Nieuwe gebouwen voor Handelsschool en Rijkslandbouwwinterschool Stormachtige ontvangst van Soekarno te Batavia Alkmaars Instituut tot bemiddeling financieringaankopen detailhandel Delicati tu Belangrijke beslissingen van de Alkmaarse Gemeenteraad Milddadigheid op Kerstmis De feestdagen naderen Fa. KL Preijer en Zoon Woensdag 28 December 1949 Amerika erkent spoedig de R.I.S. v__ J ZAKENMAN STROPPEN? Reclame Bureau „REDO" BALDER J In memoriam GENEVERS LIKEUREN WIJNEN Wijnhandel Een PAG. 2 in de gisterenavond gehouden ;emeenteraadsvergadering ont moette het voorstel tot vaststel ling van een plan voor de bouw van een nieuwe Handelsschool en van een Rijkslandbouwwinter school, zoals het in zijn geheel aan de raad was voorgelegd, aanvankelijk nogal wat tegenkan ting van de zijde der raadsleden, die unaniem geporteerd bleken te zijn vóór de bouw van een nieuwe Handelsschool doch die de urgentie van de bouw van een nieuwe Rijkslandbouwwinter school niet inzagen. Hun, in den beginne grote, bezwaren tegen de bouw van deze laatste school, grondden zij op hun vrees dat de gemeente niet in staat zou zijn de financiële consequenties van deze bouw te dragen en op hun niet overtuigd zijn van de nood zaak, de Rijkslandbouwwinter school in een nieuw .gebouw on der te brengen. Na ampele toe lichting van de gronden, waarop het voorstel was tot stand geko men, van de zijde van B. en W., kon de raad zich tenslotte, met uitzondering van de heer Hols- muller (V.V.D.) met het gehele voorstel verenigen, dat dan ook zonder hoofdelijke stemming, na een beraadslaging van drie uur, werd aanvaard. In zijn openingstoespraak wijd de de burgemeester een ernstig woord aan de, op de dag der raadsvergadering tot stand ge komen, souvereiniteitsoverdracht, waarbij hij wees op het konink lijke woord, dat deze historische gebeurtenis in een zo juist licht had geplaatst. Do raadsleden Koot (Arb.) en Goudsblom (K.V.P.) hadden be richt van verhindering gezonden. Handelsschool en Rijks landbouwwinterschool Bij de bespreking van het voor stel om te komen tot de bouw van de beide scholen, bleek het, dat het mogelijk was een bezui niging aan te brengen van 150.000 gulden in de geraamde bouw kosten. Bij deze bezuiniging zou den de bouwkosten bedragen: f 430.000.- voor de handelsschool, 200.000.-voor de rijkslandbouw winterschool en 24.000.- voor twee congièrgewoningen. De wethouder van finicancien, die in de financiële commissie had verklaard dat een bezuini ging van 15.000.- mogelijk was op de bouw van de handelsschool, had zich daarbij niet juist uitge drukt .De bezuiniging gold voor het gehele plan, inclusief de bouw van de Rijkslandbouwwinter school. Naar aanleiding van het voor stel voerden de heren Sietsma (Arb.). Venneker (K.V.P.)Hoy- tink A.R.), Holsmuller (V.V.D.) Berkhouwer (V.V.D.), Torenvlied .C.P.N.) en v. d. Borden (C.H.) in eerste instantie het woord. Men bleek ten opzichte van de handelsschool anders te staan dan ten opzichte van de rijks- landbouwwinterschool. Men was niet overtuigd van de noodzake lijkheid van overbrenging van de laatste school in een nieuw, duur gebouw, hoewel men het van be lang achtte, dat de school in Alk maar. centrale gemeente als de stad is, gehandhaafd zou blijven. Men vroeg zich af, of het gebouw waarin de school thans gehuisvest is, inderdaad ongeschikt is voor de school. Men wees erop, dat men door het stichten van een nieuwe school, het Rijk een ge schenk in de schoot wierp. Men wees op de dringender urgentie van bouw en verbetering van an- van de openbare u.l.o.-school. dere scholen, in het bijzonder Men vroeg zich in gemoede at, ol de gemeente de stichting van de school nu en in de toekomst zou kunnen financieren. Aanvaarding van het voorstel immers zou de gemeente een jaarlijkse last van f75 a ƒ80.000.- opleggen. Men vreesde, dat aanvaarding van dit voorstel verbetering van andere scholen financieel onmogelijk zou maken. Men wees op de minder goede voorbereiding van het voorstel, dat niet van alle kan ten tijdig was belicht. In de V.V.D.-fractie heerste geen eenstemmigheid. De heer Holsmuller meende tegen het voorstel te moeten stemmen, voor zover dit de landbouwwinter- school betrof; de heer Berkhou wer echter loofde het voorstel en beloofde het zijn stem, Hu wilde de scholen echter enigszins anders doen bouwen dan de maquette van het bouwplan aangaf. De lieer Torenvlied (C.P.N.) wilde de handelsschool onderbrengen in het gebouw van de u.l.o. en voor die school een nieuw gebouw op richten, althans hjj wilde de zien. De heer v. d. Borden (C.H.) pleitte voor wederinvoering van een vijfde leerjaar aan de han delsschool. B. en W. antwoorden In zijn antwoord aan de ver schillende sprekers overtuigde wethouder Bakker (Arb.) hen van de noodzakelijkheid om de landbouwwinterschool in een nieuw gebouw onder te brengen. Hij lichtte deze noodzaak uitvoe rig en overtuigend toe. Ook aan de belangen van andere scholen wordt gedacht. Er is een ur gentieprogram voor scholenbouw aanwezig. Daarop staan voor '50 o.a. de handelsschool, de u.l.o., de R.K. meisjesschool en de school voor b.l.o. In het geval van de landbouwwinterschool, zei de wethouder, zorgt het rijk voor meubilering en exploitatie, ook voor schoonhouden en verwar ming. De heer Torenvlied ant woordde hij, dat met verschui ving van de handelsschool naar het u.l.o.-gebouw de onderwijs- belangen niet gediend warén. Hierdoor zou bovendien het toe gewezen bouwvolume verspeeld worden. Wethouder Van Slingerland (K.V.P.) belichtte de financiële aspecten van het voorstel. De be groting voor 1950 kon op reële gronden sluitend worden ge maakt, terwijl de 5 procent loons verhoging erin begrepen is. Hij meende te kunnen zeggen, dat dé gemeente de financiële conse quenties van het plan aan kan en hij geloofde dit op goede gron den, die hij overtuigend naar vo ren bracht. Volgens de wethou der steunt het plan op goede basis en is het geenszins roeke loos te noemen. De voorzitter, burgemeester Wytema, bracht de moeilijkheden naar voren, die de bouwvolume regeling met zich meebrengt. Men krijgt hierbij licht de in druk van een stok achter de deur. Men moet zich echter als gemeente een toegewezen bouw volume niet laten ontgaan door te langdurige beraadslaging. Een kans moet men grijpen. Het onderzoek in deze kwestie is grondig geweest, hoewel de om standigheden dwongen, de kwes tie zelf wat haastig af te doen. De rijkssubsidie voor de handels school bedraagt 50 procent, die van de provincie 10 procent van de totale kosten. Bij de land bouwwinterschool betaalt het rijk alles behalve het gebouw, dat door de gemeente wordt beschik baar gesteld. De voorzitter wees op de on mogelijkheid van splitsing van het voorstel. Er zal gemeenschap pelijk gebruik zijn van leslokalen. Splitsing zou bovendien een am putatie betekenen van de stede- bouwkundige opzet. Daarnaast betwijfelde de burgemeester het, of het economisch verantwoord zou zijn en tevens wees hij op de psychologische bezwaren van een splitsing, waarbij het land bouwonderwijs lager werd aan geslagen dan het handelsonder wijs. De raad aanvaardt het plan Nadat de zitting enige tijd was geschorst, zette de heer Sietsma de zienswijze van zijn fractie uit een, die zich niet tegen het voor stel verzette, mits de kosten niet meer zouden bedragen dan 630.000.- voor beide scholen. De heer Venneker vroeg een beroep te doen op het rijk om steun en beloofde het voorstel zijn stem en die van zijn fractie. De heer Berkhouwer sloot zich bij de heer Sietsma aan. Ook de fractie van de heer Torenvlied verklaar de zich eens met het voorstel, nadat de fractievoorzitter nog eens gewezen had op de urgentie van de verbetering van de u.l.o. - school. De heer v. d. Borden uitte zijn vertrouwen in de toekomst van de economische school en, brak nogmaals een lans voor de invoering van de 5-jarige cursus De heer Hoytink voelde zich niet geheel bevredigd, doch voelde er geen behoefte aan een voorstel De doen tot een principe-uit spraak, waaraan hij niettemin de voorkeur zou hebben gegeven. Ook hij verklaarde zich voor het voorstel. De heer Holsmuller bleef erbij niet voor het plan te willen stemmen, voorzover het de rijkslandbouwwinterschool be trof. Wethouder Bakker wees nog eens op de moeilijke omstandig heden, die een excuus moesten zijn voor het feit dat het voorstel niet uitvoeriger en eerder was toegelicht. Het al of niet 5-jarig maken van de handelsschool wil de hij laten afhangen van beslis singen van hogerhand in het ka- Hij hoopte dat de verbetering van de u.l.o.-school in 1950 zou kun nen worden verwezenlijkt. Aan de heer Sietsma, die gevraagd had hoe hoog de totale kosten waren, antwoordde wethouder v. Slingerland dat, ten aanzien van de handelsschool, de gemeente een last van 14.620.- te dragen zou hebben, ten aanzien van de rijkslandbouwwinterschool f 14.500.-. Met deze bedragen durfde de wethouder het aan, vóór het voorstel te stemmen. De voorzitter zegde toe te zullen trachten rijkssteun te krijgen. De bestemming van het gebouw, waarin thans de landbouwwinter school gevestigd is, valt nog niet te noemen. Het gebouw verkeert echter in een zo slechte staat, dat het eerst grondig zal moeten worden geïnspecteerd, alvorens het een nieuwe bestemming krijgt. Tenslotte formuleerde de voorzitter het voorstel aldus, dat de raad besloot B. en W. een crediet te verlenen, beperkt tot een bedrag van ƒ630.000.- om te komen tot de bouw van een handelsschool en een rijksland bouwwinterschool en dat de raad besloot dit crediet te verhogen met 24.000.- voor het bouwen van 'n dubbele congièrgewoning. Dit voorstel, in deze formulering, werd, na drie uur van ernstige beraadslaging, door de raad zon der hoofdelijke stemming aan vaard. Ingekomen stukken Een brief van Gëd. Staten, waarin de ontvangst wordt be richt van een raadsbesluit tot wijziging van de algemene politie verordening in verband met ont siering der gemeente en waarin wordt medegedeeld dat Ged. Sta ten aan de minister van Binnen landse Zaken hebben verzocht, de vernietiging van enkele onder delen van dat besluit te willen bevorderen, werd voorlopig voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen zich voor, na ontvangst van bericht omtrent eventuele vernietiging, op deze aangelegen heid terug te komen. .Een verzoek van de oudercom missie van de openbare u.l.o.- school, om te willen voorkomen, dat, tengevolge van het voteren van gelden voor de bouw van de handelsschool en de rijksland bouwwinterschool, de plannen voor het verbouwen van de u.l.o- school in het gedrang komen, werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Op het verzoek van de afd. Alkmaar van de R.K. Midden standsbond om de verordening van de verplichte sluiting van textielwinkelbedrijven in te trek ken, stelden B. en W. voor af wijzend te beschikken. Na enige discussie, waarin de heren De Ja lezers, er is met het Kerstfeest wel aan aalmoezenier van Bohemen en zijn militairen gedacht. We ontvingen hartelijke, soms ontroerende bewijzen van instemming met onze actie. In de loop van de week zullen we nog wel eens een greep uit de bloemlezing nemen. Volstaan we vandaag met dit briefje: „Hierbij een kleine gift ter ere van Sint Antonius voor het vinden van mijn gouden zegelring. Ook uit dankbaarheid dat mjjn zoon na 15 maanden dienst voorgoed thuis komt. Veel succes met de bouw van het Tehuis, want ik weet dat de soldaten daar niet van buiten kunnen." We noteerden van: G.G. f 2.V f 2.Z f 1.B.L. f 1. F.D. f 1.—; „Lezers" f 1.—; J.J. f 1.—; C.V. f 2.—; v.d.B. f 2.—; K. f 2.50; H. f 10.—; F. f 1.06; J. f 1.—; N.N. f 1.—; Wed. H.P.K. f 2.50; N.N. f 10.—; fam. G.B. f 2.50; A.H.T. f 2.—; J.T. f 1.50; H.P. f 2.50; D.E.K. f 6.50; N.N. f 2.50; N.N. t.e.v. St. Antonius f 2.—; J.E. f 0.75; H. f 5.—; P.deV. f 2.50; S. f 2.50; tenV. f 5.—; B. f 5.—; N.N. f 5.—; A.D. f 1.50; G. f 1.—; v.d.L. f 1.—; S. f 1.—; V. f 1.—; N. f 5.—; Wed. G. f 2.—; B.E. f 5.—. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn WASHINGTON, 27 Dec. (AP) President Truman zal binnen 24 uur de Verenigde Staten van Indonesië diplomatiek erkennen, aldus werd door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het ministerie deelde mee, dat Amerika nog „aan zekere formali teiten moest voldoen". Waarschijnlijk houden deze ver band met Truman's afwezigheid uit de hoofdstad en vertraging die door Merle Cochran ondervonden werd op weg naar Batavia. Cochran is de Amerikaaryse gezant in Indonesië. Inmiddels heeft Amerika politie ke steun en economische hulp toege zegd aan Indonesië, in de verwach ting dat dit Zuid-Oost Azië zal steunen tegen het opdringen van het communisme. Geslaagd ALKMAAR Onze stadgenoot, de heer Th- Meijer, slaagde de vorige week voor het Staatsprac- tijddiploma Boekhouden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur): IETS MINDER ZACHT Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en in de nacht en och tend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. Zeeuw en Berkhouwer zich voor inwilliging verklaarden, werd een voorstel BerkhouwerDe Zeeuw, strekkende tot inwilliging van het verzoek, met 13 tegen 10 stemmen aangenomen. De heren Sietsma, Steenis, Klaassenbos, Woldendorp, Torenvlied, Knuis- tingh Nefen, Coerts, Bakker, Couwenhoven en Kirpenstein. Om tien over één begon de raad aan een voorstel tot de bouw van 96 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan. De dis cussie hierover duurde precies 100 minuten, waarna het voorstel, met alleen de heer Kirpenstein tegen, werd aangenomen. Nadat de raad besloten had tot onbe woonbaar verklaring van de wo ningen Baanpad 23 en Egelen- burglaan 1, kwam het voorstel aan de orde tot overname van de Alkmaarse „Overdekte". Ook hierover werd nog drie kwartier gediscusieerd. De heer Wolden dorp diende een voorstel in de onderhandelingen met de N.V. Overdekte te heropenen over de eerste schatting van de aandelen van 149.000.-. Dit voorstel werd verworpen met de heren Hoy tink, Woldendorp, De Zeeuw, Vleugel, Venneker, Van Dijk en mej. Kamphuis tegen. Met gelijke stemverhouding, 157. werd het voorstel van B. en W. tot aan koop van de aandelen voor 171.000.- aangenomen. Het was tien voor half vier, toen de heer De Zeeuw aan zijn interpellatie begon over de ver hoging van de kolenprijs. Om half vier sloot de voorzitter de vergadering met een zalig uit einde. Onze lezers zullen het hun verslaggever niet kwalijk nemen, dat hij hen op het verslag van een nachtelijke discussie tot mor gen laat wachten. Dat hoeft niet Leer zelf goede ETALAGE- en TOONBANK PRIJSKAARTEN .maken, dan verkoopt U véél meer. Leert het in 12 x 2 uurtjes en U verdient het lesgeld in goud terug. Inlichtingen: Café Haring, Oudegracht 130 telef. 3789 Groothuizen, Verdronkenoord 103, telef. 3463 (Adv.) BATAVIA, 28 Dec. (Aneta) De Indonesische bevolking heeft pre sident Sukarno een stormachtige ontvangst bereid, toen hij met het eerste vliegtuig van de „Garuda In donesian Airways" uit Djogja op Kemajoran arriveerde. Reeds uren tevoren hadden mensendrommen tot vele tienduizenden, zich in de nabij heid van het vliegveld en langs de weg, waar de president en zijn stoet langs zouden komen, gecon centreerd. De jongeren hadden een plaatsje gevonden in palen, bomen en ge- improviseerde tribunes. Even na half twaalf waren twee Dakota's met rood-witte staarten boven het vliegveld verschenen, die met ge juich door de massa werden be groet. Zij maakten een ereronde boven de stad en wierpen pamfletten uit. Om 11.42 landden de vliegtuigen. Voordat Sukarno het vliegtuig verliet werd de gewijde rood-witte vlag dezelfde, die 17 Augustus '45 bij de onafhankelijkheidsverklaring op het gebouw aan de Pegansaan Oost 56 werd gehesen door en kele militairen van de TNI uit het vliegtuig gedragen en met een jeep, welke voorafgegaan en gevolgd werd door twee motorrijders, naar het Koningsplein gebracht. Ook de kinderen van Sukarno gingen voor uit. President Sukarno, die met luid Merdeka-geroep begroet werd, in specteerde nadat het Indonesia Raya was gespeeld, een ere-compagnie van de TNI. Op het terras van het vliegveld werden Sukarno en zijn echtgenote ontvangen door een ontvangstcomi té, bestaande uit verschillende mi nisters en andere autoriteiten. Na enige tijd *n het restaurant te heb ben vertoefd vertoonde de president zich voor de ingang, waar een luid Merdeka-geroep uit tienduizenden kelen hem begroette. Gedurende de rit langs de laan van het vliegveld, beklommen enthousiasten de automobielen, die de auto van de president volgden. De stoet, die geopend werd met een politiejeep, baande zich moeizaam een weg door de duizenden juichen den. Sukarno nam staande de ova ties in ontvangst. Via de Citadelweg bereikte de stoet het Koningsplein-Noord, waar de mensenmenigte onafzien baar was. Toen de stoet voor het paleis arriveerde bleek dat de me nigte de afzetting van de touwen en politie geheel doorbroken had. Tot aan de trappen van het bor des was de menigte doorgedron gen. Nadat de Packard van de president voor het bordes was ge arriveerd en Sukarno was uitge stapt, werden hij en zijn gezin verwelkomd door het ontvangst comité, dat onder leiding stond van de minister van Binnenlandse Zaken, Anak Agung. Anak Agung sprak de volgende welkomstrede uit: „Mijnheer de pre sident, Excellentie. Namens het Ka binet van de R.I.S. en het nationale voorbereidingscomité h?et ik Uwe Excellentie welkom op het ogen blik. dat U het Paleis Koningsplein betreedt. Tezamen met het Indone sische volk smeken wij de Aller hoogste, dat U en Uw gezin bij voortduring dit paleis dat op dit moment het centrum wordt van de^ gehele R.I.S. en het middelpunt van belangstelling van de gehele wereld is moge bewonen. Van hier uit zal Uwe Excellentie in de komende tijden land en maatschappij van In donesië leiden naar geluk en voor spoed. Uw komst in Djakarta is reeds lang door het volk tegemoet gezien." Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Elisabeth, d. van C. J. Liefting en J. Th. B. Jurjus. Piet z. van R. Kuut en J. F. Meelis. Maria K. d. van M. Bult en M. Louter. Maureen J. d. van Th. M. Hoogeboom en A. A. A. M. van Puijfelik. Maria P. A. d .van P. Schuit en A. C. Zutt. Agatha Th. d. van A. J. J. Pater en L. A, van Veen. Gehuwd: Johannes van der Mo len en Geertruida J. Vos. Overleden: Ariaantje Ootjers, 81 jr.; Elizabeth Peek oud 63 jaar. De besturen van de gezamenlijke middenstandsorganisaties hebben het gewenst geacht de werking van het Instituut tot bemiddeling bij de financiering van aankopen in de detailhandel, welk instituut in de onlangs gehouden raadsvergadering door het Alkmaarse gemeentebestuur als borg bij de leningen van de Gemeentelijke Volkseredietbank is aanvaard, uiteen te doen zetten op een vergadering van alle daarbij belanghebbende winkeliers. Deze vergadering is Dinsdagavond in Hotel Victory gehouden, onder voorzitterschap van de heer C. W. Keijsper. De heer J. F, H. Plas, secretaris van het financieringsinstituut, gaf een exposé van de werking van het Instituut. j siugeii van nogernariu in net is-ct- geiijKiieia daarvan onder ogen der der onderwijsvernieuwing. De nieuwe abdij van Egmond, zoals zij nu, na de tweede bouwperiode, die onlangs met het betrekken van de rechter vleugel werd besloten, in Egmond-Binnen gelegen is. Dit, naar architect Kropholler gebouwde klooster, waarin een groot aantal paters onderdak vinden, is echter nog slechts een fragment van het grote bouwplan, dat o.m. ook een abdijkerk bevat. Er zal nog veel werk moeten verzet worden en veel financiële hulp moeten gegeven, aleer de plannen tot herstel van de eeuwen oude abdij zullen zijn verwezenlijkt. Ter inleiding Door gezamenlijk overleg van de Alkmaarse Middenstandsorga nisaties, het bestuur van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken en Burgemeester en Wethou ders van Alkmaar, laatstgenoem den als beheerders van de Ge meentelijke Volkseredietbank, is bereikt, dat op 11 November 1949 de stichtingsakte van bovenge meld instituut voor notaris mr. D. J. Roos te Alkmaar kon wor den verleden. De Stichting kan derhalve haar werkzaamheden aanvangen. Doelstelling Het doel van de Stichting is tweeledig: het beoogt zowel de belangen van de winkelier als die van zijn klanten te dienen. De Stichting maakt het de winkelier mogelijk aan de klant, die dat wenst, op afbetaling te verkopen, zonder extra bedrijfskapitaal, zonder noemenswaardig risico, zonder administratieve romp slomp. Zij maakt het de klant mogelijk bij de winkelier, aan wie hii de voorkeur geeft, op afbe taling te kopen, zonder daardoor in hoge kosten te vervallen. Immers, de Stichting beoogt ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Abonnementsvoorst, door 't Amsterdams Toneelgezel schap met: Zwarte Crêpe de Chine. BIOSCOPEN: Harmonie: Abott en Costello in Hol lywood. alle leeft,: Victoria Nieuwe avonturen van Don Juan, 14 jr.; Cinema Ame- ricain. Moeder was Ac trice, alle leeft.; A.B.T.: Hawaii Calls, alle leeft. NACHTD. APOTHEKEN: G Kruisinga, Koorstr 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90. telef. 2288 V. niet het maken van winst. Zij stelt zich borg ten behoeve van de Volkseredietbank, die het crediet verleent, waarvoor aan de klant een redelijke risico-premie in re kening wordt gebracht, 't Spreekt vanzelf, dat de Stichting zich alleen borg stelt, wanneer de in gewonnen informaties gunstig zijn. Werkingsgebied Momenteel kunnen credieten verstrekt worden aan inwoners van Alkmaar, alsmede aan hen die in Alkmaar werkzaam zijn. Het ligt in de bedoeling binnen kort ook de inwoners uit de bui tengemeenten toe te laten. De overeenkomst met de Volkseredietbank Zoals boven reeds werd opge merkt, wordt het crediet verstrekt door de Gemeentelijke Volksere dietbank, waartoe door de Stich ting een overeenkomst met deze Bank is aangegaan. Wordt het crediet toegestaan, dan ontvangt de winkelier de koopsom van de Volkseredietbank. De overeenkomst tussen de winkelier en de Stichting De winkelier, die door het be- stujir als deelnemer is toegelaten, moet in het kapitaal van de Stichting deelnemen naar gelang van de jaaromzet, welke hii door bemiddeling van de Stichting heeft verkregen. Deze kapitaaldeelname moet tenminste 2 pet. bedragen van het bedrag der vorenbedoelde omzet, doch zal niet minder kunnen be dragen dan f 50.Bij uittreden ontvangt de winkelier dit terug, tenzij onverwacht grote verliezen werden geleden. (Zie ook bij risicofonds). Aangezien die omzet van te voren niet is te bepalen, wordt voor de eerste maal in overleg met de winkelier een bedrag voor de kapitaaldeelname geschat. Na derhand wordt-dit dan herzien als de werkelijke omzet daartoe aan leiding geeft. De Stichting vergoedt rente over het bedrag van de kapitaal deelname. ^et rentepercentage staat gelijk met dat van de Rijks postspaarbank. Kosten winkelier Afgezien van de kapitaaldeel name is de winkelier terzake van zijn toetreding (éénmaal) een entreegeld van f 15.verschul digd. Als bijdrage in de admini stratiekosten staat hij aan de Stichting een korting toe op de door haar bemiddeling omgezette bedragen. Deze korting is voor lopig gesteld op 2 pet., doch het bestuur streeft er naar. het per centage zo spoedig en zoveel als mogelijk is te verlagen. De gang van zaken De klant geeft de wens te ken nen op afbetaling te willen kopen. Er wordt dan een eenvoudig aan vraagformulier ingevuld, gedeel telijk door de winkelier en ge deeltelijk door de klant. Dit formulier kost f 1.welk bedrag door de klant moet wor den betaald en aan de Stichting ten goede komt. Voor de klant wiens aanvrage wordt toegewe zen is dit echter geen extra uit gave, want deze gulden wordt in mindering gebracht op de in reke ning te brengen administratie kosten. Het formulier wordt ingediend bij de secretaris der Stichting. Deze doet met het bestuur dan de rest, d.w.z. neemt informaties en regelt de zaak administratief met de klant. Wordt het crediet toe gewezen en is verder alles in orde, dan krijgt de winkelier be richt, dat de goederen kunnen worden afgeleverd en hii behoeft verder niets meer te doen dan een factuur in te zenden op naam van de koper, met duidelijke omschrij ving van het verkochte, prijs, merken en nummers. Binnen en kele dagen kan de winkelier dan over de koopsom beschikken. Reclame De Stichting heeft niet ten doel het kopen op afbetaling aan te moedigen, doch meent rekening te moeten houden met een be staande behoefte. Het is derhalve verboden reclame te voeren of te colporteren met deze afbetalings regeling. Wel mag de winkelier natuurlijk z'n klanten inlichtin gen verstrekken en ter kennis brengen dat hij bij het Instituut is aangesloten. Verkoop op afbetaling buiten de Stichting om Het is voor de Stichting van het grootste belang, dat een cre- dietverkrijger niet te zware lasten op zich neemt en langs verschil lende kanten op afbetaling koopt. De Stichting verlangt derhalve van haar deelnemers, dat zij niet zelf meer op afbetaling verkopen dan wel bemiddelen bij afbeta lingsmagazijnen of zegelkassen, tenzij in overleg met het bestuur. Het bestuur is er van overtuigd dat verwijzing van bona fide klan ten naar de financieringsregeling zonder bezwaar kan plaats vin den, aangezien de voorwaarden de toets van vergelijking zeer goed kunnen doorstaan. Risico voor de deelnemer Tegenover het risico, dat de winkelier loopt bij het zelf tref fen van een afbetalingsregeling (eventueel over te dragen door betaling van een beduidende kor ting) staat het risico als deel nemer van de Stichting. Dit risico is beperkt tot het deelname-kapi taal en wordt vooraf opgevangen door een risicofonds, gevormd uit ontvangen risico-premie. Ervaring elders heeft geleerd dat dit risico fonds de eventuele stroppen ruim schoots kan opvangen. De laatste kans „Voor het Kind" ALKMAAR Ge hebt het al begrepen; dit is de laatste week van het jaar 1949. Er valt nog heel wat goed te maken. Goede voor nemens, die nog moeten worden uitgevoerd, beloften, die nog moe ten worden ingelost enOch, al les kan in orde komen. Er is nog een kans. Deze week verzendt ge uw groeten en wensen ter gele genheid van de jaarwisseling aan vrienden en verwanten in binnen- en buitenland. Gebruik hiervoor het beste van het beste. Haast u naar de stand van het Comité „Voor het Kind" in de hal van het Postkantoor en doe een royale keus uit de fraaie Nieuw jaarskaarten met opdruk „geluk kig"- of „zalig nieuwjaar". Vul gelijktijdig uw voorraad kinder zegels aan, voor nu en straks; ze blijven immers een vol jaar gel dig. En zo kunt ge veel van het ver zuimde in het voorbijgaande jaar nog „goed maken", goed maken ook voor het eenzame en misdeelde kind, dat al zo lang tevergeefs heeft geklopt aan de deur van Uw hart. Nog is er een kans, de laatste kans! Daarom: Koop kinderzegels en kaarten. Zij brengen geluk; U zelf èn de kinderen. Rijksbelastingacademie ALKMAAR. Aan de Rijksbe lastingacademie te Rotterdam slaag de voor het examen in de belas tingwetenschap de surnumerair J. W. Buisman te Alkmaar. 'n Vlinder in December ALKMAAR. 't Is een Zachte winter; zo zacht, dat een vlindertje dacht, dat de zomer in aantocht was. Het vlindertje fladderde in 'n Alkmaars stadstuintje en werd ge vangen door Janni Kuis, die 't ons liet zien in een lucifersdoosje. Eén vlinder maakt nog geen lente! KERSTNACHT BETHLEHEM Zaterdagmiddag begon de Kerstviering te Bethlehem met een halve regenboog aan de Oostelijke hemel boven het veld, waar de herders waakten in de nacht van Christus' ge boorte. De regenboog verscheen even nadat de plechtige processie naar de geboor tekerk begonnen was. Het heeft de afgelopen drie dagen in Bethlehem voortdurend geregend, maar tijdens de processie brak de zon door de wol ken. Na afloop van de plechtigheid, die door 5000 mensen werd gadegesla gen, begon het echter weer te regenen. Garde-regimenten in beeld Van de gala-uniformen der gar de-regimenten Grenadiers, J agers en Prinses-Irene-Brigade, die de laatste tijd bij officiële gelegenhe den zijn te bewonderen en die bij het publiek zeer populair zijn ge worden, heeft de uitgeverij Ten Hagen te Den Haag een serie prent briefkaarten laten maken naar ontwerp van de tekenaar F. Smits. In fraaie kleuren gedrukt, komen de stijlvolle uniformen hier goed tot hun recht terwijl men tevens een overzicht heeft van de rangen en de verschillende wapens. De kaarten komen binnenkort in de handel en zullen zeker met belang stelling ontvangen worden. ALKMAAR Vrienden K.J.M.V.- ers, een groot vriend onzer ver eniging is ons Zaterdag voor Kerst mis ontvallen. De Heer Joosten heeft die avond plotseling en on verwacht het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld. Hij was al die jaren dat de K.J.M.V. reeds bestaat onze gulle gastheer. Toen nog slechts de fundamenten van Pavil joen Kinheim waren gelegd, werd het door hem voorbestemd te zijn het tehuis van de K.J.M.V. Ons tehuis, en zijn goede Zorgen maak ten dat wij er ons steeds thuis voel den. Zijn steunende kracht, onze steun in de rug, heeft dé K.J.M.V. gemaakt tot wat zij voor de oorlog was, zijn onoverwinnelijk optimis me en sterk idealisme heeft onze vereniging door de moeilijke jaren heen geholpen, en weer doen op bloeien tot wat zij nu weer is en in de toekomst worden zal. Laten wij nu nog onze dank baarheid tonen en Hem met ver eende krachten een tehuis bereiden bij De Vader in den Hemel. Donderdagmorgen om 7 uur zal namens ons allen door onze Aal moezenier Het H. Misoffer worden opgedragen voor »ijn zielerust. Laten wij allen, K.J.M.V.-ers en ook oud-leden, daar aanwezig zijn en ons offer opdragen voor zijn zielerust en om Gods' zegen af te smeken over zijn gezin in deze grote droefheid. Gij allen wordt dus Donderdag morgen om 7 uur in de Dominicus- Kerk verwacht. Hedenavond is er vanzelfsprekend geep bijeenkomst. De Voorzitter. K.A.V. ST. DÖMINICUS ST. JOZEF. Dames denkt U aan de Kerst avond welke gehouden wordt voor de parochie's St. Dominicus en St. Jozef op Donderdagavond, 29 De cember in Hotel Victory, ingang v.d. Bosstraat. We rekenen op de komst van al onze leden. Alkmaar's kwartier in wereldomroep ALKMAAR In het kader van een Niwin-uitzending voor de mi litairen in Indonesië en West-Indië werd Maandagmiddag, 2e Kerst dag, een speciaal programma door de P.C.J. en Hilversum uitgezon den waarin naast de gebruikelijke familiegroeten een reeks klank beelden uit de verschillende pro vincies was opgenomen. Uit Alk maar werd een programma door gegeven met orgelspel uit de Gro te Kerk, klokgelui van de St. Do minicus op de Laat, opnamen van het Alkmaars kleinorkest, West- friese fratsen van Kees Stet van Aartswoud en het Victorielied door het Alkmaars mannenkoort „Or pheus", naar een bewerking door Joep Schreurs. AFSCHEID HOOFDINSP. RIJPMA ALKMAAR. Dinsdagmiddag heeft het Alkmaarse politiecorps afscheid genomen van de Hoofdin specteur van Gemeentepolitie, de heer W. C. Rijpma, die per 1 Jan. als hoofdinspecteur bij de politie te Rotterdatn is benoemd. Op dit afscheid komen wij nog uitvoeriger terug. Verhoogt de vreugde thuis door het gebruik VOORDAM 8 TEL. 3166 (Adv.) BELGRADO, 5 De Joegoslavisc] buitenlandse zak delj, heeft de „ve kingen van Joeg Westen toegejuic Kussen geleide pagne tegen de denuncieerd als l onafhankelijkheic en ons te onderw ▼oor een gezamei het parlement Het was een vt toespraken, die ti den werden en w positie van het 1 en West afgew legde er herhaali op, dat Joego-Sli mijden in het g twee de zijde var te kiezen. „Er kan geen Btaan, dat onze b Amerika, Engela: beter geworden echter geen verar afhankelijke poli Slavië". Hij gaf een o handelsovereenko go-Slayië met he afgelopen jaar af) waarvan wel de met Engeland ten millioen pond oj van 5 jaar. Joego-Slavië h< GEHEIME N BEWEGING IN WENEN, 27 Di De politie-autori' hebben exemplar een oproep aan d van Oostenrijk „i te sluiten en zich te harden". De pa; verdeeld door ee een dertigjarige gt bii de S.S., gebor Hij is de leider v neo-nazibeweging. aanleiding van eer bii een 18-jarige j der en zijn zuster machinegeweer vi gemeld is Girk ontkomen met hi beweging en de a houder van het i; In het geheel zi gelingen gearres schuldigd zullen v nazistische activ schap van een or satie en overtredin wet. HILVERS 7.00—24.00 AVR< 7.15 Gramofoonmui ting, 8.30 Nieuws, tendblad, 9.00 Wee Gramofoonmuziek, vrouw, 9.34 Gr 10.00 Morgenwijdinj foonmuziek, 10.50 V 11.00 Carillon, orge 11.45 „Van Kerstmii gen", causerie, 12. kest, 12,30 Mededelj 't spionnetje", 12. 13.00 Nieuws, 13.1! 13.45 Gramofoonmui de vrouw, 14.30 Stri; Voor de zieken, 16 programma, 16.30 Voor de jeugd, 18.0i Sportpraatje. 18.30 landse strijdkrachter kinderen, 19.05 Mur 19.45 Regeringsuit; Nieuws, 20.05 Actui Radio Philharmonisc list, 2100 „Plakboel Pianovoordracht, 22 ning", hoorspel, 23.0 Nieuws, 23.15 Sporl beeld over de KLM foonmuziek. HILVER 10,00 NCRV, 11.0( 24.00 NCRV. 7.00 Morgengebed en litt der, 7.30 Sluiting, 8. muziek, 9.00 Weerl Gramofoonmuziek, f den, 9.35 Kamerorki 10.00 Gramofoonmuz gendienst, 10.45 Ge 11.00 Voor de zieker foonmuziek, 12.00 Lunchconcert, (12.3( delingen), 12.55 Zor Nieuws en katholiel Barfiton en orgel, koor, 14.25 Gramofoi Voor de vrouw, 15.3 muziek, 15.45 Bijb Sluiting, 17.30 Voo Regeringsuitzending, foonmuziek, 18.15 „I Christelijke vakbewi rie, 18.30 Voor de j causerie, 19.40 Rad Nieuws, 20.05 Gevar ma (21.00—21.35 I tie), 22.05 Gramofoc Buitenlands overzicl mofoonmuziek, 224 denking, 23.00 Nieuv Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M.:. 12.00 Gra 12.15 Lichte muziek, 13.15, 14.00—15.00 ei foonmuziek, 17.05 Voor de kinderen, 18 muziek. 18.30 Voor 19.00 Nieuws, 19.30 19.50 Politieke causi zoekprogramma. 21 over Henriëfte Rola Gramofoonmuziek, teiten. 22.00 Nieuws, foonmuziek, 22.50 h 23.00 Gramofoonmuz 484 M.12.05 Omrc Nieuws. 13.15 Nieuw 14.45-15.00 Gramofoc Ensemble Joe Hevne Omroeporkest. 19.30 ziek. 22.00 Hoorspel, 22.15 Gramofoonmuz

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2