Nazi-monster steekt de kop weer op Vijfde Congres van de Belgische C.V.P. Overgangsperiode was gewenst geweest industrieën trekken weg uit grote gemeenten RADIO Ontginning Noord-Oostpolder volgende week voltooid HM Eyskens pleit voor internationale organisatie van Chr. partijen Scherpe critiek op Nederland programma LES VAN SINT NICOLAAS Oorlog vertraagde de werkzaamheden Joods slager anoniem bedreigd Naar wij vernemen: TWEE VEILIGE WEGEN P.v.d.A. en R.T.C. Opinies uit mijn dagboek De Beurs Grondprijs maar van geringe invloed ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. Op het vijfde nationale congres van de C.V.P., dat Zaterdag en Zondag in de hoofdstad werd gehouden, is oud minister Baron van Straten Waillet met overgrote meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen, in plaats van Staats minister de Schrijver, die om persoonlijke redenen ontslag had genomen. Het congres werd voorts gekenmerkt door zeer grote belangstelling, alsmede door opmerkelijke verklaringen van minister-president Eyskens en Staatsminister van Cauwelaert. Over de interne organisatie van België's grootste partij werd op de eerste congresdag meegedeeld, dat het ledental in een jaar tiids met niet minder dan 100.000 aan groeide. Een derde van het aan tal leden bestaat uit vrouwen. Een hartelijk onthaal kregen de buitenlandse vertegenwoordi gers. Niet minder dan acht buiten landse katholieke partijen waren vertegenwoordigd: de K.V.P. door haar voorzitter en secretaris, de heren Andriessen en Albering. Het Congres werd besloten met de traditionele telegrammen van trouw en loyaliteit aan Koning Leopold. In het middelpunt stond de eerste dag het probleem der werkloosheid. Aangedrongen werd niet alleen op de uitvoering van grote werken, maar ook op modernisering der gehele eco nomie, wederuitrusting der indu strie en krachtiger instelling op internationale expansie. Voorts werd gepleit voor het snel door voeren van de Benelux. Kamervoorzitter Van Cauwe- laer belichtte de betekenis der verkeersmiddelen in de strijd te gen de werkloosheid. Wegens zijn functie in de kanalen commissie wilde hij niet ingaan op de kwes tie der ScheldeRijnverbinding, maar hij drong aan op het ver beteren der wegen, kanalen en spoorwegen. Ook moet België zijn koopvaardijvloot ontwikkelen; te gen Nederland en Noorwegen met hun tonnage van 2 a 3 millioen ton, bezit België slechts 300.000 ton scheepsruimte. Tamelijk scherpe critiek werd door sommige afgevaardigden uitgebracht op de houding van Nederland inzake de waterver bindingen. het grensverkeer en de grenshandel. Ook over de dirigistische politiek van Neder land werd niet veel moois ge zegd. Eerste minister Eyskens De zitting van Zondag stond geheel in het teken der binnen landse politieke bedrijvigheid. Nadat was aangedrongen op naleving der taalwetten en taai- gelijkheid (waarbij een der af gevaardigden de regering nog een iaar crediet gaf „en geen dag langer") en nadat de voorzitters verkiezing had plaats gehad, luis terde het Congres naar een rede van eerste minister Eyskens. Hij WOENSDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 gramofoonmu- ziek, 7.30 sluiting, 8.30 nieuws, 8.40 gramofoonmuziek, 8.50 voor de vrouw. 9.00 weerberichten, 9.03 gramofoonmuziek, 10.00 „Kin deren en mensen", causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor ie vrouw, 11.00 gramofoonmuziek, 12.00 Hawaiianmuziek. 12.30 me dedelingen. 12.33 voor het plat teland, 12.38 gramofoonmuziek 12.55 kalender. 13.00 nieuws. 13.15 promenade orkest en solist, 14-00 „gesproken portret 14.15 Jeugd- concert, 15.00 kinderkoor, 15.20 gramofoonmuziek, 15.30 voor de jeugd, 16.30 sluiting. 17.30 repor tage, 18.00 nieuws, 18.15 Vara- varia. 18.20 gramofoonmuziek. 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 parlementair overzicht. 19.15 gra mofoonmuziek, 19.30 Yoor jeugd 20.00 nieuws. 20.05 actuali teiten. 20.15 socialistisch nieuws. 20.20 .Der Zigeunerbaron ope rette, 21.40 „nummer 16 hoor spel, 22.20 kwartet. 22.45 populair wetenschappelijke causerie, 23.00 nieuws, 23.15^24.00 gramofoon muziek. HILVERSUM II 416 M. 7.00— 24.00 NCRV. 7 00 nieuws, 7.15 een woord voor de dag, 7.30 sluiting, 8.30 nieuws, 8.40 gewijde muziek 9.00 weerbe richten, 9.03 voor de zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 gramofoonmu ziek. 10.30 morgendienst, 11.00 gramofoonmuziek, 11.20 ,,ae draadloze band", klankbeeld. 12.00 herhaling gevarieerd progranuna, 12.30 mededelingen. 12.30 trio, 13.00 nieuws, 13.15 koor en orgel. 13.20 gramofoonmuziek 13.50 strijkkwartet, 14.15 gramofoon muziek, 14.30 alt en piano. 15.00 orgelconcert, 15.45 voor de kin deren, 16.30 sluiting, 17.30 piano- duo, 17.45 regeringsuitzending. 18.00 gemengd koor. 18.30 radio volksuniversiteit, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitzending. 19.30 sportcommentaar en gramofoon muziek, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 commentaar fami liecompetitie, 20.15 Zuid-Afrik, melodieën. 20.35 godsdienstige causerie, 21.00 strijkorkest en so list, 22.00 koor, bas en orgel. 22.20 amusementsmuziek 22.45 avond overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 gra mofoonmuziek. 12.30 weerberich ten, 12.32 trio.l 13.00 nieuws, 13.15 L14.45 en 17.00 gramofoonmuz., 17.05 nieuws. 17.15 gramofoonmu ziek, 17.30 voordracht, 17.40 gra mofoonmuziek. 18.30 voor de sol daten, 19.00 nieuws, 19.30 gramo foonmuziek. 19.50 radiofeuilleton, 20.00 omroeporkest en solist, 20.45 actualiteiten. 21.00 strijkorkest en solist, 22.00 nieuws, 22.15 Ital. muziek. 22.4523.00 gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 lichte muziek, 13.10. 14.15—15.00, 17.10, 18.30. 19.00 en 19.40 gramofoon muziek. 20.00 Svmphonie-orkest en soliste, 21.00 gramofoonmuziek 22.15 jazzmuziek, 22.45-12.55 gra mofoonmuziek. betoogde allereerst, dat de C.V.P. vastberaden op de volksraadple ging aanstuurt en dat van ongrondwettelijkheid, wat deze kwestie aangaat, geen sprake is. Bijna evenzeer echter bekommert de regering zich om de sanering der financiën en der economie. Alleen met gezonde financiën kan een vooruitstrevende sociale poli tiek gevoerd worden. In het ko mende jaar zal de regering de strijd tegen de werkloosheid op nemen met de uitvoering van een groots program van openbare werken, het grootste dat België ooit heeft gekend. Het zal meer dan 80.000 werklozen werk geven. Belangrijk was ook wat hij zeide over de wenselijkheid om een internationale organisatie der christelijk georiënteerde partijen op te richten. „Europa", aldus Eyskens „mag niet socialistisch worden, zoals Spaak het wil, maar moet gegrondvest zijn op de christelijke beschaving, zonder welke vrede onmogelijk is." Geen wedstrijden op de beide Kerstdagen Het Bondsbestuur heeft beslo ten, dat voor de beide Kerstdagen geen wedstrijden (ook geen be ker-wedstrijden) zullen worden vastgesteld. Alleen op tijdig ver zoek der beide partijen kunnen op deze dagen wedstrijden wor den uitgeschreven. ENGELS SCHIP VOOR ZWEEDSE KUST AAN DE GROND Alle opvarenden gered STOCKHOLM, 28 Nov. (Reu ter). Het Engelse stoomschip „Britkon" (3.881 ton) is gisteren in een zware storm voor de Zweedse zuidkust aan de grond gelopen. Elf leden van de uit 38 personen bestaande bemanning zijn aan land gegaan. De anderen besloten de dag af te wachten in een motorboot, die zij aan de lei zijde van het schip hadden ge legd. Loodsboten op het eiland Furoe wachtten eveneens het daglicht af. De reddingsboot met 27 leden van de bemanning der „Britkon" is later door een Zweedse loods boot op sleeptouw genomen. In de nacht hadden Zweedse loodsboten de reddingsboten met de 11 andere opvarenden van de „Britkon", onder wie 3 vrouwen, opgepikt. Nu toeven alle kinderen in wonderland, Waar gaven worden rondgestrooid met gulle Hand, Waar letters chocola en harten suiker zijn En waar men worsten eet van zoete marsepein. Het komt er weliswaar op aan, heel braaf te wezen, Want anders valt het ergste te vrezen: Er zit een Zwarte Piet te luisteren op het dak, Met suikerbeesten, ja maar ook met roe en zak! Soms zouden ook wij zelf weer willen dwalen In het sprookjesrijk van versjes en verhalen Maar ach! een kleine studie van de speelgoedzaken Is wel in staat, daaraan een schielijk eind te maken: Ziedaar, voor dertig piek, de autoped, die Pietje En daar de stroomlijn-poppenwagen, die Marietje En daar de doos, die Kees verwacht: meccano nummer twee... De winkels zijn weer rijk voorzien maar ach, die portèmonnaie. De schoonste dromen zullen, als we December schrijven, Wel weer een jaartje langer schone dromen blijven. Toch zal er vreugde zijn! wat Sint ook moge geven: (Een waardevolle les voor heel het leven!) CHIEL. Wanneer Dinsdag 6 December officieel de laatste greppel in de Noord-Oostpolder wordt getrokken, is de ontginning van dit gebied van 48.000 ha voltooid en daarmee is dan het einde gekomen van een belangrijke periode in de wordingsgeschiedenis van het nieuwe land. Reeds direct nadat de Noord-Oostpolder in de loop van 1941 werd leeg gemalen en aan de kust van Overijsel de eerste nieuwe gronden droog vielen, werd met deze werkzaamheden begonnen. Bij Blankenham gingen de eerste pioniers aan het werk. De voorbereidende werkzaamhe den werden al verricht toen de dij ken, welke nu om de polder liggen, nog in aanbouw waren en ook de sluizen en gemalen nog lang niet waren voltooid. In die jaren waren tientallen baggermachines n.L al begonnen in het gebied, dat een maal de polder zou worden, de toe komstige kanalen te baggeren. Dat geschiedde dus onder water volgens een bepaald plan. De opgebaggerde grond werd voor een deel op diver se plaatsen, waar later belangrijke wegen elkaar zouden kruisen, gede poneerd, zodat daarmede een uit stekende grondverbetering werd verkregen. Aanleg waterwegen Toen de polder droog viel waren de kanalen er dus al en dat was vooral voor het vervoer door het nieuwe gebied van groot belang. Men gina in 1941 direct over tot 't graven van tochten, sloten en grep pels. De kavelsloten werden in eer ste aanleg gemaakt op een diepte van 1 meter met een flauw talud om uitspoelen en inzakken te voor komen. De bodembreedte is even eens 1 meter en de bovenbreedte 4'/, meter. Op grond van de in de Wieringermeer opgedane ervaring en werd de kavelbreedte vastge steld op 300 meter, een afstand, welke zeer geschikt werd geacht met het oog op de detailontwate- ring door middel van drainage, de kavellengte werd bepaald op 800 meter. Detailontwatering Voor de detailontwatering was ook nodig het graven van een groot aantal greppels, waartoe in ver schillende gebieden, welke 't eerst werden ontgonnen, na het gereed komen van de kavelsloten werd overgegaan. Wel was de directie van oordeel, dat begreppeling ver schillende bezwaren met zich mee brengt vooral bij akkerbouwtoedrij- ven, daar de greppels het onmoge lijk maken het land in de lengte van de kavel te bewerken en de groei van vele onkruiden op de greppenkanten het instorten hier van kan veroorzaken. Bovendien betekent het graven van greppels een aanmerkelijk landverlies. In de latere cultuurjaren Wordt daarom In de bloeiende Braziliaanse textielstad Americana werd het hydro-electrische krachtstation, waarvan de bouwkosten 6.500.000 bedroegen, officieel in gebruik genomen. De stad Americana heeft haar naam te danken aan de kleine groep immigranten, die zich na de burgeroorlog uit Georgia en Zuid- Carolina in het rijke district Sao Paulo vestigde. Het station zal een oppervlakte van 40.000 vierkante mijl van stroom voorzien. Evenals in andere steden wordt ook te Zwolle in het Openbaar Slachthuis door Joodse slagers ri tueel geslacht. Enkele mensen meenden, met ter zijdestelling van de legale weg, hun misnoegen daarover kenbaar te moeten maken door een rel in het abattoir te forceren. Dat is enige weken gele den gelukkig op niets uitgelopen. De actie richtte zich tegen de sla ger Marcus, die Maandagmorgen een in het Duits gestelde anonieme dreigbrief ontving. Er is, ondanks de opmerkelijke opeenvolging van feiten, voor ons voorshands geen reden om tussen het een en ander verband te leg gen. Doch de inhoud van de dreig brief ademt zulk een verdorven en misdadige nazi-geest, dat we er niet toe kunnen komen ons te be perken tot het signaleren van dit feit. Gezien de taal en stijl van het getypte briefje, moet het een (ex-?) Nederlander zijn geweest, die zich met dit allermisselijkst be drijf heeft bezig gehouden. Hij raadt de joodse slager in zijn eigen belang aan, met dit ritueel slachten onmiddellijk op te houden. Dan maakt hij een vergelijking tussen de humanistische nazi-methoden om de Joden in de gaskamers om te brengen, wat hij een kwestie van seconden noemt, en het ritueel slachten van arme runderen, die een doodstrijd van wel tien minu ten moeten doorstaan. Na verze kerd te hebben dat de „Kampf- de begreppeling vervangen door drainage., waarbij verschillende systemen worden toegepast. Het be langrijkste is de buizendrainage, waarbij de greppels worden ver vangen door reeksen van onder aardse buizen. Zonder voorafgaan de begreppeling kon de drainage in de Noord-Oostpolder evenwel niet geschieden, daar op jonge gron den de afvoer van het overtollige water in de eerste natte perioden bij begreppeling beter is dan bij drainage. In totaal zullen in de Noord-Oostpolder ongev. 120.000.000 draineerbuizen worden gebruikt die een lengte vormen van 36.000 km, dat is ongeveer 9/10 van de om trek van de aarde. De greppelaf standen variëren van 8-24 meter, bij een greppeldiepte van 60 cm. Ruwe ontginning De ruwe ontginning van de Nrd.- oostpolder heeft 8 jaren gevraagd. Wanneer er geen oorlog was geko men zou zij ongetwijfeld sneller zijn gevorderd. Men had evenwel verscheidene jaren met een tekort aan geschikte arbeidskrachten te kampen. Tijdens de bezettin- heb ben vele mannen uit andere beroe pen hun aandeel in de ontginning van dit nieuwe land gehad. De Nrd. oostpolder was toen een centrum van onderduikers en de polder- dSrecüe stelde honderden onder gedoken ambtenaren, onderwijzers, studenten e.d. bij de ontginning te werk. Natuurlijk vertraagde de on deskundigheid van deze mensen op het gebied van het vaak zware grondwerk het tempo van de uit voering. Na de oorlog zijn de ontginnings werken weer meer in handen van vaklieden gekomen. De arbeiders zijn ondergebracht in kampen. Het oostelijk deel van de polder werd het eerst ontgonnen; daar verrijzen nu in snel tempo de boerderijen van schokbeton. Het westelijk deel werd later ontgonnen; daar zal, nu de ruwe ontginning is voltooid, nog heel wat moeten gebeuren, opdat ook ten westen van het vroegere Schokland zich zo spoedig mogelijk de korenakkers zullen uitstrekken en jonge boeren er een bestaan zul len kunnen vinden. üET'rw I wmim m liiH Als je vader sergeant-majoor n het Engelse leger is, kan het gebeuren, dat je zusjes in jub- bulpore (India) en Exeter (Zd- Engeland) zijn geboren, terwijl ijzelf het eerste levenslicht zag in Singapore. Sergeant majoor L. Chambers, die elf van zijn zestien dienstjaren buiten Engeland heeft doorgebracht, is met zijn gezin aan boord van het troepentransportschip ,,Du- :ra" uit het Verre Oosten in Engeland teruggekeerd. gruppe XYZ" meer belangstelling heeft voor de arme runderen, dan voor de leden van het Joodse ras, verzoekt de anonieme briefschrij ver deze brief te beschouwen als een waarschuwing, die slechts een maal gegeven wordt. Hij besluit de brief met de aankondiging van „de strengste maatregelen, welke slechts in het geheim uitgevoerd zullen warden". De nazi-groet „Heil Hitier" doet de deur dicht. Verbijsterd vraagt men zich af hoe zoiets vier jaar na de bevrij ding nog mogelijk is. Tenzij .we hier te doen hebben met iemand, wiens geestelijke vermogens een ter beschikkingstelling van de re gering wettigen. raakte Zondagmiddag de 42- jarige A. ten Hage uit Üdenhout, vader van tien kinderen, te Til burg onder een vrachtauto. De man was op slag dood kreeg mevr. N. Romein-Ver sluis te Polsbroek de medaille van het Carnegie-Heldenfonds omdat zij, met levensgevaar, een kind, dat te water was geraakt, had gered zal Zaterdag 10 December a-s. in de Grote Kerk te Den Haag een officiële herdenkingsplechtig heid worden gehouden ter nage dachtenis van de gevallenen en slachtoffers in de strijd tegen Japan werd Zondagmiddag de oudste inwoonster van Schaesbergen, de 97-jarige weduwe Quaedvlieg, in haar huis dood aangetroffen, ver moedelijk als gevolg van kolen dampvergiftiging. Een zoon van de weduwe was bewusteloos is Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" van zijn oefenrcis te Rotterdam teruggekeerd heeft de nieuwe Franse ambas sadeur te Den Haag, de heer Jean Paul Garnier, zijn ambt aan vaard schoten de gebroeders Driessen en de heer P. van Doorn te Velp vier wilde zwijnen neer, die elk ruim 100 pond wegen is te Den Haag een 42-jarige tuinknecht gearresteerd, die in het laatste half jaar te Den Haag een 12-tal insluipingen had ge pleegd, waarbij hii voornamelijk zilveren voorwerpen stal. Een 50- jarige opkoper werd eveneens in arrest gesteld kreeg minister Teulings op zijn verzoek eervol ontslag als lid van de Zuiderzeeraad MENTHO-REX Ver koudheldszalf INADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen. Gisterenavond vergaderde de Fe deratie Amsterdam van de P. v. d. A. in het Concertgebouw onder het motto: „De R.T.C. als afsluiting van een nieuw begin". Sprekers waren prof. ir. W. Schermerhorn en Koos Vorrink. Prof. Schermerhorn zeide dat ook de socialisten wel inzien dat de nieuwe situatie in zekere zin een verlies voor Nederland is. Uitvoerig ging spr, in op de vrees der Indo nesiërs „materieel het loodje te moeten leggen, waar formeel over eenstemming was bereikt". Sprekende over het, naar hij zeide, „schrijnende probleem der minder heden in Indonesië", gaf hij te ken nen, dat het democratisch zelfbe schikkingsrecht van de Indonesiars tot stand gekomen is vrijwel zonder overgangsperiode. De minderheden moeten thans hun stem uitbrengen onder Indonesisch bewind, hetgeen zeker niet gemakkelijk is. Toch mag dit, volgens spr., nooit een motief zijn om bij de aanstaande behande ling in de Tweede Kamer de R.T.C. te laten mislukken. Over Nieuw- Guinea zei spr., dat dit gebied „zeker niet waard is een wrijvingspunt te worden tussen Nederland en Indo nesië". Koos Vorrink belichtte de rechten en plichten der socialisten, die thans DINSDAG 29 November 1949. De 24-uursstakinq in Frank rijk is er dan qeweest. Volqens de „Maasbode" was het een daverend fiasco voor de rode leiders. Volqens De Waarheid het andere uiterste was het „een qrandioos succes". Er schijnen toch over zulke din- qen verschillen van inzicht moqelijk te zijn! Nooit qewe- tenZou het „Handelsblad" het aan het rechte eind heb ben, toen het schreef: De sta- kinq in Frankrijk was „qeen mislukkinq en qeen succes"? Geen vlees en qeen been! En ik maar weer schelden teqen de arme „Waarheid", dat het qeloqen is te beweren, dat hier sprake was van een „qran dioos succes". Maar wat moet ik nou met de Maasbodean, die, evenzeer ten onrechte, van een daverend fiasco" spreekt de „volkomen omvorming van d machtsverhoudingen op de wereld' op zich nemen. Ten aanzien van de huidige ver. houding tussen Nederland en Indo nesië zeide de heer Vorrink, dat de socialistische partij in Neder land gaarne een overgangsperiode van 10 a 15 jaar had gezien, waar- In het Indonesische bewind zich kon aanpassen en waarin een sterke band tussen Nederland en Indonesië zou kunnen worden gelegd. „Met een grotere mate van zekerheid dan thans misschien het geval is." EEN FLAUWE MARKT AMSTERDAM, 28 Nov. Kon. Olie is over de brug van 300 heen en tot 293 afgezakt. Dit was het teleurstellende feit op deze eerste beursdag van de week, die een een voortzetting liet zien van de gedeprimeerde tendens der vorige dagen.. Cultures leden onder nieuw aanbod en koersverliezen van verscheidene punten waren geen zeldzaamheid. Vooral Certifi caten Deli lagen flauw en zakten af tot 115 (min 8). Een gevolg van de onbehagelijk geachte algemene toestand. De berichten, wat de maatschappij zelf betreft, zijn ech ter gunstig: de verschepingen van de Deli tabak zijn begonnen en de in Medan vertcxvende president directeur heeft zich over de situa tie niet ongunstig uitgelaten. Het slot kwam op 120. Trouwens ook in de andere hoeken werd gesloten boven het laagste niveau, maar per saldo werden toch behoorlijke ver liezen geleden. Amsterdam Rubber wist echter weer het vorige niveau te bereiken. H.V.A. verloor drie procent. Goede weerstand boden aandelen Unilever, die na aarzelende ope ning tot 239 aantrokken, dus 2 pCt boven het vorige slot. A.K.U. we derom aan de zwakke kant. In Philips werd niets omgezet Voor aandelen Koloniale Bank blijft de stemming in mineur: vandaag weer een koersverlies van 4 pCt. De scheepvaartmarkt viel per saldo mee. Toch noteerden enkele fondsen, speciaal K.N.S.M. ver scheidene punten lager. Kon. Olie verliet de markt op 295 (vorige notering 301). De Staatsfondsenmarkt was stil, maar eerder iets in reactie. De dollarle ning kon wederom geen belang stelling trekken. Voor het eerst werden verhandeld de claims Smit's Transformatorenfabriek. Vernomen werd een advieskoers van f150.(theoretische koers fl92'/i). Prolongatie 2% pCt. (Adv.) De vergadering van het departe ment Groningen van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Industrie stond gisterenavond in het teken van de bevordering van de belangen der industrie. Dr. Steigenga, chef afdeling Planonderzoek bij de dienst van Stadsontwikkeling en Wederop bouw te Rotterdam en ir. H. j. Helden directeur openbare werken te Groningen hebben dit onder werp van verschillende kanten be licht. Elke gemeente ijvert er tegen woordig voor, zo voordelig moge lijk met industriegronden en ar beidskrachten voor de dag te ko men. Het is dan ook geen vreemd verschijnsel dat vooral uit grote steden talrijke industrieën weg trekken om elders, waar grond en arbeidskrachten goedkoper zijn, hun bedrijf te gaan ontplooien. In zeer korte tijd zijn uit de ge meente Groningen enkele indus trieën weg getrokken. Er is over deze zaak veel te doen geweest, maar volgens de heer van Helden is de in de afgelopen dagen gele verde critiek op de grondpolitiek der gemeente Groningen ongezond. De grondprijs speelt bij industrie vestiging maar een zeer onderge schikte rol. Wel is bij de industrie een streven naar decentralisatie te bespeuren. Daar komt hij, dat wanneer men de grondprijzen ver gelijkt met steden van gelijke im portantie als Groningen, deze stad zeker geen ongunstige indruk maakt Natuurlijk kunnen volgens spr. plaatsen als Ede, Emmen en enkele plattelandsgemeenten in Overijsel goedkoper grond leveren. Er is hier dan ook sprake van een onge zonde concurrentie. Rotterdam lost dit probleem op, door de randge meenten op te slokken, maar daar van is voor een plaats als Gronin gen geen sprake. Wanneer nu Gro ningen haar industrieterreinen met verlies zal gaan exploiteren, hetgeen spr. niet onmogelijk achtte dan zou dit volgens hem toch geen enkele invloed hebben op de vesti gingstendens. Veeleer bereikt men er mee, dat de grond dan opgesou peerd wordt door bedrijven die voor de gemeente niet van essenti eel belang zijn, zoals verzorgende industrieën (kolenhandel en was serijen). Men moet er echter terdege re kening mee houden dat Groningen op de eerste plaats handelsstad is, waar de prijzen nu eenmaal anders moeten liggen, terwijl voorts een handelsstad niet in een paai; jaar in een industriestad kan worden veranderd. Teneinde vestiging te bevorde ren zou er volgens spr. een om scholing van de overtollige ar beidskrachten uit de landbouw moeten plaats vinden. Voorts zal er naar gestreefd moeten «Urden de ligging en de verkccrsmogeljjkhe- den te verbeteren, de gemeente als woonplaats aantrekkelijk te maken en industrieflats stichten, terwijl spr. tenslotte het research-werk een zeer belangrijke factor noem de. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 61 Hij nam die lijn mee en snelde zo vlug mogelijk naar boven, waar de man nog be wusteloos lag. Hij trok de jas van hem af en bond hem handen en voeten met de waslijn. Daarna sjorde hij hem naar de muur toe en zette hem daartegen in zittende houding. Zodra hij daarmee klaar was ging hij weer naar beneden en belde het huis van de familie Graaf op. Hij vroeg naar „meneer Vroman". Karei herinnerde zich later, dat de stem van Jan volkomen be heerst had geklonken, toen hij hem het gebeurde vertelde. „Mijnheer Vromans", had hij gezegd, „er is iemand met een sleutel het huis binnengekomen, toen ik alleen thuis was. Ik ben hem achterna gegaan en naar bo ven gevolgd. Hij is naar zolder geklommen. Toen hij de zolder- ladder weer afkwam, heb ik mijn jas over zijn hoofd heengeworpen en hem buiten westen geslagen met mijn wandelstok. Hij zit nu op de bovengang, goed en wel ge bonden aan handen en voeten. Wilt u alstublieft even naar huis komen, om te kijken, wie het is? En misschien zou het wel goed zijn als u de politie waarschuwde." VIII. Toen Karei met Emmy en wachtmeester Mastboom het huis binnenkwam, stond Jan beneden in de gang op te wachten. Karei had Mastboom bij Emmy thuis op gebeld. „Waar is hij?" vroeg Karei aan Jan. „Boven, meneer. Hij is gebon den. Ik denk wel, dat hij zo lang zamerhand bijgekomen zal zijn." As tante nog niet terug?" „Nee, meneer. Ze is nog met Cor uit." „Wat geweldig dapper was dat van jou, Jan, om die man alleen aan te vallen", zei Emmy. „Hij had je wel kunnen vermoorden!" Over het magere gezicht van Jan trok een flauw glimlachje. „Maar ik ben bovenop hem ge sprongen, juffrouw Graaf. En toen kon hij niet veel meer uitrichten." „We moeten eerst boven gaan kijken", meende Mastboom. Ze gingen de trap op. Mastboom ging met zijn pistool in de hand voorop. Hij was er niet zeker van, dat een blinde iemand behoorlijk kon vastbinden. Karei draaide het licht van de bovengang op. De man zat aan het einde van de gang, dicht bij de zolderladder, met zijn rug tegen de muur, half opzij gezakt; maar zijn ogen waren open. „Dat is Trimbach!" riep Karei verbaasd. „Goeie genade, dat is Trimbach!" Trimbach staarde hem met een doffe blik aan. Er droop een straal tje bloed over zijn voorhoofd. „Bert Trimbach, hoe kom jij..." begon Emmy, maar een geluid achter haar deed haar omkijken. Jan stond achter haar met zijn hand tegen de muur steunend als om zich staande te houden. Hij stond voorovergebogen, als wilde hij de duisternis om hem heen met zijn blinde ogen doordringen, om het gezicht te kunnen zien van de man, die daar met gebonden handen en voeten tegen de muur zat. „Trimbach", fluisterde hij, nauw hoorbaar. „Is dat werkelijk Trim bach?" „Ja, Jan het is Trimbach zelf", verzekerde Mastboom hem en hij maakte aanstalten om naast de man neer te knielen. Maar een ge luid van Jan weerhield hem. De blinde bewoog zich met uitge strekte armen vooruit en zocht al tastend met klauwende handen naar de man op de grond. „Trim bach!" herhaalde hij. „De moorde naar van Marie!" Zijn stem klonk akelig schril door de stilte van het huis. Trimbach hief het hoofd zo veel mogelijk op. En hij zei met gesmoorde stem: „Dat is niet waar! Ik heb haar niet vermoord! Ik heb haar niet Maar Jan's handen zochten nog steeds naar de man„Jij hebt haar vermoord! Ik hield van Ma rieen jij hebt haar ver moord Karei legde zijn hand op Jan's arm en hield hem tegen. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3