Prof. van Melsen over „Protestant en Katholiek" Voorstel Obdam (opheffing witloffonds) aan het Centraal Bureau voorgelegd Nieuwe zuivering in de Oostelijke zone PRIESTERJUBILEA Bisdom Haarlem in 1950 Op last van Walter Ullbricht Dinsdag 20 December 1949 PAG idonesische abinet tra voor het berichten Het probleem der verdraagzaamheid Naar wij vernemen: Prov. Commissie voor Tuinbouwveilingen Goede vooruitzichten voor export Houdt de prijzen niet te hoog! Laatste verzet wordt vernietigd Eerste minister Grotewohl wordt verpleegdin Kartshorst Ruzie met dodelijke afloop Massale vlucht van nationalisten VERWACHTING door het K.N.M.I. te dig van Dinsdagavond agavond. (Opgemaakt elend bewolkt 20/12 Wisselende et bier en daar enkele c tot krachtige wind en Zuid-West. Weinig in temperatuur. (Adv.) HATTA TER-PRESIDENT 20 Dec. (Aneta). igering van de R.I.S. chtend beëdigd. De t bevat de volgende resident: drs. Moh. zaken: Moh. Hatta raken: Anak Agung Sultan van Djogja. rtefeuille: Sultan Ha- rof. mr. Supomo. ie zaken: ir. Djuanda. 1: dr. Leimena. n waterstaat: ir. H. mr. Sjafruddin Pra ten: mr. Kosasih. Abuhanifah. zaken: Kiai Wachid g: Mononuto. rtefeuille: Rum. g niet beëdigd, daar ijogja aanwezig was. t telt 5 leden uit de de B.F.O. en elf uit kringen. laakte het Amster- ier Gerechtshof een berechting van de .Veenstra, die kort rijksrechercheur le is. Veenstra wordt *d, dat hij tijdens de dienst van de Duit- de centrale recher- jstiene slachters in e heeft gearresteerd dikwijls van boeren, irrestatie wilden ont- vet, boter, kaas of geaccepteerd. :kwitzBilhouw uit aarde, dat haar man gearresteerd en naar ■gebracht. V. kwam iikwijls bij haar op if hem dan kaas en om hem vriendelijk r man te stemmen. Beemster verklaarde oeking bij hem had V. gunstig te stem- hem voor de kost- van ongeveer it. charge werden gis- Morgen wordt het ■zet met het horen en a décharge. GRONINGEN. Geloof en Wetenschap had voor haar bijeen komst van gisteravond in huize Maas, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond, het in onze tijd zo actuele en belangrijke onderwerp naar voren gebracht „Protestant en Katholiek" en wel van uit het vraagstuk van de verdraagzaamheid in de samen leving. Hiervoor had het bestuur aangezocht de hoogleraar in de philosofie aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. A. van Melsen, die op voortreffelijke en op de meest fundamen tele wijze dit probleem benaderde in zijn boeiend en buiten gewoon interessant betoog, na te zijn ingeleid door drs. Geenen, de voorzitter van Geloof en Wetenschap. Pr°f- Van Melsen verklaarde allereerst dat de titel problemen pproept omdat de scheidslijn diep insnijdt in het organisme van de volksgemeenschap. In zekere zin ^hJ!f r een erStl!tel> omdat de scheidslijn waard is aanwezig te zun, want het gaat om wezenlijke verschillen, voortvloeiend uit een verschillend verstaan van Gods boodschap. In de practijk is het evenwel met steeds een eretitel, omdat er yeei gebeurt dat niet verantwoord ÏL* evSel kuiperijen geschieden met onder het mom van een wezenlijk katholiek belang? Dit geldt natuurlijk ook voor andere overtuigingen, doch in dit betoog wilde spr. de hand in eigen boe zem steken. ,,o?plil uer aarde, dat er tal van verschUlen zijn aan te wijzen op allerlei gebied, doch wilde zich beperken tot de verdraagzaam- kath' r°v kpt fundamenteel van katholieke zijde gezien moet wor- "5 ®n.deze. katholieke gedachten Pi? v, te ontwikkelen. Iedere ka tholiek en protestant van goede wil zal trachten datgene te be reiken, wat mogelijk in een ge- nXeiwS1lu^,le bereikt kan wor- en. We hebben een gezamenliike roeping, aldus sur., doch aan deze samenwerking, hoe zeer gewenst heden verbonden" Er0te m°eiliik' Van Melsen onderscheidde op de eerste plaats de verschillen i® beginsel-aard. Voorts kan samenwerking alleen geschieden op basis van geliik- Mko' terwijl van de andere zijde Pk? groep het gevoel heeft dat i niet aanwezig Jf',Y°or,al. bil de katholiek. Dan hed»n e spr' nog moeilijk heden van practische aard. die eigenlijk wel konden verdwijnen delect1? nidt' dat onze generatie Hraalf n" geschiedenis in zich draagt. De problematiek van de en, godsdienstoorlog 4™kt als een last op ons waar door wij elkander wantrouwen. Verdraagzaamheid le<£ de--katholieken in de minderheid zun, dan filosofeert men over de rechten van de vrij- neia en is gaarne bereid samen te Wö;ken. Menig katholiek weet niet net probleem evenwel geen raad wanneer het katholicisme in een land overheerst. Wat komt er d^ tcrecht van de vrijheid van fudere overtuigingen waar toch al- jdf waarheid recht van spre ken heeft. In zun hart is de ka- nict v,an overtuigd dat het met aangaat anderen te onder- S®' maar is hij het als ka tholiek niet verplicht? Dit pro bleem werd door prof. Van Mel- sim.rede ontvouwd en hij daarbij UIt van een theore tische constructie, n.l. een land katholieken verreweg de meerderheid van de bevolking uit maken. Wat moet nu de houding van deze katholieke regering i?i0V£- Protestanten. Spr. vntdlfr!?11 ln I}6? Probleem van de verdraagzaamheid, van de tole rantie, voor welk probleem hii allereerst twee definities gaf die lonen Pïï?tllk vfak. door elkaar Allereerst: iemand ver- 16tf' boewei hij ervan over- i i wat gebeurt onwaar, slecht is. En verder: een ieder heeft evenveel recht van SDreken De verdraagzaamheid is dus ge- ^prden tot een proclamatie van tom t j d van alle waar heid. In de practijk is de verdraagzaamheid meestal een samengaan van die twee begrip- mil'ct eigen standpunt is het v. waardevol, doch men is be reid het anders te accepteren om dat er iets goeds in zit. vanw^fc^'.dde de tolerantie van het katholicisme, de toleran- ba vao de Katholieke Kerk be treffende zuivere godsdientszaken en de tolerantie van de katholie- ui aaPzien van staatkundige Problemen. Tn de godsdienst, is de Katholieke Kerk absoluut intole- wii ^reft de dogma's, hoe wel er op theologisch eehied bui- K" de dogma's nog heel wat over- dit' LiTaar tejerantie geldt, waar du, zelfs noodzakelijk is. Op het f^bied van de staatkunde geldt een buitengewone tolerantie op welk probleem spr. nader inging. Voor het bepalen van de houding van een katholieke overheid in een goeddeels katholiek land ten ^a-ZI,en van de niet-katholieke christenen, heeft een dergeliike overheid te kampen met twee tegenstrijdige beginselen, n.l. de plicht het openbaar welzijn te iuU?- ,b0t beschermen van de Katholieke Kerk en het weren van datgene dat de geesten kan vergiftigen, en anderzijds, dat niemand gedwongen mag worden het katholiek geloof te aanvaarden, volgens een duidelijk geformuleerde katholieke leer. Deze contrasterende stelling, zn verduidelijkte prof. v. Melsen, geldt niet alleen voor de Kath. overheid doch voor iedere overheid. Eigenlijk moeten we zeggen: er mag feitelijk geen valse eredienst zijn, doch hij is en Er zijn nu eenmaal mensen die Gods boodschap nu eenmaal an ders verstaan. Volgens prof. van Melsen heeft nu de aanhanger van de dwaling er recht op niet gehin derd te worden. God heeft nu een maal toegelaten dat er misverstaan mogelijk is. Dat wil natuurlijk ook weer met zeggen dat de overheid alles moet toestaan. Spr. maakte dit duidelijk met een voorbeeld De mens heeft recht een lichaamsdeel te amputeren, doch alleen onder bepaalde omstandigheden wanneer het gevaar oplevert voor het gehele lichaam. De Katholieke overheid heeft precies eenzelfde recht in te Voorkomen en bestrijden van silicose Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet hou dende een regelin" betreffende het voorkomen en het bestrijden van silicose en andere stoflongziekten pneumoconioses) grijpen, wanneer het algemeen be lang van de samenleving zulks eist, doch volgens spr. is dit recht prac- tisch nooit aanwezig. Spr. bracht, om deze bewering relief te geven het theoretische voorbeeld over op Nederland. Indien Nederland over wegend Katholiek zou zijn zou het geenszins mogelijk zijn het protes tantisme te verbieden, aangezien een kerk, die in een dergelijk bestel zulke grote „successen" behaald heeft, zich nimmer belemmerd kan voelen in haar leer. Voorts verklaarde spr. dat het de plicht is van de Katholiek om mee te werken zoals hij ziet dat het heilzaam is, doch bovendien moet men voorzichtig zijn met iets op te leggen aan een belangrijke minder heid. Wil een wet heilzaam zijn dan moet hij gedragen worden door de overgrote meerderheid van de bur gerij. We moeten ons dus afvragen wat wordt er door het Katholicisme geëist en wat eist het algemeen welzijn. We moeten een klimaat scheppen waar we ons allen zo goed mogelijk in bevinden. Op deze belangrijke rede volgde zoals te verwachten er waren voor deze avond verschillende niet- katholieken uitgenodigd een ge animeerde discussie, waaruit bleek, zoals de voorzitter drs. Geenen in zijn slotwoord zeide, dat de voor dracht was ingeslagen. Spr. dankte prof. van Melsen voor zijn boeiend betoog en de duidelijke uiteenzet ting van problemen, waarmee wij allen in deze niet-Katholieke streek welhaast dagelijks worden gecon fronteerd. is na een korte ziekte prof. Ir. M. F. Visser, oud-hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen in de leeftijd van 74 jaar overleden. is in Zuid-Afrika een commissie benoemd om de regering te advi seren inzake de versterking van de culturele banden met Neder land hebben twee jongemannen zich toegang weten te verschaffen in de nacht tot de Luxor bioscoop in Vlisingen en de inhoud van de z.g. wisselkas meegenomen heeft de directie van de Arnhemse sleephelling zich genoodzaakt ge zien 60 man van het 300 man tel lende personeel te ontslaan we gens gebrek aan opdrachten is aan prof. Limperg, hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit wegens bijzondere wetenschappe lijke prestaties de gouden legpen ning van de American Manage ment Countil toegekend. Prof. Limperg is hoogleraar in de eco nomische wetenschap is in de leeftijd van 69 jaren over leden mej. Seloch, directrice van de particuliere zaken van H. M. de Koningin voor het Loo en omstreken zal mr. Tets, Nederlands gezant te Praag tot het gevolg van Z.K.H. Prins Bernhard op diens reis naar de West behoren ontkent de directie van de Fok kerfabrieken de geruchten als zon den in Nederland de „Havilland Cornet" en de „Havilland Ghost" straalmotoren in licentie gaan bonwen zal de filmspeler Noël Noël een kort bezoek brengen aan Neder land viert de bekende romanschrijfster Anna van Gogh-Kaulbach op 31 Dec. a.s. haar 80ste verjaardag. In Haarlem wordt ter gelegenheid van dit feit op die dag een recep tie gehouden is met ingang van 1 Dec. j.I. de heer J. A. Thoenes benoemd tot hoofdstationschef Nederland der K.L.M heeft H. M. de Koningin aan de scheidende Chileense gezante, mevr. Vial de Senoret het Groot kruis in de orde van Oranje Nas sau uitgereikt heeft het bestuur van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten prof. van Poelje, lid van de Raad van State, benoemd tot voorzitter van het algemeen bestuur van het Instituut voor bestuursweten schappen is dr. F. Wibaut nit Amsterdam beëdigd als lid van de Eerste Ka mer. Dr. Wibaut volgt mr. van Walsum (P.v.d.A.) als zodanig op heeft de Amsterdamse havenpoli tie drie mannen gearresteerd, die er van verdacht worden zich schuldig te hebben gemaakt aan een diefstal van l'/s ton palm- pitten. 19 Dee. 118 vette '25; 40 nuchtere kal- f 35—65; 39 vette 0, 146 varkens f 1,56 Dec. Witlof I 45 Bloemkool 1224; .80. Savoije kool 5,50 kool 7—21; Spruit- I 2035; Boerenkool kas 26—48,50. koud 'ten 4.509; Winter- Waspeen 627; 'I 614; Prei I 26 Soep 2,50—9; Selie 1627; Druiven, ey Seedling 15—20; ppin 35—56; Goud- Zoete kroon 1522; 22; Peren, Gieser 9; St. Germain 7 -15; Winterjan 712. 9 Dec. Aardappe- f 6—9- Witlof 28— 32: Rode kool 6 10—13; Groene ■uitkool 2080; Boe- Andijvie 1046; Ro- Gare bieten 811; 0; Uien 10—21; Uien nep 810; Prei Alilcant 105—115. Bellefleur 5— edling 518; Cox 1663; Glorie van 1244; 'n 524; Notaris van Engeland 6 pagner 519; Zoete -24; Peren Alexan- Comtesse de Paris •e 421; Doyenne Fertilon 616; 6-16; Kamperveen iwtje 3—13; Win- wijnpeer Dec. Witlof 32 823; Rode kool 6 ol 911. Spruitkool ol 618, Andijvie 47, Gare bieten i 511, Uien 1021, 10—13, Prei 12—29, ntse Bellefleur 5 edling 518, Cox 49, Goudreinette Kroon 518, Jona- 519, Pre- •land 526. Zoete Peren Comtesse de Wildeman 620, -12, Winterlouwtje 316, Zwijndrecht- K. 19 December - >,70, 2.500 kg.. 3800 7,90—21,30; 3700 kg 22,80; Uien grof, kg, 18000 stuks 147,00; Bloemkool afw. 20,00—31,00; 10; stek f 8,00 19 Dec. Bloem- afw. 10—27; I 6,20—6,50; II 60; Andijvie 22, De Provinciale Commissie voor de Veilingen in Noord-Holland hield Zaterdag in het Gulden Vlies te Alkmaar een drukbe zochte jaarvergadering, die o.a. werd bijgewoond door de Voedselcommissaris voor Noord-Holland, de heer Joh. de Veer, de tuinbouwconsulenten ir. C. Rietsema en ir. van der Helm, de heren mr. van Reenen en Kemmers van het Centraal Bureau voor de Veilingen en de heer C. Wagenaar namens de handels organisaties. Voorts waren nog aanwezig de heer K. Kliffen, hoofdcontroleur van het U.C.B, en de heer P. Wijn van de C.C.D. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. P. Nijssen uit Santpoort, op het feit, dat de export van groenten en fruit in t afgelopen jaar wel enige moeilijk heden heeft veroorzaakt. Aange zien het systeem van de centrale export werd losgelaten, kwam de tuinbouw in het jaar 1949 voor 'n geheel nieuwe situatie, speciaal wat de export naar Duitsland be treft. Het Centraal Bureau voor de Veilingen heeft echter de moeilijk heden weten te overwinnen en dank zij het 1 pet. afzet-fonds het risico over kunnen nemen en vaak werd daardoor doordraaien voor komen. De invoerrechten in Duitsland, die nog aan de hoge kant zijn, zullen echter met 1 Januari a.s. wel worden verlaagd. Van het nieuwe handelsver drag hebben vooral de fruitbe- drijven geprofiteerd. Uitgevoerd werden 119.000 ton appelen en 25.000 ton peren tegen een bedrag van f 32.000.000.Het contingent voor groente bedraagt tot Sept. 15 millioen dollar, daarvan werd slechts 2 millioen gebruikt. De export van sluitkooi was laag. Men kan in Duitsland de eigen behoefte aardig dekken. De groot ste afnemer van de Noordholland se producten was Frankrijk. In de laatste week nam dit land 2650 ton af van de totale uitvoer van 3500 ton. Verwacht wordt dat er nog meer naar Frankrijk zal kun nen worden geëxporteerd. De prijzen werken t.a.v. de export naar België nog belemmerend. De geleidelijke vrijmaking van het mter-Europese handelsverkeer opent echter voor ons land en ze ker ook voor Noordholland, gun stige vooruitzichten. Vooral kwa liteit en verpakking zal de export moeten bevorderen. Er zal een vermindering van verschillende koolsoorten moeten komen en meer aandacht moeten worden besteed aan de teelt van witlof. Aan het slot van zijn rede wees de heer Nijssen op het belang van de minimum-prijzenfondsen, de productenfondsen en de produc tencommissie, die van belang voor de tuinbouw waren. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. P. de Boer, C. Bobeldijk en W. Dekker herkozen. In de vacature Kliffen werd de heer J. J. Bakker te Avenhorn ge kozen. Bij een bespreking van verschil lende voorstellen, waarschuwde de heer Kemmers tegen het ver hogen van de minimum-prijs: men moet daarmede zeer voorzichtig zijn. Na de behandeling van het jaar verslag werd de contributie voor het komende jaar op 1/30 pet. van de omzet vastgesteld. Tot leden van de financiële commissie werden gekozen de veilingen te Beverwijk, Broek op Langendijk en Warmenhuizen. De L.G.C. te Langendijk stelde voor het bestuur uit te breiden om de belangen der bijzondere teelten te Obdam, Avenhorn en Amster dam beter te kunnen behartigen. Het bestuur zal dit voorstel be studeren. De aftredende heer Kliffen her innerde aan de prettige samen werking gedurende 12 jaren en richtte zich in het bijzonder tot de voorzitter, de heer Nijssen, die een belangrijke figuur in de tuinbouw is geworden. In verband daarmede betreurde spreker het dat de Voorzitter bij het Bedrijfschap straks zijn plaats zal moeten in ruimen. Hij wilde stappen zien gedaan, om deze achterstelling van de Noordhollandse tuinbouw hii de Minister ongedaan te maken. Bij behandeling van het voorstel van Den Helder t.a.v. de verho ging van ophoud- en vergoedings- prijzen deelde de heer Kemmers mede, dat op bloemkool een toe slag zal worden verleend van 2 ct. In een beschouwing over de kost prijs wees deze er nog op, dat het niet verantwoord is hogere prij zen te handhaven, als met lagere prijzen een groter kwantum van een bepaald artikel afzet in het eigen land kan vinden. Ook in verband met buitenland se concurrentie moet men oog op de prijzen slaan. Deze kunnen niet te hoog zijn, want andere landen, b.v. Denemarken, concurreren scherp. Te hoge ophoudprijzen be tekenen voor de tuinbouw volgens deze spreker zelfmoord. Daarbij dienen bepaalde teelten niet door hoge prijzen gestimuleerd, zoals de rode kool, witte kool en spits kool. De consument eet niet wat de tuinbouwer wenst te telen, het is iuist andersom! Het voorstel van Purmerend, om de verhoogde bedrijfsonkosten in de minimum-prijzen te verdis conteren, werd aangenomen. Vol gens de heer Klfifen wordt de door Obdam gevraagde speling m de sortering van breekpecn al toe gepast, de heer De Wijs zag echter deze toezegging liever zwart op wit. Het voorstel van Obdam. tot opheffing van het witloffonds, lokte een brede discussie uit. De witlofteeit. Deze opheffing zou volgens het prae-advies van de prov. commis sie een gevolg zijn van de concur rentie van het Belgische witlof en de vrije teelt van witlofwortels. Zolang er geen garantie is. dat België niet onder onze ophoud prijzen invoert en de teelt van witlofwortels on tuinbouwteelt vergunning wordt geregeld, wordt wederinstelling van het fonds door de Prov. Commissie betwijfeld. De heer Kemmers was er van overtuigd, dat over deze opheffing vooral in Noord-Holland veel stof is opgewaaid. Hii ried aan. steeds af te wegen, of de lasten van de heffing niet zwaarder worden dan de lasten van een minimumprijs. Nederland heeft behoefte aan eoed witlof en importeert uit Belgie, dat niet leveren mag beneden 5 franks per kg, dus ong. f 0.40. In theorie is er dus geen gevaar. Als Frankrijk, België's grote afnemer, echter geen witlof koopt, ver schijnt het Belgische witlof toch op onze markt tegen plm. 14 ets. Er schijnt ergens een lek te zitten. Wanneer wij een fonds gaan vor men, maken wij de markt vrij voor het Belgische product dat dan nog altijd wel de minimum prijs kan maken. Voorts 100 pet. doordraai betekent 100 pet. hef fing. Wanneer wij goede kwaliteit leveren kunnen wij wel meeko men met het Belgische product. Ten aanzien van het z.g. Meilof meende spr., dat Noord-Holland de hand in eigen boezem moest ste ken. De voorzitter was van mening, dat men witlof moet telen, ver deeld over het gehele seizoen. Wij moeten van importerend exporte rend land worden! De heer De Wijs, Obdam, was 't helemaal niet eens met hetgeen de heer Kemmers had gezegd. De koudegrondsteelt wordt soms be ter betaald dan de gestookte wit lof. U moet niet vergeten, dat er alleen al bij ons ong. 15.000 M. witlof ligt. Spr. kwam op tegen de z.i. te grote macht van de produc tencommissie, die zelfs tot ophef fing kunnen hesluiten. Ook de heer Langereis (Ursem) kon het helemaal niet goedkeuren, dat de minimumpriisregeling is opgeheven. Hij meende, dat aan de opheffing van het fonds een stevige stoot was gegeven door de ..witlofkoning" van Nederland, de heer Bot. Hij keurde het sterk af, dat het advies van deze was ge vraagd. Hii kwam er tegenop, dat het witlof hier slecht zou zijn. Ze is van goede kwaliteit. De voorzitter merkte op, dat Gouda (waar de „witlofkoning" woont) niet gedomineerd heeft. De heer Kemmers voegde hier nog aan toe, dat de heer Bot er zelfs niet eens hii is geweest. In de vergadering van de productencom missie was een veilingbestuurder van Gouda aanwezig, die toevallig ook Bot heette! Hij deelde mede, dat niet de productencommissie zichzelf kan opheffen. Zij kan ad vies geven aan het Centraal Bu reau. De uitspraak is via het da gelijks bestuur en het hoofdbe stuur in de Raad van Advies tot stand gekomen. Ook de heer A. Schermer van Hoogkarspel voerde over deze kwestie het woord. Nadat de vertegenwoordiger van Blokker zijn sympathie had uitge sproken voor het voorstel van Ob dam, werd besloten deze zaak voor het komende jaar opnieuw aan het Centraal Bureau voor te leggen. Mr. Van Reenen, die na afhan deling van de agenda namens het Centraal Bureau het woord voer de, deelde mede, dat de voorzitter, de heer Prins, buitenslands was en dus verhinderd hier te komen. Hij sprak waarderende woorden tot de heer Kliffen en uitte de beste wensen voor de toekomst. De voorzitter deelde mede, dat de pensionnering van zelfstandige tuinders weer aan de orde is ge steld. Ir. C. Rietsema, rijkstuinbouw- consulent, sprak over het grote belang van goede verkeerswegen voor de ontwikkeling van de afzet van de tuinbouw in Noord-Hol land. Deze heeft zijn opkomst te danken aan de spoorwegen. Nu kunnen met auto's kleinere hoe veelheden naar iedere plaats wor den vervoerd. Er moeten goede toegangswegen naar de veilingen zijn. De heer Joh. de Veer, provin ciaal voedselcommissaris, sprak nog enige waarderende woorden, waarna op voorstel van de heer S. de Boer Kz. werd besloten, aan de Minister van Landbouw een telegram te zenden, waarin wordt aangedrongen, om de heer J. P. Nijssen te benoemen als lid van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. De heer K. van Niefles (Noord- Scharwoude) verzocht bij de bie ten een zelfde speling in de sorte ring toe te laten als bij de peen gevraagd is. De heer S. Visser besprak de stip in de kool, waardoor zeer veel schade is aangericht. Hii heeft hierover gesproken met de Plan- tenziektenkundiPe dienst, die hier naar wel een onderzoek zou willen doen instellen. Maar dat kost geld. De voorzitter zeide. dat de heer Visser zich hierover wel met de Provinciale Commissie in verbin ding zou kunnen stellen. Tien Mei 1941 werd bij een luchtaanval op Londen het gebouw van het Lagerhuis verwoest. Thans is men bezig met de bouw van een nieuw Lagerhuis, ontworpen door de architect Sir Giles Scott, op de grondvesten van het oude gebouw. De bouwkosten bedragen 2.000.000. Men hoopt het gebouw gereed te hebben vóór de voorjaarszitting begint. Op de achtergrond de Big Ben. 60 jaar priester. 20 December 1950 A. H. J. Sprenger, rustend pastoor van Leimuiden, thans verblijvend te s Gravenhage, Prinsengracht 36. 50 jaar priester: 15 Augustus 1950 H. Th. Bouters, rustend pastoor van Bleiswijk, thans verblijvend te Gouda, Westhaven 26. M. J. J. Kammers, postoor te Leidschendam, L. J. J. Smeele, pastoor te 's GjA- venhage (H. Hart), L. Th. Mulder, rustend pastoor van Westwoud thans verblijvend te Beverwijk, Rustoord St Joseph. 40 jaar priester: 15 Augustus 1950 J. P. A. J. v. d. Bergh, pastoor te Naaldwijk; G. H. J. Goes, pastoor te Castricum; G. Keyer, rustend pas toor van Nieuwerkerk a. d. IJssel, thans verblijvend te Egmond aan Zee. Huize St. Agnes; L. C. van der Nouweland, pastoor te Heemskerk; J. N. Omzigt, pastoor te Aarlander- veen; W. J. Pompe, Kanunnik, De ken Pastoor te 's Gravenhage (H. Jac.); J. J. van Santé, pastoor te Onderdijk; J. v. d. Sman, rector te Amsterdam (H, Elis.); J. H. Visser, rustend pastoor te Wateringen, thans Dr. G. G. Mettrop is bij de Wereldgezondheidsorganisatie benoemd tot adviseur voor moederschapszorg en kinder- hygiëne. Dr. Mettrop is genees kundig inspecteur van "de Volksgezondheid in algemene dienst. De standplaats van dr. Mettrop zal Alexandrië worden (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, Dee. 1949. De „Tagesspiegel", een blad in de Amerikaanse zone, heeft onthuld dat Grotewohl, de theoretische premier der Oost-Duitse regering, met griep in Karlshorst ligt. De combinatie van deze twee aanduidingen geeft reeds heel wat te denken, maar het verklaart toch niet alles. Is Grotewohl uit de gratie? Ligt hij overhoop met Ullbricht, zoals men hier fluistert? Van betekenis is in elk geval, dat zopas weer een nieuwe zuiveringsgolf is begonnen, en het heeft ook wel iets te zeggen, dat niet Grotewohl maar Ullbricht deze persoonlijk aankondigde. Nog niet alle verzet gemakkelijk genoeg te verklaren, bleek gebroken. Ondanks meerdere .voorafgaande Of Grotewohl zelf een der eersite zuiveringsacties, die 'de dienaren slachtoffers is van deze zuiverings- van het Kremlin de illusie konden campagne, valt nu nog niet te zeg- geven dat ieder verzet nu wel ge- gen, maar wat de oorzaak is van broken was, is de vorming der Oost. de woede der Sovjeh-autoriteiten is duitse regering bij de niet-commu- nistische partijen op heftige tegen stand gestoten. In talloze plaatsen werden bijeenkomsten gehouden van de liberale partij en de C.D.U., waarin onverbloemde critiek werd uitgeoefend op het beleid van Karstner, Nuschke en Dertinger, die de communistische eisen zonder enig voorbehoud en zonder rugge spraak met de partijleden hebben aanvaard. Belangrijke groepen ga ven onomwonden te kennen, dat zij zich met een beleid, hetwelk een uitstel der verkiezingen tot October 1950 en de vorming ener sehijn- democratische regering mogelijk heeft gemaakt, niet konden vereni gen en op het jongste partijcongres der C.D.U. te Leipzig ontkwamen Nuschke en Dertinger slechts door een ingrijpen der Sovjets aan een smadelijke nederlaag. Eigen mening gelijk aan verraad. Het blijkt dus, dat er in Oost- Duitsland nog altijd mensen rond lopen, die er geen been in zien hun eigen standpunt te verkondigen, ook ai weten zij, dat hun voorland de gevangenis is. De Sovjet-autoritei ten zijn over zoveel brutaliteit na tuurlijk hoogst verbolgen en hun repliek is dan ook niet zachtzinnig geweest. Ullbricht richtte een dra matische oproep tot zijn makkers, waarvan de kern aldus luidt: „De vredelievende krachten der Sovjet- zóne zullen hun verdedigende hou. ding laten varen en tot de aanval overgaan; de voorposten van de vijand staan in ons gebied en moe ten uitgeroeid worden." „Een dag later berichtte de chef der Duitse politieke politie, dat op 1 Mei 1950 alle anti-democratische elementen in de burgerlijke partijen der Sovjet-zóne „vernietigd" zullen zjjn." Zulke taal is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Overigens kwam naar communistisch recept ook de pers in het geweer om de bevolking voor te lichten, hoe zij „anti-demo cratische, fascistische, Adenauer, en Schumacher-agenten" moet ontmas keren en bij de overheid aanbren gen. Wie de regering der Duitse democratische republiek kortweg „Oost-regering" noemt en wie tegen de communistische partij polemi seert, die is een verraler en moet ontmaskerd worden. In dat ontmaskeren gaf „Der Tagliche Rundschau", het officieel orgaan der Sovjet-bezettingsmacht, reeds het goede voorbeeld, door de voorzitter der C.D.U. in Saksen, prof. Hickmann, wegens zijn critiek op het uitstellen der verkiezingen, op de korrel te nemen. Hickmann en zijn voornaamste medewerkers kunnen zich wel vast gereed hou den Korte metten. De arrestaties zijn inmiddels be gonnen. O.a. zijn. zes directieleden der Continentale Gasmaatschappij en de voorzitter eter C.D.U. in Meck lenburg, prof. Hélwegen, opgepakt, beschuldigd van sabotage en ver standhouding met buitenlandse agenten. Het volksgerechtshof van Saksen heeft opdracht gekregen hen zo snel mogelijk te veroordelen; aangezien de president inmiddels van allerlei communistische instan ties resoluties heeft gekregen, waar. verblijvend te Wateringen (Huize St. Jan.); C. B. M. Wiemers, pas toor te Rijswijk (Z.H.); S. A. J. Wil- lemsen, pastoor te Amsterdam (H. Ger. Maj.). 25 jaar priester. 6 Juni 1950. A. C. D. Andreoli, pastoor te Schip luiden; F. F. van Buuren, rector te Voorhout (Huize St. Agnes); N. Bijl, pastoor te Wieringen; H. A. J. Drost, pastoor te Schoort; H. C. M. Dijsselbloem, pastoor te Oud-Beyer- land; J. H. A. Ever+s, pastoor te Ehoon; H. P. J. Figelet, pastoor te Hansweert; C. J. Koene, pastoor te Ilpendam; W. N. van Leeuwen, pas toor te Zuid-Zijpe (post: Burger- brug); E. L. J. M. Meynders, pas toor te Tuitjenhorn; Th. A. Nijman, pastoor te Oude Schild (Texel); L. W. A. M. Roelvink, pastoor te Moor drecht; N. Th. J. van Schaik, pastoor te De Lier; J. W. Schoots, pastoor te Vijfhuizen, Hoofdweg 121, Haarlem mermeer; H. M. van Spanje, Alg. Directeur Mannel. Jeugdwerk, Brou wersgracht 24, 's Gravenhage; A. Verhaar, pastoor te Waarland. J. P. A. Verhoeven, Wateringen (Huize St. Jan); J. G. Verleun, rector te Dordrecht (St. Jac. Stichting)W. Q. Versteegen, pastoor te Wasse naar (H. Joseph). H. H. Westdijk, pastoor te Haastrecht. 12'/i jaar priester. 18 Juni 1950. A. Th. van der Burg, kapelaan te Aer- denhout; P. M. E. von Fisenne, ka pelaan te Naaldwijk. 11 December 1950: H. P. Balestra, kapelaan te Rotterdam (Christus Koning); J. A. M. Bon, kapelaan te Haarlem (H. Liduina); P. Th. Brink man. kapelaan te Oudorp; G. J. P. v. d. Bijl, kapelaan te 's Hage (H. H, Engelbew.), Dr. J. A. E. van Do- dewaard, professor Theologicum, Warmond; H. C. M. de Goede, ka pelaan te Voorburg (O.L.Vr. Hem.) P. C. Groenendijk, leger-aalmoeze nier Staf T Brigade Vkp Semarang. C. P. Grootscholte, kapelaan te Delft (H. Sacr.); C. N. M. Hammgnn kapelaan te Hillegom 'H. Jos.); Th. P. v. d. Heyden, kapelaan te Sche- veningen (H. Ant. Abt.); J. A. G. v. d. Hoogte, Bondsadvireur L.T.B., rector A'dam (Maagdenhuis); A. H. Huyboom, Ass. Dioc. Aalmoezenier, A'dam, Stadhouderskade 55; G. W. Lemmers, kapelaan te Den Helder (O.L.Vr.O.O.)H. J. van Nobelen, kapelaan te A'dam (H. Agnes); J. Th. A. van Pol, kapelaan te Haar lem (O.L.Vr. Roz F. A. H. van Ra- vesteyn, leraar Hageveld. Heemste de; C. J. A. Schoonderwoe, a, kape laan te A'dam (H. Wiü binnen de V.). B. P. M. Schoenepeek, kapelaan te 's Hage (H. Hart); Th. H. J. Straathof, leraar Hagevtld. Heem stede; N. P. A. Ve'.zeboer, kapelaan A'dam (O.L.Vr.v.a.b.), M. W. Steen, kap. 's Gravenh. (H. Hart), Th. H. J. M. Vester, rector te Leiden (H. Li duina); A. C. v. d. Voorn, kapelaan te Hilligersberg (H. Lid.). in in naam van het volk de dood straf geëist wordt „voor misdaden, die er toe dienen Duitsland tezamen met de intriges der Amerikaanse imperialisten onder slavernij te brengen en een derde wereldoorlog voor te bereiden", staat het wel ongeveer vast wat het lot van deze ongelukkigen zal zijn. Zo zullen dan de laatste resten van het burgerlijk verzet in de Oostzone worden vernietigd. De communisten zijn bereid korte metten te maken met ieder, die zich met de voorgestelde eenheidslijsten voor de komende verkiezingen niet kan verenigen. Zonder eenheidslijst is een catastrophale communistische stembus-nederlaag onvermijdelijk en daarom zal de overige „partijen" wel niets anders te doen overblij ven dan ook deze „wens" der com munisten te slikken. De vierjarige Graham Coco, zoon van Michael Coco (links), toont dat hij het ware „clowns- bloed" in de aderen heeft, waarmede hij de traditie van de familie, die reeds sedert gene raties beroemde clowns in het Engelse circusleven heeft op geleverd, voortzet. Opa (rechts) is maar wat trots op zijn klein zoon, die reeds zo jong blijk geeft van zijn aanleg voor het familieberoep. De 71-jarige van L. uit Doe- tinchem kreeg het Zaterdagmid dag aan de stok met de petroleum- venter H. H. reed met zijn paard bespannen karretje over de weg langs de woning van L„ toen deze op hem afkwam en hem de toe gang weigerde tot een zijweggetje dat echter geen eigendom is van van L. Van L. ging voor het karretje van H. staan en greep het paard bij de teugels. H. werd hierover kwaad en gaf van L. enkele klap pen met zijn zweep. Van L. liet het paard los en begaf zich huis waarts, waar hij onwel werd en ineen zakte. Kort daarop overleed hij. Naar uit Hanoi wordt gemeld, vluchten duizenden nationalistische soldaten over de Tonkinese grens de laatste dagen alleen reeds 30.000 man. De nationalistische mi litairen worden aan de grens ont wapend en in colonnes van 5000 man naar Toenjen gebracht. Volgens 't nationalistisch nieuws bureau zou Koenming, de hoofdstad van Joennan, heroverd zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3