Nieuwe processen in Bulgarije? ELD Russisch veto genegeerd Dr. H. M. HIRSCHFELD Hoge Commissaris in Indonesië Geheimzinnige zwarte Dakota wierp wapens uit boven W.-Java EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN WHO Woensdag 14 December 1949 45e Jaargang No. 11743 Actief pessimisme Uitoefening dezer belangrijke functie zat van korte duur zijn Ned. schip ontploft en gezonken Regeringsverklaring in de Franse Kamer over arrestaties in Polen Ondanks Sovjetveto blijft UNCI bestaan Kostof werd tot zwijgen gedwongen Tientallen vissers verdronken Regeling overdracht souvereiniteit Kroniek en Kritiek Israëlitische regeringsbureaux naar Jeruzalem Opnieuw regen en harde wind i dat men zijn rberg des ver- fee, mijnhere! ag met mijne lit zijn mouw De valsaard! uw! Pofferde- -nijn geld naar nd, razend en de geheimzin- duivel, droes, chteljjk gelaat vel- en fosfor- ;ts van HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.«n., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 439 K 2840 (G.G.) Wij zouden een open deur intrappen, wanneer wij de li tanie gingen opzeggen van alle verschrikkingen en barbaarsheden die onze tijd aankleven. Ze mogen als genoegzaam bekend veronder steld worden. Met dat al schijnt de wereldcrisis thans een dieper punt bereikt te hebben dan ooit tevoren. Het mangelt aan eerlijke samen werking en de internationale poli tieke spanningen zijn niet minder hevig dan die van vóór 1939. De „koude oorlog'' en het in diverse toonaarden opdringende collecti visme, dat de vrije menselijke per soonlijkheid, -nog altijd het wezens bestanddeel der Westerse bescha ving - bedreigt, bieden geenszins hoopvolle perspectieven voor een herstel ener uit het lood geslagen samenleving. Laten we eerlijk erkennen, dat een derde wereld oorlog allesbehalve tot de onmoge lijkheden behoort! Velen zien de toekomst donker in; waarlijke optimisten kan men op de vingers van één hand tellen, althans onder hen die een rol in 't wereldgebeuren spelen en de gele genheid hebben om achter de schermen te zien. Menigeen heeft de moed reeds laten varen en hul digt de stelregel, „na ons de zond vloed". Wij zouden het een „passief pessimisme" willen noemen. Zrj, die daarmee zijn behept, bestempelen de religie en de hoop op het slagen van eerlijke bedoelingen om een beetje orde in de wereld te schep pen tot illusies. Dit passief pes simisme, ingegeven door de denk beelden van een groep moderne fi losofen, geeft de hedendaagse mens geen rust; veeleer wordt hij het slachtoffer van zijn eigen gedrukte stemming. Pessimisme in deze be narde dagen is begrijpelijk, maar laat bet dan een „actief pessimis me" zijn; actief, omdat het de noodzaak van handelen inziet. En alleen zij, voor wie de religie en de stelling, dat de geest boven de stof staat, geen illusies zijn, kunnen op grond daarvan, actieve daden stel len, die vermogen uit te groeien tot krachten, die 't wereldgebeuren in goede banen leiden. Hoe donker men de toekomst ook inziet, het is geen excuus om zich afzijdig te houden van het po litieke gebeuren en de economische en sociale problemen. En zeker niet, wanneer men daarvoor de aanleg en de capaciteiten heeft. De wereld heeft behoefte aan mannen van formaat, zoals prof. Dr. Beel onlangs nog in Nijmegen consta teerde. De wereld heeft behoefte aan mannen met een visie, die de maatschappelijke problemen zien van een wijder verband uit, dan al leen binnen de grenzen van eigen belang en materialistisch streven. Dat geldt voor de oplossing der in gewikkelde internationale betrek kingen, dat geldt evenzeer voor de bestrijding der stoffelijke en gees telijke noden. Aan de „vertechnise- ring" onzer beschaving moet een halt worden toegeroepen, evenals aan de individualistische en mate rialistische tendenzen, welke de ne gentiende eeuw ons heeft nagela ten. Karakter- en persoonlijkheids vorming behoren een eerste plaats in te nemen. Dan zal ook het pas sief pessimisme wijken en plaats maken voor actief pessimisme om dat een dergelijke vorming, in de goede zin, gefundeerd op de begin selen van het Christendom, een ge past revolutionnair sentiment kweekt tegen de verschrikkingen en barbaarsheden van thans. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft dr. H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de regering bereid verklaard het ambt van Hoge Commissaris in Indonesië met ingang van de sou- vereiniteitsoverdracht te aan vaarden. Het ligt in de bedoeling dat dr. Hirschfeld deze functie slechts betrekkelijk korte tijd zal bekleden, mede in verband met tie opvatting der regering, dat dr. Hirschfeld niet lang in zijn hui dige functie kan gemist worden. Levensbeschrijving De heer Hirschfeld werd 25 Mei 1899 te Bremen geboren. Hij stu deerde aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotter dam en promoveerde in December 1922 tot doctor in de handels wetenschappen aldaar. Dr. Hirschfeld was van 1921 tot 1925 werkzaam op de Rotterdamse Bankvereniging te Rotterdam en te Amsterdam; daarna vijf jaar te Batavia als chef der economisch statistische afdeling van de Javase Bank. In 1931 werd hij benoemd VERLIEZEN IN INDONESIË 's-GRAVENHAGE. 13-12. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 2 Dec. 1949: Serg. H. J. F. Lyppens af komstig uit Terneuzen. Kon. Ned. Ind. Leger: 5 militairen sneuvelden in November. BALTIMORE, 13 Dec. (Reuter). Het 921 ton metende Nederlandse motorschip „Doros" van de K.N S.M. te Amsterdam, is Maandag „ontploft, in brand gevlogen en gezonken", aldus blijkt uit een bericht van de 10.180 ton metende Amerikaanse tankboot „Sparrows Point", dat door het gemeente lijke radiostation van Baltimore is opgevangen. De tankboot heeft de eerste machinist en zeven an deren, die in een reddingsboot buiten de kust van Florida wer den aangetroffen, opgepikt. „Naar een andere reddingsboot met zes man aan boord wordt gezocht", aldus het bericht. „Een van de geredden heeft zware brandwon den en heeft medische verzorging nodig. Het weer is slecht, hoge golven uit 't Oosten". De „Doros" vertrok 8 December uit New York op weg naar Fort Liberte op Haïti. PARIJS, 13 Dec. (Reuter) De personeel voortaan door de douane Franse minister van zaken, Robert Schuman, heeft he. den voor de Nationale Vergadering verklaard, dat sedert Maart j.l. in Polen 26 Franse burgers gearres teerd zün. Negen werden uitgewe zen en de zeventien anderen ver- bleven nog in de gevangenis. De Franse minister van binnen landse zaken, Jules ^och. eetóe mede, dat. de franse Pohtie besto ten had in totaal 52 Fo^en w Frankrijk te wijzen. Vier e£nae™S van hen waren a^tators dezen zijn er 25 in IL'lu be we sin r terwijl twee eigenbeweging Frankrijk verlieten - medege- het besluit tot uitzeg deeld werd, vier en drie nog door de P 52 waren worden. Achttien vanQ linspecteurs, onderwijzers en schoo e, die ook metterdaad zu poorjse on_ Verder is aa",d L,,n beroep in derwijzers verboden h"" Frankrijk nit te oefenen. Frank_ Moch zeide, dat al het vliegtuig. rijk arriverende Fooise buitenlandse streng in het oog zou worden ge houden ingevolge geconstateerde zwarte-handelspractijken. De agitators, aldus Moch, vorm den slechts een minderheid onder de vierhonderdduizend in Frank rijk wonende Polen. tot directeur-generaal van Handel en Nijverheid bii het Ministerie van Economische Zaken te 's-Gra- venhage. Van 1940 tot 1947 is dr. Hirschfeld secretaris-generaal van het Ministerie van Handel, Nijver heid en Scheepvaart geweest. Sinds 1947 is dr. Hirschfeld regeringscommissaris in algemene dienst (Ministerie van Buiten landse Zaken) belast met de alge mene leiding van het plan-Mar shall in Nederland. Hij is buiten gewoon en gevolmachtigd ambas sadeur. NEDERLANDER IN OOSTENRIJK VOOR DEVIEZENSMOKKEL GEARRESTEERD INNSBRUCK, 13 Dec. (A.F.P.) De politie van Innsbruck is een bende deviezensmokkelaars op 't spoor gekomen. Een Nederlander met name Houvert is aangehou den, toen hii zich gereed maakte om Oostenrijk met een bedrag van 600.000 shillings te verlaten. Dit bedrag was bestemd voor een bankier uit een buurland, maar de naam en de nationaliteit van deze laatste zijn niet bekend ge maakt. Te Wenen zijn 8 mede plichtigen aangehouden. VEILIGHEIDSRAAD AANVAARDT CANADESE RESOLUTIE LAKE SUCCESS, 13 Dec. Met de stemmen van de Sovjet- Unie en de Oekraine tegen heeft de Veiligheidsraad de Canadese resolutie óver de R.T.C.-resulta- ten aanvaard, waarin de partijen met de bereikte overeenkomst worden geluk gewenst en aan de Unci wordt opgedragen haar werk voort te zetten. Zoals de Russi sche afgevaardigde Tsarapkin reeds tevoren had aangekondigd, vernietigde de Sovjet-Unie hier na met haar 42ste veto in succes sie de gelukwensen en met haar 43ste de paragraaf over de toe komst van de Unci. Tevoren was de gisteren ingediende Oekrainse resolutie met 2 tegen 9 stemmen verworpen. De voorzitter van de Veiligheidsraad, generaal Mac Naughton, besliste naar aanlei ding van het Russische veto even wel, dat dit geen terugwerkende kracht kan hebben en dat de Unci daarom zal blijven bestaan. Bij de voorafgaande debatten zeide mr. van Royen van mening te verschillen met de heer Palar, die had verklaard, dat de komen de moeilijke onderhandelingen over Nieuw Guinea een schaduw zouden werpen op de Nederlands- Indonesische samenwerking. Hij meende dat op basis van de goede wil en het vertrouwen, dat aan beide kanten bestaat, binnen het jaar een bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden. Of Unci-hulp zal worden ingeroepen hangt af van de omstandigheden en de wil van beide partijen In het kort refererende aan de verklaringen der Oekrainse en Russische gedelegeerden, zeide dr, van Royen: „Wij weten allen, dat het voornaamste doel van hun opmerkingen was het vernietigen van een deel van het construc tieve werk, dat te Den Haag is gedaan, om omust en mogelijk chaos te verwekken, teneinde in dit deel van de wereld de grond te bereiden voor het zaad van het communisme"' In dezelfde geest spraken de vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en Engeland. Veertien Joegoslavische militaire en consulaire ambtenaren met drie vrouwen en drie kinderen, zijn na een blokkade van hun huis, die zestien uur duurde, door gewapende leden van de Volkspolitie uit de Russische sector van Berlijn verdreven. De vluchtelingen hebben een onderkomen gevonden op het Joego slavische consulaat in de Britse sector van Berlijn. Namens alle Westerse landen heeft de Britse kolonel, A. P. Hodges, een protest ingediend bij de Russische commandant van Berlijn, generaal Tsjoekov. Dit protest hield in, dat de Russen de belofte van de „Grote Vier" hadden geschonden, waarbij het vrije begeven van en naar de bezette zones door alle militaire missies werd gegarandeerd. SOFIA, 13 Dec. (Reuter). De Bulgaarse minister van buiten landse zaken, Poptomof, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat hij van oordeel was, dat er meer processen van de aard van het thans tegen Kostof gevoerde zonden komen. Hij viel maar schalk Tito scherp aan en zeide, dat de Joegoslaven de naam van Dimitrof door het slijk hadden gehaald. Poptomof voegde aan zijn ver klaring toe, dat de Bulgaarse regering geen maatregelen heeft overwogen, ingevolge de onthul lingen van Kostof, welke gerech tigd zouden zijn ten opzichte van TIJDENS STORM IN STRAAT VAN GIBRALTAR MADRID, 13 Dec. 'RfïS? J^en vreest, dat 64 vissers om vissers_ gekomen zijn, daar drie schepen heden in een ne> voor de Noord-Afrikaanse Ceuta zijn gezonken. l hlts n Hedenavond waren leden van de in totaal W "«g® tellende bemanningen 0 dingsschepen binnengebrac nder politiegeleide werd de te Isleworth met de hand ver- vaardigde kruidenketel voor het brouwen van lager bier, met ®en capaciteit van 25.000 liter, vervoerd naar Chiswick. Van plaats zal de ketel per schip naar Argentinië worden gebracht, waar hij in een bierbrouwerij wordt geplaatst. De 6 's 22 meter hoog en 4,50 meter in doorsnee. Hij is geheel v/ervaardigd uit handgedreven platen, die aaneengesmeed zijn. sommige Britse en Amerikaanse ambassadeleden te Sofia. Naar zijn opvatting, wilde de diploma tieke traditie, dat de betrokken personen en landen zelf de con clusie zouden trekken uit derge lijke onthullingen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in middels aan de Bulgaarse zaak gelastigde laten weten, dat de be schuldiging als zou de Ameri kaanse gezant betrokken zijn ge weest bij spionnage „zeer ernstig wordt opgenomen". De betrokken gezant, Heath, heeft destijds een verklaring laten toekomen aan de Bulgaarse rege ring, waarin hij zegt, dat hij nim mer met Kostof over een omver werping van de regering had gesproken en dat de Amerikaanse legatie te Sofia aan een „reeks onwaardige maatregelen en be perkingen" was onderworpen. De Bulgaarse pers is een bittere cam pagne tegen Heath begonnen. De beklaagden hebben vandaag in het proces het laatste woord gevoerd. De gewezen minister van financiën, Stephanof, beklaagde no. 2, noemde Kostof een ver rader. Ook de overige beklaagden schoven de schuld op Kostof. Ivan Gevrenof, vroeger industrieel, beweerde door sabotage de staat voor 45 millioen dollar schade te hebben berokkend. Volgens een Amerikaanse waar nemer ontstond in de rechtzaal groot tumult toen Kostof opnieuw trachtte de beschuldigingen te ontkennen. Hij werd door de pre sident onderbroken en de solda ten, tussen wie hij stond, trokken hem zo lang aan zijn jas tot hij weer ging zitten. Het was onmo gelijk te verstaan wat hij zei. LUCIA-MEISJES GEDOOD Drie Zweedse „Lucia—meisjes" ofwel „lichtkonmginnen", die het middelpunt vormen van het in Zweden gebruikelijk lichtfeest en daarbij gekleed gaan in een lang wit gewaad met een kroon met brandende kaarsen op het hoofd, zijn om het leven gekomen door dat de wagen, waarin zij gereden werden, op een overweg in Norr- koeping door een trein werd ge grepen. Twee andere meisjes lie pen verwondingen op. BATAVIA, 13 Dec. (Reuter). Betrouwbare kringen van het republikeinse leger hebben heden aan de Nederlandse comman dopost te Garut en waarnemers van de V.N. medegedeeld, dat een geheimzinnige zwarte Dakota vorige week zware cylinders, vermoedelijk met wapens en ammunitie voor de Darul-lslam- benden, in de bergen nabij Tjiamis heeft uitgeworpen. Bandjar en aan de Zuidkust van Sumatra. Dit is echter niet offici eel bevestigd. Een republikeins officier van een baitaljon, dat onlangs de plaats in nam van een Nederlandse compag nie in dit gebied, heeft aan Reuter medegedeeld, dat enige van zijn soldaten zagen, dat een zwarte Dakota zonder kentekenen op de avond van de achtste December zware cylinders aan de Zuidelijke hellingen van de Hunung Halu neerliet. Hij voegde toe, dat dit incident volgde op verscheidene berichten van wachtposten, volgens welke men kort geleden op avon den met maanlicht een onbekend vliegtuig over het gebied van Tjia mis hoorde vliegen. De officier vertelaarde voorts, dat de Darul-Islam-benden, die onlangs hun aanital nachtelijke aanvallen op republikeinse legerposten in West-Java hadden opgevoerd, vo rige maand uit onbekende bron nieuwe wapens, waaronder Ameri kaanse automatische geweren, had den ontvangen. In West-Java gaan geruchten, volgens welke uit het geheimzin nige toestel parachutisten spron gen. Deze zouden zijn neergekomen in de buurt van Tasikmalaja, DE PLECHTIGHEDEN TE BATAVIA BATAVIA. Het KNIP heeft nog niet gestemd over de RTC. De beschouwingen in tweede ter mijn namen gisteren de gehele dag in beslag, heden volgt het regeringsantwoord, terwijl van avond te 7 uur de grondwet plech tig zou worden ondertekend. In verband met een en ander is Sukarno's rede uitgesteld. Associated Press weet omtrent de plechtigheden van de over dracht te melden, dat vermoede lijk dr. Hatta naar Amsterdam zal vliegen, een tweede Indonesische delegatie in Djogja de overdracht door de republiek van de souve reiniteit aan de RIS zal bijwonen en een derde te Batavia zal deel nemen aan de plechtigheid waar mede de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de feitelijke be voegdheden aan de Indonesiërs zal overdragen. De Indonesische afgevaardigden zullen te Batavia bijeenkomen in het huis, waar Sukarno in 1945 de onafhanke lijkheid uitriep. Vervolgens zullen zij op het paleis Rijswijk luisteren naar de radio-uitzending uit Ne derland, waarna de nieuwe vlag zal worden gehesen en de mili taire wachtposten worden verwis seld. Sukarno zal hierbii niet aan wezig zijn, daar hij als hoofd van de nieuwe staat, als hoedanig hii naar grote waarschijnlijkheid zal worden gekozen, de souvereiniteit slechts van H.M. de Koningin zou aanvaarden. Als zijn plaatsver vanger bij deze gelegenheid wordt de Sultan van Djogja genoemd. Op 28 Dec. vliegt Sukarno naar Batavia om honderdduizenden Indonesiërs te verwelkomen en zijn ambtsbezigheden te aan vaarden. Op 4 Januari wordt ten slotte de vierde verjaardag van Sukarno's vlucht van Batavia naar Djogja feestelijk gevierd. Volgens ingelichte politieke en militaire kringen alhier bestaan er zekere aanwijzingen, dat commu nistische elementen zijn geslaagd in de Daral Islam-organisatie te in filtreren. De communisten probeerden zich aan te sluiten bij de Darul Islam, teneinde chaos en verwarring in de nieuwe staat te stichten, zo ver klaarden deze kringen. Nederlandse autoriteiten, die verklaarden dat in bedoeld gebied geen Nederlandse vliegtuigen heb ben gevlogen in de tijd, dat de zwarte Dakota werd waargenomen, hebben medegedeeld, dat zij deze aangelegenheid in onderzoek heb ben. Het is bekend, dat officieren van De grondpolrtiek (Sm.). Wat deze week op de Haarlemse L.T.B.-vergadering is gezegd over typerende ervarin gen met onze moderne „grond- politiek", komt overeen met soortgelijke critiek op andere agrarische bijeenkomsten in den lande. Waarom breidt Den Haag uit in de richting van het West- land, en niet naar Wassenaar? Waarom zoekt Arnhem het in de Betuwe en niet in de Veluwe? Is het waar, dat een vierde deel van de Haarlemmermeer wordt „opgeofferd" aan het vliegveld? Zei het Kamerlid Groen niet, dat de Planalogische Diensten hun niet onbestreden! bevoegd heden soms „vreemd" gebruiken, zodat er geen zekerheid voor sommige bedrijven bestaat, die weliswaar niet hals-over-kop met onteigening worden bedreigd, maar wel met „iets" wat daar veel op lijkt? Is er in Noord-Hol land niet een toepassing van de opslag-ruimte-verordening gesig naleerd, die een eigenaar ver plicht, 17 ha vruchtbaar land als natuurmonument te beschouwen? Zo valt er nog al wat te klagen. Natuurlijk heeft elke medaille haar keerzijde, die ook bekeken moet worden, voordat de medaille als geheel haar redelijke „keur krijgt. Een vliegveld in de Meer is noodzakelijk. En zijn ook eisen van stadsuitbreiding, die redelijk moeten heten. De algemene klacht is, dat er tekort is aan goed bouw terrein, niet alleen in de grotere steden. Ook de sportbeoefening stelt eisen. Een goede ontwikke ling van de kracht van onze nog steeds toenemende bevolking brengt de noodzaak van de aan leg van meer sportvelden mee. Het Ned. Olympisch Comité heeft daar onlangs tegenover de pers op gewezen. Maar in gemeen schappelijk overleg moet van de zijde van alle betrokkenen de redelijkheid betracht worden. Het afwegen van belangen zal niet altijd gemakkelijk zijn. Maar er moet gerekend kruinen worden op fair play. En waar met name de landbouw zich benadeeld voelt, zullen de standsorganisaties, ook in het kader van de Stichting voor de Landbouw, de helpende hand bieden! TEL AVTV (A.P.). Aan het slot van een pïeehtige zitting van de Israëlische Kamer van Afge vaardigden is met bijna algemene stemmen goedgekeurd de rege ringsbureaux van Tel Aviv naar Jeruzalem te verplaatsen. De minister-president, David Ben de veiligheidsdienst op Sumaitra en Java zich enige tijd hebben bezig Gurion, zal mogelijk reeds van- gehoulen met het nagaan van be richten inzake het smokkelen van wapens door de lucht, mogelijk met machines uit Siam of de Phi- lippijnen. CHIFLEY DIENT ONTSLAG IN CANBERRA, 13 Dec. (Reuter). Chifley, de verslagen premier van Australië, heeft heden aan gou verneur-generaal Mckell het ont slag van zijn regering aangebo den. De liberalen zullen waarschijn lijk 13 of 14 posten in het nieu we kabinet bezetten, de agrari sche partii viif of zes. VLIEGTUIGONGELUK BIJ WASHINGTON 4 personen gedood WASHINGTON, 13 Dec. - Gis terenavond is een vliegtuig van de Pennsylvania-Central Airlines, dat met radar binnengeloodst werd, plotseling bij het vliegveld van Washington in de Potomac- rivier gestort. Van de 23 inzitten den zijn 19 gered. 4 personen werden gedood. daag zfjn bureau naar Jeruzalem overbrengen. Hij verklaarde, dat indertijd Tel Aviv alleen maar vanwege de oorlogsomstandigheden als regeringszetel was gekozen. Hij zeide voorts, dat er voor de staat Israël altijd slechts één hoofdstad bestaan heeft en zal bestaan. „Zo was het 3000 jaar geleden en zo zal het, naar wij geloven, blijven tot het einde der tijden". Een woordvoerder verklaarde nog, dat de huidige stappen niet beteke nen, dat Jeruzalem onmiddellijk de officiële politieke hoofdstad van Israël zal worden, maar dat de regering, zonder de V.N. te willen beledigen, toch geen wijzi ging van plan is in haar voorne men om alle departementen naar Jeruzalem over te brengen. In het begin van zijn redevoe ring wees Ben Gurion het besluit der V.N. inzake Jeruzalem als volkomen onuitvoerbaar van de hand, „alleen al vanwege de vast besloten en onveranderlijke te genstand van de inwoners van Jeruzalem zelf". (Van onze weerkundige medewerker) Na een korte periode van rustig en vrij helder weer, zijn we gisteren in dezelfde situatie gekomen als ongeveer een week geleden. In de afgelopen dagen kenmerkte zich de weerstoestand in onze omgeving door een in het geheel genomen N.Z. lucht stroming. Het langgerekte hogedrukgebied, dat van de Azoren in onze richting lag en een uitloper had over Scandinavië, is nu echter weer in betekenis afgenomen en ligt weer op zijn oude plaats. NL rond de Azoren en boven Scandinavië zijn de barometers weer gedaald. De temperatuur in de afgelopen dagen die zelfs plaatselijk enkele graden onder nul kwam, zal nu weer gaan stijgen. Zo waren de maximum temperaturen gisteren te Den Helder 8 graden en te Leeuwarden en Groningen 5 graden. Over Engeland, dat gisteren al bereikt was door een in onze richting komend warm front, was de temperatuur al 10 graden. Bij IJsland heeft zich weer een depressie gevormd en het kou-front hiervan trekt nu in de richting van Schotland. Een gevolg van deze hernieuwde depressie-activiteit is dat de wind weer gaat toenemen evenals de regenkansen. De vooruitzichten voor de eerstkomende dagen zijn dus niet gunstig, vooral niet voor hen die nu gaan verlangen naar wat rustig helder winter weer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1