Een week-end van actieve Katholieken Melkslijters uit hoofdstad verkochten slechte melk DWAAS EN WHS IN HE A WERELDREIS lï.W.D.l e Pol jrwijk Varkensvlees Maandag 5 December 1949 PAG. 5 DE MENSEN VAN NU Bezinning en bezieling Mortierbommen to Vuohfr Britse expeditie in Zuidpoolgebied Passagiersvervoer uit Indonesië Acht arrestaties Naar wij vernemen: Neef Chester Allerlei uit andere landen In de Volksrepubliek Het Diner vanaf heden duurder Het proces tegen de Russen te Serajewo De toestond in Chino kampioen lins gehouden, ig toen HRC het was zij steeds in >ch steeds was het lie het scoren be ien moest hij ech- G. de Vries een e Vries onhoud- -2. Midvoor Koop- a een fraaie kans md te verkleinen ging langs de ver- de paal. 17 min. :t doelman Bruins iormende de Vries bal vallen met het spelers over de sn. Bijna kon Be- rstand verkleinen een voorzet van liet vallen, doch ;ht in de handen die zich spoedig ten voor het einde ies een vrije schop ie keeper kon niet e bal via zijn han- aide 03. Na keu- .n P. de Vries en laatste van de lijn aande G .de Vries or de vierde maal Beverwijk speelde je, Jan", zei Ka- i wel een eindje op de trap af. Em- lgden hem op een iboom lag naast eld en onderzocht jn hoofd. Toen ze rede stonden keek naar zijn linker- lie hand rustte de y vroeg Karei, „dat l zo vastgehouden lelemaal niet aan ümmy een beetje op tegen hebben, dos je zo te laten, emerken?" ja, ik denk wel zal...." je erover denken, 1 te laten blijven?" :em aan. „Voor al tijd, Karei." liet half lang ge- ayhet is hier ie meest geschikte eest geschikte tijd u je toch even zeg el van je houd. (Wordt vervolgd In het retraitehuis te Bergen is Zaterdag en Zondag een week end gehouden voor actieve ka tholieken. Op deze bijeenkomst, georganiseerd door de Katholie ke Actie, waren vele actieve Ka tholieken uit de K.A. en de R.K. Vak- en Standorganisaties bijeen. Het weekend werd geleid door de districts-voorzitter K.A., de heer W. G. Rupert, die er in zijn welkomstwoord op wees, dat de ze dagen bedoeld waren als da gen van bezinning en bezieling. Bezieling ging er genoeg uit van de verschillende sprekers, die hun gehoor op boeiende wijze wisten te interesseren voor de problemen waarvoor de actieve katholiek zich jn de maatschappij ziet gesteld en dat men zich op d»ze problemen heeft bezonnen, bleek wel uit de reacties die de behandelde onderwerpen bij de verschillende besprekingen op riepen. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat dit week-end, waarvoor men het motto: „De mensen van nu", had gekozen, ten volle aan zijn doel heeft be antwoord. Aan het bfegin van dit week end hield prof. A. Hammerstein van het groot-seminarie te War mond een voortreffelijke causerie over Fatima. waarvan hii zeide dat het een boodschap had te brengen aan de mens van thans, een boodschan met name van ge loof en solidariteit. Uitweidend over de volksaard van het Por tugese volk en ons een inzicht gevend in de gang van zaken in het Maria-oord zelf, liet prof. Hammerstein ons zien hoe wij kunnen leren van het ongereser veerde. spontane, critiekloze ge loofsleven van de Portugees en wees hij er ons op. dat ons geloof ons innerlijk zo moet doordrin gen dat wij hart, hebben voor el kaar. zo, dat wij, waar wij kun nen, hen moeten redden, die ver loren dreigen te gaan. Persoonlijkheidscultuur Dr. W. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau, hield een lezing, de hij genoemd had: „Van persoonlijkheid naar num mer". De mens onderscheidt zich van het dier door verstand en wil. De mens kan kiezen, hii kent de verhouding van middel tot doel. De spreker constateerde een automatisme in de menselij ke handelingen, een massavor ming. Plet typerende van de massa is het samengaan van de genen die geen persoonlijke aard hebben, zegt spreker met Ortega y Gasset. Een persoonlijkheid is hij, die welbewust naar eigen aard het middel kiest tot bet doel dat hij zich stelt. Spreker constateerde de afwe zigheid van persoonlijke aard en persoonlijke smaak bii de door- snee-mens van vandaag. Zijn smaak wordt gedicteerd. De per soonlijkheid stelt hogere eisen aan zichzelf en weet daaraan ook te voldoen. De taak van de le kenapostel is het, aan de massa te ontkomen, en te zijn van per soonlijke aard. Als oorzaken van de massa vorming noemde spreker de pre diking van vrijheid en gelijkheid, in de zin van de Franse revolu tie, vervolgens de massavormon- de werking van op perfecte wijze geregistreerde beïnvloedingsmid delen als pers, radio en film. die de meningsvorming bij de door snee-mens op ingriipende wiize beïnfluenceren en die zelfs, waar het de film betreft, bepalend ziin voor zijn levenshouding, ziin doen en zijn laten. Een andere oorzaak is de verhoging van de levensstandaard, die ook een ver houding van de zielestandaard mee zou moeten brengen. Door mechanisatie, industrialisatie en standardisatie wordt de persoon lijke eigen keuze van het middel tot het doel uitgeschakeld. Hier speelt de tragiek van de nood zaak een grote rol. Het is voor de mens van thans vrijwel onmoge lijk zich vrii te maken van deze massaregie. Wij moeten ons de tragiek dezer noodzaak wel be wust blijven. Noodzaak dwingt ons tot aanpassing. Wii kunnen er niet onderuit, maar laten wij de noodzaak blijven zien als tra gisch. .Pessimistisch mogen wii echter niet zijn, omdat pessimisme strij dig zou ziin met ons katholicis me. De genade Gods beïnvloedt ons naar onze eigen persoonlijke aard. Christus wil onze indivi duele. onze persoonlijke heilig making. Hij schonk naar persoon lijke aard diversiteit van talen ten. diversiteit van middel tot doel. De oplossing van het mas saprobleem ligt in onze persoon- liike heiliging. Wij moeten ons aan de massa onttrekken. Dit vraagt een offer. Het offer is een groot element in onze heiligma king. Wij moeten de moed heb ben, eens alleen te ziin. Dit is een absolute voorwaarde om te komen tot een maatschappii. die verlost is van de massa-regie. De vrijmaking uit de massa zal eeuwen vragen. Ten behoeve van de generaties, die na ons komen, dienen wij offerbereid te zijn, dienen wij ons, ontkomend aan de massa, op te werken tot een persoonlijke beleving van ons le ven, tot eigen oordeel, eigen smaak, eigen visie, eigen aard. kortom, dienen wij te worden tot persoonlijkheden. Na de meesterlijke lezing van dr. Dijsselbloem werd door vele aanwezigen gebruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen aan de inleider, met betrekking tot het behandelde onderwerp. Hierbij zette de spreker nog eens duidelijk in het licht, dat men gemeenschapszin en massamen taliteit niet met elkaar dient te verwarren. Een massa is doelloos, een gemeenschap streeft welbe wust een doel na. Ter bestrijding van de massamentaliteit in ons geloofsleven dienen wii bij de vervulling van de plichten, die ons overtuiging oplegt, meer de nadruk te leggen on: „ik moet" dan op: „het moet". Dan wordt •onze plichtsvervulling tot een persoonlijke daad. De massa, aldus spreker, is thans cultuurbepalend, cultuur norm. geworden. Als middelen om de massa te ontkomen, gaf spr. aan: individuele geloofsbele ving, beleving van het gezin door opbouw van de gezinsgemeen schap en het tot gelding brengen van het particuliere initiatief, dat particuliere verantwoordelijk heid met zich brengt. Praatavond Des Zaterdagsavonds werd een zogeheten Rolducse praatavond gehouden, die gewijd was aan het probleem der lectuur en der R.K. lectuurvoorziening. Na een korte inleiding van rec tor dr. F. Holthuizen over deze onderwerpen, ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling, waarbij de wens op de voorgrond trad, dat de standsorganisaties en de jongerenverenigingen in hun culturele programma opnemen het leren lezen van hun leden, in de ruimste zin. door het organi seren b.v. van lees- en voorlees avonden. Een betere service van de zij de der R.K. bibliotheken werd eveneens gewenst geacht. In de H. Mis van Zondagmorgen legde rector Holthuizen er, in aanslui ting op de lezing van dr. Diissel bloem, de nadruk op, dat wij. die persoonlijkheden moeten zijn, ook moeten trachten blijmoedige persoonlijkheden te ziin met lief de en respect voor onze naasten. Neutraliteit onmogelijk In een lezing, die hij op Zon dagmorgen hield, belichtte dr. W. Dijsselbloem, in een meester lijk en logisch opgebouwd be toog, het probleem der neutrali teit. Hij kwam hierbii tot de con clusie. dat neutraliteit voor de mens. en a fortiori voor de ka tholiek. die reeds partij gekozen heeft, tot de onmogelijkheden be hoort. Neutraliteit dus is onmo gelijk. maar objectiviteit, dat is: het normeren met buiten ons lig gende absolute maatstaven, is noodzakelijk. Op deze belangriike lezing van dr. Dijsselbloem zullen wij een dezer dagen uitvoeriger terugko men. Op Zondagmiddag sprak de heer C. Koot. voorzitter van de K.A. te Amsterdam, over „De Noden van Nu". In ziin causerie toonde de heer Koot ziin waarde ring voor de bereikte sociale voorzieningen, die heel wat werk van de charitatieve organi saties hebben overgenomen. Ook de dienst die „Sociale Zaken" heet, noemde bij een vooruitgang, doch hij meende, dat deze dienst, die wii, de katholieke charitatie ve verenigingen., voetstoots aan de overheid hebben prijsgegeven, zoals het onderwijs, in handen had kunnen en moeten blijven van het vrije initiatief. Op hot gebied van de charitas zijn we er niet met het geven van geld goederen in natura of bonnen. Er is meer dan alleen materiële nood die ook gelenigd moet worden. Do leniging van de nood moet geschieden op de ba sis van de sociale aanpassing, want armoede wordt eerst tot nood, wanneer de maatschappe lijke aanpassing bemoeilijkt wordt. Charitas in nieuwe banen De inleider ging hierna de ver schillende noodgevallen na. waar in de charitatieve instellingen hulp te bieden hebben. Er is de normale armoede, die er altiid zal blijven. Er is de abnormale armoede, door pauperisme of lichte gebrekkigheid. De nieuwe weg van de charitas is het zoe ken en verhelpen van de oorza ken van de nood. Onvolwaardi- gen moet een volwaardig bestaan worden verschaft. Wc stuiten op zintuigeliike defecten, psychische stoornissen en karaktermoeilijk- heden. We kennen de noden van het gezin, de millieu-storingen, de criminaliteit, het buitenechte lijk moederschap, gevaren op sexueel gebied, (een gevaar dat b.v. ook in personeelsverenigin gen niet denkbeeldig is), alcoho lisme, de bedreigde en verwaar- I loosde jeugd, echtscheidingen en verminkte gezinnen, ook in onze katholieke kringen. Al zou in al deze noden financieel door de overheid worden voorzien, dan blijft 't toch nog de taak van de charitatieve vereniging, de gees telijke nood te lenigen. Spreker wees op de noodzake lijkheid van de samenwerking der verschillende katholieke cha ritatieve verenigingen. Laat de K.A., aldus spreker, de wortel zijn. die de bouwstenen der cha ritatieve verenigingen samen voegt tot het gebouw van de ka tholieke charitas. De schuttingen tussen de verschillende vereni gingen op charitatief gebied moeten worden verlaagd. Broe ders en zusters, in dienst van de katholieke charitas. moeten el kaar de hand reiken en samen werken. Er dient te worden ge streefd naar een zeer hecht pa rochieel verband in het charitas- werk. De gezamenlüke verenigin gen moeten met elkaar de ver- antwnordeliikheid nemen voor de uitoefening van de charitas in de naroehie. De armmeestpr of de Vincentiaan moet op de eer ste nlaats zün: katholiek en pa rochiaan. Niet alleen geldelijke steun is voldoende, wii moeten de nood evenzeer lenigen met. raad en daad. Ons christendom moet gpep papieren christendom zijn. Do annstnlna+sendzoVitn moot ook in choritefiof verhand doorwerken Zo zal de charitac ie nieuwe banen worden geleid. Zo zal de charitas worden gedragen door de waarachtige naastenliefde, want wie tekort komt in liefde tot de naastert. die qphiet ook te kort in liefde to+ God Sluiting Nadat voorzittpr Rupert ver volgens dank gebracht had aan dr F Holthuizen, ii° districts aalmoezenier van de K.A.. die de promotor van dit weekend is ge weest. aan de heer ,T. Koelman, aan wiens handen de regeling dezer bijeenkomst was toever trouwd en aan de directeur van het retraitehuis, de wnleerw. pa ter Hillebrandt C.S.SK. die de deelnemers aan bet, weekend 70 eastvrii onthaalde, dankte rector Holthuizen de heer W G Runert voor zfin leiding van dit uitste kend geslaagde weekend. Hierna werd een sluitingslof gehouden, waaronder de direc teur van het diocesaan bestuur van de K.A.. de Zeereerw. Heer Rector J. Kraakman, in een korte predikatie aanspoorde, het in dit weekend besprokene en overwo- gene ook in do practijk te ver wezenlijken. Dit is slechts mo gelijk uit de kracht van de H. Eucharistie. Zoals Christus voor het laatste Avondmaal de voeten waste van Ziin apostelen. zo moeten wij de klasseverschillen door de liefde doen vervagen. Wij moeten uitgroeien tot persoon lijkheden. om des te beter in staat te ziin onze dienende taak te vervullen. En hiermede was het jaarliikse weekend, gewiid aah Katholieke Actie in de ruimste zin van het woord, voorbij. Het daar behan delde. weloverwogen en naar ieders persoonlijke aard in prac tijk gebracht, kan bet katholieke leven in ons gewest.' alleen ten goede komen. Zeer voldaan keerden de vole deelnemers aan dit K.A.-weekend op Zondag avond dan ook. gesterkt in hun idealisme, huiswaarts. VUGHT, 5 Dec. De Vughtse* politie belast met hernieuwde op sporing van oorlogstuig in de ge meente. heeft succes van haar werk. Bii haar rondgang langs de huizen, enkele weken geleden, was de oogst een waar arsenaal, o.a. werd toen ontdekt, dat een oude vrouw een granaat als bed- kruik gebruikte Thans heeft de politie op aanwiizing van een boer op een weiland een onder zoek ingesteld. Het resultaat was verbluffend. Er kwamen 21 Duit se zeer explosieve mortierbom men voor de dag .slechts toege dekt met graszoden. Geneesmiddel tegen hu ld aandoe nlngen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. In de voor de Britse League gespeelde voetbalwedstrijd in de I ste divisie tussen Arsenal en Wolverhampton Wanderers werden de punten gedeeld. Mulien, de linksbuiten van de Wolves, maakt in de tweede minuut een doelpunt voor zijn club. OM ELFGELEERDEN TE REDDEN LONDEN, 4 Dec. (Reuter). De twaalfhonderd ton metende „John Biscoe" is bij Deception- eiland in het Zuidpoolgebied aan gekomen met aan boord een Britse expeditie, die pogen zal elf Britse geleerden, gestrand op het eiland Stonington dat nog 650 km dichter bij de Zuidpool ligt, te redden. Volgens een verslag van Reuters speciale correspondent, die de reis met de „John Biscoe" meemaakt, ligt men thans voor anker in af wachting van een gunstige gele genheid, wanneer de haven van sneeuw en ijs zal zijn vrijgemaakt, om een meegevoerd vliegtuig aan land te brengen, dat dan naar Stonington zal vliegen en de elf geleerden uit hun isolement verlos sen. De „John Biscoe" is vergezeld van een tankboot, de „Gold Ran ger", met benzine en olie voor het Norseman-vliegtuig. Hef grootste gevaar voor de beide schepen be staat hierin, aldus seint de corres pondent, daf de nauwe ingang van de havep verspeerd wordt door een ijsberg. De havenbaai is eigenlijk een bassin in een vulcanische kra ter, beschut door lavaheuvels. Vol sneeuw en ijs baadt zij in schit terend zonlicht. Op sommige plaat sen komt stoom omhoog. BATAVIA, 3 Dec (Aneta). Daar verwacht kan worden, dat er in 1950 vele landsdienaren naar Nederland willen vertrekken, zul len er speciale maatregelen geno men moeten worden in de vorm van het charteren van buiten landse schepen om aan de passa giersbehoefte te kunnen voldoen, aldus vernam Aneta van de dienst van het reiswezen. Voor December bestaat er bii het passagiersvervoer, dat door deze dienst wordt verzorgd, geen achterstand. Donderdag j.l. is het Italiaanse emigrantenscbip „Na- poli" met 125 passagiers aan boord uit Indonesië vertrokken. De „Na- poli" was op terugweg naar Euro- na. nadat zii emigranten had vervoerd naar Australië. Er was nlaats voor 400 personen uit Indo nesië. wegens tijdsgebrek konden er slechts 125 personen van deze vervoersgelegenheid gebruik ma ken. On het tweede Italiaanse schip „Surriento" dat midden De cember in Priok wordt verwacht, is plaats voor 700 passagiers 'uit Indonesië Half December ver trekt ook het Britse vaartuig „Ca- meronia". dat 1300 passagiers uit Indonesië zal vervoeren. Met de .Willem Ruys" en de „Oranje" zullen ongeveer 1600 passagiers naar Europa reizen, met vracht schepen zullen ongeveer 250 en met schepen van de K.P.M. zullen er in December circa 670 perso nen naar Europa worden ver voerd Het scheepvaartverkeer te Hamburg HAMBURG (D.P.A.). Dit jaar hebben reeds 554 schepen meer de haven van Hamburg aan gedaan dan het gehele vorige jaar. Op 1 December liep het 9000ste schip Hamburg binnen. De gemeentepolitie te Amstel veen heeft een knoeierij in nielk ontdekt, waarbij in twee jaar tijds duizenden liters ondeugdelijke melk aan diverse slijters in de hoofdstad zijn afgeleverd. In Ver band hiermede heeft de politie twee chauffeurs van een melkfa briek te Nes, (gemeente Nieuwer Amstel), de 32-jarige A. B. V. en de 38-jarige W. J. B. beiden uit Vinkjeveen en zes Amsterdamse melkslijters gearresteerd. Alle verdachten hebben bekend en zijn naar1 het huis van bewa ring overgebracht. De 32-jarige chauffeur A. B. V., ,die reeds der tien jaar in dienst is van de melk fabriek, heeft zo deelde de po litie mede tijdens zijn ritten in de nacht naar Amsterdam een bus met water uit de Amstel aan de met melk gevulde tank toe gevoegd. Het hierdoor ontstane zijn te Dedemsvaart enkele valse zilverbons van één gulden in be slag genomen. De guldenbriefjes waren zeer onnauwkeurig nage maakt heeft H. M. de Koningin Zaterdag avond de feestvoorstelling ter ge legenheid van het 75-jarig jubi leum van de Toneelschool in de Amsterdamse schouwburg bijge woond is Ir. E. J. Kempees, hoofd-inge- nieur-directeur van de provinciale Waterstaat van Gelderland, Zater dag onverwacht te Arnhem over leden hebben de oud-illegalen per tele gram aan II. M. de Koningin, de Minister van Sociale Zaken en de Stichting van de Arbeid verzocht de minimale halve dag van 5 Mei als Nationale Feestdag te willen blijven handhaven Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toé. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder middel. Het is alleen maar een na tuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kun nen functionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat soms wel uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kru schen, elke morgen na het opstaan, brengt S>j het evenwicht weer in stand en geeft ge uw bloedzuive rende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge U zelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrach tig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lus teloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) „Daar zit er weer een", zei de man in de hoek van de derde-klas coupé. „Hij kan geen eerste-klas meer reizen omdat ie te krenterig is geworden". „Ssst", zei de vrouw. „Pas op dat je hem niet wakker maakt". „Waarom? Het wordt tijd dat dit soort eens wakker wordt. Kijk eens naar zijn handen!" Wat is er aan die handen te zien? Ze zien er uit of er nog nooit mee gewerkt is. „Ik vindt dat hij mooie handen heeft", zei de vrouw. „We kunnen toch niet allemaal met onze handen werken?" Het wordt tijd dat iedereen het wèl gaat doen. Hij is een smerige parasiet. Schreeuw toch niet zo. Ik zal schreeuwen zo hard ik wil. Hij is een smerige parasiet die leeft van het zweet van de arbeiders. Daar weet je niets van. Dat weet ik wèl. Ik ken dat soort. Ik ruik ze. Kijk es wat een schaapachtig gezicht. Hij heeft een aardig uiterlijk. Ik vind je lang niet netjes. Kan wel zjjn. Maar was hij netjes toen hij in z'n De 68-jarige graaf Felix von Luckner, in de eerste wereldoorlog een van Duitslands vooraanstaande commandanten van kaperschepen, heeft bij zijn aankomst te New York, waar hij „oude vrienden" wil bezoeken, een telefoonboek in zestien stukken gescheurd. Hij wilde hiermee laten zien hoe sterk hij nog is. De krachtpatserij zit er dus nog in. Ze is overigens vrij onschuldig. Als alle grote vechtersbajen eens op die manier hun krachten gingen meten? 'Ve zien ze al met opgestroopte mouwen tegenover elkaar staan: „Jij het telefoonboek van Moskou? Ik het boek van Washington". Maar dan niet meer praten over atoombommen. Tsjechische kunstjes Van nu af zal er in Tsjecho Slowakije nog maar één president zijn. Gottwald. De president van de rechtbank heet voortaan „voor zitter". Een aantal bioscopen heeft de toegangsbewijzen voor Russische films verlaagd. Boekjes met zes plaatsen wor den verkocht voor de prijs van vijf, maar mogen alleen worden gebruikt als er Russische films draaien. Jeugdige overmoed Een dame in Singapore moest een politie-agent haar persoonsbewijs lat enzien. „Hm, veertig jaar", zei de agent een tikje achterdochtig. „U ziet er meer uit als vier en twintig". De dame glimlachte gevleid en veranderde thuis 40 in 24. Ze kreeg enkele weken later tien dollar boete wegens vervalsing van een officieel document. Toe maar De Ierse generaal Thomas Barry van het Ierse Republi- kasteel woonde en z n arbeiders achter de machines dood- keinse leger, heeft in Chicago een rede afgestoken, waarin vielen van de honger. hij om een vrijwilligersleger van 100.000 Ieren vraagt, De trein stopte. „Smerige parasiet", schreeuwde de man toen hij uit stapte. Chester opende even z'n ogen en deed toen opnieuw vergeefse pogingen om in slaap te komen. Maar het lukte niet. Alsmaar speelde het hobo-concert van Brahms door z'n hoofd. „om onze Noorderbroeders te verlossen van het Britse vergadering van Maandag is die motie ter juk". Hij bepleitte ook nieuwe plannen voor de volks- ta gebracht. huishouding, om het hoofd te kunnen bieden aan de omstandigheden „als de kanonnen beginnen te spreken" Thomas lijkt ons een echt prettig mens. Puin (Spel in 1 bedrijf) Volgens generaal Bedell Smith, Ameri kaans ambassadeur in Moskou, zijn de gasten op een officieel diner in de Russische hoofd stad doodsbang om over de meest simpele dingen te praten. Ze vrezen telkens de arm van de geheime politie. De kaviaar is opgediend. Olga zit naast Iwan. Olga: Mijn voornaam is Olga; en de jouwe? Iwan: Iwan. Bij de soep Olga: Houd jij van soep? Iwan: Ja. Bij de champagne Olga: Van champagne word ik vreselijk loslippig. Iwan: Werkelijk? Bij de biefstuk Olga: Ik geloof niet dat ik hiervan iets moet hebben. Iwan: Nee? Nog meer champagne Olga: Die drank is me naar het hoofd gestegen. Ik ga iets gevaarlijks zeggen. Iwan: O ja? Olga: Hoe zou het weer morgen zijn? Messen en vorken kletteren op de grond. PLAATJE IN DE MIST En wat is besloten? Wel, de voorzitter verzocht degenen die er voor waren, hun hand op te steken. Iedereen keek rond, maar niemand deed het. Toen vroeg de voorzitter degenen die tegen waren, hun hand op te steken. Hetzelfde tafereel. Tenslotte verzocht hij hen die zich van stemming wilden De Nederlandse beeldhouwer Wim Verbon, die in de onthouden, dit te laten blijken. Maar geen hand ging Wildenstein Gallery te Londen exposeert, heeft met een omhoog omdat niemand de eerste wilde zijn. hamer een derde van zijn werken aan gruzelementen geslagen. Hij had zoveel zelfcritiek dat hij er met het grootste genoegen op los sloeg Moge dit schone voorbeeld door alle kunstbroeders worden nagevolgd. Met x'n vieren O Drie Panamese ex-presidenten en een president van het hoogste gerechtshof, hebben een* toevluchtsoord ge zocht in de Amerikaanse Panamakanaal-zóne. De presi denten waren elkaar in enkele dagen tijds opgevolgd en de man van het gerechsthof had de opvolgings-acte getekend. Nu moesten ze allemaal de benen nemen. Wedden dat ze nu een partijtje zitten te klaverjassen? Gaat nogal Het inkomen van de Amerikaanse consument is bijna driemaal zo groot als tien jaar geleden; jaarlijks 210.600 000.000 dollar of bijna 1500 dollar per hoofd. De Amerikanen geven gemiddeld 93.1 procent van hun in komsten uit na aftrek van belastingen. Uit de oude kous Enkele weken geleden overleed in Chicago een 94-jarige mevrouw Linda Knox. In haar stoffige kamers vond men een fortuin aan diamanten, weggestopt in medicijnflesjes, Alle gasten kijken versteend naar de muur. lucifersdoosjes en oude kranten. Verder ontdekte men Van achter een gordijn komt een agent van 5000 dollar in baar geld en 22.000 dollar in verlopen de geheime politie. Hij neemt Olga mee. cheques en postwissels. „Ik zie niks van Sinterklaas". „Ik ook niet. Maar wedden dat ie een baard heeft?" surplus aan melk verkocht hij ve beneden de normale prijs aan een aantal melkslijters, bij wie hij ook het normale kwantum van dezelfde melk tegen de officiële prijs af leverde. Deze chauffeur heeft on geveer 13.000 liter melk aldus tc eigen bate verkocht. De tanks, waarmede de melk vervoerd werd hebben een inhoud van 5000 liter. Per rit wordt gerekend op 45 liter voor het z. g. inschieten. Het was de directie van de melkfabriek opgevallen, dat een aaptal melk slijters steeds minder ging afne men. Dit kwam haar verdacht voor en zij stelde een onderzoek in met het gevolg, dat deze affaire aan het licht kwam. De melkslij ters namen gemiddeld 40 tot50 liter per week buiten hun nor male kwantum van de chauffeur af. BIOGRAFIE VAN DR. POEL5 Op initiatief van het Sociaal- Historisch Centrum Limburg en van de gezamenlijke Standsorgani saties in het Bisdom Roermond zal een biografie worden gewijd aan wijlen mgr. dr. Poels. Zij zal wor den samengesteld door pater J. Colsen C.M., die bij het verzamelen van de gegevens terzijde zal worden gestaan door het Sociaal-Historisch Centrum. GEMIDDELD 44 CENT PER KILOGRAM Naar het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning mededeelt, zal de prijsver hoging van het varkensvlees ten gevolge van de vermindering der subsidie, waartoe de regering met ingang van 5 December 1949 beslo ten heeft, gemiddeld 44 cent per Kg bedragen. De nieuwe maximumverbruikers- prijzen per Kg voor varkensvlees zijn: fricandeau, magere lappen f 3.60, carbonade f 3.30, vers ve* spek, kinnebaklappen, vette lap pen en rauw vet f 2.30, vers ma ger spek f 2.50, poulet en gehakt f 2.20, poten en staarten f 0.80, voorwaardelijk goedgekeurd var kensvlees mag tegen ten hoogste fl,95 per Kg worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend be reid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbruikersprij- zen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0.36, bacon zonder zwoerd f 0.40, blaasham f 0.53, boerenham f 0.46, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.27, gekookt mager spek met zwoerd en ge rookt mager spek zonder zjwoerd f 0.36, gerookt mager spek met zwoerd f 0.33, mager pekelspek f 0.29, procureurspek f 0.42 gekook te achterham f 0,47, gekookte schouderham f 0.43, gekookte staartham f 0.52, hampunten en nootham f 0.44, rauw staartham f 0.51, verse worst uitsluitend bereid uit varkensvlees f 0.30. SER A JE WO, 4 Dcc. (Reuter) - Arsen Boromowitsj, een van de 10 Sovietburgers. die te Serajewo berecht worden, verdacht van spionnage en collaboratie, heeft geen schuld bekend. De vijf ove rigen bekenden allen schuld. Bo- romovitsj wordt er van beschul digd, „de dood van vele Joego slavische patriotten te hebben veroorzaakt", door tijdens do oorlog op te treden als openbare aanklager bij krijgsraden van Oestatsji (Croatische fascisten) en na 1947 voor de Sovjetrussi- sche geheime dienst te 'hebben gewerkt. Boromowitsj heeft be kend in contact te hebben ge staan met Pavel Aleseyef, tweede secretaris" van de Soviet-ambas- sade te Belgrado, en hem econo mische inlichtingen over Joego- Slavie te hebben beloofd. Boro- mowitsj had er echter bezwaar tegen dat de president van he< noemde werk „spionnage" HONGKONG. 4 Dec. (Reuter). Li Tsoeng Jen, waarnemend Presi dent van China, die Maandag naar de V.S. vertrekt, heeft verklaard dat hu. hoewel de loestand in Chin „ernstig" is, overtuigd is, dat dr communisten het volk er niet onde kunnen krijgen. De anti-communistische gevoelen; in de zogenaamde „bevrijde gebie den" worden met de dag sterker, zo verklaarde hij aan de pers. Hij deel de mede, dat hij naar de V.S. gaat „wegens een ziektegeval, dat on middellijk behandeling vereist". Hij sprak niet over een verzoek on Amerikaanse hulp tegen de commit nisten, dat men te Hongkong als voornaamste doel van zijn bezoel beschouwt. Nederlands schip verloor anker De scheepvaart op de Elbe, hot Kieler Kanaal en langs de Duitse Noordzeekust ligt als gevolg var de storm stil. Het Nederlands' stoomschip „Gaasterkerk" dat Z? terdagavond uit Hamburg na a- R'dam vertrok, is op de terugwee naar Hamburg om een nieuw an ker te halen. Het schip verion ziin anker Zondagmorgen in rii Noordzee. Joods protest tegen beslissing over Jeruzalem JERUZALEM, 4 Dec. (A.F.P De grootrabbijnen van Israël heb ben geprotesteerd tegen de be slissing van de V.N. betreffend, de internationalisatie van Jeruza lem. Zij hebben telegrammen ge zonden aan president Truman Trygve Lie en de Amerikaan consul-generaal te Jeruzalem. Oost-Duitse burgemeester naar het westen gevlucht BERLIJN (Reuter).Johann Heinz, de christelijk-democrau sehe burgemeester van Aue. hel centrum van het gebied der ura- niummijnen in de Sow.iet-zóne. is naar West-Duitsland gevlucht, al dus meldt de met Britse licentie verschijnende „Telegraf'. erwinning op de t Den Haag heeft isterenavond in r" te Amsterdam ionale kampioen groot biljart ca- tetz werd tweede, werd door een nnning op De van de nationale de Pol worden de Nederlandse en met 8 Januari t Europese kam- iljart, cadre 71/2, Metz en De Ruy- tweede en derde Lpioenschap be- sl zullen nemen, e andere inschrij- heeft Nederland t afvaardigen van aje kan er twee ningo Europees elgië, als organi- arschijnlijk even- inschrijven, dt: 1, Rotterdam, K) 84 25.— 204 ïag 4 139 13.53 101 'aalwijk :6 144 13.65 142 msterdam 4 130 13.80 91 larlem '1 150 11.80 87 Amsterdam '4 154 10.22 74 rendrecht 14 152 10.15 73 m, Rotterdam 14 161 8.47 58 g te den Haag e leiding, welke sse heeft gehad, ■dam van K.F.C. Doelverdediger Geheel rechts

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5