rUMPHOEF Wanbegrip over het tumult van Schoonhoven RADIO Jaarlijks bouwprogramma van Regering komt tegemoet aan bezwaren tegen „Garantiewet" De Beurs Van Alle Dag de Woensdag 21 December 1949 PAC. 3 Ouders houdt uw jongens buiten de gevangenis Tilburgse arbeider slaat vrouw dood Tweede Kamer behandelde Wederopbouw ƒ17.000.000 van 1951 af Naar wij vernemen: Altijd Romme en Rome NEEM GEEN RISICO Overste mr. J. A. Ch. van Bra- kel, hoofd van de juridische dienst van de generale staf heeft aan een verslaggever van het A.N.P. zijn zienswijze toegelicht op wat hij noemde „de onjuiste voorstelling van zaken en het wanbegrip over het tumult rondom de Indië- deserteurs uit Schoonhoven". Het „geval-Schoonhoven" mogen wii zien als een voortbouwen op de gunstige resultaten die destijds werflen verkregen bij een gebeur tenis in Steenwijk, aldus deze hoofdofficier. In Augustus van dit jaar dreigde in Steenwijk een massale desertie bij het 432ste bataljon infanterie. Dit bataljon stond op het punt om uitgezonden te worden naar Indonesië. De politie-autoriteiten werden inge schakeld en toen een deel der mi litairen onderdoken, werden bin nen 48 uur een 100 man gearres teerd. De vraag was toen of deze militairen, wegens desertie, voor de krijgsraad moesten worden gebracht. Overste van Brakel meende van niet en ging van de opinie uit, dat deze mensen de kans moesten hebben van hun misstap terug te komen. Men heeft met hen stuk voor stuk gesproken. Het resultaat was, dat 100 man op handslag beloofden naar Indonesië te gaan. Achteraf dook slechts één militair onder. Op grond hiervan werd aan de betrokken militaire autoriteiten voorgesteld, een zelfde methode toe te passen op de 250 deserteurs die in Schoonhoven verblijf hiel den. Dit is geschied en alle praat jes. alsof er dwang op de jongens zou zijn uitgeoefend moeten naar het rijk der fabelen worden ver wezen. De jongens is stuk voor stuk verteld, dat ze niet vervolgd zouden worden. Een nauwgezet medisch-sociaal-, psychiatrisch en geestelijk onder zoek had tot resultaat, dat van de 250 er 193 in aanmerking kwamen voor uitzending. Bij het vertrek uit Schoonhoven en de inscheping op de Zuiderkruis weigerde nog een klein aantal, slechts 7 man, op grond van politieke overwegingen. Deze groep van in totaal 32 man werd vastgehouden. Na de insche ping kregen 13 van deze groep spijt van hun weigering. Met de „Grote Beer" en de „Waterman" zijn achteraf nog 23 jongens mee gegaan. Opnieuw gunstig resultaat. Deze nieuwe maatregel heeft verschillende ondergedoken de serteurs genoopt zich alsnog aan te melden. Het zijn er 155 .waaronder 40 principiële dienstweigeraars. Het is nog niet bekend, of de minister van Oorlog hun bezwa ren zal erkennen. Onder de 115 resterenden bevinden er zich 60, die na onderzoek voor de troepen- dienst geschikt zijn gebleken. Er blijven dus nog 55 over; elk geval zal op zich behandeld worden. De oorzaken. Overste van Brakel noemde als voornaamste oorzaken van deser tie, een sterke ouderbinding, een binding aan de woonstreek en de vrees wat daar ginder in Indone sië zou gebeuren. Deze gevoelens doen zich het sterkst spreken bij de jongens uit de noordelijke pro vincies. Het percentage deserteurs uit politieke overwegingen is ge ring te noemen. Overste van Brakel deed een beroep op de ouders, om hun jon gens buiten de gevangenis te hou den. „Veel ouders stijven hun jon gens in desertieplannen en zijn zich niet bewust va_n hun verant woordelijkheid". Wanneer in de toekomst nog deserteurs voor de krijgsraad wor den gebracht, dan zullen dat ge vallen betreffen, die voor 11 Oct. naar dit rechtsprekende college zijn verwezen. Maandagmiddag heeft de 49- jarige fabrieksarbeider J. S., kost ganger bij de 41-jarige mej. P. A. C. M. te Tilburg, in een vlaag van drift zijn hospita zodanig met een hamer op het hoofd geslagen, dat zij aan de gevolgen is overleden. S. vermiste geld en verdacht mej. M. ervan hierin de hand te heb ben gehad. Daarover ontstond een woordenwisseling, die zo hoog op liep, dat de man zich niet meer kon beheersen en zijn hospita met een hamer te lijf ging. De dader had reeds enige tijd onenigheid met het slachtoffer over een bedrag van f 4000.dat hij in een schuurtje onder de grond had verstopt. Hij had zijn hospita van deze bergplaats op de hoogte gesteld en haar medege deeld, dat, wanneer hem iets mocht overkomen, zij dit geld als haar eigendom kon beschouwen. In November bemerkte S. even wel, dat het geld verdwenen was. Hij verdacht daarvan zijn hospita en er volgde aangifte bij de re cherche. Het geld bleef evenwel zoek. De dader deelde Maandag tegen de avond aan een caféhouder in de buurt mede, dat hij de vrouw vermoord had. Deze deed toen aangifte bij de politie, die in de huiskamer van de woning het stoffelijk overschot van het slachtoffer aantrof. De hamer, waarmede het misdreef gepleegd werd, trof men eveneens in de woning aan. S. werd in het café. waarheen hij zich na het misdrijf begaf, gearresteerd. Bij zijn ver hoor verklaarde hij zich niets meer te kunnen herinneren. De vermoorde vrouw laat twee kinderen, meisjes van 11 en 14 jaar, achter. STOOTTROEPEN KEREN HUISWAARTS Met de „Kota Inten" repatrieert 24 Dec. o.a. het 3e bataljon van het regiment stoottroepen. Op 8 Mei 1946 kwam deze formatie te Nij megen onder de wapenen. Dit bataljon is gevormd uit militairen uit het gehele land, in tegenstel ling tot de andere onderdelen van het regiment, die meer een zui delijke inslag hebben. Het bataljon werd aanvankelijk belast met de bewaking van de havencomplexen van Priok. Het onderdeel heeft een uitstekende staat van dienst gehad in de afgelopen jaren. PROGRAMMA DONDERDAG 22 DECEMBER HILVERSUM 1, 301.5 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.40 Radio ochtendblad; 9.00 Weer berichten; 9.03 Gramofoonmuziek; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramo- foonm. 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Orgelspel; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.45 „Dieren vervoer door de iucht", causerie; 12.00 Semi-klassieke muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionne tje"; 12.38 Pianospel; 13.00 Nieuws 13.15 Zuid-Amerikaans orkest; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Caba ret; 16.30 Sluiting; 17.30 Kaleidos- coop; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Radio Volksmuziekschool; 19.35 Gramofoonmuziek; 19.45 Rege ringsuitzending 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philhar- monisch orkest en soliste; 21.15 „Paul Vlaanderen in het Sullivan- mysterie", hoorspel; 21.50 Orkest concert; 22.30 „Ik dacht zo causerie; 22.45 Zangdeclamatie; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 416 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Slui ting; 8.30 Nieuws; 8.40 Gramofoon muziek; 9.00 Weerberichten; 9.03 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel concert; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Medede lingen; 12.33 Dansorkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Promena de-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Kerstwijding; 16.30 Sluiting; 17.30 Gewijde muziek; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 Land- en tuinbouwpraatje; 18.30 Voor de jeugd; 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.00 Nieuws: 19.15 Muziek voor de jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Advents-meeting van het Leger des Heils; 21.00 Familiecompetie; 21.35 Kamerorkest: 22.15 Buiten lands overzicht; 22.35 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 332 m. 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Lunchconcert (om 12.30 weerbe richten); 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek 14.00 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Syndicale kroniek; 18.25 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.50 Radiofeuille ton; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klankbeeld; 21.20 Gramofoon muziek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws22.15 Gramofoonmuziek 22.50 Nieuws; 22.55—23.00 Gramo foonmuziek; BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws 13.15 14.00 en 14.25—14.30 Gramo foonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Omroeporkest; 19.00 idem; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws. (Van onze partementaire redacteur ai.) Lastig heeft de Tweede Kamer het minister in 't Veld bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuis vesting niet gemaakt. Van ver schillende zijden kreeg de be windsman zelfs lof te incasseren. Veel nieuwe geluiden werden echter niet gehoord. Alleen de minister bracht wat nieuws met de mededeling, dat het in zijn voornemen ligt om per 1 Januari a.s. verdergaande bevoegdheden aan de gemeentebesturen over te dragen. .Dit zal inhouden, dat van die datum af geen vergunning van het departement is vereist voor werken, die zonder rijks- steun worden gebouwd. Werkjes tot 2000.zullen niet meer aan een vergunning gebonden zijn tot nu toe gold de grens 500. terwijl industriële projecten niet zullen worden opgehouden, wanneer vast staat, dat deze pro jecten bijdragen tot de industri ële bedrijvigheid. Met een stortvloed van cijfers heeft de minister de Kamer ervan overtuigd, dat het tempo, waar mede in de laatste jaren is ge bouwd, zeker niet slecht mag worden genoemd. Nederland gaat aan de spits in vergelijking met Frankrijk, Italië, Ierland en Bel gië. Engeland wordt in 1950 voor bij gestreefd. Er zal nog zeer veel energie nodig ziin om het tekort aan 250.000 woningen op te van gen. Verdere opvoering van de bedrijvigheid blijft geboden. 1950 beschouwt mr. in 't Veld als een adempauze, die moet dienen ter voorbereiding tot de grote slag. Het ligt in zijn bedoeling, van 1951 af ieder jaar met een bouw programma van 17.000.000.bij de Kamer te komen. In 1949 werd een top van 14.500.000.be reikt, die ongeveer gelijk is aan de bouwnijverheid in de jaren 1930—1931. Geen materiaalproblemen Materiaalproblemen zijn er practisch niet meer. Er zijn de viezen voor de importen en ook de eigen productie neemt steeds toe. De arbeidsprestatie van de bouwvakarbeiders kan echter nog omhoog. De minister deelde de j|y Drie Nederlandse officieren zijn te Bad Tolz (Duitsland) aangekomen, om gedurende drie maanden de training van de Amerikaanse eerste infante rie divisie te bestuderen. Na een korte theoretische voorlich ting op het hoofdkwartier zul len zij bij verschillende regi menten worden ingedeeld. Van links naar rechts: kolonel E. T. William, It.-kolonel Howard W. Greer, kapitein F. van der Mey, kapitein M. P. L. van Aalst en kapitein van Rheenen. Kamer mede, dat bij de loons verhoging, die binnenkort te wachten is, er ook een oplossing komt voor het probleem van de prestatie-toeslag voor de werk nemers in de bouwnijverheid. Hiermede zal de arbeidsproducti viteit zeker worden gediend. Bij deze begroting werd ook nog het woord gevoerd door de heer Andriessen (K.V.P.), die een lans brak voor de duizenden jeug digen, die jaar na jaar hun huwe lijk door gebrek aan huisvesting moeten uitstellen. Avondvergadering In de avondvergadering merkte de minister op, dat hij in geen geval was voornemens de kubieke meterprijs van 31.50 te verho gen, ook niet als de 5 loons verhoging, de in de maak is, wordt doorgevoerd. Men moet het maar vinden in rationeler bouw en hogere arbeidsprestatie. Er zijn 300 woningen gereed voor gedemobiliseerden. Over het volume voor de kerken is over eenstemming bereikt, het zal ge leidelijk worden opgevoerd. Na re- en duplieken werd de begroting z.h.s. goedgekeurd en de vergadering verdaagd tot he denmiddag één uur. BEOORDELING VAN DE GESCHIKTHEID VAN JONGE JURISTEN De minister van Justitie heeft het wenselijk geacht, om de te werkstelling van jonge juristen, die voor een betrekking bij de rechterlijke macht in aanmerking willen komen, met de nodige waarborgen t.a.v. geschiktheid en bekwaamheid te omgeven, temeer omdat de veelzijdigheid der rech terlijke werkzaamheden toene men. Daartoe is een commissie van deskundigen benoemd, be staande uit leden van de rechter lijke macht, hoogleraren in de rechtswetenschappen en hoge ambtenaren. De candidaten zullen eerst een korte proeftijd moeten doormaken, terwijl dan de com missie advies zal uitbrengen aan het departement, omtrent de wijze waarop de verdere opleiding zal geschieden. Mr. J. Verdam, presi dent van het gerechtshof te Am sterdam is voorzitter van de com missie. NEGEN JAAR GEËIST TEGEN EX-HOOFDREDACTEUR De officier bij de bijzondere strafkamer der Zutphense recht bank eiste vandaag een gevange nisstraf van negen jaar tegen J. Nijs uit Apeldoorn, de vroegere hoofdredacteur van het anti- semietische blad „De Misthoorn". N. ontkende de hoofdartikelen voor de misthoorn te hebben ge schreven. De verklaringen van enkele getuigen waren hier ech ter mee in strijd. Oud-bankdirecteur verongelukt Maandagavond omstreeks half tien is de 69-jarige J. A. W. Aal- bertsberg met zijn auto op de Rijnsburgerweg te Leiden tegen een door kortsluiting onverlichte tram gereden, waarbij de auto ge heel werd vernield. De heer Aal- bergsberg oud-directeur van de Amsterdamse Bank te Leiden en oud-directeur van de Noordhol landse Landbouwcredietbank, werd zo ernstig gewond, dat hij in het Academisch Ziekenhuis is overleden. viel de 17-jarige kantoorbediende Collignon Maandagavond te Rot terdam door hard te rijden van de fiets, sloeg met het hoofd op het trottoir, kreeg een hersen schudding en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis werd de 24-jarige lasser J. Verwey op een terrein van de Rotterdamse Droogdok Mij door een rijdende electrische kraan gegrepen waar door zijn rechterbeen werd afge reden en hij ook verder zo zwaar werd gewond, dat hij aan de ge volgen overleed bood de ambassadeur van India te Den Haag Dinsdag aan Dr. H. M. Ilischfeld, de Hoge Commissa ris voor Indonesië, een afscheids- lunch aan is Dinsdag in de Leidsestraat bij de Herengracht te Amsterdam de 41-jarige man, T. de J., met zijn hoofd onder het achterwiel van een vrachtauto gekomen en aan zijn verwondingen overleden zal ir. M. G. Hofstede op Donder dag 29 December officieel te Den Haag afscheid nemen als inspec teur-generaal van het Nijverheids onderwijs vertrekt de „Johan van Oldenbar- nevelt" op Vrijdag 23 December met circa 400 passagiers, hoofdza kelijk vrouwen en kinderen, van Amsterdam naar Batavia is mr. N. J. G. Sikkel geïnstalleerd als officier van Justitie bij de de arrondissementsrechtbank te Haarlem zal Donderdag a.s. op het bureau der oorlogsgravenstichting in Den Haag een gedenkplaat worden onthuld ter nagedachtenis van de oprichter der stichting, de res. overste dr. A. van Anrooy, die in December 1946 bij een auto-onge luk om het leven kwam vertrekt de danseres Cilli Wang naar de V.S. om daar een tournee te maken viert Vrijdag 30 December het echtpaar Schaar-Kuys te West- zaan zijn 55-jarige echtvereniging. De bruid is 78, de bruidegom 84 jaar is de Oranje gereed om met emi granten naar Australië te ver trekken. Het schip vertrekt 17 Jan. uit Amsterdam KASSIER VERDUISTERDE 16 MILLE Officier van Jusfitïe eisf 2 jaar gevangenisstraf De voormalige kassier van de Rotterdamse Bankvereniging in Arnhem verduisterde van 31 Dec. 1946 tot 29 Juli van dit jaar bij genoemde bankinstelling een be drag van f 16.000.Het begon met kleine bedragen. Toen de man geen kans meer zag het tekort te dekken, schreef hij, tijdens zijn vacantie, een valse cheque uit te gen dit bedrag, waardoor de frau de werd ontdekt. De officier van Justitie eiste 2 jaar gevangenis straf, rekening houdende met de leeftijd van verdachte, die de 50 is gepasseerd. Weer schaatsenrijders naar Hamar Kees Broekman heeft geen startvergunning van de K.N.S.B. kunnen krijgen voor deelneming ana een wedstrijd te Lillehammer, welke gisteren werd gehouden. De K.N.S.B. heeft nl. bepaald, dat ten minste drie weken van te voren een dergelijke vergunning moet worden aangevraagd, wil zij kans maken te worden ingewilligd. Huiskes en v. d. Voort trainen reeds gedurende tien dagen te Ha- mar: zij bevinden zich in goede conditie. 28 December vertrekken er we derom enkele rijders naar Hamar. Voor de K.N.S.B. gaan Jan Lange- diik, Maarse en Heus. Verder zul len onder auspiciën van de N.V.B. H.S. en onder leiding van Klaas Schenk tegelijkertijd naar Noor wegen reizen de rijders Jan en Jo van der Hoorn, Vermeulen en Charisius. alsmede enkele toeris ten. I Jshockey AntwerpenH.H.IJ.C. 18 In een wedstrijd voor de West- Europa beker heeft H.H.IJ.C. met 81 van Antwerpen gewonnen. Tussenscores: 20, 11 en 50. In verband met het H. Jaar worden tegenover de Sint Pieter twee hotels, ieder met een accomodatie van 1200 personen, gebouwd ten behoeve van de pelgrims. Men hoopt de hotels begin April gereed te hebben. Aan de Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Ka mer op het ontwerp „Garantiewet Burgerlijk overheidspersoneel In donesië" ontlenen wii dat de re gering meent dat zij tegenover de verplichting die de R.I.S. op zich heeft genomen om de rechts- Ïiositie van de ambtenaren-Neder- anders gedurende twee jaren na de souvereiniteitsoverdracht niet ten ongunste te wijzigen, van die ambtenaren kan verlangen dat zij niet zonder gegronde reden de dienst verlaten. Omdat het de regering is gebleken dat zeer vele leden van de Kamer van oordeel zijn dat een en ander het best kan geschieden wanneer het ele ment der vrije keuze wordt in gevoerd is een bepaling inge voegd die een bescheiden onder stand garandeert aan ambtenaren die om andere dan de in het ont werp genoemde redenen en zon der inschakeling van de betrok ken commissie menen de dienst te moeten verlaten. Uitbreiding is gegeven aan de garanties aan ambtenaren die bij het verstrij ken van de 5-jarige periode na de overdracht de dienst verlaten zonder inschakeling van de com missie. De regering kan echter geen vrijheid vinden recht op vrije overtocht te verlenen aan ambtenaren die daarop volgens de bestaande voorschriften geen aanspraak kunnen doen gelden, tenzij zij met instemming van de commissie en overeenkomstig het ontwerp hun dienst beëindigen. Bij de opzet van het Hoge Com missariaat in Indonesië zal reke ning worden gehouden met het verlangen naar een commissie die actief werkzaam is in het belang van de ambtenaren-Nederlanders. Het pensioenvraagsuk als zodanig STILLE AMPER PRIJS HOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 20 Dec. Van daag heerste er aanzienlijk minder drukte op de Amsterdamse Effec tenbeurs dan gisteren, toen voor bijna f2.300.000 nominaal aan aan delen is omgezet, Hierbij trokken HVA, Amsterdam Rubber en Deli met een omzet van resp. f97.000, f 69.000 en f 66.000 het meest de aan dacht, doch ook vele minder cou rante soorten wisten het tot een be hoorlijke omzet te brengen. Bij ope ning was er wel enige vraag, maar de beroepshandel ging hierbij tot winstneming over, zodat de aanvan kelijke winst geheel verloren ging. Na opening luwde de drukte en kreeg de markt een stil voorkomen. Af en toe werd er in Indonesische fondsen nog een kleine hoek ge vormd, maar het kwam niet meer tot drukke zaken. Olies lagen aanvankelijk licht gedrukt, doch wisten zich in een betrekkelijk verlaten hoek nog enigszins te herstellen. De slotnote- ring was 298, tegen gisteren 299. De voornaamste cultuurwaarden sloten nagenoeg prijshoudend. De scheepvaartmarkt was licht verdeeld, Scheepvaart Unies lagen evenals Maatschappij „Nederland" twee punten lager, Paketvaart en en KNSM waren goed prijshoudend. Bij de Industriëlen viel de vas tere stemming vor Aku's op, 186'/», gisteren 185i/4. Voorts werd hier nog een kleinigheid omgezet in cer tificaten Unilevers op 248 (ANV). Verder lag de industriemarkt ge heel verwaarloosd. Philips noteerde pas tegen het slot en gold toen 239%. Ook op de Staatsfondsen- markt viel weinig te beleven, de stemming was goed prijshoudend. Prolongatie 21/4 pet. valt buiten het bestek van de Garantiewet. De R.I.S. heeft de speciale positie van het gewezen overheidspersoneel van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen erkend en verplichtingen op zich genomen tot betalingen, die in Nederland courant zullen geschie den. Uiterlijk in Maart 1950 wor den onderhandelingen gevoerd om tot een redelijke oplossing te geraken. Het totaalbedrag dat aan pensioenen wordt gegarandeerd volgens het onderhavige ontwerp bedraagt na de toestand op 1 Ja nuari 9 millioen per jaar. Ook na oorlogse gepensionneerden die door omstandigheden buiten hun wil, verhinderd waren aan de opbouw van Indonesië mede te werken, zijn onder de wet ge bracht. Dat het K.N.I.L.-perso- neel buiten het ontwerp werd ge laten wil niet zeggen, dat de re gering niet voornemens zou ziin tot een garantie te komen. De regering verdedigt tenslotte in haar Memorie de beperking van de werking der wet tot hen die op 5 Augustus 1949 Nederlander waren en het in beginsel afhan kelijk stellen van de verwezen lijking der garanties van daad werkelijke vestiging door belang hebbenden in Nederland, of de West. R.A.C. „West" deelt zich in districten In Hotel Hamdorff te Laren werd door de afdeling Gooi en Sticht van de Regionale Automo bielclub „West" een bijeenkomst gehouden in het kader van de op richting van verschillende distric ten van de RAC „West", die nodig is geworden nu de jonge vereni ging, die Tulpenrally organiseer de, zeer snel is gegroeid. De R.A.C. „West" telt thans 842 leden, die mettertijd zullen kunnen deelne men aan de ritten, welke door de verschillende districten zullen worden georganiseerd. Door deze decentralisatie wordt ook de orga nisatie van grote rallies over het gehele land vergemakkelijkt. Boksamafeurkampioenschappen van Noord-Holland De amateurkampioenschappen van 't district Noord-Holland van de Nederlandse Boksbond worden in Januari 1950 in Amsterdam verwerkt. Op 12 en 20 Januari worden de voorronden gebokst in Frascati, waarna op 25 Januari de finales in „Kras" worden gehou den. De Fransen beschikken over een geestig rijmpje, waarmee ze vroe ger op aardige wijze aantoonden, dat als er in hun land iets ver keerd ging, in zekere kringen daar slechts twee mensen voor verant woordelijk waren, n.l. Voltaire en Rousseau. Het luidt als volgt; Quand l'eau manque a la rivière C'est la faute de Voltaire Quand la rivière a trop d'eau C'est la faute de Rousseau. Met een kleine variatie hierop, kunnen we gerust zeggen, dat wan neer er in Nederland gebrek aan water is, dit de fout is van Romme. En als er water te veel is. is het de fout van Rome! Hoe het ook zij, wij katholieken hebben het altijd gedaan. Een merkwaardig voorbeeld daar van is weer het verloop van za ken bij de oplossing van het Indo nesische probleem. Een oplossing welke inderdaad niemand bevre digt; welke algemeen critiek ont moet en daarom zo bijzonder ge- eigend is om er de Roomsen de schuld van te geven. Men lette er maar eens op, hoe dit in de naaste toekomst nog tegen de Ned. katholieken zal worden uitgespeeld. Vooral als in de prac- tijk mocht blijken dat wat nu nog aan goede verwachtingen over de 1 uiteindelijke afloop gekoesterd wordt, weinig gefundeerde illusies zullen blijken te zijn geweest. Het begon reeds bij het Kamer debat over de goedkeuring van de resultaten van de beslissingen der R.T.C., toen de liberale woordvoer der hier een felle aanval deed op de Kath. Kamerfractie en in het bijzonder op prof. Romme. Dat alles zo gelopen was, moest de ka tholieken worden verweten. En heel de niet-kath. pers roemde mr Oud vanwege dit geslaagde betoog. Begrijpelijk wordt dan nu ook reeds door allerlei mindere goden op dit stramien verder geborduurd. Een merkwaardig specimen op dit gebied levert de Chr. Hist. Neder lander van deze week. Dit blad spuwt al zijn gal uit, over wat het gelieft te noemen, de ondergang van ons koninkrijk, tegen prof. Romme en tegen Rome. Prof. Rom me draagt hier de grote verant woordelijkheid, aldus dit weekblad. Niet alleen voor zichzelf en zijn partij, maar voor het vaderland. Zijn houding en die der KVP was één stuk opportunisme, een zich op sleeptouw laten nemen door de P. v. d. A. Had Romme en de KVP een flinke houding aangenomen, dan was alles anders gelopen. De ramp, die Ne derland nu heeft getroffen, danken wij aan Romme en Rome, want met haar 32 zetels in de Kamer, draagt Rome in hoogste instantie de ver antwoordelijkheid voor alles. Ziezo nu zijn we precies daar, waar men in Nederland altijd graag wezen wil. Maar welk een geluk kige gedachte is het geweest van de KVP in 1948 een kabinet op brede grondslag te eisen en een 2/3 grondwettelijke meerderheid. Want de CH en VVD hebben zich nu niet kunnen onttrekken aan de mede-verantwoordelijkheid Maar er is nog iets anders. Na het aftreden van mr. Sassen en dr. Beel, twee katholieken, die dan wel een krachtige houding hadden aangenomen, verklaarde prof. Rom me, dat hij het beleid van liet ka binet in deze niet verder voor zijn verantwoordelijkheid kon nemen. Maar wat verklaarden toen de heren Tilanus en Oud? Dat zij dit wel deden en in het ontslag van beide heren geen aanleiding zagen, hun vertrouwen in het kabinet °P te zeggen. Tengevolge van deze verklarin gen, konden de heren in Den Haag en Buitenzorg hun gang gaan. En was prof. Romme en de KVP- fractie gedwongen het aanblijven van dit kabinet verder te tolereren- We begrijpen, dat De Nederlander aan deze feiten niet gaarne her innerd wordt. Maar alleen hij die in de voorlichting aan de leugen de voorkeur geeft boven de waar heid, tracht deze feiten te negeren. Uitfluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speclaalbranche. FEUILLETON MENTHO-REX Ver kondbeidszalf bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen: inademen en. v Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 12. Weer slokte de woestijn ons op. De grimmige, naakte bergen sloten ons hoe ianger hoe meer in. Na een half uur sloegen we een stoffige weg in en voor het eerst in mijn leven besefte ik wat het woord „stof" betekent. De truck bonkte en hobbelde en schokte. Opnieuw namen we een zijweg, die niet veel meer was dan een wagenspoor. Het kronkelde en draaide, klom en daalde en ner gens was enig spoor van leven te bekennen. De bodem kaatste de hitte onverminderd terug en de lucht was in trilling. De zweet druppels verdampten, zodra zij op de huid verschenen. Mijn mond, mijn keel, mijn neusgaten waren uitgedroogd. „Niet kwaad, die hitte," zei Straight. „Duurt maar van Mei tot November." Zo reden we een uur of ander half, gedurende welke tijd we door een nachtmerrie-achtig land schap van dorre, vergroeide. spookachtig mismaakte struiken trokken; toen hotsebotsten we tussen een paar houten staketsels door. „We zijn op je land," zei Straight. Ik richtte mij op en keek om me heen. Er was niets veranderd. De bodem was droog en slechts spaarzaam bezet met cactussen en struikgewas. „Waar begint het gras?" vroeg ik. „Nergens," zei Straight. „Hier ziin we er." „Wou je zeggen, dat de hele ranch zo is?" ,Op sommige plaatsen nog er ger." „Maar het vee dan?" vroeg ik. „Wat moet dat eten?" „Wat het vindt." zei Straight. „Ik zei immers, wat er droogte heerst." „Waar zijn de koeien?" vroeg ik. „In de schaduw van de strui ken voorzover er schaduw is." „Maar ik heb nergens nog een beest gezien," zei ik. „Je bent hier niet op het wei land van een keuterboertje," zei hij. „Zet vijftien of achttien koei en op twintig hectare land met cactussen en struiken en je bent ze in een ommezien uit het oog verloren." „Betekent dat, dat er maar vijf tien koeien op zo'n groot oppèr- vlak grazen?" „Met deze bodem kun je je niet meer permitteren," ant woordde hij. „Dit wil zeggen, in een goed, nat seizoen. Met droog te staan de zaken natuurlijk an ders. Het weer, dat is hier het grote probleem." Een ontzaglijke moedeloosheid beving mij. Bjj die gruwelijke hitte en in dit troosteloze land schap had ik het gevoel alsof ik het einde van de wereld bereikt had. Ik was boos op vader, omdat hij me naar zo'n uithoek had toe gestuurd. Ofschoon hij waar schijnlijk even weinig op de hoog te was geweest als ik. De toe komst scheen voor mii slechts eenzaamheid en verveling te be vatten. Maar ik had beloofd het een iaar lang te proberen! „Makkelijk schijnen jullie het hier niet te hebben", zei ik. „En nooit gehad ook", ant woordde hij kort. De weg liep langs een rotswand en Straight liet de truck stoppen. Hij maakte een breed gebaar met zijn arm. Beneden ons lag een grote komvormige laagte, hon derden meters breed en zo glad en vlak als een biljarttafel. Daai middenin liep iets, dat klaarblij kelijk een stroombed moest voor stellen en af en toe kon ik tussen de rotsblokken op de bodem een miezerig straaltje water ontwa ren. „Dat is ons geluk", zei Straight „Al kunnen de koeien niet eten, ze kunnen drinken." In de laaiende zonnehitte kon ik verscheidene gebouwen onder scheiden. 't Waren de stallen, het slaaphuis, de hooischuur en het hoofdgebouw, samengegroept on der een eenzame populier. Ruige barse bergen omsloten de vallei Nooit had ik een eenzamer, on herbergzamer plaats gezien. Wa' ook de schoonheid ervan moet zijn, die middag waren mijn oge er blind voor. Voor mijn vermoei de, brandende ogen was het eei tafereel, uit Dante's pen gevloeid „Een flinke stortbui zou de boe een heel ander aanzien geven' zei Straight. Wij daalden af naar de ranch gebouwen. Straight wekte Bunny die zich welgemoed en met de ogen knipperend op de grond liet rollen. iWun,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5