25-jarig Professiefeest Eerw. Zuster Elvira Kazernebouw in Alkmaar? r Het jubileum van Mr. Leesberg PAC. 2 Zaterdag 24 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Wirikeliers zijn het niet eens v__ Woningbouw zonder Rijkssteun Kerstprogramma in de bioscoop Kersttentoonstelling Sted. Museum .«y, NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. r Uitspraken in proces te Wroclaw „Opd e 1 ALKMAAR. Zeer binnen kort zal het convent der Eerw. Zusters Augustinessen in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alk maar weer een jubilaresse in zijn midden hebben. Op Zondag 15 Januari a.s. herdenkt nl. de Eerw. Zuster Elvira de dag, waarop zij vóór 25 jaren werd geprofest in het Moederhuis der Zusters, de Hippolytus-stichting te Delft. Oorspronkelijk bestemd voor de ziekenverpleging, werd zij uitgezonden naar St. Antonius- Iiove te Voorburg. Dit was ech ter maar van korte duur, want reeds na enkele maanden werd zij door de toenmalige Geeste lijk Directeur der Congregatie, de Hoogeerw. Heer Dankelman, aan gewezen tot administratrice van het St. Elisabeth-Gesticht aan de Emmastraat en vanzelfsprekend bleef zij, bij de ingebruikneming van ons mooie St. Elisabeth-Zie kenhuis, daar in gelijke functie werkzaam. Zuster Elvira kan werkelijk beschouwd worden als een voor name schakel in het bestuur van deze grote instelling, waaronder vooral begrepen het financiële beheer. Lang niet iedere patiënt, die het ziekenhuis betreedt of gene zen weder verlaat, komt persoon lijk met Zuster Elvira in contact, maar zeker is, dat zij veel van de patiënten weet en op haar kaartsysteem heeft vastgelegd Zij is' raadgeefster in zakelijke aangelegenheden van H.H. Dok toren, verpleegsters, Ziekenfond sen en verder voor alle zaken, die nauw met het huis zijn be trokken. Kunnen wij bijv. enigs zins beseffen, welke zorgen er verbonden zijn alleen al ge durende de voorbije distributie periode aan de voeding van de bewoners ener inrichting, die vrij regelmatig het getal van 500 be nadert of overschrijdt? Zuster Elvira is degene, die al de inko pen verzorgt en we kunnen aan- ALKMAAR. De raad stelde in zijn vergadering van 22 Dec. jl. om bericht en raad in handen van B. cn W. het verzoek van het bestuur van de afd. Alkmaar van de R.K. Middenstandsbond tot' opheffing of althans voorlopige ontheffing van de verplichting tot het sluiten van de textielzaken oP Maandagmorgen, waarom de contact-commissie voor de middenstand reeds eerder had verzocht. Aanvankelijk werd het wenselijk geacht de aangekondigde wijziging van de winkelsluitingswet af te wachten, doch daar deze nog uitbleef, verzocht de commissie al thans voor 5 December 1949 en 2 Januari 1950 ontheffing te verlenen. Hiertoe zijn B. en W. echter niet be voegd. Teneinde de middenstand tege moet te komen verklaarden B. en W. zich bereid de raad voor te stellen de bestaande verordenilyg geheel in te trekken, zulks in af wachting van de totstandkoming van een nieuwe verordening, mits de winkeliers in de textielzaken zich schriftelijk zouden verplichten op een andere halve dag, Dinsdagmid dag of -morgen, hun zaken te slui ten. Bij brief van 23 November 1949 deelde genoemde commissie echter mede. dat van de 31 winkeliers, die zij bezocht had, 7 de verplichte sluiting gesteld wensten te zien op Dinsdagmorgen en dat 24 winkeliers de sluiting wilden bepalen naar eigen keuze. Onder de laatstge noemde groep bevinden zich de grote- en de middelgrote zaken, be nevens de zaken zonder personeel. De afdelings Unie van de samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden deelde even wel bij brief van 23 Nov. 1949 mede. dat de personeels-organisa- ties zich niet kunnen verenigen met een verplichte sluiting op Dinsdag morgen, doch sluiting 0p de middag wensen. De commissie voor de strafver ordeningen meent ochter, dat zij, nu de winkeliers onderling het niet eens zijn over de keuze van de ver plichte sluitingsmorgen, welke in de plaats moet komen voor de Maan dagmorgen en de personeels-organi- saties vasthouden aan een verplichte sluiting op een middag, geen vrij heid kan vinden aan de raad voor te stellen tot intrekking van de be treffende -verordening te besluiten. Wel is het onderzoek naar een wijzi ging nog aanhangig. Op grond van deze recente voor geschiedenis menen B. en W. de raad in overweging te moeten geven voorlopig de bestaande toestand, te bestendigen. De bovengenoemde verordening maakt geen voorlopige ontheffing van de verplichting tot sluiting mo gelijk, zodat B. en W. de Raad voorstellen het verzoek van de afde ling Alkmaar van de R.K. Midden standsbond af te wijzen. KERSTSPEL VAN FELIX TIMMERMANS Een opvoering van het Noordhollands Toneel ALKMAAR Vrijdag 30 De cember geeft het Noord-hollands Toneel een opvoering van het mooie kerstspel van Felix Timmer mans, het bekende: ,.En waar de ster bleef stille staan". Dit spel, door Timmermans in samenwerking met Eduard Veter man naar zijn „Driekoningen-tryp- tiek" voor toneel bewerkt, geeft in wezen weer, hoe de komst van Christus op aarde door eenvoudige mensen wordt beleefd. Het speelt in de Kempen en is eigenlijk onder te verdelen in drie stukken: de Kerstnacht, zoals die door de drie typisch Kempische figuren als Pitje Vogel, Suskewiet de herder en Sehrobberbeek de bedelaar wordt beleefd. In het tweede deel wordt de opgang naar God van Snskewiet getekend en in het laat ste deel het Wonder van de Moe der Gods, die zich over de zwart geworden ziel van Pitje Vogel ontfermt. Het spel, dat Dinsdag avond ook door de K.R.O. wordt uitgezonden, verdient om zijn bij zondere bekoring en om zijn een voudige, hartelijke weergave van het Kerstgebeuren ieders aandacht. nemen, dat haar adviezen bji haar Overste doorslaggevend ziin, om dat zij door en door een zaken vrouw geworden is. Voor al degenen, die haar ken nen en steeds een nauw contact met haar onderhouden, bestaat er nu eens een gelegenheid hun er kentelijkheid te betuigen voor 't vele wat zij in de afgelopen jaren deed. Men make dan ook gebruik van de receptie, die gehouden wordt on Zondag 15 Januari a.s. in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar. Voor Zuster Elvira moet het een onvergetelijke dag worden: dat verdient zii ten vole! Ab v. d. Velde wederom bokskampioen ALKMAAR. Bij de gehou den bokswedstrijden in Frascati te Amsterdam, op Dinsdag 20 Dec., om het kampioenschap van District Noorcl-Holland 1950, wist onze stadgenoot Ab v. d. Velde de titel wederom te bemachtigen. In de finale kwam hij uit tegen de bekende bokser, de Amster dammer Hofstede. Reeds direct bij het begin zette v. d. V. een fel offensief in en kreeg Hofstede zo'n vuurdoop, dat hij na 1 minuut boksen het hopeloze er van inzag en verstan dig deed de strijd op te geven. Hiermede heeft Ab v. d. Velde de titels voor 1949 en 1950 in z'n bezit. Een maand geleden startte hij ook in de Alkmaarse Singelloop. Daar behaalde hij de 2e prijs mee. Hij liet vele intensief getrainde knapen achter zich. ONZE AGENDA STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling prenten uit eigen bezit. Tijdens de feestdagen van 25 uur. Op werkdagen ook van 10-12 u. BIOSCOPEN: Harmonie: Abott en Costell0 in Holly wood, alle leeftijden; Cine ma: Moeder was Actrice, alle leeftijden: Victoria: Avonturen van Don Juan, 14 jaar en A.B.T.: Hawaii Calls, alle leeftijden. GULDEN VLIES: Maandag 2de Kerstdag: De Kome dianten met 'n Vreemd geval. DOKTERSDIENSTEN tij dens de feestdagen: Eerste Kerstdag: Dr. K. H. Kolk, Geestersingel 36, tel. 2017 en Dr. J. Pot. Kenne- merstraatweg 65, tel. 3117. Tweede Kerstdag: Dr. F. Nijman, Oudegracht 283, tel. 2384 en Dr. Westerkamp, Emmastraat 93, tel. 4357. NACHTDIENST APOTHE KEN: Eerste Kerstdag: G. Kruisinga, Koorstraat 47, Tweede Kerstdag, idem. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288. Vakantieregeling voedingsbedrijven ALKMAAR De plaatselijke Unie der organisatie's voor de werknemers in de voedings- en ge- notmiddelenbedrijven (te weten de bakkers, banketbakkers en slagers), waren Dinsdag 1.1. bijeen, ter be spreking der vacantie-regeling voor het komende seizoen. Besloten werd nader overleg te plegen met de diverse patroons organisaties, om tot een gunstiger regeling te komen. De Gemeenteraad krijgt in zijn laatste vergadering van dit jaar Dinsdag a.s. des avonds 8 uur nog een belangrijk voorstel te be handelen. Een voorstel n.l. om over te gaan tot de bouw van 96 woningen in vijf blokken van drie en vier woonlagen. Aan de toelichting van dit voor stel van B. en W., in welke toe lichting omtrent het type en de in deling van de woningen niets wordt vermeld, ontlenen wij het volgende: De schaarste aan woningen zal het onmogelijk maken de gezinnen van gedemobiliseerden anders dan door in- of samenwoning te huis vesten; in 1950 zal een aanzienlijk gedeelte van het leger, dat thans nog in Indonesië vertoeft, worden gedemobiliseerd. B. en 'W. hebben onderzocht, hoe de gezinnen der gedemobiliseerden de lasten en het leed der samenwo ning kon worden bespaard. Het schamele bouwvolume, dat Alk maar voor 1950 is toebedeeld, maakt het onmogelijk de gedemo biliseerden uit deze te bouwen woningvoorraad meer dan enkele woningen toe te wijzen. Bouw van noodwoningen achten B. en W. so ciaal noch financieel, noch bouw kundig verantwoord. Er mag echter in 1950 buiten het bouwvolume om een aantal wonin gen worden gebouwd, mits deze bouw generlei steun van het Rijk vergt. De gemeente krijgt nu waar schijnlijk toestemming tot de bouw van 96 woningen in 5 blokken van 3 en 4 woonlagen met zolderver dieping of kelder aan de Willem de Zwijgerlaan (het verlengde van de Juliana van Stolberglaan). B. en W. zullen deze woningen in de eerste plaats bestemmen voor gehuwde en terstond na hun demo bilisatie in het huwelijk tredende gedemobiliseerden. Op financiële steun van het rijk mag voor deze woningen niet worden gerekend. Bij een gemiddelde huur van f6. per week wordt een jaarlijks ex ploitatietekort van f18.538.20 ver wacht. hetgeen neerkomt op f200 per woning per jaar. De kosten van dit bouwplan wor den geraamd op f906.138.75, waar van fill.138.75 voor de grond (5340 m2 a f20, plus rente gedurende de bouwtijd) en f795.000 voor de bouwkosten. B. en W. hebben zich afgevraagd, of het wel verantwoord is, dat de gemeente een jaarlijkse bijdrage van f18.538.20 op zich neemt, doch meenden tenslotte, dat in geen ge val mag worden nagelaten een bij drage te leveren ter voorziening in de woningnood van de gedemobili seerden en eventueel andere inwo ners dezer gemeente. Aangezien geen maximale huren gelden voor woningen, gebouwd in de z.g. vrije sector, is een hogere huur dan £6.wellicht mogelijk; overigens zal een algemene huur verhoging. welke verwacht, wordt het exploitatietekort wellicht gun stig beïnvloeden. Een centrale verwarming van de woningblokken wordt nog overwo gen, waardoor de huren toch al iets verhoogd zouden moeten wor den. Plan-Zwiers Nadere inlichtingen verstrekt de voor publicatie vrijgegeven toelich ting van B. en W. niet. Wij vernamen echter, dat in de voorgevel van de blokken van 14 woningen, waarvan twee op de be gane grond, slechts twee deuren zijn ontworpen, zodat aangenomen mag worden, dat zeven gezinnen van een hoofdingang gebruik moe ten maken en dus meerdere gezin nen van één trap. die naar de bo venverdiepingen leidt, gebruik zul len moeten maken. Wij stellen ons voor, dat er daarom uit de Raad wel verzet zal komen tegen deze bouwplannen, die ontworpen zijn door Prof. Ir. H. T. Zwiers uit Haarlem. De woningen zelf bevatten een woonkamer, twee slaapkamers en zijn dus alleen geschikt voor jonge en kleine gezinnen. Zij zijp met de voorgevel geprojecteerd op het Zuid-Oosten en de woningblokken vormen een afsluiting tussen het laaggebouwde oud-Roehdale en de woonwijk Nooitgedacht aan de Zuidzijde van de Willem de Zwij gerlaan. Plan-Vos Wij vernamen voorts, dat er een aantal raadsleden, dat weinig voelt voor dit kazernebouwplan, zich in teresseert voor een soortgelijk bouwplan van de bouwondernemer A. Vos, diie hlokken van drie woon lagen heeft ontworpen, met in elk blok 12 woningen. Naar wij vernamen, worden de bouwkosten van dit plan van 96 woningen geraamd op f560.000, ter wijl dit plan nog het voordeel en cte aantrekkenjKOcid biedt, dat elke woning een eigen entree heeft, zodat niet meerdere gezinnen van eenzelfde trap gebruik behoeven te maken. De kubieke inhoud echter van de woningen van het Plan-Vos is iets minder dan die van het Plan-Zwiers; deze laatste projec teerde woningen met een kub. in houd van 240 m3; het plan-Vos wo ningen van 175 m3; daarentegen heeft het Plan-Vos ook balcons voor de bovenwoningen ontworpen, waarmee in het Plan-Zwiers geen rekening is gehouden. In dit laatste plan schijnen voorts enkele duplexwoningen te zijn op genomen, in het Plan-Vos tot dus ver nog niet; met een kleine wijzi ging zouden echter ook in dit plan duplex-woningen kunnen worden gebouwd, waardoor het nadeel van de mindere kubieke inhoud voor de toekomst niet zo zwaar weegt. De woningen van het Plan-Vos omvatten eveneens een huiskamer (van plm. 16 a 17 m2) en twee slaapkamers. Wij vernamen voorts, dat het Plan-Vos reeds enige tijd geleden aan Openbare Werken is aangebo den. Het 'lijkt ons bestudering door de Raad alleszins waard, temeer daar het exploitatietekort van het plan-Vos. Zo er al een tekort zou zijn, veel minder, zeker meer dan de helft minder zou bedragen dan het exploitatietekort van het Plan- Zwiers. Vooral daarom is het vóór en tegen van beide plannen wel het overwegen waard. „ZWARTE CRêPE DE CHINE" in 't Gulden Vlies ALKMAAR. Lesley Storm, de auteur van een der meest suc cesvolle toneelstukken „Toontje heeft een Paard getekend" leert men van een geheel andere zijde van zijn schrijverstalent kennen in „Zwarte Crêpe de Chine", dat door het Amst. Toneelgezelschap (Alb. v. Dalsum en A. Defresne) als laatste voorstelling van het Serie A Gulden Vlies abonnement a.s. Woensdagavond gegeven wordt. De hoofdrollen worden vertolkt door Loudi Niihof en Johan Schmitz. ALKMAAR. Met een overgrote belangstelling gepaard aan een enorme bloemenhulde, heeft Mr. A. J. M. Leesberg de dag herdacht, dat hij voor veertig jaar zich te Alk maar als advocaat en procureur vestigde. Nadat 's morgens in de St. Domini- cuskerk aan de Laat een H. Mis van dankbaarheid was opgedragen, vond de jubilaris al bij zijn ontbijt een verrassing van de hengelaarsvereni ging in de vorm van een chocolade vis met hengel en toebehoren. Voor al tijdens de receptie, die in de middaguren ten kantore van de heer Leesberg werd gehouden, bleek wel. welk een geziene figuur de jubilaris in alle kringen van de be volking steeds is geweest. Na de rechterlijke macht, waarbij alle le den van de Alkmaarse Rechtbank met de President, Mr. A. D. van Regteren Altrna aanwezig waren, alsmede de Officier van Justitie Mr. Meischke en de Griffier Mr. Liesker. kwamen B. en W. van Alkmaar en de heren Venneker en Woldendorp namens de R.K. raadsfractie de ju bilaris feliciteren, gevolgd door vele hoofden van dienst als de commis- ris van politie, de heer Dreeuws. de commandant van de brandweer van Maarleveld en vele anderen. Ook uit het maatschappelijk en organisatie- leven was er een grote belangstel ling. De directie van de Noorder- bank, de Visseriimaatschappij Ken- nemerland uit Katwijk, het Noord hollands Dagblad, voorts vertegen woordigers van het R.K. Koepelco- DE HEER .TOOSTEN OVERLEDEN ALKMAAR. In het St. Elisa beth-Ziekenhuis is gister na een kortstondige ziekte overleden de heer P. J. L. Joosten, in leven gé rant van het restaurant „Kinheim" en vele jaren secretaris van Alcma- ria-V.V.V. De overledene bereikte de leeftijd van 52 jaar. LOOS ALARM ALKMAAR De Alkmaarse Brandweer werd gisterenmiddag om half 6 gealarmeerd voor een uitslaande brand aan de Zuiderweg te Limmen. Onder zeer ongunstige omstandigheden van druk verkeer op dit uur en een bijna ondoor dringbare mist, reed de Brandweer, die was uitgerukt met een auto spuit, een ladderwagen en een manschappenwaigen, de plaats van de brand voorbij; een Zuiderweg is er n.l. in Limmen niet, wel een Zuiderkerkweg, maar ook daar bleek van brand geen sprake. Wat was het geval? De Brandweer- inspectie uit Haarlem had eens een proef willen nemen, binnen hoe veel tijd na het alarm de Alkmaar se Brandweer, die een overeen komst inzake hulpverlening bij brand met de gemeente Limmen heeft gesloten, daar aanwezig kan zijn. Als wij ons niet vergissen, is dit proef-alarm voor de actieve Alkmaarse brandweer schitterend verlopen; veertien minuten na het alarm was de brandweer ter plaat se. Het kon -onder de gegeven om standigheden naar onze mening j niet vlugger. mité, de Bisschoppelijke Kweek school en vele andere instellingen waren aanwezig. Namens het R. K Armbestuur werd aangeboden een luxe uitgave van de Camera Obscura; verder wa ren er vele bloemstukken en luxe dozen sigaren. Ook de geestelijkheid der stad, de Hoogeerwaarde Deken en de pas toors, gaf van haar belangstelling blijk. A.F.C.-nieuws AFC I—WW I. 2.30 uur. AFC II—KW IV, 12 uur, Westerweg! AFC IIIBergen II, 12 uur. Overdie! SVW II—AFC IV. 2.30 uur. Duinranders HIAFC VI. 12 uur Tweede Kerstdag wordt een extra dag voor R.K. AFC. Op die dag wordt de tribune in gebruik genomen. Wie had dat vier jaar terug durven hopen. De plechtige inzegening is des morgens om 11.30 uur. Om 2.30 uur gaan wii dan ons eerste aanmoedigen vanaf de tribune. De overige wedstrijden spreken voor zich. Op Tweede Kerstdag, 's mor gens te half twaalf, zal de Hoog- Eerw. Deken van Alkmaar de nieuwe tribune inwijden. Voorts vermelden wij met er kenning, dat dit grote werk in 't belang van de R.K. sport mogelijk is gemaakt door de spontane en rovalc medewerking van ver scheidene katholieke ingezetenen, die daarmede daadwerkeliik hnn belangstelling in het katholieke sportleven op een uitstekende wijze hebben geuit. Verplaatsing Rijkspolitie ALKMAAR. De wachtmeester S. Tellegen van de Verkeersgroep Alkmaar zal met ingang van 1 Ja nuari 1950 als chauffeur-ordonnans naar de staf van het district Alk maar der Rijkspolitie worden over geplaatst. Onbewoonbaarverklaring woningen ALKMAAR. De woningen aan het Baanpad no. 23, bewoond door het gezin A. W. Haller en in ei gendom toebehorende aan J. Lind te Bergen, en aan de Egelenburger- laan no. 1, onbewoond en in ei gendom toebehorende aan mevr. de wed. J. de Wit te Alkmaar, verkeren in een zeer vervallen toestand en zijn door het aan brengen van verbeteringen niet meer in bewoonde staat te brengen. De hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie van de we deropbouw en volkshuisvesting adviseert bij zijn brief van 30 Nov. 1949 tot onbewoonbaarverklaring. Burgemeester en wethouders van Alkmaar. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE STRAFKAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed Donderdagmorgen uit- sprauk tn de volgende zaken: Alb. S. uit Amsterdam, 6 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar, wegens diefstal met braak. R. K. uit Amsterdam, eveneens wegens diefstal m. braak, 4 mnd. t» Joh. J. uit Anna Pauïowna, we- Wij vernamen voorts, dat met de gens diefstal met braak, 4 mnd. gemeente Uitgeest onderhandelin gen gaande zijn over een overeen komst inzake hulpverlening bij brand, zoals ook door de gemeente Alkmaar met Oterleek en Limmen is gesloten. Voorts deelde de com mandant van de Brandweer ons mede, dat de fa- .Ooms uit A ven- wegens zedendelict. horn een belangrijke donatie aan de kas van de Brandweer heeft doen toekomen als blijk van waar dering voor het optreden van de Brandweer bij een brand in een teer-opslagplaats aan de Omval. H. G. S. uit Schagen werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek voor arrest en ter beschikking stelling van de regering. S. T„ 6 maanden voorw. met 'n proeftijd van 3 jaar en toezicht der R.K. Reclasseringsvereniging K.A.B.-hoekje ALKMAAR De bekende in signes zijn weer te verkrijgen. Het heeft wel wat lang geduurd, maar thans kunnen ze in ieder geval be steld worden bij het bestuur van de vakafdelingen. Nu er na de herop richting van onze beweging zovele jongeren zijn toegetreden, die voorheen nimmer 'n het bezit wa ren van een insigne, geloven we zeker, dat er wel animo tot aan schaffing zal zijn. De kaartavond, welke in de afge lopen week werd gehouden, viel best in de smaak. Zoals reeds meer bekend gemaakt is, gaan we voort met 'de vorming van diverse clubs, muziek, zang, ontspanning enz. Indien een lid een goed idee heeft, vindt het bij het bestuur gewillig oor. Elk goed initiatief zullen wij steunen, vrijwilligers voor! Vervolgens herinneren we nog even aan de retraite, welke gehouden wordt van 1316 Jan. a.s. Laten we zorgen met een flin ke groep te gaan. Opgave bij A. Mors, Dr. Schaqpmankade 14. Victoria theater Nieuwe avonturen van Don Juan Goed verzorgde journaals met nieuws uit binnen- en buitenland en een filmpje over het Bio- vacantieoord ter ondersteuning van de traditionele inzamelings actie vormen de inzet voor een grote film in technicolor, die de avonturen van Don Juan in een nieuwe versie weergeven. Lief hebbers van geschiedkundige ver halen, vermengd met een dosis romantiek en staaltjes van hel denmoed kunnen aan deze. span nende en vaak geestige, film hun hart ophalen. De avonturen vSn Don Juan worden meer gezocht in krasse wapenfeiten, zodat deze kost ook voor jongeren ge schikt is. A. B. T. Hawaii Calls ALKMAAR Het voorprogram ma is zeer uitgebreid. Interessant binnen- en buitenlands nieuws, een aardig tekenfilmpje, een eenacter- tje, een filmpje over dieren. Dit alles vormt tesamen met de hoofd film een luchtig programma. In Hawaii' Calls, geef4:, Bobby Breen, èen nog heel jeugdig acteur een aardig nummertje zang weg. Het verhaal is eenvoudig, kort en on schuldig en speelt op de Hawaii' eilanden. Men geniet tevens van de prachtige natuuropnamen. Cinema Americain: Moeder was actrice ALKMAAR In cinema Ame ricain draait, deze week de film van Walter Laiig: „Moeder was actrice". Het is een showfilm in aannemelijke kleuren, die, tussen de show-nummers door, een niet onsympathieke, maar hier en daar nogal sentimentele. geschiedenis verhaalt. De film is in staat de toeschouwers een avond te amu seren. Als amusementsfilm, maar dan ook alleen als zodanig, kun nen wij deze rolprent wel aanbe velen. Harmonie Theater: Abott en Costello in Hollywood ALKMAAR In Harmonie Theater vieren Abott en Costello weer triomphen-, ditmaal in de film: „In Hollywood". Dit befaam de tweetal speelt het klaar zich op te werken van kappersbedien den tot impressarió's en het is de moeite waard te aanschouwen op welke wijze zij dat weten te be reiken. Men krijgt in deze dolle geschiedenis tevens een kijk ach ter de schermen en deze zotternij is wel in staat de zorgen voor een moment te doen vergeten, 't Voor programma was eveneens goed verzorgd, want behaive nieuws uit binnen- en buitenland, waren er een tweetal aardige tekenfilms in kleuren. Al met ai een goed Kérst programma. PRENTEN UIT EIGEN BEZIT ALKMAAR Vanaf 25 Decem ber tot en met 22 Januari wordt er in het Stedelijk Museum een ten toonstelling van prenten gehouden uit de collectie van het Museum. Daarbij is getracht om naast wer ken, die uit topografisch en histo risch oogpunt van belang zijn, de bezoeker een aantrekkelijk beeld van de prentenverzameling te ge ven waartoe de mooiste en aardig ste werken bij elkaar zijn gevoegd. Van de oudste prenten, etsen, aquarellen, tekeningen in sepia en potlood, zijn de oudste die uit de zestiende eeuw w.o. een gravure van de Engel, die de reliek van het H. Bloed toont. Verder een ont werp van de oude Friese poort. De zeventiende eeuwse prenten geven een overzicht van platen van de oude Abdij van Egmond, o.a. teke ningen van Matthijs v. d. Berg en Lambert Doomer, een leerling van Rembrandt, Allard en Pieter van Everdingen. Daarbij ook een af beelding van de oude kerk van Egmond, die in zee is verdwenen. De achttiende eeuw komt met Cornells Spronk, H. de Winter, A. Tavenier en A. de Haan. Werken van J. A. Crescent en Ad. de Vis ser, alsmede die van Ouke Rond hout geven de overgang naar de f9de eeuw aan. Uit deze periode zijn er fraaie prenten van Pieter Plas, Bosboom. M. J. Stucki, stads gezichten en B. G. ten Berge. Het is een mooie aantrekkelijke verzameling, op de bekende ver zorgde wijze door de archivaris, de heer H. Wortel en zijn assistent Piket bijeengezocht. Wij komen er dezer dagen nader op terug. KON. WILHELMINAFONDS ALKMAAR. Dezer dagen is op een bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis een afd. Alkmaar opgericht van de stichting „Konin gin Wilhelminafonds", De bijeen komst stond onder leiding van de weth. Coorts, terwijl dr. Funke eu de heer P. C. Besanger, algemeen directeur van de stichting inleidin gen hielden over de kankerbestrij ding en het fonds, dat thans meer dan 2 millioen gulden bijeen heeft, hetgeen veel lijkt maar nog weinig betekent bij de enorme kosten die een efficiënte kankerbéstrijding meebrengt. Het afdelingsbestuur bestaat voor lopig uit de dames de Veije en Frielink en de heren C. W. Keijsper, mr. Driessen, F. H. Ringers, Nijhuis en mr. M. G. L. van Schouwenburg. Tot voorzitter benoemd SINT PANCRAS. In de dezer da gen gehouden vergadering van de polder is onze plaatsgenoot de heer C. Duif Sz. benoemd met algemene stemmen tot voorzitter van de pol- der Geestmerambacht. Voordien j werd deze functie vervuld door de heer Jb. Kroon. amstbioawc. BIJKANTOOR HOORN NIEUWSTRAAT 4 - TELEFOON 4892 I BIJKANTOOR ALKMAAR PIETERS TRAAT 20 TEL 2241-2242 KAPITAAL: NOMINAAL «10.000.000.. GEPLAATST t 5.400.000.. fi E5FDUCC Om 12 nacht z; indrukwi nitzendei Abdij Bi wordt oi R.K.A.F.C. BOUWT AAN EIGEN SPORTPARK ALKMAAR Reeds enige we ken geleden hebben wij gemeld, dat R.K.A.F.C. bezig was een tribune te bouwen op het clubterrein aan de Westerweg. We zijn daar nu eena een kijkje gaan nemen en wij hebben gezien dat de tribun'e bijna gereed is. Er staat een flinke houten tribune, overdekt, die aan ruim 600 bezoekers plaats biedt. A.F.C. kan met recht trots zijn op haar tribune, die in het midden 'n aantal ereplaatsen rijk. is en die gedekt is met golfplaten. Voor de ballustrade is een tegel.terras. Het geheel is een mooie aanwinst voor de vereniging, die het aantal sup porters bepaald zal doen stijgen. Aan de zuidzijde van het veld staat dé tribune; aan de noordzijde is men begonnen met de aanleg van een tegel.plaveisel, dat thans nog drie tegels breed is. Geleidelijk aan zal dat worden uitgebreid. Het A.F.C.-terrein krijgt de allure van een sportpark en wij zijn ervan overtuigd, dat, als 2de Kerstdag de v.v. V.V.W., de sympathieke Wervershover, als tegenstander van A.F.Cr" zal. fungeren, de belang stelling voor deze strijd een re cord aantal bezoekers naar de Westerweg zal lokken, daar beide ploegen respectievelijk als no. 1 en 2 op de ranglijst geclasseerd staan. A.F.C. houdt de voetbaleer van Alkmaar, in het bijzonder van katholiek Alkmaar, hoog. Daarom is de vereniging uw belangstelling ten volle waard. OPPERWACHTMEESTER H. BLEIJENDAAL MET PENSIOEN OUDORP. De Postcommandant te Oudorp, opperwachtmeester H. Bleijendaal, gaat op 1 Januari 1950 de Rijkspolitiedienst met pensioen verlaten. Op 31 December 1949, de laatste dag van zijn diensttijd, zal hij zijn postcommando aan zijn opvolger, da onlangs uit Indonesië gerepatrieerde wachtmeester le klasse E. G. Vér- weij, overdragen. LEDENVERGADERING KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ AKERSLOOT In een matig bezochte ledenvergadering van de K.V.P. afdeling Akersloot gaf de voorzitter, de heer Verduin een verslag van het Partijcongres, het grote congres van de Katholieke Volkspartij dat op 13 November j.l.' in Utrecht is gehouden. Hij wees nog eens op de grote in vloed die de partij in het Neder landse Staatkundig leven inneemt en op de consequenties die daaruit voor alle leden voortvloeien. Een beter vergaderingbezoek hoort ook bij deze consequenties. Er volgde de candidaatsstelling voor de Provinciale Staten. De vier candidaten die door de kring Zaan dam zijn aangewezen zijn: Dr. J. J. Brugman, arts te Uitgeest, F. Kleinck, opzichter van de Open bare Gemeentewerken te Zaandam, de heer Hooyschuur, administra teur te Koog a. d. Zaan en H. J. F. Roozen, tuinder te Egmond Binnen. Bij acclamatie besloot men deze candidaten te stellen. Het benoemen -van twee afge vaardigden voor het Politiek Ad vies leidde tot een mislukking. De heer P, Veldt werd benoemd tot lid van de kascontrole-commissie in plaats van de heer G. Krom. Tijdens de rondvraag stelde de heer v. Vliet voor bij het gemeen tebestuur een request in te dienen om de straatverlichting langer te laten branden. Tot slot deelde de voorzitter mede dat er plannen be staan om in Maart van het volgend jaar een grote vergadering te be leggen met een bekende spreker. "Veiling „De Graanhandel" SCHOORLDAM Bij de 22 dezer gehouden veiling bij opbod ten over staan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam van het café-restau rant „de Graanhandel" c.a. aan het Luttik Oudorp te Alkmaar kwam het perceel het hoogst in bod door L. Poorter te Alkmaar voor de som van f 19.300. De. afslag is bepaald op Donderdag 29 dezer, te 3 uur 's middags in de Graanhandel. Aanrijding NIEUWE NIEDORP. Eergister- morgen reed op de Provinciale weg, nabij het klooster, een luxe auto tegen een vrachtauto op. Rechts van de weg stond een vrachtauto gepar keerd. Daarachter naderde de vrachtwagen van Rensen, die vaart moest minderen voor een tegenlig ger. Een luxe wagen die daarachter aankwam kon, omdat zij met te grote snelheid reed en ook door de gladheid van de weg, niet vlug ge noeg vaart minderen en schoof on der de vrachtwagen. Wonder boven wonder liep dit ongeval goed af. De chauffeur liep enige snijwonden op, die door Dr. de Boer gekramd en verbonden werden. Daarna kon hij huiswaarts keren. De luxe wagen was van voren geheel ingedrukt. Geslaagd PURMEREND Aan de Ge meentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde voor het eandi- daatsexamen Economie, de heer E. Bakker alhier. Waterleiding-werken aanbesteed HEERHUGOWAARD Namens de polder Heerhugowaard heeft de Nederlandse Heidemaatschap pij aanbesteed het graven van een waterleiding met bijbehorende werken in de afdeling Amerswiel. Laagste inschrijver was de firma Jos. Mulder en Zn. te Bergen v. 27.300.Verder schreven nog in: Fa. J. Moejes, Obdam, f 28.750. Boeien en Bloeming, Andijk-W., f 29.990.;Fa. R. Wiersma, A'dam, f 37.000;P. J. Enkt, Uitgeest, f37.800; Fa. A. Kooy, A'dam, f 39.206. en Aannemersbedrijf Doevamul, Uitgeest f 29.270.—. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opgemaakt te 10 uur) NEVELIG WEER DE BILT, 24/12 Nevelig of mistig overwegend droog weer met plaatselijk enkele tijdelijke opkla ringen. In de kustprovincies zwak ke tot matige wind tussen Zuid west en Zuid, elders meest zwak ke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets kouder. Benoeming Polderbesturen te Bergen Herbenoemd tot voorzitter van de Damlanderpolder, de heer S. Bakker; Oudburgerpolder, Zuur- venspolder en Noorder Reker- en Mangelpolder de heer O. Swaan; Sluispolder de heer J. Borst; Phi- listeinse polder de heer P. Zwak- man en de Zuider-Reker- en Mid- den-Rekerpolder de heer C. Ha ringbuizen. Burgerlijke Stand DE RIJP. Overleden: Anna Maria Gerrits, wed. van C. Rui ter, 84 jaar; Joseph Beumer, 83 jr. K.V.P. WEST-BEEMSTER BEEMSTER. Dezer dagen hield de K.V.P., afd. Beemster-W. een vergadering in het vereni gingsgebouw, onder leiding van voorzitter C. van Baar. Door de heren Jac. Notebos en H. Boos werden verslagen uitge bracht over de congresdagen in Utrecht. Hierna kwam de spreker van deze avond, kapelaan Biemans, aan 't woord, met het onderwerp: „Katholicisme in Frankrijk.". Kapelaan Biemans, die enige tijd als priester in Frankrijk en wei in hofdzaak in Pariis heeft gewerkt, hield hierover een gees tige lezing en behandelde vele vragen over dit onderwerp. Voor de komende verkiezing der Prov. Staten zal men voor de indeling van candidaten overleg plegen met de buurtafdelingen De Rijp, Schermerhorn. Z.O. Beemster en Purmerend. Uit deze vergadering kwamen de volgende namen naar voren: A. J. v. d. Knaap te Purmerend en J. Th. Slot te Westwoud. Daarna werd aan de vergade ring de gelegenheid gegeven vra gen te stellen omtrent gemeente aangelegenheden. om langs deze weg de belanghebbenden een bre der inzicht te geven van datgene wat er in de gemeente en in de Raad leeft. Hiervan werd gretig gebruik gemaakt. Een en ander was zeer leerzaam en viel goed in de smaak, zodat aan het bestuur werd voorgesteld dit op een vol gende vergadering te herhalen. In de rondvraag sprak Jac. Poel zijn dank uit voor de getoonde belangsteling en verwachtte dat dit mag leiden tot een groter be zoek aan deze vergaderingen. HACHELIJK VERTROUWENS VOTUM VOOR FRANSE REGERING PARIJS, 24 Dec. (Reuter). Na een nachtelijk debat in de Franse Nationale Vergadering over de be groting heeft de vergadering een motie van vertrouwen in de rege ring met slechts 303 tegen 297 stem men aangenomen. Deze hachelijke overwinning wordt te Parijs alge meen als een aanzienlijke verzwak king van haór positie beschouwd. JAROMIR PSENICKA EEN BEDRIEGER? PRAAG. 23 Dec. (AFP). Van bijzonder goed ingelichte katholieke zijde wordt verklaard, dat dr. Jaro- mir Psenicka, die volgens eerdere berichten uit Tsjecho-Slowakije ge vlucht zou zijn en zich aan de Bei erse autoriteiten zou hebben voorge steld als rechtskundig raadsman van Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag,' en van de Amerikaanse en de Franse ambassade aldaar, aan Mgr. Beran geheel onbekend is. CANADESE AMBASSADEUR SPEELDE MOLIÈRE In het I.C.C. te Amsterdam speelde gisteravond de Canadese ambassa deur Pierre Dupuy de hoofdrol in Molières „Les precieuces ridicules" met een toneelgezelschap bestaande uit jeugdige leden van het Corps Diplomatique. De voorstelling die ten bate van het Prins Bernhard- fonds werd gegeven, werd bijge woond door H. M. de Koningin en Prins Bernhard. WROCLAW 23 Dec. (Reuter). Het militaire gerechtshof te Wroc law heeft heden vier Fransen en twee Polen schuldig bevonden aan spionnage voor de Franse inlich tingendienst. Yvonne, Bassaler, de 29-jarige vooraanstaande verzetstrijdster uit de Franse Maquis, en de 24-jarige Fransman Bukisow werden beiden tot respectievelijk 12 en 14 jaar ge vangenisstraf veroordeeld doch zul len 9 jaar hiervan moeten uitzit ten. De vijftigjarige Franse airbei- der Feldeisen, moet 8 van de 12 jaar gevangenisstraf waartoe hij veroordeeld is, ondergaan en de 44-jarige Hoofman, die verklaart de Franse nationaliteit te bezitten, werd tot 11 jaar veroordeeld, waarvan hij 7 moet ondergaan. De 26-jarige Pool Jan Kubisiak kreeg 20 jaar, waarvan hij 9 jaar moet uitzitten en de mijningenieur Hild, kreeg 6 jaar. 1 „De nee- Mij: Mijl Gij. Ik hi voortgebt der het deze geh woorden Introïtus Nachtmis, der Abt, naat, onj een grote Kerstmis (Van een Even buit je Ileeswiji dennenbos dij. Als wi tekenen zie met de kerl de heldere i is in diepe het is vo een Abdij K ven nog ev< rondwandel! dacht verzot Wellicht c gesprek dat uren geledei van Berne. Christenen c nachtwake 1 gezamenlijk gaan vieret heeft zich al althans in kunnen ham bii de Vcrrü nog veel zint Nauwelijks ste slag van storven of o sporen dat c ontwaakt oi geboorte te geven ons na Ruim kwar onder het rui de kanunniki lange koorma trekken. Diet tegenover elk in stilte het Dan zet Vadt nacht-officie nachtgebed is half uur duu turnen, elk l psalmen met lezingen met elkaar op. H Norbertijn he half uur van begeesterde 1< dige jubel. He Christus' na overwogen. 1 literatuur van de Kerk het Koning David de Kerkvader: brosius. Paus komen aan he wordt gezonge lijkp mi oerouc lodieën Wij, met deze k Kerstmis viere stelpt met ged riikir dieper kriteen hier ge le vprzonkenh gedachte bezig Het is voora' Leo die ons gedachte geeft moet onze herr „opdat we in schepsel, een n: zijn. Laten wij leggen met zijl wij, tot het ir van Christus b werken van hi Besef, o Christe en, deelachtig Goddelijke natu sel), keer dooi niet meer naar heid terug. Gei hoofd en welk lid zi.it." Het is vooral de o

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2