Nieuw Hevige storm teistert Noord - Duitslond Speciale Politieke Commissie tevreden over de R.T.C. Tsjechische Bisschoppen weigeren gehoorzaamheid aan de Kerkwetten Lek geslagen Deens schip naar Terschelling gesleept V In mineur Hatta komt naar Nederland loodsdiensten gestaakt EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Water uit de Amstel bij de melk Maandag 5 December 1949 45e Jaargang No. 1 1735 Brief aan de Regering «TAND,NA Kroniek en Kritiek Ook stormschade te Berlijn Kustvaarder ter hoogte van Castricum vergaan Veiligheidsraad zal deze week het UNCI-rapport bespreken Titoistische partij r Noorwegen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarie* per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank* Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A H VAN HEDEN Pagina 5 Kantoren: HOORN~ Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Laat 221. teL 2046 (2 Üinen). K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K2240 NAUWELIJKS kan men zich ont trekken aan de indruk, dat de Memorie van Antwoord van de Regering aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de Souvereiniteitsoverdracht. in mi neur is gesteld. Het is alles bi.i elkaar een onbehageliike situatie, welke onbehagelijkheid nog in de hand gewerkt wordt door de wijze waarop het kabinet zijn standpunt tegenover belangrijke bezwaren van de Volksvertegen woordiging motiveert. Eigenlijk zou Nederland enthou siast moeten zijn over de uiteinde lijke „oplossing" of regeling van het langdurige conflict, dat met Indonesië heeft bestaan. Men kan tegen onderdelen bezwaren blij ven koesteren, maar het doel vrijheid, onafhankelijkheid en eigen souvereiniteit voor Indone sië dat ook Nederland zich stelde, wordt bereikt. Bovendien constateert de Regering in de M. v. A. tegenover de pijnlijke vraag, öf de offers van onze sol daten niet tevergeefs gebracht zijn dat het „voor velen eerst later duidelijk zal worden, dat Indo nesië en Nederland ontzaglijk veel dank aan hen (de militairen) ver schuldigd zijn". Dank verschuldigd waar voor? Voor het tot stand komen van een practisch afgedwongen overeenkomst de Regering spreekt klare taal over de zwaar te van de internationale druk! welke veel meer aan de „drang der omstandigheden" wordt toe geschreven dan aan de overtuiging van de Nederlandse partij, dat het zo goed was. Voor het aanvaarden van voor het berusten in een onvol komen regeling van het zelfbe schikkingsrecht, de positie der minderheden, welke de regering gaarne anders had gewild maar waarin zij, alwèèr, moest berusten, omdat de Indonesische delegatie star op haar standpunt bleef staan? Dank verschuldigd? Omdat door de inmenging van de Unci de Regering zegt het onverbloemd! de tweede militaire actie, voor al in haar staatkundige conse quenties is mislukt? Dank verschuldigd? Omdat het Nederlandse kabinet a.h.w. met bloedend hart inzake de schulden kwestie afstand heeft gedaan van een bedrag van twee mil liard, alweder ook dit ver haal wordt eentonig! dankzij het ingrijpen van de Unci? Natuurlijk is het optreden van onze soldaten in meer dan één opzicht verantwoord geweest, na tuurlijk waren de soldaten ver plicht ingevolge het beroep van het bevoegde gezag te gaan waar dit hun zulks beval, en natuurlijk zijn de acties van onze troepen niet geheel zonder invloed op de ontwikkeling der dingen geweest, maar de pil zó vergulden, als nu geschiedt, dat is toch wel een beetje argumenteren in de ruimte. Bovendien betoogt de Regering, dat de strijd (van onze troepen) „tot resultaat heeft gehad, dat sterke opbouwende elementen in Indonesië de nood zaak inzagen om met Nederland tot overeenstemming te komen". Maar werd die noodzaak door minstens zulke opbouwende ele menten als nu, niet al drie jaar geleden (Linggadjati, November 1946!) ingezien en is het thans niet veeleer zó, dat sterke inter nationale elementen aan Neder land de noodzaak hebben bijge bracht (d.w.z. opgedrongen) om met Indonesië tot „overeenstem ming" te komen? De Volksvertegenwoordiging verkeert thans in een afschuwe lijke dwangpositie. Inderdaad moet, zoals de regering wel haast in een soort wanhoopsstem- ming uiteenzet, worden toege geven, dat noch aanhouding van dit wetsontwerp (waartoe sommi gen suggereren) noch verwerping een uitkomst uit de impasse zou den bieden. Zoals de zaken nu f e i t e 1 ij k zijn komen te staan d.i. zoals de Regering de dingen nu voor elkaar heeft gebracht, zal er voor de Kamers weinig anders opzitten, dan dit wetsontwerp, dat méér dan een zwarte bladzijde blijkt te bezitten, te aanvaarden, c.q. erin te berusten. De centrale verantwoorde lijkheid een gevleugelde uit drukking! blijft bij de Rege ring. Maar al is het waar dat. nu dit kabinet de zaken eenmaal zover heeft laten komen, verwer ping van dit wetsontwerp onover zienbare complicaties zou veroor zaken, toch heeft het Parlement ook nog een eigen verantwoor delijkheid, welke in de gegeven omstandigheden niet licht valt. Tekenend voor de dwang positie, waarin de Regering op haar beurt de Volksvertegenwoor diging heeft gebracht, is wel de poging, welke in de afdelingen van de Tweede Kamer is onder nomen, om dit wetsontwerp te aanvaarden in het kader van het „Staatsnoodrecht", de brede rug, die men in de voorbije jaren al zoveel heeft laten torsen! Langs de weg van deze „uitwijkmogelijk heid" moet men het niet zoeken. Ook niet langs de weg van het in sommige kringen zwaar-getilde Grondwettelijke bezwaar. Een zeker „gesol" met de. grondwet slaan wij met lede ogen gade, maar waar allerduidelijkst is ge bleken, dat in de kringen van des kundigen meningsverschil over deze kwestie bestaat, en hier dus gerechte t w ii f e 1 aanwezig is, behoeft geen groep als zodanig (voor een persoonlijke opvatting is dat iets anders) het beroep op het geweten in het geding te brengen. En wie nog weer eens met de Koninklijke rede van ze ven jaar geleden komt aandragen, PRAAG, 4 Dee (A.P.). De Tsjecho Slowaakse bisschoppen hebben de regering zonder omwegen meegedeeld, dal zij de nieuwe wetten t.o.v. de kerk niet kunnen gehoorzamen, omdat deze de vrijheid van godsdienst vernietigen en „tegen de Wet van God" zijn. De bisschoppen waarschuwden de regering in een brief, die Zondag is bekend gemaakt, dat, indien er in Tsjecho Slowakije een godsdienstoorlog uitbreekt als gevolg van de pogingen deze wetten met geweld door te zetten, uitsluitend de regering hiervan de schuld zal dragen. Indien het zover komt, zo zeg gen de bisschoppen, „zijn er ge noeg mensen in dit land bereid alles te offeren voor het recht van God en de vrijheid van gods dienst". De grondtoon van de brief der bisschoppen is: „Wij kunnen niet de dingen Gods aan Caesar over geven". „Zelfs in landen waar de kerk niet door de staat wordt erkend is de vrijheid van de kerk niet zo beperkt als hier", zo heet het in de brief. Tevens wordt in de brief open- MYSTERIEUSE OVERVAL TE DEN HAAG In de nacht van Vrijdag op Za terdag deed de echtgenote van een 34-jarige handelaar in zuivelpro ducten, die aan de Weimarstraat ,te Den Haag woont, bij de politie aangifte, dat haar man met een hard voorwerp op het hoofd was geslagen. De indringer was ver moedelijk met een loper het huis binnengekomen en had de bewo ner in de echtelijke slaapkamer op de eerste étage te bed aange troffen. De getroffene had, ontwa kend, een man over het bed ge bogen zien staan en was om hulp gaan roepen, waarop de kleine kin deren waren toegesneld, die het licht ontstaken. Er ontstond een worsteling tussen beide mannen, die eerst eindigde toen de vrouw zich tussen de aanvaller en haar man wierp. De aanvaller nam hierop de vlucht mét medeneming van het slagwapen, waarvan hij zich had bediend. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar dit le verde tot nu toe geen resultaat op. De motieven tot de aanslag blijven nog steeds volkomen in het duister. De getroffene is in een ziekenhuis opgenomen en zijn toe stand is vrij goed, ondanks het 8- tal hoofdwonden, dat hij opliep. MISLUKTE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf drongen twee mannen een horlogerie in die Pieter de Hooch- straat in Amsterdam-Zuid binnen. Een hunner dwong met een pistool de eigenaar, die uit zijn achter de winkel gelegen atelier naar voren kwam, terug te keren en de twee de man sloeg hem met een scherp voorwerp op het hoofd. De man viel op de grond en kreeg met het pistool ook nog een klap. Op dat moment kwam echter een vrouwelijke klant binnen en de 2 daders aldus de politie ver lieten ijlings de winkel. Zij had den een fiets voor de deur gezet en hierop verdwenen zij. De 55-ja- rige winkelier heeft nog een po ging gedaan de mannen te achter volgen, maar slaagde daar niet in. Hij is naar het Wilhelmina gast huis overgebracht en ter verple ging opgenomen. In de zaak vond de politie een actetas en het pis tool, dat ongeladen bleek. De beveiliging van de overwegen Nederland telt op het ogenblik 2000 onbewaakte spoorwegover gangen, waarvan er 600 in verharde wegen zijn gelegen, zo vernemen wij van de ANWB. In het Rijks wegennet vindt men nog 8 onbe waakte overwegen, waarvan 7 in de provincie Overijsel en een in Fries land. Met uitzondering van een van de gevaarlijkste, die bij Berkum, zij deze alle van een flikkerlicht installatie voorzien. De ANWB heeft verzocht, de overweg te Ber kum prioriteit te verlenen bij het aanbrengen van nieuwe installaties. Op de Rijksbegroting 1950 is voor de aanschaffing van flikkerlichtin stallaties een bedrag van f 415.000 uitgetrokken, waarvoor er ongeveer er ongeveer 20 zullen kunnen wor den geplaatst. mogen wij herinneren aan onze herhaaldelijk naar voren ge brachte opmerking, dat men, nu, vele jaren later, de toepassing der richtlijnen van die rede in het geding komt, niet mag nalaten te overwegen, wat er sinds1 1942 allemaal is gebeurd! Dit alles neemt echter niet weg, dat de inhoud van de M. v. A. nog eens duidelijk maakt, hoezeer de Indische politiek van dit kabi net heeft gefaald. Daarom is haar mineur-toon verklaarbaar. Maar even duidelijk is, dat dit kabinet de gevolgen van dit falen hoe het votum van de Kamer (in haar dwangpositie) ook zal uitvallen t.z.t. tot in de uiterste conse quenties zal hebben te aanvaar den! baar gemaakt dat de bisschoppen een vergeefs beroep op de rege ring gedaan hebben om de nieuwe wetten te herzien. Dit appèl was volgens de bis schoppen door de communistische premier, Antonin Zapotocky, be antwoord met een botte weigering en „onbedekte bedreigingen" aan het adres der bisschoppen. Het nieuwe memorandum der bisschoppen aan de regering was getekend door alle leden van de Bisschoppelijke Raad, waaronder de Tsjechische* primaat, aartsbis schop Mgr. Béran van Praag. De bisschopen zeggen in hun brief dat zij getracht hadden de regering halverwege tegemoet te komen en dit bewezen hadden door hun geestelijken middels het concilié opdracht te geven hun salaris van de staat te aanvaarden en te zweren de regering loyaal te zullen dienen. Hierop had de regering volgens de bisschoppen nieuwe decreten gepubliceerd, die volgens de bis schoppen „een aanval" zijn op de organisatie en het leven van de kerk en het religieuze leven in Tsjechoslowakije in gevaar bren gen". De bisschoppen zeggen, dat zij het als hun plicht beschouwen tegen de wetten te protesteren omdat deze „tegen de Wet van God" zijn, waarin zelfs door de kerk geen verandering kan wor den gebracht. „Zij zijn tegen de onafhankelijkheid van de kerk en tegen de geestelijke belangen van de grote meerderheid der hurgers" zo zeggen de bisschoppen. MINISTER STIKKER: Minister Stikker heeft op zijn terugreis naar Den Haag te Ka- ratsji medegedeeld, dat Moh. Hatta zich naar Nederland zal begeven om de souvereiniteit uit handen van de Koningin te ont vangen. De minister verklaarde verder, dat de toekomst van de Verenig de Staten van Indonesië hem uit muntend leek. Mits de staat orde en recht kan handhaven, zal deze zich gunstig ontwikkelen en waarschijnlijk zijn begroting in twee of drie jaar in evenwicht kunnen brengen. De minister voegde er aan toe, dat de weinige moeilijkheden, die zich bij de overdracht van de souvereiniteit zouden kunnen voordoen, zeker snel zouden worden overwonnen. EEN VERKLARING VAN DE ANTI-REVOLUTIONNAIREN Het centraal comité van anti- revolutionnaire kiesverenigingen heeft een verklaring gepubliceerd in verband met de beslissing, die de Staten-Generaal binnenkort moet nemen over de resultaten van de RTC. In deze verklaring wordt ge zegd, dat de staatkundige toe stand in Indonesië en de resulta ten van de RTC tezamen geen waarborg bieden, dat aan de ei sen door onze Grondwet aan de nieuwe rechtsorde in Indonesië en aan de nieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië gesteld, wordt voldaan. Verder wordt, al dus de verklaring, schromelijk ge weld gedaan aan het herhaalde lijk plechtig door Nederland gega randeerde recht voor volken en volkengroepen. Het centraal comité kan dan ook geen instemming betuigen met het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit. In de Zondagmiddag te Amsterdam gespeelde eindwedstrijden om het Nederlands biljartkampioenschap anker-kader 71-2 wist P. J. v. d. Pol beslag te leggen op de hoogste titel. Piet van de Pol, zeker van zijn overwinning, bekijkt bij de voorlaatste ronde de stand op het bord. Rechts de heer C. F. M. Trimbos, voorzitter van de biljartvereniging „H.E.T.E.Y.", die het tournooi organiseerde. Noord-Duitsland is Zondag ge teisterd door een storm, waarvan de zwaarste windstoten een snel heid hadden van meer dan 120 kilometer per uur. In Hamburg moesten honderden mensen hun huizen verlaten daar deze dreig den in te storten. Volgens de poli tie zijn minstens vijf personen gedood en velen gewond doordat muren van gebombardeerde ge bouwen op de mensen stortten. Honderden bomen werden ont worteld en vielen dwars over de wegen, waardoor het normale ver keer vastliep en het werk der reddingsploegen werd bemoeilijkt. Het telefoonverkeer was beperkt daar de nooddiensten de telefoon centrale voor het grootste deel gebruikten. In Hamburg boog de 150 meter hoge mast van de radio zender van Hamburg om en stort te even later ter aarde. Meer dan 100 schepen zochten beschutting in de mond van de Weser en de Elbe. Tot dusver zijn geen ongevallen op zee gemeld daar de scheepvaart behoorlijk op tijd voor de storm was gewaar schuwd. Volgens de Hamburgse politie is de schade de hevigste sedert de bombardementen uit de oorlog. Met dekens en kleine bezittin gen in de armen zag men verschei dene gezinnen onveilige gebouwen AANSLAG OP GOUVERNEUR VAN SERAWAK De Gouverneur van Serawak, Stewart, is Zaterdag te Sibu in Serawak ernstig gewond als ge volg van een poging om hem met een mes te vermoorden. Serawak is sinds Juli 1946 een Britse ko lonie. Het was een 26-jarige Maleise student, die de messteek toebracht. Hij trad uit een rij schoolkinde ren naar voren. Bijna onmiddellijk ging een andere jongeman mede tot de aanval over. De twee aan vallers, die zijn gearresteerd, ma ken deel uit van een organisatie, die gekant is tegen de overdracht van Serawak- aan Engeland. BANKETBAKKERIJ UITGEBRAND Zaterdagavond om negen uur brak een grote uitslaande brand uit in een banketbakkerij met wo ning in de Warmoesstraat te Wor- merveer. Het geheel van steen op getrokken pand stond in zeer kor te tijd in lichter laaie en brandde geheel uit- De vijf kinderen, die op de bovenverdieping sliepen, konden in veiligheid worden ge bracht. De brand ontstond door het vlam vatten van olie waarin croquetten werden gebakken. Van het huisraad en de winkelinven taris, die verzekerd waren, kon niets worden gered. verlaten en bij buren intrekken. Zondagavond meldde het me teorologisch bureau van Hamburg dat de storm afneemt, hoewel de schepen op de Noordzee nog wind stoten van 90 kilometer per uur meldden. BERLIJN 4 Dec. (AP) Twee personen werden Zondag gedood en minstens negen gewond tenge volge van een zware storm, die Berlijn geteisterd heeft. De storm richtte in geheel Berlijn zware schade aan. Twee mijl Z. W. Z. van het lichtschip „Texel" op de z.g. Eier landse gronden sloeg Zaterdag middag de Deense vrachtvaarder „Bess" lek, waarna het om on middellijke hulp vroeg. De red dingsboot „Dorus Rijkers" uit den Helder en de sleepboot „Holland' van de fa. Doeksen te Terschelling voeren terstond uit, om te trachten bet schip bijtijds binnen te kunnen slepen en de bemanning in vei ligheid te brengen. Rond vijf uur in de avond, even nadat hij bij het Deense vaartuig was aangekomen, wist de sleep boot „Holland" verbinding te krij gen en maakte bekend, dat de „Bess" naar de haven van Ter schelling zou worden gesleept. Mocht dit niet gelukken, dan zou men trachten het schip vei lig aan de grond te zetten. De „Dorus Rijkers" voer hierop on verrichter zake naar Den Helder terug, na enkele uren in de nabij heid van de Deen te hebben ge legen, om eventueel te kunnen ingrijpen. De „Bess" groot 548 ton en ge bouwd in 1917 was des morgens bij dagworden door het lichtschip gesignaleeerd, terwijl het lag te steken. Het zond toen echter nog geen noodseinen uit. Om ongeveer tien uur voer het langs naar het Zuiden, doch rond twaalf uur ont dekte stuurman Jonker van het lichtschip, dat het vaartuig op zijn koers terugkwam. Even later werd hij opgeroepen door de „Stad Amsterdam", die eveneens in de nabijheid lag. Men heeft daarna geprobeerd de Deen eveneens op te roepen, doch dit lukte niet. Waarschijnlijk heeft deze vlagge- seinen gegeven, maar doordat de wind van het lichtschip af stond heeft men deze seinen niet kunnen opvangen. Nadat men echter zekerheid had gekregen, dat de „Bess" in nood verkeerde werden de kustwachten gewaarschuwd, waarna de red- Neutraal Kerstfeest (J.T.) Ofschoon de stokoude ar gumenten van de vroegere bestrij ders der bijzondere scholen bij de meeste voorstanders van openbaar onderwijs thans niet meer als steek houdend worden erkend, zijn er nu en dan nog stemmen te beluisteren waaruit als grondtoon het verlangen naar alleenrecht voor het neutrale opvoedingssysteem klinkt. Hier en daar zijn er ook nog katholieken die menen dat het van ruimden kendheid getuigt, als ze hun kinde ren niet-katholiek onderwijs laten volgen. En wie kent niet sommige ouders, die dwars tegen elke rede lijkheid in willen beweren dat de kwaliteit van het onderwijs op de neutrale scholen onovertreffelijk is? In de wekelijkse Vara-uitzending „Radiolympus" komen niet de eer sten de besten aan het woord. Ze beantwoorden vragen van luiste raars en ze doen dat ad rem. Maar men kan van dit gezelschap geen positief Christelijk standpunt ver wachten; hoogstens een uitspraak waaraan het humanistisch denken ten grondslag ligt. De veronderstel ling dat verreweg het merendeel van de ijveraars voor het openbaar onderwijs de politieke inzichten van de leden der „Radiolympus" delen, dunkt ons niet gewaagd. Ziehier de antwoorden op de vraag: „Kan Kerstfeest op een neutrale school worden gevierd, zonder met de ouders in conflict te komen? 1. „De onderwijzers moeten uiterst voorzichtig zijn". 2. „Het hangt er maar van af op welke elementen de nadruk wordt 1 gelegd". i 3. „Het feest van liefde en vrede j kan gerust zonder bijbel worden 1 gevierd". dingsboot en de sleper van Doeksen »A} die kaarsjes; verschrikke- uitvoeren. De „Dorus" was rond leuk voor kinderen. Er zijn ook half drie ter hoogte van het schip weAJ en constateerde, dat de machine- I kamer ervan langzaam katholieke kinderen die door hun I ouders naar neutrale scholen wor den gezonden. Na moeilijke redding negen maakte. Waarschijnlijk is toen ook de electriciteit uitgevallen, waar door men geen gebruik meer kon maken van de radio. Rond vijf uur meldde de „Hol land" zich en hoewel van de fa. Wijsmuller bericht was binnen gekomen dat ook deze 'n sleper had uitgezonden, heeft men deze niet in de aether gehoord. Men vroeg zich later terecht af, hoe dit oude scheepje het er op gewaagd had, om. ondanks de ver- - wachte storm, uit te varen. Het stoomschip „Stad Amsterdam" en j een onbekende Russische stomer - - hebben enkele uren in de omge- j van de tien man in veiligheid ving van de Deen gevaren, voor j het eventueel verlenen van as- DEN HAAG, 5 Dec. (ANP) Sistentie, doch dit it gelukkig niet De 500 ton metende Nederlandse meer nodig geweest. kustvaarder „Sandbergen" van de maatschappij „Baltica" te IJmuiden, bevindt zich, op een afstand van drie mijl ten Noord westen van IJmuiden, in zinken de toestand. Er bevinden zich, naar schatting, tien personen aan boord. De reddingboot „Neeltje Jaco- GEVOLG VAN DE STORM Als gevolg van de storm is gis terennacht om 1 uur de Loods- dienst buitengaats Vlissingen in j IT het zgn. Oostgat ter hoogte van j 'Ja IS *er assistentie uit IJmui den uitgevaren. De „Neeltje Jacoba" is met 9 Westkapelle gestaakt. De Loods dienst in de Wielingen is reeds sinds Zaterdagmorgen 9 uur on- n VI&to taai^V opvarenden van de „Sandbergen" 5^? onderweg naar IJmuiden. De red- schepen, hoofdzakelijk kust vaarders, voor anker in afwach ting van betere weersomstandig heden. ders slaagden erin hen in volle zee aan boord te nemen, juist op tijd voor de coaster zonk. Nog niet zeker is of hiermee Zaterdag heeft de speciale Poli tieke Commissie van de Ver. Na ties met 43 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen besloten de Alge mene Vergadering te verzoeken de resultaten van de R.T.C. en de oprichting van de nieuwe staat toe te juichen. In het midden van deze week zal het besluit van de commissie door de Algemene Ver gadering worden besproken. Men verwacht, dat de Veiligheidsraad Donderdag of Vrijdag zal begin nen met de bespreking van het rapport van de Unci. De tegenstemmers waren de Slavische landen terwijl Joego Sla- vië, Uraguay, Haiti en Guatemala zich van stemming onthielden. De afgevaardigde van de Oekraine, Manoeilsky, deed een aanval op de overeenkomst van de R.T.Cr Een door hem ingediende resolu tie eiste terugtrekking van de Ne derlandse troepen en ontbinding van de Unci. Manoeilsky bestem pelde de regering van de Repu bliek als „de kliek van Hatta". Deze „kliek" heeft alles aan de Nederlanders verkocht, aldus Ma noeilsky, die verder betoogde, dat de door de Nederlandse bezetters ontketende oorlog met steun van de V.S. en Engeland en gericht tegen het Indonesische volk zelf nu nog met onverminderde felheid kritiek op de Arabische landen, die de resolutie, ingediend door de afgevaardigde van India, welke de overeenkomst van de R.T.C. aan beveelt, tekenden De Nederlandse afgevaardigde, Mr. van Heuven Goedhart, nam krachtig stelling tegen de aantij gingen van Manoeilsky. Manoeilsky ergert zich over de overeenkomst omdat hii nu niet langer kon spreken over Neder landsIndonesische geschillen. „Onze deelgenoten ter conferentie zijn nog niet aan deze tafel ver tegenwoordigd", zo ging hij ver der. „Wanneer derhalve de afge vaardigde van de Oekraine het nodig vindt om de Indonesiërs als de „kliek van Hatta" te bestempe len, ben ik het aan mijn eer ver plicht een woord van protest te laten horen. Niet alleen is er geen reden om te betwijfelen, dat deze Indonesische leiders de werke lijke vertegenwoordigers van hun volk zijn, maar er zijn ook bewij zen van hun grote liefde voor hun volk. De Oekrainse afgevaardigde Minister Mansholt terug uit Amerika Miniistar Mansholt is Zondag- morgen uit Amerika op Schiphol wordt gevoerd. Hij leverde ook teruggekeerd. Znndaemnrtren is als oennlcr 1NO« 11101 ze^er iS 0I niermee van de storm in de benedenmond heidSf?edanbwef of'noveen'man van de Dordtse Kil een bagger- word t vermi sT molen gezonken. Het vaartuig 1^1 Hot „f; Aan boord van de „Sandberg dus oevafrlïik von^ do solLo^, bevonden zich tien man. Te drie vaart scheep- uur _vannacht toen de boot zich ter hoogte van Castricum bevond werd de positie hachelijk. Een lid van de bemanning sprong overboord. Hij wordt nog ver mist. Vijf man zetten een sloep uit, die in de wilde zee na korte tijd omsloeg. De mannen wisten haar weer recht te krijgen. De mannen van de „Neeltje Jacoba", die om half vijf onder schipper J. v. d. Meulen is uitgevaren, nam eerst de vijf man uit deze sloep aan boord. Vervolgens vonden zij een man, die bijna anderhalf uur op een reddingboei had rondge dreven. Tenslotte heeft men de laatste drie, zich nog aan boord van de „Sandbergen" bevindende mannen, gered. Van de coaster is niets meer te zien. Volgens de schipper van de „Neeltje Jacoba" is een lek in de machinekamer de oorzaak van de ondergang van het schip. heeft hen beledigd omdat zij niet tot de communistische partij be horen", aldus de Nederlandse af gevaardigde. Warren Austin (V.S.) zeide, dat zijn land de overeenkomst verwel komde als een geslaagde toepas sing van debeginselen der V.N. De V.S. zagen uit naar haar ratti- ficatie en naar „de feitelijke over dracht der souvereiniteit". DE UITBARSTING VAN DE ETNA CATANIA (Reuter). De snel heid, waarmede de lava uit de Etna stroomt, begon Zondagoch tend kleiner te worden en bedroeg nog slechts 800 meter per uur. Aanvankelijk was zij 1.600 meter per uur. De stroom komt de wes telijke helling af in de richting van de dorpen Bronte en Moletto. De dorpelingen slaan op veilige afstand het schouwspel gade, bid dend dat hun huizen gespaard mo gen blijven. Een boerderij op ze ven km afstand van Bronte is Zondagochtend door de lava stroom verzwolgen. OPPOSITIE WIL DEBAT OVER PAKENHAM LONDEN (Reuter). De oppo sitie heeft de Engelse regering er van in kennis gesteld, dat zij de volgende week in het Lagerhuis een debat wenst over de positie van lord Pakenham, de Engelse minister van burgerluchtvaart, die zich verleden week uitsprak tegen de uitslag van het onderzoek in zake de ramp van de „Nijmegen". Nader vernemen wij, dat 6 man van de „Sandbergen" een sloep hebben uitgezet en dat deze tot tweemaal toe is omgeslagen. Toen men haar voor de tweede maal had recht gekregen, bleek een der man nen vermist. Het is de 48-jarige gehuwde H. Zijlemaker uit Am sterdam. Het schip was onder commando van kapitein A. Roossien uit Delf zijl, geladen met z.g. blokvormen voor het gieten van ijzer op weg naar de hoogovens te IJmuiden. Het Noorse communistische blad Friheten heeft bekend ge maakt, dat Pcder Furuboth, die onlangs als Titoist" uit de Noorse communistische partij is gezet, met een aantal andere Noorse prominente communisten een nieuw centraal comité heeft op gericht, aldus de Times-corres pondent te Oslo. In verschillende Noorse distric ten vormen de aanhangers van Furuboth de meerderheid van de communisten. Te Bergen, dat steeds een der sterkste commu nistische centra in Noorwegen is geweest, is de activiteit van de plaatselijke partiigroep wegens de onderlinge strijd verlamd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1