Woudenberg in cassatie ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Fortuinlijke zege der Engelsen De Beurs Een matige oefenwedstrijd van het Nederlandse elftal Het Nederlands Elftal he boycot ïeven ir bezoekt irdinaal f nieuws Donderdag 1 December 1949 PAG. 3 Engeland-ltalië: 2-0 Italianen gaven uitstekend partij RADIO Thans 20 jaar geëist 7-7 gelijk spel tegen Djurgaarden Opinies uit mijn dagboek Naar wij vernemen: Een socialistisch Mene-Thekel /ACHTING >or het K.N.M.I. van Woensdag- lagavond. )UDER net enkele ver en. Overwegend igs de Wadden- kelijk nog vrij ens matige tot sen zuidwest en met in het zuid- land op enkele lacht en vroege uren even onder i hier en daar aatavond - Wij willen de aan de praat- lavond te 8 uur ster, Houttil. ng gaat voorna- 3 leden behoren- urentiusparochie. te kunnen me- avond van j.l. de praatstof be- i de verwachting i. Komt daarom E ENKHUIZEN ssloten deuren iweest n Enkhuizen 1948 de viiftien- /an de R.H.B.S. zestienjarige An- ïven beroofde e Rechtbank te loten deuren be- iële ziide waren n omtrent het ze zitting te be nemen evenwel, der psychiaters s tot ontoereken- an de jongen en rbeschikkingstel- ing" heeft geëist, op 13 December. STUK IJZER HOOFD 58-jarige K. Koe die nabij de de fa. Dapper en tion in Hoorn be te slopen, kreeg m. vijf uur een iespant op zijn usteloos neer. Hij iekenhuis overge- constateerde daar ir. In de loop ffan nan overleden. lec. (Reuter). onden te Sydney jaar oude boycot schepen opge- t werd ingesteld tussen Nederlan- ërs. 18 maanden boycot tijdelijk i opnieuw inge- iplossing van de istie moeilijkhe- laar schatting is voor 40 millioen iden aan handel an Munster, Z.H. ael Keiler, arri- g voor een be- igen in ons land. jebruikte de bis te Huis te Borne j ook aanwezig ?aris der Konin- incie Overijssel. 3 van van Schue- dag vertrok Mgr icht. om een be- i aan Z.Em. Jo- 1 de Jong. Het >ek is zo deel- van kardinaal de besprekingen te op de hoogte te onderwijs en de in ons land. n vestigt zich d-Afrika ingang van 1 Ja- of. dr. ir. J. Gou- ■rzoek eervol ont- ils buitengewoon afdelingen der der werktuig- lepsbouwkunde en ie aande T. H. slag houdt ver— irnemen van prof. ïoorgoed aan het in Zuid-Afrika te Europa's herstel )ormalige minister zaken der V. S„ sdag in een rede at het Europese >t dusver geslaag- dan de initiatief- lijk verwachtten, aken laat in het 47 kennende, is vee jaar later on- lend, wat de hui- n en gevaren ook s Marshall. ;r bericht, zal de antwoordelijkheid i het gebied van oen bij de over- iouvereiniteit aan nigde Staten van lenmorgen vroeg erkersstaking be- irwacht dat hon- rbeiders het werk rpers van de Chi- sche luchtmacht val uitgevoerd op loofdstad Kanton, mzienlijk zijn. Engeland heeft gisteren op het terrein van Tottenham zijn ongeslagen thuisrecord weten te handhaven. Ditmaal was het d? azuren Squadra die aan Albions zegekar werd gebonden, en de uitslag 20 schijnt te duiden op een, zoal niet groot, dan toch wel beslissend overwicht der Engelsen. In werkelijk heid echter geven de cijfers zeker geen zuiver beeld van de krachtsverhouding in het veld en hebben de Italianen, bij voor baat als verliezers gedoodverfd, zo uitstekend partij gegeven, dat een gelijk spel zeker niet een te ruime beloning voor hun prestaties zou zijn geweest. Met name voor rust waren zij, alles in aanmerking genomen, een tikje sterker, en verscheidene Engelse journalisten gaven dit ook onomwonden toe. Als Italië met een 10 voorsprong de tweede helft was ingegaan, zou daar waarschijnlijk iedere toeschouwer vrede mee hebben gehad. In het begin zat er niet veel systeem in beide ploegen; de En gelsen leken wat verrast door het hoge tempo en het vinnige tacke len van de Italianen, en hun voor hoede viel wel aan, maar kon niet doorstoten. Zo golfde de strijd heen en weer, en nauwelijks had de watervlugge Italiaanse keeper Moro een schot van Mortensen gekeerd, of zijn collega aan de andere kant, Williams, had al zijn talenten nodig om een gevaarlijke draaibal van de Italiaanse rechts binnen Lorenzi langs de paal te werken. De Italianen waren van de aanvang af even gevaarlijk als hun vermaarde tegenstanders. Gelijkwaardig Na ongeveer 25 minuten van verwoede en spannende aanval len en tegenaanvallen kreeg de Engelse linksbuiten Froggatt een kansje, maar hij schoot veel te hoog en bovendien ver naast. Toen trachtte Finney van de rechtsbui tenplaats Moro te verrassen met een vervaarlijke schuiver, die wel de goede richting had. De Ita liaanse keeper, die werkelijk bril- lante dingen zien liet, was echter ook ditmaal paraat. Hii stortte zich op de bal en werkte vlot weg. Vijf minuten later werd Williams op de proef gesteld met een harde, lage kogel van Amadei. Ver bui ten zijn bereik suisde de bal naar het doel, maar op het laatste nip pertje dook Ramsay op als redder in nood en keerde het gevaar. In de laatste minuten voor rust speelde de strijd zich veelal op het middenterrein af. Door het oog van de naald In de tweede helft speelde men met een wit geverniste bal, want een dunne nevel zonk neer op het veld en het zicht werd er niet beter op. Prompt ontbrandde weer een felle strijd met zoveel span nende momenten, dat het publiek nauwelijks tijd kreeg om van al die emoties te bekomen. Eerst kropen de Engelsen door het oog van een naald toen de listige Cra- pellese een gunstige situatie blik- PROGRAMMA VRIJDAG 2 DECEMBER HILVERSUM 1, 301.5 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoon- muziek. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws 8.40 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gramofoonmuziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10!30 Voor de zieken. 10.45 Voor de vrouw. 11.45 Accordeonorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gramofoon muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Re portage. 13.30 Amusementsmu ziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gramofoonmuziek. 15.00 Boeken schouw. 15.20 Kamerorkest en so list. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Sluiting. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 Gods dienstige causerie. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Piano-voordracht. 20.30 Gods dienstige causerie. 20.55 Boekbe spreking. 21.00 Verzoekprogram ma. 21.25 „In het huis van de ver dachte", hoorspel. 21.50 Buiten lands weekoverzicht. 22.05 Geva rieerde muziek. 22.40 „Vandaag causerie. 22.45 Avondwudmg. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM 2, 416 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Alt en piano. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metro- pole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Gramo foonmuziek. 14.00 Politie-kapel. 14.40 Voordracht. 15.00 Koor. 15.40 Voordracht. 16.00 Bas, hobo, en orgel. 16.30 Sluiting. 17.30 Friese uitzending. 17.45 Cello en piano. 18.15 „Dat hebben wij no dig". causerie. 18.30 Mannenkoor. 18.45 C.W.V.-kwartier. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. Gramofoonmuziek. 20.15 Herv. Geref. Jeugdavond. 21.15 Strijk orkest. 21.45 Reportage. 22.00 Or gel en Zang. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 322 m. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel spel en zang. 14.0014.45 en 17.00 Gramofoonmuziek. 17.05 Nieuws. 17.15 Muziek-magazine. 18.10 Causerie. 18.20 Gramofoonmuziek 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.45 Gramo foonmuziek. 20.15 Filmrevue. 20.30 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.50 Nieuws. 22.5523.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05, 13.15. 14.15. 15.00 en 17.10 Gramofoonmuziek. 17.40 Piano concert. 18.30 Koorzang. 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.30 Voor dracht. 21.45 Filmprogramma. 22.15 Strijkkwartet. 22.50 Gramo- teonmuzrek. semsnel uitbuitte en totaal onver wacht schoot. Williams was ge slagen, maar de bal draaide langs de paal over de outlRn. Toen schoot Boniperti ver naast, terwijl bil een Engelse aanval de rechts binnen Mortensen juist over kopte. De Italianen kwamen steeds beter op dreef, ze demonstreerden nu prachtig voetbal en aan zekere aarzelingen en onzekerheden kon men merken, dat de Engelsen zich allesbehalve zeker van hun zaak voelden. Binnen vijf minuten: 2 goals Nadat zij echter op htm beurt druk hadden uitgeoefend, waarbij Mortensen en de linksbinnen Pearson zich het gevaarlijkst toon den, verplaatste het spel zich weer naar hun helft en moest Williams zich andermaal tot het uiterste in spannen om onheil te voorkomen. De rechtsbinnen Lorenzi schoot de bal eenmaal in de touwen, maar lang nadat de Schotse scheidsrechter Mowat voor off side had gefloten. De tijd verstreek en de score bleef blank, totdat gebeurde wat niemand verwachtte en Engeland binnen vijf minuten een 20 voorsprong nam. In de 31ste mi nuut kreeg Mortensen de bal vrij, hij schoot onmiddellijk in de bovenhoek en alhoewel Moro het leer, dat van wit vuilgrijs was ge worden, nog wel aanraakte, kon hij het niet in zijn macht krijgen: 1—0. Vier minuten later trof de Ita lianen een nieuwe slag toen links half Wright van Wolverhampton met veel effect Inschoot en keeper Moro totaal van de wijs bracht. Verlamd van schrik zag de uit nemende Italiaanse doelman het leer in de tonwen zeilen: 20. Daarmee was de strijd beslist. Want al gaven de Italianen het nog niet op, en al schoot rechts half Annovazzi van 35 meter af stand op het nippertje naast, de Engelse profs lieten zich de zege niet ontglippen en drukten de blauwhemden in de verdediging. Engeland heeft dus, ietwat ge holpen door de fortuin, ziin onge slagen thuisrecord gehandhaafd. De wedstrijd werd door meer dan 60.000 toeschouwers bijge woond, van wie verscheidene honderden zich al om 9 uur des morgens bij de hekken van het Tottenham-terrein hadden gepos teerd. MINISTER v. d. BRINK bemoeit zich liever niet met de lonen (Vervolg van pag. 1) Wat de sigarenwinkeliers betreft, verweerde de minister zich met het rapport, dat reeds de avond tevoren door de heer Cornelissen ter sprake was gebracht Er was gebleken, dat een beduidend deel van de omzet in handen van ge mengde bedrijven was. De heer Schilthuis (PvdA) viel deze con clusies aan. De minister zal het rapport echter nog ter nadere be studering aan de Kamer voorleg gen. De Winkelsluitingswet zou inderdaad het karakter moeten krijgen van een raamwet, zodat er ruimte blijft om aan gemeente lijke verfioudingen recht te doen. Bij het begin van de vergade ring was nog enige tijd gediscus sieerd over het nieuwe voorstel van de regering om in plaats van de voorgestelde representatietoe lage, waartegen bezwaren waren geopperd, ambtstoelagen te knn- nen toekennen. De heren Beer- nink (C.H.) en Schouten (A.R.) bleven tegenstanders. De desbe treffende memoriepost werd ech ter met 47 tegen 19 st. aanvaard. Nu dit vuiltje uit de weg was, konden alle nog hangende begro tingsstukken worden afgewerkt De hoofdstukken „Hoge Colleges van Staat", „Landbouw" en „Binn. Zaken" passeerden z.h.s. de hamer. Een communistische motie inzake de IJselmeervisserij werd met 60 tegen 3 st. verworpen. BR de af deling „Mijnwezen" van minister v. d. Brink's begroting, consta teerde de heer Maenen, dat de moeilijkheden met de buiten landse mijnwerkers een bevesti ging waren van zijn vroegere waarschuwing. De heer van Lienden (Arb.) weet het feit, dat de opbrengst blijft beneden de geraamde pro ductie, aan de particuliere mijnen. Vitale bedrijven behoren z.i. onder leiding der overheid te staan. HR achtte wettelijke maat regelen met betrekking tot de particuliere mijnindustrie nodig. Ook hij bepleitte het aantrekke lijker maken van de arbeid in de mijnen, o.m. door het scheppen van woongelegenheid voor jonge gezinnen. De heer Hermans (CPN) vroeg een onderzoek naar de veiligheids maatregelen tegen het inademen van giftige dampen. Aanwerving van arbeidskrachten zal niet ge lukken als de levensomstandig heden der mijnwerkers niet wor den verbeterd. Te kwart voor zeven is de ver gadering verdaagd tot heden middag. Dan komt de minister weer aan het woord. OM DE WEST-EUROPA CUP HHYC-Antwerpen 92 Gisterenavond werd te Den Haag de. ijShockeywedstrijd H.H.Y.C. Brabo (Antwerpen) gespeeld, wel ke in een verdiende 92 overwin ning voor de Hagenaars eindigde. De tussenstanden luiden: 40, 22, 3—0. ENGELSE BEKER Uitslagen van de gisteren over gespeelde cupwedstrijden: AldershotWeymouth 23; Cre we AlexandraDarlington 10. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Graveilhage, gepre sideerd door mr. Haga, diende gisterenmorgen het cassatieberoep van H. J. Woudenberg uit Laren. W. heeft zich in de bezetting laten benoemen tot commissaris van' het N.V.V. en heeft in deze functie het N.V.V. geliquideerd. Ook het R.K. Werkliedenverbond en het C.N.V. heeft hij helpen ontbin den. In de plaats van deze bonden kwam toen het Ned. Arbeidsfront, waarvan W. leider werd. Het Amsterdamse Bijz. Hof heeft W. tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. W. vertelde nu, dat hij lid van de N.S.B. was geworden, omdat het sociale pro gramma van deze beweging grote indruk op hem had gemaakt. Mr. Haga besprak vervolgens de liquidatie van de bona fide vakverenigingen. Hij verklaarde dat hij niets gevonden had in de stukken, dat er op wees, dat W. de administratie van de bonden in liquidatie te eigen bate had gevoerd. Mr. Haga vond het ech ter zonderling, dat de wijze van boekhouding steeds veranderd was. Daardoor kon een post van 27 millioen gulden op de totale balans van het N.A.F. niet verant woord worden. W. heeft als leider van het N.A.F. zeer veel propaganda ge maakt voor het nationaal socia lisme. „De superioriteit van de Duitse mens, de Joden met hun duistere machten, de strijd van de Germaanse mens", waren zo zijn onderwerpen. Ook heeft hij ge schreven en gesproken over de ehtiek van de arbeid. „Een mooi onderwerp", zei mr. Haga, „maar niet, wanneer die arbeid in dienst staat van de vRand". Post voor „Kota Inten" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten", weike in één der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlRk 8 December a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikellijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: ..Aan boord van het troe penschip „Kota Inten" op thuis reis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. De verdediger, mr. Worst, was van mening dat de behandeling van deze zaak voor het Bijzon dere Hof te Amsterdam niet heeft voldaan. HR vroeg voor zijn cliënt een rechtvaardige straf. Mr. Baron van Voorst tot Voorst de procureur-fiscaal, achtte de opgelegde levenslange gevangenis straf iets te zwaar. Hij conclu deerde tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Over 5 weken volgt uitspraak. OLIES BLIJVEN DRUKKENDE INVLOED UITOEFENEN Het openingsbeeld van de Am sterdamse Effectenbeurs kwam gisteren nagenoeg met dat van Dinsdag overeen: de ondertoon was in alle hoeken behalve in Kon. Olie vrR gunstig en de eerste prijzen lagen op een hoger niveau. De stemming in de olie hoek werkte echter zeer belem merend en in alle hoeken was de invloed van de terughoudendheid voor olies duidelijk merkbaar. Na een openingsprijs van 291Vs sloegen Koninklijken de bene denwaartse richting in en werd zelfs op 288 1/4 afgedaan. De slotnotering was 290. Op de industriemarkt trokken certificaten Philips de aandacht door een openingsavance van 5 punten. Dat deze koers slechts „toevallig" was, bleek toen de prijs van 235 op 231 terugviel. UriilevéTs en Aku's waren even als de meeste andere soorten, goed prijshoudend. De omzetten waren hier echter gering. Aande- 'en Zwitsal werden geadviseerd op 87 a 88, Dinsdag 90 gedaan en laten. Evenals Dinsdag trokken ook gisterer certificaten Deli de meeste belangstelling op de cul- tuurmarkt. Gehandeld werd van 124 tot 127, per saldo bedroeg de "inst 2 punten. HVA en Amster dam Rubber bleven na een goed prijshoudende opening zo goed als onveranderd. In de scheepvaartsector heers te gisteren wat meer animo, het geen vooral de aandelen scheep vaart-Unie tén goede kwam. De ze wisten een winst van twee punten te boeken. Ook de overi ge soorten waren eerder iets be ter. De Staatsfondsenmarkt blijft verwaarloosd met onbelangrijke verschillen. De bankaandelen waren, zowel voor de locale als de Indonesi sche soorten, overwegend iets la ger. De markt sloot kalm, goed prijshoudend. Prolongatie 2 1/4 proeent. Nederlands Bondselftal speelt gelijk tegen Djurgarden. De Nederlandse doelman Kraak stompt tijdens een aanval der gasten de bal tot hoekschop. V.l.n.r.Petterson, Terlouw, Kraak en Cederborg. Op achtergrond Timmermans. De eerste, die we voor de wedstrijd van het voorlopig Neder lands elftal tegen Djurgaarden in de koffiekamer van het Olym pisch Stadion ontmoetten, was Abe Lenstra. Hij stond een partijtje te biljarten met een Heerenveen-supporter. „Weet je al, dat Clavan wegens een enkelblessure niet kan spelen, Abe?" vroegen wij hem. Ja, Abe wist het. „Maar geloof maar nief dat de voorhoede nu zó wordt omgegooid, dat ik een binnenplaats krijg. Dat gebeurt toch niet, waarom weet ik niet", was het antwoord van de Fries, die het nog maar steeds niet kan be grijpen, dat de keuzecommissie hem niet eens op de plaats opstelt, welke hij ook in zijn club bezet. Lenstra kreeg gelijk. De Emma- speler Janus van der Gijp werd op de rechtervleugel geplaatst en Abe lenstra verhuisde naar de links buitenplaats. Dit was jammer, niet omdat Lenstra zijn zozeer begeerde binnenplaats niet kreeg, maar om dat nu de vleugel Lenstra-van Steenbergen uit elkaar werd ge haald. Mede door het feit, dat Cla van niet van de partij was, maakte dit het experiment met de nieuwe voorhoede nagenoeg waardeloos. Van Steenbergen kon het, vooral in de eerste helft, niet erg met de klein^ van der Gijp vinden en tus sen Lenstra en Timmermans aan de andere kant wilde het ook niet al te best vlotten. Met een matig debuterende Van Geen op de mid- voorplaats hadden we zodoende een vrij zwakke aanval in het veld staan. Het verband in de voorhoede ontbrak volkomen. Het Nederlands Elftal was gedurende de gehele wedstrijd onbetwist de sterkste, maar in dg aanval werd zó hope loos geknoeid, dat men het niet verder bracht dan tot één doel punt Dit spelletje was een kolfje naar de hand van de uitstekende Zweedse verdediging, verreweg het beste deel van het elftal. Het stopperspllsysteem werd perfect uitgevoerd en de dekking was zo mogelijk nog beter verzorgd Beide debutanten van Steenber gen en van Geen vielen tegen. Van Steenbergen toonde, dat hR over een goed schot beschikt, maar ver der was zijn reageren te traag, vooral wanneer het op starten aan kwam. Een speler van het type Schaap, maar, althans in de vorm van deze wedstrijd, zeker niet be ter. De Scheveninger van Geen kwam pas tegen het einde op toe ren. HR had het, ook al door de geringe steun, die hR ontving, te gen de prachtig spelende Zweedse Karl Andersson niet gemakke lijk, maar hij deed ook te weinig moeite los te komen. Zijn doel punt was echter wel een staaltje van goed doorzetten. Invaller van der Gijp was een snelle en handige rechtsbuiten, die echter te vast aap zijn lijn zit om hem beter dan van der Tuyn te kunnen noemen. Timmermans was ijverig als altijd. Het was jammer dat Clavan niet naast hem stond. De middenlinie speelde zijn ge wone spel. De Vroet en van Schijndel zaten goed achter hun voorhoede aan, maar deelden even als de rest in de malaise van slecht plaatsen. Terlouw speelde stoer en betrouwbaar. Betrouwbaarder dan Everse, die, vooral in de eerste helft, nog al eens stond te „schut teren". Van der Sluis maakte een goede indruk. Zijn opstellen en in grijpen was vaak uitstekend. Kraak had het zeer rustig. Jammer was het, dat een misgreep van hem even voor het einde de gelijkma ker voor de Zweden betekende. Na afloop, in de kleedkamer, vertelde hij, dat de midvoor van Djurgaarden, Carlsson, hem, juist toen hij een kopbal van Andersson wilde onderscheppen, even had „genomen" zodat de ból via het hoofd van de toestormende Ceder- borg precies over hem heen in het doel vloog. In de laatste minuten Het werd een wedstrijd, die de ongeveer 35.000 toeschouwers niet veel fraais heeft geboden. Beide doelpunten kwamen in de laatste 10 minuten. Eerst was het van Geen die goed doorliep toen Nils- son een schot van van Steenbergen niet onder controle kreeg, waarna de Scheveninger slechts voor het inschieten had. Het zag er naar uit, dat het hierbij zou blRven, maar vijf minuten later lag de Zweedse gelijkmaker achter Kraak. Het begon al te schemeren toen een der Zweedse backs hands maakte binnen het strafschopge bied. Van der Gijp plaatste zich achter de bal op de beruchte stip maar het leder vloog tegen de paal en kon een tel later worden weg gewerkt. Nog even kwam SchRve- naar Everse vervangen, maar na een minuut stond de Haarlemmer ook met een pijnlijke knie aan de kant. Toen floot scheidsrechter Schip per, wiens beste wedstrijd het ze ker niet was, voor het einde. Het Nederlands elftal, dat Zondag 11 December a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen Denemarken speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Everse (Neptunus) en van der Sluis (BW). Midden: v. Schijndel (SVV) Terlouw (Sparta) en de Vroet Feijenoord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen) Schaap (Gooi), Roosenburg (Sneek)Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Res.: Saris (BW), Schijve- naar (EDO), Stoffelen (Ajax) en van der Tuyn (HDVS). Vergelijkt men dit elftal met dat, wat op Zondag 6 November te Rotterdam tegen de Belgen in het veld trad, dan bemerkt men dat het slechts op één plaats is gewRzigd. In de plaats van SchR- venaar werd de BVV'er van der Sluis opgesteld, terwijl Everse, die voor v. Bun inviel, bleef gehand haafd. Noch van Geen, noch van Steenbergen of invaller van der Gijp, wier prestaties in de oefen wedstrijd tegen Djurgaarden maar matig waren, kwamen dus aan bod. Het experiment werd ver worpen en de beproefde voor hoede: Lenstra, Schaap, Roosen burg, Timmermans, Clavan keer de in haar oude vorm terug. Zelfs bij de reserves ontbreken de na men der nieuwelingen. De vervanging van Schijvenaar door van der Sluis is ongetwijfeld een versterking van de achter hoede, die in de Haarlemmer nim mer een erg hechte steunpijler had. DONDERDAG 1 December. Een surprise voor mijn vrien den van „De Waarheid": een stem uit de daqelijkse praktijk van Honqarije, het door de internationale communisten qeterroriseerde Honqarije. Op een verqaderinq van land- en tuinbouwers las een lid een brief voor, die hij van een familielid uit Honqarije had ontvanqen, in welke brief de noodlottiqe toestand van de arbeiders daar beschreven werd. Het volk is totaal ver armd; alles is door de Russen qestolen; hele qezinnen zijn qedwonqen 's nachts op de qrond te slapen; bijna 30 pet. van de bevolkinq is ziek, waar van de meesten zenuwziek; en zelfs vrouioen maken werk- daqen van 's morqens 7 uur tot 's avonds 8 uur om zich van een honqerloontje te voorzien. Op een onlanqs qehouden jaar beurs in Honqarije stond een landbouwmachine qeëxposeerd zoqenaamd als het nieuwste snufje, dat de Russen konden tonen. Deze machine kon men echter tien jaar qeleden reeds in Nederland in volle activiteit op de velden zien! Vrienden van „De Waarheid", moet je noq peultjes, jullie met je Sta- lin-psychose? Die peultjes, om in de aqrarische stijl te blij ven, bedoel IK. neemt Nederland, volgens be voegde kringen te Washington, de vijfde plaats in op de voorrangs- lijst voor wapenzendingen uit de Ver. Staten naar West-Europa is van officiële zijde bekend ge maakt. dat, in verband met de moeilijke huisvestingssituatie te Batavia, de gezinshereniging ge durende enige tijd sterk moet worden beperkt is het Tweede Kamerlid, luite nant-kolonel Fens, in plaats van de heer de Graaf, benoemd tot lid der Enouêtecommissie Regerings beleid 1940-1945 hebben gisternacht dieven een grote hoeveelheid gouden en zil veren sieraden, ringen, horloges en in renaratie riinde goederen uit de juwelierszaak van I). Troost te Deventer gestolen is te Heerlen de 41-jarige koop man P. S. gearresteerd, die vier vrouwen had bedrogen en hen bovendien, door zijn valse voor spiegelingen, belangrijke bedra gen afhandig had gemaakt werd tegen de 51-jarige sein huiswachter J. H. K. te Sittard 100 gulden boete geëist of 50 dg. hechtenis ter zake schuld aan een treinbotsing in de avond van 9 Maart op het stationsemplacement te Sittard, waarbij een bagage wagen en een locomotief werden vernield. Tegen de rangeerder P. J. H„ die de seinhuiswachter ver keerd had ingelicht, werd 60 gul den boete of 30 dagen geëist werd Woensdag te Zandvoort de 10.000ste inwoner van deze badplaats ingeschreven, nl. Wil lem Eeltje Keur. De burgemeester overhandigde aan de vader een spaarbankboekje voor de jongge borene eiste de Officier van Justitie bii de BRz. Strafkamer van de Haag se Rechtbank tegen de voormalige directeur van gemeentewerken te Den Haag, W. van der Vegt, twee jaar gevangenisstraf. Aan v. d. V. was ten laste gelegd te hebben bevorderd, dat in de periode 1942- 1943, ten voordele van de vRand, huizen en gebouwen in de buurt van de Sportlaan en de Stadhou derslaan werden afgebroken werd gisteren in de Stads schouwburg te Amsterdam een drukbezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Amsterdamse Toneelschool heeft H.M. de Koningin een bedje gekocht van de hulpactie Davos, die het Nederlandse long lijders in Zwitserland mogelijk wil maken daar te blijven on danks de geweldige stijging van de verpleegkosten door de deva luatie BEZOEKEN VAN DE KON. FAMILIE Z.K.H. Prins Bernhard, die weer geheel hersteld is, brengt op het ogenblik een kort privébezoek aan Londen. De Prins zal VrRdag naai Nederland terugkeren. H.M. de Koningin, Z.K.H. Print Bernhard en de twee oudste prin sesjes zijn voornemens Vrijdag avond in Theater Gooiland te Hilversum een speciale voorstel ling bij te wonen van René Slees- wijk's revue „Taptoe", waarvan de baten zullen worden afgedra gen aan „Pro Juventute". De Koningin zal de galavoor stelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de To neelschool op Zaterdagavond a.s bijwonen. Naar de Ned.-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen en -geïnter neerden mededeelt, zal de Konin gin bR de herdenkingsplechtig heid voor de gevallenen in de strijd tegen Japan op Zaterdag 10 December in de Grote Kerk te Amsterdam aanwezig ziin. BUITENLANDS OVERZICHT De wel zeer verrassende uitslag van de verkiezingen in een van de belangrijkste dominions „Nieuw Zeeland" is voor de Engelse la bourpartij wel een weinig bemoe digend mene-thekel op de muren van hun centraal verkiezingsbu reau. Want deze uitslag is voor de labourpartij, zowel hier als voor de Engelse labours, een weinig gun stig voorteken. De socialisten hebben sinds 18 jaren een zeer sterke meerderheid' gehad in dit mooie en vruchtbare land, dat door zRn natuurlijke rijk dom een zo uitermate gunstig ob ject bood voor allerlei socialisti sche experimenten. De socialisten hadden hier dan ook in alle opzichten de wind in de zeilen en z0 ergens, dan konden ze in dit land hun paradi.is-idealen zo veel mogelijk verwezenlijken. Het is echter geheel anders ge lopen. De ruim 20 jaar geleden op gerichte conservatieve partij heeft de labours bij elke verkiezing een steeds verder opdringende neder laag toegebracht. In die tijd is ook de bevolking vooral door emigratie, belangrijk gewijzigd en. volgens de laatste volkstelling, had het land de 2 mil lioen overschreden, niet meegeteld de 70.000 Maori's, de oorspronke lijke bewoners van het 269.000 vierk. km. grote eiland, die echter door de Engelse kolonisten niet al tijd op een bepaald humane en rechtvaardige wijze zijn uitgeroeid, zodat de Engelse bevolking hier van nationale inlandse bewegingen weinig last heeft. De Engelsen, die dit eiland, evenals Australië, hebben bevolkt hebben steeds nauwe banden met het oude moederland gehandhaafd. Vandaar dan ook, dat de politieke verhoudingen hier steeds veel weg hadden van die in het moederland, alleen had hier de labourpartij de laatste 20 jaren zich vastgenesteld en scheen zij een onaantastbare po sitie hier in te nemen. Maar zelfs deze socialistische burcht is nu ge vallen en met een minderheid van 34 zetels, tegenover 46 voor de nieuwe regeringspartij moet nu de Nieuw Zeelandse labourpartij ook in de oppositie gaan. Na de vele nederlagen, welke de socialisten in het oude werelddeel de laatste tijd te incasseren had den, is deze nieuwe nederlaag van de socialistische partij hier voor alle socialisten een gevoelige klap. Immers hier wordt wel duidelijk bewezen, dat het socialisme zelfs onder de meest gunstige omstan digheden, van haar idealen weinig verwezenlijken kan en zij haar aanhang niet kan bevredigen. In Nieuw-Zeeland ring het de laatste jaren met de socialisten steeds ver der bergafwaarts en nu moeten zR het bewind over het land aan de nationale of conservatieve partij overgeven en moeten ook hier de socialisten evenals in zovele an dere landen, in de oppositie terug gaan. Vooral voor Australië, waar we ook de laatste 10 jaar een so cialistisch bewind hebben, dat ech ter bij de laatste verkiezingen ook steeds afbrokkelde is wat nu bij haar buren gebeurde, een onheil spellend voorteken. Immers deze uitslag wijst er wel op, dat het lot. dat de Australische labourpartij het volgend jaar wacht niet veel gunstiger zal zRn. Natuurlijk liggen de verhoudin gen in het moederland nog wel iets anders, maar deze klinkende overwinning van de conservatie ven en wel zeer ernstige neder laag der socialisten, zal haar mo rele gevolgen bij de Engelse ver kiezingen zeker doen gevoelen. Te meer waar ook hier in Nieuw Zee land de oppositie haar grote kracht heeft gezocht in de strijd tegen de voortschrijdende socialisatie en overheidsbemoeiing. Mijnhardtjes: de cachet, die pij n verdrijft en kou afzet.40 -7 5 c. (Adv. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 63. „Een boek?" zei Jan opeens. „Kijk, dat had hij in zRn hand Ik heb het van hem afgenomen, toen hij buiten westen was." Jan hield het boekje in zRn uit gestoken hand. Mastboom nam het aan. „Maar mandat is een pas. een geldigeneen een verlopen pas met visa voor bRna heel Eu ropa En die staat op naam van Jacobus Heller!" Karei en Emmy bekeken nu ook het document en het erop vastge plakte en gestempelde portret. Het was een pasfoto van Trimbach. „Jacobus.... Koos Trimbach!" mompelde Karei. „En de man, die me opbelde, vroeg naar iemand, die Koos heette. Daar hebben we het! Zo is het immers, Trimbach? Hij moest jou hebben, niet waar? En de man, die me opbeldede man, die in het huisje woonde. de man, die me een revolver in mijn rug duwde en een kogel vlak voor mijn voeten in de grond schoot, om me bang te maken, die man. „Wacht eventjes!" zei Mastboom, een opgevouwen papiertje uit zijn zak te voorschijn halend. „Ik heb je dit nog niet verteld. Toen je me vertelde, dat die vrind van jou, die Pietersen, een schot in de modder loste,toen jij in de boot wilde stappen, toen kreeg ik een goede inval. Ik ben er de volgende dag nog eens heengegaan en heb daar de afgeschoten kogel uitgegraven. Hij zat diep in de grond, maar jouw voetindrukken waren nog vrij gemakkelijk terug te vinden. Ze stonden nog scherp in de zachte bodem van de oever. Je herinnert je nog wel, dat ik een tijdje ge leden, toen we het over die moord hadden, tegen je gezegd heb, dat we de kogel hebben, waarmee Ma rie vermoord is en dat, als we het pistool vonden, waaruit die kogel was afgeschoten, we de moorde naar ook in handen hadden. Kijk nu eens.vervolgde hij, de op gegraven kogel op zijn vlakke hand aan Karei tonende, „dit is een kogel van volkomen hetzelfde kaliber, als de kogel, die we heb ben en hij werd uit hetzelfde pis tool afgeschoten. Dat is aan de groeven erin te zien. En dat was het pistool van Pietersen!" Mastboom boog zich over Trim bach heen en zei zachtjes: „Zie je nu, hoe dat alles met elkander klopt? Iemand heeft het huis hier opgebeld en naar Koos gevraagd. En die „Koos" ben jijjij bent degene, die hij hebben moest. En de man, die opbelde, was Pieter sen, of hoe hij mag heten. Karei herkende zijn stem, zodra hij die in het huisje aan het meer voor de tweede keer hoordePieter sen was dus ongetwijfeld de man, die Marie vermoord heeft. Daar valt niet aan te tornen. Dat staat zo vast als een muur. Dit wordt een overtuigend bewijs yoor elke rechter. Vertel nu, wat heb je er mee te maken gehad?" Trimbach keek verwilderd om zich heen. „Nee, niets!" schreeuwde hR. „Ik heb niets te maken gehad met de moord op Marie! Niets, hele maal niets! Haverman heeft 't ge daan.... Haverman....!" „Misschien kun je beter nog iets anders verzinnen, Trimbach och, neem me niet kwalRk Koos Heller!" zei Mastboom be daard. „Maar je kansen staan bar slecht. Al heb jij dan ook niet zelf het schot, dat Marie doodde, ge lost, je bent medeplichtig aan di misdaad. Je hebt met Pietersen. of Havermansamengesmeei Je wist er alles te voren van al Je wist, dat hij haar zou vermoor den. Je hebt de buit samen mei hem gedeeldhet geld, dat jc voor dit huis gekregen hebt, er wat er verder aan zilver en sie raden gestolen is." Hij richtte ziel weer overeind. „Ik geloof niet, da we veel meer behoeven te weten We zullen die Haverman wel ii handen krijgen. Als hR de gren: over is, vragen we zRn uitlevering Ze zRn als bezig, naar hem te zoe ken. Hij zal niet ver weg kunnei komen. En we hebben intusser zijn medeplichtige al in handen De aderen op Trimbach's voor hoofd zwollen en hR riep doods benauwd: ,,'t Is niet waar. Ik heb met haar moord niets uit te staan. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3