Nieuw Plechtige overdracht in Batavia ELD Vakbeweging Alom erkenning in de wereld van de jonge Staaf si Franse regering lijdt nederlaag in belastingstrijd I RrSMSTaStS EDmÊS VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vreugde in Batavia! Woensdag 28 December 1949 45e Jaargang No. 11754 H.V.K.: God zegene uw land en volk Gesneuveld in Indonesië Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea Nederlanders in Kopenhagen gearresteerd ss tsruM" Aus der Fünten tot levenslang veroordeeld Bidault negeerde de communisten Aero-Holland zet vliegbedrijf stop Tien Duitsers in de Rijn verdronken kroniek en Kritiek DEN TWEE rRALISCHE EN VERWISSELD? NE. 25 Dec. (Reu- te Londen zetelende ie raad zal mogelijk eten doen in een ge- Australische zaak. erom gaat of twee a de geboorte in het enhuis in de Austra- /ictoria, al dan niet ld. :enhuis schonken de son en Jenkins bei- 1 aan een dochtertje. echtpaar Morrison lochtertie aan me ns gegeven, terwijl van mevrouw Jen- >n. ïlische hooggerechts- de afgelopen week 'n twee stemmen be- Nola het meisie. gaat bii de fami- moet bliiven. Tegen ig wil het echtpaar de Britse geheime r beroep gaan en zo et zich. indien zijn aanraadt, tot koning len. LAAR MAAKTE LOTTIGE VAL NIE 27 Dec. In café mmenie werd Zater- n competitie worstel- houden tussen Achil- mie) en S.S.S. (Am- trijd heeft een nood- gehad. De 23-jarige worstelaar C. Stolp partii te "en Joosten lie buiten de matras- r hij ziin nekwervel ïadigde. Hii is Zon- het gemeente zieken- dam overleden. Isiii iICATIE de diamant maakt het volgende s ingeschrevenen bij (o£ hun erven, recht en) die op 16 April lezettingsperiode dia- oemd Rijksbureau en er het ministerie van g teruggevoerde dia hebben kenbaar ge inen doen gelden als e statuten dier stich- [enheid gesteld, zulks Tanuari 1950 ten kan- :ht 595, Amsterdam, i aldaar voor belang- ed ze er pas weer (eliefde! Weest zo het alleraardigste komt gevallen!" die door Peter al ze zachtjes. „Wat .Inderdaad, mijne aheimzinnig. „Het eigendom van de komen afrekenen? sen raadselachtige ivel bij de schout, een zalm in de HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Dracfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4382 K2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046,#(2 lijnen), K 2200' DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere medewerker) Na de tweede wereldoorlog, toen de verhouding tussen de Sovjet-Unie en het Westen er, naar velen meenden, rozig uitzag, kwam tot stand het Wereldver bond van Vakverenigingen. Dat vertegenwoordigde inderdaad de overgrote meerderheid der arbei ders. Niet aangesloten daarbij waren echter de vakorganisaties, die verenigd waren in het Inter nationaal Christelijk Vakverbond. Niet aangesloten was ook één der twee grote Amerikaanse vakcen tralen, de A.F.L. De communisti sche invloed in het Wereldverbond van Vakverenigingen was van meet af aan zeer aanzienlijk. Want niet enkel in Rusland en ziin sa tellieten, maar ook in China en in Zuid-Amerika waren de vakver enigingsleiders die in het Wereld- verbond een rol speelden óf vol bloed communisten, óf sterk onder Sovjet-invloed. Het was duidelijk minstens voor nauwkeurige en welingelichte toeschouwers, dat dit tot sterke spanningen en con flicten en uiteindelijk tot een breuk zou moeten leiden. In Italië en Frankrijk scheidden de niet- communistische arbeiders zich af van de daar te lande bestaande enige ,of zoals in Frankrijk grootste vakcentrale om een nieuwe op te richten, die vrij zou zijn van communistische overheer sing. Dit had tot gevolg, dat de Franse socialistische arbeiderslei der, Jouhaux, uittrad uit de grote Franse vakcentrale, de C.G.T Daardoor echter werd zijn positie in het Wereldverbond moeilijker en tenslotte onhoudbaar. Toen in zijn plaats een communistisch ge zind Fransman in het bestuur van het Wereld vakverbond ziin in trede deed, was dit „om" en kon dit Wereldverbond gebruikt wor den als instrument voor commu nistische actie en agitatie. Voor de democratische vakorganisaties, die nog deel uitmaakten van het Wereldverbond van Vakvereni gingen, was dit natuurlijk een on aanvaardbare toestand. Dat klem de temeer, nu de steun der vak beweging in Europa voor het wel slagen van het Marshall-plan on misbaar was, terwijl de commu nisten dit plan uit alle macht be streden. Het wereldverbond van Vakverenigingen spatte, zoals te verwachten, tenslotte te Londen dan ook uiteen. Daarmede was een onzuivere en onhoudbare toestand beëindigd en opgeklaard, maar dat betekende nog niet, dat de niet-communisti- sche, democratische arbeiders nu ook weer een internationale orga nisatie terug hadden. Het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, dat buiten het Wereldvakverbond had gestaan, bleef natuurlijk in tact. Maar niet-Katholieke en niet-Christelijke arbeiders en de arbeiders in de Angelsaksische landen, die geen christelijke of katholieke vakbeweging kenden en ook nooit gekend hebben, wil den vanzelfsprekend opnieuw een eigen internationaal verbond in het leven roepen. Om daartoe te kunnen komen riepen zij te Genève een voorbe reidende conferentie bijeen in Juni van dit jaar. Deze was van onmiddellijk belang voor alle niet-christelijke en niet-katho- lieke, democratische vakorganisa ties, dus zowel voor de niet-prin- cipieel georganiseerde arbeiders, zoals b.v. in Amerika, als voor de socialistisch georganiseerd in Europa. Het Internationaal Chris telijk Vakverbond werd uitgeno digd, waarnemers naar Genève te zenden en deed dat ook. Het bleek intussen ,dat er onder deze democratische arbeiderslei ders, overtuigde voorstanders vr, het recht op vriie organisatie, .en aantal waren, wien het vriie en zelfstandige bestaan van de Chrs- telijke Internationale de I.V.C. en de daarbij aangesloten vak- centralen dat zijn voor Neder land de K.A.B. en het C.N.V. - een doorn in het oog v Men zal zich herinneren, dat de socialis tische N.V.V.-leider, Vfw" n. op de Intern' ",oln Arbeidscon- ferentie. die dit jaar ook in Gene ve werd gehouden, onverhoeds een scherpe aanval deed met name op de Katholieke Arbeidersbewe ging in N land. die me. yr]1 zou zijn, omdat zii het kerkelnke gezag op sociaal terrein erkent. Pater Stokman heeft daarop V>en van antwoord gediend en Ver meulen s inmiddels berucht ge worden rede duidelijk weerlegd. Toch bleef de vraag: waarom deed Vermeulen die aanval en juist toen en daar, n.l. op een interna tionale conferentie zonder overleg met zijn katholieke en se collega's, terwijl de verhoudin gen tussen N.V.V.. en C.N.V. in Nederland toch van die aard waren, dat zulk een aanval daar en toen niet had kunnen en mogen worden verwacht, öommi gen meenden daaropwel een antwoord te kunnen vinden, zal veronderstelden, dat het doeling was om de christelilke katholieke vakbeweging te weren uit Londen, waar het voorberei dend werk. dat te Geneve gedaan, zou worden behandel waar men tot definitieve opr ting van een internationaal demo cratisch vakverbond wilde kom Als die bedoeling inderdaad zou hebben voorgezeten. en bedoeling moet Vermeulen wel gehad hebben heeft zii - tot het beoogde doel geleld ben. hoewel datgène. wat dels in Londen is gebeurd. b internationale christelilke weging toeh ook niet bevredigend was. EEN BELANGRIJK MOMENT In aanwezigheid van de Minister raad, de leden van de Eerste en Twee de Kamer, 't Corps Diplomatique en andere autoritei ten is vanmorgen in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de souvereiniteit over Indonesië overgedragen. Drs. (Hatta aanvaardt de overdracht namens de Verenigde Staten van Indonesië. BATAVIA, 27 Dee. (Aneta). Reeds vroeg in de morgen stond Batavia gisteren, ter gelegenheid van de grote gebeurte nis, in het teken van een feestelijke stemming. Overal werd gevlagd, in de Chinese wijk was ook de vlag van het Nationa listische China uitgehangen, naast de rood-witte kleur van de Republiek. Honderden kwamen naar de stad om van het ge beuren getuige te zijn. Er waren weinig Europeanen en de stad was rustig. De plechtigheid De plechtigheden begonnen, toen de leden van de commissie van ce remonieel en bijstand zich bij de adjudant van de H.V.K. meldden. Tientallen buitenlandse vertegen woordigers waren aanwezig toen de delegatie van de R.I.S. ten paleize arriveerde, waar reeds hoge Neder landse autoriteiten hun opwachting hadden gemaakt. Aan het hoofd van de tafel zat links de heer Lovink, rechts de sul tan van Djocja. In de zaal was een portret van Koningin Juliana opge steld. Rede H.V.K. De heer Lovink citeerde de aan hef van het Unie statuut en schets te vervolgens de geschiedenis van Nederland en Indonesië en het na tionalistisch streven en eindigde met de woorden ,,God zegene Uw land en Uw volk". Na de rede van de H.V.K. voerde de sultan van Djocja het woord. Hij tekende in korte trekken, wat zich in de afgelopen jaren had voorge daan en sprak zijn vreugde uit over behaalde resultaten. „Moge de oude banden tussen beide volken thans hersteld worden op de nieuwe grondslagen van wederzijds belang'' aldus de sultan. Ondertekening protocol Na de redevoeringen werd het protocol ondertekend en luisterde het gezelschap naar de woorden van de Koningin. Overdracht militair bestuur Met een korte indrukwekkende plechtigheid is vanochtend het mili taire bestuur van de Indonesische hoofdstad en het Federale district Batavia officieel aan de plaatselij- 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. (A.N.P.) De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 13 Maart 1949, na vermissing: Sergt. H. Steggerda, leger- nr. 251118090, afkomstig uit Leeuwarden ke Republikeinse commandant, lui tenant-kolonel Taswin, overgedra gen. Nederlandse en Republikeinse officieren stonden in de houding toen de Nederlandse kolonel B. P. de Vries en oyerste Taswin het pro tocol tekenden in aanwezigheid van de Australische Brigade-generaal C. I. Prior, waarnemer van de Ver. Naties. De Nederl. schildwachten buiten het basis-hoofdkwartier presenteerden het geweer .toen Taswin en de Vries glimlachend het gebouw verlieten. De Nederlandse wacht werd daarna door een Indo nesische vervangen. Drs. Hatta naar Zwitserland 's-GRAVENHAGE, 27 December (A.N.P.). Naar wij vernemen, zal drs. Hatta overmorgen naar Zwitserland reizen in verband met een oogonderzoek. Hij wordt ver gezeld door twee adjudanten en prof. Supomo. Thans staat niet vast of nog meer personen zullen meereizen. De Indonesische dele gatie zal Zaterdag 31 December naar Indonesië terugkeren. AARDSCHOKKEN IN |APAN 8 doden TOKIO, 27 Dec. (A.P.). In Centraal Japan, dat gisteren door een reeks aardschokken werd geteisterd, zijn de omstandigheden nog verslechterd door zware sneeuwval. Door de ruim twintig aard schokken kwamen 8 personen om het leven, terwijl honderden an deren dakloos werden. De aardschokken werden in negen prefecturen van het eiland Honshu waargenomen. BATAVIA, 27 Dec. (Aneta) Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat de laatste weken ver scheidene Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea zijn vertrok ken. De laatste verscheping had plaats op 26 December. In totaal zijn thans overgebracht een batal jon van het K.L., een klein deta chement van de genie voor de bouw van kampementen, een deta chement van de vaartuigendienst en verschillende instandhoudings diensten. De bases van de troepen zijn Hollandie, Biak, Manokwari, So- rong en Fakfak. ZII SMOKKELDEN 500 HORLOGES zau)°P®NDeA^EN' 27 Dec- gSómTvS'dT arreateerd h=$at 211 werden ge- arresteerd, hadden zii reeds 200 horloges verkocht. Dehorloges waren verboruen u norl°ges wiel van \n het reserve- waarin rl n two w Juxueuse auto. gens de NederlSnders, vol- 1 s S en W cenhaa,?sc P°,itie arriveerden n P Denemarken Spender, de Australische minis ter van buitenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat zijn land de jonge Staat zal erkennen. In een felicitatie aan Hatta zei hij, dat de nauwste samenwerking tussen Australië en de V.S.I. in de toe komst zou bestaan. De premier Menzies sloot zich hierbij aan en de laatste richtte ook een telegram tot dr. Drees. Ook Canada en Ceylon en Pa kistan zijn tot erkenning overge gaan. Pakistan treft thans maat regelen voor het uitwisselen van ambassadeurs. Engeland en Zuid- Af rika hebben eveneens de erken ning bevestigd. Gelukwensen. Verschillende regeringen heb ben hun gelukwensen aan de re gering van de Republiek en aan de Nederlandse regering aangebo den. Attlee, Bevin, en de minister van buitenlandse zaken van Zwe den stuurden boodschappen. In New Dehli werd een eenvoudige plechtigheid gehouden, waar Pan dit Nehroe het woord voerde. Trygve Lie. secretaris-generaal van de V.N.. noemde de vestiging van de V.S.I. een „historische ge beurtenis van grote betekenis voor de gehele wereld". De grote bladen in Amerika hebben veel aandacht aan het ge beuren besteed. Onder grote kop pen werd geschreven ..Welcome Indonesia", De Australische bladen wijdden speciale beschouwingen aan de POLEN WIJST FRANSE BESCHULDIGING VAN DE HAND LONDEN, 27 Dec. (Reuter) Radio-Warschau meldt, dat Polen de Franse, beschuldiging in een on langs gestuurde nota, dat Polen de Frans-Poolse culturele overeen komst had geschonden, thans van de hand heeft gewezen. De Franse leraren, die op grond van de overeenkomst in Polen werkten en tl lans uit het land zijn gezet, waren behoorlijk behandeld, aldus de Poolse nota. De onlangs door Frankrijk uit het land ge zette Polen werden slecht behan deld en de culturele overeenkomst werd door Frankrijk geschonden, zodat de Poolse regering het recht had de represaille-maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht te, zo wordt gezegd. historie van de jonge Republiek. De Nederlandse regering heeft in een officieel communique, dat hedenochtend aan de Verenigde Naties werd aangeboden, een har telijk welkom uitgesproken aan de republiek der Ver. Staten van Indonesië en verzekerd, dat Ne derland een spoedige toelating van Indonesië als volledig lid van de organisatie der Verenigde Naties zou bevorderen SLEEPBOOT VAN NED. MARINE GEZONKEN Zoals wij gisteren meldden is de sleepboot „R.S. 21" van de Ned. Kon. Marine Vrijdag j.l. ter hoogte van Norderney aan de grond gelopen. Naar wij thans vernemen is het schip in de gol ven verdwenen en moet als ver loren worden beschouwd. De „R.S. 21" werd in 1916 gebouwd en had een standaardwaterver- plaatsing van 238 ton. Het schip was op uitreis. TELEGRAM VAN H.M. DE KONINGIN AAN PRES. SUKARNO H.M. de Koningin heeft na afloop van de plech tigheid der souvereini - teitsoverdracht het vol gende telegram aan pre sident Sukarno gezonden „Op deze aangrijpende dag, waarop Indonesië haar onafhankelijkheid heeft verworven, zend ik u, mijnheer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voor spoed van uw land en volk. Moge de Unie, wel ke thans onze beide lan den verbindt, strekken tot zegen van Nederland en Indonesië. (get.) JULIANA." Het Bijzonder Gerechtshof (e Amsterdam heeft de 40-jarige voormalige chef van de „Zentral- stelle fuer Juedische Auswande- rung", F. H. Aus der Fünten, ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Veertien dagen ge leden eiste de procureur-fiscaal de doodstraf tegen hem. Het Hof achtte bewezen verklaard, dat Aus der Fünten zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisda den. De ontruiming van Joodse wees huizen en krankzinnigengestichten worden door het Hof beschouwd als de grootste schanddaden, die de Duitsers in ons land hebben bedreven Met nadruk zei prof. Hamel: „Dat het Hof u niet de zwaarste straf heeft opgelegd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Hof van mening is, dat de opperste doorslaggevendeverantwoorde lijkheid bij de hogere machtheb bers lag". Zweden treedt uit de I.O.|. STOCKHOLM, 27 Dec. (Reu ter). De Zweedse federatie van journalisten heeft vandaag beslo ten zich uit de internationale organisatie van journalisten terug te trekken. VOORWAARDEN VOOR GEZOND BEDRIJF ONTBREKEN Naar het A.N.P. verneemt heeft het bestuur van de „Aero-Hol land" besloten zijn vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie van het bedrijf zal geleidelijk geschie den, doch vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Het bestuur van de Aero-Holland is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogenblik de voorwaarden ont breken, die onontbeerlijk zijn voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K.L.M Het grootste deel van het 60 man omvattende personeel van de „Aero-Holland" is ontslag aange zegd met een opzeggingstermijn van drie maanden. Een klein deel van het personeel zal in dienst blijven, omdat de „Aero-Holland" zijn commerciële activiteit voor lopig denkt voort te zetten. De „Aero-Holland" hoopt zijn relaties, zij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen, te kunnen blijven bedienen. Er is nog geen definitieve be slissing genomen, wat zal geschie den met de luchtvloot van de „Aero-Holland", die op het ogen blik bestaat uit 3 Dakota's, 2 Beechcrafts, 5 Cessna's, 7 Kool- hovens FK 43 en 1 Fokker S 9. De Aero-Holland werd einde 1947 "opgericht. N.V. Avio-Diepen en de Frits Diepen vliegtuigen N.V. zullen hun werk normaal voortzetten S JONGENS EN 5 MEISJES WESEL (Dsl.), 27 Dec. (A.P.) Tien jonge Duitse feestvierders. 5 jongens en 5 meisjes, zijn, naar men aanneemt, verdronken, toen een bootje op de Rijn zonk. Ze waren bij Rees met een pont de Rijn overgestoken, om in Rees- schanz te gaan dansen. Toen ze vroeg in de morgen terugkeerden, merkten ze dat de veerdienst was gestaakt. Aan de oever ontdekte men een bootie, en het hele gezelschap, dat uit 16 man bestond, ging aan boord. Halverwege kapseisde het bootje echter Een schipper en een politieagent, die op de noodkreten afkwamen, wisten een jongen en een meisie te redden. Drie andere jongens slaagden er in naar de oever te zwemmen. Later meldde zich nog een vier de jongen bij de nolitie. Hii was te uitgeput om zich dadelijk te melden. Een foto van 900 pond sterling MILAAN. 27 Dec. (Reuter). Twaalfhonderd magnesiumlampen flitsten tegelijkertijd aan om een foto te maken van de schitteren de opening van het winterseizoen van de Scala di Milano. Europa's leidende opera. De foto, die 900 pond sterling kost, werd genomen door de medewerkers van een Amerikaans tijdschrift tijdens een entr' acte in de „Bohème", opge voerd wegens Puccini's 25ste sterf dag. Niet goed begrepen (Sm.) Ook de N. Prov. Gron. Crt. heeft vlam gevat op ons artikel van verleden week Dins dag, waarin wii betoogden, dat wij op de Partijraad iets van het vertrouwen hadden gemist, dat in de Partijraad meer tot uiting had behoren te komen, vertrouwen dan van de Partijraadsleden in de leidende figuren. De Prov. Gron. Crt. spreekt nu in een hoofdarti kel in haar nummer van Vrijdag j.l. ervan, dat er op de Partijraad geen uitspraak kwam „vanwege een te sterke oppositie". Dit nu is onjuist en schreven wii ook niet. Duidelijk is komen vast te staan, dat vooral de overweging, dat men niet vooruit moest lopen op de beslissing van de Eerste Kamer, een uitspraak achterwege liet blijven. Van een sterke oppo sitie was ook in zoverre geen sprake, dat de oppositie, welke er inderdaad was, van verschillende tegenstrijdige meningen uitging. Het staat er duidelijk in ons arti kel en de N.P.G.C. haalt het er ook uit aan! Ook het vertrouwen werd niet gemist in het beleid van het kabinet, zoals onze Gro ningse collega meent, maar in de houding van de fractie, maar, zo als gezegd, op verschillende, uit eenlopende en elkaar allerminst dekkende motieven. Uit ons arti kel de conclusie trekken, zoals het Groningse blad doet, getuigt dan ook van een verkeerd begrip. En in het bijzonder de slotsom van het blad, dat uit heel deze gang van zaken wel weer blijkt, dat „een veel groter deel van ons volk in oppositie was tegen het regeringsbeleid dan de stemmen verhouding in de Kamer deed vermoeden", is onjuist en kan uit onze beschouwing niet getrokken worden. Feitelijk is slechts één stem gehoord tegen een hoofd punt van het fractie- (en in dit geval ook het regeringsbeleid). De overige „opposanten" waren juist tégen enige paragrafen in een voorgestelde resolutie, welke het regeringsbeleid afvielen, en anderen meenden, zo is allerdui delijkst uit onze verslagen en uit onze artikelen gebleken, dat het fractie-beleid op enkele punten geen „goedkeuring" kon verkrij gen, omdat het niet ver ge noeg ging. in de z.g. progres sieve richting. Wij veronderstel len, dat de N.P.G.C. déze Parti.j- raadsafgevaardigden wel niet zou willen volgen JONGEMAN POOGDE ZIJN VROEGERE VERLOOFDE TE DODEN Op Kerstavond klonken er en kele schoten op de Pelssingel te 's-Hertogen bosch. De 24-jarige v. d. H. uit Ros malen, magazijnbediende in een der Bossche kazernes, vuurde enkele schoten uit een legerpis tool in de richting van ziin vroe ger meisje, dat met haar vriend op weg was naar huis. Door het optreden van enkele voorbijgangers was de schutter, die oud-militair is, niet in staat gericht vuur af te geven. Niemand werd door de kogels geraakt. ■f®, ï;*i p PARIJS, 27 Dec. (Reuter) - De regering van Bidault heeft gis teravond een nieuwe nederlaag geleden in de „belastingstrijd", welke reeds 37 dagen aan de gang is. De financiële commissie van de Nationale Vergadering verwierp namelijk haar laatste compromisvoorstel. De minister van financiën, Mau rice Petsche, had in een nieuwe poging om de radicalen en de con servatieven, die in de coalitie ver tegenwoordigd zijn, tot elkaar te brengen, aangeboden de door hem voorgestelde belasting op voertui gen voor personen- en goederen vervoer op commerciële basis te laten vervallen en in de plaats daarvan een belasting van vijf pet. te stellen op de verkoopsprijs van banden en van 2 pet. op gasolie en de prijs van benzine onveranderd te laten inplaats van deze te ver lagen. Ook de socialistische leden van de financiële commissie, die tot dusver de regering trouw geble ven waren, stemden met liberalen en communisten tegen de banden belasting. Premier Bidaut verliet vandaag de Kamer toen de communistische vrouwelijke afgevaardigde Marie Lambert, bij de voortzetting van het begrotingsdebat, de weder- opbouwpolitiek van de regering „misdadig" noemde. Hij bleef weg tot zij was uitgesproken. Haar ty pering van de regeringspolitiek ontlokte protesten van niet-com- munistische afgevaardigden. AFP meldt nader, dat nu ook ar tikel vier van de begroting, be treffende de vergoeding van oor logsschade, met 408 tegen 187 stem men is goedgekeurd. Het hiervoor vastgestelde bedrag is 329 milliard frs. De debatten dur ennog voort en over alle omstreden punten zal in de vorm van een vertrouwens votum worden gestemd. Na de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië aan de delegatie van de regering van de Verenigde Staten van Indonesië legde de leider der Indonesische delegatie, Mohammed Hatta een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Mohammed Hatta en burgemeester mr. A. J. d'Ailly begeven zich van het paleis naar het monument.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1