De Italiaanse socialisten streven naar een grote partij Hef weer blijft nog zacht Kartuizers keren terug naar Nederland frA«vr:..7rr. Gemee word Het Soargebied Bloembollencultuur erkent commissie van bijstand niet Woensdag 21 December 1949 Mogelijk een gevaar voor de Christen-Democratische Partij Twee doden bij verkeersongevallen Ned. Stichting „Dionysius de Kartuizer Co f voo/? VB VERHCOGPE) YfiRXENSVlZZSp/eijS' v >2fliOP5u!KE|? h(OCil?Tf)fl(N GRATlf ME GBMBÉC&T0ts3 )(<W>GECO HET gouóO-) op-eep Bi?e<M6E.N w&r? wër Kg/es-r- tASNtO&T)& N)&r 13^- Meerde Ouden Damrubrie PAGINA 4 (Van onze bijzondere medewerker) ,OME PIET, doe het niet, „Ga niet naar het Saargebied". Wellicht herinnert U zich nog dit vrolijke rijmpje uit de tijd van de volksstemming in het Saar gebied onder toezicht van wijlen de Volksbond, 15 jaar na het trac- taat van Versailles. Dit vredes verdrag scheidde dit ertsenrijke land, doorstroomd door de Saar, van Duitsland, maar onder bepa ling, dat de bevolking na 15 jaar zou mogen uitmaken wat zij wil de: terugkeren naar het Duitse Rijk een zelfstandige staat wor den, of bij Frankrijk worden inge lijfd. Toen die 15 jaren om waren zocht en vond men duizen den „neutralen". Nederlanders, Zweden en Zwitsers onder meer, om de stemmen op te nemen en te tellen, terwijl „neutrale" troepen- onderdelen o.a. onze Mariniers in de stemmingstiid de Saar bezetten, om de orde te handha ven en te waarborgen, dat de stemming strikt eerlijk zou verlo pen. Dat alles verliep ook prach tig, hoewel men vreesde, dat Hitler-Duitsland roet in het eten zou gooien. Vandaar het versje, waarmee wij begonnen. Maar Hitler-Duitsland gedroeg zich „correct" bij de verkiezingen. De Fransen begrepen, dat zij er niet aan behoefden te denken dat dit gebied Frans wilde worden. Maar Duits? en dat nog wel onder Hitier? Propaganda voor een on afhankelijke Saar-staat leek de Fransen wel een kansje waard. De uitslag was verpletterend: 90 pet. koos voor terugkeer naar Hitiers Derde Rijk. Goebbels propaganda- leus: „de Saar is Duits", had weer klank gevonden in de harten der Saarlanders. Dit alles schijnt men volkomen te zijn vergeten in Parijs. Het Saargebied behoorde tot de Franse bezettingszone. Plotseling werd dit gebied „economisch aan Frankrijk gehecht, waarmede het voortaan één tolgebied zou uit maken". Deze maatregel heette zuiver economisch te ziin; politiek zou de positie van het Saargebied pas later geregeld worden. Dit antwoord kregen de wat onthutste mede-bezetters van Duitsland uit Parijs, toen zij daar wat korzelig kwamen informeren naar de be tekenis van deze voor hen vol komen verrassende „economische aanhechting", die onverwacht met een legertje troepen, gendarmen en douaniers tot stand was ge bracht op een Zondag-ochtend. In het kader van deze „zuiver economische maatregel" paste dan de Franse activiteit, om in het Saargebied verkiezingen te laten houden, een parlement en een regering samen te stellen en het Saai-land binnen te doen treden in de Europese Raad van Straats burg. U vindt misschien, dat deze zuiver politieke maatregelen ge heel vallen buiten dat „zuiver economische" kader? Kom, kom, lezers, die politieke maatregelen liggen „in het grensgebied der economie" Zo noemt men dat tegenwoordig in ons land, niet waar: indien men vierkant de Grondwet over treedt, speelt men „in het grens gebied der Grondwet". Zelfs dat echter is niet oorspronkelijk meer want, zoals wij zagen, de Fransen hadden dat in de Saar al eerder uitgevonden, zij het niet bepaald, om eigen souvereiniteit aan an deren over te dragen! Terzelfder tijd wenst men in Parijs een politiek te voeren van FransDuitse toenadering" Aan Duitse kant is hierbij voorlopig alleen de West-Duitse Bondsrepu bliek van Bonn als partner moge lijk. Het is evenwel duidelijk, dat de Saarkwestie daarbij een zeer belangrijke rol speelt. De regering-Adenauer doet alles om het overspannen, door de nazi's opgezweepte nationalisme der Duitsers tot bedaren te bren gen en af te zwakken. Zij ziet heel goed, dat vrede en welvaart alleen door internationale samen werking en -samensmelting kun nen worden verkregen Overdre ven nationalisme is daarvoor alleen maar schadelijk. Het ver wijt, dat Adenauer daarbij ris keert, is, dat hij teveel Duitse, nationale belangen aan die inter nationale samenwerking opoffert. Dit verwijt te omzeilen, de inter- Europese samenwerking met Duitsland te bevorderen en daar door nationale Duitse belangen te dienen, bepaalt tot heden geheel het knappe beleid van de poli tieke evenwichtskunstenaar Ade nauer. Indien nu de Saarangel te pijnlijk gaat steken in het Duitse vlees is daarvan een niet alleen voor Adenauer gevaarlijke op laaiing van Duits nationalisme het gevolg. Zij zou een Frans-Duitse toenaderingspolitiek niet enkel bemoeilijken, maar gevaarlijk in de weg kunnen staan. En dit te meer, omdat zo'n toenaderings politiek, door Robert Schuman 1 voorgestaan, ook in Frankrijk niet zo maar door iedereen wordt aan vaard. Ook daar zijn er, die van Duitsland eerst minstens afdoen de waarborgen eisen, vóórdat er huns inziens van enige toenade ring sprake kan zijn. Een van die waarborgen is dan de Saar „eco nomisch aan Frankrijk gehecht, politiek laten te regelen", maar zich inmiddels tot een zelfstandig staatje ontwikkelend. Velen in Duitsland willen daartegenover, dat de regering in Bonn hier tegen fel protesteert. Adenauer echter is op dit punt uiterst spaarzaam en hoogst voorzichtig met woorden, maar wacht zich ook met pijnlijke nauwkeurigheid voor elke daad, die zou kunnen worden uitgelegd als Duitse in stemming met de Franse Saar- politiek. In Parijs nu zou men toch zo'n daad van stilzwijgende instemming wel graag uitlokken. In de fraaie Cunera- kerk te Rhenen brak in September 1934 een grote brand uit. Onmiddellijk begon men de schade te herstellen. In 1936 echter begaf één van de grote pilaren het sn weer heerste er aen chaotische toe stand. Als door een .vonder bleef de mooie preekstoel be waard. De restaura tie duurde negen jaar. - Pinksteren 1945 zou de kerk met een eredienst weer in gebruik wor den genomen. He laas werd de toren enige dagen voor de bevrijding door een bom getroffen, zo dat men weer op nieuw kon beginnen. Thans is men met de gehele restauratie klaar gekomen. De kerk werd Dinsdag avond eindelijk weer in gebruik genomen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, November. Het socialisme in Italië is sedert 1946 in volle crisis. In dat jaar openbaarden zich onder de Italiaanse socialisten drie stromingen: die van uiterst links met als leider Nenni, die van uiterst rechts met als leider Saragat en daartussen gevarieerde middengroepen, die naar hun lichtere of diepere variatie in beginselen verschillende leiders erkennen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys (4 Jan.): Antillen: s.s. „Stuyve- sant" (28 Dec.); Suriname: s.s. Cottica" (4 Jan.) De eerste scheuring in het blok van de Italiaanse socialisten ver toonde zich bij het opkomen van het fusionismè van de aanhang van Nenni met de Italiaanse com munistische partij, een fusionismè, dat nooit is doorgevoerd, waar schijnlijk omdat daardoor ook de figuur van Nenni zou zijn ver dwenen, maar toch wel verwezen lijkt tot de graad, dat de Nenni anen nu met de communisten te zamen de oppositie van de rege ring uitmaken Op deze fusionistische pogingen van de Nennianen volgde de re actie van de tegenovergestelde vleugel van het blok, die van de Saragatianen. Josef Saragat, die de fusionistische tendenzen van de Nennianen voor de toekomst zeer gevaarlijk beschouwde, vloog in 1946 naar Amerika en slaagde erin aldaar de fondsen te vinden voor de oprichting van de Socia listische partij van de Italiaanse arbeiders. Spoedig won deze partij aan leden, zodat de Saragatianen bij de algemene verkiezingen op 18 April 1943 33 zetels in de Tweede Kamer behaalden, terwijl de oorspronkelijke socialistische partij, de candidatenlijsten met de communisten in een volksfront verenigd, door deze laaste zo goed als geabsorbeerd is Dit beviel aan vele Nennianen niet en nog minder aan de socia listen, die buiten partijverband leefden, zoals Romita en zijn vriendengroep, terwijl al zeer spoedig, na de daad van Saragat, om met drie leden van zijn partij aan het christen-democratische kabinet van De Gasperi deel te nemen, ook de linkse vleugel van de Saragetianen zich in hun eigen partij niet meer op hun plaats voelden. Uit dit alles is met de jaren het verlangen geboren om alle socia listische elementen, die noch ui terst links noch uiterst rechts zijn, in een grote socialistische partij onder te brengen. Om deze pogin gen tot de unificatie door geen enkel beletsel of door van te voren ingenomen posities te ver hinderen, heeft Saragat met zijn twee partijgenoten op 2 Novem ber j.l. de drie ministerportefeuil les, in het bezit van zijn partij, aan De Gasperi ter beschikking gesteld. In het begin van Decem ber zullen Romitanen, Siloniërs en andere groepen in Florence zich in een congres verenigen om te trachten samen een partij te vormen, terwijl deze groepen nu reeds zover van het program van Saragat afstaan, dat deze laatste in Januari a.s. in Napels op zijn beurt ook een congres wenst te organiseren. Terwijl dit alles oppervlakkig de schijn heeft van een verschil en een voortdurende wrijving van meningen tussen grote broers van eenzelfde familie, ligt de crisis in de Italiaanse rangen veel dieper. Het Italiaans socialisme ziet zich voor het dilemma geplaatst de in spiratie voor zijn ideologie te ont lenen aan de beginselen van de leer van Karl Marx of deze te grondvesten op christelük-socia- listische fundamenten. Saragat heeft reeds meermalen blijk ge geven de marxistische beginselen als tekstboek voor zijn politiek vaarwel gezegd te hebben, ter wijl met Romita en Silone nog enige andere leiders van kleinere groepen aan de leer van Marx trouw wensen te blijven, zonder echter de logische gevolgen ervan, die in het communisme tot uiting komen, te willen aanvaarden. Van welk een enorm belang en gevolg deze strijd om het al of niet erkennen van het marxisme als basis voor een socialistische partij is, begrijpt men nog beter, zo men let op de politieke scho ling van het Italiaanse volk ge durende de laatste zeventig jaren. Naast de twee grote partijen van liberalen en republikeinen, tot welke de katholieken tot het be gin van deze eeuw behoorden werden de na de eerste wereld oorlog nauwelijks ontstane poli tieke schakeringen door het fas cisme weggevaagd, dat aan de kern van 't tegenwoordig kiezers corps. die van de leeftijd van 18 tot 50 jaar, geen enkele poltieke opvoeding gegeven heeft. De christen-democratische partij, die de Italiaanse katholieke partij vormt, is erin geslaagd het gros van de katholieken een politieke richting aan te wijzen, doch ook in deze partij nemen de schake ringen toe van uiterst rechts zo gaarne in Italië nog clericaal genoemd tot uiterst links, wel ke vleugel natuurlijk niet anti- clericaal is, maar het beginsel hul digt, dat aan de arbeiders in de partij de eerste en beste zorgen besteed moeten worden. Eenieder voelt aan, dat, zo er bij deze politieke gesteltenis een socialistische partij zou ontstaan, die het marxisme niet erkent en zich op christelijke sociale begin selen groepeert, een groot deel van de christen-democratische partij zelf van deze nieuw socia listische groepering deel zou kun nen uitmaken. Hiertoe zal bij de linkervleugel de drang des te gro ter zijn, zo de oppositie in de christen-democratische nartij te gen verschillende sociale hervor mingen, door de regering van De Gasperi in wetsvoorstellen be lichaamd. voortduurt. Het is im mers geen geheim, dat De Gasperi te kampen heef met deze oppo sitie, daar in zijn partij de in vloeden van rijk en arm. werk gever en werknemer juist bij deze voorgenomen sociale hervormin gen, niet zelden met elkander in botsing komen. Slaagt De Gasperi erin de hervormingen tijdig met bewaring van de eenheid in zijn partij door te voeren, dan kan men een groep van de Italiaanse socialisten in beperkte partijtjes voorzien, elk met een toonaan gevend parlementslid aan het hoofd, zodat dan van de socialis tische idee, in partijtjes verbrok keld, in het publieke leven van het land weinig invloed zal uit gaan. BOEKBESPREKING Anne-Rie Verhulst, door LAND- EN TUINBOUW MAG NIET DE DUPE WORDEN VAN LOON- EN PRIJSPOLITIEK De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft dezer dagen in een rede over het onderwerp .De agrarische bedrijfsgenoten en hun beleidstaak" gesproken over de plannen tot verhoging der lonen, welke thans door de Stichting van de Arbeid aan de regering zijn voorgelegd. Naar aanleiding van de voornemens tot loonsverhoging heeft de voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw uitdruk kelijk verklaard, „dat de land- en tuinboutv de gevolgen van deze nieuwe loon- en prijspolitiek slechts dan kan aanvaarden, in dien de verhoogde lonen worden doorberekend in de prijzen der landbouwproducten. De ioon- en prijspolitiek mag niet gevoerd worden ten koste van de ladn- en tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een bescheiden deei van het na tionale inkomen; hij is niet bereid een vermindering van dit deel te aanvaarden, en zal zich hiertoe ook niet laten dwingen", aldus de heer Louwes Gisterenmorgen om 8 uur slip te ten gevolge van gladheid op de rijksverkeersweg Utrecht Den Haag, nabij Waddinxveen, een luxe auto. De wagen, die met een snelheid van 80 km reed, sloeg over de kop. De 65-jarige A. Boutens uit Den Haag, die naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd. Hij werd met een schedelbasisfractuur opgenomen in het Sint Josephs-gasthuis te Gouda en is later in de morgen overleden. De bestuurder liep geen letsel op. Vanmiddag tegen één uur sloe gen twee paarden, gespannen voor een bestelwagen van Van Gend en Loos. op de haven in Gouda op hol, daar de voerman bij het opstappen de bok van de wagen trok. De dieren kregen de bok op hun lijf en renden ver schrikt weg. Een honderdtal meters verder ramden zij een winkelpui, schoten naar de over zijde en vernielden ook hier een winkelpui. De holle rit bleef niet zonder noodlottige gevolgen. Een 61-jarige wielrijder, de heer J Duim uit Gouda, werd door de hollende paarden gegrepen en met zijn fiets een tiental meters meegesleurd. Enige uren later is het slachtoffer in het ziekenhuis „De Wijk" aan de opgelopen ver wondingen overleden Mimi v. d. de Sleutel, werpen. Heuvel. Uitgave HaarlemAnt- Een boek, voor meisjes van 12 18 jaar, dat naast de nodige ont spanning, die gevonden wordt in de gezonde guitenstreken van een levenslustig meisje, ook de gelegen heid om over belangrijke zaken ernstig na te denken, niet onbenut laat. De schrijfster, die de psyche van het jonge meisje goed aan voelt, heeft de dochter uit het dok tersgezin Verhulst goed weten te karakteriseren, bleef bevattelijk in haar opzet en wist haar verhaal op een prettige, makkelijk leesbare wijze gestalte te geven. Een goed boek met een frisse geest. L.S. De kathedraal van de heilige Christophorus te Roermond, date rende uit 1410, werd in Maart 1945 zwaar beschadigd. Thans wordt deze fraaie kathedraal onder toezicht van Monumenten zorg gerestaureerd. De kathedraal in de steigers. Onder voorzitterschap van Jhr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden hield Maandag de algemene vereniging voor bloembollencultuur haar algemene vergadering te Haarlem. Een voorstel van het hoofdbestuur om in beginsel te be sluiten tot het houden van een gro te tentoonstelling van bolgewassen en andere sierplanten in het voor jaar van 1953 werd met 293 tegen 46 stemmen aangenomen. De ten- (Van onze weerkundige medewerker) Nadat een paar depressies gedurende het week-end vcoral boven de Noordzee ware stormen hadden veroorzaakt en flinke regenval hebben gebracht, werd het weer de laatste dagen wat rustiger. Opvallend waren vooral de temperatuursstij gingen, die zich Maandag in het warmtefront dat over ons land trok voordeden. Zo steeg de temperatuur van 06 uur te Den Helder en Leeuwarden van 59 graden en te Eelde zelfs van 39 graden. De depressie welke gisteren over de Noordzee lag bij zuid-Noorwegen, vulde zeer vlug op: in 24 uur niet minder dan 30 milibar. Vanuit het Zuiden worden we nog bedreigd door een lichte kans op regen, daar er een randstoring is ontstaan die over België trok. Volgens het K.N.M.I. zal echter de regen vooroorzaakt door deze storing het Noorden van ons land niet bereiken. Er dreigt echter al weer gevaar van de Atlantische Oceaan, waar een nieuwe depressie in onze richting nadert, die waarschijnlijk morgen zijn invloed zal doen gelden in West- Europa. Daar we de eerste dagen nog zuidelijke tot westelijke wind zullen houden zal de temperatuur overdag nog wat aan de hoge kant blijven. toonstelling zal worden gehouden op een naar het oordeel van het hoofdbestuur geschikt terrein en zal samenvallen met een aantal tentoonstellingen van een aanver want karakter in overdekte ruim ten. De expositie zal een internatio naal karakter dragen. Alle takken van de tuinbouw zullen eveneens gelegenheid krijgen tot deelneming. In een toelichting op dit voorstel zei de voorzitter de controverse te betreuren, die ontstaan is met de stichting „Keukenhof" te Lisse, het permanente tentoonstellingscentrum voor de bollenstreek, waardoor het tot nog toe onmogelijk is geweest ten aanzien van de tentoonstelling van 1953 een gecoördineerde samen werking te verkrijgen. Vervolgens werd de bestuursver kiezing behandeld. De heren J. W. A. Lefeber en J. J. Rotteveel traden periodiek af en waren niet herkies baar. In hun plaats werden geko zen de heren J- Th. Vroomen uit Lisse en A. J. van der Meer uit Noord wijk. De motie van het hoofdbestuur inzake de positie der leden van de Commissie van Bijstand van het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten werd met 283 tegen 56 stemmn aanvaard. Deze motie brengt aan de minis ter van Landbouw ter kennis, dat de leden dezer commissie door de leden van de vereniging voor bloem bollencultuur niet als vertegenwoor digers van het bloembollenbedrijf worden erkend, zodat eventuele re gelingen, in overleg met deze com missie getroffen, niet kunnen wor den beschouwd als genomen in In 1783 werd te Roermond het laatste Kartuizerklooster van ons vaderland het domus Bethlehem S. Mariae op bevel van hoger hand gesloten en opgeheven. Daar mee kwam een eind aan het vrucht bare werk, dat de Kartuizers vier eeuwen lang sinds ongeveer 1350 vanuit twintig kloosters in Ne derland hadden verricht. Zoals het in Nederland ging, ging het in bijna geheel Europa. In 1520 bezat de Orde 206 huizen, verspreid over heel Europa, uitgezonderd Rus land en de Balkanlanden. Tenge volge o.a. van de hervorming en later vooral door de Franse Revo lutie, werden vele kloosters geslo ten. Er bleven slechts enkele klei nere kloosters over, waaronder Part-Dieu in Zwitserland. Van weer een twintigtal Kartuizerkloos ters. Zou het mogelijk zijn dat te midden van het wereldse en mate. rialistische Europa weer een opbloei komt van een zuiver geestelijk-con templatief leven? Geve God het, want Europa heeft het gebeds- en boeteleven van deze monniken meer dan ooit nodig. Een geestelijk-contemplatief ge beds- en boeteleven: ja, dat is de inhoud van het Kartuizerleven. In 1084 vluchtte een Benedictijner monnik met zes gezellen met goed vinden van hun overste en bisschop naar de stilte en grootheid der ber gen in Zuid-Frankrijk. Het was een vlucht uit de wereld naar de Schep per, om aan die Schepper door boete en gebed Zijn genaden en ze geningen te vragen voor de wereld. Zo stichtte de H. Bruno zijn eerste Chartreuse. Een vlucht dus uit de wereld, maar niet om eigen leven te redden, maar om eigen leven op te offeren! Een Kartuizer zal altijd heel goed begrepen hebben het woord van St. Paulus: „Noch hij, die plant, noch hij, die begiet, betekent iets, maar God, die wasdom geeft." Natuurlijk, er zijn planters en ver zorgers van de Godsakker nodig: mensen, die actief werken, maar een Kartuizer gaat rechtstreeks naar Hem, die de wa9dom moet geven; het is de meest rechte weg. Daarom biedt een Kartuizermonnik zijn le ven rechtstreeks aan God door boete en gebed. Boete: grote soberheid in kleding, behuizing en eten. Maar vooral boete door eenzaamheid, die dag en nacht maar voortduurt in z'n cel, z'n huisje, waar hij alleen maar hoort zijn eigen stap, gebed en adem. Want de Kartuizer leeft als een kluizenaar. Een Kartuizer klooster bestaat uit aparte kleine woningen, voor iedere monnik af zonderlijk. Daar leeft, bidt en werkt hij: alleen de eenzaamheid ligt om hem heen. Alleen des nachts: dan staat hij op en opent de deur van zijn celwoning en komt dan op de gang, die naar de gemeenschappe lijke vertrekken leidt: kapel, refter en kapittelzaal, 'sNachts wordende Metten en Lauden gemeenschappe lijk gebeden. Het middagmaal wordt gemeenschappelijk, maar in stil zwijgen geb-uikt. Boete en gebed: zo is het leven van een Kartuizer monnik. „Als ge bidt, ga dan uw binnenkamer bin nen, sluit de deur en bid uw Vader in het verborgenen uw Vader, Die in het verborgen ziet, zal het u vergelden!" Ziet dat heeft Europa ook Nederland nodig. En daar om willen we proberen in ons Va derland niet twintig, maar voor lopig maar eens heel bescheiden één klooster terug te krijgen. Het is een ideaal, dat reeds lang velen heeft begeesterd, een ideaal, dat de belangstelling en instemming heeft van het hoogste geestelijk gezag in ons land. Daartoe is reeds een ge heel Nederlands convent gevormd in het Kartuizerklooster te Calci Pisa in Italië. Daartoe is ook in Nederland een stichting gevormd, genaamd „Dionysus de Kartuizer", welke ten doel heeft de terugkeer te bevorderen. Deze stichting zet zich plaatselijk voort in aanbeve- lings. en werkcomité's. Zo zijn we ook hier in Zwolle gekomen deze comité's. tot In het aanbevelingscomité hebben zitting genomen: Ir. J. B. ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin van de provincie Overijsel, Mevr. de van der Schueren-Helmig, de Hoogeerw. Heer A. F. J. de Wit, deken, de Z.Eerw. Heren H. F. Wanders en J. Paumen en Pater Prior N. Simonis; mevr. Hop- penorouwersimming, mevr. van WiechenBeek. De heren: N. Alferink, J. Clement, A Craghs, Ch. ten Doeschate, Ir. J. Hanraets, G. Hendriksen, J. Minke, G. v. Pickartz, C. Schaepman, H. Steggink, G. Vocks, mr. Baron van Voorst tot Voorst, J. Vroom, J. Wach ters en H. Willemse. Het werkcomité bestaat uit de heer A. Veltman, voorzitter, mej. A. Rietveld, secr., Kapelaan A Snoeren, mr. J. van Wegen en W. Bettonvil. Dinsdag a.s. zal Jhr. Pieter van der Meer de Walcheren komen spreken. Maar daarover in een vol. gend artikel. AS. SCHRAP IK DIT'? TAFELTENNIS Stand van de competitie le klas West Heren: 1. ATV 1 3 3 0 0 2. Disnie 2 3 2 0 1 9. IVA 1 3 0 12 4. DSS 1 3 0 12 2e klas West Heren: 1. HCSC 1 3 3 0 0 2. WGW 1 3 2 0 1 3. Disnie 3 3 10 2 4. IVA 2 3 0 0 3 3e klas West Heren: READY 5 HCSC 2 4 3. WGW 2 3 4 TOS 1 5 IVA 3 3 TOS 2 4 3e klas West Dames: 1. DSS 1 3 2. IVA 1 2 3. Disnie 1 3 4. DSS 2 2 4e klas Dames West: 1. HCSC 1 3 2. Disnie 2 3 3. IVA 2 3 4. WGW 1 3 5. TOS 1 2 4e klas Heren Oost: 1. Dito 1 4 Disnie 5 4 3. Blokker 4 4. Disnie 4 3 5. Dito 2 4 6. Dito 4 2 7. Dito 3 3 fÜ.$ cot.0PE O) S (TfieW Y-2yts)° Mid. Mflou+ioj: 'voifcoE dvei? 1950 1 Y6I?M PN iGVULDl ÓEN (IK SEN NApRNtoIKoo (GEGAAN Ot*> IPinpa'S "re- (ÓPEN MAOirPToEivi EE1PEZ? VPOOD tWNO Kindje in de wieg gestikt Te Deventer vond mevrouw H. haar baby van elf maanden ge stikt in het wiegje. Het kind, dat enige dagen geleden de handjes aan een kachel verbrand had. heeft zich vermoedelijk in de wieg omgedraaid en kon met het hoofdje in het kussen geen lucht - 1 omdat h,et dc hand jes niet kon gebruiken. overleg met het georganiseerde be drijfsleven. De begroting 1950 werd vastgesteld met een eindbedrag van f 116.145. !)K ZfUjË V(WTOON gfKe-'v Mozceeo 'N Kopjg THI50-) T1S fiUPEW MQQKjQfiy /v/AAl? "SIMPT M'N (KOpJÊ THEe Dinsdag kwam de Winkel bijeen. De heren A. Kroon J. Smit, N. Wiin en G doder nemen hun be de Woonruimtecommi B. en W. stelden v< zoek van de Bond lands Overheidspcrsoi hoging van de tijdeli slag en het verlenen a tificatie voor kennisge nemen. Aldus beslote stemmen van de her ker en De Kort tegen De gemeente-reke werd voor onderzoek gesteld van een cor staande uit alle raad uitzondering van de Evenzo geschiedde me tingen van de gemeer woning-grondbedrijf 1 dienst voor Maatschap betoon voor 1950. De kosten van vi het raadhuis, noodzak: den door het te klein de Secretarie enz. en - vulling van de inricht resp. f 16.000 en f 4.00 Van de beneden verdie pracht Secretarie gem nen worden. 'B. en W. stelden deze verbouwing enz. Van f 20.000.te ver] De heer P. Dekker zich tegen dit voorstel financiële positie van s ge ndei sassrr. anders kunnen wc meende dat een np voor Ouden van dagei belang, ja zelfs hoogs! lijk is. De secretarie is ind klein op Zaterdag. Z01 Gemeente-ontvanger niet beneden zitting ki den? Hij deelde tevens ook de heer Blaauboei 6temmen. Ook de heer R. De klaarde zich tegen he De toestand in het T Ouden van dagen is belst. Daarom zou hiel een oplossing voor gev< teii worden. Een nieu met 30 bedden zou f moeten kosten. De burgemeester hierop, dat twee zaken verbonden worden, die elkaar hebben uit te een nieuw Tehuis is bouwvolume beschikbé blijven B. en W. dilig zaak zal heus niet or baan geschoven worde Los van dit alles st; Secretarie niet meer as voldoet. Noodzakelijk iets gebeurt. Het gebc waard. De heer P. Dekker bedrag niet verantwoo De heer Brugman m steeds, wanneer er ee genomen moest wordei verbouwen van het gen er met het Tehuis vo van dagen werd geschi Dit Tehuis is nu ni orde. Als we weer een krijgen, is er waarschii kans om tot deze verboi te gaan. Nu zijn er f schikbaar. De behoefte ruimere Secretarie is dat het niet wenselijk voorstel af te stemmen De voorzitter deelde 1 delijking mee. dat er i: Correspondentie en onder motto „Damrubrie] den aan het bureau van Oplossingen van de prof 260 t.em. no. 267 kunne ingezonden tot uiterlijk Probleem No. 262 v. A. huis te Groningen. Star 8 schijven op 8, 9, 10, 12, en 27. Wit 8 schijven op 32, 34, 39, 44 en 48. Wit wint. Bjj de Probleem no. 262. Ditm een tweetal problemen kaliber ter oplossing a In het probleemstukje v: huis komt een hoogst 1 dige sleutelontknoping 1 wat de algehele al betreft, het beste beti kunnen worden met: en meerslagspel dat -altij: Probleem no. 263. Met meerslagspel hebben in bleemstukje enkele schij •dubbele rol te spelen. Ee rijke factor, die een com] tijd nog weer in waarde gen. Wieger Hoekstra is ver van het damboekw nieuwste damproblemen". Rectificatie. In probleer van Colier gelieve mep witte schijf op veld 35 te Om na I. Superieur spel van Vaessen tegen Keiler! Het is bijkans nog ge eeuw geleden dat het d: wedstrijd en clubverband gië vrijwel nog niet beoef< maartoen eenmaal d intocht van het damspel Belgenland was begonnen, hek met recht van de dar toen geen houden en ke aan. De damclubs rezen paddestoelen uit de gre vooraanstaand dagblad w een damrubriek in zijn 1 zien opgenomen, en me zich af, hoe het mogelijk een land als België, dat op vrijwel elk gebied verenigingsleven heeft, 0 spelgebied zolang geïsolei gebleven. In rubrieken schriften las men toen d ganda-oproep: Kijk na Noordergrenzen was het Holland is het al langer jaar een van de meest volksspelen. En thans t in vrijwel elke plaats een aan, zelfs in de kleinste buurtschappen en gehuch wijl men in de grote ste tallen clubs aantreft. En wij nu onze blikken eens ze Zuiderburen daar i rijk is het in vergelijking land, al van hetzelfde la pak. Daar Is het feitelijk 100 jaar vroeger beoefend, de oudste tijden af berel weer meer op een wetei lijke basis, iets wat wel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6