I" Voortzetting van de inpoldering geeft duizend agrariërs bestaansmogelijkheid 50.000 H.Anieuw land Aanbevelingen van Parijse Conferentie ter goedkeuring naar de regeringen Grote textieldiefstail uit havenloods opgehelderd m Peetvaders zoeken een naam Adrianus Pelt Groot verlof Amerika kan voor 100 millioen Nederlandse producten invoeren EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vijf landen piekeren over een naam Zaterdag 10 December 1949 45e Jaargang No. 11740 Zuiderzeefonds in de Kamer m MÊk Nieuwe economische en monetaire Unie PRIJS VOOR SUIKER wordt niet verlaagd Extra bouwvolume Yoor 1950 Intern, bewind over Jeruzalem Maar dit jaar is het nog om de 50 Zal „Sientje" Bintje gaan vervangen? Nederlandse klokken naar Amerika K.N.V.B. herdenkt 60-jarig bestaan Kroniek en Kritiek Australië heden naar de stembus Verdraait Van Acker de waarheid? A a^e%q50. V&D Uw tandarts zal het U zeggen„alleen Prodent bevat Dispergon tegen tandsteen". Vraag daarom nooit tornaar naar „tand pasta"... eis Prodent! Heerlijk schuimend! P 404 fergebleven goud- te hij, dat er nog er dus al honderd ;ken van de dertig verschuldigd was! er die geheimzin- e er nu tien meer en win je vandaag éér niet, wie hem il aan de bekoring lot de kist en ging de herberg. Maar irte gedaante hem Hmr Frnfr 'Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4a per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie V6 ct. per m.m., fronimum f 2.50; tn aHe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 'familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur'. E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOOBN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Kjnen), K 2209; DEN HELDER, Keizerstrgat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 4&V-' 1 Zr.' Na afloop van de nachtelijke zitting waarin de Tweede Kamer het wetsont werp Souvereini- teitsoverdracht In donesië aannam, verd deze foto ge nomen. V.l.n.r. de ministers Lieftinck, Schokking, Stikker, van Maarseveen en Hötzen. Staand staatssecretaris schout bij nacht H. C W. Moorman, dë ministers Teulings, loekes, Wijers, v. d. Brink en Rutten. De conferentie tussen Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden is gisteren te Parijs geëindigd, nadat een gemeenschappelijk rapport was opgesteld, waarin de vorming van een economische en monetaire Unie tussen de vijf landen wordt aanbevolen, zo werd in een communiqué medegedeeld. Het rapport zal, naar het communiqué verder bekend maakt, aan de vijf regeringen ter goedkeuring worden voorgelegd. De delegaties hebben met alge mene stemmen de naam „Fritalux" verworpen. Zü zullen, zodra hun werkzaamheden voldoende gevor derd zijn, een geschiktere naam voor de groepering zoeken. Kringen, die in nauwe relatie staan tot de Franse delegatie, deel den mede, dat het door de confe rentie opgestelde rapport de vol gende hoofdpunten bevatte: 1. De wisselkoersen tussen de vijf lan den zullen gewijzigd kunnen wor den, wanneer daartoe om econo mische redenen behoefte gevoeld wordt. Er kwam geen gemeen schappelijk besluit tot stand over de vraag of deze wisselkoersen zullen worden vastgesteld, dan wel aan de invloed van vraag en aanbod onderhevig zullen ziin. 2. In het rapport wordt de vor ming van een gemeenschappelijk valutafonds bepleit. 3. De viif lan den zouden vrije invoer van bank biljetten ondefling toestaan. Ex port van bankbiljetten in het bijzonder door touristen zou aanmerkelijk vrijer gemaakt wor- 's GRAVENHAGE, 9 December. Naar de Minister van Landbouw, Visserijen voedselvoorziening me dedeelt, is het om technische re denen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. In de onderhandelingen, die thans gevoerd worden met de stich ting van de arbeid over lonen en prijzen zal ook de prijsstijging van het varkensvlees en het feit dat een gedeeltelijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van besprekipgen uitmaken. LABOUR HOUDT ZETEL VAN ZUID-BRADFORD Bii de tussentijdse verkiezing voor een parlementszetel te Zuid- Bradford (Yorkshire) heeft de Labourpartii met een meerderheid van 4022 stemmen haar zetel be houden. In 1945 had Labour een meerderheid van 9002 stemmen. De socialisten hebben sinds 1945 alle zetels behouden* ONDERNEMERS NAAR ATJEH voor herstel economische betrekkingen MEDAN, 9 Dec. (Aneta). Met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. zijn uit Batavia te Medan aangekomen 3 vertegenwoordi gers van de ondernemersbond voor Indonesië, die, samen met 2 ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven te Medan, op uitnodiging van mr. Sjafrüddin, de vice-mi- nister-president der republiek met standplaats te Kotaradja, zich naar Kotaradja zullen begeven voor het voeren van besprekingen, als een eerste stap op de weg naar het herstel van de econo mische betrekkingen. den. Aan Fransen zou b.v. wor den toegestaan ruim 80.000 francs aan buitenlandse valuta het land uit te voeren. 4. Kapitaalbewegin gen zouden worden vergemakke lijkt. 5. Invoerquota zullen door elke partner met minstens 60 pro cent worden verminderd, zonder dat daar tegenover een verhoging van de douanetarieven zou staan. 6. Duitsland moest worden uitge nodigd tot de groepering toe te treden, doch dit kan slechts op regeringsniveau geregeld worden. Het rapport bevat dan ook geen verder advies ten aanzien van deze kwestie. Mr. J. in t Veld, de Minister van Wederopbouw, heeft Vrijdag tijdens een bezoek aan Tilburg medegedeeld, dat de provincie N. Brabant, boven het voor 1950 reeds toegewezen bouwvolume, nog een extra toewijzing zal krijgen. Over de omvang kon de minister nog geen mededeling doen, wijl ook andere provincies een extra toe wijzing zullen krijgen. Nog 250 Tsjechische priesters in de cel Het te Rome verschijnende katholieke blad „II Quotidiano" schreef Donderdag, dat de onlangs te Praag afgekondigde amnestie voor Katholieke priesters „een pseudo amnestie" was geweest en dat er zich nog steeds 250 pries ters in gevangenissen bevinden. Vit een loods aan de IJsselhaven te Rotterdam werd op 11 Novem ber een grote partij textiel w.o. 1500 meter export kamgaren en 144 dekens, alles bestemd voor Zweden, gestolen. Men meende aanvankelijk, dat de goederen in een verkeerd schip waren gela den, maar door een andere in braak kreeg de politie er de lucht van waar de textiel zich kon be vinden. c Een gedeelte trof men aan in Noordeloos ten huize van de 31- jarige machinist C. A., die met zijn vrouw, de 30-jarige A. A. de G. werd aangehouden. Dezelfde nacht, Maandag 28 November, werden de dieven aangehouden en wel de 23-jarige havenarbeider D. van L„ de 41-jarige loswerk- man J. v. d. L. en de 41-jarige koopman F. A. K„ allen uit Rot terdam. Op de avond van de diefstal ziin de dieven met een gehuurde vrachtauto naar de Hudsonstraat gegaan en op goed geluk werd de loods B.B.O. gekozen, 's Nachts om 3 uur is van L. via een kapot raam naar binnen geklommen, verbrak het slot van één der deu ren aan de Lekstraat en liet de auto naar binnen rijden. UNO-COMMISSARIS VOOR LIBYE Renter meldt Hit Lake Success, dat de 57-jarige Nederlandse as sistent-secretaris-generaal van de Ver. Naties, de heer Adrianus Pelt is voorgedragen voor de post van Commissaris der Ver. Naties in Libyë, welk gebied op 1 Janu ari 1962 onafhankelijkheid moet krijgen. Heden zal de Algemene' Vergadering van de Ver. Naties over de voordracht heslissen. De heer Pelt was vroeger jour nalist en was gedurende enige tijd aan de voormalige Volken bond verbonden. In 1946 trad hü in dienst van de Ver. Naties. Bij de 50-jarige koopman A. van M. te Meerkerk werd een ge deelte van de goederen ongesla gen, maar de geschiedenis her haalt zich. De gestolen goederen wekten de begeerte van anderen op en deze stalen de helft ervan voor de tweede maal. De burgemeester van Molenaars graaf vond dit dubbel gestolen goed terug, toen hij Maandagmor gen j.l. aan het jagen was. Langs de weg naar Noordeloos vond hij het op twee plaatsen, drie kilo meter van elkaar verwijderd, tus sen struikgewas verborgen. Een gedeelte ter waarde van f2100. hebben de dieven op het Noord plein te Rotterdam aan een nog steeds onbekende verkocht. Op dit ogenblik is voor vijftien duizend gulden aan goederen ach terhaald. (Van onze parlementaire redacteur) Van de Indonesische kwestie naar het Zuiderzeefonds is een hele stap. Maar het leven moet doorgaan en zeker in de Tweede Kamer, waar dr. Kortenhorst gistermiddag aankondigde, dat hij in elk geval voor Kerstmis met de begroting wilde klaar komen. De heer Engelbertink (K.V.P.) slaagde er overigens ook heel aardig in om tussen beide onderwerpen een brug te slaan. Gisteren, zo merkte hij op, behandelden wij het wetsontwerp op de souvereiniteitsoverdracht, vandaag lezen wij in de begro ting van het Zuiderzeefonds, dat een poging zal worden onder nomen om weer een nieuw stukje aan het Nederlandse grond gebied toe te voegen! FLUSHING MEADOWS, 9 Dec. (Reuter). De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft heden met een flinke meerder heid besloten Jeruzalem onder een permanent internationaal bewind te plaatsen, dat zijn gezag zowel binnen als buiten de stad zal uit oefenen. Fort de Koek is overgedragen PADANG, 9 Dec. (Aneta) Op 7 December is Bukit Tinggi (fort de Koek) overgedragen aan de republiek in aanwezigheid van Nederlandse en republikeinse autoriteiten -en een waarnemer van de Unci. Na het vertrek der Nederlanders is de T.N.I. van twee zijden de stad binnengerukt. DEN HAAG, 9 Dec., Het Mi nisterie van Oorlog maakt bekend, dat met ingang van 20 December 1949 het volgende personeel van de landmacht, met inbegrip van de luchtstrijdkrachten, dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezon den. Ten eerste: dienstplichtige on derofficieren en korporaals met ka deropleiding, die voor 1 Januari 1947 zijn opgekomen, en ten tweede dienstplichtige korporaals zonder kaderopleiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgeko men. Van deze laatste groep zijn uitgezonderd de vooropge roepenen van de voorjaarsploeg '49. ongeacht tot welke lichting zij behoren. Vérvolgens zij döor wier vertrek organieke tekorten zouden ontstaan en tenslotte zij, die bij de LSK dienen en een technische vakopleiding genieten of hebben dra zij 24 maanden in werkelijke dienst zijn, met groot verlof ge zonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden verleend aan dienstplichtige on derofficieren en korporaals met kaderopleiding, die voor 1 Juni 1947 zijn opgekomen. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN De hierna genoemde losse brandstoffenbonnen verliezen met ingang van 16 December 1949 hun geldigdheid: Rantsoenbonnen „brandstoffen 11 eenheden 1949-'50", rantsoen bonnen „brandstoffen 6 eenheden 1949-1950", rantsoenbonnen „brandstoffen 1 eenheid 1948- 1949", rantsoenbonnen „brandstof fen voor a.s. moeders". Deze bon nen moeten uiterlijk op 15 De cember a.s. bij een brandstoffen- leverancier worden ingeleverd. NEW YORK, 9 Dec. (A.N.P.- Aneta). De waarde van de Ne derlandse uitvoer naar de V.S., die het vorige jaar 44 millioen dollars bedroeg, zal dit jaar 50 a 55 millioen dollars bedragen, aldus deelde de heer L. Smit, directeur voor exportbevordering aan de pers mede. De heer Smit, die na een ver blijf van 6 weken in de V.S. Vrij dag naar Nederland vertrok, ver klaarde, dat er na het door hem ingestelde marktonderzoek in de V. S. besloten is nieuwe Neder landse handelscommissarissen te benoemen, die zich te New York, Chicago, Los Angelos en Dallas (Texas) zullen vestigen. Hij zeide, dat er in Amerika een potentiële markt voor Nederlandse produc ten is van naar raming ongeveer 100 millioen dollars. Belangrijker dan deze raming is echter de vraag hoe de Nederlandse productie kan wordén verhoogd, zodat de uit voer naar de V.S. kan worden opgevoerd. De nieuwe regeling, waarbij 10 pet van de dollarop brengst van de uitvoer door de exporteurs zelf mag worden ge bruikt, heeft reeds een aanzien lijke stijging van de uitvoer moge lijk gemaakt, alduS de heer Smit. Naar hij voorts mededeelde, ziin betere methoden voor de afzet van Nederlandse producten in Amerika een van de voornaamste punten van de campagne, die de Nederlandse regering voert ter bevordering van de uitvoer naar de V. S. De organisatie van han delscommissarissen zal, in samen werking met de Nederlandse Ka mer van Koophandel in de V. S„ een reclamecampagne beginnen voor bepaalde soorten Nederland se goederen, welke tot dusverre vermoedelijk nog in het geheel niet in de V. S. zijn geïntrodu ceerd. Met hem verheugden zich ook de heren de Ruiter (C.H.), de Har- tog (V.V.D.) en Vondeling (P.v.d. A.) in de voortzetting van de in- podering. Het gaat om 50.000 H.A. grond, dat aan duizend agrariërs een bestaansmogelijkheid zal kun nen verschaffen. Minder voldaan was men over de departementale geheimzinnigheid, die om de plan nen is blijven hangen. De pers, al dus de heer Engelbertink, bleek heel wat beter ingelicht dan de Kamer. Nu was dan eindelijk wel het advies van de Zuiderdzeeraad ter inzage gegeven, maar ook dit kon in het huidige stadium niet meer bevredigen. Waar komt de polder? vroeg de heer de Ruiter (C.H.), want daar ging het ten slotte om. De heer Vondeling (P. v.d.A.) constateerde dat het advies conform de plannen van de minis ter was. Temeer reden om nu ook de ministeriële beslissing bekend te maken. Ook wilde hij weten of de westelijke en de beide Zuide lijke polders tot een twaalfde pro vincie zouden worden samenge voegd en welke naam die dan zou krijgen. In dit nieuwsgierige ge zelschap was de heer de Hartog (V.V.D.) zonder twijfel de meest bescheiden man. Hij volstond met minister Spitzen wijsheid toe te wensen bij de te nemen beslis sing. Over de verhouding in de Noord-Oostpolder waren de agra rische afgevaardigden niet al te best te spreken. In '47 is door de Kamer een schema goedgekeurd betreffende de uitgifte van boer derijen. Thans constateerde men echter, dat het hiermede niet al te nauw werd genomen. De klem toon viel op de Staatsboerderijen. Komen er nu nog meer? vroeg de heer Ruiter (C.H.) bezorgd en de heer Engelbertink (K.V.P.) bracht de minister onder het oog, dat er honderden jonge kerels ston den te popelen om aan de slag te gaan. De heer Vondeling liet hier een afwijkend geluid horen. Hij verdedigde de minister door te betogen, dat ook werd de klemtoon tijdelijk verlegd, het schema in zijn geheel toch wel in tact kon blijven. De heer Engel bertink (K.V.P.) bracht voorts de wildstand ter sprake. Deze nam abnormale proporties aan, zeer tot schade van de landbouw. Men mocht wel wat meer achter de ha zen aanzitten. De heer v. d. Weyden was van mening, dat de minister goed zou doen ook wat meer achter zijn col lega van financiën aan te zitten. Dat de minister de pachtprijzen in de Wieringermeer te laag vond, was hem allerminst naar de zin. Hij berekende dat er soms een verlies was van f28.per hec tare. Het ware gewenst wanneer de Grondkamers globale pacht prijzen zouden vaststellen. (Zie vervolg pag. 5) INPOLDERING VAN DE ZUI0ERZEE BORGERCOMPAGNIE. Op het ogenblik wordt „Sientje" door een deskundige commissie ernstig on derzocht of zij van het goede ras is. Indien dit onderzoek gunstig uit valt, wordt Sientje een ras-aardap pel, die op de vermaarde „Rassen- lijst" zal worden geplaatst. Voorlopig staat Sientje als S. 56 in een benedenhoekje van het Cen traal Rassenregister. Er is echter veel kans op dat zij, gezien haar eigensphappen en de resultaten op de interprovinciale aardappelras- proefvelden een belangrijke aard appel wordt. Haar hoge knollenopbrengst, ge makkelijke rooibaarheid, hoge zet- meelproductie en haar mooie uiter lijk geven Sientje volgens experts een goede kans om de wat aftake lende exportaardappel „Bintje" te gaan vervangen. „De mogelijkheid voor de Ne derlandse klokkengieters om hun producten in Amerika te verkopen is niet gering", aldus de heer G. Fritsen, klokkengieter te Aarle- rixtel, die juist van een vijfweekse zakenreis uit Amerika is terugge keerd. In geheel Noord-Amerika heeft men slechts een 60-tal carillons. De gemiddelde Amerikaan weet nauwelijks wat een beiaard of bei aard-spel is. Vooral in de komende jaren, als in de behoefte aan kerk klokken in Nederland voorzien is kan export naar Amerika voor vele Nederlandse klokkengieterijen een prachtige oplossing betekenen. In Glindeal (Ohio) noteerde de heer Fritsen een order voor 35 luid- klokken en bovendien voor vijf proefklokken, waarvan de eerste drie Vrijdagmiddag gegoten wer den. PLECHTIGHEID IN CONCERTGEBOUW Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de K.N.V.B. werd he denmorgen in het Concertgebouw te Amsterdam een sobere, stijl volle plechtigheid gehouden, waar bij Pim Muiier, de oprichter van de Bond het monument ter nage dachtenis van 2212 sportmakkers die de Bond gedurende de oorlog ontvielen onthulde, nadat dit door de heer Koolhaas aan de K.N.V.B. was aangeboden. Namens de minister van. O. K. en W. werd het woord gevoerd door dr. J. Miedema die met gro te waardering wees op de ont stellende hoeveelheid belangeloze arbeid die in de loop van 60 jaïen door duizenden is opgebracht om de voetbalsport tot haar huidige ontwikkelingsniveau te brengen. Onze sportbeweging maakt mo menteel een crisis door: zij be vindt zich op een tweesprong naar een meer materialistische of meer idealistische levenshouding. Spr. achtte 't gelukkig dat de K.N.V.B. de opvatting verdedigt dat de ideële grondslagen niet mogen wor den prijsgegeven. De heer K. Lots- ky begroette in het bijzonder de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern- hard. Ritm. Bischoff van Heems- kerek gaf een, historisch overzicht, en zeide dat de Bond het doel: het beoefenen van de sport, mede als middel voor de lichamelijke en morele ontwikkeling heeft be reikt. Hij gewaagde met voldoe ning van de in 1940 doorgevoerde fusie van dé sportbonden, en zag de toekomst, waarvan hij verdere expansie verwachtte, met ver trouwen tegemoet. Wij komen op een en ander Maandag uitvoeriger terug. De voorlichting (Sm.) Minister Stikker heeft in zijn overigens interessante rede menigeen verbaasd doen staan door zijn mededeling, dat de Ne derlandse regering alle? in het werk heeft gesteld, om de wereld opinie te overtuigen van onze op rechte bedoelingen in de Indone sische kwestie. Wij dachten, dat één van de grote fouten van ons juist geweest was, het gebrek aan goede voorlichting! Daar is ten minste nogal wat over te doen geweest. Wij herinneren ons bijv dat de Amerikaanse journalisten, die zo rampzalig zijn omgekomen, een heel ander boekje hebben opengedaan over de situatie daar en dat dit voor de openbare me ning in de Verenigde Staten van Noord-Amerika een „ontdekking" is geweest. Maar toen was het te laat. Bewijs, dat die journalisten door onze regering telaat waren uitgenodigd. Neen, aan de voor lichting heeft veel ontbroken en dat is een van de ernstige in de tragische fouten-reeks, welke op rekening van dit kabinet komt. Een goed ding eindelijk! was de uitzending van de forse rede van minister van Maarseveen, Donderdagavond'door onze radio. Daaruit heeft ons volk in elk ge val kunnen leren, dat de kwestie nog heel wat kanten heeft, waar menigeen te gemakkelijk over oordeelt. Maar ook de binnen landse voorlichting heeft lang ge haperd. Ondanks het optimisti sche geluid van minister Stikker.... Vandaag zullen bijna vijf milli oen Australische kiezers en kie zeressen ter atembus gaan tw verkiezing van de 123 afgevaar digden in het Huis. Men verwacht een uiterst span nende strijd tussen de socialisti sche regeringspartij en de liberale en boerenpartijen. De socialistische partij is sinds acht jaar aan het bewind geweest. Zuid-Oost Borneo aanvaardt R. T. C, KOTA BARU, 9 Dec. (Aneta). De raad van Zuid-Oost-Borneo heeft de R.T.C.-resultaten en de voorlopige constitutie der R.I.S. aanvaard. BRUSSEL 9 Dec. (ANP). Aan het verslag vair het secretariaat van Koning Leopold over de ge beurtenissen in de periode van Mei 1945 tot October 1949 ontlenen wij nog, dat op 5 Juni 1945 de toen malige eerste minister Van Acker een onderhoud had met de Vorst. Van Acker verklaarde Koning Leo pold, dat de regering er op stond, dat hij een definitief besluit nam. „Wat mij betreft", zo zeide Van Acker „ik ben voor de Koning. Ik heb de Ambassadeur van Groot- Brittannië gesproken. Deze achtte troonsafstand noodzakelijk. Ook de ambassadeur der V.S. achtte troonsafstand de enige oplossing". Met betrekking tot deze bewe ringen van Van Acker verklaart de Koning in zijn verslag dat hij 3 No vember 1945 een onderhoud had met de' ambassadeur der V.S. Sawyer. De Ambassadeur ver klaarde bij die gelegenheid, dat de ,,zgn. verklaringen, die hij zou heb ben afgelegd, volledig verzonnen zijn". Leden der militaire politie var het Kensington paleis hebber militaire uniformen vervaardigt uit verschillende geschiedkun dige perioden, )ecem jgeVo^®* de <*eU de Een service! HOORN V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1