„Dat is duidelijk genoeg, mijnheer Wisjinsky" Omvangrijke agenda in de Raad van Heerhugowaard GEMEENTERAAD GRAFT Telefoon - aansluitingen Er komt zacht weer PAG. 4 Woensdag 30 November 1949 Subsidie voor restauratie Grafter kerk, die dus niet zal woden afgebroken Directeur P. Prange ten grave gedragen Gemeenteraad Warmenhuizen Austin antwoordt Sovjets in vergadering Verenigde Naties Mgr. Michael Keller naar Nederland J Gesneuveld in Indonesië BRAND bij Nooitgedagt in IJlst HEERHUGOWAARD. Onder voorzitterschap van de burgemees ter kwam de Gemeenteraad van Heerhugowaard in vergadering bij een. Gisteren maakten wij reeds melding van de belangrijkste be sluiten welke werden genomen. Ged. Staten konden zich niet ge heel verenigen met de inventaris- post voor het L.O. op de begroting. De post werd tot f 12.000.terug gebracht. Kas en boeken van de Gemeente-ontvanger zijn vanwege het Centraal Bureau voor verifica tie gecontroleerd. De gemxsnterekeninjf 1947 werd voorlopig vastgesteld. Bij het verslag van de raadscom missie voor de renteloze tuinders- credieten, dat door de raad voor kennisgeving werd aangenomen, bleek dat er slechts één crediet- nemer in gebreke is gebleven. Per aangetekend schrijven zal hem wor den meegedeeld dat tot gerechte lijke invordering zal worden over gegaan. indien niet binnen 10 dagen wordt betaald. Ter verbouwing en verbetering van het tehuis voor ouden van da gen, werd een wijziging aangebracht in de begroting 1949. De kosten moeten met f 10.000.— worden ver hoogd. Op voorstel van de heer Leegwa ter (A.R.—C.H.U.) werd de post on voorziene werkzaamheden, die op f 1700.was geraamd, met f 1200.— verhoogd. De verbeteringsonkosten betekenen in de exploitatie-opzet'n verhoging van de verpleegprijs van f 0.60 per persoon per week. Medewerking werd verleend voor aanschaffing van leerboeken ten behoeve van de School van de H. H. Familie-parochie. Dit vordert 'n post van f 932.90. Het Koninklijk besluit, waarbij het beroep tegen de beslissing van de Minister van O., K. en W. om het bedrag per leerling voor de H. Familie-school met f 5.75 te verhogen, ongegrond is verklaard, werd door de Raad voor kennisge ving aangenomen. De Raad besloot tot voorbereiding van uitbreidingsplannen. Een crediet werd aan B. en W. verleend voor de aanschaffing van 50 lindert^a f 8.per stuk, ter be planting van het voorste gedeelte van de Lindenlaan. Zo mogelijk zullen de bomen goedkoper worden aangeschaft. Hiertoe legde de heer Groenland een goedkopere prijsop gave over. Een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet ter aanstrating en beplanting van de Middenweg-Centrum, waarbij eveneens werd voorgesteld, na af werking een baatbelasting van 85 procent van de kosten te heffen, ontmoette tegenstand van de heren Groenveld en v. Langen. De heer De Groot (arb.) was het in zoverre met hen eens, dat hij verbetering van de Lindenlaan urgenter vond. Het voorstel werd van de agenda afgevoerd. I»; verbetering van de Middenweg zowel als van de Lin denlaan zal in een volgende verga dering ter tafel komen. De Linden laan zal bij de aan te brengen ver beteringen, zonodig, voorkeur krij gen. Drie brandkranen zullen wor den verplaatst en 5 bijgeplaatst. De totale kosten hiervan zijn f 1000.—. De commissie van advies Woon- ruimtewet 1947 werd herbenoemd, met dank voor haar arbeid, tot nu heer Strooper zal worden getracht toe verricht. Op verzoek van de de commissie uit te breiden met adviserende leden, die het Kruis, de huurders en de grote gezinnen tml- len vertegenwoordigen. Dit althans na ruggespraak met de leden van de commissie. De gemeente trad toe als lid van het Koningin Wilhelmmafonds voor de kankerbestrijding, per 1 Januari 1950, tegen V» cent per inwoner per jaar. Bij de rondvraag bleek er nog geen regeling tot stand gekomen voor het Vervoer van vee voor nood- slachting. De heer Hellenberg uit Koelhuis in gebruik genomen HEERHUGOWAARD De heer M. Blauw, wonende aan de Mid denweg alhier heeft dezer dagen zijn koelhuis in gebruik genomen. De aannemers waren Kooii en Hittema. Het geheel heeft een op pervlakte van 300 M2, terwijl de inhoud van de koelcel 555 M3 be draagt. In de eerste plaats is het bestemd voor koolbewaarplaats. De koelinstallatie is aangebracht door de N.V. „Bronswerk" uit Amersfoort. Het gehele gebouw is zwaar geïsoleerd, zodat de tem peratuur met een minimum aan kosten kan blijven gehandhaafd. Zo'n koelhuis zou een ideaal zijn voor iedere koolbouwer. Koning Voetbal had belangstelling HEERHUGOWAARD-NRD. Maandagavond j.l. draaiden in de grote zaal van café Groenland de buitengewoon leerzame voetbal film Koning Voetbal en enkele leuke sportfilmpjes. Op het doek zagen we o.m. schaatsen, motor races, steekspelen, enz. In de gro te film werd vertoond hoe men goed voetbalspel kan ontplooien. Al met al was het een mooie avond aarvan de vele belangstellenden ongetwijfeld hebben genoten. Nieuwe afrastering HEERHUGOWAARD-NRD. Reeds gedurende lange tiid be stond op het Hugo Boys speelveld een groot gebrek. Slechts met grote moeite konden de suppor ters tijdens de wedstrijden bui ten het eigenlijk strijdperk wor den gehouden. Nu is een perfecte oplossing gevonden. Op ongeveer IV2 meter afstand van het speel veld is éen afrastering aange bracht die wel een mensenleeftijd mee kan. Binnen niet al te lange tiid zal ook een aanvang worden gemaakt met de beplanting. Muziekuitvoering HEERHUGOW AARD-ZUID. De Muziekvereniging „Hugo" heeft het voornemen om op 8 Ja nuari a.s. een uitvoering te geven in café Evers. Het programma be vat hoofdzakelijk lichte muziek Medewerking zal worden ver leend door het musette-orkest o.l. v. Mevr. de Moor ^Kostelijk en ioor de heren Akkerman, confe- ■encier, en Kees Stet, humorist. Geslaagd HEERHUGOWAARD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Rensen, slaagde een dezer dagen te Utrecht voor het Rijksdiploma Landbouw werktuigkennis. Hensbroek is tot een daartoe strek kende bespreking uitgenodigd. Met hem zal weer contact worden op genomen. Verder bleek dat aan de demping van de Stationsweg is be gonnen. De plaatselijke middenstanders bleken niet te zijn gepasseerd bij levering aan het Tehuis voor ouden van dagen. Met hen zal alsnog zo veel mogelijk rekening worden ge houden. Een vraag, strekkende tot het aanbrengen van nachtelijke lichtpunten bij dokterswoning, pas torie e.d. en van een verlichtings- punt jjij het Kruis werd genoteerd voor de volgende vergadering. Mee gedeeld werd nog dat de P.E.N. in beginsel geen bezwaar heeft tegen doortrekking van de verlichting aan de Oostdijk tot de spoojwegover- gang. Zeevogels 1Limmen 1 13 EGMOND AAN DE HOEF. Het is Zeevogels niet mogen ge lukken om Limmen de zo brood nodige overwinning te ontnemen. Zeevogels wisselde zeer goede perioden met prioden van inzin kingen af. Voor de rust wist Lim men de leiding te nemen en deze te behouden. Betrekkelijk kort na de hervatting van de strijd gelukte het Zeevogels de gelijkmaker te scoren. Toen herleefde alle hoop, doch het wilde niet meer. Lim men hernam de leiding en gaf deze niet meer prijs. Wist deze zelfs tot 13 te vergroten. Voor onze vogels erg jammer, vooral omdat degradatie reeds over de grens van ver verschiet dreigt te komen. Zoals gezegd een vér ver schiet. Moge die dreiging het eer ste elftal de nodige spirit geven om alle gevaren af te weren. Er moeten nog zoveel wedstriiden ge speeld worden, en dus.... is nog alles mogelijk. Kop op, vooruit. GRAFT. Het was wel een zeer uitgebreide agenda die de Grafter raadsleden voorgezet hadden gekre gen en die ze in de laatst gehouden raadsvergadering hadden af te wer ken. Ondanks dat dit laatste met de nodige vlotheid geschiedde, is het ons niet mogelijk in het korte be stek van een krantenpagina alle be sluiten en alle discussies te vermel den. Wij volstaan dus met de voor naamste punten. De straten in Westgraftdijk, waar van er zich enkele in 'n slechte staat bevinden, zullen worden opgeknapt. Ook de slechte toestand van de z.g. Kloosterhaven zal worden onder zocht door de gem.-architect. Voor de verbouwing van de Openbare Lagere School is de goedkeuring ontvangen. In 1950 zal hét lokaal er aangebouwd worden. Een punt waar nogal over gede batteerd werd was de al dan niet aanneming van het voorstel van B. en W. om met betrekking tot de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Graft de gevraagde 6 pet., die de gemeente in de kosten (f 150.000) zou mo/.en bijdragen, toe te staan. Het rijk zal 70, de provincie 20 en de Kerkvoogdij 4 procent in de kosten moeten bijdragen en omdat het bij niet bijdragen van de ge vraagde subsidie door de gemeente vrijwel zeker zou zijn dat deze, ook al uit het oogpunt van dorpsschoon zeer belangrijke kerk zou moeten worden afgebroken, hadden B. on W. gemeend een dergelijk voorstel te moeten doen. De 9000 gulden, die hiermee gemoeid was, bleek dan tenslotte voor de raadsleden na veel gepraat geen onoverkomelijk be zwaar te zijn en bij stemming ver klaarden allen zich voor het ver lenen van de gevraagde subsidie. Nog meer subsidies. De kerkvoogdij van de N.H. Kerk te Oost-Graftdijk vroeg ook subsi die en wel ten bate van de jaai/.jk- se reparatie van het kerkgebouw f 100.gedurende 20 jaar. Ook hier stelden B. en W. voor, de gevraagde bijdrage te verlenen, evenwel ook onder de voorwaarde dat het sedert 31 December 1865 tussen de gemeente en het Kerk bestuur bestaande contract, waar door de gemeente verplicht is jaar lijks f 35.te betalen voor het onderhoud van de toren en de voor muur, onmiddellijk komt te ver vallen en de bepaling, dat het ge hele kerkgebouw komt in eigendom van het kerkbestuur, behoudens het uurwerk en eventueel aan te bren gen luidklok. De toren van deze kerk was eigendom van de gemeen te. Deze kost aan rente en aflossing f 350.per jaar. Voor afkoop con tract werd f 3000.— gevraagd. Na enkele besprekingen, die meer een informatief karakter droegen, werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. Als leden van de adviescommissie ingevolge de Woonruimtewet, wer den de thans zittende raadsleden benoemd. De heren L. Bruin, A. Caton en J. Schokker werden benoemd tot leden van de commissie, die tot taak heeft het nazien van de gemeente rekening. En tenslotte Tijdens de rondvraag, waarin hoofdzakelijk werd geklaagd over slechte straten eil defecte licht puntjes, vroeg de heer J. Schokker naar de bestemming van het wees huis, dit zal, zo deelde de voorzitter mede, bestemd worden voor het onderbrengen van voogdijkinderen, plannen hiervoor verkeren in een vergevorderd stadium, door bijzon dere omstandigheden was eehter enige stagnatie ontstaan. Ook in formeerde de heer Schokker naar de vorderingen betreffende het ver zoek van de L.T.B. voor het maken van een los- en laadplaats. De voorzitter deelde mede, dat dit verzoek zal worden besproken met de gemeente ]-)e RÜP- teneinde gezamenlijk een en ander uit te voeren. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering, onder dankzegging voor de gemoedelijke en vlotte bespre kingen. NOORD-SCHARWOUDE. Dins dagmiddag werd het stoffelijk over schot van de heer P. Pranger op de Alg. begraafplaats te Noord-Schar- woude begraven. De muziek- en zangverenigingen, waarvan de heer Pranger dirigent was, hadden zich met omfloerste vaandels opgesteld en sloten zich achter de rouwstoet aan. Het waren de Harmonie- en Fanfarecorpsen uit Bergen, Winkel, Dirkshorn. Zuid-Scharwoude, Nrd.- Scharwoude en de Zangvereniging Gemengd Koor uit Zd.-Scharwoude. In de Ned, Herv. kerk werd een rouwdienst gehouden. Voorganger was ds. Schmidt uit Oudkarspel. Burgemeester Schelhaas wees er op, op welk 'n hoog peil de over ledene het muziekleven in Lange- dijk en omgeving had gebracht. Het vorige jaar is hem ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als diri gent het ere-burgersc>hap van Lan- gedijk aangeboden. De ledige plaats die de heer Pranger achterlaat, zal niet licht door 'n ander kunnen worden ingenomen. Woorden van troost richtte spr. tot rnevr. Pran ger, die nu alleen achter blijft. Namens de verenigingen waarvan de heer Prayger dirigent was, sprak de heer Blankendaal uit Bergen. De heer Brugman sprak namens de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. De heer K. van Dijk sprak na mens de oudste leden, die van hun schoolbank af zijn onderwezen in de muziek door de heer Pranger. De heer P<Vt"s sprak als collega en namens de Bond van orkest directeuren. Ds. Schmidt predikte naar aanlei ding van de tekst 1 Thess. 5. Onder het spelen van het Largo van Handel werd de kist uitgedra gen. 'n Overweldigende schat van bloemen dekte de baar. Aan het graf dankte 'n neef van de over ledene, waarna ds. Schmidt een geestelijk woord sprak en sloot met het bidden van het Onze Vader. WELKOM THUIS! NRD.-SCHARWOUDE. Na een diensttijd van ruim 3 jaar is onze plaatsgenoot Piet Hink Jz. behou den uit Indonesië teruggekeerd. Dinsdagmiddag om plm. 3 uur arri veerde Piet in ons dorp. Op de Westerpadbrug was 'n erepoort ge maakt van groen, rozen en vlaggen en ook thuis was alles feestelijk versierd. Welkom thuis, Piet! Handbal EGMOND AAN DE HOEF. Het eerste elftal van Zeevogels speelde Zondag j.l. in Wijk aan Zee tegen Excelsior 1 en moest ondanks veldmeerderheid met een gelijk spel genoegen nemen Reeds dadelijk na de aanvang nam E. de leiding, doch Z. herstelde zich keurig en maakte met een prachtig doelpunt gelijk. Na de rust kwamen onze dames beter in vorm, doch haar meer derheid in veldspel konden ze maar niet in punten tot uitdruk king brengen. Toch gaven onze dames over alle linies aardig en vlot spel te zien. Het tweede kon de kampioens- vlag nog niet hijsen. Ook zij speel de, in Limmen, 11 gelijk. Niets verloren, de kans is er nog. Een melkrijder jubileert EGMOND a. d. HOEF. 1 Dec. a.s. hoopt de heer P. Kool het feit te herdenken, dat hij 30 jaar geleden zijn melkriidersbedrijf begon. Ondanks alle tegenslagen, waarbij wij denken aan de brand van 1942, toen in een uur verloren ging, wat in vele jaren door hard werken was opgebouwd, heeft de jubilaris toch weten vol te hou den en het tot een bloeiend bedrijf weten te brengen met vier vracht auto's, waarmee hij de wijde om trek bedient. Aanbesteding ophalen vuilnis EGMOND BINNEN Maandag 12 December a.s. wordt des mor gens 11 uur op het gemeentehuis te Egmond a. d. Hoef aanbesteed het ophalen van huisvuil voor 1950. Deze aanbesteding geldt: 1. Egmond Binnen, waaronder valt: de gehele dorpskom, de Herenweg tot grens Bakkum en de Heren weg naar Rinnegom tot de Hei- looër Zeeweg, de Vennewatersweg tot de huizen tegenover de Priory. Gedurende de maanden Juli en Aug. de kampeerhuis.ies in de West (St. Alberts weg en Oude Schulpweg). 2. Egmond a. d. Hoef, waaronder valj: de Herenweg vanaf de Hei- looër Zeeweg, de gehele dorps kom en de Herenweg tot de grens Bergen. Feestavond Berger Koorvereniging BERGEN. De Berger Koor vereniging, die dezer dagen haar 30-jarig bestaan vierde heeft Maandagavond aan haar leden en overige belangstellenden een al leszins geslaagde feestavond met medewerking van het cabaretge zelschap Gerard Walden en Berry Kievits met hun revue „Speciali teiten '49'50" aangeboden. Het was een aardige geste om als openingsnummer het kinder koortje o.l.v. Mevr. MoréeDol een 6-tal frisse liedjes te laten zingen, o.a. het liedje van de Ber- genaar, en tot slot een op de ju bilerende vereniging gemaakte lied, dat begrijpelijkerwijs erg in sloeg. Het cabaret-gezelschap dat dik wijls optreedt voor de radio, was het wel toevertrouwd de avond te doen slagen. Met zijn vlotte con férences wist Gerard Walden het publiek te amuseren. In de drie opgevoerde sketches toonde hij tevens een raskomiek te zijn en met een enkel gebaar bracht hii de zaal tot schateren. Komisch vooral was de sketch „het strand leven van vroeger". Het dansorkest o.l.v. Martin Erich verzorgde op uitstekende wijze het muzikale gedeelte. Na de pauze speelde zij een aantal num mers o.a. „les trois cloches". „Ein- zug der Gladiatoren" en een czar das. De vocaliste Coby Beek met haar mooie sopraan bracht enige liedjes ten gehore, waaronder ook het „Ave Maria" van Gounod, het geen wij enigszins misplaatst von den op een cabaret-avond. Na af loop werd aan de leden en geno digden een souper aangeboden. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Johannes Nicolaas Clemens Maria z.v. Cle mens Dekker en Sophia Maria Zentveld, Stromenlaan Ha, Hen drik Karei Johan Marie z.v. Jo hannes Hendrik Marie de Sonna- ville en Joanna Dorethea Chris tina Smidt, Hertenlaan 5a, Maria Elisabeth, dv Comelis Johannes Mul en Margaretha Meester, Lou- delsweg 57. Ondertrouwd: Gerardus Bernar- dus Hoogendijk en Cornelia Bruin, beide te Bergen. Overleden: Pieter Bakker, 76 j., wedn. van Elisabeth Volger, Col- notweg 12. ALKMAAR. Telefnr. 5218 Brood- en Banketbakkerij „Klaver", Oos- tenburgerstr. 9; 4930 Brugman W. J. A., Vermeerstr. 34; 5138 Bruns H., Parfumerie, Verdronkenoord 84; 5158 Bijl J.', kruidenier, v. Leeuwen- hoekstr. 35; Carrell André. artist, Bergerweg 44; 5260 Chijs J. Th. van der, Assurantiën, Kennemerstr. weg 157, Heiloo; 4981 Conijn en Zn. Fa. G A., Houth. Zagerij en Schaverij. Parketvloerenfa., frieseweg E 130; 5332 Conijn en Zn. Fa. G, A., Hout handel. Schaverij en Zagerij, Rip- pingstr. 25; 5361 Dekker C.. N.V. Er- kamp, Gerard Doustr. 24; 5032 Dek ker N. P. Schagenstr. 2; 5065 Dekker P. A., bedrijfschef, Kennemerstr.w. 363. Heiloo; 5118 Demosa-textielbe- drijf J. A. H. Pijnappel, Laat 128; 3016 Diercks Dr. G. F., leraar klass. talen R.K, Lyceum, Cabeljaustr. 12; 4905 Dirker Herman, Portrettist, Reclame-ontwerper, P. A. de Lan- geplein 29; 4936 Does J. de, Kap- per-Fotohandel, Rippingstr. 1; 5225 Doeschot Ko., Machinefabriek, Ka naalkade 5; 4994 Doets Fa. Gebr., Zeevis- en Palinghandel, Laat 19; 4616 Doorn H. v„ Zevenhuizenlaan 102, Heiloo; 4658 Dorbeck ir. J. J. M, Varnebroek 11; 5185 Driel en v. Dorsten N.V. G. W. v., Groothandel in landbouwwerktuigen, Brouwer- str. 33; 5238 Duin J„ Accountant Be lastingadviseur, Dubbelebuurt 2; 4812 Duinmayer en Zn. S. C., Aan nemer, Boezemsingel 59 4878 Duyf L., Accountancy en administraties, Rozenstr. 18; 4652 Dijk H. P. v. Ken- nemersingel 29; 5239 Dijkhuis J. J., psychol. drs., Kennemerstr.weg 632, Heiloo; 5090 Eerenbeemt W. v. d„ Stationsstr. 44; 4883 Elte H.. Ambt. PTT, Lamoraalstr. 6; 5205 Endel E. J. N. M„ Maclaine Pontstr. 30; 4750 Engeln Fa. J. G„ Woninginr. Pay- glop 1618; 4650 Engeln J. G., Nieuwlandersingel 62; 5123 Erha, Vulpen-service, Verkoop en repa ratie, Bierkade 2; 4610 Erkamp, Centr. Verw. en vert. N.V., Stations weg 176; 4618 Geervliet J. A., Pro curatiehouder N.V. de Wild-IJzer, Jan v. Scorelkade 41; 4661 Gelder M. N. v., Kennemerstr.weg 305, Heiloo Gem. enz. rubriek Openbare Wer ken- 4729 Opz. Plantsoenen, Stads- kwëkerij. Gem. bestuur en Gem. in stellingen opnemen na tfnr. 4242; 2303 Woonhuis Burgemeester; 4654 Giliam Th., Insp. Alg. Friesche Le- vensverz. Mij. en de Groot Noord- Holl. v. 1845, Kennemerstr.weg 297, Heiloo; 4730 GHjnis D„ Secr. Coöp. V.A.V., Kennemerstr.weg 244, Hei loo; 5154 Godijn J. F„ Akeleistr. 16; 5063 Godijn B. G„ Kennemerstr.weg E 12; 5325 GreidanusLabberté A. M. S. Pf, Julianastr. 15j, 5100 Groen P. J., Administrateur, Nieuwlander singel 63; 5279 Grolle A., Emmastr. 35; 4810 Haan P. J. de, Aannemer. Westerweg 332, Heiloo; 5200 Haan M. J. de, Aannemersbedrijf, Kenne merstr.weg 367, Heiloo; 4700 Ch. J. de, Agentuur- en Commssiehandel Cartonnages en Papierwaren, Ken nemerstr.weg 59; 5050 Haarlem H. C. v., Lastechnicus, Willem Smit Nijmegen, Landstraat 80; 5265 Hel der J„ Vert. Wasbedr. Kooltuin 19b; 4669 Hemels A. G„ Belastingconsu lent, Langestr. 45; 4885 Heynis Nic. C., Timmerman-aannemer, Scher- merweg 44; 5163 Hoebe en Zn. Fa. W., Aannemer van Schilder-, Glas- en Behang werken, Geest 11; 2751 Hoed J. A., Biljartfabriek, Ewisweg 4, Heiloo- 4969 Hoedjes J., Berger- weg 201;'4683 Hoes Alb. W„ Kle- dingbedr., Voordam 1, bgg. tfnr. 4081; 4881 Hofstaetter J., Sigaren winkelier, Verdronkenoord 56; 5300 Hoffman A., Adviesadministratie Boekhoudbur., Vermeerstr. 32; 5338 Hoge J. H. Prov. Hoofd CCD, afd. TCI Noord-Holland, Lyceumstr. 63; 4672 Hollandse Ijzergieterij, Zeglis 134; 5283 Hoogakker S. M.. Winke lier textiel, Dijkgraafstr. 56; 5083 Hoogeveen A. J„ Vrouwenarts, Nas- saulaan 11; 5172 Hoope H. H. J. ten, eig. ten Hoope's Handelsonderne ming A'dam Westerw. 50; 4667 Hui- berts F. C., 't Pijpenhuis, Laat 140; 4178 Hulst N., Vert. Fa. H. J. Hoog houdt, Kennemerstr.weg 546, Hei loo; 4892 Jansen A. J.. Loodgieter, Gas- en waterfitter, Baansingel 33a; 4718 Jensch A. W„ SchftSer, Kerk- laan 4, Heiloo; 5274 Jong J., Heren kapper, Groot Nieuwland 18; 5038 Jongen H. de, Timmerbedr. „De Jonge Timmerman", St. Jacobstr. 16, alleen 718 uur. Huisadres Ka naalkade 37a; 4970 Joostens B. E., Brood-, Koek- en Banket. Uitenbos- str. 143 4978 Kaandorp en Zn. C., Bakkerij, Kennemerstr. weg 506, Heiloo; 4876 Kaandorp P. C., Metse laar, Schuine Hondsbossel. 51; 5081 Kant. Mevr. A„ Chocolaterie, Mag- dalenenstr. B 10; 4607 Kantoorma- chinehandel, Reparatieinr. A. van Rietschote, Varnebroek 4, 1887 Ka- per's Koffie- en Theehandel, Ged. F.ao; Lloot 29; 5236 Karb^at D., Schil der, Varnebroek 29; 5263 Keyzer J. N„ Westerweg 82: 5070 Keyzer en Koomen, Expertise Bureu, Houtweg 28; 5129 Kirkenier A„ Curtiuslaan 2, Heiloo, post Alkmaar; 5160 Kirke nier H. C., Curtiuslaan 11, Heiloo; 4690 Kledingmagazijn F. Peterse, Mient B 14; 4798 Klerk A„ Vert. Koster's Kaashandel, Frans Hals- str. 30; 5012 Koelewijn J. A., Gepens. Hoofdwerktuigkundige der KPM, Burg. v. Vladerackeniaan 6, Heiloo; 5307 Koffiehuis Stad en Land, Sta tionsstr. 82; 4872 Köllmann C. C. H., Waerdendelstr. 3; 4894 Koning E. J., Proc.houder H. Bulthuis Groothan del, Zocherstr. 21; 4870 Koomen J., Mannufacturen annex Atelier, Rijksstr. weg 103, Heiloo; 4665 Kop en Zn. Fa. S. v. d„ Lompen en Metaalhandel, Raaksje 9; 4685 Kips Jac., Vert. Simon Heymans, Tilburg, Heilooërdijk 25; 5110 Ko- reman H„ Oberkellner, Stationsweg 15; 5005 Koster J., Vert. Verkade s fabrieken, Zaandam, v. Houtenkade 49; 5089 Koster J. B., Emmastr. 77; 4880 Koster en Co. Fa. J. C. D., De pót Stoommeelfabriek „Holland" Voormeer 34: Kraakman en Zn. Fa., Th. enz.5330 Pakhuis en kelders, Laat 7577, opnemen na tfnr. 2604. Feestavond in de St. Wiliibrordusstichting HEILOO. De Waterin^ense Kunst en Amusementsvereniging „St. Jan Baptist" bracht Zondag avond een bezoek bezoek aan de St. Wiliibrordusstichting te Hei loo, waar zij geheel belangeloos 'n avond gaven, met muziek, zang en toneelschetsen voor de patiën ten. De conferencier, dhr. P. v. d. Spek. wist de zaal met zijn olijke grappen te boeien. Vooral ook ziin vrolijke schetsen in samenwer king met de heren A. v. Rutte en V. v. d. Burg sloegen geweldig in. Dhr. S. v. d. Scheer toonde een grote vaardigheid op ziin xylo- phoon .eveneens dhr. J. de Bruin, die zich op het gebied voor accor- deon-muziek een ware virtuoos toonde. Het was een prachtige avond, zowel voor St. Jan Baptist, die eer had van haar werk. alswel voor de vele broeders met hun patiënten. Aan het einde der avond sprak Dr. A. J. A. M. Wijf fels een hartelijk woord van dank speciaal namens de patiënten. Deze avond, zo zeide hii. is niet alleen zeer mooi geweest, maar stond ook op een zeer beschaafd peil. Hij verzocht de patiënten nogmaals als dank een daverend applausje te brengen, hetgeen dan ook spontaan volgde. St. Nicolaas-actie HEILOO. Het Parochieel co mité voor St. Nicolaas-actie, dat ten doel heeft de zg. stille armen in de parochie een prettig St. Ni- colaasfeest te bereiden, dankt allen die zo mild gegeven hebben! H.S.V. HEILOO. Leden en donateurs worden er op attent gemaakt, dat tot en met 4 Dec. e.k. de gelegen heid bestaat zich op te geven bii D. Pepping, Heerenweg 128, om de loting mede te maken voor de be schikbare kaarten van de inter landwedstrijd NederlandDene marken, welke 11 December ge speeld wordt. Na 4 Dec. kan nie mand meer medeloten! WARMENHUIZEN. De ge meenteraad besloot Dinsdagavond o.a. een subsidie van 200 gulden te verlenen aan de Muziekvereni ging D.S.V. Een voorstel van B. en W. om de bouwverordening aan te vul len met bepalingen die de eige naars van gebouwen dwingen, op gezag van B. en W. eventueel de nodige verbeteringen aan te bren gen. werd aangehouden in ver band met een tweetal amende menten van de heer Mink. Eenstemmig besloot de Raad om met het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier een overeenkomst aan te gaan betref fende het vernieuwen van de z.g.n. grote sluisdeuren te Schoorldam. Het Hoogheemraad schap zal het werk daar uitvoe ren en de gemeente zal de helft der kosten betalen alsmede de helft van de kosten van het jaar lijkse onderhoud. Eerst zal de grote sluis in orde worden ge maakt en de rest der werkzaam heden zal in AprilMei 1950 worden uitgevoerd. OPGRAVINGEN TE OUDE NIEDORP Op het ogenblik wordt onder auspiciën van Rijks monumenten zorg opgravingen verricht in en om de Ned. Herv. Kerk te Oude Niedorp. Dit voor de refomatie als de St. Werenfriduskerk bekende gebouw, is thans ernstig in verval en de opgravingen hebben o.a. ten doel om te onderzoeken of het volledig restaureren gerechtvaar digd moet worden geacht. Tijdens deze opgravingen heeft men de merkwaardige ontdekking gedaan, dat de St. Werenfridus oorspron kelijk een Kruiskerk is geweest. Ter onzaliger ure heeft men ech ter de transepten dichtgemetseld vanaf de pilaren, zodat dus ook de zijbeuken kwamen te vervallen en genoemde, op een bijzondere wijze kunstzinnig geverfde, pila ren grotendeels in de buitenmuur werden opgenomen om daarna alles met witkalk te kunnen be strijken. In deZe kerk werden voorts zeer vele graven aangetrof fen, waarvan de meesten dateren van de 14de tot de 16de eeuw en waaronder zich verschillende priestergraven bevinden. Ook ge ven fragmenten van diverse voor werpen, gebrandschilderde glas- in-lood ramen; de op sommige plaatsen drievoudige zeer grote handgehouwen hardstenen plavui zen en de midden in de kerk lig gende funderingen zeer belang rijke aanwijzingen omtrent de aard, ligging en indeling van de eerste St. Werenfriduskerk. om- trenj welks geschiedenis men ver der vooralsnog geheel in het duis ter tast. HEILIGVERKLARING VAN MÈRE EMILIE DE RODAT RODEZ, (K.N.P., 28-11-49) De Heilige Vader heeft de heiligver klaring van de Zalige Mère Emilie de Rodat vastgesteld op 23 April 1950. Emilie de Rodat werd gebo ren in 1787 in Drueile bij Rodez; zij stierf 19 September 1852. Zij is Stichteres van de Congregatie van de Zusters van de H. Familie, die zich belastte met de zorg voor de armen, de christelijke opvoeding van de jeugd en de terugkeer van de afvalligen. In 1939 werd zü door Paus Pius XII zalig verklaard. FLUSHING MEADOW, 29 Nov. (Reuter). De Russische minis ter van buitenlandse zaken, 'VI- sjinsky, heeft in de vergadering van de Verenigde Naties ver klaard, dat de V.N. de weg opgaan van „de Volkenbond zaliger ge dachtenis". Rusland had Vier po gingen gedaan om de vrede te brengen, maar deze waren steeds door het „Engels-Amerikaanse blok" afgewezen. Wisjinsky meende, dat de V.N. nooit in staat zouden ziin om de aanstichters van een nieuwe oor log te bedwingen. De beschuldi gingen tegen de Sovjet-Unie. dat zij een communistische wereld revolutie steunt en niet vredig met de andere landen wenst sa men te werken en daarbij een nieuwe oorlog voorbereidde, noemde hij „lastertaal". Over de activiteit van de weste lijke landen in Duitsland merkte hij op, dat „de marionetten-rege ring in Bonn reeds in de voegen barstte". Spanje noemde de Rus sische minister een wapenarse naal. Hij begreep evenmin, waar om Turkiie en Perzië in 't Noord- Atlantisch Pact waren „gesleept" Hij herhaalde de eis tot verbod van atoomwapens. Amerikaans antwoord Warren Austin, de afgevaar digde der V.S., laakte de beschul digingen van Wisjinsky. Hij merkte op, dat het Atlantisch Pact en het Verdrag van Brussel gericht waren tegen een „aanval ler, ik herhaal, een aanvaller", aldus Austin. En hii voegde daar aan toe, terwl.il hii naar Wisjin sky keek: „dat is duidelijk ge noeg". Dat de Veiligheidsraad niet aan de opdracht kon voldoen, was de schuld van Rusland, dat het veto recht misbruikte. Nederlands standpunt Mr. G. J. van Heuven Goed hart verklaarde namens de Ned. delegatie, dat deze geen deel zou nemen aan het debat over het Sovjet-voorstel voor een viif- mogendhedenverdrag. Hij zei, dat het reeds „dagen lang" in de poli tieke commissie was besproken en dat verdere besprekingen tijdver- kwisting zouden ziin. Hii hoopte, dat de andere delegaties het Ned. voorbeeld zouden volgen. ZWEEDSE HULDE VOOR KON. N.Z.H.R.M. De Zweedse gezant in Den Haag, de heer J. de Lagerberg, heeft gis teren aan de voorzitter van de Kon. N.Z.H.R.M. de heer P. E, Te gelberg, de zilveren plaquette van de Zweedse reddingmaatschappij overhandigd, als bewijs van haar erkentelijkheid voor de uitnemen de diensten, welke de reddingboten van de Kon. N.Z.H.R.M, aan Zweedse schepen hebben verleend. In de afgelopen 22 jaar zijn de reddingboten van de Kon. N. Z. H. R. M. 29 maal uitgevaren voor het verlenen van assistentie aan Zweedse schepen en werden in to taal 149 schipbreukelingen behou den aan land gebracht. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Geer- truida d.v. Hiemstra, Klaas en van Heins, Johanna Maria, wonen de te Purmerend, Tuinstraat 13. Wolme Jenny d. v. Leegwater, Klaas en van Tonneman, Johanna, wonende te Jisp. Petrus Cornelis Maria, zv Koning Petrus Cornelus en van Knook, Maria Gerarda Alida, wonende te Beemater. Elizabeth Margaretha, dv Bol, Ja cob en van Bark, Pietertje, wonen de te Purmerend, Westerweg 22. Margaretha Elisabeth d.v. Bol, Ja cob en van Bark, Pietertje, wonen de te Purmerend, Westerweg 22. Overleden: Vrouwe, Gerrit, oud 79 jaar, weduwnaar van: Nooy, Anna, wonende te Purmerend, Kaasmarkt 1. DEN HAAG, (K.N.P.) Mgr. Michael Keller, bisschop van Mün- ster, zal hedenmiddag in Neder land arriveren. Hij wordt verge zeld van z\jn Vicaris-generaal Dr. Joannes Poblschneider. Het doei van dit hoge bezoek, dat geschiedt op verzeek van Joannes Kardinaal de Jong, is kennis te nemen van het Katholieke leven in Nederland. Mgr. Keiler en Mgr. Pohischneider zullen daartoe niet alleen verschil lende bisdommen bezoeken, doch tevens contact opnemen met de leiders van diverse grote Katho lieke instellingen en organisaties. Het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing te Biltho- ven is belast met de organisatie van deze reis. Na aankomst aan de grens bij Gronau wordt te Borne een thee aangeboden, waarbij aan wezig zullen zijn Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren in zijn kwaliteit van voorzitter van het Katholiek Genootschap, alsmede verschillende vertegenwoordigers van de geestelijkheid uit Twente. Om half zeven worden de hoge gasten in Utrecht verwacht, waar zij de gast zullen zijn van de Kar dinaal-Aartsbisschop. Op het pro gramma staan voorts bezoeken aan de Katholieke Actie te Utrecht, aan de Katholieke Radio Omroep, het Katholiek Nederlands Persbu reau te Den Haag, het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging en het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, Voorts gaan de be zoekers naar Breda en Roermond. (Van onze weerkundige medewerker) Al waren de minimum-temperaturen gisterochtend dan ook vrij laag, toch is er de eerste dagen nog geen vorst op komst. De algemene luchtdruk-verdeling is thans nl. zo, dat er tussen IJsland en Groenland een diepe depressie is ontstaan (gisteren te 0 uur 970 millibar) en het frontensysteem voor deze depressie zal een zeer warme oceanische lucht brengen, d.w.z. warm voor de tijd van het jaar. Meldden we in ons vorig weeroverzicht dan ook strenge vorst in Groenland, de temperatuur is, althans in het Zuidoostelijk gedeelte, ook al weer gestegen tot nog enkele graden beneden nul. Anders is het echter gesteld in Noord-Rusland. Onder invloed van een hogedrukgebied boven Nova Zembla heerst daar felle koude. Het kwik daalde op enkele plaatsen zelfs tot min 40 gr. Vergelijken we daarmee de minimum-temperaturen van gisteren in ons land, dan zijn deze nog hoog te noemen. Zo meldde De Bilt min 4 graden, Eelde min 2 graden, Leeuwarden 0 graden, terwijl Den Helder en Vlissingen nog een graad boven het vriespunt bleven. De wind, die de laatste dagen zwak tot matig was, nam gisteren reeds weer toe en zal vandaag, vooral langs de kust gebieden, wel aangroeien tot harde wind. De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd Kon. Landmacht; Gesneuveld 16 November 1949: korporaal G. Vermaas uit Arnhem. Kon. Ned. Ind. Leger: 7 Januari 1949 vermist (thans vastgesteld, dat hij op genoemde datum door geweld om het leven is ge komen); korpl. inf. J. Wi- balda uit Leeuwarden. Gesneuveld 13 Maart '49. na vermissing: res. kapt. inf. VSD P. Scheepers uit Den Haag en drie militairen af komstig uit Indonesië. INPAKAFDELING DOOR VUUR VERWOEST (Van onze correspondent) SNEEK In de nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks kwart over twee ontdekte een naast de fabriek wonende knecht brand in de schaatsen-, speelgoe deren- en gereedschappenfabriek van de fa. Nooitgedagt te IJlst. Onmiddeliik alarmeerde hii de beide spuiten. In een ommezien was ook een groot aantal mensen op de been, gewektals zii waren door het aanhoudend loeien der sirenes. De brandweer, die in de kortst mogelijke tiid aanwezig was en over wier optreden men niets dan lof had, pakte de vuur haard met tien stralen dadeliik krachtig aan. Enorm was de von kenregen en het mag een geluk geacht worden, dat het zo goed als windstil was. Anders was de ramp niet te overzien geweest. De brand is ontstaan in de nak- afdeling. De bovenverdieping, die geheel van hout was opgetrokken en waarin een grote voorraad pakmateriaal, dozen enz. was op geslagen, brandde geheel uit. Be neden was er hoofdzakeliik wa terschade. Enkele machines liepen ook nogal wat waterschade on. Omstreeks vier uur was men de brand meester. Alles was ver zekerd. Dank zij het energiek optreden van de brandweer is een grote ramp voorkomen. IJlst en de Nooitgedagt-fabriek ziin één en het grootste deel der bevolking vindt er haar bestaan. Naar wii nader vernamen werkt de fabriek normaal door, behou dens enige stagnatie in de speel goedafdeling. De oorzaak is ver moedelijk het lassen van buizen van de centrale verwarming. Hoofdkwartier Korps Mariniers naar Rotterdam Naar het ANP verneemt, zal het hoofdkwartier van het korps ma riniers, dat tot dusverre in Den Haag gevestigd was, in het begin van het volgende jaar naar Rotter dam worden overgeplaatst. Het hoofdkwartier zal daar worden on. dergebracht in de „Van Ghent"- kazerne aan het Toepad. Tot deze maatregel is besloten om tegemoet te komen aan het nijpend tekort aan woningen in Den Haag, alwaar het hoofdkwar tier in enkele dubbele villa's is gehuisvest. MR. EVERT CORNELIS DIRECTEUR RESIDENTIE-ORKEST Naar thans officieel bekend wordt gemaakt is mr. Evert Corne lis met ingang van 1 December be noemd tot directeur van het Resi dentie-orkest. Hij werd in 1908 in Amsterdam geboren. Na in Utrecht rechten te hebben gestudeerd vestigde hij zich aldaar als advocaat. Hij was daarbij tevens administrateur van het Utrechts Stedelijk Orkest. Van zijn twaalfde jaar af werkte mr. Cornelis met zijn vader, die diri gent van het U.S.O. was, samen bij het opstellen van de programma's etc. In 1943 is mr. Cornelis bij het Concertgebouw gekomen. In 1946 werd hij lid en secretaris van de Raad van Beheer van de Wagner- vereniging. In hetzelfde jaar kreeg hij deze functie bij het Holland Festival.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4