Nieuuu Labour-regering is gedwongen het veld te ruimen Minister van den Brink bemoeit zich liever niet met de lonen Atflee wenst Churchill op zijn verjaardag geluk EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Nederlaag van Labour in Nieuw-Zeeland Donderdag 1 Deccember 1949 45e Jaargang No. 11732 Nieuw-Zeeland kiest de vrije economie Conservatieve meerderheid van twaalf zetels Vergeten maar zorgwekkend n. (slot) 3 Toejuichingen in het Lagerhuis Grotere productie verwacht van het ploegenstelsel Mr. Visser en drs. Bos gedagvaard Mislukte ontvoering Als de vorst zijn intrede doet Nieuwe koffiebon Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. 0ankrelatles: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K'2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van een bijzondere medewerker) In zijn oorsprong en in zijn mogelijke gevolgen is dit probleem internationaal, terwijl de West- Duitse regering alleen, zonder internationale hulp, zeker niet bij machte is, het alleen op te lossen. Ook dat zal dus met internationale middelen dienen te geschieden. Minister Stikker heeft onlangs in de Tweede Kamer gezegd, dat de Europese Raad van Straatsburg moet trachten zijn gezag te ves tigen door opbouwend werk te doen. Hier ligt voor hem een even noodzakelijk als dankbaar werk terrein: het bevorderen van een internationale oplossing voor het vergeten, maar zorgwekkende in ternationale vraagstuk van het dozijn millioen ontheemden in West-Duitsland. Hier ligt een drin gende taak ook voor alle staats lieden en partijen in en buiten Europa, voor wie de waarde van de menselijke persoon en de evan gelische wet der naastenliefde nog werkelijke betekenis hebben in het leven. Toch is dit zorgwek kende probleem daarom vergeten, omdat tot nu toe nog geen enkele mogendheid er practisch rekening mede hield in de bepaling van haar Duitsland-politiek. De regering van Bonn meent, dat dit vraagstuk eigenlijk uitslui tend een financiële moeilijkheid is. Als men internationale credie- ten beschikbaar wilde stellen, om de bouw van huizen voor deze vluchtelingen mogelijk te maken, zo redeneert men in Bonn, zou de oplossing gevonden zijn. Wij er kennen de waarheid hiervan, maar het is niet de gehele waarheid en de gehele oplossing. Het beschikbaarstellen van inter nationale credieten tot dit doel zou minder moeilijkheden met zich brengen, indien de buiten landse beleggingen in Duitsland voor Nederland alleen is dat bij de twee milliard gulden niet langer meer „bevroren" ble ven. Bij ontdooiing van die mil- liarden zou het minder bezwaar lijk zijn, ook voor dit allernood zakelijkst doel gelden af te zon deren. Vervolgens, als met buiten lands geld dit vluchtelingen-pro bleem wordt aangepakt, is het niet onredelijk, dat ook enig interna tionaal toezicht in het leven wordt geroepen. Wij zien minstens twee hoofdtaken voor zulk een toe zicht. Ten eerste: erop toezien, dat de gelden ook inderdaad gebruikt worden tot het doel, waartoe zij worden verstrekt: ten tweede: erop toezien, dat de vestiging dezer vluchtelingen daar geschiedt waar dit voor hen zelve en voor het hele economische bestel het meest aanbevelenswaardig is. En wat dit laatste aangaat: men taste niet alle vluchtelingen op in de industriegebieden van West-Duits land, zolang daar vooral in het Noorden nog aanzienlijke stre ken niet of nauwelijks ontgonnen landbouwgrond zijn. De Duitsers hebben zich altijd met voorkeur op de industrie geworpen, omdat dit eerder dan de landbouw kan leiden tot „wereldheerschappij", een droom die menig Duitser zo dierbaar was en misschien nog wel is. Ook hier ligt echter èn een mogelijkheid om het ontheem den-vraagstuk een stuk dichter bij de oplossing te brengen èn een reden tot organisatie van in ternationaal toezicht. Dit laatste is trouwens ook al gewenst, om dat een deel van dit teveel aan vluchtelingen in Duitsland ook elders en met name in Frank rijk een nieuw leven kan vin den. De gelden, die deze oplos singen vragen, kunnen dus niet alleen aan huizenbouw in Duits land worden besteed en kunnen evenmin uitsluitend aan de West- Duitse regering worden geleend. Ook tot ontginning en emigratie zullen zij moeten dienen. Niet enkel Duitsland, maar ook West- Europa alleen zal nauwelijks in staat zijn, dit probleem de baas te worden. Daarom rijst de vraag, of het geen aanbeveling zou kun nen verdienen, om de I.R.O., de internationale vluchtelingen-orga nisatie, die begin 1952 vermoede lijk zal verdwijnen, in vereenvou- digder en verbeterder vorm deze nieuwe taak toe te vertrouwen. Dit denkbeeld lijkt minstens de overweging waard. Wellicht zou het op die manier mogelijk zijn zowel de in de I.R.O. vergaarde ervaring en deskundigheid te be nutten, als ook de Amerikanen voor dit hoogst belangrijke pro bleem te interesseren. Voor wie wat moedeloos mochtl worden en zou denken: dat is nu, wel allemaal gemakkelijk gezegd, maar hoe komt men ooit door zo'n' enorme moeilijkheid heen, willen wii tot slot nog iets als troost vermelden. Over een aantal jaren doen zich in de Duitse bevolkingj de gevolgen voelen van de beide wereldoorlogen: er zal dan een scherpe bevolkingsdaling te con stateren zijn. Ten dele zal die kunnen worden opgevangen door het vluchtelingen-teveel van AUCKLAND, 30 Nov. (A.P. en Reuter). Nieuw-Zeeland heeft Woensdag een regering gekozen, die zich verbonden heeft tot terug keer van de vrije economie en verlaging van de belastingen. De nationale (conservatieve) partij, onder leiding van Sydney Holland, veroverde 46 zetels in het parle ment, terwijl Labour sleehts 34 zetels won. Door deze conserva tieve overwinning wordt een pe riode van 14 jaar Labour-bewind afgesloten. Door deze overwinning van de nationale partij is het premier schap van Sydney Holland, de 56- jarige conservatieve leider, ver zekerd. De nationale partij heeft in haar verkiezingscampagne strijd gevoerd tegen overheids controle en terugkeer tot de vrije economie beloofd. Verder beloofde zij verlaging van belastingen ten einde de productie te prikkelen, alsmede herziening van de natio- 'nalisatievoorstellen en correctie van onregelmatigheden in de pensioen- en gezinstoeslagenrege- ling. Peter Fraser, minister-president van Nieuw-Zeeland, heeft na de nederlaag van zijn Labourrege- ring voor de radio verklaard: „Het volk heeft beslist en wij aanvaar den de uitspraak sportief. Ik be treur het besluit, maar het is de wil van de meerderheid van het volk". Fraser wenste Sydney Holland, de leider van de nationale partij, geluk en zei, dat de Labourpartii voort zal gaan, de belangen van het volk voorop te plaatsen, en zich krachtig zal verzetten tegen alles, wat zij nadelig acht voor het welzijn van Nieuw-Zeeland en zijn volk. De nederlaag van Labour is slechts tijdelijk en van korte duur, aldus Fraser. „Wij hebben een goede strijd gestreden en aan vaarden onze nederlaag". Holland verklaarde voor de radio: „Wij zijn op een hoge plaats gesteld niet om te heersen, maar om te dienen". Te Londen is men van mening, dat de nederlaag van Labour in Nieuw-Zeeland en eventueel bij de komende verkiezingen in Aus tralië psychologisch een ongun stige weerslag zou hebben op dej kansen van de socialisten bij d' algemene verkiezingen in Enge land in 1950. TRAGISCH ONGEVAL TIJDENS ST. NICOLAAS-RiT Tijdens een Dinsdag gehouden: rondrit van Sint Nicolaas en zijnl knechten door het Kooikwartierf te Leiden, hield het met twee^ paarden bespannen rijtuig enkele: ogenblikken stil om de zwarte* Pieten gelegenheid te geven pe pernoten te strooien. Vermoede lijk om enkele pepernoten te be machtigen kroop de vijfjarige W„ D., wonende in de Voorstraat, on der het rijtuig. Op het moment, i dat Sint Nicolaas zijn tocht wilde voortzetten is het kind onder een: der wielen van het rijtuig terecht gekomen. Het jongetje bekwam zware inwendige kneuzingen en is in de loop van de avond in het Een Amerikaanse neger-trom- petöst heeft het gepresteerd 100 uur achtereen zijn instru- menrt te „beblazen". Dat hij het ook 100 uur achtereen b e- s pee I d zou hebben geloven wij, niet. De Berlijnse trompet tist Heinz Kubitzky vindt 100 uur echter nog niet lang ge noeg. Hij zal dat record wel eens even trachten te breken! Zoncfag is Heinz vol goede moecf begonnen en nog steeds blaast hij dapper voort. Maar zijn ipdelheid mag niet onder het blazen lijden. Hij heeft zijn kapper opdracht gegeven hem op bepaalde tijden te komen scheren. Churchill is gisteren, op zijn 75ste verjaardag in een geheel bezet Lagerhuis geluk gewenst door Minister-President Attlee, die zeide: ,Mag ik uit naam van het Huis de leider van de oppo sitie gelukwensen." „Ofschoon 75 tegenwoordig geen eerbiedwaardige ieeftijd meer is en men nog verscheidene tiental len jaren daarna schijnt door te kunnen gaan, is 75 toch een bij zondere faze in iemands leven. Het verheugt ons allen te zien idat hij goed gezond en actief is 'en wij wensen hem nog vele jaren", zo ging Attlee verder. De toejuichingen zwollen aan (toen Churchill antwoordde: ,Mag ik in alle bescheidenheid Aflossingstroepen naar Indonesië Het troepentransportschip „Wa terman" is Woensdag met niet meer dan ruim 200 militairen uit Rotterdam naar Indonesië ver trokken. Het betreft hier man schappen van het KNIL, die hun verlof in Nederland hebben door gebracht, terwijl er verder aflos singsdetachementen, marinesche pelingen en administratieve on derdelen aan boord zijn. Verder is er ongeveer honderd ton Kerst- post aan boord. Door de dichte mist is Dinsdag de Franse DC 4 bij het vliegveld! van Lyon neergestort. Drie leden van de bemanning en eert passagier kwamen hierbij om het leven. Het is aan het kordate, optreden van de steward te danken, dat er niet meer slacht offers zijn gevallen. Tot de gewonde passagiers behoort de Nederlandse pianist Dani Wayenberg, die op weg was naar' Tunis voor een tournee. Het verongelukte vliegtuig in de heuvelsi bij Lyon. Japanse herstelleveranties aan Nederland TOKIO, 30 Nov. Het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur heeft bekend gemaakt, dat Japan zijn laatste lading herstelbetalings goederen naar Nederland heeft verscheept. De waarde van de ver zonden goederen bedraagt, op basis van 1939, 2.931.525 yen. Op dezelfde basis is nu het totaal dezer leve ranties aan Nederland gekomen op een bedrag van 19.038.706 yen. Deze laatste zending wordt ver voerd met het Nederlandse stoom schip „Tji-Menteng". thans. Wat dus nu voor West- Europa een dreigend gevaar is, kan in de toekomst een geluk wor den, mits het vraagstuk nu krach tig, menselijk en christelijk wordt aangepakt. Blijven deze millioe- nen nü ontworteld, dan zullen zij over tien jaar heel West-Europa ontwortelen. (Van onze parlementaire redacteur) Op de tweede dag van het debat over „Economische Zaken1' bleek dat ook minister v. d. Brink de beste wijn niet tot het laatst had bewaard. Na de rede van de avond tevoren, waarin hij de grote lijnen had uitgestippeld, had de bewindsman in de middagvergadering van gisteren niet zo heel veel meer te zeggen. Op de belangrijke vraag van de heer Suurhoff (P.v.d.A.) wat de regering dacht van de door de Vakcentrales voorge stelde looncorrectie, bleef de minister het antwoord schuldig. Deze aangelegenheid kon beter bij het debat over „Sociale Zaken" behandeld worden en de onderhandelingen waren trouwens ook nog aan de gang. Bij de replieken deed de heer Suurhoff nog een poging om aan het beklemmende vooruitzicht van. consumptiebeperking te ont komen. Was het nu wel beslist noodzakelijk, zo vroeg hij zich af. Zijn voorkeur bleef kennelijk uit gaan naar een grootse poging om wat de productieverhoging be treft alles op alles te zetten. Ook vreesde hij van consumptiebeper king verstoring van de sociale vrede. De minister gaf aan een dergelijke poging graag ziin ze gen, maar zijnerzijds bleef hij toch volhouden, dat in afwachting van een grotere productie, geen nieuwe risico's voor het Neder landse huishoudboekje mochten worden genomen. De heer Stapelkamp,(AsR.had gezegd, dat hij ter bevettimglvan een grotere productie, van een ploegenstelsel niei veel ver wachtte. De minister wasi echter van mening dat men de^gaede: uit werking hiervan toch niet mocht onderschatten. In de katoenspin nerij werd in '38 met een gemid delde van 1.3 ploeg gewerkt, in '48 met 1.1 ploeg. Zou men nu terugkeren tot het oude gemid delde, dan gaf dat, zonder dat nieuwe investeringen nodig wa ren, een productieverhoging van 17 pet. Vooral voor de textiel-, de metaal- en de voedings- en genot middelenindustrie zag de minister hier dan ook wel degelijk moge lijkheden. 14 DECEMBER VOOR De dagvaarding tegen de oud-' burgemeester van Den Haag mr. W. A. J. Visser en diens secreta ris drs. Bos, wegens overtredin gen van het deviezenbesluit, zijn thans bekend. Op 14 December zullen beiden terecht staan voor de Haagse economische politierechter. Zp worden verdacht van ongeoor loofd gebruik van deviezen in Zwitserland en het binnenbren gen van deviezen in Nederland. Aan drs. B. zijn drie gevallen ten laste gelegd, aan mr. V. twee ge vallen. Zoals men weet waren de Zwit serse deviezen afkomstig uit een verzwegen vermogensbestanddeel van de heer B. uit Den Dolder. voor wie drs. B. als beheerder optrad in verband met politieke delicten, die door B. gepleegd zouden zijn. De gelden voor nieuwe indus trialisatie zouden van de particu liere besparingen, van de interne financiering en van een transfor matie van risicomijdend en risico dragend kapitaal moeten komen. In de middenstandssector opende de minister weinig of geen nieu we perspectieven. Voor een inci- 'dentele wijziging van de Vesti gingswet voelde hij weinig. Dat de wet niet voldoende werd nage leefd, werd wel beweerd, maar weinig met concrete klachten be wezen. De regeling van 't cadeau stelsel bleef hii reserveren voor de P.B.O. De heren Hooy (KVP), Cornelissen (VVD) en Schilthuis (PvdA) bleven zulks later be treuren. Zij vreesden dat de ge schikte tijd dan voorbij zou zijn. MAAR HET DOEL WERD BEREIKT Het leek op een ontvoering met een aanslag op het leven in het vooruitzicht, toen te Vlaardingen de 28-jarige kantoorbediende A. C. S. door een van zijn vroegere patroons van het las- en con structiebedrijf L. en vn D. te Vlaardingen op straat werd opge pakt en in een auto gezet. S. maakte onder het rijden een vreeselijk kabaal, zodat een agent er zich mee ging bemoeien. S. bleek op een karwei aan de Vondelingenplaat te Pernis ge knoeid te hebben en de firmant wilde hem nu naar het politie bureau Charlois te Rotterdam brengen. „Geen eigen rechter spelen," dacht de agent en nam S. en diens ex-patroon mee naar het bureau Vlaardingen. Van daar is de jongeman toch op het politiebureau Charlois terecht ge komen^ Eveneens is gearresteerd de 26-jarige kantoorbediende W. S., die er dezelfde praktijken op na hield en er na het ontslag van de eerste nog mee door was gegaan. De „Tabinta" te Amsterdam aangekomen Om 10.30 Woensdagavond meer de het troepentransportschip de „Tabinta", met aan boord o.a. het derde garde regiment jagers en het 322ste Spitfire squadron, in de Amsterdamse haven. Hedenochtend om negen uur zou de debarkatie beginnen. 6e premier danken voor zijn charmant gebaar, dat mij, als een van zijn collega's uit de oorlog, bewijst hoe veel meer de moeite waard al deze gevoelens die ons verenigen zijn dan de weliswaar zeer belangrijke zaken waarover zo vaak in dit Huis en er buiten gedebatteerd wordt." Tevoren had Churchill het noenmaal gebruikt met het te Londen verblijf houdende Deen se koningspaar op de Deense am bassade. DAN MOET ER BRANDSTOF ZIJN! 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. Het ministerie van Economische Zaken dringt er bii de verbrui kers op aan een deel van het brandstoffenrantsoen voor de ko mende stookperiode thans af te nemen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het de handel bij een plotseling intreden van de vorst niet mogelijk zal zijn alle dan te verwachten bestellingen binnen enkele dagen uit te voeren. Voor een goed verloop der dis tributie is het noodzakelijk dat verbruikers, indien enigszins mo gelijk, onverwijld zorg dragen, althans de helft van hun winter - behoefte aan kolen aan te schaf fen. Tegen het stoken van meng sels bijvoorbeeld anthraciet met eierkolen of cokes in haarden behoeft geen bedenking te bestaan. De kolenhandel zal op aanvraag gaarne bereid worden gevonden hierbij zo nodig voor lichting te geven. Twaalf ton gedistilleerd naar Engeland Een vracht-Skymaster van de K.L.M. en een DC-3 ziin Woens dag van Schiphol naar Engeland vertrokken met als lading enkele duizenden liters gedistilleerd. De vraag naar Nederlandse likeuren in Engeland en Schotland is zo danig toegenomen, dat een Neder lands fabrikant van gedistilleerd voor het vervoer van de Britse bestellnigen twee K.L.M. vlieg tuigen heeft gecharterd. In totaal zullen ruim 12 ton likeuren, ad vocaat en punch worden over gevlogen. ofwel 4000 liter. VOOR ALLE LEEFTIJDS GROEPEN Bon 384 algemeen (voorkomende op alle voedingsmiddelenkaarten 909) is aangewezen voor het ko pen van 250 gram koffie voor een tijdvak van acht weken. De eerst volgende bonaanwijzing zal eerst per 26 Januari 1950 plaats hebben. 31 December 1949 is de laatste dag, waarop de bon aan de detaillist voor afgifte van koffie kan wor den aangeboden. De vereenvoudiging van de uit voering van de koffie-distributie maakt het niet meer mogelijk on derscheid in de leeftijdsgroepen te maken, zodat thans alle groepen in deze distributie delen. Hierte genover staat dat het evenmin meer mogelijk is nieuwe bonkaar ten of bonnen uit te reiken voor nieuwgeborenen of voor bepaalde familiefeesten e.d. extra bonnen ter beschikking te stellen. De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen „H 16" en B.D, een rantsoen" blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. Lonen en prijzen (Sm.) Het zal objectieve be oordelaars duidelijk moeten ziin. dat het probleem van de loon- en prijspolitiek geen oplossing kan of kón krijgen bij de begroting van Economische Zaken. Want dit probleem heeft, behalve een zui ver economische, ook een sociale en een financiële kant. Het is voor sommige critici misschien goed er aan te herinneren: naast de katholieke minister van E.Z., zijn er dus twee socialistische be windslieden (Joekes en Lieftinck) die in het spel de eerste violen mee spelen. Voor de harmonie dient dan het kabinet-als-geheel te zorgen. De loon- en prijspolitiek is dus bij uitstek kabinetspolitiek. Anderzijds spreekt het vanzelf, dat bij de behandeling van de be groting van Economische Zaken de politieke en parlementaire schijnwerpers bijzonder gericht worden op de economische kanten van het probleem. Wat minister van den Brink Dinsdag in de Tweede Kamer heeft verteld, heeft links en rechts indruk ge maakt. De economische toestand van ons land is niet blister roos kleurig, maar toch ook niet zon der uitzicht. De internationale handel sbalans is weer op voor oorlogs peil; dat is echter met de betalingsbalans niet 't geval! De toestand van nu kan, in het algemeen belang van ons volk. niet voortduren. Want wii snellen het einde der periode van schijn welvaart (die we danken aan het Marshall-plan) tegemoet en tegen die tijd moeten we op eigen benen kunnen staan. De minister heeft aangetoond, dat we in de voorbije jaren te veel van ons „productie vermogen" hebben verbruikt. Dat belemmerde de weer zo noodza kelijke uitbouw van ons produc tie-apparaat, welke belemmerin gen door hoge „investeringen" gedeeltelijk werden overwonnen, o.a. door de Marshall-gelden. Die komen straks niet meer. Moeten wij dan minder investeren? „Dan zouden wij de toekomst van onze kinderen verkopen", zei de mi nister, die als noodwendige uit komst weer concludeerde: produc tie-verhoging (waarvan hii ook niet alles verwacht) en consump tie-beperking. Offerbereidheid daartoe moet er zijn over de g e- h e 1 e linie (waarvan de aller laagste inkomens wel duidelijker mochten zijn uitgezonderd). Ove rigens inderdaad over de g e h e 1 e linie. Kwam de minister hier niet dicht bij de mening van de P.v d.A.-voorzitter, Koos Vorrink, toen hii deze week in Amsterdam zei: „Wij zullen allen offers moe ten brengen op korte termiin, om het op de lange baan te winnen voor onze kinderen en kleinkin deren". Minister van den Brink bedoelde hetzelfde, toen hii zei. dat wij meer moeten besparen om meer te kunnen investeren, omdat we anders „de toekomst van onze kinderen verkopen"! SLACHTOFFERS DAKOTA-RAMP OSLO, 30 Nov. Na een eenvou dige doch roerende plechtigheid op het vliegveld Fornebu is Woensdag het toestel van de Aero-Holland, dat de lijken van de bij de Dakota- ramp bij Oslo omgekomen Joodse kinderen naar Tunis brengt, ver trokken. Bij het vertrek waren o.a. aanwezig de Nederlandse gezant en de Nederlandse zaakgelastigde. Twee Zwaluwen-wedstrijden Op Maandag 26 December (2de Kerstdag) wordt in het Feyenoord- stadion te Rotterdam een wedstrijd gespeeld tussen het Rotterdamse elftal en een ploeg van de Zwalu wen. Het ligt in de bedoeling om op Zondag 1 Januari te Amsterdam een ontmoeting te organiseren tus sen het Amsterdamse elftal en een team van de Zwaluwen. Te Hoorn brak Woensdagmiddag brand uit in de fruitzaak van de heer J. Dontje op het Grote Noord. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon uitbreiding van de brand voorkomen, en wist het vuur, dat in het begin nog al gevaarlijk om zich heengreep, in een half uur te overmeesteren. Drie huizen vóór het brandend Derceel ziet men het bureau van het (Vervolg op pag. 3) Nieuw Noordhollands Dagblad. Eigen foto

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1