Zal Oranje ongeslagen record (in A'dam ook ditmaal weer kunnen handhaven? HERPROEF Vertrouwen in Fries-Haagse voorhoede RADIO-PROGRAMMA de PAGINA 4 Zaterdag 10 December 1949 DENEN VIEREN JUBILEUM MEE Denen zonder Praest en Soerensen toch sterk genoeg NEDERLAND DENEMARKEN Zondags-evangelie tyERMOOENE (Van onze redacteur sport) In het kader van de jubileumviering van de K.N.V.B. zal morgen de interlandwedstrijd Nederland-Denemarken gespeeld worden. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat voor een ontmoeting met de Denen nimmer die grote belangstelling van het voetbal- minnend publiek heeft bestaan, als b.v. voor de duels met België, of de stoutmoedige krachtmetingen met de Engelse en Franse profs. Denemarken heeft als voetballand nu eenmaal niet veel van zich doen horen in vergelijking met de vertegen woordigers van vele West-Europese en Zuid-Amerikaanse landen. De ontmoeting van morgen belooft er dus een zonder emoties te worden, maar de kans is dientengevolge wel groot, dat de tienduizenden, die het Olympisch Stadion zullen be volken, een aantrekkelijke wedstrijd te aanschouwen zullen krijgen. Kopenhagen troef! Het Deense elftal, waarvan de opstelling verleden week reeds bekend werd, is inmiddels alweer gewijzigd. Erik Koeppen van Kobenhavn Boldklub, die Zondag j.l. geblesseerd werd, is op de rechtsbackplaats vervangen door Poul Petersen (Akademisk Bold klub), die oorspronkelijk links back was. Diens plaats wordt nu ingenomen door Knud Bastrup Birck, eveneens van Akademisk Boldklub. Jorgen W. Hansen, die arts is in een Zweeds ziekenhuis en wegens beroepsbezigheden ver hinderd is voor het vertegen woordigend Deens team uit te komen, is vervangen door Niels Bennicke (Kobenhavn Boldklub). Vóór de rest mag aangenomen worden, dat er geen wijzigingen in het elftal meer zullen aange bracht worden. Edvin Hansen, de spil van Koge Boldklub. die deze week pas een vermoeiende trip naar Joego-Slavië achter de rug heeft, en ook als spil van het nationale team staat opgesteld, zou morgen wel eens de nadelige gevolgen van deze toer naar het land van Tito kunnen ondervin den. Rechtsbuiten Hartvig Moeller komt voor de eerste maal in het Deense elftal uit. Carl Holm van Boldklubben of 1903 bezet de midvoor-plaats, en heeft de zware taak de Denen hun roemruchte stormram Praest. die thans voor een profclub in Italië uitkomt, te doen vergeten. In totaal is Koben havn Boldklub met vijf spelers vertegenwoordigd. ROOSENBURG ....gehandhaafd.... Minder sterk Op papier is het elftal minder sterk dan dat, wat een half jaar geleden in de Deense hoofdstad door Nederland met 21 werd geslagen. Deze wetenschap zou tot prettige conclusies kunnen leiden, doch het is dan van belang te bedenken, dat Wilkes inder tijd de winnende goal scoorde! Oranje heeft in het geheel reeds 13 maal de strijd met de Denen aangebonden. Zeven maal ein digde een ontmoeting in een over winning voor de onzen, driemaal werd het een gelijk spel, en drie maal triomfeerden de Denen. Wat het aantal tegen ons land ge speelde wedstrijden betreft, staat Denemarken op de vierde plaats na België (69), Duitsland (15) en Zwitserland (15). De laatste maal, dat de Denen in Nederland op bezoek waren, was in 1935. toen zij in Amsterdam met 30 ten onder gingen. Geen experimenten Wat het Nederlandse elftal be treft, dat morgen de strijd met de blonde Denen zal aanbinden, dit mag, in aanmerking genomen wat de Nederlandse voetbalmarkt de laatste tijd weet te bieden, soliede genoemd worden. Het experiment met de Scheveninger v. Geen en de Feijenoord-crack van Steen bergen in de wedstrijd tegen Djuurgarden was onbevredigend, en de keuze-commissie voelde zich genoodzaakt de voorhoede, zoals die tegen de Belgen aantrad, te herstellen. Waren de prestaties van Roosenburg en Schaap in Rot terdam dan niet van dien aard, dat hun wederopstelling geen punt van discussie behoefde uit te maken, van de andere kant bleek het toch ook zeer moei lijk, zo niet onmogelijk, in hun plaats twee binnenspelers op te stellen, waarvan redelijker wijze verwacht mocht worden, dat zij de Fries en de Hilver summer technisch en tactisch zouden overtreffen. Ook de verrichtingen van de Haagse linkervleugel hebben nooit reden tot uitbundig lofgezang ge geven. Clavan verspeelde tegen de Belgen zelfs opgelegde kansen en het woord „brillant" komt in Timmerman's woordenboek niet voor. Lenstra is In dit gezelschap wel weer een beetje de eenzame, die het moet hebben van een flitsende switch, een listige through pass of een effectvolle kopbal, doch die overigens een voorhoede in een voorhoede vormt, een los van het geheel ope rerende, zeer bewegelijke en daar om zowel voor de vijand als voor de eigen partij onberekenbare aanvalsspits. Het zou prettig zijn te weten, wanneer men er in zal slagen een homogene nationale voorhoede mèt Lentra op te bou wen. Het zal echter de vraag zijn, of men dit kunststuk ooit zal ver werkelijken. Tot de „soliditeit" van het elf tal draagt ook het midden-trio v. Schijndel-Terlouw-de Vroet bii. Dit wil echter weer geenszins zeggen, dat men nu zo maar op deze Rotterdams-Schiedamse com binatie mag bouwen, en zich ver der kan gaan occuperen met andere problemen, die er onge twijfeld dan nog wel op te lossen zullen zijn. Van Schijndel is lid van een club, die het 't vorig jaar tot het kampioenschap van Neder land bracht, en thans op de nomi natie voor degradatie staat. Of dat de reden is, dat hij de laatste weken, ook in wedstrijden van proef-elftallen, nog al eens inzin kingen had, kan niet met zeker heid gezegd worden, maar 't feit ligt er, dat deze jonge Schiedam mer thans niet meer zo constant speelt, als wij dit eerder van hem gewend waren. Hetzelfde mag mutatis mutandis van Terlouw gezegd worden. Men zou het tot nu toe niet geloofd kunnen heb ben, dat Sparta door zijn toedoen een wedstrijd verloor, of dat zijn onjuist opstellen in een wedstrijd van een vertegenwoordigend elf tal oorzaak tot uiterst gevaarlijke situaties zou kunnen zijn. En dat is de laatste weken toch allemaal gebeurd. De Vroet mist de vinnig heid en het doorzettingsvermogen waarmede een kanthalf zich aan een vijandelijke vleugelspeler moet vastklampen. Zijn reageren is nogal traag en er ligt soms een matheid over zijn spel. Als wij desondanks in dit trio vertrouwen kunnen en moeten hebben, dan is dit, omdat het reeds meerdere malen bewezen heeft de goede interland-stijl te bezitten en zich in het interna tionaal milieu thuis te voelen. Het is er Weer juist zo mee als met de critiek op de voorhoede: men kan een andere middenlinie wensen, doch men zal in Nederland moei lijk een betere vinden. KRAAK ....stutse der verdediging.... De opstelling van Everse wekt zeker vertrouwen, en de vervan ging van Schijvenaar door de Brabander van der Sluis is be paald een versterking van de ver dediging. De 3I-jarige Bossenaar, die reeds veel in vertegenwoor digende elftallen is uitgekomen, is momenteel in buitengewoon goede vorm en zal in de ontmoe ting van morgen voor de Denen zeker een behoorlijke sta-in-de- weg vormen. Kraak heeft zijn herverkiezing in het nationale team te danken aan zijn uitstekende conditie en aan het vertrouwen, dat hij door zijn zeer goede prestaties in voor gaande interland-wedstrijden ge wekt heeft. Hij wordt door Saris, Landman en de Munck wel ge ëvenaard, doch niet overtroffen. Summa summarum: dit Ne derlands elftal is verre van brillant, mist een homogene aanvalsiinie, doch bezit een verdediging, die het geweld van een verzwakte Deense voorhoede met succes zal kun nen doorstaan. En dan zijn er voor de Haags-Friese aanval hoogstwaarschijnlijk nog wel kansen om door enkele goede doelpunten de ononderbroken overwinningenreeks op de De nen te Amsterdam te conti nueren! EVERSE (Neptunus) KRAAK (Stormvogels) TERLOUW (Sparta) LENSTRA (Heerenveen) H. LYNCSAA (Kob. Boldkl. v. SCHIINDEL (S.V.V.) SCHAAP ('t Gooi) ROOSENBURG (Sneek) v. d. SLUIS (B.V.V. DE VROET (Feijenoord) TIMMERMANS (A.D.O.) A. ROU-JENSEN (Aarhus) CARL HOLM (Boldkl. of '03) D. ORNVOLD (Kob. Boldkl.) N. BENNICKE (Kob. Boldkl.) A. PIILMARK (Kob. Boldkl.) CLAVAN (A.D.O.) H. MOELLER (Akad Boldkl.) K. B. BIRCK (Akad. Boldkl.) E. HANSEN (Koge Boldkl.) E. NIELSEN (Kob. Boldkl.) P. PETERSEN (Akad. Boldkl.) Scheidsrechter: Mauritz Hamus (Luxemburg) Grensrechters: W. Aussem Jr., K. Schipper VAN EEN DAPPER KLEIN MEISJE Lientje had zich opgegeven voor de Jeugdbond zonde» Naam. Ver schillende Zaterdagmiddagen ach ter elkaar had zij naar de uitzen ding van de Jeugdbond voor de radio geluisterd en toen stond in eens haar besluit vast: Zij zou ook meedoen. Moeder vond het wel goed. 's Avonds vertelde Lientje het ook aan vader. „Je mag je ook van mij gerust opgeven", had die toen ge zegd, „ik vind he'- zelfs fijn, dat mijn dochtertje aan zoiets wil mee doen. Eén ding moet je me echter beloven Wij moeten het straks al lemaal aan je kunnen merken, dat je lid van de Jeugdbond zonder Naam bent". En daarbij had vader haar heel ernstig aangekeken. Maar Lientje was zo vol goede voornemens, dat zij zonder aarze ling beloofde, haar uiterste best te zullen doen. En nu was de eerste kaart van de kinder-hefboom-actie aangeko men. „Denk eerst aan een ander", stond daarop. Dit was dus de spreuk, waarna ze de hele maand December zou moeten handelen. Boven haar bed had de kaart een plaatsje gekregen. Dan kon zij die s morgens, als ze wakker werd, dadelijk zien, vc d moeder. „En dan kun je 's avonds, met een blik op de kaart, je geweten onderzoe ken", voegde vader er aan toe. „Wij zullen je allemaal wel helpen onthouden, hoe vaak je die mooie spreuk niet nagekomen bent", liet broer Henk zich horen. En Lientjes oudere zusje ze: nog: „Ik ben toch maar blij, dat ik geen lid van de Jeugdbond ben. Tegen mij kunnen jullie lekker niks zeggen." Lientje begreep, dat 't nu me nens werd. Een ogenblik voelde zij zich angstig worden, Hoe moest dat wel, als ze allemaal zo scherp op haar gingen letten? Maar dan dacht zij ineens aan de aan vader gegeven belofte. „Ik zal ze laten zien dat het kan", zei toen bij zich zelf. En toen 's avonds de eerste kaars aan de adventskrans aange stoken werd, had Lientje geen oog van de lichtende viam afgelaten. Als een brandend kaarsje, zo wilde ook zij voortaan zijn. Licht en warmte zou zij dan mogen brengen in huis, op school, en overal. ONS RAADSELHOEKJE Voor de kinderen die graag mo gen puzzelen, vancaag eens een piar raadsels. Schrijven jullie mij maar, of je raadsels oplossen leuk werk vindt. Da.» zal ik vaker wat raadsels in „Onze Krant" zetten. De oplossing komt er volgende week in te staan. I. 1. groot water; 2. windrichting; 3. het voornaamste in de mens; 4. lastdier; 5. deel van een bloem; 6. kleur; 7. roofvogel; 8. jongens naam; 9. drank. Als je voor deze omschrijvingen de juiste woorden gevonden hebt, dan vormen de beginletters van deze woorden, van boven naar be neden gelezen, iets dat jullie alle maal heel goed kennen. n. Twee goederentreinen vertrekken op hetzelfde tijdstip van Amster dam naar Utrecht. De ene gaat rechtstreeks naar Utrecht, en de andere via Hilversum. De eerste n is er in 80 minuten," terwijl de andere trein 1.20 uur nodig heeft om in Utrecht te komen. Welke trein komt daar het eerst aan III. Tenslotte nog een raadseltje voor de jongeren: Het eerste is een fa milielid; met een letter erbij koop je het bij de melkboer, en met nog een letter is het iets, wat je wel eens s' nachts hebt. DE BOODSCHAP VAN ST. JAN Sint Jan kent zichzelf. Hjj weet dat hjj niet de eerste de beste is. Wat de profeet Isiaias zeven eeu wen tevoor van een mens getuigd en voorzegd heeft, mag hij op zich toepassen: Ik ben de stem van een die roept in de woestijn. Hij gaat voor de Messias uit; hij zal Hean aanwijzen: Ecce Agnus Dei: zie het Lam Gods; hij mag Hem dopen in de Jordaan. Sint Jan is zich bewust van zijn grootse heerlijke taak. Als uit Jerusalem commissie-priesters en levieten komen om zijn optreden te onderzoeken, is er geen aarze ling te bespeuren. „Neen, ik ben de Christus niet; ook niet Isaias, noch dè profeet. Ik ben de stem van een roepende in de woestijn: maakt recht de weg des Heren, waarvan de ziener Isaias sprak". Johannes weet dat hij niet meer is dan het geluid- van een roeper. Maar hij is tevens niemand minder dan de per soon, door een van de grootste pro feten voorspeld. Het besef van dit laatste drijft hem uit zijn eenzaam heid, doet hem preken tot het volk, doet hem toornen tegen farizieeën en schriftgeleerden (Luc. 37). Moe dig treedt hij zelfs op tegen de gro ten en machtigen. Het besef van het eerste, van zijn eigen kleine menselijkheid laat hem uitroepen: „Ik ben niet waard zijn sandalen los te makenHij moet groter, maar ik moet kleiner worden Dit is mjjn vreugde, en ze is vol komen." Zie dat is de boodschap van Sint jan. Dit is zijn prachtige les: vol ledig zijn grootheid kennen, her boren mens zijn, leven in de wer kelijkheid als kind, als familie van God, met het wonder-heerlijk uit zicht op een erfenis, wanneer we eeuwig zullen genieten. Deze waar digheid maakt ons niet hoogmoedig. Sint Jan gaat ook ons voor, en Maria, die zich het dienstmeisje van God noemde, en Sint Paulus. Sint Paulus roept ons op in het Epistel tot altijd-durende blijheid en vreugde. De Heer is nabij! Maakt u nergens te bezorgd over! Super- bondeo gandioik vloei over van blijheid! Maar ergens anders bekent hij: ik ben de minste der apostelen! Besef van grootheid en besef van kleinheid. Beide tesamen is de grondslag voor de weg des Heren die wij be reiden gaan in deze Advent: Nederigheid Christelijke nederig heid, de bron tevens van blijvende vreugde. P. C. DE HAAS OFM. Dinsdag 13 Dec. H. Lucia. Woensdag 14 Dec. Quatertemper. Dag van de Gulden Mis. Donderdag 15 Decvan Onbe vlekt Ontvangenis. Vrijdag en Zaterdag 16 en 17 Dec. Quatertemper. Papagaai. Allereerst nog hartelijk gefelici teerd met je verjaardag! Nou, jij boft toch maar. Eerst krijg je na tuurlijk cadeautje van Sinterklaas, en twee dagen later krijg je alweer iets omdat je jarig bent. Wordt Rietje niet wel eens jaloers? Roostakje. Wat een mooie tekeningen heb jij mij weer gestuurd! Ik ga er vast eens eentje in „Onze Krant" zet ten. Wat fijn, dat jij dat zo mooi kimt doen. Daar zul je later nog heel wat plezier van kunnen heb ben- Merel. Hartelijk dank voor je lange brief! Het verhaaltje van jou is voor de krant nog niet mooi ge noeg. Ik geloof ook vast, dat je het veel beter kimt. Probeer je het nog eens? Rosalientje: Inderdaad had ik al op een briefje van jou gewacht. Dus, jij bent al die tijd ziek geweest. Ge lukkig, dat je nu weer beter bent. Wat grappig, dat meester van school en de kinderen van je klas je nu allemaal Rosalientje noemen. Dinie. Alweer een nieuw nichtje, dat mij brieven gaat chrijven. Goed zo Dinie! Je hebt alleen vergeten, een schuilnaam te bedenken. Zoek je je nog een? Het loze vissertje. En het loze vissertje is ook al weer onder de briefschrijvers. Maar het verhaal heb je deze keer niet zelf gemaakt. Wedden? Aan vriend Henk en aan je zei- de hartelijke groeten. Ook aan alle andere kin deren van TANTE HERMIE. Terlouw niet naar Como MILAAN, 9 Deo. (A.P.). Carlo Songia, voorzitter van de voetbalclub Como heeft vandaag tegengesproken, dat zjjn club van plan zou zijn de Nederlandse spil Rinus Terlouw te engageren. Steenbergen van S.V.V. reserve Naar wij vernemen is Schij venaar (E.D.O.) als reserve voor het Nederlands elftal, dat morgen te Amsterdam tegen Denemarken speelt, vervangen door de S.V.V.- speler Steenbergen. Schijvenaar heeft last van een dikke enkel en daarom achtte men het beter om voor hem een andere reservespeler aan te wijzen. KONINGIN ONTVING DIPLOMATEN H. M. de Koningin heeft Vrijdag ten paleize op de Dam in de hoofdstad allereerst de gezant van Chili, mevrouw Carmen Vial de Senoret, in afscheidsgehoor ont vangen. Vervolgens ontving H.M. de nieuwbenoemde ambassadeur van Frankrijk, Z. Exc. J. P. Gar- nier en de nieuwbenoemde gezant van IJsland, Z. Exc. Stefan Thor- vandsson, die hun geloofsbrieven aan H. M. overhandigden. Een ere-wacht van de Mariniers stond voor het paleis opgesteld terwijl de Marinierskapel de volksliederen speelde toen de Koningin en de diplomaten arri veerden. Kraak 'neemt een hap vita mine C. Hoewel hij in de visplaats IJmuiden woont, gaat hij zijn lichamelijk welzijn niet doof vis, doch door fruit bevorderen. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Thermogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. (Advertentie) ZONDAG 11 DECEMBER HILVERSUM I. 301.5 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon- muziek, 8.30 Voor het platteland, 8.40 Gramofoonmuziek, 9.10 Sport- mededelingep, 9.15 Verzoekpro gramma,, 9.45 „Geestelijk leven", causerie, 10.00 Viool en piano, 10.25 Literair overzicht, 10.50 Amusementsmuziek. 11.15 Caba ret, 12.00 Strijkorkest, 12.30 Voor de jeugd, 12.40 Nederlandse volks liedjes, 13.00 Nieuws en mede delingen, 13.15 Mededelingen of framofoonmuziek, 13.20 Accor- eonorkest, 13.55 Reportage, 16.15 „Even afrekenen, heren", 16.25 Gramfooonmuziek, 16.45 Sport- revue, 17.00 Orgelensemble, 17.30 „De avonturen van ome Keesje", hoorspel, 17.50 Gramofoonmuziek, 18.05 Reportages, 18.15 Nieuws en sportuitslagen, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Kinderdienst, 19.30 Bijbelvertelling, 20.00 Nieuws, 20.05 Orkestconcert, 20.30 „Paul Vlaanderen en het Sullivan- mysterie", hoorspel, 21.05 „Uit het vergeetboek", 21.34 Hersengym nastiek, 22.00 Strijkkwartet, 22.30 Cabaret, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportrevue, 23.3024.00 Dans muziek. HILVERSUM n. 416 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 18.30 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en Weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.25 Hoog mis, 9.30 Nieuws, 9.45 Gramofoon muziek, 10.00 Gereform. kerk dienst, 11.30 Gewijde muziek, 12.15 Apologie, 12.35 Gramofoon muziek, 12.40 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, mede delingen en katholiek nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45 „Het boek der boeken", 14.00 „Sterker dan het noodlot", hoorspel met muziek, 15.30 Alt, cello en-piano, 16.30 Vespers. 17.00 Jeugddienst 18.15 Doopsgezinde kerkdienst, hierna gewijde muziek, 19.00 Gra mofoonmuziek, 19.15 „Kent gij uw bijbel?", causerie, 19.30 Nieuws, 19.45 Actualiteiten, 19.52 Boek bespreking, 20.05 De gewone man zegt er het zijne van, 20.12 Ge varieerd programma, 22.45 Avond gebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gra- mofoonmuizek. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Lunchmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 13.30 Voor de soldaten, 14.00 en 15.30 Gramofoonmuziek, 16.00 Repor tage, 16.45 Gramofoonmuziek, 17.00 Symphonie-orkest, 17.55 Sportuitslagen, 18.00 Gramofoon muziek, 18.30 Godsdienstig half uur, 19.00 Nieuws, 19.30 Gevari eerd programma, 21.30 Actualitei ten, 21.45 Gramofoonmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws, 23.05 en 23.3024.00 Gramofoonmuziek. 484 m: 12.08 Omroeporkest, 13.00 Nieuws, 13.10 Verzoekprogramma, 14.30 ,15.00, 15.50 en 16.45 Gramo foonmuziek, 19.00 Godsdienstig halfuur, 19.45 Nieuws, 20.00 Om roeporkest en soliste, 21.00 Gra mofoonmuziek, 21.30 Koorzang, 22.10, 23.00 en 23.30—23.55 Gra mofoonmuziek. MAANDAG 12 DECEMBER HILVERSUM 1, 301.5 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.18 Gramofoonmu ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.43 Gramofoonmuziek; 9.00 Weer berichten; 9.03 Gramofoonmuziek; 10.00 „Voor de oude dag", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramo foonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor de zieken; 11.15 Gramo foonmuziek; 11.40 Voordracht; 12.00 Accordeonmuziek; 12,30 Me dedelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalen der; 13.00 Nieuws; 13.15 Prome nade-orkest; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Omróepkoor; 14.30 Po- pulair-wetenschappelijke causerie 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 „Kinderen van de straat", hoorspel 16.0016.30 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 19.15 Vara-Varia; 18.20 Pianospel; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 „Extra trein 1078", klankbeeld; 19.15 Pianovoordracht: 19.45 Rege ringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Sextet; 20.45 Cabaret; 21.20 Verzoekpro- gramma; 21.40 „De stichting van het nieuwe wereldvakverbond te Londen", lezing; 21.55 Radio Phil- harmonlsch orkest en het vrouwen koor; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel spel; 23.3524.00 Dansmuziek. HILVERSUM 2. 416 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.40 Gewijde muziek; 9.00 Weer berichten; 9.03 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Familiecompetitie; 10.10 Gramofoonmuziek; 10,30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.20 Voordracht; 11.40 Alt en orgel: 12.10 Gramofoonmuziek; 12.15 Religieuze muziek; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Religieuze mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoli- nëmuziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gramo foonmuziek; 14.45 Voor de kinde ren: 15.00 Klein vrouwenkoor; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.45 Bij bellezing; 16.30 Sluiting; 17.30 Vi ool en piano; 18.00 Orgelspel: 18.20 Gramofoonmuziek: 18.30 Voor de kinderen; 18.45 Boekbespreking; 19.00 Nieuws; 19.15 Engelse les; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gra mofoonmuziek; 20.15 Strijkorkest; 21.00 „De droom van Nebucadne- zar", hoorspel; 21.40 Koorconcert; 22.10 Internationaal Evangelisch commentaar; 22.20 Verzoekpro gramma (gr. pl.) 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24 00 Metropole-orkest en solist. BRUSSEL, 322 m. 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek; 14.0015.00 Voor de vrouw; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.05 Orkest Elo- ward; 18.00 Gramofoonmuziek: 18.25 Boekbespreking; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radio feuilleton; 20.00 Pianovoordracht; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gramo foonmuziek; 21.30 Omroeporkest en solisten; 22.00 Nieuws: 22.15 Or kestconcert; 23.0023.05 Nieuws; BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws 13.15, 14.00—15.00 en 17.10 Gramo foonmuziek; 18.30 Omroeporkest; 19.00 idem; 19.40 en 20.45 Gramo foonmuziek; 21.15 Symphonie-or kest en solist; 22.1522.55 Gramo foonmuziek; FEUILLETON v Uit het Engels door Clarence Budington Kelland m. „Mjjn zoon" hij noemde me nooit Percy „ik heb je een voorstel te doen." „En dat is?" vroeg ik. „Wees redelijk. Geef het zaken doen een kans." „Hoe?" „Kijk. Toevallig heb ik dezer dagen juist een stuk land ge kocht. Ga jij daarheen en houd de boel op gang. Toegegeven: het is niet alledaags, maar dat neemt niet weg, dat het een vorm van zakendoen blijft. Het vereist evenveel hersens en tactiek als om een staalfabriek aan het draaien te houden. Ik stel je het volgende voor. Ga er heen en neem de teugels in handen. Pro beer het een jaar lang. Neem de proef op de som en ondervindt of productieve arbeid minder op windend is dan geschiedenisboek jes schrijven of niet. Steek een jaar lang de handen uit de mou wen. Twaalf maanden. Wat be tekent voor jou en mij een jaar, niet waar? Aan het eind ervan neem je je besluit en ik garan deer je, dat ik geen kik zal geven. Blijf je dan bij de mening dat zakendoen en jij water en vuur zijn en verkies je toch de geschiedenis goed, het zij zo; in dat geval praten we er nooit meer over. Nu?" „Wat behelst dat soort zaken eigenlijk?" vroeg ik. „Het is een ranch. Ergens in Arizona. Twintigduizend hectare en een paar duizend koeien." Hij zweeg even. „Een klimaat zo ge zond als je nergens anders ter wereld vindt. Paardrijden, Alles wat je maar bedenken kunt." Ik dacht na. Twaalf maanden. Erg veel was dat niet. Ik kon de nodige boeken meeslepen. Het zou uit te houden zijn. En na afloop van die tijd kon ik terugkeren en eindelijk gaan doen wat ik ver koos. Mijn vader wachtte op ant woord. „Een redelijk voorstel, zei ik. „Accoord." „Mijn zoon," zei hij, „werke lijk? Wil je het heus een kans geven?" „Ik zal doen wat ik kan om die ranch op gang te houden." zei ik. „Dat isdat vind ik fideel," zei hij, en dat betekende, dat hij geen woorden kon vinden die groot genoeg waren om zijn ver bazing uit te spreken. Nu, reden om verbaasd te zijn had hij on getwijfeld. En dat ik toegestemd had, had maar één motief. Een motief, dat ik hem niet kon ver tellen. Want ik deed het omdat ik werkelijk van hem hield en hem geen hartzeeer wilde geven, en, welbeschouwd, ook een klein beetie om zijn gunst te winnen. „Wanneer kan ik beginnen?" vroeg ik. „Dat staat aan jou te beslis sen." „Dan hoe eerder, hoe beter," besloot ik. „Stuur iemand van uw kantoor dadelijk om treinkaartjes. In Arizona, zei u?" „Een mijl of zestig, zeventig van Phoenix af. In elk geval kun je paardrijden en die afstand is zo groot niet." Zo kwam het dus. dat ik New- York verliet met als bestemming een streek, waar ik nog nooit en voet gezet had, waar ik zo goed als niets van afwist en waar ik trouwens zo weinig mogeliik van wenste te weten. Wel wist ik, dat het er rijk was aan overblijfselen van voorhistorische volkeren en dat het een ideaal terrein was voor oudheidkundigen. VOor de rest had ik er geen idee van hoe het er uitzag. Een ranch stelde ik me voor als een groene, grazige weide met vreedzame kudden koeien. Vaag had ik ook nog het besef, dat het een heel werk moest zijn, al die koeien te mel ken, terwijl ik me tevens afvroeg waar men met de melk naar toe moest. Natuurlijk zou iedereen op mij, een groentje, met onverholen minachting neerkijken. Best, mij goed. In elk geval zou zo'n ranch weinig werk meebrengen. Je zorgde maar dat de koeien voort durend gras aten en dat ze niet zoekraakten, en als ze vet genoeg waren, stuurde je ze naar de markt. Twaalf September was het toen ik in de sneltrein naar Chicago stapte. HOOFDSTUK II Ik volgde de kruier, die mijn bagage droeg, de gang door naar mijn coupé. Hij deed de deur open en bleef staan. „Daar zit 'emand," zei hij» „In orde, kruier," sprak een stem. „Ik zit heel zoet." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4