Nieuw Ook zonder de Veiligheidsraad en was resultaat bereikt" Unci Hoe dienen wij te staan tegenover de coöperatie? jeheven dit blad Gulden Mis en Gulden Boek Duizenden ter beêvaart voor vervolgden in Oost-Europa Franse communisten vrezen invloed van Tito upeerd stTommen mariniers EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Actuele verlangens van de L.T.B. Dinsdag 13 December 1949 45e Jaargan? No. 11742 Dr. van Royen in de Veiligheidsraad: 20.000 gelovigen baden de Kruisweg op H. Landstichting te Nijmegen PLECHTIGE PAUSMIS IN ST. PIETER Kroniek en Kritiek Thorez in kwaad daglicht geplaatst Een principiële uiteenzetting van rector v. d. Hoogte voor de L.T.B. T uit de cantine winst rkstelling van mili- :antines is verboden, de toekomst van het e Cadi organisatie ilitaire en burger ien duidelijke aan aan. Aan de korps zal de verplichting legd om personeel, goed heeft voldaan, over te nemen. :rsoneel van de cen- :dt in rijksdienst ge- anzien van het bur- van niet-verpachte gelijksoortige maat- orbereiding. ITOND 284 JAAR Zaterdag een zeer ag voor het corps iet zozeer om de ardag, die gevierd /el om het feit, dat aradetrommen en een ïls geschenk van de dam" aan het corps aden. »en werd op de Al- fplaats Crooswijk de enking van de ge- ïouden. De comman- l M. R. de Bruyne, ns bij het eremonu- cht in een toespraak an deze plechtigheid zich naar de W. J. kazerne aan het Toe aanbieding van het dedde. aid werd o:m: bijge- minister van Oorlog W. F. Schokking en r van Rotterdam, mr. er Schokking de in- rricht overhandigde de Monchy, direc- olland Amerika Lijn, b Rotterdam het ge- de laatste twee wa- die op de trommen in: Rotterdam 1940 1942, en zei: dit zijn agen, waarop wij dat de victorie dezer as, dat hierdoor on- basis werd gelegd ■vaste vertrouwen in van ons volk. oor der mariniers M. aanvaardde het ge- -ak de hoop uit dat ïaal de blauwe uni- erugkrijgen, waarin mariniers zo gaarne m :gen! In de goot ;schopt had, dan chout was heie en daarom was nzinnige, in het op hem toetrad, Gij, lezers, ziet lfde was, die de sneens dezelfde d gestaan. Maar [alen is, dat zij waardige sujet- en. Zo was het Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draofsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel 4382 K2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGljJL Molenstraat 52, teL 499 K 2840 UET is al een oud gebruik zo- als wij dat op Quatertemper- Woensdag in de Advent kennen. Dan wordt er, zo mogelijk op het altaar van O.L. Vrouw, terwijl het buiten nog donker en koud is, in de warme, lichtvolle sfeer van de kerk een H. Mis opgedra gen ter ere van het Goddelijk Moederschap van Maria, of beter gezegd van de verwachting van Haar aanstaande moederschap. Het is nog zeer vroeg in de mor gen en vele zijn de lichten die ontstoken zijn bii het beeld van de Gezegende onder de vrouwen. Is het vanwege het gouden schijnsel van de talrijke bran dende kaarsen, dat deze Mis. die door zeer vele gelovigen wordt bijgewoond, de „gulden Mis' wordt genoemd? Veeleer moet de betekenis van deze benaming hierin gezocht worden, dat zij zo veel wil zeggen als voortreffe lijke, zeer krachtige Mis. zoals overigens in sommige streken ook wel gezegd werd. Het is omdat de gelovigen deze Mis met groot vertrouwen komen bijwonen. Zij allen roepen de voorspraak van de Moeder-Maagd in, wel wetend dat God ons des te genegener zal zijn, nu wij de Moeder van Zijn eigen Zoon eren in het tere ge heim van Haar wordend moeder schap. Er is voor iedereen, die de eer bied voor de natuur en het ge loofsgeheim als een kostbaar goed in zijn hart bewaart, niets zo fijn, zo verheven als juist deze hulde aan Maria op deze dag. Nergens is dat zuiverder aangevoeld en tot uitdrukking gebracht dan in de Liturgie van de Kerk zelf. Deze Quatertemper-Woensdag in. de Advent is heel uitdrukkelijk aan de Aankondiging van het mysterie der Menswording, dat wij nu in deze weken beleven, gewijd. Maria is zozeer met Chris tus verbonden in al de opeen volgende momenten van Zijn mysterie, dat wij Haar onafge broken met:Hem verenigd moeten zien. Maar nu wel bijzonder in de Boodschap van de Engel, waar door het eeuwige Woord in Haar vlees geworden is. En zoals het morgen het eigenlijke feest is van O.L. Vrouw-Boodschap, zo zal het op Quatertemper-Vrijdag de feest dag zijn van O.L. Vrouw-Visita tie. Men behoeft slechts de tek sten van zijn Missaal in te zien om onmiddellijk getroffen te wor den door de echte smaak en fijne kunstzin, waarmee de Liturgie het mysterie van Maria heeft in gebouwd en ingevlochten in dat van Christus. Aan niemand, die enig gevoel voor schoonheid bezit, zal dit ont gaan en de besten van dichters en schilders hebben dat op hun beurt op onsterfelijke wijze weergege ven. Van geslacht tot geslacht hebben poëzie en schilderkunst Maria geprezen en verheerlijkt. En welke katholiek heeft als sie raad van zijn woning niet een of andere goede beeltenis of afbeel ding van de Madonna? Oyerstel- pend en haast onoverzienbaar is het wat er over O.L. Vrouw ge dicht en geschilderd is. Het is een kunst op zich uit dit vele, dat om de volmaaktheid van zijn vorm geving door woord en penseel onderling wedijvert, juist datgene uit te kiezen dat waarlijk voor treffelijk genoemd kan worden en dat dan terecht de naam „gul den boek" verdient. Gelukkig hebben anderen dit moeilijke werk, dat oordeelkun dige kennis en verantwoorde smaak vereist, voor ons gedaan. Van dichters en schilders hebben zij een keur-collectie bijeenge bracht in een bundeL die door de Uitgeverij Parnassus te Amster dam op een met het behandelde onderwerp in overeenstemming zijnde wijze werd verzorgd. Het is Het Gulden Boek van Maria. Twee Zuid-Nederlanders, de uitstekende kenner van onze oude middeleeuwse letterkunde en mystiek. Pater van Mierlo S.J., en een talentvol kunstenaar als Remy de Muynck hebben hier in samenwerking met de Frans-talige kunsthistoricus Bertrand Guegan, die de afbeeldingen der schilde rijen heeft gekozen, een verzame ling samengesteld, die een feest is voor het oog en een welluiden de geneugte voor het oor. Van wat het, oude christelijk Europa aan schoons in literatuur en schilder kunst bezit, werd hier, in ruim. 180 bladzijden op zwaar blank papier in groot formaat, het mooi ste bijeengebracht ter erevan. Onze Lieve Vrouw. Men bezies slechts de platen en leze de bege leidende tekst en men zal de ont roering van deze schoonheid m: zich voelen. Wat doet het ons, Noordhollan-i ders, goed in deze wel binnen»; onze taalgrenzen, maar toch bui ten ons landgebied tot stand ge-/ komen bundel aan te treffen eenj „Liedeken van Onze Lieve Vrouw, van Runxputten" te Heiloo, date ontleend werd aan de bundel^ „Oude en Nieuwe Lofzangen _uit> het begin van de 18e eeuw. lietj is het heerlijk getuigenis, hoe onze^ eigen katholieke voorouders nunj, liefde voor Maria niet alleen le vendig wisten te bewaren, aue? vervolging en onderdrukking ten. spijt, maar de kunst ook verston-i den haar te uiten op een wil ze.j die tegelijk van voornaamheid en* tederheid spreekt. Ligt daarin niet voor ons een. vingerwijzing, die wij fitaag tei harte willen nemen? Wil houden van Maria en vereren de Moeatr Gods als goede katholieke Noora- hollanders. Maar laten wilI doen in schoonheid! Er is dikwi.i helaas zo'n ontstellend gebrek goede smaak en zin voor wa LAKE SUCCESS, 12 Dec. (ANP-Aneta)Generaal McNaugh- ton, afgevaardigde van Canada in de Veiligheidsraad, heeft een ontwerpresolutie ingediend, waarin hij zijn tevredenheid tot uiting brengt over de bereikte resultaten ter R.T.C. Dr. van Royen heeft hierop geantwoord, dat de resultaten ook bereikt hadden kunnen worden, zonder inmenging van de Veiligheids raad en de Unci. Op de trap van de Sint Pieters-basiliek sprak Paus Pius XII een menigte gelovigen toe, nadat hij het schilderij had ont vangen van Madonna Salus Populi Romani (rechts). Het schil derij werd meegedragen in de plechtige processie door de straten van Rome van de basiliek van de Heilige Maria, waar de Paus 50 jaar geleden tot priester werd gewijd. Tijdens een speciale jubileummis zal het schilderij op het hoofd-altaar worden geplaatst. DEN HAAG (K.N.P.). Zon dag hebben vele Nederlandse katholieken gevolg gegeven aan de oproep van Henri de Greeve pr., om in aansluiting op de Uno-protest-actie een bedevaart te houden naar de verschillende heiligdommen en bedevaart plaatsen, die Nederland rijk is. Het is nog niet bekend in hoe veel plaatsen en in welke om vang de bedevaarten zijn ge houden. Uit Nijmegen vernemen wij, dat daar de H. Landstich ting het doel van duizenden is geweest. Twintigduizend gelo vigen hebben er de Kruisweg gebeden. De gebeden waren genomen uit de Kruiswegoefe ningen, die H. de Greeve vorig jaar heeft geschreven en in het bijzondere bestemd waren voor de gevangenen in Oost-Europa. Amsterdam hield bij klaarlichte dag zijn Stille Omgang langs de oude processieweg in het centrum der stad, die de eeuwen door de bedevaartgangers zijn gegaan. Het viel op dat zoveel jonge mensen en ook jonge gezinnen aan deze overigens ongeorganiseerde om gang deelnamen. Noord-Holland trok naar Hei loo, Zuid-Holland en vooral het Westland naar Delft, het genade beeld van Maria van Jesse. Zes honderd Hagenaars onder leiding van pater Victorius Beekman gin gen te voet van Den Haag naar Delft, waar de bedevaart besloten werd met een plechtig Lof. In Schiedam, waar de H. Liduina heeft geleefd en is gestorven, was de reliekschrijn van deze heilige op het altaar geplaatst en bleef drie dagen ter verering openge steld. Deze manifestaties van gebed en boete maakten een veel die pere indruk dan andere gewone bedevaarten doen, omdat zij ge- POOLSTER" OP EIGEN KRACHT VLOTGEKOMEN De logger Sch 56 („Poolster"), 'die Zaterdagavond op het Zuider- havenhoofd van de Scheveningse -haven is vastgelopen, is gister avond om zeven uur op eigen ij? vlotgekomen. Het schip, dat op de bazaltblokken lek is gestoten, is meteen op de helling gezet. Gedurende het weekeinde en gisteren hadden de bemannin gen van de reddingboot „Arthur" en de kotter Sch 12 en Schh 71 vergeefs getracht de „Poolster" vlot te krijgen. eehte, edele kunst. Wij leven zo K wiils omringd door allerlei minderwaardigheden en onnozele prulleriien. Waarom toch? De werkelijk goede, stijlvolle dingen zijn toch binnen ons bereik. „Het G hl den Boek van Maria" •/oif ar een bewijs van. Wie Zieh en:? F" een ander een geschenk huivende waarde wil geven, dit boek, waarvan hij tel- opnieuw zal genieten. heel ongeorganiseerd geschiedden. De kerken en de heiligdommen der bedevaartplaatsen waren de gehele dag overval. De katholieken van Nederland hebben door deze gebedsactie ge toond, dat zij de christenen van Oost-Europa niet zijn vergeten, maar dat zij bereid ziin tot offer en boete, om daardoor de Kerk in Oost-Europa te redden uit de boeien van het communisme. De Canadese afgevaardigde had zijn resolutie-ontwerp opgesteld met gebruikmaking van de gege vens van het Unci-rapport en na overleg met vertegenwoordigers van beide partijen. In het stuk wordt voorgesteld de partners met het bereikte resultaat geluk te wensen. Tenslotte sprak Mc Naughton zijn bijzondere voldoe ning uit over de belangrijke bij drage, die de vertegenwoordigers van de Veiligheidsraad ih Indo nesië hebben geleverd. Antwoord van dr. van Royen De Nederlandse afgevaardigde, dr. van Royen, verklaarde, dat Nederland „aanzienlijke conces- cies had gedaan en zich zelfs op offeringen had getroost om een evenwichtige overeenkomst te be reiken". Hij wees o.m. op de Ne derlandse bereidheid, het verzoek van de R.I.S. om toegelaten te worden tot de V.N. te steunen. „Mijn regering is er diep van overtuigd, dat ook zonder de hulp van de Veiligheidsraad en de Unci een rechtvaardige en bevredigende, hoewel vermoe delijk enigszins van de huidige afwijkende overeenkomst zou zijn bereikt", aldus dr. v. Royen. Hij bracht speciale dank aan de Belgische vertegenwoordiger voor de betoonde vriendschap en het opbouwende begrip, dat ten op zichte van Nederland was ge toond. De vertegenwoordiger van de R.I.S., Palar, noemde het resul taat „succesvol". Arne Sunde (Noorwegen) bracht in het mid den. dat zijn regering het niet FRANSEN IN POLEN ZULLEN DEZE WEEK TERECHT STAAN WARSCHAU, 12 Dec. (Reuter). Het eerste van een reeks spion- nageprocessen tegen Franse bur ners in Polen zal deze week te Wroclaw (Breslau) beginnen. De voornaamste beklaagden zijn een Francaise, Yvonne Bassaler, en Basil Boukosoff, belden vroegere employé's van het Franse consu laat, en Joseph Feldeisen, een Franse arbeider. Alle in Polen in hechtenis ge nomen Fransen, met uitzondering van de Franse vice-consul Boitte,, zullen terecht staan. Boitte wordt vastgehouden als represaille voor de arrestatie in Frankrijk van de Poolse vice-consul te Rijssel, Szczerbinski. altijd eens was geweest met Ne derland, over het tempo om tot de overdracht van de souverei- niteit te komen. Voorstel van Oekraine Oekraine diende een voorstel in, dat behelsde: 1. een terug trekken van de Nederlandse troe pen tot achter de linies van de politiële actie van December 1948, 2. een vrijlaten door de Neder landers van de Indonesische poli tieke gevangenen en 3. de benoe ming van een commissie om hier op toe te zien. NIEUW PLAN DER V.S. INZAKE MILITAIRE HULPMIDDELEN? WASHINGTON. 12 Dec. (Reu ter). De V.S. hebben een nieuw plan voorgesteld aan de landen, aangesloten bii het Atlantisch Pact om hun militaire hulpmid delen in het Atlantisch gebied te concentreren in plaats van som mige naar elders te dirigeren, al dus wordt heden door diplomatie ke autoriteiten te Washington verklaard. Gezegd werd, dat de V.S. de mogelijkheid van officiële over eenstemming over deze nieuwe politiek hebben geopperd, maar niet krachtig aandringen. Het is niet zeker, of iets dergelijks zal worden aangenomen in de wapen- leveringsovereenkomst. VATICAANSTAD, 12 Dec. (KNP). In tegenwoordigheid van zeker 30.000 mensen heeft pater Lombardi S. J. Zaterdagavond zijn Kruistocht der Goedheid beëindigd met een predikatie in de Sint Pieter over De weg tot redding van de we reld". Hij spoorde zijn toehoorders aan te bidden voor Z. H. de Paus, opdat Gods genade Hem in staat moge' stellen de mensheid de weg te wijzen die naar de redding voert. Z. H. de Paus, die herhaaldelijk van Zijn grote belangstelling en Zijn hoge verwachtingen van deze Kruistocht heeft blijk gegeven, heeft Zondagmorgen zelf de Kruis tocht willen besluiten met een pl. Pausmis in de Sint Pieter. Om 8.15 daalde de H. Vader van Zijn par ticuliere vertrekken af naar de St. Pieter, die tot de uithoeken met ge lovigen was gevuld. Plechtig ba zuingeschal en gejuich gegroette de H. Vader, die alvorens zich met de Misgewaden te bekleden, lange tijd in gebed verzonken bleef voor de beeltenis van de H. Maagd, Salus Populi Romani (Het Heil van het Romeinse volk), die op 8 December in plechtige processie van de San ta Maria Maggiore naar de Sint Pieter was gevoerd. Inmiddels zong het koor van de Sixtijnse kapel het Tu es Petrus, Gij zijt Petrus. Tijdens de opheffing van de H. Hostie en de kelk klonk opnieuw bazuingeschal. Na de H. Mis gaf de H. Vader in de St. Pietersbasiliek de Apostoli sche Zegen. De H. Mis werd bijge woond door tal van Kardinalen en bisschoppen, het gehele bij de H. Stoel geaccrediteerde Corps Diplo matique alsmede de Italiaanse mi nister-president De Caspari. de mi nister van Voorlichting Gonella en de burgemeester van Rome Rebec- chini Ook bij het verlaten van de St. Pieter werd de Paus luide toe gejuicht. Zondagmiddag om vier uur werd de beeltenis van Maria, Heil van 't Romeinse volk, van de Sint Pieter door de straten van Rome weer in processie teruggebracht naar de Santa Maria Magiore op de Esqui- lijnse heuvel. Jeugdactie voor Kinderpostzegels geslaagd De netto opbrengst van de prentbriefkaarten en de kinder postzegels, die door 150.000 kin deren uit 6000 schoolklassen in het kader van de kinderpostzegel actie zijn verkocht, bedraagt naar wij van de stichting „Voor het Kind" vernemen f450.000. Dit bedrag zal kunnen worden uitgekeerd aan de kindertehuizen in ons land. Toch een Butlin-kamp? (O.) Het Centraal Werkcomité Vacantie, dat reeds veel nuttig werk heeft verricht om tot een vacantiespreiding te komen, waar door het euvel van de overmatige seizoendrukte zou kunnen worden bestreden (en tegelijk het vacan- tie-pleizier van millioenen Neder landers aanzienlijk vergroot), heeft goed werk gedaan met en kele actuele problemen aan de orde te stellen op een congres, dat Zaterdag is gehouden en waarover elders in dit nummer uitvoeriger wordt bericht. Men kan uit het verslag al leren, dat de oplossingen niet voor het grij pen liggen. Des te groter is daar om het gevaar, dat menigeen ver lokt wordt door de schijnbare op lossing, die de burgemeester van Zandvoort, mr. Fenema, nog al tijd bezig is met grote nadruk voor te staan: een Butlin-kamp in ziin gemeente. Hij heeft daarover gis teren op een persconferentie weer enkele mededelingen gedaan, die alleszins in staat zijn de goêge- meente zand in de ogen te strooi en. Wie ook maar enigszins op de hoogte is van de manier waar op de Engelse Butlin-camps (een goed-renderend, zwaar-kapitalis- tisch grootbedrijf in vermakelijk heden aan de lopende band) aan honderdduizenden pre-fabricated pleizier aanbieden, wrijft zich de ogen uit als hij leest, dat de bur gemeester (althans volgens het A.N.P.) verwacht, „dat het kamp van bijzondere opvoedkundige waarde zal zijn", omdat „het samenleven in zulk een kamp het sociaal gevoel van de gasten gun stig zal beïnvloeden". Als de kud degeest, die ons, mensen van deze eeuw, op alle mogelijke manieren wordt ingehamerd, met sociaal gevoel identiek zou zijn, dan heeft burgemeester gelijk. Maar de he mel beware ons voor het gemeen goed worden van dergelijke be gripsverwarring. Butlin-kampen verdienen nog altijd met alle kracht geweerd te worden uit ons land. Maar minister in 't Veld heeft er al 50.000 m3 bouwvolume extra-contingentaal voor aange wezen. En het plan-Zandvoort is voltooid. Er is opnieuw alle aan leiding tot een fel protest van alle goedjyillenden. Eer het helemaal te laat is. Van onze redacteur) HAARLEM, 12 December. Het streven naar nieuwe vormen voor de vergaderingen van de Katholieke Bond voor Boeren, Tuinders en Kwekers in het Bisdom Haarlem, de L.T.B., is vandaag met veel succes bekroond. Geen ellenlange debatten meer, herkauwing van veel, dat reeds in voorafgaande kring en vakgroepsvergaderingen behandeld was, geen waslijsten van allerhande kruimelkwesties, maar behandeling van actuele zaken op hoog niveau, en korte, krachtige besluiten over een stel nuttige zaken, welke de ,,zeefbehandeling" vooraf hadden overleefd. Een hoogstaande beschouwing van Rector v. d. Hoogte, de bondsadviseur, over de beginselen van Coöperatie en een inleiding van ir,. Royackers, de secretaris van de lande lijke Stichting voor de Landbouw, over de positie van de stands organisaties en de toestand in de landbouw nu en in de ver houdingen van de naaste toekomst, vormden, na de documen taire inleiding van de voorzitter, de heer Kampschoër, waarlijk hoogtepunten van deze vergadering. Over coöperatie sprak rector v. d. Hoogte, die er allereerst op wees, dat er geen enkele uitspraak van Paus of Bis schoppen bestaat, over coöperatie in het algeméén. Wel in bepaalde evallen, voor bepaalde landen en epaalde groepen. Natuurlijk zijn er sociologisch wel algemene be- inselen, die ons hier kunnen lei en: vooral de algemene normen van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Spr. maakte met de juridische tekst van de wet op de coöperatieve verenigingen duide lijk wat onder coöperatie is te verstaan. Het gaat er om samen werking van groepen, ter beharti ging van stoffelijke belangen, in dit geval van verschillende onder nemingen van nijverheid en am bacht. Wij kennen coöperaties in het agrarische bedrijfsleven, als coöp. boerenleenbanken, zuivelfa brieken, tuinbouwveilingen e.d. Is nu een coöperatie van L.T.B.- ers zedelijk verantwoord, welke vorm kan zij hebben, aan welke voorwaarden moet worden vol daan? Op de eerste plaats moet men steunen op de sociale recht vaardigheid en de sociale liefde. Een grpep L.T.B.'ers kan een be paalde dienst, die er nog niet is, behoeven, die de enkeling niet kan vervullen, of die wel al ver vuld wordt door de middenstand of door een grote onderneming (trust of kartel), dan is coöpera tie verantwoord, als verweer te genover economische dictatuur. Ook is ze verantwoord, als de boe ren tegen zichzelf beschermd moeten worden (om geknoei in zake de zuivelbereiding te voor komen, door de zuivelcoöperaties bijv.). Coöperatie is hier verweer tégen misstanden. Ten aanzien van bonafide middenstand mag er geen reden zijn tot coöpe ratie, dat zou broodroof zijn. Het gaat hier niet alleen om het sub sidiariteitsbeginsel, maar ook om het broërtje daarvan, het persoon lij kheidsbeginsel. Indien de mid denstand in een bepaald geval of in bepaalde gevallen niet bona fide zou zijp (te hoge prijzen be rekend, geen behoorlijke service geeft), dan dient eerst, bijv. door middel van de organisatie der middenstanders, gepoogd te wor den, mala-fide middenstanders te „bekeren"; lukt dat niet, dan is de sociaal-gerechtvaardigde zelf verdediging basis voor coöperatie. Ten opzichte van monopolies bezit de coöperatie een preventie ve werking. 20 van de Neder landse bevolking is agrarisch. Die agrarische stand, dient, gezien zijn economische taak in het al gemeen belang, zo sterk mogelijk te zjjn. Die taak vergt een renda bele bedrijfsvoering. Daartoe mag coöperatie altijd als middel wor den aangewend, tenzij rechtvaar digheid en liefde zich zouden ver zetten. Er moet in dit verband niet te gauw met gevoelsargu menten gewerkt worden, bijv. ten aanzien van het belang van een zelfstandige middenstand, dat na tuurlijk bij voorbaat vaststaat. Maar, aldus spr., is de practijk niet vaak zó, dat veel midden standers met handen en voeten gebonden zijn aan het grootbe drijf? Zijn er nog wel zoveel zelf standigen? Intussen, ook de coö peratie mag geen poliep worden, zij mag de prijzen ook niet te laag stellen. Is katholieke coöperatie nood zakelijk? Ook bij het beheer van een coöperatie komen beginselen te pas. Daarom alleen al is coöpe ratie op katholieke grondslag ge wenst. Dan kunnen de beginselen van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde volkomen tot gel ding komen. Hier kunnen wel eens moeilijkheden voorkomen, die een andere uitweg nodig ma ken, maar de normale regel is: coöperatie op katholieke grondslag. Hiervan mag slechts om dwingende reden worden afgeweken. Ook in het belang van onze standsorganisatie is een sterk coöperatiewezen noodzakelijk. Het is nu eenmaal een feit, dat in on ze samenleving een organisatie eerst dan sterk is. als ze ook fi nancieel sterk staat. Hoe sterker de coöperatie, hoe sterker de L.T.B. In die zin kan spr. aanspo ren tot coöperatie, zij moet, ook in de L.T.B. sterker worden. Laat dus de gedachte van de coöperatie onder de L.T.B.'ers levend zijn, maar dan in katholiek verband! PARIJS, 12 Dec. (A.P.) De Franse communisten maken zich zorgen over Titoisme in hun par tij, eens de sterkste communisti sche partij in West-Europa. „Een mooi stelletje", noemde het partij orgaan I'Humanité hen, ironisch, „pas maar op voor een zuivering." De waarschuwing aan de vijand was vervat in een resolutie van 2500 woorden van het centrale comité van de partij, die vandaag in de bladen werd gepubliceerd. Ze was aangenomen door een vergadering, die Zaterdag in het stadhuis van Saint Denis, een sterk communistische voorstad van Parijs, werd gehouden. Het is zaak, zei de resolutie, stelling te nemen tegen het gebrek aan waakzaamheid en de onaanvaard bare demonstratie van een verzoe nende houding tegenover de pe netratie en actie van de politie, Trotskisten en de agenten van Ti to, die vooral in de streek van Bordeaux is waar te nenfsn. Hoewel hij herhaalde malen zijn trouw aan het partij-programma heeft verkondigd, beschuldigen hardnekkige geruchten de secre taris-generaal Maurice Thorez er van, dat hij er naar streeft de Franse Tito te willen worden. ge- Hu- In een in de vergadering houden rede, die ook in de manité van vandaag werd afge drukt, beschuldigde de voormali ge hoofdredacteur, Georges Cog- niot, de Joego-Slavische ambassa de in Parijs ervan „elementen te reorganiseren, die eens uit onze partij zijn gezet, om zo een basis te geven aan de leugen, dat er 'n Titoistische tendens bestaat in de Franse communistische partij. DEENS JONGETJE ONTVOERD Meer dan 1000 soldaten op xoek Zaterdag werd een jongetje van 2'/z jaar uit een speeltuin in Ko penhagen ontvoerd. Men heeft het lijk van een man gevonden, die waarschijnlijk het knaapje mee nam. Het lijk werd ontdekt in de bossen ten noorden van Kopen hagen. De man had teveel slaap middelen gebruikt. In een brief, die gevonden werd, verklaarde de overledene, dat hij het leven niet langer kon dragen. Hij was een huisvriend van de ouders van het jongetje. Van het knaapje heeft men nog geen spoor gevonden. In Stockholm werd een groot Nobel-feest gehouden, dat begon met de prijsuitreiking in het Concertgebouw en eindigde met een banket in het stadhuis. Vertegenwoordigers van de Kon. Familie en een grote menigte beroemde personen uit weten schappelijke en culturele kringen woonden het feest bij. Van links naar rechts Lord High Steward Birger Ekeberg, die de welkomstrede hield, prof. Rudolf Hess, winnaar van de Nobel prijs voor medicijnen, Hideke Yukawa, winnaar van de Nobel prijs voor natuurkunde en William Ciauque, winnaar van de Nobelprijs voor chemie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1