DIT IS ONZE LAATSTE KANS" Verdediging van regering maakte indruk De V.V.D. stemt aaneengesloten vóór Mislukte roofoverval op postagentschap Hoograven Afbranden van de oude verf was niet toegestaan ERICAIH HEATER ADEL De grote beslissing Suiker 8 cent per kg lager? )p Theater l WRAKE i de wieg Mayerling HERAZADE EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] 2de Kamer aanvaardt resultaten van R.TC. Vrijdag 9 December 1949 45e Jaargang No. 11739 H De Paleisbrand te Den Haag Brandweer maakte ook een fout Geval van pokken op de Kota Inten Reeds 10.006.208 inwoners De inpoldering van het Uselmeer Kroniek en Kritiek Amsterdamse E.V.C. uit het G O 54 9 DEC. ST CURTIS in: •Film) 2, 5 en 8 uur. r AF: IEERD jeg. boven 18 jaar, IER RGAST ■en flnif het lied! ïur; Zaterdagavond 30, 7 en 9.30 uur; iere morgen tussen 10 uur af. !641 9 DEC,: (LANCHER, JEAN BUCOURT. ig filmwerk. Een van de cinemato- 18 jaar. 8 uur; Zaterdag 4.30. 7 uur en 9.30; uur. Zondags uit- 3 9 DEC.: /ONNE DE in: van de beroemde in sprankelende Toegang 18 jaar. 8 uur; Zaterdag 7 4.30, 7 uur en 9.30 matinée stem toebehoorde, r te binnen schiet, nen en als ik dan terug!" Hij haalde vijf goudstukken orgvuldig af. Maar 1 met de hem niet astgesteld worden, ij schreef het „ge- p een papier. Dit geleend had. Ver natuurlijk verloor de kaarttafel ver- ik hem een lange Nieuw 2ftbor>neroer>fcspri}s f 4.25 per kwartaal, f ,1.4a per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie >6 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aWe edities 26 ct. per nrwrn., minimum f 4 rfamrlieberfehten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. iBij contraot belangrijke korting. Directeur: 'E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. (Bankrelaties*: MoocdecbankMederi. Cuedieibank HiET FE7T Buiten God is t nergens veilig. (V ondel) A r S H I VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 S0UVEREINITEITS0VERDRACHT GOEDGEKEURD DE GROTE SPANNING IS GEBROKEN: de Tweede Kamer heeft in de afgelopen nacht, tegen twee uur, met 71 tegen 29 stemmen, het wetsontwerp inzake de souvereiniteits- overdracht van Indonesië aanvaard, üet was, volgens een mededeling van de Kamervoorzitter, de eerste maal in de parlementaire geschiedenis, dat alle Kamerleden aan een stemming deel namen. Voor gestemd hebben de 32 leden van de K.V.P., 27 van de P.v.d.A., 4 van de C.H. en 8 van de V.V.D. Tegen waren 5 leden van de G.H., de 13 leden van de A.R., de 8 commu nisten, de 2 St. Gereformeerden en de heer Welter. Van de CH. hebben voorgestemd freule Wttewaal van Stoetwegen, en de heren Tilanus, Kikkert en v. d. Wetering, tegen waren van de C.H. de heren Beernink, Schmal, v. d. Feltz, Krol en de Ruiter. A. R. blijft tegen. Om zeven uur maakte de Kamer een aanvang met de replieken. De heer Schouten (A.R.) bliift strijd aanwezig achten met de zin van de grondwet van 1948. De Unie waarborgt zd. noch de menselijke rechten en vrijheden, noch de voorwaarden voor deugdelijk be stuur. De regering had de Kamer op een vroeger tijdstip moeten en kunnen raadplegen. De jonge staat is daarnaast nog te onvoldragen Tot het laatste ogen blik bleef de spanning in de Tweede Kamer over het wets ontwerp betreffende de over dracht van de souvereiniteit over 'Indonesië gehandhaafd. Ze bleef er daarom tot het laatste ogenblik in omdat weliswaar na de heer Tilanus, voor enige van zun christelij k-historische politieke vrienden, ook de heer Oud te kennen had gegeven, dat M hoopte te kunnen voor stemmen. Maar dit zou hem slechts gemaK- keliiker gemaakt worden, mdien zijn amendementen werden goed gekeurd en om half twee werd zijn amendement om de beslui ten van de Unie van Nederlandse zijde althans door een minister te doen medetekenen, verwor pen. Toen even later echter zijn amendement, dat een stimulans beoogt in de wet te leggen, om het zelfbeschikkingsrecht volle dig tot zijn recht te doen komen, door de regering werd overgeno- men, was er alle reden te ver- wachten, dat de lucht, althans in de hoek van de V.V.D.. weer wat zou opklaren. En zo is het geschied. Alle acht leden van de fractie der Partij voor Vrijheid en Democratie hebben hun stem voor het ont werp uitgebracht. Daarmede was het pleit al beslecht zelfs al zou den alle negen C.H.-leden heb ben tegengestemd. Dit is echter niet gebeurd. Vier van de Tila- nus-fractie stemden voor en zo haalde het ontwerp, met de 32 K.V.P.-stemmen en de 27 stem men van de P.v.d.A.., in totaal 71 stemmen, terwnl 67. zij het minimaal, voldoende was ge weest. Met alle A.R. s en acht communisten, stemden de twee St. Ger. en de heer Weiter plus de vijf Christ. Hist., tegen, een vreemdsoortig, heterogeen gezelschap! De verdediging door de minis ters van Maarseveen en Stikker vooral mocht zonder twijfel kra nig genoemd worden, maar zn hebben duidelijk de indruk ver sterkt. dat Nederland onder dwang gehandeld heeft. Onder druk van de internationale me ning. De moeilijkheid voor de toekomst bliift dan ook, dat de vraag gesteld moet worden, wel ke betekenis het veel-genoemde vertrouwen heeft, nu de Volks vertegenwoordiging, zo duidelijk in een dwangpositie verkeerde en duideliik onder druk var.: „we willen het eigenlijk allemaal an ders, maar het kanniet anders haar beslissing moest nemen, zo dat het, in elk geval voor een groot deel van de voorstemmers, contre-coeur geschiedde Voor tal van argumenten pro en contra gold zonder twijfel, dat zij nu eenmaal moesten worden gebruikt, om een standpunt te verdedigen, c.q. te motiveren, dat reeds beslist was. Zo zal het al lemaal wel waar .ziin. dat op de R.T.C. een zeker vertrouwen tus sen Indonesische en Nederlandse leidende figuren is gegroeid, maar het is nog niet zo lang ge leden, dat er over bepaalde Indo nesische figuren anders werd ge dacht. Tenslotte was het eveneens buiten kijf, dat het, zoals de zaken nu eenmaal ge lopen z ii n. practisch met mo gelijk was. een andere beslissing te nemen, dan de Kamer nu ge daan heeft. Wij hadden geen an dere keuze, is er voortdurend ook in de debatten van Donder dag gezegd. Maar dat we geen andere keuze hadden, -dat is, naar wij moeten herhalen met een uitspraak in ons jongste ar tikel van deze week. de schuld v§n het beleid van dit kabinet. En dit beleid heeft niet zo veel bewondering ondervonden. om hieraan reeds nu de souverei niteit over te dragen. Het zelf beschikkingsrecht is naar later verschoven en naar de mening van de heer Schouten in feite ter zijde gesteld. lij de garantie van de Unie kon spr. geen vertrouwen hebben. Het beroep van Prof. Romme om tot eenheid te komen beantwoordde spr. met de vraag wat de heer Romme in het ver leden had gedaan om tot die, nu begeerde, eenheid te geraken. De rede van Minister Stikker had voor de -r Schouten geen nieu we gezichtspunten geopend. Dit alles was bekend. Tot zijn conclu sie komend zeide spr., dat zijn geweten hem niet toelaat om voor dit wetsontwerp te stemmen. Dit wetsontwerp is niet enkel het gevolg van incriinen van der den, maar ook mede een vrucht van het door de regering geveerde beleid. Snr.'s fractie kon aan dit Wetsontwerp noch actief, noch passief medewerken. Prof. Romme contra 6 prof. Gerbrandy. Prof. Re. (K.V.P.) sloot zich aan bij het betoog van de Minis ter van Over-eese Gebiedsdelen waar deze gezegd had dat de mate van instemming in deze Kamer van grote invloed zou ziin op de verhoudir" in Indonesië. Ine1 jr- daad hebben princ'-iële verschil len samenwerking tussen de heer Schouten en hem verhinderd. Thans -eat het echter om de toe komst van ons volk. De heer Schouten zou zich moeten kunnen losmaken uit de ban van het ver leden. Na enig antwoord aan de heer Oud (zie elders) zei prof. Romme tot prof. Gerbrandy, dat het zeer zeker niet zo is dat men deze Unie altijd voor ogen heeft ge staan. Maar hii neemt liever dit „iets" dan het volstrekt „niets" van de heer Gerbrandy. Voor de rede van de heer Meye- rink had prof. Romme eerbied. Temeer tragisch vond hii het daarom ook dat deze wilde vluch ten voor de werkelijkheid. Welter antwoordt. De heer Weiter begon met te constateren, dat de heer van der Goes van Naters blijkbaar aan een Soetardjo-complex leed. Hii stel de daarom voor het Koninklijk Besluit waarbij deze petitie werd afgewezen aan de handelingen toe te voegen. Zelfs in 1939 waren de partijgenoten van de heer v. d. Goes, de Ministers v. d. Tempel en Albarda van mening dat niet in deze richting moest worden ge gaan. Waarom, zo vroeg de heer Welter, is de interimregeling, waarover met de Federalisten overeenstemming was bereikt, nooit uitgevoerd? De regering was bang voor Djogja. De taal die van de regeringtsafel heeft geklon ken, zo besloot spr., is het beste als uit de stemverhouding zou kunnen worden afgeleid. Veel had anders kunnen, had anders moeten gaan. Oyer de precieze verantwoordelijkheden zal nog veel moeten worden ria- gepraat. Zij tellen niet licht. De risico's, welke genomen worden met de goedkeuring van dit ac- coord, zijn niet onder stoelen en banken gestoken, men heeft her haaldelijk over nog te verwach ten moeilijkheden gesproken. Maar ook over goede verwach tingen. Laten wij allen hopen, dat de laatste het zullen winnen. En dat, als straks de laatste hin dernis van het nog te vrezen ver zet in de Eerste Kamer genomen is, zii het gelijk aan hun zijde zullen hebben, die hopen en ver trouwen, dat er op de nu geleg de grondslag een goede samen werking kan groeien, die Oost en West werkelijk dichter tot elkaar Zal brengen. Indien van beide kanten goede wil aanwezig is, zou een goede verstandhouding kunnen uit groeien boven de formele docu menten uit, die hopelijk nog iets zal terecht brengen van de scho ne idealen, welke zo lang ten aanzien van een betere verhou ding tussen het Oosten en het Westen gekoesterd zijn. Dat zal te beter kunnen, indien algeme ner het vertrouwen tot zekerheid groeit, dat eveneens boven, ver boven de formele overeenkom sten uit, voor het welslagen van de nieuwe rechtsorde in Indone sië, tot heil van het milbocnon- volk daar onmisbaar is de rijke zegen Gods. wiens zon schijnt over alle volken en wiens recht vaardigheid universeel en onge- wogen, wordt uitgestort over alle rassen. bewüs dat de regering moe is. Zii zou daarom goed doen heen te gaan. Tilanus stemt voor. De heer Tilanus (C.H.) had in eerste aanleg niet over verant woordelijkheid willen spreken. Nu anderen dit wel hadden ge daan, wilde hii zijnerzijds vaststel len, dat de beslissing in feite reeds in 1946 bij de aanvaarding van de motie Romme—v. d. Goes van Naters gevallen was. Alles nog eens overwegende en de conse quenties van verwerping daarbij betrekkende was spr. tot de con clusie gekomen dat hij, met enkele leden van zijn fractie de regering zou moeten volgen. Zijn laatste wens was dat de souvereiniteits- overdracht sober zou geschieden. v. d. GoesWelter. De heer v. d. Goes (P.v.d.A.) keerde zich nog eenmaal tegen de heer.Weiter. Zijn politiek als mi nister was van een noodlottige beperktheid geweest. De heer Welter is bevreesd voor Commu nistische overheersing; dat de Communisten hier tegen het wets ontwerp zullen stemmen, moest juist hem echter wel iets zeggen. De heer v. d. Goes besloot met een laatste beroep te doen op de heer Meyerink om zich van het A.R. standpunt los te maken. V.V.D. vóór. De heer Oud (V.V.D.) bleef de inhoud van de regeling onbevre digend vinden. Met de minister •gelooft spr. echter dat dit wets ontwerp onze laatste kans is. Ook vreest hij de gevolgen die ver werping zou hebben. De heer Schouten had zich z.i. op de basis van de realiteit moeten stellen. Ook na de toelichting van prof. Romme blijft hij van mening dat de tegenstanders bij verwerping moeilijk medewerking van de voorstemmers zouden kunnen ver zoeken. De K.V.P.-fractie blijft hij verantwoordelijk achten. Moeilijk bleef voor spr. en zijn vrienden de kwestie van de minderheden. Wordt zijn desbetreffend amen dement aangenomen, dan zou hem en de zijnen de beslissing veel lichter vallen. C.P.N. scheldpartij. De heer Wagenaar (C.P.N.) ge bruikte zijn spreektijd om scheld woorden te uiten aan het adres van de Indonesische leden. Hij werd herhaalde malen door de voorzitter onderbroken. De pijl van Gerbrandy. De heer Gerbrandy zeide slechts een enkele pijl op de heer Romme te hebben afgeschoten, maar het schot bleek z.i. raak te zijn geweest. Hij, Gerbrandy, had gedaan wat nog geen enkele Mi nister President vóór hem had ge daan, n.l. hij had een Indonesiër in zijn kabinet opgenomen. Ook hij wil nieuwe verhoudingen, maar eerst herstel van recht en orde. De heer Schmal (C.H.) bleef bij zijn bezwaren en evenzo deed dit Ds Zandt (S.G.P.). Minister van Maarsseveen con stateerde dat de gedachtenwisse- ling tussen regering en Kamer zeer vruchtbaar is geweest. De taak van het hoofd van de Unie is duidelijk omschreven. Het amendement Oud inzake de min derheden ontmoet bij de regering geen bezwaren. Voor politie ambtenaren die in moeilijkheden zouden kunnen komen, ziin reeds verdere maatregelen getroffen. De staatssecretaris van Marine constateerde dat de heer Weiter reeds een afscheidssaluut aan de Marine had gebracht. Toch ware het beter hier no.j. even mee te wachten. Uit de Unie kan een lotsverbondenheid groeien. De taak van de Nederlandse Marine blijft het beschermen van de Ne derlandse belangen, overal in de wereld. Minister Stikker gaf de mening van enkele leiders van het Indone sische bedrijfsleven. Zii achten -i- tificatie van het R.T.C.-accoord dringend gewenst. Ratificatie is de enige kans op behoud van Leden van het Engelse vrouwen legercorps, van boveh de acht tien en onder de dertig jaar, hebben een eigen band opgericht. Hier ziet men de dames in het Queen's kamp te Guildford (Surrey) oefenen, maar.... onder de leiding van een man. Deze man is de dirigent Coddard van hef Bedfordshire en Hertfortshire regiment. Een 26-jarige jongeman L. J. W. den omhoog staken, behalve een Schenauw, inwoner van Hoograven bij Utrecht, zat in geldnood en heeft zich derhalve Woensdagnacht door het ingooien van een ruit van een winkel in de Viestraat te Utrecht, waarin wapens worden verkocht, meester gemaakt van een revolver. Gisterenmorgen kocht hij een zwarte baard en plakte deze tegen zijn kin. Gisterenmiddag om 14.30 uur trachtte hij vervolgens 'n roofoverval te plegen op een post agentschap, dat gevestigd is in de boekwinkel van de Fa. de Weduwe E. Bakker te Hoograven. Toen hij aan de bejjrt was haalde hij bij het loket plotseling de revolver te voorschijn en riep: „Handen om hoog" tot de juffrouw, die hem be diende. Er waren op dat moment een 5- tal vrouwen en 2 mannen in de winkel aanwezig, die allen de han- man, die vlak achter de overvaller stond. Intussen deed de jongeman een greep in de geldtrommel, maar terwijl hij enkele bankbiljetten trachtte te grijpen, pakte dé achter hem staande man hem beet en ont stond er een worsteling. De man, die de overvaller beet had gegre pen, raakte aan het hoofd gewond en de overvaller zelf sloeg op de vlucht, achtervolgd door de andere aanwezigen, die allen: „Houdt de dief" riepen, vluchtte Schenau en kele straten door en trachtte zich tenslotte buiten adem in een brand gang achter een schutting te ver schuilen. Hier werd hij door in middels gewaarschuwde politieagen ten overmeesterd en vervolgens naar het politiebureau gebracht. De revolver, die hij op zijn vlucht had weggeworpen, werd in beslag.geno- men. mensenlevens en investeringen. Een uur na middernacht kon aan de artikelsgewijze behande ling van het ontwerp worden be gonnen. In het Uniestatuut staat dat de besluiten van de Ministers conferentie door de wederzijdse parlementen moet worden goed gekeurd. De heer Oud (V.V.D.) wilde hieronder voor Nederland verstaan, behandeling zoals bij een wet gebruikelijk. Prof. Rom me en de heer v. d. Goes van Na ters vreesden dat dit in feite toch een wijziging van het overeenge- komene zou betekenen. De heer v. d. Goes wilde in het bijzonder de kans dat zich een eigen Unie- recht zou ontwikkelen niet af snijden. Het amendement werd met 37 tegen 62 stemmen verwor pen. Vóór waren V.V.D., A.R., Staatk. Gereformeerd, Schmal en enkele leden van de P.v.d.A. Het amendement-Oud, waarbij wordt bepaald dat echter zonder vooraf gaand overleg van de R.I.S.. hetzij bij de UNCI, hetzij bij enig ander orgaan der Verenigde Naties, die stappen zullen worden gedaan welke bevorderlijk kunnen zijn aan een volledig tot zijn recht komen van het Zelfsbeschikkings- recht, werd door de ministers overgenomen. Tegen 2 uur begon de stemming, die het verlossende einde bracht. ONZEKERHEID VEROORZAAKT STAGNATIE (Eigen bericht) Zoals bekend, is van regerings zijde medegedeeld, dat de verho ging van de varkensvleesprijs ge deeltelijk zou kunnen worden ge compenseerd door een verlaging van de suikerprijs. Omtrent dit laatste staat nog niets met ze kerheid vast, zo vernemen wii; wel koestert men de verwachting dat de suikerprijs inderdaad met een bedrag variërende tussen 5 en 10 cent per kilo vermoedelijk 8 cent) zal worden verlaagd, maar anderzijds verluidt, dat departe mentale kringen zich tegen deze maatregel verzetten. De bestaan de onzekerheid oefent inmiddels een stagnerende werking uit op de gehele suikerverwerkende in dustrie, die haar bestellingen na tuurlijk opschort, in afwachting van de komende prijsverlaging. Het voormalige hoofd van het bureau van de intendance der Koninklijke paleizen J. J. W. uit Wassenaar stond Donderdag te recht voor de Haagse rechtbank, daar hij verantwoordelijk werd geacht voor de brand, die op 18 Mei 1948 in het paleis Noordeinde uitbrak, waardoor de gehele bo venverdieping werd verwoest en aanmerkelijke waterschade werd aangericht. Volgens de dagvaarding zou verdachte hoogst ondoordacht en onverantwoordelijk zonder toe stemming van B. en W. en zonder de goedkeuring van de Haagse brandweer zijn goedkeuring heb ben gehecht aan het doen afbran den van verf. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de schilders patroon, die het werk had aan genomen, een jaar tevoren de achtergevel van het baleis persé niet wilde afbranden, daar hem dit te gevaarlijk voorkwam. Jhr. Ir. Sickinghe, hoofd van de intendance der paleizen, ver klaarde als getuige gehoord, dat het hem niet bekend was, dat een goedkeuring van de brandweer voor bepaalde werkzaamheden aan openbare gebouwen vereist was. Verder verklaarde hii niet te hebben ingezien, dat het af branden zo gevaarlijk zou ziin. In het door deze getuige onderteken de „bestek" der werkzaamheden stond uitdrukkelijk vermeld, dat alle voorzorgsmaatregelen tegen brand genomen moesten worden. Een andere getuige, de heer van de Wetering, opzichter van het Kon. Paleis, had tegen verdachte gezegd: „het moet een piekfijne gevel worden. Hii moet eerst wor den afgebrand". De derde getuige, een officier van de Haagse brandweer, zei, dat hij, in overleg met zijn comman dant op de telefonische vraag van verdachte, of het „afbranden van oude verf" in het bestek mocht worden opgenomen, had geant woord: „niet afbranden". Waarom men zich aan dit parool niet heeft gehouden, bleef een open vraag. Een getuige-deskundige noem de het paleis Noordeinde een trek- nest en betoogde verder, dat er vier branden waren ontstaan. De officier van Justitie meende. Men deelt ons van militaire zijde mede, dat een opvarende militair van het troepentransportschip „Ko ta Inten", op thuisreis naar Neder land, te Aden is opgenomen, lij dende aan pokken. De betrokken familie is op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de normale datum vermoedelijk 24 December, worden gedebarkeerd. De opvarenden zullen in dat ge val op de gebruikelijke wijze naar huis worden vervoerd. dat in deze zaak ook andere per sonen vervolgd hadden kunnen worden, b.v. de heer Sickinghe. de opzichter van de Wetering en ook de brandweer zelf. die door een gat te maken onder de dak lijst een trekgat maakte, waar door het vuur naar binnen sloeg. Spr. acht verdachte echter de meest verantwoordelijke persoon en eiste een geldboete van 500 gulden subs. 50 dagen hechtenis. Een schadevergoeding zou in aanmerking nemende, dat de brandschade 380.000 gulden be droeg slechts 't effect hebben van een druppel in een emmer water. De verdediger was van oordeel, dat Jhr. Sickinghe juri disch verantwoordelijk is voor het doen afbranden van de verf. Uit spraak over 14 dagen Op 1 November bedroeg het aantal inwoners in Nederland 10.006.208, dus ruim zes duizend meer dan tien millioen, aldus het statistisch bulletin van het C.B.S. In October j.l. werden 7055 hu welijken gesloten, 18459 kinderen geboren terwijl er 5714 personen stierven. De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, tot welke conclusie het advies van de Zuiderzeeraad met betrekking tot de a.s. inpolde ringen in het zuidelijk gedeelte van het IJselmecr heeft geleid. Behalve enkele detailpunten, wel ke in dit stadium nog niet aan de orde zijn, houdt dit advies in: 1. In het zuidelijk gedeelte van het IJselmeer zullen uiteindelijk twee polders, gescheiden door een middenkanaal, op hoog peil worden gemaakt. 2. De Zuid-Oostelijke polder zal in twee delen, nl. een Ooster- en een Zuiderpolder worden uitgevoerd. 3. Het in het zuidelijk deel van het IJselmeer droog te leggen ge bied zal in het Noorden op het vas teland aansluiten, nabij Enkhuizen, en zal in het Zuidwesten worden begrensd door een lijn, ongeveer lopende van Muiderberg naar Uit- dam, zomede het middenkanaal. 4. Bij de inpoldering in het Zui delijk deel van het IJselmeer zal worden aangevangen met de Oo»- terpolder en eerst te zijner tijd zal ■worden uitgemaakt of daarna de Wester- dan wel de Zuiderpolder zal volgen. Aangezien de minister het advies eerst enkele dagen geleden heeft ontvangen, is het nog niet mogelijk geweest te dezer zake een beslissing te nemen, in het bijzonder ten op zichte van het beloop van de be grenzingen der in te polderen ge bieden moet voorbehoud worden 'gemaakt, mede uit technische over wegingen. Chinese regering naar Formosa HONGKONG, 8 Dec. (Reuter) Het nationalistische Chinese ka binet heeft, naar gemeld wordt, besloter het vasteland te verla ten en uit te wijken naar Taipeh op Formosa. De datum van de overtocht is nog niet bekend ge maakt. Taipeh zal de viifde na tionalistische hoofdstad ziin. Onbetamelijke import (A.) Een* Amerikaanse film maatschappij tracht in de Euro pese landen schoonheidswedstrii- den te organiseren. De knapste meisjes van die landen zouden in een belangrijk touristencentrum moeten kampen om de „ere-titel" miss Europa 1950. De Amerikaan se promotors van dit misselijk spel, hebben reeds een heel plan uitgewerkt om de uitverkiezing van een „miss Holland" mogelijk te maken. In iedere provinciale hoofdstad zou met inschakeling van bioscoop-exploitanten een ge westelijke schoonheidswedstrijd worden georganiseerd. De elf uit verkorenen zouden elkaar in Am sterdam ontmoeten voor de uit verkiezing van miss Holland 1950. Het zou aanbeveling verdienen, wanneer van stonde af aan scherp stelling wordt genomen tegen de import van deze Amerikaanse verdwazing. We weten niet of het mogelijk is op grond van de bepalingen in plaatselijke politie verordeningen die blijkbaar niet zijn afgestemd op bescher ming van onze geestelijke volks gezondheid tegen dit aller dwaaste en onwaardige gedoe op te treden door een verbod. Maar het ware veel juister en meer in overeenstemming met ons volks karakter. wanneer dit Amerikaan se pogen strandde op een onver zettelijke tegenwerking van ons volk. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor de Nederlandse bi oscoop-exploitanten zonder wier medewerking de opzet gedoemd is te mislukken. Individueel kan dit geschieden, doch het effect zou onmiskenbaar veel groter zijn. wanneer de Nederlandse Bioscoopbond heel de opzet als het Nederlandse volk onwaardig van de hand wees en zijn leden adviseerde hun medewerking hieraan te onthouden. Als die zich daartoe niet geroepen ge voelt op grond van ongebonden vrijheidsbegrippen, laat dan het Nederlandse volk op niet mis te verstane wiize laten blijken, dat het niet gediend is van dit soort Amerikanisme. Tijdens de behandeling van de begroting 1950 door de Amster damse gemeenteraad diende de heer de Groot (KVP) een voor stel in om de aanwijzing van de B.N.O.P. (een afdeling van de E.V.C.) als organisatie, die een afgevaardigde kan benoemen in de Commissie voor het Georgani seerd Overleg, met onmiddellijke ingang in te trekken. De heer de Groot motiveerde zijn voorstel, dat mede was on dertekend door de heren Herfst (P.v.d.A.) en Roosjes (A.R.). met te betogen, dat de B.N.O.P., in strijd met haar verklaring, zich aan de regels te onderwerpen, gemeentepersoneel tot staking heeft opgewekt en zulke stakin gen heeft gesteund. De communistische heer See- gers verklaarde, dat aanneming van het voorstel-de Groot een verscherping van de klassenstrijd zal betekenen. Hieraan voegde zijn partijgenote mevr. Teeboom- van West toe, dat als het grootste deel van het georganiseerd ge meentepersoneel geen gelegen heid meer krijgt, zijn stem te la ten horen, het eigen vormen zal kiezen om zijn eigen eisen te stellen. De V.V.D.'er Le Cavalier vroeg wat er van het G.O. overblijft, als de E.V.C. daar uit gaat. ter wijl ook circa een derde deel van het gemeentepersoneel. zijnde niet georganiseerd, daar geen deel aan heeft. Naar zijn me ning moet het G.O. op de helling. Het voorstel-de Groot werd met 27 tegen 9 stemmen (die der aanwezige communisten) aange nomen. Toen mevrouw Delana Aldrich uit Montrose (Colorado) ter gelegenheid van haar 103de verjaardag een diner kreeg aan geboden, zou zij met de auto worden gehaald. Zij weigerde echter van de auto gebruik te maken en liet zich door haar 80-jarige zoon Jessie in een kruiwagen feestwaarts rijden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1