aarlijks exploitatietekort van f 15.000 verwacht OUÓe WAAG Voors aan Be feestdagen naderen Fa. ML Preijer en Zoon Cantinebaas in het nauw Goede pAG. 2 Dinsdag 20 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Als gemeente Overdekte overneemt CENEVERS LIKEUREN WIJNEN Wijnhandel J Het was feest iri de Boterstraat f5.50 f5.25 p. 1 J Het Indonesische kabinet Marktberichten Houdt dt niet te -I ALKMAAR Tengevolge van de moeilijkheden met de exploitatie van de Alkmaarse overdekte is het gevaar ontstaan, aldus B. en VV. in hun toelichting op een voorstel aan de Raad, dat de N.V. haar eigen dommen in deze gemeente aan derden zou kunnen verkopen, waarbij de kans bestaat, dat de exploitatie van het overdekte bad niet wordt voortgezet. B. en W. hebben daarin aanlei ding gevonden met de N.V. in on derhandeling te treden. Deze heeft alle aandelen ter nominale waarde van f 68.000 aan de gemeente aan geboden voor f 43.783.77, hetgeen dus overeenkomt met een koers van 64 3/8 B. en W. achten het behoud van de overdekte een belang voor de volksgezondheid; ook het school zwemmen moet in de toekomst verzekerd zijn. Het verdient, aldus B. en W. ernstige overweging in dien de mogelijkheid aanwezig is, dat de gemeente, mits tegen rede lijke prijs enig aandeeihoudster zou kunnen worden. Door de directeur van Openfb. Werken is de volgende schatting gemaakt: ondergrond f23.000; ge bouw f157.000: installaties f23.000: samen f203.000;1 verminderd met een bedrag van f44.000.voor noodzakelijk te treffen voorzienin gen blijft de totale waarde van grond, gebouw en installaties f159.000; bedrijfsinventaris f2.500; filter in het zomerbad f4.500. To taal f166.000. Gezien de omstandig heden acht de directeur van O. W. een biedprijs van f171.000 wel ge rechtvaardigd. Tegenover deze waarde moet ge steld worden een 4% hypothecaire sident-commissaris, de gedelegeerd commissaris en de commissaris, welke door de algemene vergade ring van aandeelhouders zijn be noemd. Tot benoeming van een nieuw bestuur zullen B, en W. de Raad z0 spoedig mogelijk een voorstel doen. Intussen kan de tegenwoordige bedrijfsleider onder toezicht van B. en W. de exploitatie gaande houden. Bij de voorgestelde prijs van overname van de aandelen zal met een jaarlijks tekort op de exploi tatie van naar raming f15.000 gere kend moeten worden. B. en W. achten deze uitgave in het belang van de volksgezondheid en het schoolzwemmen echter verant woord. B. en W. stellen de Raad voor te besluiten tot overname van de aandelen der N.V. Overdekte in de geest, als hier uiteengezet. Speelterrein van Teijlingenstraat ALKMAAR. De buurtver eniging „De Watertoren" is voor nemens het door haar van de Ned. Spoorwegen gehuurde terrein aan de van Teijlingenstraat als speel terrein in te richten.^Zii heeft B. en W. gevraagd een afrastering om het terrein aan te brengen; de buurtvereniging heeft zich be reid verklaard deze te onder houden. De kosten worden ge raamd op f 725.Aangezien B. en W. met de raadscommissie voor het jeugd vraagstuk menen, dat aanleg van speelterreinen krachtig bevorderd dient te wor den, achten zij deze uitgaaf ver- Als een dief in de nacht ALKMAAR. N. R., een chauf feur uit Den Helder, had een af spraakje gemaakt met een kennis, om die eens een bezoek te gaan brengen. Maar de vader van die kennis was op dergelijke bezoeken minder gecharmeerd. Daarom had hij zijn dochter flink de wacht aan gezegd en zelfs het raam van haar kamer laten vernagelen. Maar op de avond van de 28ste September had de chauffeur zijn kans ge waagd en was met behulp van een nijptang, waarmede de spijkers uit het kozijn werden getrokken, bin nengekomen. De vader bleek waak zaam en bonjourde de chauffeur de deur uit. Wegens huisvredebreuk met verzwarende omstandigheden werd de man veroordeeld tot zes weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De Officier had het nog met een boete van f 150.en 2 maanden voorwaardelijk willen af doen. schuld pro rcsto groot f71.400, 3% ar,twnnrH pn c-tpiipr, He Raad spaarobligaties f15.925 en schuld antw00rcl en stellen zn de Raad van de N.V. Overdekte in rekening courant aan de N.V. ..Verzicht" te Leidschendam f44,416.23; totaal f131.741.23. Als waarde van het aandelenka pitaal blijft dus over: f171.000, ver minderd met f131.741.23 of f39.258.77. De aandelen zijn aangeboden voor f43,783.77, dus voor f4.525.— meer. B. en W. menen, dat desondanks de aanbieding aanvaardbaar is. Als voorwaarde bij deze aanbie ding is gesteld, dat de schuld van f44.416.23 bij de N.V. ..Verzicht" te Leidsehendam tegelijk met de overname der aandelen wordt afge lost. Hiertegen bestaat volgens B. en W. geen bezwaar, omdat daar- f door voor de gemeente een vorde ring tot een gelijk bedrag op de N.V. Overdekte ontstaat. Indien de Raad tot overname der aandelen besluit, geven B. en W. in overweging de N.V. te laten voort bestaan: zij blijft dan het bedrijf uitoefenen volgens de richtlijnen van de .gemeente, die tevens in vloed zal krijgen op de exploitatie van het zomerbad. De gemeente zal in het bestuur en het toezicht moeten voorzien. B. en W. achten het noodzakelijk de tegenwoordige directeur ter- stond te ontslaan, alsmede de pre- I voor een crediet tot genoemd be drag te verlenen. Hardhandige visser ALKMAAR. Voor de Alk maarse politierechter werd Maan dagmiddag bij verstek veroordeeld de Urker visser Hendrik P., die zich als 'n hardhandig persoon had laten kennen bij een ruize. De zaak, die niet nieuw meer was, werd met een boete van f 15.of tien dagen afgedaan. De eis luidde f 30. Verhoogt de vreugde thuis door het gebruik van onze Burgerlijke Stand ALKMAAR -r- Geboren: Jacob N. z. van S. Koster en T. Timmer man; Klaas z. v. J. Adams en E. Krab; Johannes H. z. v. F. Brinkhof en P. E. Bemaert. Gehuwd: Fredcrik J. Schmidt en Ali Hildering; Johannes de Cocq van Delwijnen en Pietertje Booij. Overleden: Cornelia E. Avis oud 81 jaar wed. van J. A. C. Schröer. Dronken lieden opgebracht ALKMAAR In de loop van j Zaterdag en Zondag zijn vijf per- j sonen die in staat van dronken schap verkeerden op de openbare weg, ter ontnuchtering naar het politiebureau overgebracht. Twee van hen hadden de ruit van een woning aan het Fnidsen ingesla gen. De schade die zij hadden aan- i gericht hebben zij inmiddels ver. VOORDAM 8 TEL. 3166 ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL 8 uur: Genootschap Ned.-Frank rijk, lezing over de Franse kathedralen. GULDEN VUES 8 uur: Abonne'mentsvoorstelling door de Haagse Comedie voor Covoto. RUSTENDE JAGER, BER GEN 8 uur: Prof. Pitlo over Kunst en Recht voor het K.C.B. BIOSCOPEN: Harmonie: Ni- notschka, volw,; Cinema Americain: Fregola, volw Victoria: Tarzan en dé luipaard-koningin, 14 jaar; A.B.T.: De tiran van San Fernando, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. V- (Advertentie.) Schaakclub V.V.V. Ernstige aanrijding ALKMAAR Omstreeks half negen reed op de Kennemerstraat- weg een auto. waarvan de bestuur der in staat van dronkenschap ver keerde, in volle vaart van achter tegen een tweetal bij restaurant ..Koekenbier" geparkeerde auto's. De achterste geparkeerde wagen botste tegen de auto die er voor stond. Beide aangereden auto's werden ernstig beschadigd, even als de auto die de aanrijding ver oorzaakte. Na de aanrijding plaat ste de bestuurder zijn auto op de parkeerstrook en wandelde in de richting van de stad. Daar werd hij aangehouden en naar het poli tiebureau overgebracht waar twee processen-verbaal tegen hem zijn opgemaakt. DE GRACHT ROND HET ZIEKENHUIS ALKMAAR. Al sinds men senheugenis zijn er klachten over de hinderlijke stand van 't water van de gracht rond het Centraal Ziekenhuis; bij een onderzoek is gebleken, dat dit euvel is te wij ten aan rotting van bladeren en onvoldoende doorstroming, als gevolg van de nauwe en ondiepe uitmonding van het Ropjeskuil in de stadsgracht. B. en W. zijn van mening, dat door het uitdiepen van de gracht rond het ziekenhuis, het Ropjes kuil en de verbinding met de stadsgracht de gewenste verbete ring zal worden verkregen en achten het gewenst, dat spoedig met dit werk wordt begonnen. De kosten worden op f 6000.ge raamd. Zij stellen de Raad voor een crediet tot dit bedrag te ver strekken. Het komt ons voor, dat het uit diepen van de gracht c,a. geen afdoende verbetering zal opleve ren: over enkele .jaren zal het euvel zich herhalen. Het lijkt ons daarom beter gracht, Ropjeskuil en verbindingssloot te dempen, waardoor een betere verkeersweg <m ruime parkeergelegenheid voor h :t ziekenhuis worden verkregen. ALKMAAR. Voor de com petitie van de N.H.S.B. speelde V.V.V. 1 een uitwedstrijd tegen Zaandam 1. Twee partijen wer den vooruit gespeeld, die door Seewald en Kieft werden gewon- I nen. V.V.V. 1 heeft nu 3 wed strijden met flinke cijfers gewon nen en .rnoet nog uit tegen Wee- nink te Beverwijk dit is een zeer zwak team en tegen MSC uit Den Helder. Het kampioen schap der eerste klasse kan VVV 1 moeilijk meer ontgaan. ALKMAAR. Onder de Alk maarse jongens, die met de Zuider kruis Vrijdagavond de Rotterdamse haven binnenvoeren, bevond zich ook wachtmeester J. N. Hennink van de 7-December-divisie van de 1-2 R.V.A., thuis Joop geheten, die wegens een bijzondere daad van dapperheid door H.M. de Koningin begiftigd is met het Bronzen Kruis. In de versierde, bevlagde Boter straat hebben wij wachtmeester Joop, die zich thuis al weer aardig schijnt te hebben gewend, opge zocht. Sinds November 1946 zat hij al in de Oost, eerst in Buitenzorg, later in Bantam, daarna in Soeka- boemi. De twee politionele acties heeft hij actief medegemaakt en daarover, alsmede over de bevolking en de toestand kan hij aardig ver tellen. Over zijn optreden in de nacht van 13 op 14 Maart, toen zijn patrouille in èen hinderlaag viel en hij met levensgevaar gewonde kameraden in veiligheid wist te brengen, een daad waarvoor hij een welverdiende onderscheiding kreeg, spreekt hij, als een echt soldaat niet 'veel. Des te meer horen wij van de bootreis, een storm-achtige tocht met veel regen maaren dat vergoedde veel, met een uitstekende verzorging. Veel lof had wacht meester Hennink ook voor de har telijke en goede ontvangst aan de haven in Rotterdam waar de dames van Ned. helpt Indië, Niwin en an dere organisaties uren in de weer waren om de thuiskerende militai ren van het nodige te voorzien. En hiermede sluit wachtmeester Hennink een deel van zijn leven af. Als hij in Januari gedemobiliseerd is, wacht hem de studie en daarna, naar wij voor hem en allen die met hem thuiskeerden, hopen, een goe de toekomst. VOOR IEDEREEN Pater Punt spreekt over Tsjecho-Slowakije ALKMAAR. Ieder die maar wil komen, is Woensdagavond wel kom in het Wapen van Heemskerk. En niemand zal deze kans willen laten glippen, want de Hoogeerw, Pater M. Punt, Provinciaal van de Paters Calesantijnen in Tsjecho Slowakije, zal komen spreken over zijn belevenissen onder communis tische heerschappij. Hij zal niet al leen een uiteenzetting geven van de toestand in Tsjecho Slowakije, waaruit hij onlangs is verbannen maar ook duidelijk maken, hoe de communisten in een grotendeels katholiek land de overhand konden krijgen. Bovendien zal hij wijzen op de middelen <iie wij moeten aan wenden om het communisme posi tief te bestrijden De Kajotters hebben voor deze avond beslag weten te leggen op Pater Punt, maar wegens de be langrijkheid van deze lezing hebben zij Pater Punt niet voor zich alleen willen houden. Zij nodigen hierbij allen uit, die voor het onderwerp belangstelling hebben. Aanvang acht uur. Toegang vrij. Uitbreiding B.L.O.-school ALKMAAR. Reeds eerder besloot de Raad tot uitbreiding van de B.L.O.-school in het Vic toriepark met twee lokalen. Over eenkomstig het advies van de hoofdinspecteur van het B.L.O werd deze school op de urgentie lijst voor 1950 geplaatst met een uitbreiding van vier lokalen; hiervoor is op de ontwerp-begro- ting 1950 een bedrag van f 60.000 op de kapitaaldienst uitgetrokken. B. en W. stellen de Raad voor het eerder genomen raadsbesluit in te trekken en over te gaan tot de uitbreiding met 4 lokalen. K.A.V. afd. St. Laurentjus ALKMAAR. Dames, vanaf a.s. Woensdag is er in verband met de Kerstvacantie geen naaiavond meer. Wanneer de naaiavond weer begint komt er een berichtje in de krant. Let dus goed op. Het bestuur. Schaaknieuws ALKMAAR. Vrijdagavond j.l. aanvaardde DOS 2 de reis naar Edam, om daar Pion 2 te bekam pen. Met een invaller voor het eerste bord werd begonnen en na een zeer spannende strijd heeft DOS 2 de winst in Edam moeten laten. De uitslag was 64. Sociale werkplaats ALKMAAR. Voor de uitvoe ring van verschillende voorzie ningen in de percelen Luttik Oudorp 9 en 11, welke bestemd zijn voor sociale werkplaats voor invalide arbeidskrachten, gaf de Raad reeds eerder een crediet van f 8500.B. en W. menen, dat het aanbeveling verdient de beneden verdieping van beide percelen tot sociale werkplaats in te richten; de bovenverdieping van Luttik Oudorp 11 kan dan als woning worden ingericht. De meerdere kosten van de wijziging van dit plan worden op f 2800.ge raamd; B. en W. vragen derhalve het crediet te verhogen tot f 11.300.—. th. knaakmanfrzoon PLAT TE STSENENBRUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER (Adv.) Geen subsidie ALKMAAR. De Lagere Land bouwschool te Spanbroek wordt o.m. bezocht door 4 leerlingen uit Alkmaar; vorig jaar door 3 leer lingen uit Alkmaar. Het bestuur van genoemde school vroeg een subsidie van f 5.per leerling Naar het B. en W. voorkomt, be hoort de gemeente in het alge meen onverplicht geen subsidie te verlenen t.b.v. onderwijsinrich tingen, die niet in Alkmaar ge vestigd zijn. Zij stellen voor af wijzend te beschikken. Kersttijd „Voor het Kind" ALKMAAR „Kersttijd, de tijd van grote blijdschap, die al den volke weze zal". De wereld ziet weer met ver langen iiit naar de ster van Bethle hem. die elk jaar haar stralen uit zendt, ook naar de donkerste hoe ken der aarde. De weerglans van dit licht weer spiegelt zich duizendvoudig in de groeten, die wij wisselen met Onze vrienden en verwanten hier en ver over de grenzen. In Nederland hebben wij het voorrecht daarvoor een keus te kunnen doen uit de fraaie collectie kerstkaarten „Voor het Kind" en deze te kunnen frankeren met de bekende kinderzegel. Want deze kaarten en zegels voeren met zich een vonk van het kerstlicht en zin gen zonder woorden een lied van diepe genegenheid, ook voor de duizenide misdeelde en eenzame kinderen, die juist in deze tijd onzichtbaar bij ons aankloppen ,om wat warmte en medeleven. Daarom: Koopt kinderzegels en -kaarten; Zij brengen licht, U zelf èn de kinderen. Onbekwame visser ALKMAAR. Eveneens voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. N Alblas, moest zich de Urker Wil len H. verantwoorden. Hij had on der invloed van sterke drank een ruit vernield, toen de politie hem naar het bureau wilde brengen. De officier legde een flinke boete op om hem de borrel af te leren en eiste f 25.of 10 dagerf. Het von nis viel conform de eis. V Goede vangst ALKMAAR. Eergisteren ving de heer F. Schouten, wonende aan de Boezemsingel 4, in het water van de Noordervaart, 'n snoek van 1.3 meter, die hij weging 16 pond zwaar bleek te zijn. De heer Schou ten tracht zijn uitzonderlijke vangst zo lang mogelijk in leven te houden. In een flinke kuip te zijnen huize, zwemt de snoek thans in zijn ele ment. NIEUWE R.K. MEISJESSCHOOL ALKMAAR. Het bestuur van 5fe aR-K' Meisjesscholen alhier heeft het gemeentebestuur ver zocht medewerking te willen ver lenen voor de bouw van een R.K. Meisjesschool voor gewoon lager onderwijs op een terrein, gelegen in de omgeving van de nieuwe woonwijk tussen Heiloërdijk en Dr. Schaepmankade. B. en W. achten de stichting van deze school gewenst; de aanvraag vol doet tevens aan de wettelijke ver- ®'sten. In zijn vergadering van -4 Nov. besloot de Raad reeds over te gaan tot aankoop van een z.g. Oostenrijkse school. Omtrent de plaats, waar de school zal ko men, zullen B. en W„ na overleg met het schoolbestuur, nog met een nader voorstel komen. Ove rigens stellen zij de Raad voor net bestuur van de R.K. Meisjes scholen gelden uit de gemeente kas toe te staan voor de sticht ing van een R.K. School voor Gewoon Lager Onderwijs. Hockey: Eechttop 2-Alkmaar 2 06 (dames) ALKMAAR De laatste compe titie-wedstrijd van het tweede da mes-elftal, van dit jaar, eindigde lil een grote overwinning. Met 60 bleven de gaston in de meerder- heid. Eechtrop kwam er de gehele wedstrijd practisch niet aan te pas, hoewel de nieuwe doelverdedigster van Alkmaar enige malen duchtig aan de tand gevoeld werd. Met rust had Alkmaar reeds een 3—0 voor sprong, door doelpunten van M Koel, T. van de Meer en T. Klerk.' Na rust was het eerst M. Akker man, die met een hard hoog schot de stand op 4—0 bracht. De aan- voerdster, T. van de Meer, wist de doelverdedigster van Eechtrop nog tweemaal te passeren. Bij ons bezoek aan Ede en vanzelfsprekend gingen we naar het barakje dat thans als militair tehuis dienst doet spraken we de cantinebaas achter de tapkast. Of liever gezegd: hij was de enige die sprak. Met misnoegen vertelde hij hoe zijn koek-en-zopie telkenmale door de soldaten werd bedreigd, als zij in de pauze van een toneelavondje een stormloop op de consumpties ondernamen. „Wat moet je beginnen als zo'n troep jonge kerels zich voor de toonbank verdringt? Ik kan niet eens om assistentie vragen, want we hebben de ruimte niet om met z'n tweeën de koffie en koek af te geven". Ook de cantinebaas heeft het moeilijk. Ook hij hoopt dat het nieuwe tehuis spoedig zal worden gebouwd, waarin zijn afdeling zeker beter zal kunnen worden ingericht dan thans. Of de wens van de cantinebaas in vervulling zal gaan, hangt mede af van de vrijgevigheid van onze lezers. Als iedereen doet als de tientallen die reeds hun bijdragen schonken. Gisteren kregen we van C. G. de G. f2.50; A. B. f 1.N. N. f 1.—J. A. de V. f5.—; N. N. f 10.— Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn V__ K.A.B. TE ALKMAAR Wij raden de K.A.B.-ers wel aan de causerie van pater Punt bij te wonen. (Zie het bericht „Voor Iedereen'' elders in dit nummer) Deze avond zal gehouden worden a.s. Woensdag 21 December te 8 uur in 't „Wapen van Heemskerk'' aan de Breedstraat. In aansluiting op het K.A.B.- hoekje van j.l. Zaterdag kunnen wij thans vermelden dat de propagan- da-avond van de vakafdeling St Lambertus zal gehoudn worden a.s, Donderdag te 8 uur bij de heer Haring Oudegracht. Allen die werk zaam zijn in het kleding of textiel bedrijf in werkplaats of atelier, zijn van harte welkom en... Prof. Caki is er ook. Alkmaar-LHC 61 (heren) De eerste bekerwedstrijd van Heren I eindigde met een grote overwinning op de Noordelijke eerste klasser LHC uit Leeuwar den. Voor rust was het D. Kersse- makers, die zich door goed vrij op stellen een mooie kans schiep en met een hard schot passeerde hij ae Doelverdediger. Nog voor rust bracht dezelfde speler de stand op 2—0. Zat na rust de Noordelijke ploeg er iets meer op, het spel bleef «och ver beneden de ver wachtingen. Doordat LHC de stand op 21 wist te brengen, kwam er nog enige spanning in de wedstrijd. Deze verdween spoedig doordat het weer D. Kerssemakers was die driemaal achter elkaar, nu uit strafcorners, wist te doelpunten. LHC deed nog enkele pogingen de achterstand te verkleinen, echter zonder succes. Weer was het Kers semakers die uit een goede voor zet van Beek wist te doelpunten. Door deze overwinning plaatste Alkmaar zich in de volgende ronde voor de Amsterdam-beker. Alkmaar vet.-LHC vet. 50 Ook de beide veteranenploegen verschilden aardig in sterkte. De grotere techniek van Alkmaar gaf hier ook de doorslag. Alkmaar was dan ook voortdurend in de aanval en hun achterhoede behoefde er maar sporadisch aan te pas te ko men. Reeds in de eerste helft was het de Vries, die met een mooi schot vanaf de doellijn de score opende. Maters bracht hierna spoe dig de stand op 20. Na rust weer een zelfde spelbeeld. Nu was het Grondsmn die het eerst scoorde. Dit doelpunt werd gevolgd door een van de Vries en weer was het Grondsma die het vijftal volmaak te. Ook de veteranen nemen nu deel in de volgende ronde voor de veteranen-beker. Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland ALKMAAR. Het spreekuur, van Zr. M. v. d. Wel, op Vrijdag, 23 December a.s. des avonds van 7.309 uur. Kennemerstraatweg 103 Alkmaar, komt te vervallen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Menno van C. Rotter en T. Drost; Pe- tronella A. M. dochter van A. Meyering en M. J. Jonker; Nellie W. dochter va'n A. Oudijk on J. Fijnheer; René W, zn. van W. van Leersum en G. C. Schoorl. Overleden: Catharina C. M. Hee- izius oud 69 jr.; Grietje Thijssen oud 77 jaar wed. van D. Bruin; Johannes P. A Ruiter oud 4 mnd.; Henidrifc Elfring oud 66 jaar. Prenten-tentoonstelling ALKMAAR Van 25 December 1949 t/m 22 Januari 1950 zal in het Stedelijk museum een Kerstten toonstelling worden gehouden van prenten uit de prentverzameling dér Gemeente Alkmaar. Nieuws van de Priorij van Egmond ALKMAAR In de Priorij van d'e Paters Benedictijnen te Eg- mond Binnen wordt heden en mor gen van 10.30 uur tot 4.30 uur een tentoonstelling gehouden van pa ramenten en Liturgische boeken. De nieuwe vleugel van de Priorij is daarbij te bezichtigen, ook door dames. Onbelangrijk brandje ALKMAAR Gisterenavond heeft een onbelangrijk brandje ge woed bij de Gemeentereiniging aan het Zeglis. De brandweer werd gealarmeerd doch de brand is door het personeel zelf geblust. Aanrijding ALKMAAR Gisterenmiddag om vier uur werd een 18-jarig meisje dat in de Langestraat in de richting van de Stenenbrug fietste aangereden door een achterop rij dende auto. Het meisje viel doch kreeg geen persoonlijk letsel. Haar rijwiel werd enigermate bescha digd. De kwestie is ter plaatse met de autobestuurder financieel gere geld. Lezing K.C.B. BERGEN. Dinsdagavond spreekt voor het Kunstenaarscentrum Ber gen prof. mr. A. Pitlo in de dans zaal van de Rustende Jager. Deze onderhoudende en geestige spreker zal het woord voeren over het on derwerp: „Kunst cu recht", een causerie, die deze hoogleraar zowel in kringen van rechtsgeleerden als van "kunstenaars elders' reeds bij herhaling hield. Zijn lezing zal o.m. behandelen de raakpunten van kunst en recht in de loop der eeuwen, de verhou ding en wederzijdse critiek tussen kunstenaars en rechtsgeleerden, de beeldende kunst en het recht, de literatuur en het recht. Een hoelen de, verhelderende avond wacht de toehoorders. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Hillegonda Maria d. v. Cornelis de Waard en Veronica Hillegonda Maria Dinger- dis, Berkenlaan 18. Boudewijn Ju- rie z. v. Antonie van Ulsen en Ida Adriana Johanna Jager, Kastanje laan 1; Cornelia Petronella Maria d. v. Karl Franz Pittner en Petro nella Leijen, St. Adelbertuslaan 5; Cornelis z. v. Jan Haringhuizen en Neeltje Breed, Kanaaldijk 61. Ondertrouwd: Emile de Wande ler, Mr. P. J. Troelstrakade 70 te Alkmaar en Cornelia Geertruid'a Leering, Jan 01denburglaan 16 te Bergen; Pieter Dokter. Blauestraat 20 te Alkmaar en Catharina Blok ker, Oosterweg 8 te Bergen. Overledén: Cornelis Mooij, 59 jaar, echtg. van Neeltje Sijbrand. Zeevogels 1-DIO 1 30 EGMOND a/d HOEF De op vallende successen van onze meis jes verdienen waarlijk een brede re belangstelling. Handbal is een mooie sport, en bij goede beoefe ning een spel vol spanningen, boeiend om te zien. Tegen wind in werd de grondslag voor de over winning gelegd. Geleidelijk aan werd de score tot 30 opgevoerd. Na de rust werd te onbeheerst ge speeld. Bij beter doordacht samen spel hadden onze meisjes meer kunnen bereiken. Wederom in eigen dorp ST. PANCRAS. Zaterdag j.l. arriveerde om 4 uur onze plaatsge noot C. P. Ivangh. Het moet voor hem wel een grote overgang bete kent hebben naar het koude voch tige Holland. Hij trof het dan ook bijzonder slecht, 's Avonds om 7 u bracht het Fanfarecorps „Irene' een serenade, ter ere van zijn be houden thuiskomst. Ook burge meester Kroonenburg verwelkomde onze plaatsgenoot met een speech, Een en ander werd door Ivangh zeer gewaardeerd. DE PETROLEUMVELDEN WARMENHUIZEN. Het Is de laatste dagen een geweldige drukte langs de wegen. Grote vraehtwa gens met machinedelen, takels enz, worden aangevoerd. Diverse ge bouwen rijzen uit de grond, voor werkplaatsen eet. Groepen van In genieurs en arbeiders, werken dag en nacht. En daar tussenin staat de hoge toren als een heerser en kijkt en ziet de spanning als 't ware van bouwkundigen en ook van de Warmenhuizenaren. Wanneer gaat het gebeuren en zit er olie? R.K. Toneelvereniging „Hel Masker" WARMENHUIZEN. Boven genoemde vereniging heeft het to neelspel „Regina" van A. Bouw in studie. De bedoeling is het op 14 en 15 Januari te spelen in sa menwerking met de R.K. Zangver. „Zingen is leven". N.K.j.B. St-. Nicolaasavond WARMENHUIZEN. Wegens ziekte van een der medewerkenden was deze avond een week uitge steld. Onder de leden heerste een gezellige drukte, en diverse liedjes en voordrachten werden ten beste gegeven. Sint Nicolaas zelf met zijn knecht, mochten zich verheu gen in 'n geweldige belangstelling. De diverse vermaningen en attrac ties bleven niet uit. Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland CASTRICUM. Het spreekuur van Zr. M. v. d. Wel op Vrijdag, 23 December a.s. des namiddags van 34 uur in het Raadhuis te Cas- tricum komt te vervallen. ZES MILLIOEN OMZET NRD. SCHARWOUDE. Zoals we in onze editie van gisteren reeds berichtten, bereikte de „Noorder Marktbond" Maandag een omzet van 6 millioen gulden. Toen de betref fende partij van de tuinder Jo Bruin Mz. (vrachtvaarder S. Groen) ge kocht was door de N.V. KI. Wage naar Gz. te Broek op Langedijk werd een ogenblik gepauzeerd met veilen. De veilingleider de heer J. Kos Wz. wees op de betekenis van deze mijlpaal. Voor de tuinders betekent dit een goede bedrijfsuitkomst en voor de handel is dit van groté be tekenis. De voorzitter de heer P. Duyves hoopte, dat dit niet de laatste maal zou zijn, dat zo'n omzet werd be reikt. De dure levensstandaard maakt hoge omzetten noodzakelijk. Met deze omzet kunnen we tevre den zijn, want hieruit blijkt, dat het de tuinders goed gaat. Ook de han del is bij bij deze omzet gebaat, want grotere omzetten geven gro tere baten. Aan tuinder en koper van de bovenvermelde partij zal een passend cadeau worden over handigd, dat hun voor hun werk te pas komt. De veilingleider, de heer J. Oot- jers Rz., wees er op, dat de Noor- dermarktbond 35 jaar geleden werd opgericht op een basis-omzet van 250.000,per jaar. Thans is de 6 mill, bereikt. Spr. overhandigde aan aanvoerder de heer S. Groen en de koper een doos sigaren. Hierna maakte men een begin aan het volgende millioen. Weer één Thuis WARMENHUIZEN. Zo geleide lijk aan komen de jongens uit Indië naar het kleine Holland terug. Zaterdag mocht de familie Gomes hun zoon en broeder Tinus weer na een verblijf van ruim drie jaar in goede gezondheid terug zien. De ingang van het huis, was op waar dige wijze versierd en de feestelijke ontvangst, zal zijn hart wel iets warmer hebben doen kloppen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgemaakt 10 uur) Wisselend bewolkt DE BILT, 20/12 Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. (Adv.) 50-jarig jubileum AKERSLOOT. Mej. Maartje van Egmond, dienstbode bij de heer Jn. Bruijn, wonende aan de Zuider vaart 370, alhier, zal op 26 Decem ber a.s. de dag herdenken waarop zij vóór 50 jaar bij de heer Bruijn in dienst trad. Bij haar 40-jarig jubileum mocht zij reeds van H, M. de Koningin Bieten f 8,10; Uien 22,80:' Uien grof, de Ere-Medallle, verbonden aan 22,1022,60 6700 kg, 18000 stuks MOH. HATTA MINISTER-PRESIDENT BATAVIA, 20 Dec. (Aneta). De eerste regering van de R.I.S. -is Dinsdagochtend beëdigd. De officiële lijst bevat de volgende namen: Minister-president: drs. Moh. Hatta. Buitenlandse zaken: Moh. Hatta (ad interim). Binnenl. zaken: Anak Agung gde Agung. Defensie: de Sultan van Djogja. Zonder portefeuille: Sultan Ha- mid II. Justitie: prof. mr. Supomo. Economische zaken: ir. Djuanda. Gezondheid: dr. Leimena. Verkeer en waterstaat: ir. H. Laoh. Financiën: mr. Sjafruddin Pra- wiranegara. Sociale zaken: mr. Kosasih. Onderwijs: Abuhanifah. Godsdienstzaken: Kiai Wachid Masjid. Arbeid: Wilopo. Voorlichting: Mononuto. Zonder portefeuille: Rum. Laoh is nog niet beëdigd, daar hij niet te Djogja aanwezig was. Het kabinet telt 5 leden uit de kringen van de B.F.O. en elf uit republikeinse kringen. M. VEENSTRA VOOR HET BljZ. GERECHTSHOF Gisteren maakte het Amster dams Bijzonder Gerechtshof een aanvang met de berechting van de 56-jarige M. .Veenstra, die kort geleden als rijksrechercheur le klas geschorst is. Veenstra wordt ten laste gelegd, dat hij tijdens de bezetting in dienst van de Duit ser Horak bij de centrale recher che clandestiene slachters in onze provincie heeft gearresteerd en daarbij dikwijls van boeren, die zich aan arrestatie wilden ont trekken, vlees, vet, boter, kaas of geldbedragen had geaccepteerd. Mevr. DeckwitzBilhouw uit De Rijp verklaarde, dat haar man door V. was gearresteerd en naar Alkmaar overgebracht. V. kwam nadien nog dikwijls bij haar op bezoek. Zij gaf hem dan kaas en brood mee om hem vriendelijk tegenover haar man te stemmen. J. Duyn uit Beemster verklaarde dat V. huiszoeking bij hem had verricht Om V. gunstig te stem men had Duyn hem voor de kost prijs een varkentje van ongeveer 40 kg verkocht. 24 getuigen a charge werden gis teren gehoord. Morgen wordt het proces voortgezet met het horen van de getuigen a décharge. ALKMAAR, 19 Dec. 118 vette koeien f 300—925; 40 nuchtere kal veren (slacht) f 35—65; 39 vette schapen f 60—90, 146 varkens f 1,56 —1,68 per kg. MAANDAG, 19 Dec. Witlof I 45 61, II 2838; Bloemkool 1224; Rode kool 69,80. Savoije kool 5,50 8,30: Groene kool 7—21; Spruit- kool I 4561, II 2035; Boerenkool 1326; Andijvie kas 2648,50, koud 620; Rode bieten 4,509; Winter peen 4,5010,40; Waspeen 627; Uien I 17—25. II 6—14; Prei I 26— 41,50, II 15—20; Soep 2,50—9; Selie 48; knolsoep 16—27; Druiven, Alicant 99120. Appels, Bramley Seedling 1520; Cox Orange Pippin 3556; Goud- reintte 2340; Zoete kroon 1522; Notarisappel 1522: Peren, Gieser Wildeman 1219; St. Germain 7 14; St. Remy 815; Winter jan 712. BEEMSTER, 19 Dec. Aardappe len, Bevelanders f 6—9; Witlof 28 65; Bloemkool 1832: Rode kool 6 15; Savoye.kool 1013; Groene kool 1018; Spruitkool 2080; Boe renkool 1219: Andijvie 1046; Ro de bieten 47; Gare bieten 811; Winterpeen 610; Uien 1021; Uien drielingen 10; Uien nep 810; Prei 2037; Druiven, Alilcant 105115. Appels, Brabantse Bellefleur 5 18; Bramley Seedling 518; Cox Orange Pippin 1663; Glorie van Holland 634- Goudreinette 1244; Groninger Kroon 524; Notaris appel 626; Present van Engeland 6 36; Zoete Campagner 519; Zoete Winterkroon 5—24; Peren Alexan der Lucas 1034; Comtesse de Paris 829; Conference 421; Doyenne du Cornice 4088; Fertilon 616; Gieser Wildeman 6-16: Kamperveen 313; Winterlouwtje 313; Win- terjan 314; Zwijndrechtse wijnpeer 4—16. BEEMSTER, 19 Dec. Witlof 32 63; Bloemkool 823; Rode kool 6 15; Savoije kool 911. Spruitkool 1753, Boerenkool 6—18. Andijvie 2850, rode bieten 47, Gare bieten 11, Winterpeen 511, Uien 1021, Uien Drielingen 1013, Prei 1229, Appels, Brabantse Bellefleur 5— 16, Bramley Seedling 518, Cox Orange Pippin 849, Goudreinette 829, Groninger Kroon 518, Jona than 834, Notarisappel 519, Pre sent van Engeland 526, Zoete Campagner 619, Peren Comtesse de Paris 636, Gieser Wildeman 620, Kamperveen 412, Winterlouwtje 514. Winterjan 316, Zwijndrecht se wijnpeer 323, GROOTEBROEK. 19 December. - Gele kool 5,505,70, 2.500 kg., 3800 kg groene kool 17,9021,30; 3700 kg ui -P o 1 tt:no on tt:e de Orde van Oranje-Nassau ontvan gen, bij welk jubileum bovendien van vele zijden grote belanstelling werd getoond. Ook nu zal het deze oude getrou we zeker niet aan belangstelling ontbreken. Bloemkool I 31,00—47,00; Bloemkool II 18.00—27.00: I afw. 20,00—31,00; II afw. 11,0—16,00; stek f 8 00— 18,00. HOOGKARSPEL. 19 Dec Bloem kool I 36—48, II 25-33- afw. 10—27: stek 6-7-12; Kroten I 6,20—6.50; II 4,50; Uien 1822,60; Andijvie 22, De Provinciale hield Zaterdag xochte jaarve Voedselcommi de tuinbouwee de heren mr. v voor de Veiling organisaties. V hoofdcontroleu C.C.D. In zijn openin voorzitter, de he uit Santpoort, op export van groen afgelopen jaar wt heden heeft vero zien het systeem export werd losg tuinbouw in het geheel nieuwe wat de export na treft. Het Centraa Veilingen heeft ec heden weten te dank zij het 1 pet risico over kunner werd daardoor dc komen. De invoerrechte die nog aan de zullen echter mi wel worden veria Van het nieui drag hebben voor drijven geprofitee werden 110.000 25.000 ton peren van f 32.000.000.- voor groente bedt 15 millioen dollar slechts 2 millioen export van sluitkc Men kan in Du behoefte aardig d ste afnemer van d se producten was laatste week nan ton af van de tot; 3500 ton. Verwach nog meer naar Fr nen worden ge prijzen werken t. naar België nog be geleidelijke vrij mal mter-Europese opent echter voor ker ook voor Noorc stige vooruitzichten liteit en verpakkinf moeten bevorderen vermindering van koolsoorten moete meer aandacht mi besteed aan de teell Aan het slot van de heer Nijssen op de minimum-prijz productenfondsen tencommissie, die de tuinbouw waren Bij de bestuursve den de heren A. Bobeldijk en W. D In de vacature Kim heer J. J. Bakker te kozen. Bii een bespreking lende voorstellen, de heer Kemmers hogen van de minin moet daarmede ze zijn. Na de behandeling verslag werd de cor het komende jaar op de omzet vastgesteld Tot leden van c commissie werden veilingen te Beverw Langendijk en Warn De L.G.C. te Lang voor het bestuur uit de belangen der bijzo te Obdam, Avenhorr dam beter te kunnei Het bestuur zal dit studeren. De aftredende he< innerde aan de p: werking gedurende richtte zich in het b voorzitter, de heer belangrijke figuur ii is geworden. In verb betreurde spreker voorzitter bii het straks ziin plaats ruimen. Hij wilde gedaan, om deze achi de Noordhollandse de Minister ongedaan Bij behandeling van van Den Helder t.a. ging van ophoud- er prijzen deelde de mede, dat op bloeml slag zal worden verb In een beschouwing prijs wees deze er nc niet verantwoord is zen te handhaven, al: prijzen een groter een bepaald artikel eigen land kan vinder Ook in verband met se concurrentie moet de prijzen slaan. Deze te hoog zijn, want an< b.v. Denemarken, scherp. Te hoge ophou tekenen voor de tuinbi deze spreker zelfmoor dienen bepaalde teelt? hoge prijzen gestimul* de rode kool, witte kool. De consument de tuinbouwer wenst is iuist andersom! Het voorstel van om de verhoogde bed: in de minimum-priize conteren, werd aange: gens de heer Klfifen door Obdam gevraagd de sortering van breel gepast, de heer De Wn deze toezegging liever wit. Het voorstel van opheffing van het lokte een brede discus; De Deze opheffing zou prae-advies van de sie een gevolg ziin v; rentie van het Belgis de vrije teelt van Zolang er geen gara België niet onder prijzen invoert en - witlofwortels on vergunning wordt ge wederinstelling van 1 de Prov. Commissie De heer Kemmers overtuigd, dat over de; vooral in Noord-Holla; is opgewaaid. Hii ried af te wegen, of de heffing niet zwaarder de lasten van een Nederland heeft behoef witlof en importeert

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2