Nieuw Incidenten te Batavia Scheveningse logger aan de grond Voorhoeden van het Republikeinse leger zijn Batavia binnengetrokken Een sprekende nederlaag voor Labour bij de verkiezingen in Australië Nederlandse coaster gezonken EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Australië vaart een nieuwe koers Maandag 12 December 1949 45e Jaargang No. 11741 Een Nederlands tegenvoorstel Republikeinen zoeken contact met terreurgroep van Darul Islam Binnenkort- gezamenlijke vredesparade Garanties bij eervol ontslag Verhoging invoer recht op benzine Sultan van Djogja m$t spoed naar de stad Vergeefse reddingspogingen Drie opvarenden werden gered, zes mannen worden vermist Menzies, coalitie-leidertriomfator Doodsteek aan de communisten Twee oude mensen dood gevonden Wederom Polen uit Frankrijk gewezen Zo haalt Volendam zijn nieuwe parochieherder in Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4.1 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 1*6 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur. E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank H&T FEJJ Buiten God is 't nergens veilig. (Vondety s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 224C (Van onze biizondere medewerker) n (Slot) De resultaten van de R.T.C. brengen wel allerminst een eco nomische unie tussen Indonesië en Nederland; zij waarborgen zelfs Nederlands meest directe belangen aan de evenaar niet. Het is natuurlijk mogelijk, dat de Indonesiërs toch gaan inzien, dat het hun eigen belang is. met de Nederlanders nauw samen te werken. Het is echter ook moge lijk, dat een heirleger van avon turiers, tot onberekenbaar nadeel van Indonesië en Nederland, een zeer rijke visvangst in zeer troe bel water zal weten te bemachti gen. Indien men het héél zacht wil uitdrukken, dan moet men toch altijd nog zeggen, dat dit het enorme risico is, waaraan de K.T.C.-resultaten de levenskan sen zelf van het huidige en toe komstige Nederland blootstellen. Onder die, weinig rooskleurige, omstandigheden komt Nederland met tegenvoorstellen of aanvul lingen op het plan-Petsche. De kans, om de inschakeling van West-Duitslancj daarbij voor te stellen, heeft men zich laten ont glippen. Nederland schijnt bereid in een Fritalux of Fribenel toe te treden, als die niet alleen vrij goederen- en geldverkeer (behalve vrij kapitaalverkeer) brengt, maar óók slechting der tolmuren en opheffing van nationale, bescher mende maatregelen. Daar stem men wij in beginsel van harte mee in, al ligt hier meer een ratel slang dan een adder onder het gras. Nederland wil echter ook een onderlinge betalingsregeling: de tekorten en overschotten die de verschillende Fribenel-landen ten opzichte van elkaar hebben, moeten in één pot komen en er moet een Europees Monetair Hulpfonds worden opgericht, om 't nadelige verschil tussen die te korten en die overschotten aan te zuiveren. Vooreerst "is het duidelijk, dat men bij Amerika op de korf klopt, om dit Hulpfonds te spekken. Verder is dit plan of voorstel, om zijn heldere eenvoud, zeer aan trekkelijk, maar het komt voor Nederland op een ogenblik, dat ons land in hoofdzaak tekorten en geen overschotten bijdraagt aan de Europese economie en dat de economische betrekkingen met Indonesië één groot risico zijn. Minstens vermijdt het niet de schijn, dat wij het.riisco van onze niet algemeen bewonderde Indo- nesië-politiek willen afwentelen op onze toekomstige mede-part ners in een Fribenel. En om hun dit toch al niet .zo aantrekkelijke vooruitzicht nog onaantrekkelij ker te maken, eisen wii terzelfder tijd ook nog opheffing van tol muren en beschermende maatre gelen op zichzelf terecht waar Fransen en Italianen juist nu nog sterk aan hechten. Dat is dan ook de ratelslang onder het gras. Daarom vraagt men zich in en buiten Nederland met enige verwondering af: waarom dit Nederlandse voorstel op dit moment? Is het ernstig gemeend, of is het een poging om de hele zaak te verijdelen, door het stel len van een aantal theoretisch juiste, maar op dit ogenblik prac tisch zeer bezwaarlijke voorwaar den, waardoor men ook nog tegen de Amerikanen kan zeggen: zie eens, hoe wii hetzelfde willen als gij. Wij weten niet of de Ameri kanen zich daarvan zo gemakke lijk zullen laten overtuigen en of zii in dit Nederlandse gebaar niet eer een poging zullen vermoeden, om zich aan een Fribenel te ont trekken, of om op wat door zichtige wijze de nadelen dezer Indonesië-politiek op de schou ders van de toekomstige Fribenel te leggen. Het zou anders geweest zijn, indien, op aansporing van Neder land, de hele Benelux met deze voorstellen was gekomen, want in tegenstelling tot Nederland, kan wel Benelux batige overschot ten in plaats van nadelige ver schillen toevoegen aan een Fri- benel-economie. Blijkbaar echter heeft Nederland zijn partners er niet van kunnen overtuigen, dat deze plannen, behalve theoretisch juist, ook practisch uitvoerbaar zijn. België laat dit nu een Neder lands voorstel blijven, belooft het steun, maar voorspelt het geen succes en onttrekt zich op die wijze met veel talent zowel aan de verantwoordelijkheid voor het indienen, als voor het verwerpen ervan en ook aan de verantwoor delijkheid voor een mogelijke verzwakking van de Benelux, die van een en ander het gevolg kan zijn. Al die verantwoordelijkheden draagt Nederland nu alleen. De Benelux komt er door in een critieke fase. Zou er, door Neder lands houding, geen Fribenel ko men, dan zou België wel eens de voorkeur kunnen geven aan een Fritalux-zonder-Benelux, boven een onvoltooide-Benelux-zonder- Fribenel. Door onze onzelfstandig- heidspolitiek zouden wij dan al leen kunnen komen te staan èn in het Verre Oosten èn in Europa. Gratis applaus der UNO helpt daar weinig tegen. BATAVIA, 10 Dee. (A.P.). Als eerste stap tot het maken van Batavia tot de hoofdstad van het onafhankelijke Indonesië zijn vandaag voorhoeden van het republikeinse leger de stad binnengetrokken. Zij zullen de verantwoordelijkheid voor orde en wet overnemen. Een detachement van het hoofd kwartier van de Indonesische militaire politie kwam per vlieg tuig uit Djogjakarta, de republikeinse hoofdstad. Tweehonderd andere politiemannen deden de reis per trein. Een regime van terreur wordt daar tegen Nederlanders en repu blikeinen gevoerd, zei de kolonel. In een poging om tot vrede te geraken heeft de republikeinse staat indirect contact gemaakt met de heersers vas deze staat, maar direct is er nog niet met hen on derhandeld. Een voorhoede van ongeveer 100 soldaten van de bekende Sili wangi divisie is reeds uit West- Java per konvooi de stad binnen getrokken. Ongeveer zes batal jons zullen deelnemen aan de be zetting van de stad. Nederlandse en republikeinse troepen, die vijf maanden geleden nog is bloedige gevechten gewik keld waren, zullen gezamenlijk een vredesparade houden, heeft de stafchef van het republikeinse le ger, kolonel Bambang Soegeng Za terdag in Djokjakarta bekendge maakt. Deze gemeenschappelijke de monstratie die zal plaats heb ben, wanneer de souvereiniteit overgedragen zal worden zal de vastbeslotenheid van beide lan den om samen te werken, aantonen zei de kolonel. Kolonel Soebeng vertrouwde eT op, dat de Idonesiërs de orde in hun land kunnen handhaven. Hij erkende echter, dat het land aan grote problemen het hoofd zal moeten bieden. Hij vreesde, dat de plaats waar de meeste moei lijkheden zullen ontstaan het bergachtige gebied in West-Java zou zijn, waar de mohammedaanse staat Daroel Islam gesticht is. HET OVERHEIDSPERSONEEL IN INDONESIë Het Rijk garandeert aan de overheidsdienaren bij beëindiging van het dienstverband, uiterlijk vijf jaren na het tijdstip van de overdracht van de souvereiniteit, de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke hun bij eer vol ontslag toekomen. Gedurende twee jaren na de souvereiniteitsoverdracht geldt de garantie algemeen, nadien is zij gebonden aan de voorwaarde, dat de betrokkene zich in Nederland metterwoon vestigt, aangezien het voor Nederland op de duur be zwaarlijk is in Indonesië een effi ciënt toezicht te blijven uitoefe nen en na te gaan of en in hoe verre aan de voorwaarden voor handhaving van eenmaal toege kende uitkeringen wordt voldaan. Aldus zegt de memorie van toe lichting op het aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp „vaststelling van zekere waar borgen jegens bepaalde groepen van burgerlijke overheidsdiena ren en gewezen burgerlijke over heidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen". MINISTER STELT VOOR; Bij de Tweede Kamer is inge diend een nota van de Minister van Financiën, betreffende de verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en wijziging van de motorrijtuigenbelasting. Devaluatie van gulden en Bel gische franc, alsmede maatrege len van de Belgische regering om onverwijld over te gaan tot het ten uitvoer leggen van de af spraak, welke met betrekking tot de belasting op benzine te Lu xemburg is gemaakt, nopen tot behandeling van het wetsontwerp. De „Poolster" aan de grond. Zaterdagavond omstreeks 10 uur trachtte de logger Sch 56 „De Poolster", van de rederij M. den Duik Gzn., de Scheveningse ha ven binnen te lopen, toen de mo tor plotseling afsloeg. Het schip, dat juist de havenhoofden was gepasseerd, dreef in de storm af en raakte aan de grond. Direct werd een reddingsboot uitgezon den om het schip los te krijgen Deze pogingen bleven echter zon der resultaat. Ook Zondag zijn de pogingen van de bemanning van de red dingsboot „Arthur" zonder resul taat gebleven. Tot gisterenmorgen heeft men getracht de logger vrij te krijgen De reddingsboot moest echter on- verrichterzake terugkeren. DEAL (Engeland), 11 Dec. (A.P.). De kustwacht van Deal heeft vandaag verklaard, dat de Nederlandse kustvaarder Toorn vliet (338 ton) uit Rotterdam hedenmorgen bij de Goodwin zandbanken is gezonken en dat zes leden der bemanning worden vermist. Drie leden der bemanning werden uit het water opge vist door de Deense boot Kimbria. Hedenochtend om 04.00 uur sein de de Toornvliet dat zij bij zware zee in zinkende toestand verkeer de en dat de bemanning het schip spoedig zou moeten verlaten. De Toornvliet bevond zich toen 5 mijl van het vuurschip East Goodwin. De kans bestaat dat de door het Deense schip opgepikte overle venden in Denemarken zijn aan gekomen. Na zes uur vergeefs naar over levenden te hebben gezocht is de PRESIDENTSVERKIEZINGEN R.I.S. VERSCHOVEN BATAVIA Het Nationale Co mité van Voorbereiding beeft he denochtend medegedeeld, dat in verband met practische moeilijk heden de ondertekening van de grondwet der R.I.S. niet kan ge schieden op 12 December, doch wordt verschoven naar 14 Decem ber. De presidentsverkiezing en de beëdiging zijn daarom verschoven naar de 17de. reddingsboot van Dover onver- richterzake teruggekeerd. Een Iers stoomschip meldde twee reddingssloepen te hebben waar genomen. Een was leeg en de an dere lag met de kiel r.aar boven. De drie geredde opvarenden, die aan boord van het Deense s.s. „Kimbria" gebracht werden, zijn H. de Wild uit Rotterdam, A. Dijk huizen uit Scheveningen en J. M. Bol uit Scheveningen, twee ma trozen en een lichtmatroos. NEGEN KINDEREN VERBRAND WILLIAMSPORT (Pennsylva- nië), 11 Dec. (A.F.P.). Zater dagavond is in een uit twee ver diepingen bestaande woning, op een afstand van dertig kilometer van Williamsport, brand uitgebro ken, waardoor negen kinderen levend zijn verbrand, terwijl twee anderen zware brandwonden -op liepen. De slachtoffertjes waren tussen één en dertien jaar oud. Bij de verkiezingen voor hef Australische Huis van Afgevaardigen heeft de coalitie van liberalen en agrariërs een sprekende over winning op Labour behaald. Hoewel de definitieve uitslagen pas over enkele dagen bekend zullen zijn, verwacht men dat de coalitie 75 zetels en Labour 44 zetels zullen bezetten. De 35 communistische candidaten hebben zo weinig stemmen op zich verenigd, dat zij allen hun gestorte waarborg van 25 pond zullen verbeuren. De liberale leider Robert Gordon Menzies, die de nieuwe premier zal zijn, is thans 54 jaar oud en cp twee na de jongste eerste minis ter in de Australische geschie denis. Hij was ook in 1939 voor zitter van de Ministerraad en ver klaarde als zodanig de oorlog aan Duitsland. Toen de uitslag als vaststaand werd beschouwd, heeft Menzies een politieke verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat zijn coalitie plechtig beloofde het rom- munisme uit Australië te zullen stoten. Departementen en over heidsbedrijven en geregistreerde vakverenigingen zullen van com munistische functionarissen ge zuiverd worden. Voorts zou de coalitie de wet op de nationalisatie van de Australische banken her roepen. De coalitie-politiek zal te vens voorzien in de invoering van een beperkte vorm van militaire opleiding. Menzies beloofde vrijheid van het particulier initiatief, opheffing van controle-maatregelen, maat regelen ter stimulering van beleg gingen en oprichting van een con- troleraad voor de common wealth bank. De leider der agrarische partij, Arthur Faddes, beloofde in een aanvullend^ rede opheffing van _de benzine-distributie en besteding van 250 millioen pond voor ont wikkeling van de industrie. Vermoedelijk zal Joseph Chifley, de leider van de socialistische par tij, vandaag het ontslag van zijn regering aanbieden. Over de ver kiezingsuitslag zei Chifley: „Het is de beslissing van het volk. Ik heb mij nergens over te beklagen". In politieke kringen verwacht men, dat de nieuwe regering spoe dig in conflict zal komen met de Senaat, waarin de arbeidersmeer derheid blijft bestaan. Het Hoger huis heeft nml. de bevoegdheid om alle wetten, met uitzondering van die betreffende de financiën, te verwerpen. Wanneer de Senaat in drie maanden tijds twee wetsont werpen verwerpt, mogen nieuwe verkiezingen worden gehouden. De voorzitter van de Australi sche Communistische partij heeft verklaard, dat de partij haar werk ondergronds zou voortzetten, in dien zij door de nieuwe regering buiten de wet zou worden ge steld. Bij de reddingspogingen kwam de reddingsboot door de woelige zee tegen de logger, waarbij de mast van de „Arthur" brak en 't hekwerk werd ontzet. Er werd nog een lijn gespannen met de wal, maar op een ogenblik dat men dacht de „Poolster" vlot te krijgen, knapte de lijn af. Tij dens de reddingspogingen kreeg de „Arthur" enige malen water over, waardoor de bemanning te gen het dek sloeg. Gisterenmorgen kwamen nog 2 andere loggers de haven binnen Het scheelde weinig of een van beide was tegen de „Poolster" ge slagen. De kustvissersvaartuigen SCH 12 en SCH 71 hebben gisteren avond getracht de „Poftlster" uit zijn hachelijke positie te bevrij den. Van de voren was eerst een verbinding tot stand gebracht door middel van lijnen van de kant en aan een anker, dat in de binnenhaven was uitgeworpen. Alle pogingen om het schip los te krijgen mislukten echter door het breken der scheepstrossen. Door de hoge zeeën was het toen niet meer mogelijk een verbinding met de gestrande logger te krij gen, zodat de beide kotters onver- richterzake naar de binnenhaven moesten terugkeren. Hedenoch tend bij hoog water zouden op nieuw pogingen worden gedaan. DE „POOLSTER" NOG NIET VLOT SCHEVENINGEN, 12 Dec. Ook hedenmorgen moesten de beide kotters Sch 12 en Sch 71 wederom onverrichter zake terug keren naar de binnenhaven. Het is niet mogen gelukken de Pool ster vlot te krijgen. De schipper van de Sch 71 raakte bekneld en is gewond. GRONINGEN De Groninger politie werd gisterenmiddag tussen 4 en 5 uur gewaarschuwd, dat in de Hamburgerstraat 50b zich een zeer tragisch drama had afgespeeld. De aldaar wonende oude mensen, het echtpaar K„ werden dood in hun woning aangetroffen. De 67- jarige vrouw was ongeneeslijk ziek, de 76 jarige man bijna geheel blind. Er wordt nog een nader on derzoek ingesteld. Over de juiste toedracht der zaak kon men ons nog niet volledig inlichten, doch vermoedelijk is van misdaad geen sprake. De buurtbewoners hebben van dit alles practisch niets verno men. BATAVIA, 12 Dec. (Reuter). De sultan van Djogja, minister van defensie der republiek en coördinator van de veiligheid, is gisteren met spoeil naar Batavia gevlogen voor een persoonlijk on derzoek naar zekere incidenten, die volgens berichten voorgeval len zijn en die een achteruitgang in de harmonische sfeer zouden hebben veroorzaakt. Een van deze incidenten zou volgens deze be richten zijn een onderzoek van Ambonese soldaten in het repu blikeinse gebouw te Batavia aan Pegansaan-Oost. De sultan van Djogja heeft een waarschuwing doen horen tegen rustverstoorders in Batavia en elders. „Dergelijke personen zullen streng gestraft worden", zo zei- de hij. Volgens een bericht te Batavia zou de sultan ook naar Sumatra vliegen om voor het laatst toe te TREINSTAGNATIE Tussen Amsterdam en Utrecht UTRECHT, 12 Dec. 'Heden morgen omstreeks 8 uur is van de trein, die te 7.41 uur van Utrecht naar Amsterdam vertrok, bij Maarssen het laatste truckstel met een as ontspoord. De oorzaak is onbekend. De stoptreinen van Utrecht naar Amsterdam vise versa rijden van Maarssen naar Amsterdam en tussen Maarssen en Utrecht wordt het verkeer per bus onderhouden. De expresse- treinen AmsterdamMaastricht worden over Hilversum geleid en ook het gewone verkeer Amster damUtrecht gaat over Hilver sum. Daartoe zijn de treinen UtrechtHilversum en Amers foort Hilversum Amsterdam versterkt. NA AANRIJDING OVERLEDEN ROTTERDAM. 12 Dec. De 41-jarige bezorger J. de Lege, wonende aan de Mathenesserdijk ,te Rotterdam, liep Zaterdagmid dag op de Rotterdamse rijweg 'naast zijn flets, toen hij een mand. die op de bagagedrager voor hem stond, verloor. Hij buk te zich om de mand op te rapen, doch werd daarbij door de laad bak van een vrachtauo, die uit tegenovergestelde richting kwam. geraakt. Met een hoofdwond werd hij in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen, waar bij in de loop van de middag is overleden. A. PELT COMMISSARIS VOOR LYBIË FLUSHING MEADOWS, 10 Dec. (ANP-Aneta). De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Zaterdag de Nederlandse assis tent-secretaris-generaal van de V.N., Adriaan Pelt, gekozen tot commissaris van de V.N. voor Lybië. Op Pelt werden 28 stem men uitgebracht en verder 20 op de Argentijn Arce en 3 op Zafroel- lah Kahn uit Pakistan. ZONDAGRIJVERBOD WORDT NIET VERLENGD Op vragen van het Tweede Ka merlid Posthumus (Arb.) betref fende beperking van het benzine, verbruik en handhaving van het Zondagrijverbod heeft de heer Spitzen, minister van verkeer en waterstaat geantwoord, dat het niet in de bedoeling ligt de wet tijdelijke regeling personenvervoer met motorrijtuigen, die op 31 De cember 1949 ophoudt van kracht te zijn, opnieuw te verlengen. zien op de veiligheidsmaatregelei aan de vooravond van de souve reiniteitsoverdracht. Reuter meldt voorts, dat negei gemaskerde bewapende lieden hei republikeinse gebouw te Batavia binnengingen en bijzonderheden vroegen omtrent een man, die de huisbewaarders niet kenden. Toen hen werd medegedeeld, dat de desbetreffende persoon niet in het huis was, verlieten zij volgens een verklaring van de huisbewaarders aan de politie, het gebouw. Naar bericht wordt betroffen het acht Indonesiërs in legeruni form en 1 Europees burger. Zij hadden revolvers en stenguns bij zich. Politie en militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. naar het incident, waarnaar ook de sultan van Djogja officieel ge ïnformeerd heeft. PARIJS, 10 Dec. (Reuter) Vandaag zijn twaalf Polen uit Frankrijk gezet op beschuldiging van ontoelaatbare politieke acti viteit, zo deelt het Franse minis terie van Binnenlandse Zaken mede. De Poolse ambassadeur in Frankrijk, Putrament, heeft in een door de ambassade uitgegeven verklaring geprotesteerd tegen de uitwijzingen en de verder op handen zijnde uitwijzingen. In de verklaring wordt verder gezegd, dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heden binnen drie dagen de terugtrek king van Frans gebied heeft ver zocht van de ambassade-attaché Wojcik. A.F.P. meldt van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de nieuwe, tegen twintig in Frankrijk verblijf houdende Po len genomen uitwijzingsmaatrege- len. uitsluitend zijn genomen ter wille van de veiligheid van de Franse staat: het betreft hier geenszins represaillemaatregelen. De Poolse regering heeft Zater dagavond tot uitwijzing van Jean Julien Martin, attaché bii de Franse ambassade te Warschau, besloten. Of HEIL 10 E PLAATSEN IN JERUSALEM. MOSKOU ZET VOET IN HET HEILIGE LAND JERUZALEM, (K.N.P.). De rode vlag der Sovjet-Unie met hamer en sikkel werd in tegen woordigheid van vertegenwoordi gers der Sovjet-Russische regering plechtig gehesen op de gebouwen der Russisch-Orthodoxe Kerk in de nieuwe stadswijk van Jeruza lem. Hierdoor zijn alle eigendom men van deze Kerk, die zich in het gebied van de nieuwe staat Israël bevinden, officieel overge gaan in het bezit van de regering der Sovjet-Unie. Na aankomst Zaterdagmiddag in de haven, wordt Volendam's nieuwe pastoor, J. Langedijk, begroet en toegesproken door burgemeester C. G. M. v. Baar, die de wens uitsprak, dat na het „goud" dat het „zout" gevolgd was in de Wieringermeer waar Pastoor Langedijk acht jaren pioniersarbeid verricht heeft hij in Volendam niet „mis" na „vis" zou aantreffen (Hiernaast). Hieronder: Omstuwd door andere botters vaart de rijk gepavoiseerde bot ter „De Jonge Kees" met Toom-van Kees-van- de-Jent aan het roer, de haven van Volendam binnen om de nieuwe Parochieherder aan wal te brengen. (Zie verder pag. 5). Foto's N.H.D.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1