Felle GASTEN OP HET KASTEEL Nederlander leverde geallieerde piloten uit aan S.D. Het gebied der nieuwe parochies in de Wieringermeer PAG. 2 Woensdag 7 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Laatste episode van verkeersdrama J Brillante opvoering van harteloos stuk Procureur-fiscaal eist doodstraf Lesvliegtuig neergestort Marktberichten SOLDATEN ZONDER PAKKETTEN Dc secretaris van het Katholiek Thuisfront te Nieuwe Niedorp, een vnge veraekerings-agent P. G. M. M., die belast was met de gereed- ma king en verzending van pakket ten naar de in Indonesië verblij vende soldaten uit zijn dorp, had zich voor de Meervoudige Kamer te verantwoorden voor het feit, dat hij op een gegeven moment met de verzending der pakketten was op gehouden en zowel gelden als ma teriaal, voornamelijk sigaretten, ten eigen bate had gebruikt. Dat kwam door financiële moeilijkhe den thuis, voerde verdachte aan, maar de Officier van Justitie wist te vertellen, dat de jongeman van de goede gaven rijkelijk uitdeelde. Dat vond de Officier, die met het lot der militairen begaan bleek niet erg netjes. Teneinde de verdenking van zich af te leiden, had verdachte bovendien nog bij de kantoorhoud ster der posterijen geïnformeerd waar de pakketten toch uithingen. Deze kantoorhoudster wist toen di rect waar hem de schoen wrong, want zij had de pakkettten nooit aangeboden gehad. De Officier eiste voor dit feit 'n straf van 4 maanden hechtenis. DP verdediger, Mr. Leesberg, bracht verzachtende omstandighe den naar voren en bepleitte alsnog bet samenstellen van een reclasse- ringsrapport. Goed besteed geld ALKMAAR. De commissie voor de kaasmarkt-reclame, die tijdens het kaasmarkt-seizoen in het achterpand van het Waagge bouw de verkoop van beschuit met kaas verzorgde, heeft het dit jaar door haar verworven batig saldo als subsidie uitgekeerd aan: le. Stichting tot behoud der kaas markt: 2e. V.V.V. Alkmaar en 3e. Commissie voor de Landbouwten toonstelling. Dinsdagmorgen werd tijdens de zitting van de Alkmaarse Meervoudige Kamer nog eens het verkeersdrama, dat zich in de vroege morgen van de 2e Augustus op de Kennemerstraat- iveg, ter hoogte van de Regu- licrslaan, heeft afgespeeld, gere construeerd. De ongeveer 60-jarige arbeider P. de Z„ die in de aldaar stil- houdende Naco-bus, bestuurd door Johannes H. uit Bergen, wil de stappen, werd door de bus, die door de gladheid van de weg doorschoot, geraakt en tegen een paal gedrukt, zodat hij bekneld raakte en met vrij ernstige kneu zingen, een dubbele bekkenfrac tuur en een paar gekneusde rib ben naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Ter zitting bleek, dat de chauf feur, die met een zgn. oplegger reed, door de gladheid van de weg verrast werd. Hij reed met een matige snelheid, een 35 km volgens getuigen, en heeft tijdig en gelijkmatig geremd. De chauf feur, die als een rustig en be kwaam rijder bekend staat, heeft zijn slachtoffer in het ziekenhuis meermalen bezocht en heeft zich derhalve sportief gedragen. Ter zitting bleek wel, dat de wagens, waarmede deze chauf feur de gehele dag reed, door verkeersdeskundigen niet als f'e- heel volwaardig worden be schouwd. De Naco heeft dan ook de bedoeling, deze bussen zo spoedig mogelijk uit de dienst te nemen. Hoewel de chef der ver- keersbrigade van de Rijkspolitie, de opperwachtmeester U. Meijer, in zijn rapport over deze zaak de schuld aan de chauffeur weet, meende de Officier van Justitie, gelet op de gunstige getuigen verklaringen en de staat van dienst van verdachte, vriispraak te moeten eisen, waarmede de verdediger uiteraard accoord Uitspraken Meervoudige Kamer De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed Dinsdagmorgen uit spraak in de volgende zaken: Gaatze en Wopke v. d. B. uit Achtkarspelen (Fr.) werden we gens diefstal van een pakje boter conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De monteur Casper S. uit Alk maar, die met een motorvoertuig op de openbare weg had gereden nadat hem door een krijgsraad het rijbewijs reeds was ingetrokken, werd Veroordeeld tot een geldboete van f 50.of 20 dagen. Johannes H. H, uit Heiloo werd wegens diefstal gestraft met een jaar en zes maanden hechtenis, met aftrek van het voorarrest, ging. Een dag van gerechtigheid ALKMAAR. Voor de Alk maarse Politierechter, mr. J. N. Alblas, stond op 6 December de Alkmaarder E. B. terecht, omdat hij had verzuimd zijn hond aan te geVen voor de hondenbelasting. Hij werd, conform de eis van de Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, veroordeeld tot f 12.50 of 5 dagen. De beide Amsterdammers Th. M. V. en F. W. H. hadden zich te verantwoorden omdat zij, bij ge legenheid van een harddraverij, in èeh café te Heerhugowaard gelegenheid hadden gegeven tot harzardspel. H. had daarbij een draaibord gebruikt, dat hij had gemaakt tot een soort toto-spel. Men kon geld zetten op een paard en dan werd er gespeeld. De dag vaarding van H. vermeldde, dat deze verdachte op de uitkijk had gestaan, hetgeen hij echter ont kende. Hij zei met V. niets te maken te hebben, al kende hij hem wel als trouw bezoeker van harddraverijen. Toen de Officier van Justitie in zijn requisitoir de suggestie opperde, dat verd. V. wel eens zou kunnen geknoeid hebben met zijn draaibord, ver zette zich deze verd. hevig tegen die mogelijkheid. Hij gaf grif toe een hazardspel te hebben laten speleh, maar hij was geen oplich ter, zoals hij zei. De Officier eiste tégen H. 2 maanden gevangenis straf met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van het speelbord. Tegen V. werd f 75.— of 25 dagen geëist. Beiden wer den conform de eis veroordeeld. OP HET VERKEERDE PAD ALKMAAR. Voor de Meer voudige Kamer der Alkmaarse Arrondissementsrechtbank had zich Dinsdagmorgen de kantoorbediende J. B. te verantwoorden voor het verduisteren van een bedrag van circa f 4400.Deze som had ver dachte, die b\j zfjn werknemer, een nogal karig loon verdiende in ver houding tot zijn verantwoordelijke taak, in de tijd van ongeveer twee jaar weten te ontvreemden. Verdachte had aanvankelijk het voornemen, 't ontbrekende bedrag aan te zuiveren door bijverdienste. Dat was hem echter niet mogen ge lukken. De patroon van verdachte, die 'n goede indruk van deze onder geschikte had, vermoedde in de verste verte niet dat deze ijverige en bekwame jongen tot een derge lijke handelwijze was overgegaan. De heer G. S., reclasseringsamb- tenaar, verklaarde dat verdachte niet met de juiste vrienden omging. Hjj betreurde het voorts, dat ver dachte getoond had, dat het be treurenswaardige feit blijkbaar heel geen indruk had gemaakt. Wat de reclasseringskansen be treft, bleek de heer S. niet erg hoopvol gestemd. De Officier van Justitie, Mr. Meischke, betoogde, dat het geld door de jongeman niet op de juiste wijze was uitgegeven en had verder weinig gunstige inlichtingen over verdachte binnengekregen. Hij eis te in deze zaak een gevangenisstraf Van 1 jaar en zes maanden. De verdediger, Mr. Scholten, die een gecombineerde straf bepleitte, voerde aan, dat zijn cliënt 'n ijverig werker is en hard studeert. Hij had reeds het Middenstandsdiploma be haald en was voornemens, zich ver der in zijn beroep te bekwamen, hetgeen hij een hoopvol teken noemde. Hjj achttte een dergelijke verantwoordelijke betrekking, als door verdachte bekleed, tè gevaar lijk en wees voorts nog op de per soonlijke omstandigheden van verd. Uitspraak over 14 dagen. K.J.M.V. ontvangt St. Nicolaas ALKMAAR. St. Nicolaas heeft aan het feestcomité van de K.J.M.V. de wens te kennen ge geven dat hij, met zwart gevolg. Woensdagavond 7 December te 8 uur in het Paviljoen Kinheim aanwezig wil zijn, om door Zijn tegenwoordigheid aan deze avond meer luister bij te zetten. Alle leden worden aangespoord om precies 8 uur aanwezig te ziin om de Goed Heilig Man een luis terrijke ontvangst te bereiden. """N ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Ba- taillon der Dapperen, 18 jr.; Cinema Americain: Mariandel, 18 jr.; Victoria: Hollywood op z'n kop, vol- wass.; ABT: Sons of the pioneers, 14 jr. NACHTDIENST APOTH: Apotheek Wanna, Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: -H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. V. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. E. Metzelaar, z.b„ R.K., van v. Everdingenstr. 18 near Limmen; P. Stroet, z.b., R.K., en gezin, van Oudegracht 33 naar Hoorn; W. J. Af eenhuis, dienstbode, R.K., van V. Ever- dingenstraat 18 naar Arnhem: J. A. Pannekeet, onderwijzer, R.K., van Laat 771 naar Hoogkarspel: G. Vethaak, kinderverzorgster, Ger.. van Pr. Julianalaan 14 naar Zaandam; E. C. Raven, winkel bediende, R.K., van Leliestraat 7 naar Grootebroek; G. J. van der Ent-Meijer, Chr.Ger., van Zeglis 45 naar Baarn; A. M. E. Meijer, ass. huishouding, R.K., van Wil- helminalaan 18 naar Eindhoven; H. J. Kuilboer, diamantbewerker, R.K., en kind, van St. Jozephstr. 18 naar Ouder Amstel; D. Bos- klopper, geen, van J. v. Scorel- kade 33 naar Amsterdam;, R. Anema, landarbeider, R.K., van Kooltuin 13 naar Wonseradeel; A. van Setten van der Meer, scheepswerktuigkundige, N.H., en echtgcn., van Rembrandtstraat 22 naar Velsen; S. Zwart, uitvoerder bouwvakken, R.K., en gezin, van B. Bottemannestr. 12 naar Leeu warden; C. A. Meijer, religieuse, R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar Den Helder; J. Klijn, machi nist, N.H., en gezin, van Boter bloemstraat 4 naar Den Helder; F. F. van Schravendijk-Krabben- bos, van Wilhelminalaan 11 naar Ternate; P. J. Roest, verpleegster, R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar Rosmalen; G. M. Kliin, reli gieuse, R.K., van v. Everdingen straat 18 naar Rosmalen; C. van Kraanen, mecaniciën, van Rem brandtstraat 14 naar Gilze Rijen; W. A. Overeem-Bierman. R.K., van Kerkstraat 7 naar Velsen: J. H. Stam, chauffeur, R.K., van NieUwpoortslaan 94 naar Span broek; H. A. de Gruiter, N.H., en echtgen., van Metiusgracht 12 n. Oudorp: B. Blom, administrateur, Ger., en gezin, van Fr. Halsstraat 33 naar Den Haag; A. A. Gast, boekhouder, Ger., en gezin, van Pinksterbloemstr. 10 naar Utrecht; C. J. M. Danklof-Moreels, R.K.. en kinderen, van Kennemersingel ALKMAAR De weg naar het geluk, als we nog van geluk mogen spreken, voert bij Jean Anouilh wel langs zeer vreemde paden en de min of meer toevallige ontmoe tingen, die tot een vluchtig contact tussen de Jioofdpersonen van „Gas ten op het Kasteel" leiden zijn niet in staat het gevoel van leegheid en wanhoop aan het levensideaal, dat in vrijwel alle karakters tot uiting komt, geheel te verbloemen. Het is een nogal pessimistische levensop vatting, die in dit, uitstekend ge speelde, werk ten voeten uit wordt getekend en die in de scène, waar in de grote Messerschmann, samen met de heldin van het verhaal, het danseresje Isabelle, in hun zöeken naar het geluk, de rijkdom ais het ware versmaden door hét ver scheuren van bankbiljetten, door beiden eerst hevig begeerd, tot uiting komt. Dat neemt niet weg dat het R:^- terdams Toneel van dit wat trieste verhaal, de strijd tussen tweeling broers om de gunst van een meisje, een brillante, goed verzorgde op voering heeft weten te geven. De karakters, door Anouilh overigens niet scherp in zijn stuk getekend, kwamen voor zover dit mogelijk was. duidelijk naar voren zonder nochtans het gebrek aan geloof in het leven geheel te kunnen maske ren. En ondanks het cynisme, de geestigheid, die aan het wezen van de mens weinig moois meer laat, Wist dé regisseur, André Barsacq het geheel toch enn zekere charme mede te geven. Kees Brusse in de dubbelrol Ho race-Frederic, twee geheel tegen overgestelde karakters, leverde uitstekend spel, dat geen ogenblik verslapte; Louié Vervoorn als het proto-type bediende was eveneens in goede vorm. Willy Haak bracht een wijze, kalmerende tante op het toneel, die véél waardering genoot en Stine Lerou beeldde een goede juffrouw van gezelschap uit. Ook de invalster voor Jetty van Dijk, Eve Hauck in de rol van de moe der van Isabelle, bleek haar rol goed meester. Lily Bouwmeester als Isabelle, het schuchtere danse resje, dat de waarheden onder het oog weet te zien en een zeker ver trouwen in het leven demonstreert, speelde op prettige wijze en in de juiste toon. De dochter van de bankier. Dia na, werd met élan gespeeld door Elisabeth Versluys, die vooral in de laatste bedrijven aan het spel gloed wist te geven. Richard Flink en Mieke Flink-Verstraten gaven Dierenbescherming ALKMAAR. SittdS énige da gen ligt in het Stationsgebouw een middelmatig grote herdershond (zwart-staande oren). De eigenaar wordt dringend verzocht, zich te melden bij de Inspecteur. Ter beschikking een mooie zwar te poes, alleen voor mensen zonder kinderen. Adres Inspecteur: C. Vefwer, Baanstraat Alkmaar. Klaverjas-avond met goed doel ALKMAAR. Naar ons van de zjjde van het bestuur der Klaver- jasclub in 't Klein wordt medege deeld, ligt het in de bedoeling van deze club om op 21 Februari a.s. 'n klaverjas-avond te organiseren in het Wapen van Heemskerk. De ba ten zijn bestemd om een twaalftal Alkmaarses kinderen een vacantie te kunnen geven. Zulks in tegen stelling met het bericht, dat ons doof de Alkmaarse vereniging ter bestrijding der TBC was toegezon den. als de bankier Messerschmann en Lady Dorothée eveneens goed spel te genieten. Een goed verzorgde, prettig ge speelde voorstelling, waarbij een muzikale begeleiding die wel eens wat al te sterk de zaal in kwam, een voorstelling, die aan dit in wezen harteloos stuk een voldoen de charme gaf om het genietbaar te maken, We zagen echter, mede met de totaal overbodige passages over het Laatste Oordeel en de op vatting van onze geloofsovertui ging, het Rotterdams 1roheéï gaar ne in een werk, dat positievere waarden biedt. L. S. AARDAPPELMOEHEID Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemene kennis, dat de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning bij beschikking van 17 No vember 1949 ontheffing heeft ver leend van het verbod, dat slechts éénmaal in de drie jaar op dezelfde grond aardappelen mogen worden verbouwd, voor grond, gelegen bin nen het hieronder omschreven ge bied, waarop in enig jaar aardap pelen zijn gerooid vóór 20 Juli; of zoveel vroeger, als door de direc teur van de plantenziektenkundige dienst wordt bepaald. Het bovenbedoelde gebied omvat o.m. het grondgebied van de ge meenten: Alkmaar, Oudorp, Heer hugowaard, Bergen, alleen de Ber- germeer, Egmond Binnen, alleen de Egmonder Meer, en Heilo alleen de Boekelermeer. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Gerard J. W. z. van G. W. Kegel en W, H. Blom; Frederik G. z. van G. C. Timmerman en M. Wokke; Gijsber- tha C. d. van N. Kabel en P. M. v, Liempt; Simon z. van P. de Vries en T. Koning; Johanna A. M. d. v. P. N. Bakker en C. Admiraal; Eli zabeth M d. van J. Bijpost en P. M. Zijp. Gehuwd: Gerrit Sijm, eh Adria ns Groen; JaCobus van den Hêuvel en Alida van Wijngaarde. Politieevoetbal ALKMAAR. Het elftal van de Alkmaarse Gemeentepolitie speel de gistermiddag en wedstrijd tegen een elftal van de Haarlemse politie. De wedstrijd werd door Alkmaar gewonnen met 42 waardoor dit elftal op de bovenste plaats in de politie-competitie gehandhaafd bleef. Er werden n.l. 3 wedstrijden gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 1 verloren. St. Nicolaasfeest in de Rus BERGEN. Voor dé hoogste klassen van de lagere scholen was dit jaar een bijzondere attractie verbonden aan de Sint Nicolaas- viering. Het Amsterdams Jeugd toneel onder auspiciën van de Stichting „Ontwikkeling van het kunstbegrip bii jongeren" heeft voor de kinderen van de vierde tot en met de zesde klas met succes ..Assepoes" en „De betoverde kat uil" opgevoerd. Tien spelers ver leenden hieraan hun medewer king. In hét laatstgenoemde stuk speelde de leider van het gezel schap, Ad van Géssel, de nar, waarbij hij ook de jeugd bij het gebeuren op het toneel betrok. De kinderen genoten zichtbaar van het spel en de costuUms. In de pauze bracht Sint Nico laas een bêzöek en deelde versna peringen aan de kinderen uit. 24 naar Langedijk; J. P. T. van de Haterd, coupèuse, R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar Rotter dam; E. G. Duijves, 1.1. verpleeg ster, R.K., van v. Everdingenstr. 18 naar Langedijk. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. P. C. Nicolai, N.H. van Ursem naar v. d. Lijnstr. 34; G. Visser, Geref., naaister, van Pijnacker naar Dr. Schaepmankade 32; H. Merjenburgh, Geref., verte- genw., van Haarlem naar Macl.' Pontstraat 25; C. N. Rougoor, ver pleegster, N.H. van Nieuwe Nie dorp naar Wilhelminalaan 11; S. v. d. Weij, verzeker, agent, van Bar- neveld naar Bierkade 13; C. W. Belt R.K., van Haarlem naar Lyceum straat 89; H. de Boer, dienstb., Geref., van Dantumadeel naar Wil- helminal. 11; J. A. Geleijns, fabr. arb. R.K„ met gezin van Haarlem naar Laat 14; J. P. Gil, R.K. van Denemarken naar Oorfstraat 15; M. LakemanBakker, R.K., van Wer- vershoof naar Fnidsen 53; Wed. M. GeelkerkenBeuger, van Amster dam naar Nassaulaan 6; E. A. KamperKentrat, R.K. van onbe kend naar Vedronkenoord 55; C. Rauchbaa, N.H. van A'dam naar Eikelenbergstraat 43a; J. A. Wiegen Mantel, van Zaandam naar Voor- meer 18; B. A. Athmer, kantoor- bed,, R.K., van Amsterdam naar Houtmanstr. 22; G. J. Kooijman, dienstb., R.K., van Beemster naar Nassaulaan 19; Wed. G. M. C. de BeursAppel, en dochter van Koe dijk naar Clarissenbuurt 47; C. C. Groen, dienstb. R.K., van Haren- karspel naar Spoorstraat 54; R. Peereboom, slager, van Koedijk n. Clarissenbuurt 47; J. Notebos, em- bailagemeester, met, gezin R.K. van Heiloo naar de Ruvterstraat 44; T. Timmers, huishoudster, N.H. van Klundert naar Emmastraat 93; C. M. Boersen, dienstb., R.K.. van Oudorp naar Baangracht 15; A. SchoenHeijne, R.K., van Heiloo naar Visserslaan 11; C, Rpma- Stet, R.K., van Heiloo naar Tuin straat 54; P. M. van Haneghem, houtbewerker, N.H., van Uitgeest naar Laat 197. naar Laat 197; H. Wittenberg, boot werker, Zaandam n. Voormeèr 18. Uitslagen „Damlust" Z. SCHARWOUDE. - Damlust speelde voor de vierde maal om het kampioenschap van Noordhollands Noorderkwartier, ditmaal tegen de Zijper damclub, de wedstrijd werd in de beste verstandhouding ge speeld ook nu wist „Damlust" weer te winnen en wel met 164. Wat een pracht resultaat genoemd mag worden. Gen enkele parij ging ver loren, Damlust heeft nu 8 punten en maakt een mooie kans op het kampioenschap. De volledige uitslag luidt als volgt: Damlust IZijper damclub I P. Beers—P. J. Waiboer 20 Th. de HaasA. Slijkerman 20 Fr. SlotA. Slijkerman Jr. 20 Joh. HuytemaW. Jimmink 20 A. GoudsblomP. Hoedjes 11 C. SchuffelenP. Koopman 11 A. v. d. WelleA. Blokker 20 N. Jol—P. de Wit 1—1 J. ZijpA. Louwe 11 P. SchuffelenC. Koorj 20 16—4 Terugtocht naaf Spanje BURGERBRUG. De Sint heeft ons dorp weer spoorslags verlaten. Na Zaterdagmiddag de Kleuterschool en de Ó.L. School te hebben bezocht, kwam hü Dinsdagmorgen in de Sint Jozef school. Twee uur lang heeft daar de grijsaard gezeteld te midden van onze Brugse jeugd. Na afloop toog elk kind blijgemoed met een geschenk en een zakje snoep naar huis. Sint doet nu in zijn rustslot in Spanje nieuwe krachten op voor zijn campagne in 1950. Bridge-dub BURGERBRUG. Bridgèlief- hebbers, die in, om en nabij ons dorp wonen en die nog niet aan gesloten zijn bij onze dorpsbridge club (reeds 10 paren tellend), kunen zich alsnog als lid opgeven bij de heer J. L. Visser. Gisteren had zich voor het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof, gepresideerd door prof. dr. J. A. van Hamel, de Amsterdammer G. C. van Bree te verantwoorden we gens hem ten laste gelegde spion- nagediensten ten behoeve van de Duitse bezetters in de periode Mei 1943—Maart 1945. Volgens de tenlastelegging had verdachte als „V-man" gewerkt voor de „Abwehrorganisation" en de „Sicherheitspolizei". Zijn taak was het. doordringen in illegale or ganisaties en groepen om contact op te nemen met illegale werkers, die spionnagewerk deden ten gun ste van de geallieerden. Verdachte 'gaf dan. volgens de tenlastelegging, de namen der illegale werkers door aan de „Sicherheitspolizei". Zo was hij in 1943 samen met Rou- wendal (die vorige week terecht stond) doorgedrongen in de ille gale groep Ter Galestin, die zich hoofdzakelijk bezig hield met het helpen van omlaag geschoten geal lieerde piloten. Voorts werd van B. ten laste gelegd, dat hij mede gewerkt heeft aan de overvallen op de K.P. groep van Gerrit Docter te Zaandam. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat hij steeds in de me ning had verkeerd, dat Rouwendal een illegale werker was. In de middagzitting ging het Hof voort met het verhoor der 15 ge tuigen. Over het oprollen van de K.P.- groep van Gerrit Docter in Zaan dam kwam uit de getuigenverkla ringen naar voren, dat verdachte aan de Sicherheitspolizei had mee gedeeld, dat de groep in het bezit was van wapens, en overvallen had gepleegd op distributiekantoren en noli'tiebureaux. De groep Gerrit Docter werd door de Duitsers overvallen, gearresteerd en kort NIEUWE BISSCHOPPELIJKE INSPECTEUR VOOR HET LAGER ONDERWIJS BURGERBRUG. Thans kan aan de openbaarheid worden prijs gegeven, dat onlangs onze pastoor, de Zeereerw. Heer W. N. van Leeuwen, benoemd is tot Bis schoppelijk Inspecteur van het L. O. in het dekenaat Schagen. In deze fuctie is hij de opvolger van de reeds bejaarde Z. E. H. Pastoor uit ,,'t Veld". Donderdag 8 Dec. a.s. zal de nieuwe functionnaris aanwezig zijn bii de inwijding van de nieu we Piusschool te Slootdorp. Propaganda-avond Coöp. Boerenleenbank BURGERBRUG. Woensdag avond belegt onze afdeling van de Coöperatieve Boerenleenbank een interessante propaganda film avond in zaal Visser. Er zal o.a. vertoond worden de jubileumfilm van de Coöp. Cen trale Raifeissen Bank: „Het geld vah de boer". Hierin is o.a. op genomen éen complete Friese boerenbruiloft. Om half acht begint deze inte ressante avond. Géén entrée wordt geheven, doch de toelatingsleef tijd is 16 jaar. Viswedstrijd RUSTENBURG. De nieuw op gerichte hengelaarsclub „De Gou den Karper" had Zondag 4 Dec. j.l. haar eerste prijsvissen. De prijswinnaars waren: 1. G. van Leyen, de grootste vis; 2. C. van Leyen, de meeste visj 3. G. de Geus, de eerste vis. Na afloop werden de prijzen door de voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt. Vele nieuwe leden werden ge boekt en het aanwezige publiek bleef nog een paar uurtjes in ge paste, geanimeerde stemming bij- daama werden de leden gefusil leerd. De „Kriminaisekretaer" van de Sicherheitspolizei, E. Ruehl, verklaarde als getuige, dat hij ver dachte als vertrouwensman be schouwde. Hij had hem, naar hij vertelde, na de overval op de K.P. groep in Zaandam een geldelijke beloning gegeven. Bij het verhoor van v. B. aan het slot van de zitting zeide hij niet geweten te hebben, dat Rouwendal voor de Duitsers werkte. Ten aanzien van het oprollen van de K. P. groep in Zaandam be kende verdachte zijn schuld. De procureur fiscaal, mr. Louet Feisser, achtte het verweer van verdachte, gis zou hij te goeder trouw met Rouwendal hebben sa mengewerkt, in de mening dat deze illegaal werker was, onaan nemelijk en in strijd met de waar heid. Hij besloot zijn requisitoir met tegen v. B. de doodstraf te eisen. BENOEMING LEDEN CENTRAAL STEMBUREAU Met ingang van 1 Januari 1950 zijn benoemd, voor de tiid van 4 jaren bii het Centraal Stembu reau, tot lid en voorzitter prof. mr. dr. G. van den Bergh. hoog leraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, tot lid en plv. voorzitter mr. L. A. Nii- pels. raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te Warmond: tot leden dr. L. A. H. Albering. le secretaris van de K.V.P. te Den Haag. mr. dr. J. Donner. presi dent van de Hoge Raad der Ne derlanden te Den Haag. J. J. Wolliers. geneeskundige bii de Arbeidsinspectie te Haarlem; tot plv. leden mr. J. M. L. Th. Cals, lid van de Tweede Kamer te Nij megen. C. A. M. Diepenhorst te Den Haag; D. B. Gohres. hoofd van de afd. bezoldiging, verkie zingen en militaire zaken van de Secretarie van Rotterdam. BURGEMEESTER VAN ENSCHEDE EREBURGER VAN NEW-ORLEANS Na een bezoek van 3 weken aan de Ver. Staten zijn de burgemees ter van Enschede, de heer M. van Veen en de directeur van het ge meentelijke voorlichtingsbureau van Enschede, de heer K, Jassies, in Enschede teruggekeerd. Zij hebben onder meer een be zoek gebracht aan de stad Mem phis waarmede Enschede sedert vele jaren zakelijke relaties onder houd en welke stad na de oorlog Enschede heeft geadopteerd. De burgemeester heeft medege deeld, dat het bezoek, vooral dat aan Memphis, van veel belang is geweest voor de Twentse textiel industrie. In New Orleans ontving burgemeester Van Veen de gouden sleutel van de stad. Tevens werd hij benoemd tot ereburger van New Orleans. BEROEPSKEUZE VOORLICHTING IN 1950 Het Centraal Comité van samen werking inzake voorlichting bij beroepskeuze, het overkoepelings orgaan van de drie landelijke orga nisaties, werkzaam op het terrein van de beroepskeuzevoorlichting (t.w. christelijke psychologische centrale voor school en beroep, ka tholieke federatie voor beroepskeu zevoorlichting en vereniging tot bevordering der voorlichting bij be roepskeuze), is voornemens op 12 en 13 April 1950 een nationaal con gres voor de beroepskeuzevoor lichting te organiseren te Utrecht. Op het ogenblik wordt een comi té van aanbeveling gevormd, waar in reeds zitting namen de minister van O. K. W„ de burgemeester van Utrecht, verschillende kamerleden, vertegenwoordigers van het onder wijs van alle geledingen, en ver tegenwoordigers van sociale-, stands- en vakorganisaties van de verschillende richtingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de indeling van het gebied van de nieuwe paro chies afgekondigd, in een her derlijk schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: Aangezien het Ons nuttig en ge wenst voorkomt om in het geeste lijk belang der katholieken, die in de Wieringermeer wonen, drie afzonderlijke en Zelfstandige paro chies op te richten, zo hebben Wij, nadat belanghebbenden door Ons zijn gehoord en met toestemming Van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel besloten om krachtens door de Kerkelijke Wetgeving Ons verleende volmacht, Vast te stellen als volgt: De bestaande parochie Slootdorp (H. Geest) opgericht bij Bisschop pelijk Besluit van 11 Februari 1933, omvattende al het drooggelegde land binnen de natuurlijke grenzen van de Wieringermeer, wordt ver deeld in drie afzonderlijke en zelfstandige parochies met eigen, nauwkeurig omschreven, grond gebied. Deze parochies zfjn: Christus Koning te Wieringer- werf; H. Geest te Slootdorp; Maria, Sterre der Zee te Middenmeer, Zij zullen behoren tot het deke naat Schagen. De resp. kerken verheffen Wij tot parochiekerken met alle rech ten, voorrechten én verplichtingen, welke aan parochie verbonden zijn. De parochie Christus-Koning te Wieringerwerf. Zij omvat: het dorp Wieringer werf, vervolgens: Het gebied ten Noorden van de Lage Middenmêêftócht denkbeel dig doorgetrokken, langs de korte Middehftieertocht denkbeeldig doorgetrokken over de dijk tot het Ijsselmeer, het IJsselmeer volgend in Noordelijke richtingdaarna om buigend naar het Westen langs gé- maal Leemans over de Rijksweg naar het midden van het Wierin- gerrandkanaal lópende tot aan het punt gelegen in hét verlengde van de Hippolytüshoevertocht. doorlo pend over het midden van deze tocht tot aan hét midden van de Oeverséweg, het midden van dêzè weg volgend in Zuidelijke richting tot aan het kruispunt Klieverweg Oeverseweg, denkbeeldig doorge trokken in Zuidelijke richting t'%- sen de kavels F 21, 29, 38, 48, 59 enerzijds en F 22, 30, 39, 49, 60 an derzijds ombuigend in Oostelijke richting over het midden van de Westerterp weg tot en met kavel F 71 vervolgens ombuigend in Zui delijke richting tussen de kavels F 71 enerzijds en F 72 anderzijds denkbeeldig doorgetrokken over de Westerterpweg tussen de Kavels G 8 enèrzijds en G 9 anderzijds vervolgens ombuigend in Ooste lijke richting over het midden van de Dolfijntocht tot en met kavel G 11 vervolgens ombuigend in Zui delijke richting tussen de kavels G 27 enerzijds en G 28 anderzijds rechtlijnig doorgetrokken in Zui delijke richting tot aan de West- friese vaart tussen de kavels G 76 enerzijds en G 73 anderzijds over de Rijksweg tot en met de brug over de Medemblikkervaart vér volgens in Zuid-Oostelijke richting over het midden van de Medem- blikkerweg lopend tot aan het punt gelegen in het verlengde van de lage Middenmèertocht- De parochie H, Geest te Sloot dorp. Zij omvat het dorp Slootdorp, vervolgens: Het gebied ten Noorden van het midden van de Noormantocht. denkbeeldig doorgetrokken tot het midden van het Waardkanaal, om buigend in Noordelijke richting óver het midden van het Waard kanaal tot aan het Amstelmeer, vervolgens het Amstelmeer vol gend in Oostelijke richting tot aan het midden van hét Wieringer- randkanaal en dit volgend in Oos telijke richting tot aan het punt, gelegen in hét verlengde van de Hippolytüshoevertocht, doorlopend ovêr het midden Van deze tocht tot aan het midden van de Den Oeverseweg, het midden van deze weg volgend in Zuidelijke richting tot aan nét kruispunt Klieverweg Den Oeverseweg, denkbeeldig doorgetrokken in Zuidelijke rich ting tussen de kavels F 21, 29, 38, 48, 59 ènêrzijds en de kavels F 22, 30, 39, 49, 60 anderzijds, ombuigend in Oostelijke richting over het midden van de Westerterptocht tot en met kavel F 71, vervolgens om buigend in Zuidelijke richting tus sen de kavels F 71 enerzijds en F 72 anderzijds, denkbeeldig door getrokken over de Westerterpweg, tussen de kavels G 8 enerzijds en G 9 anderzijds, vervolgens ombui gend in Oostelijke richting over het midden van de Dolfijntocht tot en met kavel G 27, vervolgens om buigend in Zuidelijke richting tus sen de kavels G 27 enerzijds en G 28 anderzijds, rechtlijnig in Zui delijke richting doorgetrokken tot aan de West-friesevaart, ombui gend in Westelijke richting met een denkbeeldige lijn doorgetrok ken over kavel G 52 naar het mid den van de Praamtocht, met een denkbeeldige lijn over de Slootweg naar het midden van.de Noorman- tocht. De I» rochie Maria, Sterre der Zee. te Middenmeer. Zij omvat: Hét dorp Middenmeer, vervol gens het gebied ten Zuiden van het midden van de Noormantocht, denkbeeldig doorgetrokken tot het midden van het Waardkanaal om buigende in Zuidelijke richting over het midden van het Waard kanaal tot Lutjekolhorn enerzijds en Wieringermeerdijk anderzijds; vervolgens gaat de grens naar het midden van het Groetkanaal tot aan het punt; waar het Groetka naal de Westerdijk raakt, vervol gens doorlopend over het midden van de Westerdijk tot het punt, waar de Westerdijk het IJsselmeer raakt; vervolgens het IJsselmeer volgend in Noordelijke richting tot en met kavel M 38, waar de grens ombuigt in Westelijke richting naar het midden van de Korte Middenmeertocht denkbeeldig doorgetrokken naar het midden van de lage Middenmeertocht, denkbeeldig doorgetrokken naar het midden van de Medemblikker- weg, deze volgend in Noord-Weste lijke richting tot aan de brug jpver de Medemblikkervaart, denkbeeldig doorgetrokken over de Rijksweg tussen de kavels G 73 enerzijds en G 76 anderzijds tot aan de West- Friesevaart met een denkbeeldige lijn over kavel G 52 naar hét mid den van de Praamtocht met een denkbeeldige lijn ovèr dé SloótWég naar het midden van de Noorman tocht. Déze regeling gaat in op de dag dér afkondiging, WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. GELEIDELIJK KOUDER Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met nu en dan enige regen, later enkele buien en plaatselijke opklaringen. Aan dc kust krach tige tot harde en tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen Zuid en West, in het binnenland krachtige tot harde wind tussen Zuid en West. Geleidelijke daling van temperatuur. INZITTENDEN WISTEN ZICH TE REDDEN ROOSENDAAL. Gisteravond laat is even buiten Rucohen een lesvliegtuig van het type Tiger Moth neergestort, dat afkomstig was van de vliegbasis Woens- drecht der L.S.K. De instructeur luitenant Schippers en de leerling vlieger van der Burg konden zich echter redden met hun para chutes. Het toestel was van Woens- drecht opgestegen voor een nacht vlucht, maar instructeur en leer ling raakten de weg kwijt en kwamen steeds meer in moeilijk heden. Na twee uur vliegen was de benzine opgebruikt en toen ook de accu nog storingen begon te vertonen, gaf de luitenant aan Van der Burg opdracht om het toestel te verlaten. De jonge man klom op de vleugel en sprong. Zijn parachute bracht hem veilig op Rucphens grondgebied. Luite nant Schippers trok toen het toe stel ondersteboven en liet zich eruit vallen. Dat was de enige mogelijkheid om de machine te verlaten. Hij had moeilijkheden met ziin parachute, die zich nog maar juist op tiid opende. Toch kwam de luitenant nog met een harde smak op de grond terecht, tengevolge waarvan hii het. onder been brak. Enige tic-i^llen me- trs verder stortte de Tiger Moth neer. De luitenant is naar het zieken huis overgebracht. DEBARKATIE VAN „IOHAN VAN OLDENBARNEVELT" Gistermiddag is het s.s. „Johan van Oldenbarnevelt" met aan boord 2431 repatriërende militai ren in de haven van Amsterdam aangekomen. Namens H. M. de Koningin werden de troepen ver welkomd door ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck en namens Z. K. H. Prins Bernhard door majoor C. van Goor. Voorts richtte de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, het woord tot de terugkerende militairen. Ter begroeting waren verder aanwezig de oüd-comman- dant van de 7 December divisie, gen.-majoor H. J. J. W. van Durst Britt. en de hoofdlegeraalmoeze nier, kolonel H. J. J. M. van Straelen. Met dit schip repatrieer den o.a. het 6e regiment veld artillerie, het 3e regiment infan terie en het 3e garderegiment grenadiers. MARKT PURMEREND Het aanbod van runderen viel niet tegen, maar het aantal vette koeien was minder. De handel was echter heel goed. Enkele stuks zul len nog boven de notering uitko men. Ook naar de gelde koeien was aardig vraag. Met de vette melk koeien blijft het kalm, wat niet is te verwonderen met déze prijzen. Men hoorde f 1000.vragen, maar dat was dan ook voor een prima dier. Voor het jonge vee was ook meer vraag. Maar de nucht. kalve ren staan wel aan de top van de handel; deze diertjes brengen hoge prijzen op. Met de gebruiksstiertjês gaat het maar kalm aan, de slacht- stieren gaan vlugger van de hand. De wolveemarkt was iets minder bezet. Weinig handel in lammetjes. Bij de schapen vaste prijzen. Bij de bokken en geiten was de markt stug. Handel in varkens traag. Op de paardenmarkt goed aan bod, weinig vraag. De pluimveemarkt was niet zo druk bezet, maar de prijzen waren wel iets beter. LANGEDIJK, 7 December. 18000 kg Groene kool 19.4017.20: 9000 kg Andijvie 22.3036.30; 22000 kg Gele kool 5.50—13.20; 32000 kg Rode kool 6.00—11.70; 70000 kg Witte kool 6,00—10.50; 800 kg Witlof 43.00—70.00. AVENHORN, 6 December. 500 kg Snruitkool 52.0058 00; 26500 kg Witte kool succes 8.4Ö 10.70; 18700 kg Rode kool 6.00 12.60; 10200 kg Gele kool 5.80— 9.40: 2500 kg 16.50—21.10: 1500 kg Chinese kooi 10.1015.20; 4000 kg Uien: Grof 20.1021.30. Gewone 21.40—22.20: 7500 kg Bieten: II 4.00—4.20: Rond 8.60—9.40; 300 kg Witlof: I 58.00—62.00: II 52,00— 54.00; 13700 kg Peen: II 10.20— 10.60; III 10.40—12.20: IV 8.60— 9.50: 250 kg Andijvie afw. 23.00 28.00: 23500 kg Pastinaken 13.40 —13.05. PURMEREND, 6 Dec. Eieren- markt: 4000 stuks kipeieren 12.50 15.50, 2500 eendeneieren 13.- p. 100 stuks. Veemarkt. 755 stuks runde ren, 265 vette koeien 1.702.25 per kg, vlug; 284 geldkoeien 385 630, goed; 102 melkkoeien 550 850, kalm: 52 pinken 28Ö—430, kalm; 20 stieren 375525, kalm; 32 graskalveren 175250, goed; 175 nuchtere kalveren slacht 35 75, vlug; 129 vette varkens sl. 1.601.72 per k g, stug; 915 var kens, mager 4564, biggen 25 45, stugger: 777 schapen 70105 goed; lammeren 4565 matig; 50 bokken en geiten 1050. stug: 53 paarden 350-550, stug. totaal 2859 stuks. Pluimveemarkt: 3500 oude kippen en hanen witte en rode 2.40-2.60 per kg: 700 blauwe 2.40 —2.60 per kg; 250 hennen 57.50 p. st.; 400 eenden, jonge 12.75 per st.; 900 konijnen 0.506.50, 140 ganzen 7.508.50: 30 kalkoe nen 811 per stuk. GROOTEBROEK, 6 Dec. 850 kg rode kool 9.40, 7200 kg gele kool 5,9011.30, 9000 kg groene kool 15.70—22.30, 5200 kg bieten 7.60— 7.90, 200 kg andijvie 29.40 4öÖ0 kg uien 21.90—22,10, grof 21,60, 60000 stuks bloemkool I 2740, II 13 30, I afw. 17—29, II afw. 8—16, sték 7—16. (CV: De V.V.l wetsontwer doen opne pJichting v van NederI Natiej- alle gedaan, di< zijn aan e< recht kome kingsrecht. men. dat ht al op deze De heer deze midda stemming waarop me recht was prof. Rom hiervoor w hebben. Hie tigé houdin 7'en van Ni genomen, deze reden ter beteken nesië chaos minderhedei bedenken, waarschiinli derland zou In de avo heer Weiter overeengeko bied", aldus het einde be overzee. In ka en Enge bases hebber derland de denkt beide op onze pla Engeland zov ben laten Merkwaardig ogenblik dat overdragen, kroonkolonie Tot zijn conc dat het thans minder prog om de posit de wereld, verwerping bevreesd. Eventuele woord moete ding uit het de binnenian ware de best: DONDERD HILVERSU. 7.00—24.00 7.00 Nieuws ziek; 7.30 S' 8.40 Radio oc berichten; 9. 9.30 Voor de foonmuziek; 10.15 Populair de kinderen; 11.30 Gramofo tenschappelijk: Gramofoonmu orkest en soli gen; 12.33 „In Zuid-Amerikaa Nieuws; 13.1! 13.45 Gramc Voor de vrouw piano; 15.00 Cabaret; 16.3 de jeugd; 18. Voor de Ned< 19.00 Voor Radio Volksr Gramofoonmuz ringsuitzending 20.00 Volksmel ér oorlog?", solisten en pi eert; 22.00 Ce concert; 23 Reportage; muziek. HILVERSU1V 7.00 KRO, KRO, 14.00—24 7.00 Nieuws en Liturgische ting; 8.30 Nie richten; 8.43 mofoonmuziek 10.45 Gramo Voor de zieker den; 11.50 Gr Angelus; 12.0: —12.33 Mede: newijzer; 13 llek nieuws; ziek; 13.45 Vc Promenade ori Voor de vrouw muziek; 15.45 Sluiting; 17. 17.50 Regerini Gramofoonmuzi tuinbouw", caui jeugdjournaal muziek; 19.00 kale causerie 20.00 Nieuws: programma petitie)22.05 22.45 Avondo Nieuws 23.15 BRUSSEL, 12.00 Gran Pianoduo; 13 Gramofoonmuzi Voor de jeugd muziek; 17.05 dicale kroniek muziek; 18.30 19.00 Nieuws; ziek; 19.50 Re Verzoekprogr eerd programme muziek; 21.45 Nieuws; 22.15 muziek; 22.50 Gramofoonmuzi: BRUSSEL, 12.05 Omroei 13.15, 14.00 mofoonmuziek Heyne; 18.30 idem; 19.40 19.45 Nieuws; 22.00 Nieuws; foonmuziek. t i 4 4 V'}\ i b K

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2