De grote haven van Nieuwediep Harde noten over de t.b.c.-bestrijding Ontevredenheid over de vast stelling van de melkprijs Veehouderij had redelijk jaar S. V. W. Texelse Boys 3—0 St. Pancr gelden PAG. 4 Dinsdag 29 November 1949 Vakgroep veehouders L.T.B. Maar er blijven nog zorgen genoeg Tekort bij de N.S. Vrachtauto door trein vernield Marktberichten Begrotinc vastges De vakgroep veehouders der L.T.B. kwam Maandag onder voor zitterschap van de heer M. P. v. d. Weyden in een algemene vergadering in hotel De Leeuwerik te Haarlem bijeen. Naast een groot aantal afgevaardigden uit Noord- en Zuid-Holland waren aanwezig de geestelijk adviseur Rector jac. van de Hoogte; de heer P. Havinga van de Stichting voor de Landbouw; de heer v. d. Heyden, directeur van de C.M.C., de directeuren der Gezondheidsdiensten voor dieren uit beide provincies, Dr. D. Rempt uit Alkmaar en Dr. Roskam; voorts de adj. secretaris der K.N.B.T.B., Ir van Bers; de directeur der R. K. Landbouw- winterschool te Voorhout, Ir. Jacobs; de heren H. A„ Giezen en J J. Elders, resp. voorzitter der vakgroep Akkerbouwers en Kwekers. Ook de heer Baltus uit Castricum, de geestelijke vader van het L.T.B,.-plan voor de coöperatieve vee-afzet, was ter vergadering aanwezig. De algemene toestand van de vakgroep en haar léden werd door de voorzitter in een openingsrede uiteengezet, waarover men elders op deze pagina een en ander leest. Ook uit het jaarverslag door de secretaris, Mr. G. J. Vermeulen uitgebracht, bleek, zoals trouwens uit de woorden van de voorzitter was te beluisteren, dat het afge lopen jaar in financieel opzicht ze ker niet ongunstig kan worden ge noemd. Er is door het bestuur ge ijverd, om voor ondernemer en ar beider in deze bedrijfstak een lo nend prijspeil te verkrijgen; in gro te trekken is men daar vrij g°pd in geslaagd en ook in de toekomst zal het bestuur voor een recht vaardige prijs blijven strijden. In dit verband zij gewezen op de werkzaamheden t.a.v. de stabilisatie der slachtvee-prijzen. De L.T.B. heeft zijn stem laten weerklinken toen in de afgelopen zomer strijd moest worden gevoerd om de prij zen en de afzet van slachtvee. In vele bereikte resultaten heeft de L.T.B. een werkzaam aandeel gehad. De erkenning hiervan moge velen aansporen hun organisatie ook in het komende jaar te steunen en er tevens de nog afzjjdigen toe doen besluiten, niet langer hun steun te ontzeggen aan de organi satie, waarin zij krachtens hun po sitie en hun overtuiging thuis ho ren. De agenda. Bij de verkiezing van periodiek aftredende bestuursleden werden de heren W. L. Agterof uit Bodegra ven, A. A. Ammerlaan uit Schil- luiden en G. Ph. Roeleveld uit II- pendam met algemene stemmen herkozen. Aan de orde kwamen vervolgens een aantal voorstellen van de afde lingen. Op voorstel van Delft zal het bestuur de samenwerking, het contact met de CMC verstevigen, opdat ook de L.T.B. haar stem in dit lichaam kan doen horen. Op voorstel van de Duinstreek zal het bestuur bevorderen, dat de ondernemer, teneinde een redelijke beloning voor zjjri arbeid te verkrij gen en de sociale voorzieningen in zijn bedrijf te kunnen bekostigen, een winst van 20 pet. boven de kale kostprijs zal uitbetaald krijgen voor zijn producten. De vergadering stelde dit op prijs, vooral toen deze 20 pet. als minimum gemiddelde werd aange houden, maar was, gezien het ver leden, er niet zeker van of ook an dere instanties hier met het be stuur der L.T.B. zouden willen medegaan. Op het voorstel, door Hazers- woude gedaan, om subsiddiëring van de aanschaf van grassilo's en gierkelders te bevorderen, kon het bestuur niet ingaan. Het be stuur is niet erg voor subsidies, de boer is met een redelijke pro ductie-prijs, waaruit voorzienin gen kunnen worden bekostigd, meer gebaat! De bouw van boerderijen is in het verleden niet op bevredigende wijze door de Overheid bevorderd, constateerde de vergadering. De voorzitter vestigde daarbij de aan dacht op de architectenwet, die in de Kamer in behandeling is en waarbij in de toekomst aan de plattelands - timmerlieden - aanne mers, die altijd goed hebben ge bouwd, vele beperkingen zullen kunnen worden opgelegd. De ver gadering is voor vrijheid in deze en ziet de plattelandsbouwers niet gaarne uitgeschakeld. Verschillende afdelingen uit Zuid holland pleiten voor meerdere re clame voor de boerenkaas, deze moet ook in het buitenland meer onder de aandacht worden ge bracht. Het verkrijgen van een apart stempel voor deze kaas werd van belang geacht. Het bestuur zal zich daarover met de Bond van Kaasproducenten verstaan. De kring Alkmaar en de Duin streek braken een fans voor de doorvoering van het plan-Baltus betreffende de coöperatieve vee- afzet, ook door afdelingen in Zuid holland, bjj monde van de heer Vergeer uit Warmond, werd dit plan verdedigd. Het bestuur acht echter de trjd voor doorvoering voor het plan gezien het feit dat ook de andere organisaties er voor moeten worden gewonnen, nog niet gekomen. Het zal er echter in de toekomst van moeten komen, dat de boer de prijzen meer in eigen hand krijgt. Voorstellen betreffende verrui ming van krachtvoer en contróle daarop kwamen vervolgens ter sprake. Op verruiming wordt bij de Overheid aangedrongen, de moge lijkheden zijn echter geperkt. Con tróle zal in de tokomst effectiever kunnen worden uitgevoerd omdat per 1 Februari het aanbrengen van labels met aanduiding betreffende samenstelling op de zakken veevoe der moeten worden aangebracht. Men heeft echter veel in eigen hand, als men, zoals de Rijnstreek doet, zelf door plaatselijke of streek-afdelingen een intensieve De melkprijs Over de melkprijs bleek men niet geheel en al tevreden. Men was al gemeen de gedachte toegedaan, dat het L.E.I. rapport te veel zich had gebaseerd op de betere bedrijven. Met het risico van een gemiddeld boerenbedrijf was te weinig reke ning gehouden volgens de vergade ring. Ook de melkproductie was in het L.E.I. volgens sommige spre kers, te hoog aangehouden. Men was bang, dat de boeren er zuinig af zouden komen. Voorts zou de Minister de berekening van het L.E.I. niet geheel hebben overge nomen en de melkprijs teveel heb ben verlaagd. De heer Havinga toonde echter in een uitvoerige rede aan, dat men ook bij de Stichting van de Land bouw deze zaak terdege had bestu deerd en daarbij was uitgegaan van een kale kostprijs plus 20 pet., het geen toch redelijk was. Daarop voegde de heer v. d. Heijden van de C.M. C.nog aan dit betoog toe, dat de boer over het algemeen veel meer had gekregen dan de kost prijs plus 20 pet.; in sommige ge vallen was het zelfs wel 39 pet. geworden. Men moest dus niet al te somber zijn. De vergadering was door deze woorden grotendeels gerustgesteld doch verlangde in de toekomst dat ook de boer meer zeggenschap bij de prijsvaststelling zou krijgen. Daarop zal het bestuur zeker aan dringen. De varkensprijs, 1,851,95 ge slacht gewicht, is ook naar het oordeel van het bestuur aan de lage kant. De prijs van 1,85 moet meer als een bodem in de markt gezien worden. Over de t.b.c. bestrijding werden harde noten gekraakt. In de prac- tijk is gebleken, dat men niet al tijd ten volle op de veeartsen zou kunnen vertrouwen. Het moet de boer mogelijk worden gemaakt de strijd tegen de t.b.c. effectiever te voeren, daarvoor werd aange drongen bij het bestuur om subsi dies voor isolatie- stallen te ver krijgen en een zekere premie voor t.b.c.-vrije melk. Een afdoende be- strijdingsmethode voor het gehele land geldend, wérd sterk bepleit. Voorts bleek, dat de veeartsen het werk vaak niet meer afkunnen, aanstelling van assistenten werd dan ook door verschillende afde lingen' als een hulpmiddel aange wezen. Betoogd werd voorts dat de extra bestrijdingskosten redelijk door het gehele volkkunnen wor den gedragen, er is een volksbe lang mede gemoeid. Aan het slot van de vergadering, die laat in de middag haar beslag kreeg, werd nog de huisslachting ter sprake gebracht. Die wil men niet gaarne zien verdwijnen. Ook hieraan, alsmede aan de slachtver- zekering, zal het bestuur de nodige aandacht wijden. Op verzoek van de afdeling Hoorn zal het bestuur er zich tevens voorspannen, dat de pachtprijzen met minstens 15 pet. worden verhoogd en dat deze ver hoging in de kostprijzen door het L.E.I. zal doorberekend worden. GASTVRIJE HOTELHOUDERS Een Nederlandse kunstschilder, die onlangs terugkwam van een reis uit Frankrijk heeft aan 't de partement van O. K. en W. mede gedeeld, dat een aantal Parijse ho telhouders, alsmede hotelhouders uit andere delen van Frankrijk zich bereid hebben verklaard, om met het oog op de deviezcnmoeilijkhe- den Nederlandse schilders enige tijd gastvrijheid in hun hotel te verle nen, waarbij dan de hotelrekening betaald wordt met door deze schil ders in Frankrijk gemaakte schil derijen. Dit werd medegedeeld door mej. C. J. Gischler, chef van het bureau Beeldende Kunsten aan het departement van O. K. en W., bij de opening van een tentoonstelling van het K.C.B. te Bergen, Zater dag J.l. Mej. Gischler voegde er aan toe, dat er een plan wordt uitge werkt, om ook Franse schilders op deze wijze naar Nederland uit te nodigen, en dat reeds verschillende Nederlandse hotelhouders een gelijk aanbod gedaan hebben als hun Franse collega's. Een uitwisseling die door de schilders ongetwijfeld op prijs zal worden gesteld, en waarvan zeker gebruik zal worden gemaakt. Marinepostkantoor blijft te Amsterdam DEN HELDER. Hoewel het marinepostkantoor tot nu toe res sorteerde onder het commande- ment der Zeemacht in Nederland, beduidt de verplaatsing van dit commandement per 1 December naar Den Helder niet, dat dit postkantoor eveneens wordt over gebracht. Het marinepostkantoor blijft gevestigd te Amsterdam aan de Marinewerfkade. (Van onze redacteur) HAARLEM, 28 Nov. De veehouders van de L.T.B. hebben vanmorgen de tuinders opgevolgd in de vergaderzaal van De Leeuwerik. En in zijn openingsrede heeft de heer van der Weijden, zoals Zaterdag de heer Jac. Groen Azn,. dat had gedaan, een overzicht gegeven van de belangrijkste vraagstukken die zich in deze sector van de L.T.B. thans voordoen. Ook al kon spr. niet zeggen dat de toekomst geen enkele zorg meer baart: in het algemeen constateerde hij toch dat het afgelopen jaar voor de veehouderij redelijk is geweest. Voor de komende winter vreesde hij nogal moeilijkheden ten gevolge van de niet-voor- ziene prijsstijging van veevoeder. controle laat uitvoeren. De hande laren blijken daar terdege rekening in het bestuur verlangden mede te houden. heeft echter goede hoop op In het bijzonder onderwierp spr. de melkprijsverlaging, die er voor de boer de room heeft afgehaald, aan nadere beschouwing, en hij toonde zich daarbij allerminst een bewonderaar van de manier waar. op de voorlichtingsdienst van het departement deze zaak heeft ge motiveerd. „Verlaging van de be drijfskosten heeft de boer in eigen hand", heeft de voorlichting ge zegd. „De melkopbrengst per H.A. kan worden opgevoerd door om- weiding, rantsoenbeweiding en verhoogde stikstofgift. Een belang rijke kostprijsverlaging zal intreden door kwaliteitsverbetering van het vee met hogere opbrengsten en ho ger vetgehalte en veevoederbespa, ring door eiwitwinning op eigen bedrijf voor ensilage en drogen van gras". „Alsof dat dbn allemaal géén geld kost", merkte de heer v. d. Weijden zeer ter snede op. „Het is allemaal erg eenvoudig voorge steld: MeiT neemt beter land, men neemt meer stikstof en andere kunstmeststoffen, men neemt meer arbeidskracht, men neemt meer t. b.c.-vrij vee met hoger opbrengst en hoger vetgehalte en de kostprijs is verlaagd...." „Wij kunnen met genoemde theoretische kostprijs, verlagingsfactoren geen genoegen nemen voordat de uitvoerbaarheid en doeltreffendheid hiervan op enigszins langere termijn zijn ge bleken op een voldoend aantal be drijven". En, aldus merkte spr. op, hiervan kan men nog voor onaan gename verrassingen komen te staan, die er op wijzen dat uren hier te doen heeft met een zeker soort roofbouw op het weiland. Een dergelijke toelichting kan niet bevredigen. De Overheid moge dan in een moeilijk parket zijn geraakt door de devaluatie, dat mag er toch niet toe leiden dat het hoger arbeidstempo in land- en tuinbouw met blijvende achterstel ling aan inkomsten wordt beloond. Spr. had echter de indruk dat de minister hiervan zelf terdege over. tuigd is, en zo bleef hij hoopvol ondanks verschillende teleurstel lingen en onzekerheden. Stabiliteit in de veeprijzen blijft nog altijd begerenswaardig: van vroeger her innert men zich te goed, hoe het even moeilijk was er centen op te krijgen als er dubbeltjes af gingen, wanneer de prijzen door tijdelijk surplus stukken kelderden. De coöperatie is nog niet geslaagd, om dat de technische organisaties een zo groot aantal vertegenwoordigers Spr. het veel grootser rapport-Baltus, dat een plan bevat voor alle rund varkens-, schapen- en paardenvlees in onderlinge verhouding. De tbc- bestrijding biedt ook enorme tegen vallers. Voor efficiënte bestrijding is uniformiteit voor het gehele land een krachtdadige steun van de overheid gebiedende eis. Dat de nieuwe Pachtwet nog wel op zich zal laten wachten achtte spr. niet zo'n groot bezwaar. Van voorlopig meer belang is de vraag of de over heid zelf bereid zal zijn in Wie- ringermeer en N.O.P. de pachtbe- palingen na te leven. Ook de belasting-wetgeving blijft diep ingrijpen en wat de on- dernemings-belasting betreft is het bitter nodig, aan te dringen op di recte afschaffing. Dat zal dan ook gebeuren, aldus spr. diie zijn rede besloot met een krachtig beroep, over de hoofden van de aanwezi gen heen, op al dié Katholieke boeren en tuinders, die nog altijd afzijdig menen te mogen blijven staan bij het veelomvattend heil zaam en onontbeerlijk werk van de eigen standsorganisatie. Dat beroep moge niet vergeefs zijn geweest. DAMMEN „Damlust"H.D.C. Het is „Damlust", Zuidscharwoude gelukt ook haar derde wedstrijd om het kampioenschap van Noord-Hol lands Noorderkwartier te winnen. Ditmaal speelde zij tegen de ster ke damclub HDC I uit Den Helder. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. Damlust speelde een beste wedstrijd. P. Beers speelde een schitterende par tij tegen P. v. d. Berg, die spoedig de partij moest opgeven. Damlust II speelde tegen HDC III uit Den Helder en moest de eer aan hen laten; met 146 gingen zij ten onder. Een andere keer beter jon gens! D.D.D.Excelsior ALKMAAR. Onze plaatselijke damclub DDD speelde haar vierde competitiewedstrijd tegen Excelsior in Breezand. In een goede match wonnen de gastheren met 119. DDD's kopborden waren er hopeloos uit in tegenstelling met de midden moot die 9 punten scoorde. Aan bord één ontmoette Oud de kam pioen van N.H. 1949 die na een ver borgen damslag zijn partij fraai won Vrijdag a.s. komen DDD I en II tegen resp. Winkel en Ekcelsior in café Haring. Hierboven publiceren wij de tekening van het grootse basis plan, dat van de haven van Nieuwediep de trotse zetel van de Kon. Marine zal maken. Het gehele werk zal 42 millioen gulden kosten en acht jaren duren. Tot nu toe hebben wij de havenwerken op de voet gevolgd en ons bepaald tot een uiterst sumiere berichtgeving. Thans echter hebben de havenwerken een stadium bereikt, welke het ook voor buitenstaanders mogelijk maakt in de toekomst te zien en in grote lijnen vast te stellen hoe de toekomstige haven complexen er uit komen te zien.. In de volgende regelen geven wij onze lezers dus een globaal overzicht van hetgeen reeds is geschied maar we hopen ook nog een klein beetje toekomst muziek te laten horen! Belangrijk besluit. In Mei 1947 viel de beslissing van de Regering, dat Den Helder dè Marinebasis zou worden en het on middellijke gevolg daarvan was, dat een besluit moest worden genomen, om de bestaande haven uit te brei den en te moderniseren. Eigenlijk is dit niet heel juist geformuleerd, omdat er een geheel nieuwe haven wordt aangelegd, terwijl de oude slechts een ondergeschikte beteke nis zal hebben. In het voorjaar van 1949 werden de voorbereidende werkzaamheden op de havenuitbreiding, nl. het aan-- leggen van een 50 hectare grote bouwput, het westelijke gedeelte van de nieuwe havenkom, aanbe steed voor een som van ruim 2'/i millioen gulden. Het werk werd opgedragen aan de Havenwerken Hattum en Blan kevoort te Beverwijk en de Hol landse Aannemers Maatschappij te Den Haag. Einde Mei begonnen deze firma's aan het reuzenkarwei, een schitterend waterbouwkundig werk, het opspuiten van een zanddam van het Fort Harssens naar Pyrotechni- sche werkplaatsen en een groot werkterrein recht tegenover het Havenkantoor met een gezamen lijke inhoud van 500.000 M3, door middel van vijf enorme zandzuigers. Volgens de heer J. M. Blommers. voorzitter van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpcrsone el „St. Raphael", zullen de Spoorwegen over 1949 een belangrijk tekort nebben. Vooral van net reizigers- vervoer lopen de ontvangsten terug. Hij deelde dit mede op een verga dering van de Raad van afgevaar digden van de Bond in Utrecht. Do balans van de Spoorwegen wordt nog steeds beheerst door de vorde ring van ruim 522 millioen gulden op de Staat, voor materiële oorlogs schade. Zolang de vordering niet wordt voldaan, moet geld worden geleend. Volgens de heer Blommers is de situatie bij het wegvervoer niet veel beter. Een ministeriële beslissing over het toekennen van een Kerstgrati ficatie, zag de voorzitter piet ver trouwen tegemoet. Drie verrassingen op club kampioenschappen van D.A.W. P. Jol, kampioen tjü de heren, N. de Waard bij de dames en T. Schats bij de meisjes, waren de drie grote verrassingen die clubkampioen schappen 1949 van DAW oplever den. Dat de titel bij de jongens bij H. de Jong terecht zou komen lag meer in de lijn der verwachtingen. Dat er om de ereplaatsen zeer fel gestreden is, illustreert wel de eind stand bij dames en meisjes; hier verschillen de nummers 1 en 2 slechts 0.1 seconde! Behalve bij de dames werden de tijden van vorig jaar met verscheidene seconden ver beterd. een teken, dat DAW's inten- tieve training resultaten begint af te werpen. De nieuwe kampioenen zijn: Meisjes: T. Schats 2.07.4, gevolgd door H. Ouwehand 2.07.5 en G. de Waard 2.11. Jongens: H. de Jong 1.52.2; 2e C. Zut 1.58.7 en 3e B. Ekkel 1.59.8. Dames: 1. N. de Waard 2.10.7; 2. H. Boxem 2.10.8; 3. L. Verheul 2.15. Heren: 1. P. Jol 1.58.2; 2. W. Bloothoofd 2. 04; 3. A. Leeman 2.04.3 Merkwaardig is dat de tijden van de adspiranten lager liggen dan die van de dames en heren. De wedstrijden zelf leverden ver scheidene zeer spannende series en er werden enkele opmerkelijke prestaties geleverd, waarvan wij de volgende willen memoreren: aller eerst de 42 sec. waarmee T. Schats de 50 m. rugslag meisjes won en de 43.8 van G. de Waard op dit num mer. Ook de 41.3 van C. Zut op het zelfde nummer mag er zijn, maar heel goed is de tijd, die H. de Jong op de 50 m. vlinderslag maakte: 37.3! Tot slot dient de 38.8 sec. genoemd te worden waarmee N. Hoogvorst de 50 m. rugslag heren won. UITSLAGEN HOCKEY-WEDSTRIJDEN In een felle en zeer snelle wed strijd heeft Alkmaar de leiders in de promotie-klasse zeer goed partij gegeven. Het grootste gedeelte van de eerste helft was Alkmaar zeer sterk in de aanval, echter zonder succes. Met de stand 20 kwam ook het einde van deze felle, maar sportieve strijd. SCHC had een overwinning wel verdiend, ofschoon Alkmaar een tegenpuntje wel toe kwam. ALKMAAR n—KRAAIEN De tweede klassers speelden ook een snelle wedstrijd tegen de Zaan- kariters. Met rust had Kraaien een 10 voorsprong. Na rust wisten zij deze met een doelpunt te vergroten. Alkmaar gaf zich echter niet gewon nen en bracht de partijen op gelijke voet. FitAlkmaar (dames) 62. Alkmaar IIStrawberries II (da mes) 02. R. K. NOORDER HANDBALKRING Tengevolge van de toestand van de diverse speelterreinen moest een groot deel van de aangekon digde wedstrijden worden afge last. Uit dien hoofde zijn slechts de volgende uitslagen genoteerd: le klasse: Geel Zwart 1Vliegensvlug 1 03 2e klasse: V.Z.V. 1—Hugo Girls 1 3—0 F.S.A. 2—V.Z.V. 2 1—1 Junioren: D.W.O. a—Hugo Girls a 10—0 Vliegensvlug bW.G.W. a 02 Indien mogelijk dan zal in het voorbericht van a.s. Zaterdag nog iets over de huidige stand worden gezegd. HEERHUGOWAARD ZUID. Op een zwaar maar bespeelbaar terrein bond SVW 1 de strijd aan tegen Tex. Boys 1. Het is een aardige wedstrijd geworden maar mooi voetbal was door het zware veld uitgesloten. Reeds kort na het begin kreeg SVW enkele kansen maar deze werden niet benut. De SVW voor hoede was deze middag erg bewe gelijk en soms zeer gevaarlijk voor het Tex. doel, maar de keeper en backstel brachten steeds redding. Na een kwartier spelen weer een gevaarlijke aanval en de rechtsbin nen van SVW passeerde de Tex. keeper. Nu kwamen ook de Texe laars opzetten met als resultaat een handsbal door de linkshalf van SVW in het strafschopgebied. Pe nalty. De genomen strafschop werd door de SVW keeper er uit ge stompt. Deze tegenslag heeft de Texelse vrienden zo gedemorali seerd, dat de overwinning voor SVW zeker werd, want na 10 mi nuten wist hun middenvoor een fraai doelpunt te maken. Texel kreeg nog een kans maar ook gin gen enkele pracht kansen voor SVW door buitenspel verloren. De links buiten moest door een opgelopen blessure uitvallen en werd vervan gen. Kort er na was het rusten. Na de hervatting wederom een sterk aanvallend SVW met legio kansen, maar de Texelse keeper was goed op dreef en de rechts back wist van wegwerken. In deze periode behoedde de eiland-keeper zijn club voor een debacle. JOURNALIST VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN De Maastrichtse Rechtbank heeft Maandag bij vonnis de chef redacteur van het Limburgs Dag blad te Heerlen, de heer J. Groen, ontslagen van rechtsvervolging ter zake van de hem ten laste gelegde belediging van het open baar gezag. Gedaagde had op 30 Maart van dit jaar in zijn blad een artikel geschreven, waarin hij critiek oefende op het besluit van de Sittardse kantonrechter, om de behandeling van een prik- kellectuurzaak niet voor de pers, maar wel voor een directielid van de N.V. Spoorboekhandel toegan kelijk te verklaren. De rechtbank overwoog, dat de inhoud van het dagbladartikel in de gewone zin niet beledigend is. dat het opschrift weliswaar min der kras had kunnen zijn, doch geen strafrechteliike gevolgen heeft. Met verre trappen kwam de bal bij de Tex. voorhoede maar doel punten bleven uit. Bij een gevaarlijke SVW uitval liet de Tex. keeper een laag hard schot van de middenvoor glippen, 30. Verschillende kansen kwamen er nog, maar de stand bleef zo. De scheidsrechter had gen moei lijke taak, want er werd zeer spor tief gespeeld. Tex. Boys was bepaald niet ge wend op zo'n zwaar veld te spelen, maar het is een zeer sportieve ploeg. SVW 3 won met 32 van Hugo Boys 3 en de junioren wonnen uit tegen RKWS met 1—3. Een goede dag dus voor de SVW elftallen. VLIEGONGELUK IN INDONESIË BUITENZORG, 29 Nov. (Aneta) B;j de renbaan Semplak is tijdens een oefenvlucht een militair vlieg tuig neergestort. Hierbij werd een persoon gedood en een gewond. Nog geen namen zijn beschikbaar, daar de familie nog gewaarschuwd moet worden. DE TWEE INZITTENDEN LICHT GEWOND T ZAND. Vanmorgen om streeks 6.45 uur is de vrachtauto van de heer Schilder uit 't Zand op de onbewaakte spoorwegover gang bij de Keins tussen Oude- sluis en Schagen door de trein uit Den Helder gegrepen en voor een groot deel vernield. De twee in zittenden liepen slechts lichte ver wondingen op. De chauffeur, de 23-jarige Henk Schilder en zijn passagier, de 20- jarige André Hertog, waren met een lading voerbieten op weg naar Hoorn. Voor de spoorwegovergang hadden ze nog een tijdje stil ge staan omdat ze meenden het licht te zien van de trein. Later dach ten ze dat ze zich vergist hadden en reden dus de spoorbaan over. Plotseling floot de trein en gaf de chauffeur vol gas. Het was echter te laat, want het achterste gedeel te van de auto werd gegrepen en totaal vernield. Schilder kwam er tamelijk goed af; hij kreeg slechts enkele schrammen, doch A. Her tog moest met een gebroken pols naar het ziekenhuis vervoerd worden. De trein had ongeveer 20 mi nuten vertraging. In Juli van dit jaar begon de Maatschappij Wegenbouw N.V. met het bitumineren van de noodwal, d.i. het bekleden van de dijk met een 15 cM. dikke laag, bestaande uit een mengsel van zand, asphalt en vulstof, welke na verharding een uiterst goede verdediging vormt. Dit is eind October gereedgeko men. Voor de tweede maal in ons land maakt men van deze methode gebruik. De eerste keer gebruikte men de bitume bij de strekdam te Harlingen. Deze methode brengt 'n aanmerkelijke deviezenbesparing mede (omdat de zetsteen, welke volgens de oude werkwijze gebruikt dient te worden, uit Scandinavië moet worden geïmporteerd) en bo vendien betekende dit een tijdsbe sparing van ruim 20 maanden! De zwaaikom: belangrijkste verbetering. De z.g. bouwput kwam medio October gereed. In de strekdam, tegenover de zeedeksluis, werd een tijdelijke opening gemaakt, om drie baggermolens, een zandzuiger en enig kleiner materiaal, o.a. zes bakken, drie sleepboten etc. in de bouwput door te laten. De bagger molens zullen hier de sleuven aan brengen, waarin de toekomstige pieren van de z.g. zwaaikom zullen worden gestort. Binnen vier maan den zal later door de zandzuiger 350.000 M3 zand van het werkter rein, dat ondêr de arbeiders wel eens „Duivelseiland" wordt ge noemd, over de zanddam heen op de wadden gespoten worden, waar later een tweede bouwput wordt aangelegd: het Oostelijke gedeelte van de nieuwe havenkom. Plaats voor de grootste oorlogsbodems. Het nieuwe havenproject ligt Oostelijk van dc strekdam en be staat voornamelijk uit een zwaai kom. De toegang tot deze kom zal Oostelijk van Fort Harssens liggen en een breedte krijgen van ca. 300 meter; de ingang van de nieuwe haven. Onze oorlogsbodems kum.cn meren aan straalsgewijs uitgebouw de pieren, welke dus gericht zijn op het middelpunt van de zwaai kom, welke op haar beurt weer een verbinding z/1 krijgen met de thans bestaande haven. Daartoe zal een gedeelte van de strekdam ter hoogte van de Oude Marinekazerne, welke voor de On derzeedienst wordt ingericht, ver dwijnen. In verband met de stro mingen, welke een geheel ander karakter zullen krijgen, heeft men thans een begin gemaakt met het aanbrengen van een stalen dam- wand, waarover wij in onze editie van 24 November een uitgebreid artikel gewijd hebben. De reeds gereed gekomen nooddam, welke straks weer zal verdwijnen, omvat slechts de helft van het havenplan. De 2e bouwput wordt omgrensd door een nieuwe wal, welke vanaf het Fort Harssens (eenmaal on derbroken door de 300 M. brede haven-ingang) naar het Oosten loopt, zodat hij tenslotte achter Het Kuitje aansluit op de dijk van het Noord Hollands Kanaal. Bij Fort Oostoever wordt de oude haven afgesloten, tengevolge waar van zuidelijk van de P.W. een groot terrein vrij komt, waarop gedeelten van de Rijkswerf worden overge plaatst Acht jaar.....! Voor dat alles zover is, zullen er acht volle jaren verstreken zijn. Een werk, dat ruim 42.000.000 moet kos ten. Het is op het ogenblik nog niet bekend, welk een bedrae aan geld gespendeerd wordt aan andere ge bouwen en werkplaatsen, welke rondom de zwaaikom zullen ver rijzen. Wellicht dat de uitbreiding van Den Helder meer industrie op de stad zal aantrekken. In dit verband denkt men aan de bouw van een industriehaven, los van de Marine basis als zodanig. Deze industriehaven is geprojec teerd in het Oosten nabij de nieuwe spoorlijn. r Maandagse veemarkt R'dam ROTTERDAM, 28 Nov. Totaal aanvoer 779; vette koeien en ossen 645: graskalveren 8; n. kalveren 17; varkens 5; schapen of lammeren 103; bokken of gei ten 1. prijzen p. kg. vette koeien le soort 1.801.95: 2e soort 1.60 1.75; 3e soort 1.401.55; lamme ren 1.70: 1.60; 1.40; vette koeien aanvoer groter, handel kalm prij zen staande; lammeren, veel rui mer, handel traag, prijzen niet geheel prijshoudend. ALKMAARSE EXPORTVEIL., 28 Nov.: Tomaten A 6064, II 29 —40, Witlof I 48—64, II 29—44, ro de kool 5.509.50, groene kool 8.- 19, spruitkool I 5583, II 28 42, boerekool 817, sla 2.504, kal. 1011.50, andijvie 1125.20, rode bieten 68, bospeen 814, winterpeen 1020, waspeen 6 24, uien I 1723, 613, prei 8 16.50, salp. 412, selie 36, drui ven alicant 1.13-1.63, goudrei- nette 2840, Groninger kroon 29 34, Doyenne du Comice 5567. Gieser Wildeman 7—18, Legipont 2234, Zwijndrechtse wijnpeer 717. ALKMAAR. 65 vette koeien 525825; 8 graskalveren 160 225, 36 nucht. kalveren (slacht) 2856; 97 vette schapen 7095: 109 varkens 1.641.72. ZWAAG. aardappelen 6.80 8.80; uien 19: bieten 6.407.50: prei 1519: Chinese kool 5.30 7.30; gele bw. kool 7.90; savoye kool 915.90; rode kool 67; boere kool 617; spruitkool 45 58; witlof 3365; breekpeen 9.90; andijvie 721; bloemkool 847; knolselderie a 9: b 6; alicanten 751.56; goudreinette 2050; present van Engeland 1938: cox oranje 31—67; groninger kroon 1226; zoete ermgaard 17; jonathan 3049; schellinkhouter 37; beurré alexander lucas 1440 bonne louise 1854; conference 24—;67doyenné du comice 3786 Legipont 2156; Soldat Laboreur 1730; Gieser Wildeman 1118; Winterian 617; Westlandse louw 714, Nouveau Poiteau 1525, St. Germain 610, Zwijndrechtse wijnpeer 828. PURMEREND en Omstreken, 28 Nov.: Bevelanders 810, Koopmans blauwe 810, tomaten A 374, witlof 2764, bloemkool 824, rode kool 5.5012. savoye kool 12, groene kool 17, spruitkool 2676, boerekool 817, andijvie 8—31, rode bieten 46.50, gare bieten 813, bospeen 22—24 was peen 618, uien 821, uien drie lingen 10—13, prei 1423, drui ven alicant 68—157, brabantse bellefleur 521, cox oranje pip pin 1466, goudreinette 1342, groninger kroon 624. jonathan 636, laxton superbe 630, pre sent van engeland 832, ster appel 624, zoete campagner 5 21, beurré clairgeau 41, beurré lebrun 621, comtesse de paris 830, doyenné du comice 5984, fertilon 415, gieser. wildeman 4 18, kamperveen 317, St. Ger main 39, soldaat laboureur 8 41, winterlouwtje 314, winter ian 313, iisbout 16, zwijndrecht se wijnpeer 424. HOOGKARSPEL. bloemkool I afw. 23—27. I 43—50, II 12—37, afw. 810, stek 39, groene kool 11.4014, kroten I 6.306.70, uien 14.0521.50, andijvie 1114. W ARMENHUIZEN. andijvie 16.7020.10, uien stek 11, rode kool 5.509. witte kool 8.7010, afw. 47.50, TEXEL. 6 koeien 550—725, 3 pinken 325375, 4 graskalveren 180225, 31 biggen 4065. 4 lam meren 3550, 10 kalveren voor levering. GROOTEBROEK. witte kool 6.10—7.70, rode kool 6.10—9.50, gele kool 5.507, bieten 66.60, peen II 6.80, uien 21.7022.70, grof 20—20.60. driel. 18.60—18.70. nep 18.7018.80, bloemkool I 48 —62, II 17—43, I afw. 28—40, II afw. 821, stek 620. VERGADERING B. P. EN O. BEEMSTER De afslagverg. B. P. en O. zal op 10 December a.s. in ledenvergadering bijeenkomen. Aan de orde zijn bestuursverkie zingen, waarbij de aftredenden de heren J. van Baanen Hz., G. J. Visser en J A. Woelders opnieuw verkiesbaar zijn. Voorts is er het voorstel van het Bestuur om een eventueel overschot of tekort op het 2 pet. waarborgfonds-provisie, resp. bij of af te schrijven van de ledenrekening. OMZET GROE NTENVEILIN G. BEEMSTER De omzet van de Groentenveiling B. P. en O. be draagt tot en met 2 November a.s. een bedrag van f 1.937.983.35 tegen f 2.601.223.56 in hetzelfde tijdvak in 1948. Alzo in 1949 minder f 663.240.21. ST. PANCRAS raadsvergadering we' leiding van de noti gen gedaan betreffc ratie van de „Wil ieder geval zal de 1 gepleisterd worden, ze momenteel is of heel gewit. Dit zal de toestand der 2 muur. Goedkeuring gekomen van Gedc ten betreffende de bouwterrein voor di van de burgemeeste van de heren de Vri boer zal aan betr teiten een adres v. aangaande de Fiese maar. De vakgroe] agenten" drong er 1 aan bij besluit aan te verbieden om in bemiddelen. De schoolgeldver 1920 betreffende ter schoolgelden voer van de Handelsschi enige bespreking, Op voorstel van I besloten bij de Mi< te Alkmaar een 1 aan te gaan van f Van de heer A. grond gekocht en verkocht een andere t.b.v. de bouw van Evenals de rekening Armengoederen werd rekening 1948 vooi steld. Bij de vastst begroting 1950 kwam met het voorstel i van de wethouders verhogen tot f. 200- zieh met dit voors Daarna stelde de hi Gedeputeerde Staten de presentiegelden te verhogen van f 3. Bij de behandeling van het Fonds Arm< ken verschillende r; hoogste waardering werk der leden van missie. Bij de behan te kennen subsidies 1950 stelde de raad vc sidie aan de ver. „I\ Werk" te verlagen, gelden gaarne besteec verpleging. De subs: Koningin Wilhelmina kerbestrijding) werd van de heer Timmer f 50- De subsidie aan bleef op f 200.- gel raad sprak zijn afkei Oogstdankdag SCHOORL. E Schoorl hield zijn ja dankdag. Maandag reeds wa gaven van de leden i gingsleven bijeengebr begon met een gezc waarbij zeer vele le huisgenoten aanwezig Bij de Offerande deelte van de gav< opgemaakt, door; een jes voor 1 "t altaar daardoor de deelnam Offer beter te doen 's Avonds was e Iijke bijeenkomst voo hun huisgenoten bov het verenigingsgebou' De voorzitter, de b heete allen hartelijk wel wij iedere dag danken voor de vele Hij ons schenkt, is wanneer wij eens extra bezinnen op he toch Onze Lieve He wasdom geeft. En oi baarheid meer kract ten, hebben wij een te van onze oogst de minder met aari bedeelde, oude, zieke hoevende parochianei Pastoor Drost ond woorden van de i legde er de nadruk oogstdankdag van d zeer zinvol is. Immer de tuinder zijn het len afhankelijk van God ons geeft. Bovi goed als de stands noten eens gezellig Het versterkt de bai horigheid. Ten slotte toor Drost de verlo' van het Vaandelfonc De toneelclub van een reprise van de i Zondag. Er werd n gespeeld, met veel dan Zondag .He pub! zeerste genoten. Iets bijzonders v< en omgevi LIMMEN Op Di a.s., des avonds 7.30 de R.K. Supporter; Wit" in nauwe same de RKW „Limmen" avond in het parochie ten, waar de zo ii boeiende film „Kon vertoond zal worden bestuur van de Suppc zich van de medewer nationale doelverdedij Kraak verzekerd, di< zal houden over voet Tijdens deze avond der de leden van de 6 plaatskaarten wore de wedstrijd Hollani (Deze kaarten zijn ge Rest ons nog te m< avomd voor iedereei is, ook niet-leden z welkom. Dienstjubil LIMMEN. De ver, bedrijfsleider 1 Schermer Zn. h daag de dag. dat hij bloembollenbedrüf 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4