Pels' De gronden worden bouwrijp voor woningen en industrie Raadhuis van 50 of 70 mille? WIJNHANDEL PAG. 4 Dinsdag 20 December 1949 Communistische argumentatie Gemeenteraad van Oude Niedorp Het incident te Praag Driekwart Eeuw Kwaliteit Pels'Wijnen - Gastvrijheid in Glazen" Een adres Marktherichten RAAD LANGEDIJK LANGEDIJK. De Raad dezer Br. .op L. gemeente vergaderde Maandag- J middag ten raadhuize, onder voor zitterschap van Burgemeester H. Schelhaas; secretaris de heer Dockheer. Aanwezig alle leden. De doodlopende sloot aan de Ambachtsdiik te Oudkarspel kan worden gedempt. De gemeente kan 'n crediet van f 2750.be schikbaar stellen, als haar aandeel in de kosten. De heer F. van Arkel te Roekan je deelde mede. dat hij zijn benoe ming tot onderwijzer aan de ULO-school niet aannam. De gemeenteraadsleden zullen met ingang van 1 Sept. 1949 voor zal raadsvergaderingen f 5.en voor commissievergaderingen f 2.50 presentiegeld krijgen. 'n Schrijven van de Bond van Ned. Overheidspersoneel om de duurtetoeslag te verhogen van f 1 tot f 2.50 en aan het personeel 'n gratificatie te verlenen van 1 weekloon of een kwart maand salaris, werd voor kennisgeving aangenomen. Die vlieger ging niet op. De verordening op de heffing van de straatbelasting werd op nieuw vastgesteld. De straatbelas ting wordt niet verhoogd. Gehe ven wordt 6 pet. van de belastbare opbrengst van gebouwde en 3 pet. van ongebouwde eigendommen. In 1948 waren de kosten voor onderhoud en aanleg van de we gen, verlichting en afvoer van water en vuil f 35.231.16. Aan straatbelasting werd ont vangen f 14.928.96. De heer Volkers bepleitte, de belasting te innen aan de hand van de inkomstenbelasting, maar hier ging de raad niet mee ac- coord. Het perceel van Bakker Boots te Zuid-Scharwoude zal worden achteruitgezet en verbouwd. De raad besloot aan de heer Boots 'n bijdrage te verlenen van f 2000. in de kosten van de verbouwing en van hem 'n strook grond te kopen van pirn. 17Vs M2 voor de prijs van f 1. Het voormalige raadhuis te Oudkarspel zal worden verbouwd tot woonhuis. De kosten worden geraamd op f 4430.waarvan f 1890 door het Rijk wordt ver goed. De Woningbouwver. „Lange- dijk" gaat 7 woningen bouwen, waarvan 3 duplex woningen. De totale kosten zullen f 86.642.38 be dragen. Aan de bouwvereniging zal dit bedrag als voorschot wor den verstrekt, de nieuw te bou wen woningen komen allen te Broek op Langedijk. Van enige eigenaren te Br. op L. zal grond worden aangekocht ten behoeve van wegverbreiding bij de percelen 220, 222 en 224 voor f 1.per perceelsgedeelte. Tot leden van de Commissie v. Advies ingevolge art. 8 van de Woonruimtewet werden gekozen de heren W. Balder, J. Stoop Pz., Jac. Slot. K. v Dijk en L. Knlver- dijk. Plaatsvervangers Jac. Bruiin Dz.. G. Kraakman. M. Ooiievaar. J. Heeringe en A Dirkmaat. De verordening op de heffing van sluiseelden werd opnieuw vastgesteld. De uitgaven voor de sluizen hebben in 1948 bedragen f 13051.38. Aan sluisgelden is in 1948 ontvangen f 6306.34. De sluisgelden blijven ongeveer gelijk, maar ze zullen worden ge heven naar 'n nieuw ontworpen tarief. Aan de sluiswachters te Br. op L. en Noord-Scharwoude zal 'n gratificatie van f 100.per jaar worden verleend voor het schut ten in de nacht. De schippers moeten des nachts het dubbele sluisgeld betalen. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Nrd.- Scharwoude werden benoemd de heren M. Kriek. B ,T Wilmink. G. Kleimeer, C. Blokker, J. de Jong en R. Schuil en mei. J. Goor- den. Argumenten uit 1870. Aan J. Stet, Zijperpad. Noord- Scharwoude. werd. ten behoeve van zijn zoon Gerard, voor het bezoeken van de R.K. ULO School te Alkmaar, 'n tegemoetkoming verleend van 50 pet. van de bus- kosten. ingaande 8 Nov. 1949. De heer Volkers vond het beter dat d» iongen de Openbare ULO- Schoool te Noord-Scharwoude zou bezoeken en was tegen het verle nen van 'n tegemoetkoming. De katholieke raadsfractie keur de dit standpunt van de commu nist geen wederwoord waardig. Tot onderwijzer aan de ULO- School te Noord-Scharwoude werd benoemd de heer R Kreu- len. onderwijzer te Nieuw- Scbeemda. Hef gemeentelijk sportterrein te Kolfwedstrüden LANGEDIJK. Zondagmiddag werd in de kolfbaan van de heer N. Rijper een kolfwedstrijd gehouden tussen de korpsen van de sociëtei ten, Gezellig Samenzijn te Zd.- Scharwoude, Ons Genoegen te Nd.- Scharwoude. Over de Helft te Nwe Niedorp en Barsingerhorn. Ge speeld werden zes partijen. De uitslag luidde: 1. G. Mettes 305 p., 2. D. Rijper Jun. 302 j„ 3. C. Goet 296 p., 4. D. Rijper Sen. 295 p., 5. Reuken 286 p., 6. J. Schenk 284 p7. F. Mienes 284 p 8. N. Bak- kum 278 p„ 9. P. Kat 278 p.; 10. H. Bekker 263 p„ 11. K Kistemaker 256 p. en 12 G. Blauwboer 229 p. De korpswedstrijd had het vol gende resultaat. Gezellig samenzijn 902 p. (13 4), Over de Helft 860 (3 5 8), Ons Ge noegen 825 p. (7 9 i0> Barsingerhorn 769 p. (6 11 12). De hoogste serie werd geslagen door D. Rijper Jznmet 109 p. Hier op volgden G. Mettes en C. Goet, ieder met 108. Het korps van Barsingerhorn uitgezonderd, werd er zeer goed ge kolfd. Wat heeft Hugo Boys gepresteerd? HEERHUGOWAARD-Nrd. Af gelopen Zondag kwam Hugo-Boys 1 in het strijdperk tegen Hollan- dia T 1. Het is een spannende match geworden en het grote aan tal toeschouwers heeft zonder meer genoten. De eindstand was 11, en zelfs Dirk Deken kon hierin geen verandering brengen, alhoe wel hij het van tijd tot tijd toch wel sterk probeerde. Tenslotte slotte speelden nog de adspiran- ten a tegen L.S.V.V. b en zij sleep ten een 10 overwinning uit het vuur. Ons proficiat jongens. Woensdag a.s. is er weer trainen o.l.v. Hartland. Wij vertrouwen op aller opkomst. worden vergroot door aankoop en ruiling van grond met de heer A. A. van 't Riet te Broek op Langedijk. De gemeentebegroting '50 werd door B. en W. aan de Raad aan geboden. De Raad zal de begroting onderzoeken en is hiervoor ver deeld in drie groepen: Groep I: Burgemeester Schel- has, voorzitter; leden: G. Kraak man, M. Ooijevaar, J. Stoop Pz. en P. Volkers. Groep II: Wethouder Kuiper voorzitter; leden: Jac. Slot, K. v. Dijk, A. Dirkmaat en Jac. Bruijn Dzn. Groep III: Wethouder Weel, voorzitter; leden: W. Balder. L. Kalverdijk en J. Heeringa. Dc gemeenterekening 1947 werd ook aangeboden. Deze sloot met 'n batig saldo van f 131.111.54. In dit batig saldo was opgenomen het batig saldo van de gemeentereke ning 1945 groot f 127.412.43. zodat het feitelijk batig saldo van 1947 f 3.699.11 groot was. De gemeenterekening zal wor den onderzocht door 'n commissie van 3 leden, aan te wijzen door de voorzitter. Tot schoolschoonmaker van de O. L. School te Br. op L. (stoker centrale verwarming) werd be noemd de heer J. Godijk aldaar en tot schoolschoonmaakster van de O. L. Scholen te Nrd.-Schar- woude en Oudkarspel werd be noemd mevr. M. C. Poolvan Breugel. Hierna kwam in behandeling 't voorstel tot het bouwrijp maken van terreinen in het uitbreidings plan „Centrum". Er waren diverse plannen. Na uitvoerige besprekin gen besloot de Raad om van de beschikbare gronden 'n gedeelte bouwrijp te maken voor woning bouw en 'n 4.45 H.A. bouwrijp te maken voor industrieterrein. De overige terreinen kunnen voorlo pig no" in cultuur worden ge bracht. Voor woningbouw zal 'n gedeel te bouwrijp gemaakt worden, het welk nlaats biedt voor 170 wonin gen. Tevens zal hier 'n nieuwe ULO-school verrijzen en 'n ge meentelijk sportterrein. De totale kosten van dit plan bedragen f 490 000.De desbetreffende besluiten werden door de raad goedgekeurd. DE L.T.B, VERGADERT H.H. WAARD 'T KRUIS On der voorzitterschap van de heer P. v. Langen hield de afdeling van de L.T.B. Heerhugowaard 't Kruis dézer dagen een ledenvergadering. De opkomst was zeer goed. De Voorz. besprak de vakgroepverga dering en de Algemene Vergade ring van de bond. Verder werd medegedeeld dat de bedevaart in het vervolg in tweeën zal worden gesplitst n.l. N.H. en Z.H. Een aansporing werd gedaan om vooral het vakblad Boer en Tuin der te lezen. De secretaris deed mededeling v. de inventarisatie der winterpro- ducten, waarbij men kwam op pl.m. 73 spoorwagens. Verder zal een z.g. verdelgingsdag der ratten worden gehouden. Rode kool wordt te veel verbouwd. De minimum prijs zal worden vastgesteld op f6.van 1 tot 2 kg., bij doordraaien krijgt men een vergoeding tot 80%. Boven de 2 Kg. wordt de uitkering bij doordraaien 60%. Mr. G. J. Vermeulen, algemeen secretaris van de L.T.B. gaf vervol, gens een uiteenzetting over de verhouding tussen de standsorgani satie en de toekomstige P.B.O.. Wij plaatsten hierover reeds een uit voeriger verslag bij gelegenheid van spr. optreden bij de Vakgroep Akkerbouw van de L.T.B. en vol staan dus thans met op te merken dat spr. op zeer duidelijke wijze de betekenis zowel van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie als van de standsorganisatie schetste. De P.B.O. betekent voor ons de verwezenlijking van een stuk so ciale rechtvaardigheid. De standsorganisaties zullen in de p B.o. een grote taak krijgen. Een hartelijk applaus volgde op deze deskundige uiteenzetting. De 'Z. E. Heer Pastoor en nog enkele aanwezigen stelden de spreker vragen die naar genoegen werden beantwoord. Ook de rondvraag gaf wel enige stof tot praten. Een belangrijk punt was wel dat de vergadering van mening is dat de sloot a/d Jan Glijnisweg vanaf Rustenburgerweg tot a/d R.K. Kleuterschool gedempt moet worden. Op de eerstvolgende vergadering van 6e K.V.P. Heer. hugowaard 't Kruis zal dit een punt van bespreking uitmaken. Bavo-nieuws Vergezeld van een grote schare supporters trok Bavo naar Eg- mond om Egmondia te bekampen in het schitterende Egmondia sportpark. Egmondia staat boven aan op de ranglijst en is o.i. de kampioensploeg van 2A. Prachtig open en snel spel van de Egmonders was oorzaak, dat Bavo de grootste nederlaag kreeg te slikken tot heden toe. 50 was de eindstand. Bavo heeft m.i. momenteel te kampen met een inzinking, welke fatale gevolgen kan hebben. De wedstrijd was zeer sportief. De leiding matig. Het 2e hield de gang er goed in. Hier werd het 40. Goed ge werkt, reserves. De overige wed strijden werden afgelast. Voor Tweede Kerstdag staat slechts één wedstrijd op 't pro gramma. 2 uur: Bavo 1-Purmer- land 1. Voor de derde maal is deze wedstrijd thans vastgesteld, dus laten we hopen, dat het thans doorgang kan vinden. Dat van Egmondia niet gewon nen kon worden, was wel bekend, maar niet iedere club is zo sterk. Dus Tweede Kerstdag allen op naar 't Bavo sportpark. n een fabriek voor het verven van textiel te Paterson, New jersey, wordt gebruik gemaakt van atoomenergie. Zover bekend, is dit de eerste industrie die met succes met atoomenergie werkt. Door het gebruik van UA-1, een uraniummengsel, is het mogelijk de stof langs foto-chemische weg te verven, on geveer op de manier, waarop een film wordt ontwikkeld. Het uraniummengsel wordt bij een verfoplossing gevoegd en geeft zo aan de stof grote gevoeligheid voor het fotografisch gedeelte van het proces. Bij dit proces gaat de stof door een aluminium kamer, waarin zich de grootste lichtsterkte ter wereld bevindt, n.l. 112.500 watt Slechts een zeer kleine hoeveelheid radio actief materiaal wordt gebruikt, zodat de stoffen, volgens de nieuwe methode geverfd, geen gevaar kunnen opleveren. In de fabriek worden tevens proefnemingen gedaan met het verven van plastic en ander materiaal. PRAAG, 19 Deo. (Reuter). De nieuwe Nederlandse gezant jhr. van Tets heeft heden bevestigd, dat er „een klein incident is geweest voor het Nederlandse gezantschap te Praag". Toen hij vorig week bij zijn le gatie aankwam, vond hij enkele le den van zijn staf in argumenten ge wikkeld met twee Tsjecho-Slowaak- se politieagenten in burger, die trachtten een vrouw te arresteren. Hij geleidde de vrouw dé legatie binnen, waarmede het incident ge ëindigd was. De legatie heeft geen officiële stappen bij de Tsjecho- Slowaakse regering ondernomen. Jhr. van Tets ontkende dat hij en de pdrtier de twee politiebeambten hadden weggejaagd of dat het tot klappen gekomen was. De vrouw was een Tsjechische, die door haar huwelijk bij volmacht Nederlandse geworden was. Nadat haar een paspoort was verstrekt, heeft zij ongehinderd de legatie kunnen verlaten. Reuter meldt na der, dat de betrokken vrouw van het incident verder geen moeilijk- hed schijnt te hebben ondervonden. Paling van twee nieter Op de Wester Schelde werd de afgelopen week een paling ge vangen, die niet minder dan 25 kg woog. De lengte van het dier be droe* ongeveer 2 meter. Vermoe delijk betreft het hier een z.g.n. Kommerasl ZOEKEN NAAR DE „DOROS" GESTAAKT Volgens een bericht van Lloyds uit New-York heeft de Ameri kaanse kustwacht de nasporing naar het wrak van het 921 ton metende Nederlandse motorschip Doros, dat verleden week door een explosie vernield en naar men aanneemt ter hoogte van Miami is gezonken, opgegeven. De kotter Macoma, zo luidt het bericht van Lloyds verder, had een grote olie vlek, die door vliegtuigen was waargenomen, onderzocht, doch geen wrak aangetroffen. „OGNA" NOG MUURVAST Het Noorse stoomschip „Ogna", dat op de ,Hoge plaat" bij Breskens is vastgelopen, heeft men gisteren geprobeerd vlot te trekken. Niet minder dan acht sleepboten waren hierbij in actie maar alle pogingen zijn tot nu toe mislukt. Vandaag zal men opnieuw proberen het schip vlot te krijgen, maar de des kundigen zijn van oordeel, dat dit zonder meer niet zal gelukken. f25000.— AAN JUWELEN GESTOLEN Zaterdagavond tussen acht en twaalf uur is ingebroken in een perceel aan de Talinglaan te 's-Gravenhage. De dief (of dieven) is (zijn) aan de achterzijde binnen gekomen nadat een glas in lood ruit was vernield. Enige juwelen ter waarde van f 25 000 worden vermist Gedeputeerde Staten hebben de gemeente bericht, dat zij in begin sel arc oord gaan met het bouwen van een nieuw gemeentehuis, mits dit niet meeer dan f 70 a f 80.000 zal kosten. De Planografische Dienst meende daarnaast dat het noodzakelijk is dat Oude Niedorp alsdan over een goedgekeurd uit breidingsplan beschikt. De heer Tromp vond dit laatste een paskwil, want wat heeft men aan een kostbaar uitbreidingsplan (dat vraagt f 1000.a f 15.000. als de gemeente toch hoogtens één huis per jaar mag bouwen, en de geleerden bovendien voorspellen, dat de bevolking in verloop van 10i jaar nog aanmerkelijk zal dalen? Datzelfde uitbreidingsplan maakt het nieuwe raadhuis dus nodeloos duurder. Naar de mening van spr. rechtvaardigen 1500 inwoners stel lig ook geen gebouw van f 70.000.-, maar hoogstens van f 50.000. Burgemeester Bosma vertelde, dat hij Donderdag j.l. tijdens een bespreking met mej. v. d. Ban de toezegging heeft ontvangen, dat zij in gezelschap van drie commissie' leden en ir. Rietsema, de Rijks- tuinbouwconsulent, naar Oude Nie dorp zal komen om de geschikt heid van diverse plaatsen te be oordelen. Ook vertelde zij dat zij reeds een uitbreidingsplan in schetstekening had, t.w. zowel het plan in hoofdzaak als in onderde len voor de dorpen Zijdewind en Oude Niedorp. Spr. meeride, dat 'n plan van haar practisch de garan tie van goedkeuring zou bieden. Architect Reyendam heeft een ont werp voor een nieuw raadhuis gemaakt, dat zowel ergens op een hoek als ergens in een dorp kan worden geplaatst. In comité zou spr. daarover meer vertellen. Weth. v. Zonen vond discussie's over dit punt tamelijk onvrucht baar. Elk raadslid zal er eigener beweging immers voor waken, dat geen cent te veel wordt uitgegeven. Wij hebben geen marmeren trap pen etc. nodig. De raad deelde dit standpunt volkomen en stapte van het onderwerp af. De burgemeester had ongelijk De Raad van beroep te Alkmaar heeft het protest van J. Waiboer tegen de hem opgelegde aanslag in de straatbelasting ontvankelijk verklaard en genoemde aanslag van f 95.per jaar vernietigd. Ter zijner tijd kan een nieuwe aanslag worden opgelegd voor het gedeel te van zijn eigendom dat hij zelf in exploitatie heeft. De opvatting van B. en W., dat alle eigendom men (ook als zij zijn verhuurd en dat verhuurde alleen fcegankelijk is over buiten de gemeente lopen de wegen), aan deze belasting on derhevig zijn, is dus onjuist ge bleken. Waiboer zal het teveel be taalde terug ontvangen. De raad besloot aan het Konin gin Wilhelminafonds, dat zich be zig houdt met de kankerbestrij ding, een subsidie van f 20.te verstrekken. Na een zeer uitvoerige discussie werd tenslotte ook de f 25.sub sidie aan de Vereniging voor Plat telandsvrouwen, als bijdrage in de kosten van licht en verwarming van een cursuslokaal, toegestaan. De heren Tromp en Jong lieten evenwel een waarschuwend geluid horen, dat elke vereniging maar niet klakkeloos tegen de gemeente moet aanleunen door voor elk wissewasje subsidie aan te vragen. Er moet nu eenmaal een grens worden gesteld. Een nuttige instelling Uit het verslag van de gemeen telijke hooistekers bleek zonne klaar, dat zij vooral in het afgelo pen zomer-seizoen bijzonder nuttig werk hebben verricht. Verschil lende vee-houders moesten op hun dwingend advies spitten of zelfs omzetten, waardoor niet alleen veel hooi is gespaard, maar boven dien ernstige branden zijn voor komen. Hun bezoldiging van f 50.- per jaar vonden zij echter wat te laag. Dit laatste onderschreef het grootste deel van de raad en be dacht hen daarom met een gratifi catie van f 12.50 per jaar. De heer Wit vond dat de ge meente wel met 1 hooisteker kon volstaan, doch daar wilde de meer derheid niet aan. Ten eerste zou dat immers geen besparing van betekenis opleveren en ten tweede is de verantwoordelijkheid voor één man veel te groot. De heer Kriller was vol lof voor de hooistekers. Hun ervaring komt de boeren ten goede. Bovendien zijn er verschillende veehouders die op dit punt erg gemakzuchtig zijn of zelfs het spitten als een blamage beschouwen. Hierna bood de voorzitter de begroting voor 1950 aan met de mededeling, dat deze zodra moge lijk moest worden behandeld. De begroting is sluitend gemaakt met f 5495.19 aan onvoorzien, terwijl f 5000.aan de reserve is toege voegd. De omvangrijke begrotings wijzigingen voor 1948 gaven de raad geen aanleiding tot commentaar. De rekening over dat jaar werd vervolgens z.h.st. goedgekeurd met een saldo van f 4054.24 op de ge wone dienst en een sluitende ka pitaaldienst. De commissie van onderzoek bracht lof aan ontvan ger Stam voor zijn accuraat beheer en uitvoerige toelichting. Wethouder van Zoonen in de Vleeskeuringsdienst Waar haast overal wederom de burgemeesters benoemd worden als gemeentelijke vertegenwoordi gers in de grote commissie van de vleeskeuringsdienst, oordeelden B. en W. van Oude .Niedorp het raad zaam eens met die gewoonte te breken. Vooral wegens zijn vroe gere hoedanigheid (slager) en er varing met de onderhavige mate rie, stelde het college Weth. van Zoonen als afgevaardigde voor. Deze gedachtengang onderschreef de raad unaniem. Alle leden van de woonruimte commissie werden door de raad herbenoemd. Ook de heer Jac. Roodjes zag zich herbenoemd als bestuurslid van de Protestantse Armvoogdij en de heer H. Fijma ondervond hetzelfde als lid van de commissie van toezicht op deze in stelling. De huur van de verschillende ge meentewoningen is voor het laatst in 1934 officieeel vastgesteld. Na dien vonden er wel wijzigingen plaats, doch die werden nimmer ter goedkeuring voorgelegd aan Ged. Staten. Nu dit college daar een opmerking over maakte, be sloot de raad de feitelijke toestand middels een formeel besluit met terugwerkende kracht de gewen ste status te geven. Een muisje met een lange staart, werd de door de heer Stadegaard ingeluide bespreking over de rat tenbestrijding. Het had hem n.l. bevreemd, dat de gemeente Oude- Niedorp dit jaar op dit gebied niets presteerde. Volgens voorzit ter was dit te wijten aan het feit, dat het college geen enkel daartoe strekkend verzoek had ontvangen en zelfs niet eens wist of de eer der ondernomen acties wel enig nut hadden opgeleverd. Vorig jaar heeft de gemeente nog f 120.uit gegeven aan bestrijdingsmiddelen, en het zou onverantwoord zijn dit nu nogmaals te doen, als niet vast staat dat zulk een uitgaaf nuttig en noodzakelijk is. Mochten er al ingezetenen zijn die last van ratten ondervinden, dan kunnen zij zelf altijd nog vergif kopen. Wanneer de LTB of wie ook alsnog een ver zoek indient, zal het college het echter nogmaals overwegen. De hr. Tromp kreeg op een desbetreffen de vraag ten antwoord, dat de bo men te Zijdewind door de gemeen te geplant zijn, als compensatie voor de bomen die tijdens de be zetting zijn verstookt. Ze staan echter op grond van het Hoog heemraadschap en zullen dan ook door die instantie moeten worden onderhoudeft. De heer Stadegaard wees op het vernielen van de pas te 't Veld geplante dunne boom pjes en de heer Kriller was niets content met de grote plassen naast de weg Oude-NiedorpVer laat, die maatregelen van gemeen tewege eisen. Voorzitter sloot deze laatste raadsvergadering van 1949 met 'n dankwoord aan de wethouders en raadsleden voor de hoogst pret tige samenwerking en het uitspre ken van de beste wensen voor 1950. TECHNIEK ZEGfVIERDE OVER VECHTLUST N. Niedorp-Watervogels 23 Op een zwaar bespeelbaar Nieu- we-Niedorp terrein is het 'n tech nisch beter Watervogels gelukt om de volle winst mede te nemen naar Nieuwediep. Een zacht eitje waren de „zwarte" lantaarndra gers echter geenszins. Van meet af aan wierpen zij letterlijk en figuurlijk alle krachten in de strijd, het werd dan ook een forse vertoning. Ondanks het nadeel van de vrij sterke wind waren de „Torren" meestentijds in het of fensief, maar doelpunten bleven tot voor 20 minuten uit. Een goe de aanval besloten met een vol treffer van Beers leverde de eer ste Watervogels-goal op. Ook de „Dorpers" wisten enige gevaarlij ke aanvallen op te zetten, en een maal moest doelman Dirks de lat ter assistentie inroepen. Even voor dat scheidsr. Schefferlie voor het verstrijken van de eerste speel- helft zou fluiten, kogelde Beekho ven hard in, maar de ref. beduid de dat de speeltijd was verstreken. De tweede helft was een getrou we copie van de eerste, een steeds sterker Watervogels, maar de mooiste kansen werden om zeep gebracht. Eindelijk wist Beekho ven, na goed aangeven van Beers, de voorsprong tot 20 te vergro ten. Maar N.-N. sloeg terug. Een goede voorzet van de rechtsbuiten schoot Post hard tegen de links buiten op, waarna de bal onhoud baar voor Derks in het net ver dween. N.-N. riep nu „alle hens" om de gelijkmaker ter wereld te brengen, waarbij de grens van het toelaatbare wel eens werd over schreden. De heer Schefferlie hield de touwtjes echter zeer strak, waardoor 't spel binnen de perken bleef. Een snelle aanval van Wa tervogels passeerde de N.-doel- man, maar de rechts-achter trad als reddende engel op, waarbij hij de bal uit het doel joeg. De nooit falende elf-meter-trap van Beers maakte aan alle N.-N.-illusies een einde De Geel-Zwarten zetten nu alles nog eens op de aanval en zij wisten de stand tot 2—3 terug te brengen, maar verder kwamen ze toch niet. Bij Watervogels werden nog teveel doelrijpe kansen ge mist, waardoor de stellig verdien de zege bijna nog in gevaar kwam. PATER RUPERTUS SPREEKT VOOR DE JONGEREN _0PE, Rï$y. Vrijdagavond wa ren de N.K.J.B.-ers bijeen, voor hun 14-daagse bijeenkomst. Op deze vergadering sprak Pater Ru- pertus, die, speciaal uit Brabant overkomende, in dit weekend en kele spreekbeurten vervulde t o p de bijenkomst van de N.K. werd door hem gesproken over „Ridderlijkheid". Pater Ru- pertus, die in onze parochie geen onbekende meer is, mocht zich verheugen op een aandachtig ge hoor. Hoewel over het algemeen de jeugd niet zoveel voelt voor redevoeringen, slaagde Pater Ru- pertus er in door zijn echt Bra bantse gemoedelijkheid, die sfeer te scheppen die nodig is om de jongens echt „los" te krijgen, zo- na afloop een gezellige en vruchtbare gedachtenwisseling plaats vond. In een door voorbeelden uit de practijk rijkelijk aangevulde rede voering werd de mentaliteit van de jeugd van tegenwoordig belicht en werd de weg aangegeven voor een goede katholieke jeugd. In de pauze sprak de Geestelijk Adviseur zijn voldoening uit over de aardige attentie die hij ontvan gen mocht in verband met zijn verjaardag en hoopte dat naast 't organisatieleven ook het Gods dienstig leven op hoog peil zal worden gehouden. Door de voorzitter, de heer Coos Verdonk werd deze avond geslo ten en aan de Z.E. spreker dank gebracht voor zijn prachtige rede, daarbu de wens uitsprekende dat het besprokene in de afdeling veel vruchten zal afwerpen. Zaterdagavond sprak Pater Ru- pertus voor de jongei-en van de K.V.P., ook hier was de belang stelling groot en verliep de bijeen komst in een heel gezellige sfeer. Het onderwerp voor deze avond was: De Kerk". Tevens werden enkele door de leden gestelde vragen behandeld. RODE en WITTE BORDEAUX (1945) per fles f2-45, f2.85, f3.35, f3-95 RODE en WITTE BOURGOGNE (1945) per fles f 3.20, f 3.55, f 3.90, f 4-20 SHERRY, per fles f 3.10, f5.80, f6.05 DOURO-PORT, per fles f5.30, f5.75 ITAL. VERMOUTH, p. ltr f6.45 Diverse CHAMPAGNES BISSCHOPWIJN per fles f 1.95 f2.30 SAMOS, per fles f2-95 f 3-75 Kortingen per 6 fles f0.20 per f5.60 f 4-05 f 4-40 f 4-70 f5.45 f 4-25 „OUDE PELS" per liter ADVOCAAT, per fles CITROEN per liter BRANDEWIJN, per liter FRANSE BRANDEWIJN, per liter BESSEN, per liter LIKEURJ5N (dubb.) per fles vanaf f 5.85 PUNCH v. RHUM, per fles f 4-90 f 5-80 FLADDERAC, per liter f4.85 JONGE JENEVER, per ltr f 4-70 fles, per 12 fles f0.30 per öes. rf ALKMAAR TELEF. 2585 Slachfveemarkt Utrecht Aangevoerd werden 192 runderen, 2 graskalveren, 19 nuchtere kalve ren. Prijzen: runderen f 1.902 40 per kg levend gewicht; graskalve ren 180200 per stuk; nuchtere kal veren 3050. De handel was vlug. AAN DE EERSTE KAMER VAN VOORAANSTAANDE NEDERLANDERS De heren Jhr. Mr Dr L. H: N. Bosch Ridder van Rosenthal; Prof. Dr R. P. Cleveringa; Prof. Dr. A. Loudon; Prof. Mr. Dr J. H. W. Verzijl; Prof. Dr. J. V: Rijpperda Wierdsma en Jhr. Mr. O. F. A. M: van Nispen tot Sevenaer hebben gisteren aan de Eerste Kamer een adres gezonden. Het adres ziet in de behandeling van de resultaten der Ronde Tafel Conferentie door de Eerste Kamer de laatste gelegenheid om vast te stellen „of de verzaking van het zelfbeschikkingsrecht geschied is onder buitenlandse druk." „Mocht dit zegt het adres „onverhoopt niet duidelijk kunnen worden aangetoond dan komt daar. mede vast te staan, dat de regering de zedelijkheidsovertuiging van het Nederlandse volk op dit punt heeft miskend. Mocht daarentegen buitenlandse druk duidelijk komen vast te staan, dan is de behandeling van de resultaten der Ronde Tafel Tafel conferentie de laatste gele genheid om onomstotelijk te doen uitkomen, dat de internationale ge meenschap, i.e. de Verenigde Na ties of hare organen de verant woordelijkheid dragen voor de mo gelijke, indien al niet thans reeds zich aftekenende gevolgen van deze verzaking van een internationaal aanvaard zedelijk beginsel." Zij menen, dat de Eerste Kamer de regering moet opdragen „aan de Eerste Kamer de regering moet opdragen „aan de Veiligheidsraad en aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties mede te delen, dat Nederland de gevolgen van de onder buitenlandse druk tot stand gekomen verzaking van het zelfbe schikkingsrecht buiten de verant woordelijkheid van het Nederland se volk stelt" DRIE DODEN BIJ OVERVAL OP ONDERNEMING MEDAN, 20 Dec. (Aneta). De planter J. G. Hoevenaar Jr. en twee ondernemingswachters van de oliepalmonderneming „Sawit Sebrang" van de Deli Maatschap pij zijn Zaterdagmiddag ten ge volge van een overval door een bende gedood. De heer Hoevenaar had f 9.000.bij zich voor het uitbetalen'van lonen, welk bedrag geroofd werd. BENELUX-VERBOND Uitspraak van 3 landenraad De algemene Drielandenraad van het comité Benelux, die te 's-Gra venhage onder voorzitterschap van Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland bijeen is gekomen, vestigt er de aandacht op, dat de economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg nimmer werd ingege ven door eenzijdige overwegingen, maar dat deze heantwoordt aan de wens een samenwerking in Europa tot stand te brengen welke een voorbeeld voor alle vredelievende landen moet zijn De Drielandenraad stelt met vol doening vast, dat de drie- regerin gen op zo kort mogelijke termijn deze economische unie willen ver wezenlijken en vestigt de aan dacht van de publieke opinie op de noodzakelijkheid de regeringen te helpen bij het overwinnen van de laatste moeilijkheden welke deze zouden kunnen vertragen. HUURVERHOGING GEVRAAGD Adres van Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren aan Ministerraad en Kamers Door de „Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren" is een adres gezonden aan de Raad van Ministers en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In dit adres wordt met de meeste klem verzocht te willen bevorderen, dat, indien de belastingherzieningsont. werpen niet voor 1 Januari 1950 kunnen zijn afgehandeld, de voor gestelde huurverhoging, voorzover het bedrijfspanden betreft, zonder meer per 1 Januari 1950 zal in gaan, Voorts, dat de woninghuren eveneens met ingang van 1 Januari 1950 zullen worden verhoogd met dien verstande, dat alsnog zou wor. den overgaan tot het tijdelijk ver hogen van de subsidies op de le vensmiddelen tot een zodanige om. vang, dat ook voor de lagere huur- klassen de tijdelijk stijgende span ning in de particuliere budgetten, voorzover rechtstreeks uit deze huurverhoging voortvloeiend, wor de opgevangen. BRAND IN SCHEEPS- BOUWHAL Gistermiddag omstreeks half vijf is brand uitgebroken in een scheepsbouwhal van de Haarlemse scheepsbouw maatschappij dn de Waarderpolder te Haarlem De brand is ontstaan, doordat olie, die uit een leiding lekte, op onverklaar bare wijze vlam vatte. De in de cel opgeslagen olie raakte in brand en de vlammen sloegen door het dak, dat ernstig werd beschadigd. De Haarlemse brandweer en de bedrijfsbrandweer bestreden het vuur gezamenlijk. Het vuur kon door snel ingrijpen beperkt worden tot de olievoorraad. TREIN ONTSPOORD OP WEST-JAVA BATAVIA, 20 Dec. (Aneta). Tussen Tjibatu en Tasikmalaja, in West-Java, is een trein ontspoord ten gevolge van het opbreken der rails, waarna de trein werd be schoten. De treinbewaking en een afdeling der T.N.I., waarvan een afdeling van 40 man zich toevallig in de trein bevond, verjoegen de beschieters. Een remmer werd ge dood, twee stokers vermist en 6 passagiers werden gewond. VEILING-WEEKOVERZICHT LANGEDIJK. Het beeld aan onze veilingen bljjft gunstig, speci aal wat betreft de koolsoorten. Dé Deense witte kool geeft momenteel het meest rendement. De verbou wers willen voor de prijs die ze krij gen, hun product gaarne geven. Bijna dag aan dag kwam er een enorme aanvoer in de vorm van 25 wagons. Ongeveer 130 wagons wit te kool werden deze week aan de „Noorder Marktbond" verhandeld, hetgeen ongeveer 'n zevende ge deelte is van de geïnventariseerde hoeveelheid. De prijs was Woensdag het beste toen men zowel voor klei ne als voor grote kool f 11.of meer maakte tot f 11.60. Ondanks de grote aanvoeren bleef de prijs vrij stabiel. Zaterdag golden de kleine witte kool rond f 10.en de grote rond f 11.—. Hieruit bleek, de handel-zuurkoolfabrikanten en dat export de aangeboden hoeveel heden konden verwerken. Rode kool werd in veel geringere hoeveelheden aangeboden. Zaterdag was de aanvoer het grootste, ruim 11 wagons. In totaal werden 35 wa gons verhandeld. Ook hier was Woensdag de beste dag met prijzen tot f 12.80. Op het einde van de week zakten de prijzen en was de handel stug. Zaterdag kon slechts 'n enkel partijtje f 11.halen. Het merendeel werd verkocht tussen f 6.en f 8. Gele kool bleef ver beneden de beide eersten. De aanvoer was onge veer 8 wagons, Woensdag de beste dag. Noteringen tot f 12.30. Ook hier op 't einde van de week steeds gedrukter stemming. Zaterdag brachten de mooiste partijen tot f 9.op. Groene kool is de gehele week gedrukt geweest. Er wilde geen en kele dag fut in de handel 'komen. De prijzen varieerden van f 10. tot f 19.hetgeen op zich geno men nog zo'n slechte prijs niet is, maar gezien de hogere noteringen in voorgaande weken eventjes te genvalt. Hetzelfde kan gezegd worden van de Andijvie. Dit product is en kele weken achtereen zeer duur ge weest en men mocht veronderstel len, dat bij geringere aanvoer de prijs zich zou handhaven en hopen, dat ze omhoog zou gaan. Het lot besliste anders en het gevolg was, dat de prijzen kelderden.Nu is kel deren 'n heel sterk woord, maar prijzen van f 40.die in 2 dagen tot beneden f 20.dalen, is ook sterk. In het begin en op het einde van de week brachten de mooiste partijen tot f 25.op. In het mid den van de week was f 19.de hoogste notering. Uien bleef graag, ondanks gerin ge aanvoer. De prijzen liepen zelfs nog wat op tot f 23.50 per 100 kg. Peen werd zo goed als niet ge veild. De notering was voor Peen II tot f 12.40 en voor Peen III tot f 9.90. Veemarkt te Rotterdam Totaal aanvoer 1175 stuks; vette koeien 1151, graskalveren 1, nuch tere kalveren 3, schapen 40 Prijzen per kg; vette koeien 1.80—2.00, 1.60—1.80, 1,40—1,60; lammeren 1.85, 1.65, 1,55. Vette koeien: aanvoer, zeer ruim; handel, kalm; prijzen als vorige week Dinsdag, prima exemplaren iets boven notering Lammeren: aanvoer, klein; handel, vlot; prij zen iets hoger. Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 511 paar den. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 650 tot 775, werk. paarden van 500 tot 650, oude paar den van 350 tot 500, paarden boven drie jaar van 400 tot 600, paarden beneden 3 jaar van 300 tot 500, veulens van 160 tot 265, hitten van 200 tot 400. De handel was redelijk De in Indonesië omgekomen vlieger van de M.L. De naam van de bij het vlieg ongeluk met een toestel van dc militaire luchtvaart bij Bandoen j.l. Viüdag ora"^,'i""-') mili' is thans voor publicatie vr" ege- ven. Het was de sergeant-vlieger- waarnemc. der militaire lucht vaart kort verband H. B. Tomas sen, afkomstig uit Amsterc' n. N. SCHARWOUDE, 20 Dec. 50" kg uien 23,00—23,30, 2300 kg peer- 12,30—12,70; peen III 10,80; 55000 rode kool 6,00—10,20; 27000 kg f kool 5,508,60; 3000 kg groene k 10,0016,00; 270.000 kg witte kc 6,00—11,30. LANGEDIJK, 20 Dec. 25.0 groene kool 23.5033.10; 37000 le kool 5.50—9.70; 70.000 rode k 6.0011.30; 155.000 witte kool 10 —11.40; 15.000 uien 21.00—22 grove 20.8023.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4