nden S~X K.N.V.B. herdacht het 60-jarig bestaan 4nt De Volendamse vissersvloot haalt nieuwe herder in VAN ABE TOT LENSTRA ff ihoud van DKERK" 2212 gevallenen geëerd RADIO Nederland-Denemarken: Opinies uit mijn dagboek Maandag 12 December T949 PAG. 5 „Bond omvat heel het Nederlandse voetbalvolk" Ervaringen in en rond het Amsterdamse Stadion W.G.W.-Con Zelo 5-0 Louis doet 't zo... snschap driebanden le laatste partij winnen legde hij mpioenschap van klasse drieban- lj art academie te gehouden. 345 534 6 327 533 7 326 635 7 314 637 5 333 603 7 304 616 6 288 588 6 291 598 5 punten, alg. gem. 0.646 0,613 0.513 0.492 0.552 0.493 0,489 0.486 beurt- rond Surabaja Dec. (Aneta). van Aneta te Su- 3at de T.N.X. bin nen troepen sa- >nd de stad Sura- dan verder be- achting van het zij hun taak in aanvangen. hun betere li- reel beter be. ;e voorhoede een k betekenen, goed ook, daar ;n internationale Teveel vrijheid .nusman de ge en Lyngsaa en nt was hiervan gevolg. De Deen- ilmark, Ornvold, ;n tastten de Ne ging toch her- ?d geplaatste bal ds af en eigenlijk gelukkig prijzen Holm en zijn lelijk schot in de benen hadden, door niet bijster ■itjes op te knap- üch al voordeden laar zich er met heen. dding bij een ge- van Jensen dient d te worden ont- die een kwartier lor Everse inviel, korte periode een uitstekend grote internatio- e scheidsrechter d door de grens- Tr. en Schipper dient gezegd, dat moeilijk had. Al ;nen een verdien- >or de K.N.V .B. nzalig jubileum- nd, die Donder- n in de ruimen metende „Rand- van de Holland- iderweg is naar men wij nog, dat gebroken in de o Marques. De in de dieptank- alijk door broei- bedoeling ruim 2 :n en het schip zetten. Wanneer aal geheel ge- het water weer ïpen en trachten slepen. adt zich een be- koppen onder nga. Uit de be iels bij de maat- binnengekomen, hoop te mogen ;t schip behou- tomobilisten inkrijk ten gevolge van ïzineregeling in heden voordoen een aantal ben een staking te raadt de listen die naar lan een paar le de te nemen, en de beste Franse ■van de eigenaar en vullen. Het tra benzine uit oeilijkheden met anvaardt i R.T.C. Jee. (Aneta). Pasundan heeft de R.T.C. en de stemmen voor ird. Bij deze zit- ïmenf was o.m. van Schaik. jt mij nog nooit Baron van antwoordde ik melig," gaf zii :t eens voor een komen. Je moet e vrolijke kant uist dol-leuk af :n los te kunnen aar om te zien >pt. Heb je nooit tastisch te doen ■ken?" he dingen heb i ik zeer beslist, tans," zei ze. kortgeleden iets ij gezegd niet avonturen, maar 'oen had ik toe 's niet of het je allen?" zei ze. echt plezier ge- 'eel met herrie- d," zei ik. „Een iel plezierig le- 5 gemengde be- Het is heus niet aolitie-agent aan een vlaggemast rouwbeloften te het leven op n." „stierlijk ver- gordt vervolgd). (Van onze-redacteur Sport) AMSTERDAM. „Onze K.N.V.B. is wel oud geworden, maar hij is allerminst verouderd, want hij groeit nog steeds met de vitaliteit van de jeugd". Met deze woorden uitte Karei Lotsy Zaterdag j.l. in het Concertgebouw zijn voldoening over wat in zestig jaar sportorganisatie werd bereikt. En hij voegde er aan toe, dat als zeer belangrijk en gelukkig feit bij dit jubileum op de voorgrond gesteld moet worden, dat de K.N.V.B. sedert 1940 het gehele Nederlandse voetbalvolk omvat, van elke confessie en van elke maatschappelijke stand, omdat katho lieken, christelijken en zij die lid zijn van de Arbeiders Sport bond spontaan en vrijwillig met deze confessioneel en politiek neutrale Bond een fusie hebben aangegaan. In volkomen har monie vormt heel voetbal-Nederland thans één organisatie, een navolgenswaardig voorbeeld van nationale zin, met behoud van de geestelijke waarden van ieder afzonderlijk, die de verschil lende groeperingen wel onderscheiden, doch gelukkig niet meer scheiden. Concertgebouworkest zette luister bij. Op imponerende wiize heeft de K.N.V.B. Zaterdag j.l. zijn 60-iarig bestaan herdacht. In het feestelijk uitgedoste Concertgebouw werd n groot aantal hoge gasten, onder wie de vertegenwoordiger van de Koningin en Prins Bernhard, rit meester W. F. K. O. Bischoff van Heemskerck, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, de ver tegenwoordiger van de Minister van O., K. en W„ dr. J. Miedema en vele afgevaardigden van de F.I.F.A. en buitenlandse voetbal bonden, door Purcell's Fanfare van Koperblazers en orgel ver welkomd, welke door het Concert gebouw Orkest onder leiding van Eduard van Beinum werd ten ge hore gebracht. De „Ouverture Athalia" van F. Mendelssohn-Bartholdy leidde dr. Miedema in. die er zijn vreugde over uitsprak, dat de K.N.V.B., ge komen op een tweesprong, waar van de ene weg voert in de rich ting van de meer materialisti sche, de andere naar de meer idea listische levenshouding, de goede weg heeft gekozen, en de opvat ting huldigt en verdedigt, dat de ideële grondslagen, waarop de DINSDAG IS DECEMBER HILVERSUM 1, 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- Ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.40 Radio ochtendblad; 9.00 Weer berichten; 9.03 Hersengymnastiek; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramo- foonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Trio; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Het Promenade-orkest en solisten 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Disco-cause rie; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.15 Muzikale causerie; 16.30 Sluiting; 17.30 Kinderkoor; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Voor de Nederl. strijdkrachten; 19.00 Voor de kin deren; 19.05 „Vrouwenvierschaar", causerie; 19.15 Vocaal kwartet; 19.40 „Paris vous parle"; 19.45 „Rijksgenoten willen binnen het Rijk blijven", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.30 Su rinaamse muziek; 21.45 Buiten lands overzicht; 22.00 Orgel en zang; 22.30 Muziek journaal23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 2. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Slui ting; 8.30 Nieuws 8.40 Gramofoon muziek; 9.00 Weerberichten; 9.03 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Kameror kest en solist; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gramo foonmuziek; 11.50 Godsdienstige causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Amusementsorkest; (12.3012.33 mededelingen)$.2.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Amusementsorkest; 14.00 Pianorecital; 14.30 Gramofoonmu ziek; 15.00 Schoolradio; 15.30 Zie- kenlof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Sluiting; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Kamerorkest en solist; 18.20 Sportpraatje: 18.30 Kamerorkest (vervolg); 19.00 Nieuws; 19.15 Ac tualiteiten; 19.25 „Dit is leven", causerie: 19.40 Pianovoordracht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Om roeporkest en solist, in de pauze: „Katholiek overleg"; 21.40 Ge mengd koor, leden van het Radio Philharmonisch orkest en solisten; 22.00 Pianoconcert; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL. 322 m. 12.00 Gramofoonmuziek 12.30 Weerberichten; 12.32 Omroepor kest en soliste: 13.00 Nieuws; 13.15 -14.00 en 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Nieuws: 17.15 Gramofoonmu ziek; 17.20 Fransp les; 17.40 Gra mofoonmuziek; 17.55 Causerie: 18.00 Gramofoonmuziek; 18.25 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.50 Politieke causerie; 20.00 Hoorspel; 20.45 Gramofoon muziek: 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Gramofoonmuziek: 22.50 Nieuws; 22.5523.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws 13.15 en 14.0015.00 Gramofoon muziek: 17.10 Verzoekprogramma; 17.40 Klarinet en piano; 18.30 Gra mofoonmuziek 19.00 Omroeporkest 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws: 20 00 Omroepkoor en or kest: 20.30 Cabaret 21.15 Jongens koor; 21 30 Hoorspel: 22.00 Nieuws 21.1522.55 Gramofoonmuziek. sportbeweging is opgebouwd, niet mogen worden prijsgegeven. Wim Anderiesen Jr. hees vlag halfstok. Een ontroerend moment na de herdenkingsrede van Karei Lotsy. waarin deze o.a. hulde bracht aan de voetbal-pioniers Pim Muiier, Jasper Warner, Jan Kips en Dirk van Prooye, was de onthulling van het monument voor de bonds leden, die in de oorlog van 1940-45 gevallen zijn. Dit gedenkteken, ontworpen en vervaardigd door de N.V. Metaalgieterii Bosma en Florack te Amsterdam, is samen gesteld uit vijf bronzen kasten, die de in brons gegoten namen bevatten van 2212 sportmakkers. welke in de oorlogsjaren voor de goede zaak hun leven lieten. Het zal een plaats krijgen in het bondsgebouw. Onder doodse stilte tier aanwe zigen onthulde Pim Muiier, ere voorzitter en oprichter van de Bond, het monument door het openen van het gordijn, terwijl de zoon van de overleden oud-aan voerder van het Nederlands elftal. Wim Anderiesen Jr.. gekleed in voetbal-costuum met oranje-shirt, samen met een HFC-iunior, de Nederlandse en de Bondsvlag halfstok hesen. Door de vertegen woordiger van de Koningin, als mede door de delegaties der be vriende voetbalbonden en door de heer Koolhaas namens de ver enigingen werden kransen gelegd. Het Concertgebouw Orkest besloot deze zinvolle plechtigheid met het „Wilt heden nu treden" en het volkslied. Göbel schonk historische bal. Des middags bracht in de hal van het Indisch Instituut een uit gelezen schare van sprekers hulde aan de Bond en zijn werkers. Burgemeester d'Ailly, die in gezelschap van wethouder Roos namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen kwam aanbieden, hing Karei Lotsy een krans om. Namens het Olympisch Comité sprak Kolonel C. F. Pahud de Mortagnes. Daarna voerden de afgevaardigden van de Deense. Engelse, Zwitserse. Franse, Lu xemburgse. Indonesische en Suri naamse Voetbalbond het woord. Ook de vice-president van de F.I.F.A., de heer R. W. Seeldrayers bood zijn gelukwensen aan. De heer Kips sprak namens alle ere-leden en bondsridders en bood de bond een convert'met inhoud aan als bijdrage voor het bouw fonds. De oud-doelverdediger van het Nederlandse elftal Göbel schonk de bal. waarmede Neder land in 1912 voor de eerste maal van Engeland won en waarop de namen der spelers, die toen de Nederlandse kleuren verdedigden, staan geschreven. Het bestuur van de Bond had van alle sprekers fraaie geschenken in ontvangst te nemen. De hal van het Indisch Insti tuut was met schijnwerpers ver licht en de talrijke geschonken bloemstukken vormden een fees telijke omlijsting van deze recep tie. waarop vertegenwoordigers van heel voetbal-Nederland te genwoordig waren. Nieuwe ereleden en bonds ridders. De luisterrijke jubileum-viering werd in de avond voortgezet met een diner in Krasnapolsky voor de gasten. Het hoogtepunt van dit diner vormde de bekendmaking van de benoeming van een aantal ereleden en bondsridders. Twee nieuwe ereleden werd de bond rijker. Harry Bockmeulen (Ruephen), een der meest beken de zuidelijke officials en het bondsbestuurslid G. Kruyver te Zaandam mochten de hoogste bonds-onderscheiding ontvangen. Verder werden de volgende bondsridders benoemd: Sir Stan ley Rous, secretaris van de Foot ball Association, H. Delannay, se cretaris van de Franse Voetbal bond, A. J. Coucke, de KNVB- consul te Parijs, G. J. Wijers van de afdeling Nijmegen, H. van Leeuwen (Den Haag) van het Za terdagmiddagvoetbal, H. v. Turn hout van de afdeling Haarlem, J. Hoorn (Hilversum) vele jaren lid van de Commissie voor het ama teurisme, dr. C. Spoelder (Haar lem), de bekende paedagoog, en H. Vosman (Rijssen),' secretaris van het Oostelijk district. CONGRES VAN DE PLUIMVEEFEDERATIE In de Philipszaal van de Jaar beursgebouwen hield Zaterdag de Nederlandse federatie van vereni gingen van bedrijfspluimveehou- ders (N.P.F.) onder leiding van de voorzitter, de heer M. J. Dings, een druk bezocht congres. Prof. dr. M S. Pease, conserva tor aan de universiteit te Cam bridge, hield een wetenschappelij ke verhandeling over experimen ten op het gebied van de inteelt in de loop der jaren in Engeland en Amerika verricht. Dr. M. van Eekelen behandel, de de betekenis van het ei in de volksvoeding en de voedingswaar de van dit artikel. Ir. J. S. Keyser sprak over de sociaal-economische kant van de pluimveehouderij. Boodschap aan het Nederlandse volk ln een boodscnap tot net Neder landse volk, heeft de nieuwe Fran se ambassadeur, de heer J P Gar- mer. zijn beste wensen voor vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Frankrijk uitgespro ken Namens de Franse natie spreekt hij de verwachting uit. dat de verstandhouding mag bijdragen tot bescherming van het morele en geestelijke erfdeel van beide na. ties. "V Tijdens een Nederlandse aanval was het Deense doel uitstekend afgegrendeld. Niet minder dan zes man, inclusief doelman Nielsen, die we op deze foto een fraaie redding zien verrichten, hadden zich voor de doelmond opgesteld. Derde van links: Schaap. Eerste van rechts: Clavan. Derde van rechts: Roosenburg. Ongetwijfeld moeten de gedachten van pastoor Langedijk, de nieuwe herder van Volendam, zijn teruggegaan naar O. L. Heer zelf varende met Zijn leerlingen-vissers over het meer van Genesareth in de richting van Zijn geliefd Capharnaum toen pastoor Langedijk Zaterdagmiddag temidden van zijn parochia nen-vissers over het IJselmeer koerste in de richting Volendam, dat hem zonder enige twijfel binnen zeer korte tijd even geliefd zal zijn als de Wieringermeer, waar hij 8 jaren gearbeid heeft en zich in de letterlijke zin van het woord aan het water heeft ontworsteld. Kraak deed weer zijn uiterste best zijn doel schoon te houden, waarin hij wonderwel slaagde. Slechts eenmaal moest hij zwichten voor een schot van Lyngsaa. Hier zien we onze doel- verdediger een fraaie redding verrichten onder het toeziend oog van Everse. Volendam heeft zijn nieuwe herder een ontvangst bereid zoals alleen Volendam dat maar kan. Geen stoeten van landelijke rui ters, noch versierde landauwers, doch slechts botters en kotters kwamen er aan te pas, opgetuigd met netten en bemand door stoere vissers. Monnikendam. Zelden zal de haven van Mon nikendam zo druk bezocht ge weest zijn door vissersboten als Zaterdagmiddag, toen pastoor Langedijk daar arriveerde om scheep te gaan naar ziin parochie Volendam. Gepavoiseerd met meer dan 500 kleurige vaantjes en met de Pau selijke kleuren hoog in de mast, waaronder onmiddellijk fier wap perend het rood-wit-biauw van de Nederlandse vlag, was de „Jonge Kees" de uitverkorene om de nieuwe pastoor over te brengen. Zij werd onmiddellijk geflankeerd door de „Gezina Maria", waar wij voor de aanvang van de tocht door enkele Volendamsen gast vrij onthaald werden in het gezel lige vooronder. Met ongeveer een twintig bo ten stoomde de vloot de haven van Monnikendam uit: even bui ten de haven kwamen ons nog een tiental andere boten tegemoet. Spel op de golven. Of het nu kwam ten gevolge van de dartele speelsheid, waar mee de boten langszij kwamen om de nieuwe herder te begroeten, bij welke speelsheid „Neeltie" wel wat al te stoutmoedig te werk ging, zodat zij enkele gevaarlijke botsingen niet wist te vermijden, óf dat het nu kwam doordat de boten in te dicht gesloten gelede ren naar Volendam wilden op trekken, wij weten het niet. maar midden op het meer geraakte de vloot in een onontwarbare knoop, waarbij de „Jonge Kees" bekneld raakte tussen twee aan elkaar geënterde boten, zodat zii niet meer vooruit noch achteruit kon, laat staan zijwaarts. Kris kras lagen de dertig boten door elkaar. Met groot vakmanschap wisten de schippers echter weer spoedig de knoop te ontwarren, doch nu ging het slechts in zeer verspreid ver band op Volendam aan. Maartje Kes. De jongste reizigster, die met de „Jonge Kees" was meegegaan, om midden op zee de nieuwe pastoor te begroeten, was Maartje Kes, een baby van nog geen 5 weken oud. Midden op het meer werd Maartje door de trotse moeder vanuit haar warm alkoofje in het vooronder te voorschijn gehaald en op de achterplecht aan de pas toor getoond, die het een Kruisje gaf. Volendam in zicht. Geweldig was de aanblik, die Volendam vanaf het meer bij aankomst van de vloot bood. On der een stralende hemel en tegen de achtergrond van de pitoreske Volendamse huisjes met hun lage rode daken en voor deze gelegen heid met vlaggen versierde ge vels, geleek de dijk met zijn men senzee op de volgepropte tribunes van een stadion. Overwegend waé in dit stadion het zwart van de mannenkleding en vrouwelijke blouses. Boven dit zwart uit en er tussen kopten rechts en links de witte golven van de kanten hullen. Fel in dit zwart contras teerden de lichte vlekken rood, blauw en groen van de fleurige kinderkleedjes. En hoog boven dit stadion uit jubelden de klokken en loeiden de sirenes om uiting te Voorafgegaan door de Volendamse jeugd in fleurige rode, groene en blauwe „kleedjes" begeeft pastoor Langedijk zich na aan komst in de haven naar de Kerk. p0t0 N.H.D MAANDAG 12 Dec. 1949. Meer dan tien jaar is het qe- leden, dat ilc een echte inter land-wedstrijd in het Amster damse Stadion bezocht. Giste ren ben ik er weer eens qe- weest: voor Denemarken-Ne derland. Dat zit 'm ook in mijn bijzondere voorliefde voor dat- qene wat we teqenwoordiq in zo qezelliq Nederlands de agrarische sector" noemen. Want Denemarken is, net als Nederland, een land van melk, boter, kaas en eieren, en dus ook van beroemd vee. En net als wij, exporteert Denemar ken zijn zuivelproducten bij dood en leven af; ze eten daar zelf deze kostelijke producten bij mondjes-maat, vanweqe de deviezen. (Ik zeq dat er even bij, opdat onze qoeie mensen zullen beqrijpen, dat niet wij alleen zo qek zijn.) Ik qinq dus naar Denemarken-N ederland in het Amsterdamse Stadion. In de trein qezelliq kruiswoord raadsels opqelost met Friese ■jongens, die niet van qisteren waren. (Vindt u „poneren" een juist woord voor „verklaren"? Boottrein uit het Noorden was bij vertrek uit Enkhuizen al stampvol. Tweehonderd reizi- qers in Hoorn konden qroten- deels slechts per staanplaats mee. In Amsterdam dadelijk opqenomen in stroom van tramliefhebbers, die door tram- en politiemannen in ordentelijke beddinq werden qeleid. Wat een verrukkelijke „samenwerkinq" en dat alle maal zonder een Unie-statuut! Nooit zoveel qeleqenheid ge had om de mooie dinqên uit de voorgevel van het Centraal Station te bewonderen, als nu, nu we gedurende tien minu ten, voetje voor voetje, lanqs dit stationsgebouw voorkro- pen; om dan, rond het nieuwe tramhuis, door een haarspeld bocht te worden gewrongen, waarna de tram ons rustig op nam. In Stadion de spanning tussen lonen en prijzen „ge voeld". Een zee van meer dan 50.000 mensen, overal van daan. Alles uitverkocht. Veel verre, en dure reizenDe ministers, die er waren (om uit te rusten van de Indische debattenzullen wel eens even „gedacht" hebben! Maar ja, een mens moet toch wat; neem de voetbaV weq, en er zijn dui zenden, die zich als „ontwor telden" qaan voelen. Boven dien bestond de K.N.V.B. zes- tig jaar en de Denen kunnen niet voor een leeg Stadion spelen. (En ook viel er van die lui iets te leren, maar dat bleek later pas.) De muziek zag er feestelijk uit en speelde voortreffelijk. De mensen wa ren gul met applaus. Karei Lotsy had nog juist even tijd om chocolade uit te delen aan gebrekkige toeschouwers; men sen in wagentjes en qewonde militairen waren er. Toen gin gen twee-en-twintiq jonge ke rels voetballen. De arbeids productiviteit werd hier tot het hóógste niveau opgevoerd. (Voor minister van den Brink, die er overigens niet was, om jaloers op te worden.) Het „economisch rendement" was halverwege nog niet qroot, toen er noq twee nullen op het scoringsbord stonden. (Maar al dat rennen en draven en trappen en koppen had een inzet, die niet onder econo misch rendement te vangen is: hij betreft de nationale eer. Nou, de wedstrijd zelf laat ik aan de sportredactie over. Het einde weet u. De Denen waren niet meer zo slaperig als in die traqische Aprïl-nacht van 1940. Volgens de deskundigen werd Nederland door de gas ten „overspeeld". Er was niet veel „kleur" in het spel (afge zien dan van het mooie oranje van Nederland en het fikse rood van de Denen.) Het Ne derlandse elftal leek wel vleu gellam. Toch is Abe er in ge slaagd, zijn naam voor de his torie aa.n deze wedstrijd te verbinden. Het chronologisch overzicht kan tot titel dragen: Van Abe tot Lenstra. Hij zorg de na enkele minuten voor de éérste sensatie, door een doel punt te scoren, dat wegens buitenspel moest worden af gekeurd, en hij zorgde voor de laatste, door in de alleruiterste seconde, pal voor het eindsig naal, de bal met een formi dabel schot „in de touwen te jagen"; maardie touwen zaten juist aan dat deel van het doelnet, dat opzij buiten de doelmond hangtHet laatste schot tegelijk het éérste zal ik niet zeggen, maar een van de zéér weinige dra gelijke toch wel! van Len stra was de slot-sensatie van de wedstrijd. Een deel van het Stadion-publiek juichte. Men zag de scheidsrechter naar het midden wijzen, maar dat mid den was in dit qeval de rich ting van het kleedlokaal. Ne derlanders en Denen schud den elkaar de hand, maar dat waren sportieve qestes tussen overwinnaars en overwonne nen. 't Was géén doelpunt. Het spel was uit. Nederland ver loor. Menigeen tuurde noq naar het scoringsbord, of die ■pul soms toch nog zou ver dwijnen. Maar het gebeurde niet. O, wat kan een nul op zulk een ogenblik een hatelijk ding zijn! De ministers keken elkaar aan en dachten: we hebben de superioriteit op voetbalgebied „overgedragen". Niet aan de ronde tafel, maar op het groene veld. En door de radio tetterde een meneer de aansporing, om (bij het ver keer) vooral „uiterst rechts" te houden. „Dus toch Ger- brandy", zei mijn buurman links. En mijn buurman-rechts vond, dat het resultaat, voor een zestiq-jariqe, eigenlijk noq niet eens zo gek was! De enige wedstrijd, die in Den Helder gespeeld werd, WGW—Con Zelo uit Waarland, verliep in ijzi ge wind en hagelbuien en dit was clan ook wel de oorzaak, dat het spelpeil niet al te hoog kon wor den aangeslagen. Er werden in beide ploegen verschillende fouten gemaakt, zowel in verdediging als in aanval, terwijl nu en dan de verwarring nogal hoog kwam. W.G.W. wist met 50 te winnen van de club die op de onderste plaats staat en die ondanks alles, onmiddellijk bereid was naar Den Helder te komen, om deze compe titiewedstrijd te spelen Alleen al daarom had men de gasten gaarne een goal gegund, die ze echter niet konden maken. Hun aanvallen ble ven voortdurend vlak voor of vlak achter de strafschoplijn steken. De eerste helft van de wedstrijd was nog het meest het aankijken waard, waarbij WGW technisch 'n vrij goede partij speelde. Na vijf tien minuten wist v. Amersfoort door een ver schot de stand reeds op 10 te brengen, doordat de keeper de bal liet glippen en deze stand kon geleidelijk aan worden opgevoerd tot 30 door resp. mid- voor van Wees en v. d. Winkel. Het eerste kwartier na de rust kwam de stand reeds op 50 door de tweede goal van van Wees en vervolgens door een uitstekend schot van Schilder. In het reste rende halfuur poogde Con Zelo her haaldelijk door de verdediging van WGW te breken, waarbij back P. Hendriks enkele fouten maakte, die echter de voorhoede van de gasten niet wist te benutten in eigen voordeel. Zoals gezegd, hun aanvallen strandden bijna allen rond de strafschoplijn. Echter moest ook keeper Bouma enkele goed gerichte schoten uit de doel mond houden, hetgeen hem wel toe vertrouwd was. Het laatste kwar tier van de wedstrijd verliep in po gingen om het van de strakke wind te winnen, hetgeen niet altijd even gemakkelijk bleek te zijn. géven aan de vreugde over de komst van de nieuwe herder. Zout - Goud! Vis - mis? Vanaf de kade werd de nieuwe pastoor toegesproken door de bur gemeester, die er op wees. dat de pastoor wel een aangename, maar verre van gemakkelijke taak in Volendam tegemoet ging. Want evenals het terra nova het nieuwe land waarvan pastoor .Langedijk vandaan kwam, zijn problemen kende, zo heeft ook Volendam zijn problemen. In min der dan 100 jaar is de Volendamse bevolking acht maal zo groot ge worden. In de Wieringermeer luidde het spreekwoord: „Na zout goud", doch pastoor Langedijk be hoefde geen vrees te hebben, dat dit spreekwoord in Volendam zou luiden: „Na vis mis", want daar voor hadden de Volendammers een te groot pioniershart evenals de Wieringermeerders. In een feestelijke optocht werd de pastoor vervolgens naar de kerk geleid, waar hij werd opge wacht door een stoet van bruidjes en waar hij door zijn oudste ka pelaan hartelijk verwelkomd werd. Zondag onder een plechtige Mis had de installatie plaats dooi de Hoogeerw. Heer Deken L. Schamper. VV /y. Dit is een van de mensen, die hun „eigen rollertjes" roken, alsgf het dure im port is. Inhaleren doen ze zelden. U ziet ze, genie tend, dunne rookstraaltjes uitblazen. Ook zij zeggen: Hoe je 't doet... met Mascottegaat-ie goed! (Adv.) Gedroste Indonesiërs teruggestuurd NEW YORK, 11 Dec. (Reuter). Van hier is een schip Vertrokken met 48 uitgewezenen uit de Ver. Staten, waarvan 13 met bestem ming Karachi en 35 voor Batavia. Naar verluidt zÜn degenen die naar Batavia gaan, allen Indonesiërs. De meesten zijn zeelieden, die in Amerikaanse havens van hun sche pen zijn gedrost. De Amerikaanse immigratiedients heeft ze geduren de de laatste maanden opgezameld en stuurt ze nu terug naar het land van herkomst. URK KRIJGT GROTER GRONDGEBIED Met volledige instemming van de directie van het openbaar li chaam „De Noord-Oostpolder", zal Urk binnenkort de beschikking krijgen over 100 H.A. land in de polder, grenzende aan het voorma lige eiland. Deze landwinst zal worden gebruikt voor de vestiging van industrieën.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5