marine Luchtvaartdienst zal worden gebezigd en de Kooij onderhoudsbasis wordt voor de M.O.D. er een geringere percen tage Legerluchtmacht zal aan dit besluit wel niet vreemd zijn. Uit de burgerij van Bergen is een comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld de kinderen van alle scholen, geen enkele confessie uit gezonderd, een gezamenlijke Sint Nicolaasfecstviering te bereiden. In deze commissie hebben ook de on derwijzers van de diverse scholen zitting genomen. Ook Bergen aan Zee (kleuterschool) heeft zich hier bij aangesloten. A.s. Vrijdag 2 December zal de goede Sint om 15.20 uur met de tram te Bergen arriveren. Hij zal door de kinderen van alle lagere scholen juichend worden ontvangen en de burgemeester zal hem in onze gemeente welkom heten, waarna hij begeleid door de schare, alsmede PRACTISCH EN WELKOM CADEAU 1 Wij ionen U op onze parterre TEGEN LAGE PRIJZEN (Adv.) DIRECTEUR PRANGER OVERLEDEN Men schrijft ons uit Bergen: Op Vrijdag overleed plotseling de heer P. Pranger, directeur van Bergen's harmonie. A.s. voorjaar zou het 29 jaar zijne dat de heer P. Pranger als dirigent Bergen's harmonie in strueerde, met hen oefende, lief en leed met hen deelde, en leidde tot grote successen. Hii kende zijn mensen en wist met de nodige tact te bereiken, wat hij zich ten doel had gesteld. De heer P. Pranger was bestuur, was Ber gen's harmonie zelf, hii was de ziel van de vereniging. Hij leidde de harmonie naar verschillende concoursen en wist daar de hoog ste prijzen te behalen. Afgelopen zomer nog te Breu- kelen haalde hij met Bergen's harmonie in de hoogste afdeling de hoogste prijs, met daaraan ver bonden nog de directeurspriis. De leden van onze harmonie ziin over zijn verscheiden zeer onder de in druk en ervan overtuigd dat de heer P. Pranger moieliik zal zijn te vervangen. Dat hij ruste in vrede. Cpaui 'za3ut) OMZETTING HAD SUCCES SchoorlWatervogels 1—4 Aan de duinrand was het in de le helft een gelijk opgaande strijd Beide partijen verdeelden de aan vallen keurig, maar doelpunten kwamen er tot voor 20 minuten niet. Toen maakte een der Vogels bij een aanv. van Schoorl hands in het fatale gebied. De doelman van Schoorl mocht de lange wan deling naar de elfmeterstip bii zijn collega aan de overzijde on dernemen en met succes, want Dirks kon de bal naar het midden dirgieren. Watervogels versaagd echter niet en enkele minuten voor het verstrijken der eerste helft kopte Boekhoven de bal voor de voeten van Schoneveld, die hiermee de partijen op gelijke voet bracht. In de 2e helft bracht een om zeting in de Torrenploeg de no dige versterking. R.-achter Beers kwam rechtsbuiten v. Beekhoven m.-voor terwijl Past de back plaats van Beers innam. Voor beide linies betekende dit een ge duchte verbetering, wat Schoorl ook aan de lijve ondervond. Met snelle aanv. werd de Schoorl- ploeg volkomen overspeeld, en met enige goede goals voerden Beers, Beekhoven en Wessel de stand tot 41 op. Met l.g. stand kwam ook het einde van deze sportieve kamp. welke op de juis te wijze door de heer Buntsma geleid werd. van Bergen's Harmonie een rondrit door het dorp zal maken. Zaterdag en Maandag daaraanvolgend zal de Heilige Man bezoeken brengen aan de diverse kleuter- en lagere scho len. Ook de zieke kinderen, die niet in de gelegenheid zijn Sint Nico- laas op school te aanschouwen, zul len door hem persoonlijk worden bezocht. Tevens zal door hem een bezoek worden gebracht aan het Koloniehuis te Bergen aan Zee. Een zeer goede gedachte van de commissie is, om de jongens van de drie hoogste klassen der lagere scholen ter gelegenheid van dit feest een toneelvoorstelling aan te bieden, die zal worden opgevoerd door „Het Jeugdtoneel". Dit gezel schap staat onder leiding van Het Instituut ter bevordering van kunst begrip bij jongeren en weer onder directe controle van 't Departement van O., K. en W. Het gezelschap IVstaat uit jongere artisten; opge voerd zal worden „De betoverde katuil". We hopen hierop nog na der terug te komen. L.T.B. AFD. BERGEN BERGEN. Dezer dagen verga derde de L.T.B.afd. Bergen, onder voorzitterschap van de heer K. Veld, die zijn teleurstelling uit sprak over de geringe opkomst van de leden; hij trok hieruit de con clusie, dat het houden van de ver gadering op dit tijdstip, geen sti mulans was tot een betere opkomst. Besloten werd om voortaan de vie ring van de Oogstdankdag te doen volstaan met bijwoning van de H. Mis, waarna een gezamenlijk ont bijt zal worden gehouden. De deelnemers naar de tentoon stelling te Honselerdijk betuigden over het verloop daarvan hun volle tevredenheid. Bfj loting werden de heren K. Veld en J. Scholten atingewezen om het week-end van de K.A. in 't Retraitehuis mede te maken. Als afgevaardigden naar de ver gadering te Haarlem werden be noemd de heren J. Ranzijn en S. Louwe. Tijdens de rondvraag werd opge merkt, dat de Donderdag j.l. ge houden vergadering van ae K.V.P. te slecht was bezocht door de leden van de L.T.B. In de toekomst zul len de leden van L.T.B. hieraan meer aandaoht moeten schenken. BERGER KUNSTKRING Daar de première van „De Meeuw", naar de mening van het bestuur, dat deze voorstelling bij woonde, niet dat succes kon boe ken, dat redelijkerwijze als eis voor de Kunstkringleden gesteld kan worden, heeft het bestuur de overeenkomst met „De Haagse Comedie" geannuleerd. Op 1 December wordt dus niet „De Meeuw" gespeeld, maar zal „Comedia" op dezelfde datum een van haar successtukken geven, n.l. „Goud en Antiek" (The shop at Sly-Corner), een thriller door Ed ward Percy. De voornaamste medewerken den zijn: Magda Janssens, Ellen Vogel, Joekie Broedelet, John Go- bau, Fons Rademakers, Bod Ver- straete e.a. Regie: Jan Teulings. Dit boeiend en spannend to neelwerk met vele sterk-dramati- sche accenten zal ongetwijfeld de toeschouwers tot dankbaarheid stemmen jegens het ons zo be kende Comedia, dat bereid was, de moeilijkheden voor de Kunst kring op deze wijze op te lossen. BRUSSEL. O Zaterdag en Z minister Baron van stemmen minister de Set genomen. Het belangstelling, minister-presid< Over de intern België's grootste de eerste congre dat het ledental met niet minder groeide. Een der tal leden bestaat Een hartelijk de buitenlandse gers. Niet minder landse katholieke vertegenwoordigd haar voorzitter heren Andriessen Het Congres w de traditionele t trouw en loyali Leopold. In het midde eerste dag het werkloosheid. Aa niet alleen op d grote werken, modernisering d nomie, wederuitr strie en krachtif internationale e werd gepleit voo voeren van de B Kamervoorzitte laer belichtte di verkeersmiddelen gen de werkloos! functie in de V wilde hij niet ing tie der Schelde- maar hij drong beteren der weg spoorwegen. Ook koopvaardijvloot gen Nederland en hun tonnage van ton, bezit België ton scheepsruimt» Tamelijk scher door sommige uitgebracht op Nederland inzak bindingen, het i de grenshandel. dirigistische polii land werd niet zegd. Eerste n De zitting var geheel in het tel landse politieke Nadat was a naleving der taa gelijkheid (waar gevaardigden de iaar crediet gaf langer") en nada verkiezing had pi terde het Congre van eerste minisi WOENSDAG 31 HILVERSUM I VARA, 10.00 VPÏ 19.30 VPRO, 20.01 7.00 nieuws, 7.1 ziek, 7.30 sluitin 8.40 gramofoonm de vrouw, 9.00 9.03 gramofoonmv deren en mensen' morgenwijding, vrouw, 11.00 g) 12.00 Hawaiianmi dedelingen, 12.33 teland, 12.38 gi 12.55 kalender, 13 promenade orkesi „gesproken portri concert, 15.00 ki gramofoonmuziek, jeugd, 16.30 sluiti tage, 18.00 nieui varia, 18.20 gi 18.30 voor de stri parlementair over mofoonmuziek. 1 jeugd, 20.00 nieuv teiten, 20.15 soci 20.20 .Der Zigeu rette, 21.40 „nun spel. 22.20 kwarte wetenschappelij ke nieuws, 23.15-r-2 muziek. HILVERSUM r 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 de dag. 7.30 sluiti 8.40 gewijde muzi richten, 9.03 voor waterstanden. 9.3 ziek. 10.30 moi gramofoonmuziek draadloze band". 1 herhaling gevarie 12.30 mededeling» 13.00 nieuws, 13.1 13.20 gramofooi strijkkwartet, 14 muziek, 14.30 alt orgelconcert, 15.4 deren, 16.30 sluiti duo, 17.45 reg» 18.00 gemengd k( volksuniversiteit, 19.15 regeringsui sportcommentaar muziek, 19.40 ra( nieuws, 20.05 coi liecompetitie. 20 melodieën. 20.3 causerie. 21.00 sti list, 22.00 koor. b; amusementsmuzie overdenking, 23.C 24.00 gramofooi BRUSSEL 322 mofoonmuziek. 1! ten, 12.32 trio.l 13 L14.45 en 17.00 17.05 nieuws, 17.1 ziek, 17.30 voord: mofoonmuziek. lf daten, 19.00 nieu1 foonmuziek. 19.5C 20.00 omroeporkei actualiteiten. 21.0 solist, 22.00 nie muziek, 22.452! muziek. BRUSSEL 484 muziek, 13.10. 14 18.30, 19.00 en 1 muziek, 20.00 S en soliste, 21.00 g 22.15 jazzmuziek, mofoonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2