EXTRA WOENSDAG AANBIEDING Redelijki ZONDERVAN IN CASSATIE Vergadering Ijsbaan Heiloo ALPINO'S Sunder's Landbouwschap P.B.O.-pionier Ir. Royach landl RADIO Dinsdog T? December T949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De schoolgeldheffing J Dom Beekman in het zilver In Scheveningse cellenbarak werd hij na de bevrijding zwaar mishandeld De moordzaak van Enkhuizen Dakota bij Karatsji neergestort Marktberichten Ontvangen: f2.25 Manufacturen- handel Inpoldering komt in de Kamer nog breed aan de orde - Spaar de cultuurgrond NIEUW OVERIJSELS DAGBLAD BOETSEER- KLEI 25 ct per kg Kerstversiering Theo Groothuizen VROOM .t llltEESlIA.W ALKMAAR Verlangens tijdelijk mat PAC. 2 Wij ontvingen naar aanleiding van ons artikeltje over de o.i. weinig- soepele manier van schoolgeld hef fen een schrijven van de gemeente ontvanger, die ons mededeelde, dat B, en W, onlangs in een antwoord- schrijven op een verzoek van de Alkmaarse Bestuurdersbond had den geschreven, dat bij de invorde ring van het schoolgeld de grootst- mogelijke soepelheid zou worden betracht; deze soepelheid zou wor den gevonden in de uitbreiding van het aantal termijnen, waarin de aan slagen zouden moeten worden vol daan. Belanghebbenden konden zich hiertoe wenden tot de gemeente ontvanger. Dit antwoordschrijven, aldus de Ontvanger is destijds in de pers ge publiceerd. Hoewel wij ons niet herinneren ooit een dergelijke pu blicatie te hebben ontvangen, willen wij dat echter gaarne aannemen. Ettelijke honderden aangeslage nen hebben, aldus deelde de ge meente-ontvanger ons verder mede, een dergelijk verzoekschrift inge diend en deze verzoeken zijn zonder uitzondering alle ingewilligd; velen kregen zelfs onbepaald uitstel. T.a.v. degenen, die geen verzoek om uitstel of een betalingsregeling hebben ingediend, aldus vervolgde de Ontvanger, moet worden aange nomen, dat zij zich in staat achten de verschuldigde termijnen te kun nen voldoen het is een onmogelijk heid naar de oorzaken te raden, waarom iemand zijn aanslag niet tijdig voldoet; velen wachten zelfs bewust een aanmaning af. Zelfs voor degenen, die geen verzoek in dienden. aldus de Ontvanger, is soepelheid betracht, want er is niet telkens na het vervallen van één termijn, doch slechts na het ver schijnen van de 3e en 5e termijn gemaand. Sinds de uitreiking der aanslagen op 30 Juni is bovendien geen enkel dwangbevel uitgevaar digd. Tot zove- het schrijven van de Gemeente-Ontvanger, waarvan wij met ittu i jen kennis namen Nog maals, van het antwoordschrijven van B. en W. aan de A.B.B. was ons niets bekend: ware dit wel het ge val geweest, wellicht hadden wij ons artikeltje in de pen gehouden. Wij constateren thans met voldoening dat althans voor degenen, die om een soepeler regeling gevraagd heb ben soepelheid is betracht. Als echter een aangeslagene, die regelmatig zijn termijnen heeft be taald. prompt een aanmaning ont vangt. omdat hij met zijn laatste termijn een paar dagen over tijd is, zoals in het door ons aangehaal de geval, dan doet zulks toch min der prettig aan en kan men dat moeilijk soepel noemen. Wij kun nen ons indenken, dat 'n aanmaning gestuurd wordt, als de aangeslagene na de laatste vervaldatum nog niets betaald heeft. Wanneer echter vier van de vijf termijen op tijd betaald werden mag de Ontvanger toch ver wachten, dat de vijfde ook niet lang op zich zal laten wachten. De Ontvanger deelde ons in ant woord hierop mede, dat het on doenlijk is, om vóór het verzenden van de voorgeschreven aanmanin gen eerst nog even na te gaatfc in hoeverre de vele aangeslagenen al aan hun verplichtingen hebben vol daan. Wij begrijpen dat niet goed; de aanmaningen worden toch ge schreven aan de hand van de stand der kohieren, zodat o.i. toch direct te zien is, tot welk bedrag een be paalde aanslag is voldaan. Misschien was het woord „ambte narij" in dit verband eén wat te sterke uitdrukking, maar van een star vasthouden aan ambtelijke voorschriften kon hier toch wel ge sproken worden. KAAS- EN BOTERCONTROLE- STATION ,,NRD.-HOLLAND" BESTAAT 30 JAAR Het Kaas. en Botercontrölestation ..Noord-Holland" bestond in 1944 25 jaar. Tengevolge van de Duitse bezetting is dat feit toen ongemerkt \-oorbijgegaan. Thans is besloten om op Vrijdag 23 Dec. a.s. het 30- jarig bestaan van beide stations te herdenken in een buitengewone gecombineerde algemene vergade. ring. Bij die gelegenheid zullen te vens de personen gehuldigd worden, die vanaf de oprichting van beide stations in 1919. hetzij ,n bestuurs functies, hetzij als lid van hét per. soneel, aan de stations verbonden zijn geweest. Deze jubilarissen zijn: de heren G. Nobel. Lutjewinkel, voorz. KCS; de heer H. Davelaar. Stompctoren, bestuurslid B.C.S.: Ir. D. de Waal, dir. én de leden van het personeel W. J. Oudejans. K. Gootjes Pzn.. J. Schotsman. K. de Wit. Jb. v. Ara. stel. J. Vos, P. de Bóer Czn. en P. de Oude. WAAR TWEE KIJVEN... ALKMAAR. De Alkmaarse student J. C. S„ uit Amsterdam overgekomen om op de 22ste Juli van het vorig jaar aan zijn stem plicht te voldoen, heeft op die morgen, nonchalant als studenten kunnen zijn, zijn fiets voor de in gang van het stemlokaal, dat aan de Julianalaan, gezet, om zijn briefje in de bus te gaan doen. Dat was niet naar de zin van de chauffeur G! de V., die juist met een auto, waarin enkele slecht ter been zijnde passagiers, voorkwam. Er vielen voor de stemming, maar vooral na de stemming lelijke woorden en de student, die zich in zijn eer voel de aangetast door de opmerking van de chauffeur, dat hij in Mee- renberg thuis hoorde, kon, toen, nadat hij al was opgestapt, zijn woede niet meer beheersen. Het kwam tot een handgemeen met de chauffeur, die piinliik werd aangedaan. Naderhand is deze De V. nog lelijk komen te vallen' waarbij hij zijn been brak, dat staat echter, zoals verschillende getuigen beweerden, buiten deze zaak. De student, die zich Maan dag voör de politierechter, Mr. v. d. Wall Bake, had te verantwoor den, heeft zich sportief gedragen door de chauffeur, afgezien van enige vordering, reeds een aardig bedrag als schadeloosstelling voor de narigheid van zijn eigen drift te doen toekomen. De officier van Justitie eiste in deze zaak een boete van 40,of 20 dagen. Mr. Schuurman, de verdediger, méende, dat waar twee kiiven er ook twee schuld hadden. Volgens getuigen is de getuige de scheld partij zelf begonnèh. Afijn, de verkiezing van ziin lijstaanvoerder kwam de student uiteindelijk te staan op een boete van f 25.of 15 dagen. Blinde bedrogen ALKMAAR. Bedrogen uitge komen is uiteindelijk W. D. uit Alkmaar, die een blinde koopman in borstelwaren bedrogen had door spullen van die man te ko pen en te zeggen, dat hij wel even geld zou halen om te betalen. Het geld kwam nooit voor de dag en de Alkmaarse politierechter, Mr. v. d. Wall Bake, die bedriege rijen heel niet juist vindt, vond dit toch wel een zeer onsmakelijk stukje werk. Ook de officier van Justitie was er niet over te spre ken, en eiste in deze zaak, die bijverstek werd behandeld, een gevangenisstraf van zes weken. Het vonnis luidde iets milder, maar minder dan een week om na te denken, werd het toch niet. Geen visserslatijn De heer R. Bakker te Alkmaar, Zaagmolenstr. no, 10, had Zondag het geluk in de Hoornse Vaart te Alkmaar een snoek te vangen van niet minder dan 1.10 M. Het dier woog 19 pond en 4'/s ons. Het .bestuur van de hengelaars- vereniging afd. Alkmaar, looft mooie prijzen uit aan degene, die in het lopende seizoen de zwaarste snoekbaars off karper vangt. De heer Bakker staat met deze vangst aan de kop en heeft de heer J. Suk Kinheimstr. 4, verslagen, die een snoek van 18 pond en 3 ons ving. Laatstgenoemde persoon staat echter nog aan de kop met de zwaarste baars n.l. van 740 gram, terwijl A. Govers, Karl. Marxstr. 6. nog als no 1 met de zwaarste karper aan de kop staat met een gewicht van 6 pond en 1 ons Hallo sportvrienden van Alk maar en Omstreken, wie verbetert deze gewichten? Voor Heiloo is aangewezen als weger de heer Ko Rommel, onder wijzer, Rijksstraatweg. Kajottersnieuws Deze keer heeft onze wekelijkse bijeenkomst een bijzonder tintje. We krijgen n.l gasten. De leden van de KAB komen bij ons luiste ren naar een lezing van de schrij ver Anthony van Kampen, die zal spreken over de reizen die hij heeft gemaakt, o.a. naar Nieuw Guinea. Het verhaal van zijn belevenissen daar is zeer interessant. Het be stuur twijfelt er dan ook niet aan, of geen enkele Kajotter zal mor genavond ontbreken. Neem gerust een vriend mee. Morgenavond half negen zijn we dus present in het Patronaat aan het Varnebroek. Geslaagd ALKMAAR Zaterdag j.l. slaagde onze stadgenoot, de heer J B. Warmer, aan de Amsterdam se Universiteit voor het candi- daatsexamen in de sociograohie. Belediging gestraft ALKMAAR, C, S. uit Heiloo, die al eerder voor de Alkmaarse politierechter was geweest voor een beledigingsaffaire, waar men destijds niet zo gemakkelijk uit kon, hoorde, na enkele bezwaren de getuigenissen Maandag zijn vonnis met gelatenheid aan, toen de officier van Justitie voor een belediging 15.— of 10 dagen eis te. De man ontkende, maar na het vonnis, dat conform viel. was hij haastig doende de boete te be talen. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is in de omgeving van de Zaadmarkt aangetroffen een zwarte spaniel (leren halsband met nikkelen knopjes). Indien geen eigenaar zich meldt, is hij voor liefhebbers ter beschikking. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur Boefje, naar het "verhaal van M. J. Brusse. BIOSCOPEN: Harmonie: Het geheim van Mayerling volw.; Victoria: Song of Sheherazade, 18 jr.; Ci nema Americain: Marian- del, 18 jr.; ABT: Dochter der Wrake, 14 jr. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4 tolpf 49Q7 NACHTDIENST APOTH: Apoth. Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. MONNIK-INGENIEUR 25 JAAR PRIESTER Dinsdag 20 December a.s. zal Dom Andreas Beekman O.S.B., Be nedictijner monnik van Egmond, zijn 25-jarig priesterfeest vieren. Voor zijn intreden bij de Benedic tijnen der St- Paulusabdij te Oos terhout studeerde hij op de Tech nische Hogeschool te Delft, waarna hjj als electro-technisch ingenieur op een fabriekslaboratorium in Twente werkzaam was. In 1924 werd hij priester gewijd. Bij de wederoprichting van de St. Adel- bertuspriorij te Egmond, behoorde Dom Beekman tot de eerste mon niken, die zich daar hebben geves tigd. Thans is hij bibliothecaris van Egmond en is hem de installatie opgedragen van de nieuwe boeke rij, die in de pas gereedgekomen nieuwe vleugel der priorij zal wor den geplaatst. Van de hand van Dom Beekman verschenen vele publicaties op li turgisch gebied, maar ook op dat der bouwkunde. Hij is medewerker van het Katholieke Bouwblad, de Katholieke Encyclopaedic en de Winkler Prins. Verder is hij auteur o.a. van het Katholiek Huisboek, het Huisgezin rondom het Kruis, Egmonds heden en verleden, Eg mond Herbouwd. Zijn vele vriendenin den lande hebben het voornemSi hem op zijn feestdag een financiële bijdrage te geven voor de uitbreiding van de kloosterbibliotheek. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage). ZILVEREN JUBILEUM ALKMAAR. Op Vrijdag 16 Dec. zal de heer E. J. Koning, procura tiehouder bij H. Bulthuis, Groot handel ,,De Gekroonde Schaapjes, 25 jaar aan dit bedrijf verbonden zijn. Infame beroving In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar heeft de Brêezandêr inwoner A. M. die daar enige tijd verpleegd werd, van het nacht kastje van een overleden patiënt een ring weggenomen. Hij had zich voor deze daad, die niet erg in de Smaak van de politierechter, noch van de officier viel, voor de poli tierechter te Alkmaar te verant woorden. Mede gezien het ongun stig luidende reclasseringsrapport meende de officier directe gevan genneming te moeten eisen. Dit. in afwachting van een nader reclas seringsrapport, waarin ovèr de toekomst van de jongeman zal worden beslist. De politierechter, Mr. J. N. Alblas, kon met deze eis meegaan, zodat de jongen têr zit ting werd gearresteerd. VERDRONKEN ALKMAAR. Zondagavond is de 28-jarige mej. A. K. alhier, ko mende van Egmond, op de Zander, sloot te water geraakt en verdron ken. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie verscheen gisterenmor gen Arie Johan Zondervan. van 1940 tot 1945 commandant van de W.A.. de weerafdeling van de N.S.B. in Nederland. Z., thans 39 jaar ou s door het Amsterdamse Bijzonder Hof tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De procureur-fiscaal bij dat hof. die de doodstraf had ge- eist. is tegen dit vö--iis in cassatie gegaan, ^eveneens. Voor de Biizondere Raad ver klaarde Z„ dat hij door zijn hou ding in de bezetting het Neder landse volk had willen dienen. De W.A. trad niet provocerend op, zo zei hij; indien hem berichten over mishandelingen ter ore wa ren gekomen, was hij, volgens zijn zeggen, steeds met de meeste gestrengheid opgetreden. Ook be ledigingen van het Koningshuis had hij bestraft.. „W&arom?" wil de de president weten. .Omdat ik zeer Oranjegezind was". „Wist u dan niet, hoe het Ko ningshuis dacht over de Duitse aanvalsoorlog"? „Ja", knikte de voormalige W.A.-commandant. De president hield Z. ook nog voor, dat door zijn aansporingen enkele honderden leden van de W.A. naar het Oostfront ziin ge gaan. „Ze hadden toch zuivere bedoe lingen", zei Z. „Deze gingen voor het eigen vaderland de Russen bestrijden, niet om de Duitsers te helpen". De raadsman, mr. Muller Massis, zag in Z. een man, die door zijn „kinderachtig" geloof in de voor spiegelingen van Mussert en in de leerstellingen van het Duitse nationaal-socialisme, in de hogere rangen -van de N.S.B. terecht was gekomen. Uit idealisme, niet van wege geldelijk voordeel, zo zeide de raadsman, had Z. meegewerkt aan de oprichting van het Vrij willigerslegioen Nederland en de Duitse strijd tegen Rusland. Met een enkel woord herinnerde de raadsman aan de zeer slechte be handeling, die Z. volgens zijn zeggen vlak na de bevrijding in de cellenbarakken te Schevenin- gen heeft ondervonden. Mr. Mul ler Massis sprak de hoop uit, dat het rapport, dat naar aanleiding van deze behandeling is inge diend, aan een onderzoek zal worden onderworpen. In zijn conclusie relevéerde de procureur-fiscaal, mr. Baron van Tuyll van Serooskerken de ge dragingen van de W.A., die hii 'n „ongeordende groep onbehoorlij ke lieden" noemde. De doodstraf achtte de procu reur-fiscaal veel te zwaar, ook de gevangenisstraf van 20 jaar. Hij verklaarde namelijk, rekening te willen houden met de zware mis handelingen, die Z. na de bevrij ding heeft ondergaan. Ge'ukkig, zo zei de procureur, is dit gebeurd in de tijd, dat de Canadezen nog aan het hoofd stonden van de cel lenbarakken. Spr. zeide, niet te twijfelen aan de juistheid van het door Z. opgemaakte rapport, en concludeerde tot een gevangenis straf van 15 jaar. omdat Z. door de ondergane mishandelingen bij na tot vertwijfeling is gebracht. Burgerlijke Sfand ALKMAAR. Geboren: Maria B., dóchter van J. Kos én C. J. Hut ting; Hans E„ zoon van H. Smit en T A. Kaan; Louis, zoon van J. L. J. M. Linsen en M. S. C. Viegen, Overleden: Petronella van der Molen, oud 82 jaar. HEILOO De vereniging „Ijs baan Heiloo" hield in De Oude Herberg te Heiloo haar jaarlijkse ledenvergadering, die door een minimaal aantal leden werd be zocht. De voorzitter, de heer v. d. Vall, heette de opgekomenen welkom, waarna de notulen werden ge lezen en goedgekeurd. De secre taris las daarna het jaarverslag van de vereniging, dat eveneens werd goedgekeurd. Bericht van verhindering was binnengekomen van de bestuurs leden Koelman, penningmeester en de Jager. Meegedeeld werd dat het buffet in de tent op het iisclubterrein bij besluit van het bestuur weer zal worden verpacht aan de heer v. d. Kommer. De secretaris las daarna het jaarverslag van de penningmees ter voor. In October 1949 bedroeg het aantal leden van de vereni ging 1841. In kas was toen nog 190.Het totale saldo bezit bedraagt thans ƒ3607.De tent op het terrein wordt gebruikt als kleedkamer voor de hockeyclub en voor de droogtraining onder leiding van de heer Nap. De kas- commissie had alles in orde be vonden. De voorzitter bracht hier na dank voor het gevoerde beleid. Mej. Groenveld trad af als lid van de kascommisie. De heer A. Bakker werd als zodanig in haar plaats gekozen. Aftredende bestuursleden wa ren de heren H. van Foreest en F. de Jager. Beiden werden als zodanig herkozen. De heer Olivier deed het voor stel om een bestuurslid, dat 25 jaar in het bestuur zetelt, een ereteken aan te bieden, hetgeen aanvaard werd. Er waren vier be stuursleden die daarvoor in aan merking kwamen. De heer Oli vier voegde hierop onmiddeUiik de daad bij het woord en reikte de vier eretekenen uit. terwiil hij Woning-misere Pieter G. uit Heiloo, had naast een boerenbedrijf ook een huis, waarin een familie woonde, die naar Canada vertrok. Dat huis was nu juist iets voor een arbeider, die bij hem als melkknecht in dienst kon komen. Maar de burgemeester had anders geoordeeld en de woning gevorderd voor het gezin M. De huiseigenaar G, bood verzet en bracht de zaak bij de Provincie. Ged. Staten echter sloten zich bij het, oordeel van de burgemeester aan. "Maar G. nam het niet en toen hij in een brief van de burgemees ter gemaand werd de sleutels te overhandigen, zag hij een heel klein gaatje om door de mazen van het net heen te glippen. Daarom ging hij weer naar Haarlem. In tussen liet men met de sterke arm <ie gevorderde woning voor het gezin M. openen. En G. moest zijn gedrag voor de Alkmaarse politie rechter verantwoorden. De officier van justitie vroeg voor deze ont trekking aan woonrtiimteyor- dering een boete van f 75.of 50 dagen. Mr. van Hilten, de verde diger. zette de situatie uiteen en, toonde aan. dat de huiseigenaar het huis eigenlijk voor zijn arbeider bestemd had. Het was 's mans be doeling. te kijken of er nog iets aan te doen was, niet om de bur gemeester dwars te zitten. Het vonrls werd f 60.of 18 dagen. OogsLdankdag van de L.T.B. BERGEN Ter gelegenheid van de Oogstdankdag werd Zondag j.l. voor de leden van dè L.T.B. de Hoogmis opgedragen en werd deze door alle leden bijgewoond. Onder de H, Mis werden de gaven door de bruidjes naar het Altaar ge bracht. Na afloop verzamelden de léden zich met hun dames in het Verenigingsgebouw, waar een keu rig voorziene tafel hen tot een gemeenschappelijk ontbijt nodigde. De voorzitter, de heer K. Veld, opende met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Ver volgens bad hij drie weesgegroeten voor een spoedig herstel van de actieve secretaris J. de Haan, die momenteel in het Ziekenhuis wordt verpleegd. Daarna werd ontbeten. Éen woord van hulde past hier de heer Schotte en zijn helpsters. De geestelijke adviseur de Weleer waarde Heer Koning was verhin derd doch in een schrijven felici teerde hij de Vereniging met deze dankdag, en wekte de leden op niet alleen de dankdag maar ook de ver gadering trouw te bezoeken. De Zeer Eerw. Heer Pastoor uitte zijn dank aan de leden voor de giften waarmee zij hem nu en dan be dachten. Hierna werd het woord gevoerd door de Heer Saazen, lid van het hoofbestuur. Deze sprak een propa gandistisch woord tot de leden om het bestuur zoveel mogelijk te hel pen bij het uitoefenen van zijn taak en zo een hechte organisatie te vormen. Tot de dames zeide hij, dat zij het zich tot een plicht moesten rekenen om hun mannen hierin te steunen. De Heer Louwe trachtte nog de sympathie op te wekkén voor het Thuisfront en hield voor dit doel een schaalcollecte. Hierna sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde bijeenkomst. woorden sprak van welgemeende dank en waardering. De bestuurs leden die werden onderscheiden waren de voorzitter, de heer v. d. Vall en de heren de Jager. Man en Holtes. De voorzitter dankte op gees tige wiize voor de verleende on derscheidingen. Hierbij bracht hii dank aan de heren Harder en Ko ning die het bestuur steeds be reid wilig bijstaan. Hij wekte op. de ijsbaan in stand te houden en bracht hartelijk dank aan de com binatie, die tijdens de exploitatie van de ijsbaan, de landerijen in bezit hebben gehad. n.l. de familie Van Foreest, de oude eigenares en de Vereniging van Natuurmonu menten, die later het beschik kingsrecht over het terrein had, voor de welwillendheid steeds van hen ondervonden en hij ein digde met het uitspreken van de hoop, dat de ijsbaan zal blijven bestaan tot gerief van de jeugd van Heiloo en dat velen mogen genieten van het natuurschoon, door de vereniging rondom het terrein aangebracht. In de rondvraag herinnerde de heer A. Bakker eraan, dat hii in de vergadering van het vorig jaar had gevraagd om verbetering van de garderobe. Deze verbetering is inmiddels aangebracht, zei de voorzitter, die daarop de vergade ring sloot. DADER VAN RECHTSVER VOLGING ONTSLAGEN EN TER BESCHIKKING VAN DE REGERING GESTELD De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de zestienjarige Matthie B. uit Enk huizen, die thans verblijft in de St. Willibrordusstichting te Heiloo. Deze H.B.S.-leerling die op 19 No vember 1948 op het terrein van de schietberg even buiten de Noorderpoort te Enkhuizen het zestienjarig meisje Annie R., met wie hij sinds twee jaar bevriend was, om het leven bracht, werd bij dit vonnis ontslagen van rechtsvervolging op grond van ontoerekeningsvatbaarheid. Hij werd ter beschikking gesteld van de regering. Verdachte, wiens aanwezigheid ter zitting door de hem behande lende psychiater Dr. M. L. J Vaessen te Heiloo, met het oog op zijn geestelijke gezondheid on gewenst werd geacht, werd bij verstek veroordeeld. De rechtbank grondde haar vonnis op psychia- tische rapporten van Dr. Vaessen, Prof. Dr. L. van der Horst uit Amsterdam en Dr. Tammenoms Bakker. Moord met voorbedachte rade werd bewezen geacht. Het psychiatrisch rapport van Dr. Vaessen concludeerde tot on toerekeningsvatbaarheid van ver dachte, die een puber is met een infantile-persooniijkheidsstructuur I en die ten tijde van zijn daad ver keerde in een grensgebied van een pathologische opwindingstoestand en een psychotische toestand. De andere rapporten besloten tot neurotische karakter-ontwikkeling ten gevolge van een psychopati- sche aanleg. De rechtbank concludeerde tot het niet-straf rechtelij k-verant- woordelijk zijn van verdachte voor zijn daad en eiste in het be lang van de openbare orde ter be schikkingstelling van de regering. Het verdachte primair tenlaste gelegde, moord, werd bewezen geacht. Verdachte werd niet straf baar verklaard, ontslagen van rechtsvervolging en ter beschik king gesteld van de regering. (De eis was 1 dag met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring). STORM OVER EDE Enkele weken geleden, toen een storm met orkaan kracht ook het Gelderse Ede teisterde, heeft pastoor Ep- pink danig m zijn rats geze ten. Het scheelde weinig of zijn noodkerk was in elkaar gewaaid! Nee, de katholieken in Ede kunnen niet zeggen dat de toestand van kerk en andere nood-gebouwen rooskleurig is. Als we alles tegelijk kon den doen, zouden we ook eens aandacht moeten schen ken aan de zorgen van de pastoor. Maar voorlopig be palen we ons tot de zorgen van aalmoezenier Van Bohe- men, die geen raad weet met de honderden katholieken die zijn tehuis willen bezoeken. Zijn „tehuis"? Het barakje is die naam niet waard. Wij, krant en le zers, zullen helpen om de bouw van een waardige ver blijfplaats voor de jongens na hun dagelijkse dienst, mogelijk te maken. Hier zijn de pioniers, van wie we reeds bijdragen ont vingen: V. te H. f 1,S. H. te H. f 2,50; E. F. te H. f 2,—; W. te z. f 5,—; „An- tonius" f 2,50; P. R. te S. f 2,50. Doen we allemaal mee? Een envelop, girobiljetje of postwissel, kan de zorgen van de aalmoezenier verlich ten. (Natuurlijk alleen als U ze gebruikt om Uw grote of kleine bedragen over te ma ken!) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ZACHT WEER. Meest zwaar bewolkt met nn en dan enige regen of motregen. Ma tige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en west, tijdelijk echter flink afne mend. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. VERMOEDELIJK 24 DODEN KARATSJI, 13 Dec. (Reuter). Een Dakota van de Pakistanse Luchtvaartmaatschappij is op on geveer 60 km van Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, neerge stort. Er waren 21 passagiers aan boord. Men gelooft dat alle 21 passa giers en de drie koppen tellende bemanning omgekomen ziin, zo verklaarde een ambtenaar van het Pakistaanse ministerie van burgerluchtvaart. Een andere woordvoerder ver klaarde, dat er twee Pakistaanse generaal aan boord waren. Het vliegtuig is in een ravijn terecht gekomen. Reddingsploegen heb ben de plaats van de ramp nog niet bereikt daar het terrein moei lijk is. NEDERLAND TELT MEER DAN 100.000 PERSONENAUTO'S Volgens de telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal personenauto's op 1 Aug. van dit jaar 110.612. Ten opzichte van 1 Aug. 1948 be draagt de stijging niet minder dan 27.000. Het totaal is thans ho ger dan ooit tevoren. In 1939 be droeg het aantal personenauto's per 1.000 inwoners echter n.l. 11,4, thans 11.1. Per 1000 inwoners bedraagt dit aantal in België 20,6, in Frank rijk 23,4, in Engeland 39,8 en in de Ver. Staten 212,8, d.w.z. 8 op elke 10 gezinnen. 10,6 van het huidige Neder landse park van personenauto's dateert uit de jaren voor 1935, 31.3 uit 1935-1939. 4,3 uit 1940-1945, 53,8 uit de jaren na 1945. Het aantal personenauto's uit de fabricagejaren 1946, 1947, 1948 en 1949 bedraagt resp. 9.769, 16.303. 16.686 en 16.756. GEWAPENDE BENDE DRONG WONING VAN SUKARNO BINNEN BATAVIA, 12 Dec. (A.P.). Een groep van vijf gemaskerde en gewapende mannen is gister morgen vroeg het huis van Su karno binnengedrongen en na de bedienden ondervraagd te hebben in militaire auto's vertrokken. Sukarno, die in Djokjakarta woont, was op dat ogenblik niet thuis. De Nederlandse militaire en burgerlijke politie heeft vandaag verklaard, dat een onderzoek in gesteld wordt naar de geheim zinnige bezoekers. Rectificatie wedstrijd-verslag In de aanhef van het verslag van de wedstrijd NederlandDenemar ken is in een bepaalde zinsnede het woordje „niet" weggevallen, waardoor juist het tegendeel be weerd wordt van wat onze sport redacteur wilde beweren In zijn verbeterde vorm moet de zin, waar het over gaat, thans lui den; „Een frisse ploeg (die van de Denen) zonder sterren, een team dat speelt om het loutere genoegen van het spel en zich niet verdiept in het mogelijke nut van syste men. ALKMAAR, 12 Dec. Witlof I 48 64, II 2645; bloemkool 1524; rode kool 610.40; savoye kool 5.50 —9; groene kool 720; spruitkool I 4867, II 2640; boerekool 725; sla 3.50—11.50 kas; andijvie I 30— 45, II 1628; rode bieten 610; winterpeen 611.80; waspeen 19 26; prei 26—34.50, II 8—19; soep 5 15, selie 69 en knolsoep 20 32.50. Alieant 1.22 Appels: Bram- ley Seedling 713; Goudreinette 2034; Jonathan II 1734. Peren Gieser Wildeman 720; St- Ger main 715; Winterjan 715; Zw. Wijnpeer 1320. ALKMAAR, 12 Dec. 6 paar den 575625; 86 vette koeien 300 870; 2 graskalveren 130175; 36 nuchtere kalveren 3060, 62 vette schapen 60110; 100 varkens 1.60 1.70 per kg. PURMEREND, 12 Dec. Beve landers 8.00—9.00; Koopmans BI. 9.00; Witlof 28.00—66.00; Bloem kool 8.0026.00; Rode kool 10.00 —16.00; Savoye kool 10.0014.00; Groene kool 14.0020.00; Spruit kool 26.0078.00: Boerekool 13.00 24.00; Andijvie 26.0054.00; Ro de bieten 4.Ó07.00; Gare bieten 6.5011.00; Winterpeen 6.00 11.00; Uien 12.0022.00; Uien drie lingen 10.00: Prei 16.0032.00; Brabantse Bellefleur 5.0014.00; Bramley Seedling 5.0022.00; Cox Orange Pippin 10.0046.00; Glo rie van Holland 8.0032.00; Goud reinette 10.0044.00; Groninger Kroon 6.0018.00: Jonathan 8.00 40.00; Notarisappel 10.0029.00; Present van Engeland 5.0026.00; Zoete Campagner 5.0016.00; Bezy von Schonuwen 5.0012.00; Comtesse de Paris 8.0040.00: Conférence 5.0014.00; Gieser Wildeman 4.0016.00; Kamper veen 4.0013.00; Nouveau Poi- teau 3.0011.00; Winterlouwtje 3.00—14.00: Winterjan 3.00—12.00: IJsbout 3.00—16.00. OBDAM, 12 Dec. 7000 kg Peen: B9.60—11.00. C 7.80—8.60; 12000kg Kroten A 8.70—9.80: 500 kg UieiV 21.30. Grove uien 20.50: 1100 kg Rode kool 9.80; 300 kg Savoye kool 15.60—16.60; 3500 kg Gele kool 7.80—9.30; 960 kg Spruiten 46.0056.00; 6500 kg Spekpeen 2.50. in 4 kleuren a FN1DSEN 107 - Tel. 3809 ALKMAAR IN DE VERGADERING van de L.T.B. heeft mr. Rooborgh, de se- cretrais van de K.N.T.B. Maan dag te Haarlem gezegd, dat het Landbouwschap naar verwachting de eerste vrucht van de P.B.-wet zal zijn. Hij spoorde de afgevaar digden aan, voor een goede gang van zaken de principiële organisa ties, waarop dit landbouwschap ge baseerd zal zijn, zo sterk mogelijk te maken. Wij moeten ons er in thuis en veilig voelen. In Januari zal de K.N.B.T.B. studiedagen aan de uitvoering van de P B.O. wijden. Er is in deze belangrijke vergade ring, waarop wij morgen terugko men, o.a. op aangedrongen, onze cultuurgrond te sparen, in verband met uitbreidingsplannen. Waarom wordt een kwart van de Haarlem mermeer opgeofferd aan een vlieg veld? De Planologische Diensten hanteren hun bevoegdheden ook soms vreemd. In zake de verdere inpoldering van het IJselmeer werd door de heer Groen de verwachting uitge sproken, dat de Kamer, ook na de thans aan de orde zijnde behande ling van de Zuiderzeefondsbegro- ting, in breder verband aandacht zal schenken aan het gehele vraag stuk van de resterende polders, de volgorde e.d. De heer Sjerps pleitte nog eens voor kleine bedrijven in de polders, mits economisch ver antwoord. Natuurlijk werd nog éens aangedrongen op spoedige invoering van de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. Er zal, zei mr. Roo borgh, een noodregeling moeten ko men; men zal daar niet langs kun nen. Aangedrongen werd op vereen voudiging van de sociale regelingen en in zake de ondernemingsbelas ting constateerde de heer Van der Weyden, dat hier nu toch dit suc ces was bereikt, dat deze geleide lijk zal verdwijnen. Naar aanleiding van enige voor stellen op het gebied van het on derwijs, deelde rector v. d. Hoogte mee, dat de L.T.B. ip Mei 1945 9 'scholen had, nu zijn het er 25. Er zijn nog enkele plaatseri? die vóór een school in aanmerking komen. Zoals gezegd, komen wij op een en ancfer morgen terug. Het enige R.K. Dagblad voor ZWOLLE ZWOLLE, Melkmarkt Telefoon 7676 10. Heeft U er al eens mee gewerkt? Het kost slechts Hét biëdt zéér véél mogelijkheden voor Uw Verdronkenoord 103 ALKMAAR Interl. dameshemden, In een prima kwal. zeervoordelig 2.50 2 Damesgarnituur, hemd en directoir, in half-_s_ wol, per garnituur Zijden bedjasje, satin charmeuse, MAn m. fant. garnering Charm, onderjurken, met ronde hals, ^*5 zware kwaliteit Jaeg. damesdirectoirs, in een flinke maat, prima kwaliteit 2 Kinderdirectoirs, mooi model, pr. geplat- teerd tricot, vanaf 95 Extra voordelige aanbieding van ean klein partijtje GEKEPERDE FLANELLEN MEISJESPYAM A'S zalm met gebl. garnering voor leeftijd 5-7 jaar 725 Gebreide kinderborst rokken, met voorst, en korte mouw, myn alle maten, vanaf \'9 Interl. herenborstrok- kèn, korte mouw £20 Witte zakdoeken, flinke maat 49 Gekl. heren zakdoeken, in diverse tinten 74* Ontbljtlakens, geruit, in versch. kleuren, -_ 125 x 125 cm. 7 5 1 1 3—«a— Borden, half-diep model, import, zeer sterk 49* Emaille schalen, prima wit emaille, diep model ^39 Theepotten, in gepolijst aluminium met bakelite koudgreep, Engels fabrikaat 2 Kolenkitten, grote sorte ring in emaille en zware plaat 3.95 2.95 £25 Dekschalen, in wit aar dewerk, zeer voord. ^45 Tafelserviezen, in aar dewerken porselein,grote sortering, 12-en 6-persoons, v.a. 42 Koektrommeltjes, met 'décor, zeer sterk blikkentrommeltje09 H (Van onze eigen ver; „DE STERKTE van lieke volksdeel in ons 1 halve aan zijn getal er tieke partij, te danken sociale organisaties" een van de forse uitspi ke ir. G. P. F. Royacke deed op de jaarvergad de L.T.B. te Haarlem, sprak over actuele lan blemen. Hij lichtte das eerst in een fors prim toog de positie van de organisaties, in dit geva risch gebied, toe, en o.m., dat, indien de hiër waarden juist in acht wordt, de standsorgar elk opzicht primair is. dit vast o.a. in verban voorgekomen moeilijkli opzichte van diverse en vaktechnische organi Nadat ir. Rovackers staan van de Stichting Landbouw had toegelich de hij, dat in de derde de sociaal-economische ling (na de machtsvorm ontwikkeling der stands organisaties en de same in bedrijfsorganisatie) deelneming van de kath ganisaties aan het werl Stichting voor de Landb eist is, omdat deze Stiel dehelpt aan de voorbere de nieuwe maatsehappel Hij kwam daarbij te over de belangen van d sche bevolking, waarbij 1 innering bracht de actie Bar, die belangrijke bes gen heeft gewiid aan de van de agrarische bevoll opzichte van het overige leven. Dit betoog, voor reldsituatie bedoeld, past Nederlandse verhoudinge de landbouwprijzen niei ziin. Het landbouwvraag ir. Royackers als h t v van deze eeuw. Wat do regering met deze concl de Wereldvoedselraad? wachtingen ziin niet roe Men wil feiten, spr. gee wijst op de ontwikkeling agrarische export. Het ai aandeel in de Nederlands bedraagt al 45 Minist< holt is van mening, dat I moet worden. Het tekort betalingsbalans moet vc het jaar waarin de Marsl ophoudt, worden weg andersIn dit verband wij, agrariërs, onze eisen reserves opleggen. De wil de bestaanszekerheid ken. Dit moge ook stabil houden! Er ziin garanties ten van enkele producten, bouw is geheel vrii. De ag productie moet worden voerd. Goed, maar dan 1 prijs van de eindproduc PROGRAMM'A WOENSDAG 14 DECEfl HILVERSUM I. 301,5 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 19.30 VPRO. 20.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.18 Grai muziek. 7.30 Sluiting. 8.30 8.43 Gramofoonmuziek. 8. de vrouw. 9.00 Weerbe 9.03 Gramofoonmuziek. „Kinderen en mensen", r 10.05 Morgenwijding. 10. de vrouw. 11.00 Gramof ziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 delingen. 12.33 Voor het land. 12.38 Kwartet. 12.55 der. 13.00 Nieuws. 13.15 O orkest. 14.00 Gesproken 14.15 Cello en piano. 15.00 koor. 15.20 Pianovoordrach Voor de jeugd. 16.30 S 17.30 Gramofoonmuziek Nieuws. 18.15 VARA-vari Gramofoonmuziek. 18.30 V Strijdkrachten. 19.00 Parlei overzicht. 19.15 Kwartet Voor de jeugd. 20.00 Nieuw Actualiteiten. 20.15 Socia nieuws. 20.20 „Die Entfu aus dem Serail", opera „Kleine annonces", hoorspe ViooL zang en orgel. 23.00 1 23.15—24.00 Gramofoonmu HILVERSUM n. 416 m 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Een voor de dag. 7.30 Sluitir Nieuws. 8.40 Gramofooni 9.00 Weerberichten. 9.03 zieken. 9.30 Waterstande Gramofoonmuziek. 10.30 1 dienst. 11.00 Gramofooni 11.20 „De droom van Ni nezar", hoorpel. 12.00 Ma kapel, vocaal kwartet en 12.30 Mededelingen. 12.33 foonmuziek. 12.45 Lichte 13.00 Nieuws. 13.15 Kt 13.20 Orgelconcert. 14.00 tage Canada-dag. 14.45 foonmuziek. 15.00 Blaas? 15.45 Voor de kinderen Sluiting. 17.30 Pianoconcer Regeringsuitzending. 18.00 koor. 18.30 Radio Volks U teit. 19.00 Nieuws. 19.15 ringsuitzending. 19.30 So mentaar en gramofooni 19.40 Radiokrant. 20.00 1 20.05 Commentaar familie titie. 20.15 Radiophilharr orkest, koor en solisten „Verwereldlijking in ons d causerie. 22.00 Koninklijke nierskapel. 22.45 Avondo king. 23.00 Nieuws. 23.1! Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 322 en 484 322 m.: 12.00 Gramofoon 12.15 Piariosrcl. 13.00 13.15, 14.00. 14.30—14.55 Gramofoonmuziek. 17.05 17.15 Gramofoonmuziek Voordracht. 17.45 Grar muziek. 18.00 Viool en 18.30 Voor de soldaten Nieuws. 19.30 Gramofooni 19.50 Radiofeuilleton. 20 roeporkest en solisten. 21 tualiteiten. 21.15 Italiaan ziek. 21.50 Gramofoon 22.00 Nieuws. 22.15 Grar muziek. 22.5523.00 Nieu'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2