Nieuw V.V.D.-fractie zal doorslag geven Ver. Naties aanvaarden resolutie over Indonesische kwestie Conferentie over Duitsland van Grote Drie in Januari? Atoom-materiaal naar Rusland ging met regeringstoestemming DE VUURPROEF EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN V.V.D. in de Kamer op de wip Donderdag 8 December 1949 45e Jaargang No. 11738 Een Nederlands tegenvoorstel R.TC. in de Tweede Kamer Ook deel van C.H., ds. Zandt en communisten tegen Mogelijk einde van de staat van oorlog Manuilsky noemt overeenkomst schandelijke zaak" een Onafhankelijkheids verklaring op 4 Jan. V.S. gewaarschuwd voor Pearl Harbour? De Ned. boteruifvoer naar België Kroniek en Kritiek Nieuwe Franse chef-staf Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4o per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE1T Buiten God is 't nergens veüig. (Vondel) s H VAN HBÓEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere medewerker) I. GROTE ACTIVITEIT op het ter- rein der buitenlandse staatkunde heeft Nederland, na de dood van Koning-Stadhouder Willem III, niet meer ontplooid. Onder de naam „zelfstandigheidspolitiek" werd vóór de oorlog zelfs een zo groot mogelijke passiviteit op in ternationaal gebied tot beginsel verheven. Na de bevrijding schijnt ons land, niet in naam maar wel in feite, een onzelfstandigheids- politiek te voeren, waarvan de ge volgen even vérstrekkend als dreigend zijn. Vandaar dat het internationaal bevreemding wekt, dat dit zelfde Nederland een nogal wijdreikend tegenvoorstel deed op wat men in de wandeling „het plan-Petsche" noemt. „Het plan-Petsche" wil tot pro ter economische eenheid komen tussen Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden, door het onderling omwisselbaar maken van de mun ten en door herstel van vrij goe derenverkeer. Daarbij rekent men op extra dollar-hulp van de kant van Amerika. Engeland is in dit plan niet inbegrepen. Op het laat ste moment schijnt Frankrijk wel West-Duitsland erin te willen be trekken. Van dit laatste zijn wij in beginsel voorstander, maar nu dit zo haastig en op de valreep wordt voorgesteld, begint men toch te aarzelen, of het hele plan wel erg weloverwogen is opgezet. Het er buiten-houden van Enge land leek aanvankelijk voor som mige Nederlandse kringen een onoverkomelijk bezwaar. Zaten we niet gekluisterd aan het pond? Ons teveel aan ponden weegt on geveer op tegen ons tekort aan dollars, maar helaas weegt het pond niet op tegen de dollar. Grote bedrijven, als Koninklijke Olie en Unilever, als zij al ons pondenbezit vermeerderen, bren gen in Nederland geen grote dol larbedragen binnen. Zelfs Cura sao, hoewel het midden in een dollargebied ligt, werd aan het Britse pond vastgeklonken. Hoe zou dus zo redeneerde men in deze kringen Nederland ooit mee kunnen doen aan een economische combinatie, waarvan Engeland geen deel uitmaakt? Deze opvatting verhinderde tot nu toe het ontstaan van een levens krachtige Benelux. Wij stonden en staan in 't krijt bij België en hadden te weinig Belgische francs, dollars of goud, om onze schulden aan onze Zuiderburen te betalen. De ponden, die wij daarvoor wél hadden, waren een weinig aan trekkelijk betaalmiddel voor Bel giëLuxemburg, dat toch al meer pondenvorderingen op Engeland had, dan aan deze beide Benelux- partners lief was. Op wat men noemde „het betalingsprobleem", bleef dus de Benelux hangen, tot vreugde van de Britten, die haar hoe dan ook vermoorden wilden en daarvoor in Den Haag ook wel hier en daar gehoor vonden. Daar door is twijfel gerezen, of Neder land de Benelux wel ernstig wilde. Want er waren twee mogelijk heden, om uit deze Benelux-peri- kelen te komen en om tevens een minder afhankelijke positie in te nemen ten opzichte van het pon denblok. De eerste weg zou ge weest zijn: het handhaven van een economische unie met Indonesië, of zo dat te omvattend zou zijn van zulke economische eenheid met dat land, dat beide daardoor één krachtige en onafhankelijke positie in de wereld hadden kun nen verwerven, in samenwerking met België, Luxemburg en de Congo. Zou Nederland direct of indirect betrokken blijven bij de opbrengst, in dollars, van Indonesische producten, dan zou het ofwel voldoende dollars ofwel voldoende harde guldens hebben, om met België en Luxemburg over betalingsmoeilijkheden heen te komen en sterker te staan te genover het Britse pond. Een tweede mogelijkheid zou zijn, zo tussen Nederland aan de ene kant en België en Luxemburg anderzijds zou worden overeenge komen, dat bepaalde betalingen zouden kunnen gebeuren in wat wij nu maar zullen noemen „Bene- luxponden", waarvan de aanvaar ding voor onze Zuiderburen goed koper zou zijn dan van gewone ponden. Ook daaraan zitten heel wat problemen vast, maar ons spijt het, dat men zelfs aan het onderzoek van die vraagstukken nooit is begonnen. (Van onze parlementaire redacteur) Op de eerste dag van het Kamerdebat over het wetsontwerp inzake de souvereiniteitsoverdracht heeft prof. Romme gezegd, dat de verdeeldheid van ons volk over de Indonesische kwestie ook niet zonder uitwerking kon blijven op het te voeren beleid. De tweede dag van deze historische behandeling was als het ware een levende illustratie van dit woord. Daar stond de kleine Londense premier, Gerbrandy, en op smartelijke toon rjep hij uit: Gij, regering, gaat nu dat land, dat zich als een gordel van smaragd om de evenaar slingert, aan zijn lot overlaten. Nog even en wij zullen nooit meer in de gelegenheid zijn om er orde en rust te herstellen. Maar na hem kwam prof. Schermerhorn, de ministerpresident van de eerste na-oorlogse jaren. Zijn oproep was niet minder bewogen, doch had een geheel tegenover gestelde inhoud. Hij riep degenen, die twijfelden of reeds besloten hadden om dit wetsontwerp te verwerpen, toe; „Bedenkt het wel, nog is het niet te laat. Sleur Nederland en Indonesië niet naar de afgrond. In het portaal van de dertiende eeuwse Sint Pieterskerk van het dorp South Weald, Essex, repeteert het gemengde kerk koor Kerstliederen. In de Kerst week zal het koor in zieken en armenhuizen zingen. Ja, wat de een zwart noemt, is voor de ander juist wit. De heer Meyerink (A.R.) schreef geschie denis en ook de heer Schermerhorn: (PvdA) wilde zich deze laatste kans* niet laten voorbij gaan. Maar ook. hier een totaal tegenovergestelde waardering van feiten. De anti rev, expert gaat er van uit, dat men: nooit had mogen buigen voor de re volutie, de woordvoerder van de- P.v.d.A. onderkent haar als een, stroom, die onvermijdelijk haar eigen bedding graaft. Wat de eert in zijn gedachtengang zo noodlot tige deviaties noemt, waardeert de ander juist als een terugkeer tot de juiste koers. Na de eerste dag, waarop reeds alle fractieleiders het woord voer den, kon de dag van gisteren wei nig nieuwe gezichtspunten meer openen. De heer Gerbrandy onder streepte op zijn eigen exclusieve wijze nog eens het betoog van zijn fractiegenoot Schouten. Het had echter veel minder inhoud en wast doorspekt met goedkope effecten. Noemden anderen dr. van, Royen een groot onderhandelaar, de heer Gerbrandy was van me ning, dat men ook wel de bode van de Tweede Kamer had kun nen sturen. Iedereen kon immers uitverkoop houden... Mannen als Sukarno en Hatta meende hrj ook in dit stadium nog als- „oorlogs misdadigers" te moeten bestem pelen, een uitlating, die dr. Kortenhorst echter niet in de handelingen wilde hebben. Zijn partijgenoot Meyerink gaf blijk van een heel wat meer bezon nen oordeel. Ook hij kon niet tot een aanvaarding van het voorlig gende wetsontwerp komen, maar als lid van de negen mannen er kende hij toch ruiterlijk, dat de Indonesische onderhandelaars ter R.T.C. hoogachting hadden afge dwongen. Bepaalde delen van het overeengekomene achtte hij zelfs bevredigend. Was de heer Meyerink van mening, dat hieronder ook het financiëel-economisch gedeelte viel, de heer v. d. Wetering (C.H.) was precies de tegenovergestelde opvat ting toegedaan. Z.i. had het in deze sector aan alle zakelijkheid ontbroken. Ook op andere punten had de heer v. d. Wetering ernstige bezwaren. Met name was hij er niet zeker van of toch nog niet de sou- vereiniteit over Nieuw Guinea mede werd overgedragen. Hij wilde het tegendeel horen uit telegrammen van de Indonesische delegatievoor zitters, inderdaad de beste methode om slapende honden wakker te maken. AI met al kreeg men weï> de indruk, dat de heer v. d. Wete ring er voorlopig nog weinig voor voelt opi voor te stemmen. Hetzelf de geluid beluisterde men bij zijn fractiegenoot Schmal. Deze stelde het onomwonden zo, dat het feit, dat de Uniekroon geen wezenlijk gezag heeft, voor hem en een deel van zijn vrienden een onoverkome lijk bezwaar vormt. Wel liet hij de deur op een kier door de hoop uit te spreken, dat de regering hem en de zijnen alsnog zou kunnen overtuigen, maar wij geloven niet dat deze uitnodiging nog veel ef fect zal sorteren. Daarnaast bracht de heer Schmal de kwestie van de onderlinge tekstverschillen ter sprake, waarvan ook reeds in de' schriftelijke behandeling gewag is gemaakt. Van het overeengekomene bestaan drie teksten, een Neder landse, een Indonesische en en En gelse en het zijn deze teksten, waarover nu bij de vergelijking me ningsverschillen schijnen te zijn ontstaan. De heer Schmal eiste, dat alle correspondentie over deze kwestie aan de Kamer zou worden voorgelegd, opdat deze zelfstan dig zou kunnen oordelen. Ds. Zandt (St.Ger.) voegde zich in de late na middag eveneens bij de tegenstan ders van het ontwerp. Eerder op de dag hadden ook de Communis ten zich in deze rij geschaard. De heer de Groot (Com.) meende in de Unie een nieuwe vorm van kolo niale overheersing te kunnen zien. Sukarno en Hatta waren fascisten in dienst van het Amerikaanse im perialisme! Mr. de Graaf (KVP) heeft deze dag goed werk gedaan met nog eens de positie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië onder de loupe te nemen, een betoog, da<t la ter door verschillende spiekers onderschreven werd. Mr. de Graaf- achtte het noodzakelijk dat de ambtenaar vrij zijn beslissing zou-, kunnen nemen. Hij drong aan op een spoedige behandeling van de ontwerp garantie-wet, liefst nog voor het Kerstreces, zodat de posi tie van de ambtenaren ook nog voor de souvereiniteitsoverdracht duide lijk zou kunnen worden. Mocht de regering zulks ,niet mogelijk achten, dan overwoog hij om nog tijdens dit debat een uitspraak van de Kamer uit te lokken. De balans van de tweede dag toont thans definitief aan, dat een deel van de Ch. Hist, fractie hoogstwaarschijnlijk zal tegen stemmen. Waarschijnlijk zullen dat er vijf zijn. De stemmen van de WD fractie zullen dus of naar de ene of naar de andere zijde de doorslag moeten geven. Hedenochtend komt de regering aan het woord, daarna nog de replieken en de behandeling van de door de WD ingediende amen dementen en dan zal in de late avond of in de prille morgen de historische beslissing moeten val len. Na het voeren van militaire besprekingen te Parijs, brengt de Canadese minister van Nationale Verdediging, Brooke Claxton, een kort officieus bezoek aan Nederland. De Canadese ambas sadeur Pierre Dupuy gaf te zijner ere een diner dat ook werd bijgewoond door Z. K. H. prins Bernhard. Van links naar rechts: Z. K. H. prins Bernhard, Pierre Dupuy, Brooke Claxton en generaal mr. H. J. Kruis. PARIJS, 7 Dec. (A.P.). De ministers van Buitenlandse Zaken der V.S., Groot Brittannië en Frankrijk zullen, naar uit welinge lichte bron vernomen wordt, in Januari bijeenkomen om de voortgang, welke gemaakt is bij de nieuwe politiek ten aanzien van Duitsland, onder ogen te zien. De conferentie zou of in Parijs of in Londen gehouden worden. Het is mogelijk, dat de drie mi nisters op de vergadering een de finitief besluit zullen nemen om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. De algemene vergadering der V.N. heeft de door veertien landen ingediende resolutie inzake Indonesië aanvaard met 44 stemmen voor en 5 tegen bij 2 onthoudingen. De resolutie prijst de Nederlanders, de Indonesiërs en de commissie der V.N. voor Indonesië, voor het aandeel in de overeenkomst te den Haag. Voorts verwelkomt zij de „aanstaande vestiging van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië als onafhankelijke souve- reine staat". De algemene vergadering besloot met 33 tegen 5 stemmen (van het Sowjet-blok) en 12 onthoudingen de resolutie van de Ukraine niet in stemming te brengen. Manuilsky (Ukraine) had we derom de ontwerp-resolutie inge diend, welke de politieke commis sie ad hoe Zaterdag weigerde te behandelen, omdat deze aanbeve lingen bevatte. Hij zeide, dat de voorzitter van die commissie een „truck in de procedure" ge bruikt had en dat het niet waar was, dat thans in Indoensië vrede heerste; onderdelen van het repu blikeinse leger gehoorzaamden niet aan de orders en deden mee WASHINGTON. (Reuter) Ache- son heeft verklaard, dat het des betreffende Amerikaanse regerings bureau toestemming had verleend tot het verzenden van Uranium houdende stof naar de Sowjet- Unie. Twee uitvoervergunningen waren verleend in Maart 1943 en twee in April en November voor het verzenden van 1000 gram zwaar water. (Dat ook bij het atoomonderzoek nodig is.) De verslagen van de leen- en pachtwet toonden, dat geen dezer vergunningen was geschied zonder medeweten van het betreffende bureau, dat zich bezig hield met het atoomonderzoek. Het was de regering niet be kend, dat regeringspapieren, gehei men of anderszins zonder de ver eiste regeringstoestemming aan de Sowjet-regering beschikbaar wa ren gesteld, zoals Jordan had ver klaard. Generaal Leslie Groves, die in- de oorlog aan het hoofd stond van de werkzaamheden aan de atoombom, heeft voor de com missie voor on-Amerikaanse acti viteit van het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat Harry Hop kins nooit heeft getracht atoom bomgeheimen of documenten hier over van hem los te krijgen. De commissie onderzocht o.m. een memorandum, onderteekend met H H, waarin wordt gezegd: „had verschrikkelijk veel moeite om ze van Groves los te krijgen". Groves verklaarde, dat hij binnen een maand na het aanvaarden van zijn functie bewijzen van Russi sche spionnage in handen gekre gen had. De spionnage-pogingen hadden plaats te Washington en niet in Oak Ridge, dat een van de grootste atoom-centra was. Hij zeide te hebben geweten, dat op het orgaan voor de leen- en pachtzendingen, „druk werd uitgeoefend" om de Russen alles te geven, wat zij wilden. „Groves kon echter niet zeggen wie de druk uitoefende. Administrateur van het Orgaan was Hopkins. WORDT DE WINTER KOUD?' Het KNMI deelt mede: in aan sluiting op onze waarschuwing van 9 November, naar aanleiding van voorspellingen van een zachte win ter, kan nu bericht worden, dat de statistische studies van het KNMI eerder aanwijzingen geven van een te koude maand Januari. Wij wijzen er echter nogmaals na drukkelijk op, dat deze uit sta tistiek verkregen aanwijzingen slechts een onzeker karakter dragen. aan de weerstand tegen de Neder landers en de „veiligheidsbataljons van Hatta". De overeenkomst van den Haag zou het oude Neder landse koloniale regiem in Indo nesië weer vestigen. Hij noemde de overeenkomst een „schande lijke zaak". Mr. van Heuven Goedhart gaf uitdrukking aan zijn verbazing over de heer Manuilsky, die schijnt te wensen, dat Nederland souverein blijft in grote gebieden van Indonesië. Terwijl de R.T.C. overeenkomst volledige over dracht van de souvereiniteit vóór' 1 Januari 1950 vraagt, houdt het voorstel Manuilsky slechts in de terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de linies van De cember 1948. De Nederlandse afgevaardigde zeide, dat de heer Manuilsky ont stemd was, omdat er geen Neder lands-Indonesische kwestie meer bestaat, die zijn propaganda zou kunnen dienen; daarom rakelt hij oude verhalen op. Hij verklaarde voorts, dat de delegaties van re publiek en B.F.O. ter R.T.C. de steun van een overweldigende meerderheid van de Indonesische bevolking hebben. De Ukrainse afgevaardigde maakte zich belachelijk met de opmerking, dat deze delegaties in feite bestonden uit „gevangenen". Spr. bracht hulde aan de Unci voor haar verstandige houding en waardevolle hulp gedurende de conferentie en besloot met uit naam van de Nederlandse rege ring dank te betuigen aan de ini tiatiefnemers van de door veer tien landen ingediende ontwerp resolutie. Zafrullah Khan (Pakistan) ver klaarde, dat de overeenkomst van den Haag „de vervulling ten minste tot de minimum graad van de wensen der conferentie te New Delhi" betekende. De over eenkomst was een nieuwe mijl paal op de weg, die zou uitlopen op de beëindiging van het kolo niale stelsel. De vertegenwoordigers van Rus land, de Ukraine en Polen hadden voortdurend de constructieve po gingen van de V.N. aangevallen, zeide Warren Austin (V.S.). „Het voortduren van conflicten is een noodzakelijkheid voor het bevor deren van de zucht naar expansie van de Kominform. Geen kolo niaal volk was ooit meer onder worpen dan het volk dat thans onder het heersersjuk van de Sowjet-Unie staat". DJOGJAKARTA Moh. Ya- min, lid van het Comité v. voor bereiding, deelde aan de corres pondent van Aneta mede, dat nog deze week alle departementen zullen worden overgenomen van de voorlopige federale regering. Dit zal geschieden door het na tionale comité van voorbereiding, zodat de eerste regering van de R.I.S. de bevoegdheden niet zal ontvangen van de Nederlanders, doch van het comité. Uiterlijk 20 December zal de regering der R.I.S. in het leven zijn geroepen en op de dag der souvereiniteits overdracht zal zij naar behoren functionneren. Yamin deelde verder mede, clat op 28 December de circulatiebank der R.I.S. haar werkzaamheden zal beginnen. 4 Januari zal de dag der „onafhankelijkheidsver klaring" zijn. De constituante zal in December 1950 zijn gevormd. NED. INLICHTINGENDIENST ONDERSCHEPTE BERICHTEN De gepensionneerde Amerikaan se brigade-generaal Elliott Thor pe verklaarde in een persgesprek dat hij het Amerikaanse minis terie van oorlog tien dagen vóór Re Japanse aanval op Pearl Har bour, welke in de vroege ochtend van de 7e December 1942 plaats vond, waarschuwde, dat de Ja panners voornemens waren de Philippijnen en Hawai aan te val len, „doch voor zover mij bekend is, heeft het ministerie van Oor log niet op mijn waarschuwing gereageerd," verklaarde hij. Generaal Thorpe deelde verder nog mede, dat hij op het tiidstip dat hii van deze Japanse voorne mens hoorde, als agent van de geheime dienst van het Ameri kaanse leger op Java vertoefde. Zijn inlichtingen waren geba seerd op de inhoud van een Ja panse boodschap, welke door de Nederlandse inlichtingendienst op Java was onderschept en uitge werkt. Deze kwestie zou reeds op de vorige conferentie besproken zijn, maar werd voorlopig ter zijde gelegd in verband met de rechts kundige aspecten. Eén van de moeilijkste kanten van dit vraag stuk is, hoe de westelijke mogend heden hun legers in Duitsland zouden kunnen houden na beëin diging van de staat van oorlog. In officiële kringen in Londen werd er op gewezen, dat de Bene- lux-landen grote belangstelling voor beëindiging van de staat van oorlog met West-Duitsland heb ben. Deze zegslieden achten het mogelijk, dat de Benelux-landen ook tot deze conferentie zouden worden uitgenodigd. Te Washington verklaarde Ache- son dat Amerikaanse, Britse en Franse'functionarissen de kwestie der beëindiging van de huidige juridische staat van oorlog met Duitsland bestuderen. Dit betekende niet noodzakelijk, dat de oorlog door een vredes verdrag zou worden beëindigd, al dus Acheson, die er aan herin nerde, dat het congres aan het einde van de eerste wereldoorlog de staat van oorlog met Duitsland door een simpele resolutie had beëindigd, terwijl eerst later tus sen de Ver. Staten en de Duitse regering onderhandelingen plaats vonden over een werkelijk vre desverdrag. De Belgische minister van Landbouw Orban bevindt zich op het ogenblik in Den Haag, waar hij besprekingen voert met zijn Nederlandse collega Mansholt over de invoer van Nederlandse boter in België. Zondagsrijverbod voor „NederlandDenemarken" gehandhaafd Van de zijde van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat wordt er de aandacht op geves tigd, dat a.s. Zondag ter gelegen heid van de voetbalwedstrijd Ne derlandDenemarken, géén ont heffing van het Zondagsrijverbod zal worden gegeven. Noodvoorziening (Sm.) Verleden jaar al hebben de vertegenwoordigers van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer aangedrongen op een „noodvoorziening" voor de kinderbijslagregeling voor zelf standigen, op het voorbeeld van de noodvoorziening voor ouden van dagen. Er is niets van geko men. De Regering schoof de zaak op de lange baan. Nu zijn we weer aan de begroting toe. Opnieuw is de zaak aan de orde gesteld. De druk, van katholieke zijde uitge oefend, zal' bij de begroting van Sociale Zaken stellig herhaald worden. Met meer succes? Dezer dagen is terzake aan de leden van de Tweede Kamer een advies ge zonden van de zijde van invloed rijke agrarische en middenstands organisaties, waarin nog eens be nadrukt werd, dat de nood groot is. Dit is te begrijpen, o.a. in ver band met de jongste prijsstijgin gen. Voor de loontrekkenden gaat het de richting van een oplossing uit, over de kleine zelfstandigen praat in dit verband niemand Maar belangrijk is in dit verband, dat volgens een mededeling in het zo juist vermelde adres, betrouw bare peilingen hebben uitgewe zen, dat in een zeer groot aantal ondernemingen uit middenstands branches het ondernemers-inko men beneden de f3750.per jaar ligt. En zo men weet, is f 3750.de grens voor diverse sociale regelingen. Het meest ver heugende van het aan de Tweede Kamer gezonden adres is. dat er ook van niet-katholieke zijde aan deelgenomen wordt. Het is n.l. be halve van de Katholieke Boeren en Tuindersbond en de Katho lieke Middenstandsbond, mede afkomstig van het Kon. Ned. Landbouwcomité (de gezamen lijke Maatschappijen van Land bouw) en het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigin gen. Met dit gezamenlijke optre den is al veel gewonnen, al is dan nog niet alles bereikt. Jammer, dat de christelijke sociale organi saties en de Koninklijke Midden standsbond ontbreken. Ook wordt nog niet op alle onderdelen één lijn getrokken. Maar er is door deze gemeenschappelijke actie, welke sterk aandringt op de in voering va, deze noodvoorziening voor de kinderbijslag voor zelf standigen, al vet' gewonnen. Het is nu maar te honen, dat deze stemmen weerklank vinden in de Kamer tn bij het kabinet. PARIJS, 7 Dec. (A.P.) Gen.- majoor Clement Blanc is vandaag benoemd tot chef-staf van het Franse leger als opvolger van Gen. George Revers, die ter beschikking van de Premier komt. Generaal Blanc, die in 1897 in Perpignan geboren werd, werd in 1949 benoemd tot chef-staf van Gen. Jean de Lattre de Tassigny, de opperbevelhebber van het leger der Westerse Unie. Generaal Pierre Koenig, de vroe gere opperbevelhebber van de Franse bezettingstroepen in Duits land, werd benoemd tot inspecteur van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika. Gen. Revers zal waarschijnlijk als verbindingsofficier optreden bij de militaire commissies van het Atlan tische Pact. De wijzigingen in het opperbevel van de Franse strijdkrachten bete kenen de eerste stap naar „verwij dering van de politiek uit het le ger". In gewoonlijk welingelichte militaire kringen te Parijs is men van oordeel, dat de wijzigingen var ongewoon belang zijn in het kader van de Atlantische defensie. GARANTIE AAN NED. AMBTENAREN IN INDONESIË Naar het ANP verneemt, is zeer spoedig, wellicht reeds heden, de indiening bij de Tweede kamer te verwachten van een wetsontwerp, waarin de garantie, te geven aan de Nederlandse ambtenaren in In donesië wordt geregeld. AVONTUREN IN DE FAR WEST Nee, een erg manhaftige indruk maakt de jongeheer Strawn aanvankelijk niet. Hij mag dan een begaafd historicus zijn, hij mist de eigenschappen die volgens zijn stoere vader nodig zijn om in het leven te slagen. Strawn senior is een bussines-man, die het maar niet kan verkroppen dat-junior zijn voetsporen niet wenst te drukken. Hij koopt een onvruchtbare ranch in het Verre Westen en roept op zekere avond de boekenwurm bij zich. „Mijn zoon Zo begint het gesprek, waaruit de jongeman conclu deert, dat zijn vader hem voor een jaar met het beheer over de ranch belast. Dat wordt de vuurproef voor de held van ons feuilleton, dat vandaag begint. Hij stort zich halsoverkop in de avonturen, die reeds een aan vang nemen wanneer hij zich rustig in zijn gereser veerde coupé denkt te installeren, op weg naar de barre strook grond, waar dit spannende verhaal zich afspeelt. Hoe hij zich door alle penibele situaties weet heen te slaan, wel, „De Vuurproef" zal het ons leren!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1