VAN HOUTEN Geschiedde woonruimtevordering te Bergen onrechtmatig? Moderator Zijlstra nam afscheid van Lyceu m Nederl. boerenzoons keerden enthousiast uit Amerika terug JERUZALEM PAG. 2 Donderdag S> December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Verkeer over de Friese brug Stichting behoud van de Kaasmarkt Huldiging van jubilarissen Huiseigenaar komt op voor zijn recht Internationale stad 62.704 werklozen 3de H.O.V.-concert Marktberichten Dc laatste schooldag, die Moderator Zijlstra, nu Pastoor Zijlstra, op het Alkmaarse R. K. Lyceum heeft beleefd, zal zeker niet tot de minst bewogene behoren. Met een hartelijke huldiging waarbij vele waarderende woorden aan het adres van deze verdienstelijke priester werden gericht, heeft de schoolgemeen schap afscheid genomen van een leraar, een geestelijk leider, die men niet licht zal vergeten. In de grote aula waren getuigen an dit afscheid de Hoogeerwaarde Deken J. Th. Jacobs in zijn functie van president-curator, de curato ren notaris G. A. Verkade, de heer D. van Dijk, pastoor L. C. Biesta, het gehele leraren-corps en alle leerlingen. Huldiging Hector J. L. Kuppers sprak als -rste de scheidende moderator toe en schilderde de momenten, waarin men van de benoeming van mode rator Zijlstra tot pastoor kennis nam. Komende tot de afgelopen jaren schetste hij de Zeereerw. heer Zijlstra, die 15 jaar geleden zijn taak ais godsdienstleraar aan het Lyceum begon, als een man van grote verdiensten, iemand van het hout, waaruit men leraren snijdt. Hij was in de waren zin des woords een leraar, die de leerlingen leerde werken. Ook als priester heeft de moderator veel voor de school betekend, vooral door zijn stimulerende acties voor retraiten cn bedevaarten. Voorts memoreerde de rector nog het werk op de voorlichtingsdagen zijn actie voor de schoolvereniging ZÓSNO, zijn lessen voor het gods dienstdiploma en zijn warme be langstelling voor het wel en wee der school en haar leerlingen en leraren, waarvan velen hem tot hun beste vrienden mochten reke nen. Namens de leraren sprak de heer Vlas, die vrijwel dagelijks in con tact met de scheidende moderator had gestaan en die steeds getrof fen werd door de wijze voorzichtig heid en de geestige slagvaardig heid. die de moderator kenmerkten. Hij herinnerde daarbij aan de eer ste jaren op de school en was over tuigd, dat de deugden, die mode rator Zijlstra in deze jaren hadden gesierd, hem een steun zouden z\jn bij zijn nieuwe taak. Als blrjk van waardering en vriendschap bood de heer Vlas daarop de oud-moderator een en veloppe met inhoud aan. Fok Keijsper sprak namens de leerlingen een woord van afscheid, dat weliswaar korter was dan de voorgaande speeches, maar aan hartelijkheid daarvoor niet onder deed. Hij prees de vertrekkende moderator als iemand, die altijd hart voor zijn leerlingen had ge toond en bjj al zijn werk objectief handelde. Namens ZOSNO spraken aller eerst de heer Linsen, die de artis tieke kwaliteiten van de moderator prees en wees op het belang van de goede smaak en het gevoel voor 't schone, dat door deze moderator altijd was ontwikkeld. De voorzitter van ZOSNO, de heer Huiberts, herinnerde aan de oprichting van deze schoolvereni ging en memoreerde de actie van de moderator, om ook vrouwelijke leden toe te laten. Hij bood als aan denken een fraai reisklokje aan. Deken Jacobs, sprekende namens het curatorium, dankte de nieuwe pastoor voor alles, wat hij voor de school had gedaan. 10 jaar lang had hij met de moderator prettig mogen samenwerken en daarbij mogen ervaren, dat er een degelij ke grondslag voor 't godsdienstig leven van de leerlingen was gelegd. De deken betreurde het, dat hij deze eminente priester niet in zijn dekenaat heeft mogen behouden. Namens het curatorium bood de Hoogeerw. Deken een geschenk on der couvert aan. Afscheidswoord Als laatste nam de scheidende moderator zelf het woord, daarbij zich op de eerste plaats richtend tot de curatoren, van wie hij altijd veel steun heeft mogen ondervin- RESULTAAT DER TELLINGEN ALKMAAR. Van de directie van openbare werken te Alkmaar ontvingen wij de gegevens, die men over het verkeer over de Friese brag heeft verkregen tijdens de laatst gehouden verkeerstellin- gen. Daaruit bleek dat op Maandag 131 October j.l. 2313 gemotoriseerde voertuigen de brug passeerden. Daarvan waren er 943 personen auto's en 984 vrachtauto's, tot deze groep behoorden voorts 124 auto bussen en 225 motoren. Ruim 5000 fietsen, 2211 voetgangers en 162 bakfietsen alsmede 192 wagens en 121 stuks vee veroorzaakten met het motor-verkeer een hele drukte. Als men bedenkt dat op die dag do brug 79 minuten (van 817 uur) voor het verkeer gesloten bleef en dat ruim 270 voertuigen meerdere minuten moesten wach ten, alvorens over de brug te kun nen, kan men enigszins vermoeden hoeveel hoeveel kostbare tijd hier verloren gaat. De cijfers van de tweede teldag liggen zelfs nog hoger. Op deze Woensdag, 2 November was het totale verkeer weliswaar niet in tensiever dan op de voorgaande Maildag, doch de wachttijden wa ren groter. Tn 100 minuten wachten toen 376 wagens voor de brug. De ver loren tijd van andere weggebrui kers als fietsers en voetgangers werd hier niet opgegeven. Dat zou zeker aanmerkelijk hoger liggen. den. Bij zijn zorgen voor het wel zijn van de schoolgemeenschap, die hem altijd zeer ter harte was ge gaan, heeft hij vooral ook van de rector der school, de heer Klippers, veel steun ondervonden.. De sa menwerking met het lerarencorps, waarin altijd zo'n kameraadschap pelijke geest heerste, had er toe ge leid, dat het werk, de vorming van de middelbare schooljeugd tot de gelijke godsdienstige mensen, hem altijd zeer goed was afgegaan. De resultaten van de school waren al tijd uitstekend geweest, hetgeen hij naast de ijver der leraren vooral toeschreef aan de godsdienstige sfeer, waarin vele leerlingen ver keerden, de energie en het doorzet tingsvermogen, kenmerkend voor de jongelui uit deze streken, waar mede de schooljeugd haar taak steeds opvatte en waarvoor de mo derator steeds bewondering koes- sterde. Naast een woord van lof over de goede team-geest in het leraren corps, dankte de nieuwe pastoor ook de heer Endel, die zich steeds een hulpvaardig en toegewijd assi stent van de school had betoond. Aan 't eind van zijn toespraak vroeg de moderator nog even de aandacht voor ZOSNO, de school vereniging, die zovele leerlingen de weg naar het leven opent, en vroeg, naast een grotere subsidie in de toekomst van het curato rium, ook dP aandacht en de steun van het Rijk voor derge lijke schoolverenigingen, die in de praktijk bewijzen zo heilzaam voor de jeugd te werken. Aller gebed vragende voor de toe komst besloot de scheidende mo derator zijn welgemeende toe spraak. De bijeenkomst werd besloten met een driewerf hoera op de nieu we pastoor waarna alle aanwezigen van de gelegenheid gebruik maak ten, de scheidende vriend en leraar de hand te drukken. VREEMDE VREDES-ACTIE ALKMAAR. Bij wijze van een verlate St. Nicolaas-surprise von den vele inwoners van onze goede stad dezer dagen een pamflet in hun brievenbus, waarin een niet nader genoemd comité een actie aankondigde tegen de uitzending van militairen naar de Oost. Afgezien van het nutteloze van 'n dergelijke actie, tegen maatregelen door de Regering in overleg met de Volksvertegenwoordiging geno men, lijkt ons een kwestie als deze, die overigens, ook in ons blad. vol doende uit de doeken is gedaan, weinig geschikt om actie te voeren. Vooral als 't anonieme comité nog de zaken gaat verdraaien en op een geheel ontoelaatbare wijze dingen gaat uitbuiten, die buiten de zaak omgaan. Men moge het eens of niet eens zijn met dc uitzending van troepen naar de Oost, een feit is, dat men als democratisch burger zich nu eenmaal neer te leggen heeft bij een beslissing, door een overgrote meerderheid van het volk genomen. Bij lezing van bedoeld pamflet blijkt wel, uit welke hoek de wind waait. Men zij voor deze actie op zijn hoede! A. F. C.-nieuws ALKMAAR. De leden, die in het bezit zijn van 'n kaart Holland- Denemarken. kunnen met de bus mee voor slechts f 1.75 p. p. Kaar ten bij de bekende adressen. Geeft U vroegtijdig op voor Vrijdag 6 uur. MEDEWERKING MIDDEN STAND GEVRAAGD ALKMAAR. Het bestuur van de Stichting „Fonds tot behoud der Kaasmarkt Alkmaar" vergaderde Dinsdagmiddag in het Waaggebouw onder voorzitterschap van de heer G. Grondsma. Van mr. J. P. Bosman was be richt ingekomen, dat hij om gezond heidsredenen voor het bestuurslid maatschap bedankte. De voorzitter bracht hierbij in herinnering welk voortreffelijk werk de heer Bosman als een der oprichters, en vele jaren als voor zitter, van de Stichting voor het behoud der kaasmarkt ook in verband met het vreemdelingenver keer heeft gedaan en bracht hem daarvoor een woord van har telijke dank, In de vacature Bosman werd de heer ,T. J. Dinkelberg, voorzitter der Federatie van de WVtot bestuurslid benoemd. Uit de discussies bleek, dat de door onderscheidene bestuursleden in het bijzonder de heren Ir. Kra nen en Voorthuysen, gehouden be sprekingen met diverse autoriteiten op zuivelgebied nog niet tot het resultaat geleid hebben, dat men er zeker van kan zijn, dat de voor de instandhouding der kaasmarkt, be nodigde gelden ook voor 1950 aan wezig zullen zijn. Men betwijfelde of opnieuw op een subsidie van het bedrijfschap Zuivel kan worden ge rekend, öf dat deze zo groot zal zijn, dat daaruit alle kosten kunnen worden bestreden. Van de zijde der gemeente, die jaarlijks reeds ruim f 15000,aan de instandhouding van de markt spendeert, kan geen verdere financiële medewerking verlangd worden. Vast staat dat verschillende bronnen zullen moe ten worden aangeboord en dat ook de middenstand die bij het be houd der kaasmarkt een der voor naamste belanghebbenden is, een groter financieel offer zal moeten brengen dan tot dusver het geval was. Men bedenke daarbij, dat als het de middenstand goed gaat ook vele grote en kleine bedrijven daarvan indirect zullen profiteren. Het bestuurslid, de heer Keysper, beloofde als voorzitter van de con tact-commissie de middenstanders opnieuw van de noodzakelijkheid van financiële medewerking te zul len overtuigen. De heer Tj. N. Adema, die als secretaris had willen aftreden, ver klaarde zich op algemeen verzoek bereid deze functie nog enige tijd te vervulln. Het bestuur nam dankbaar ken nis van het feit, dat een deel van de opbrengst van de verkoon der beschuitjes met kaas in het Waag gebouw door de betrokken com missie aan de Stichting was afge staan. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johanna M. dochter van J. A. Jonker en J. Kradkman. Overleden: Dirk Schuitemaker, oud 85 jaar ge-h. met Guurtje Klinkhamer; Dirk Boon, oud 85 3r- wednr. van E. Schuitemaker; Mar- garetha Huisman oud 80 jaar wed. van J. Woudman. K.A.V. afd. St. Laurentius ALKMAAR Het bestuur van de K.A.V. verzoekt ons opname van het volgende: Op Vrijdag 9 Dec. a.s. is er om half acht een H. Mis voor alle levende en overl. leden van de K.A.V. in onze parochie. Wij doen een dringend beroep op alle leden van de K.A.V. om in deze H. Mis aanwezig te zijn. Wij hopen op een grote opkomst. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) Met de „Edam" van de Holland- Amerika Lijn kwamen Woensdag avond acht-en-twintig jonge Ne derlanders enthousiast uit de Ver enigde Staten terug. Acht-en- twintig van de twee-en-dertig, die een half jaar geleden voor land bouwstudie naar Amerika ver trokken. Zij ontvingen hiervoor financiële steun van de E.C.A. Tegen het vallen van de duis ternis voer de „Edam" de Nieuwe Waterweg op. Het eerste contact met het vaderland was dat met enige Nederlandse journalisten, die bij Hoek van Holland aan boord kwamen. Toen barstten let terlijk de verhalen los. Over het geweldig mooie en grote land, de ervaringen op graanbedrijven, fruitkwekerijen, ranches, gemeng de bedrijven en vooral over het enorme verschil tussen de Neder landse, wellicht de gehele Euro pese landbouw en die in Amerika. De jonge boeren hebben veel geleerd in de Verenigde Staten. Het waren niet slechts technische zaken, doch ook levenswijzen, die tot hun verrassing in enkele delen van de Verenigde Staten sterk verschillen met andere gedeelten. ALKMAAR. -Tijdens een feest avond. georganiseerd door het de partement Alkmaar van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, zal op Zaterdag 17 December a.s., gelijk wij reeds meldden, een aantal jubilarissen van verschillende bedrijven een huldi ging worden bereid, waarbij aan hen de getuigschriften van de Maatschappij zullen worden uitge reikt. Naast de huldiging der jubilaris sen vermeldt het programma van deze avond, die in het Victory- hotel zal worden gehouden nog het optreden van de goochelaar Profes sor „Cakie" en muziek daar de Povaij-band. Getuigschriften voor trouwe dienst zullen worden uitgereikt aan: E. Tin, houthandel firma Eecen; J. H. Fernee, J. J. Wortel en P. G. Wortel van de N.V. Hoogenstraa- ten en Co., Mej. G. Mijlhoff van de Kofa, alleen voor 40-jarige trouwe dienst. Aan E. J. Koning van de firma Bulthuis; L. J. de Boer, S. Jong kind en A. Kruyt van de houthan del, firma G. A. Conijn alsmede aan P. v. Esseveld, A. Keeman en D. Langedijk van de firma Eecen, voor 25 jarige trouwe dienst. Eveneens voor 25 jarige trouwe dienst worden gehuldigd: C. C. Fernee en J. Peperkamp van de N.V. Hoogenstraaten W. H. de Gelder en Mej. E. van Wijk van de Chem. Wasserij Ververij S. Krom C. Mul van de Naco, M. de Swart van de Machinefabriek Alkmaar en A. v. Ameyde, J. Berkhout, E. de Nooy, J. Richardson, P. Welker, H. A. M. van Wely en J. IJspeert van de N.V. Ringers Cacao en Cho coladefabrieken. Amerika, zo vertelde een der boe renzoons, is in sommige opzichten een „door elkaar geklutst Euro pa", echter zonder de enge be grenzingen, het woekeren met mogelijkheden cn de grote ver schillen in taal en opvattingen. Een heerlijk land, maar toch ook wel weer beangstigend groot voor ons, die aan het kleine, inten sieve gewend zijn. In de cantine van de scheep vaartmaatschappij werden wel komstwoorden gesproken door de heer W. H. de Monchy, directeur van de H.A.L. en de vice-voor- zitter van het Kon. Landbouw- comité, mr. Ch. T. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. De se cretaris-generaal van het minis terie van landbouw, mr. J. Th. Bonnerman, zeide, dat de boeren zoons eensdeels als ambassadeurs van Nederland zijn opgetreden, anderdeels hebben zij kunde en kennis vergaard. De heer Claren-. ce Hunter, hoofd van de E.C.A.- missie in Nederland, sprak de hoop uit, dat deze bezoekers van zijn land teruggekeerd zullen zijn als ambassadeurs voor de Ver enigde Staten. Zijns inziens kan het contact tussen de volkeren de wereldwelvaart bevorderen. De voorzitter van de inmiddels gestichte vereniging van Boeren- Amerikavaarders sprak over het grote, fascinerende land. dat hem en zijn clqbgenoten niet slechts gastvrijheid bood, doch veel wijs heid en levenservaring bijbracht. Zo sprak Anton Rookmaker uit Bellingwolde, een van de 32 ge lukkigen, die hun vleugels heb ben kunnen uitslaan om iets van de wijde wereld te zien en daarbij hun vakkennis te vergroten. Vernomen wordt, dat in 1950 waarschijnlijk een dubbele ploeg boerenzoons zal worden uitgezon den. PLANNEN TOT OPVOERING VAN OPENLUCHTSPEL HEILOO. Reeds lang rijpte bij de V.V.V. een plan om een open luchtspel te doen opvoeren. Men had zich voorgesteld dit te doen uitvoeren door de gezamenlijke Heilooër Toneelverenigingen. Dinsdagavond vonden tussen het bestuur der V.V.V. enerzijds en de afgevaardigden der toneelvereni gingen anderzijds informele bespre kingen dienaangaande plaats. Men zal op korte termijn wederom bij eenkomen om het plan goed onder de loupe te nemen. H.S.V.: HollandDenemarken HEILOO. De lijst van de win naars van een toegangsbewijs voor bovengenoemde interland-wedstrijd is in te zien bij de heer A. Kroon (Kapper) Stationsweg. De toegangsbewijzen moeten vóór Zaterdag bij de heer D. Pepping Heerenweg, afgehaald worden. Hier kan men zich tevens opge ven voor de autobus welke speciaal voor deze wedstrijd van Heiloo naar het Stadion rijdt. De kosten bedra gen f 1.50 per persoon. De bus ver trekt om 12 uur vanaf het Station. De Alkmaarse reehtbank, gepresideerd door Mr. Krabbe, behandelde gistermorgen in kort geding een geschil, dat was ontstaan door de vordering van een zomerhuisje, dat het eigen dom is van de heer Kerkmeer te Bergen.. Voor de eisende partij, de heer Kerkmeer, trad op Mr. Dr. C. Berkhouwer, voor de gedaagde partij, de burgemeester van Bergen, Dr. Huijgens, trad op Mr. Zeiler. van mening, dat de burgemeester niet in deze kwaliteit kan worden gedagvaard. In het zomerhuis van de heer W. J. Kerkmeer, aan de van Pelt- laan te Bergen, woonde enige ia- ren de familie v. d. E. afkomstig uit Zeeland. Deze familie besloot in het voorjaar naar Zeeland terug te keren en daartoe een woning- ruil aan te gaan met de fam. G. te Zierikzee. De ruil ging niet door. Men hoorde niets meer van de zaak. totdat op 7 October bij v. d. E., logerende in Gouda, een telegram werd besteld, inhoudend dat de woning van v. d. E. gevor derd was ten gunste van G. en dat v, d. L. een huis in Zierikzee was toegewezen. Niemand was toen van te voren ook maar enigszins op de hoogte van deze gang van zaken. De betrokkenen vervoeg den zich op het Bergens gemeen tehuis, waar hen excuses werden aangeboden voor de manier waar op een en ander was geschied. Men hoorde niets meer van de zaak en er gebeurde niets tot op 25 October een verhuiswagen uit Zierikzee voor de deur kwam, waarin zich de fam. G. bevond. Het was de bedoeling dat v. d. E. onmiddellijk het huisje verliet en plaats inruimde voor G. De ver huiswagen zou dan de inboedel van v. d. E. meteen meenemen naar Zeeland. De fam. v. d. E. weigerde dit. De volgende morgen om 8 uur kwam de wagen weer voor. Om half negen vertoonde zich de burgemeester op het grondgebied van de woning en toen werd het huisje geoccupeerd. Aldus gaf de raadsman van de eisende partij de feiten weer. De eiser heeft de burgemeester van Bergen doen dagvaarden: a. als uitvoerder van de Woonruimte- wet; b. als burgemeester van Ber gen; c. privé. De burgemeester heeft zich bereid verklaard ook eventueel als vertegenwoordiger van de staat te worden gedag vaard, doch Mr. Berkhouwer was De gedaagde beweert, dat de oc cupatie van de woning is geschied op de avond van de aankomst van de verhuiswagen en erkent deze occupatie als onwettig, doch meent dat deze is gedekt door een vor dering die later is afgegeven. Mr. Berkhouwer beweert, dat er pas sprake is geweest van occupatie, toen de burgemeester op het erf was verschenen. Hier is volgens raadsman sprake van het doen plegen van occupatie door de bur gemeester. Vordering gaf 2 uur tijd De eiser vervoegde zich n.a.v. deze gang van zaken, bij de bur gemeester. Deze raadde hem aan, de zaak maar te nemen zoals ze was, de occupatie te gedogen, en een huurovereenkomst te sluiten met de familie G. Eiser nam daar geen genoegen mee en eiste een vordering. „Welnu", zei de bur gemeester, „dan zal ik u wel een vordering doen bezorgen". Die vordering is op zijn vroegst om 10 uur bezorgd. Om 12 uur moest aan deze vordering zijn voldaan. Volgens Mr. Berkhouwer dient er een redelijke tijdsruimte te liggen tussen het uitgaan van een vordering en het tijdstip waarop aan de vordering moet zijn vol daan. De burgemeester, die 's mor gens bij de woning kwam, zag. dat daar een onrechtmatige daad ge schiedde, de occupatie, en inplaats van die ongedaan te maken, heeft hij haar gesanctionneerd. Boven dien vraagt Mr. Berkhouwer zich af, of het mogelijk is te voldoen aan een vordering waarvan de ui voering in feite reeds door de oc cupatie is geschied. De raadsman gelooft, dat aan een elementaire eis bij de vordering niet is vol daan. Op de tweede plaats voerde de raadsman aan, dat de woon- ruimtewet eist dat degene van wie gevorderd wordt, door de commissie van advies wordt ge hoord. Eiser echter is nooit ge hoord door de woonruimtecommis sie. Wel heeft hij zich eigener be weging aldaar vervoegd, na de geschiedenis met het telegram in Gouda. Bovendien voerde de raadsman aan, dat de notulen van de woon ruimtecommissie, waarin vermeld was dat de commissie in verga dering van 7 October tot vorde ring van het huis had besloten, geen echte notulen zijn, dat zij althans niet van de secretaris van de commissie afkomstig zijn. Mr. Berkhouwer vroeg de rechtbank ten behoeve van eiser de onrecht- matigverklaring van de door ge daagde geforceerde occupatie en op de tweede plaats de onrecht- matigverklaring van de vorde ring tot gedogen van deze occu patie, waar de woonruimtevorde ring, die is uitgegeven, volgens raadsman op neer komt. Het be lang van eiser in deze zaak, is groot genoeg, aldus mr. Berk houwer, wanneer het er alleen maar om gaat, dat eiser zijn recht krijgt. Pleidooi voor gedaagde Mr. F. Zeiler, optredend voor gedaagde, hoopte dat de recht bank uitsluitsel zal geven over de kwaliteit waarin hier dr. Huijgens wordt gedagvaard. De heer Zeiler wees erop, dat in het pleidooi van mr. Berkhouwer het een en ander verzwegen was. Op 10 Juni is de woningruil door de commis sie goedgekeurd. De huiseigenaar te Zierikzee maakte echter be zwaar tegen de ruil, die daardoor niet doorging. De dochter van de fam. G., mevr. B., die te Bergen woont, heeft hemel en aarde be wogen om de ruil toch te laten doorgaan. Zij wist zelfs tot de minister door te dringen. Ten slotte had Zierikzee een ander huis voor de fam. v. d. E. Dit wenste de fam. v. d. E. niet te betrekken. De belanghebbenden zijn wel door de commissie ge hoord, zegt mr. Zeiler, omdat ze eigener beweging voor de com missie zijn verschenen. De notulen van de commissie, waarover mr. Berkhouwer heeft gesproken, bestaan niet. Er be staan slechts gecoördineerde aan tekeningen van de ambtenaren. Op 7 November heeft de com missie een voorwaardelijk advies aan B. en W. uitgebracht. Advies tot vordering, wanneer de gem. Zierikzee het huis van G. ter be schikking had voor v. d. E, Toen op 25 Oct. de verhuiswagen voor kwam, heeft K. mr. Zeiler op gebeld. Deze adviseerde hem de fam. G. niet toe te laten. De papieren uit Zierikzee, waaruit zou moeten blijken dat het huis van G. ter beschikking stond, waren niet aanwezig. Een vorde- ringsbesluit kon dus nog niet ge nomen worden. B. en W. besloten die avond tot vordering over te gaan, zodra die papieren er wa ren. Zierikzee werd opgebeld. De ambtenaar, die de zaak behan delde, was niet aanwezig. De bur gemeester van Z. adviseerde, de volgende morgen het raadhuis te Z. op te bellen. De ouders G. werd toegestaan ten huize van v. d. E. te overnachten. Toen 's morgens de burgemeester op het terrein verscheen, was de verhuizing reeds in volle gang, aldus mr. Zeiler. Er is ongetwijfeld een onrecht matige daad gepleegd, zegt raads man van gedaagde, doch die is niet gepleegd door de burgemees ter, maar door de fam. G., die tot occupatie is overgegaan tegen de uitdrukkelijke wil van de burge meester in, die had verlangd dat de fam. G. bij de dochter, mevr. B., zou overnachten. Bij het telefoongesprek in de morgen, dat met Zierikzee werd gevoerd, bleek het huis van G. ter beschikking te zijn van v. d. E. Toen zei de burgemeester tegen de huiseigenaar K.: „Wees ver standig en gedoog de occupatie en sluit een huurovereenkomst met G.". K. wenste een vorde ring. Die kon pas gemaakt wor den na het telefoontje met Zierik zee. De vordering is om 10 uur bij K. bezorgd. Raadsman van ge daagde vraagt zich af, of bedenk tijd moet worden gegeven en zo ja, hoe lang de bedenktijd moet zijn. Het voldoen aan de vorde ring bestond in dit geval uitslui tend uit gedogen. Een termijn van 2 uur lijkt pleiter lang genoeg om te overwegen of men al dan niet tot het gedogen van occu patie zal overgaan. G. heeft de occupatie geforceerd, niet de bur gemeester. G. was daarmee bezig toen de burgemeester kwam. Welk redelijk belang was ermee gediend geweest als de burge meester had bevolen het huis weer te ontruimen, terwijl alleen nog maar het bericht uit Zierik zee ontbrak voor vordering, vraagt pleiter. In de dagvaarding is gesteld, dat de burgemeester tot occupatie van de woning zou zijn overgegaan. Dit ontkent plei ter. De gemeente betreurt het, dat er geen contact is geweest tussen de heer Kerkmeer en de gemeente tussen 7 en 25 October, zij betreurt het, dat er geen mede deling is gedaan van het advies- besluit van de woonruimtecom missie en zij betreurt de gang van zaken bij het telegram aan v. d. E„ die in Gouda vertoefde. Het spel en de knikkers Pleiter concludeert, dat het bij eiser gaat om het spel en niet om de knikkers. In dit geval is de heer K. zeer ingenomen met de bewoning van zijn huisje door de fam. G„ doch hij is zeker niet ingenomen met de gang van za ken bij de occupatie en de vor dering van de woning. Hij wenst slechts zijn recht. Raadsman van gedaagde vraagt zich af. waarom eiser zijn toe vlucht heeft gezocht in een proce dure, nu de zaak in onderling overleg tussen de burgemeester van Bergen en hem in het reine gebracht had kunnen worden. Mr. Zeiler concludeerde tenslotte tot de niet ontvankelijkverklaring van de eis. In zijn repliek wees mr. dr. Berkhouwer erop, dat het hier gaat om het recht, niet om de bewoning van het huis door de fam. G. Het ergste is, dat de bur gemeester van Bergen zich door mevr. B. op sleeptouw heeft laten nemen, aldus de raadsman van eiser. Er is geknoeid in deze zaak, aldus mr. Berkhouwer. „Mij is een uittreksel uit de notulen van de woonruimtecommissie gepre senteerd en nu blijkt, dat de com missie er zelfs geen notulen op na houdt. K. is niet opgeroepen door de woonruimtecommissie om voor haar te verschijnen. Er is hier maar wat gerommeld. Men geeft dit alles zelf toe. De fam. G. heeft de occupatie niet doorgedreven. Die is pas geschied, toen de bur gemeester was verschenen". Mr. Berkhouwer vraagt acte, dat de avond tevoren alleen een noodbedje is binnengebracht in het huis van v. d. E. om de zieke oude heer G. te legeren. Nu zegt men dit alles te betreuren en men vraagt of deze zaak niet binnens kamers had kunnen worden af gedaan. Neen, aldus mr. Berk houwer, K. wil deze zaak tot in laatste instantie uitvechten. De raadsman van eiser persisteert tenslotte bij zijn eis. In zijn dupliek bracht mr. Zei ler te berde, dat de aantekeningen, waarvan mr. Berkhouwer inzage heeft gehad, door de woonruimte commissie als notulen worden be schouwd. Indien op 7 October het advies van de woonruimtecom missie er niet was geweest, dan zou eiser in zijn recht staan. Thans is de vordering niet uitgebracht om een onrechtmatige zaak te sanctionneren. Tenslotte kon en mocht de gemeente aannemen, dat K. heeft voorzien dat iets derge lijks als thans is geschied, inder daad geschieden zou. De rechtbank bepaalde de uit spraak in deze interessante zaak op 5 Januari a.s. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over het algemeen matige weste lijke wind. Koudere nacht, over dag dezelfde of iets lagere tempe ratuur dan vandaag. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Cinema Americain: Mariandel 18 j.; Harmonie: Het geheim van Mayerling, volw. m. rijpe levenservaring; Victoria: Song of Seherazade, 18 j.; A.B.T.: Dochter der wrake, 14 j. De speciale politieke commissie van de Ver. Naties heeft Woens dagavond, met 35 tegen 13 stem men en 11 onthoudingen, besloten Jeruzalem tot internationale stad te maken. Engeland en Amerika stemden met Israël tegen het voorstel, dat echter door Rusland werd ondersteund. Dc stemming overschreed de tweederde meerderheid, die voor definitieve goedkeuring vereist is in de Algemene Vergadering. Te vens werd besloten de Beheer- schapsraad als bestuursapparaat aan te wijzen. Na de stemming hebben Zwe den en Nederland hun compromis plan, waarbij de Heilige Plaatsen alleen onder internationale con trole geplaatst zullen worden, in getrokken. NEGENTIENDUIZEND MEER DAN VORIG |AAR Eind November bedroeg het aantal werklozen 62704, dat is ruim 19000 meer dan eind Novem ber 1948, toen dit aantal 43068 bedroeg. Eind October van dit jaar waren er 49246 werklozen. Deze cijfers hebben alleen betrekking op mannelijke werklozen. De ongunstige ontwikkeling van het aantal werklozen is voorna melijk een gevolg van het intre dende winterseizoen. Gemiddeld zijn er thans in Nederland 13 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Dit gemid delde bedraagt voor Groningen, Friesland en Drente resp. 17, 18 en 37. Het aantal vrouwelijke werklozen daalde van 5759 tot 5176. UITSTEKEND MUSICEREN ALKMAAR. Als ooit de H.O. V. een spontane hulde voor hon derd procent verdiende dan was het zeker wel deze concertavond. Een fijnzinnige programma-keuze, welke men zelfs in Amsterdam lang niet alle dagen kan beluiste ren. Uitsluitend noviteiten van de eerste rang, en dan is het be grijpelijk dat de recensent niet goed snapt, waarom een Chopin- avond is uitverkocht, en men voor een zeer rijke verscheiden heid, maar matige belangstelling toont. Het begon al met een stijl volle interpretatie van Debussy's Prélude a l'après-midi d'un faune, geïnspireerd op een gedicht van Mallarmé. De solist van de avond, de pianist Luctor Ponse, speelde daarna Ballade voor piano en or kest van Fauré, een romantisch stuk dat oorspronkelijk voor pia no is geschreven. Dit was weer een aangename kennismaking met een pianist van betekenis, welke tegenover het kunstwerk een die nende houding aanneemt, met andere woorden de juiste hou ding. Ook in de Fantasie voor piano en orkest van Debussy hadden we de hoogste bewonde ring voor zijn artistieke inter pretaties. Zijn succes was groot en de solist liet gul dirigent en orkest in de gebrachte hulde delen. Nog twee orkestwerken moeten we even onder de loupe nemen, n.l. Valses nobles et sen- timentales van Ravel en L'Ap- prenti sorcier van Paul Dukas. Dat Ravel's partituur in geeste lijke zin wisselvallig is zal ieder een wel willen onderschrijven, om beurten wisselt hier de inspi ratie en het vakmanschap. Het brillante besluit vormde L'Apprenti sorcier van de Franse componist Paul Dukas. De Tove naarsleerling is de Nederlandse vertaling en geschreven naar een ballade van Goethe. Een buiten gewoon geestige interpretatie, want dit stuk is in wezen een „Scherzo". Een extra compliment voor fagot en trompetten lijkt ons gerechtvaardigd. De aanwezige luisteraars heb ben het gebodene bijzonder ge waardeerd. het werd een ovatie voor Toon Verhev en zijn toe gewijde orkestleden. Wat Alk maar in de H.O.V. nu bezit is van grote culturele waarde. De samenwerkende Alkmaarse cultu rele verenigingen die het met de H.O.V. eens waren althans met woorden kunnen nog een gro tere propagandistische activiteit ontwikkelen, dit is noodzakelijk, want anders zou het wel eens kunnen gebeuren dat Alkmaar door het verlies van de H.O.V. een behoorlijke achteruitgang in cultureel opzicht zou moeten no teren. Laten we hopen dat dit niet gebeurt. W. SCHREURS ALKMAAR. 7 Dec. Exportvei ling. Witlof I 50—72, II 39—46: rode kool 611; savoye kool 5.50 9: spruitkool I 50—72: boere- kool 1637, sla kas 8, andijvie 21.5043.50: rode bieten 68. winterpeen 4.8011, waspeen I 10—24. uien I 16—22. II 4—11, prei 1628.50. Soepgr. 613.50. selie 67.50, knolsoepgr. 1618; druiven Alicant 1.401.54; ap pelen Bramlev Seedling 17, Jona than II 2337. peren: Gieser Wil deman 719, St. Germain 711. Zwijndrechtse Wijnpeer 12—26.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2