3 a 4000 H.A. grond aan de Dollard zijn onmiddellijk te winnen UURPMOEF Delicate positie van Joego-Slavië tussen Oost en West Japanse vliegtuigen wierpen pestvlooien uit in China de Een onomwonden verklaring RADIO programma Opinies uit mijn dagboek Milliard dollar voor bewapening W.-Europa wordt in 5 maanden besteed De Beurs Uitbreiding Kerkhovenpolder mogelijk door dijk in zee Naar wij vernemen: Kerstmis op inter nationaal terrein BELGRADO, 27 Dec. (A.P.). De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Advard Kar- delj, heeft de „verbeterde" betrek kingen van Joego-Slavië met het Westen toegejuicht en de door de Russen geleide Kominform-cam- pagne tegen de Tito-regering ge- denuncieerd als bestemd om „onze onafhankelijkheid te vernietigen en ons te onderwerpen". Hij sprak ▼oor een gezamenlijke zitting van bet parlement. Het was een van de duidelijkste toespraken, die tot nog toe gehou-' den werden en waarin de delicate positie van het land tussen Oost en West afgewogen werd. Hij legde er herhaaldelijk de nadruk op, dat Joego-Slavië het zal ver mijden in het geschil tussen de twee de zijde van een van beiden te kiezen. ..Er kan geen twijfel aan be staan, dat onze betrekkingen met Amerika, Engeland en Frankrijk beter geworden zijn. Dit brengt echter geen verandering in de on afhankelijke politiek van Joego- Slavië". Hij gaf een overzicht van de handelsovereenkomsten, die Joe- go-Slayië met het Westen in het afgelopen jaar afgesloten heeft en waarvan wel de grootste die is met Engeland ten bedrage van 100 millioen pond over een periode van 5 jaar. Joego-Slavië heeft nu handels- GEHEIME NEO-NAZI- BEWEGING IN OOSTENRIJK WENEN, 27 Dec. (Reuter). De politie-autoriteiten te Linz hebben exemplaren ontdekt van een oproep aan de jonge mannen van Oostenrijk „om zich aaneen te sluiten en zich met oefeningen te harden". De pamfletten werden verdeeld door een zekere Girk. een dertigjarige gewezen luitenant bij de S.S., geboren in Hamburg. Hij is de leider van een geheime neo-nazibeweging, ontdekt naar aanleiding van een voorval, waar bij een 18-jarige jongen zijn moe der en zijn zuster met een klein machinegeweer verwondde. Naar gemeld is Girk naar Duitsland ontkomen met het geld van de beweging en de archieven. Hij is houder van het ijzeren kruis. In het geheel zijn veertien jon gelingen gearresteerd, die be schuldigd zullen worden van neo- nazistische activiteit, lidmaat schap van een onwettige organi satie en overtreding van de wapen wet. HILVERSUM 1, 301,5 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 Slui ting. 8,30 Nieuws, 8.40 Radio och tendblad, 9.00 Weerberichten, 9.03 Gramofoonmuziek, 9.30 Voor de vrouw, 9.34 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramo foonmuziek, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Carillon, orgel en sopraan, 11.45 „Van Kerstmis tot Driekonin gen", causerie, 12.00 Musette-or- kest, 12.30 Mededelingen, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 Pianospel, 13.00 Nieuws, 13.15 Dansmuziek, 13.45 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Strijkkwartet, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gevarieerd programma, 16.30 Sluiting, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Neder landse strijdkrachten, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Muzikale causerie, 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Radio Philharmonisch orkest en so list, 2100 „Plakboek 1949", 21.45 Pianovoordracht, 22.00 „De verto ning", hoorspel, 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws, 23.15 Sport, 23.25 Klank beeld over de KLM, 23.55 Gramo foonmuziek. HILVERSUM 2, 416 M. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 - 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalen der, 7.30 Sluiting, 8.30 Gramofoon muziek. 9.00 Weerberichten, 9.03 Gramofoonmuziek, 9.30 Waterstan den, 9.35 Kamerorkest en solist, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Mor gendienst, 10.45 Gewijde muziek, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gramo foonmuziek, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, (12.3012.33 Mede delingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Barfiton en. orgel, 14.00 Vrouwen koor, 14.25 Gramofoonmuziek, 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Gramofoon muziek 15.45 Bijbellezing, 16.30 Sluiting, 17.30 Voordracht, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Gramo foonmuziek, 18.15 „De stem van de Christelijke vakbeweging", cause rie, 18.30 Voor de jeugd, muzikale causerie, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd program ma (21.00—21.35 Familiecompeti tie), 22.05 Gramofoonmuziek, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gra mofoonmuziek, 22.45 Avondover- denking, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.:. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.00—15.00 en 17.00 Gramo foonmuziek, 17.05 Nieuws, 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gramofoon muziek. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Bas eni piano, 19.50 Politieke causerie, 20.00 ver zoekprogramma. 21.00 Nlsnkbee^ over Henriëfte Roland-Holst, Gramofoonmuziek. 2145 teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramo foonmuziek. 22.50 Nieuws, 22.55— 23.00 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.05 Omroeporkest, 13A0 Nieuws. 13.15 Nieuws. 1315. 14 00 14.45-15.00 Gramofoonmuziek. 17 Fnsemhlo .Toe Hevne. 18.. ?n Omroenorkest. 19.30 Gramofoonmu ziek 22.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws, 22.15 Gramofoonmuziek (-zz.ooi. betrekkingen met 46 landen en overeenkomsten met 24. Er zijn enige moeilijkheden gerezen in de onderhandelingen met België en Zweden, maar hij meende dat „met wat goede wil beiderzijds" deze overwonnen kunnen worden Een groot deel van zijn toe spraak bevatte een aanval op de politiek van Rusland en zijn satel lietstaten en hun houding jegens Joego-Slavië. BOUWBEDRIJF AANVAARDT DE LOONSVERHOGING BAKKERS ACCOORD MITS PRIJSVERHOGING REGERINGSBROOD Tussen de samenwerkende pa troonsorganisaties en de Unic- bonden in het bouwbedrijf is vol ledige overeenstemming bereikt inzake de door de regering toe gestane loonsverhoging van 5 pet., aldus deelt de Algemene Bouw vakarbeidersbond ons mede. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkers bedrijf achten deze loonsverho ging slechts dan aanvaardbaar, indien gelijktijdig daarmee ge paard gaat een verhoging van de prijs van het zogenaamde rege ringsbrood. In verband hiermede achten zij, zo delen zij ons tenslotte mede, het noodzakelijk, dat het College van Rijksbemiddelaars in deze zijn uitspraak doet, waardoor de verantwoordelijkheid uiteraard geheel bij dit college berust. MISDAAD IN HET SPEL OF EEN ONGELUK? Maandagavond. Tweede Kerst dag, om 23.30 uur, werd op de weg Axel-Hulst nabij het Poolse Kruis een man gevonden, liggende in een plas bloed. De man had een schedelbasisfractuur en is in de nacht van Maandag op Dinsdag overleden. ZES JONGENS UIT EEN GEZIN WERDEN PRIESTER Zevende ontvangt wijding in 1950 Op de Tweede Kerstdag heeft de weleerw. pater G. Pennock C.s.s.R. in de parochiekerk van de H. Liduina aan de Schenkkade te Den Haag zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. De neomist is de zesde priesterzoon van de familie Pennock. Bij het H. Officie werd hij bij gestaan door zijn priesterbroers rector L. Pennock uit Heiloo als presbyter assistens, pater F. Pen nock C.s.s.R. als diaken en pater P. Pennock van de Salesianen van Don Bosco als sub-diaken. Pastoor J. B. M. Timp hield de feestpredi katie. In het priesterkoor had nog plaats genomen dr. J. Pennock M.S.C. De zesde priesterzoon is missio naris in Brazilië. Deze hoopt het volgend jaar met verlof in het vaderland te zijn, wanneer de ze vende zoon, fr. R. Pennock O.F.M. Cap., de H. Priesterwijding zal ontvangen. Zij hebben ook nog een zuster in het klooster, aldus de Msb. Nieuwe Zwitserse gezant in Nederland. De heer Daniël Secreten uit Lausanne is be noemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minis ter van Zwitserland in ons land. LONDEN, 28 Dec. (Reuter). Het Russische persbureau Tass meldt dat één der twaalf Japanse beklaagden, die thans voor een Sovjetrussisch militair gerechtshof te Khabarofsk, een stad aan de grens van de Sov jet-Unie en Mandsjoerije, terecht staan, heeft verklaard dat Japanse vliegtuigen in de oorlog tegen Chi na pestvlooien ten Zuiden van Sjanghai hebben uitgeworpen. Deze verklaring werd afgelegd door luitenant-generaal Riuji Kajit- suka, een Japans officier van ge zondheid en voormalig hoofd van de Geneeskundige Dienst van het in China gestationneerde Kwantoeng- leger. Hij gaf toe, dat „onmenselijk en misdadig" was gehandeld. Luitenant-generaal Kajitsuka ver klaarde verder persoonlijk de on derzoekingen van de 3,eenheid 731" die moest zoeken naar de meest verdelgende bacteriologische strijd middelen, te hebben geleid en be vorderd. Ook bevestigde hij, dat proeven waren genomen oP levende proefpersonen. „Eenheid 731" verrichtte haar werkzaamheden onder het mom van het zuiveren van 't drinkwater van het Japanse Kwantoengleger. Een andere Japanse officier van gezond heid, dr. Shunji Sato, verklaarde dat de afdeling van de Japanse mi litaire Geneeskundige Dienst, waar bij hij werkzaam was, over' een hon derdtal incubators beschikte, waar in perstvlooien werden gekweekt. ONTSLAG VAN SYRISCHE PRESIDENT NIET AANVAARD DAMASCUS, 27 Dec. (Reuter). De Syrische constituerende ver gadering heeft vandaag geweigerd het ontslag van president Hashim Atassi, dat gisteren werd inge diend, 'te aanvaarden. Men ver wachtte dat Khaled Azim. een oud-premier, hedenavond een nieuw kabinet zou vormen. WOENSDAG 28 December 1949. Nou, het is dan niet op het feest van Onnozele Kin deren qeweest, dat de souve- reiniteit van Nederland over Indonesië werd overqedraqen aan de nieuwe staat! U' weet, dat dit eerst het plan was. Het zou al te onnozel qeweest zijn en het zou ten onrechte de in druk qemaakt hebben, alsof onze bruine Unie-vrienden zo onschuldiq waren als pasqe- boren kinderen. Dat zijn ze niet. Nu had men de feestdaq van de Apostel Joannes ervoor uitqekozen, dat was natuur lijk een streek van de K.V.P. en daarom waren o.a. de staat kundige en antipaapse domi nees uit de Tweede Kamer weggebleven. Deze Sint Jan was de ziener van Patmos, die ons zijn apocalyptische visioe nen heeft nagelatenWij hopen natuurlijk, dat dit niet het qesternte zal zijn, waarin de nieuwe staat qinds qeboren zal zijn! In elk qeval zeqqen de Indonesiërs nu voortaan: d'r is nu (oftewel: de R.I.S. nu. En de Nederlandse Leeuiv mompelt maar zo wat van: D'r was ERE-KERKHOF VOOR IN INDONESIË GESNEUVELDE MILITAIREN Er zijn plannen in voorberei ding om te komen tot de stichting van een militair ere-kerkhof in Nederland. Het ligt in de bedoe ling om op dit ere-kerkhof de in Indonesië gesneuvelde militairen bij te zetten. Deze plannen ver keren in een vergevorderd sta dium en dienaangaande zijn reeds besprekingen gevoerd. WASHINGTON, 27 Dec. (Reu ter). Naar de mening van Ame rikaanse functionarissen zal rond de 1ste Februari begonnen wor den met het verzenden van Ame rikaanse wapenen en militaire uitrusting naar West-Eurona, dus ongeveer een maand later dan 't oorspronkelijke plan. Dit betekent, dat de een mil liard dollar, welke het Ameri kaanse Congres voor bewapening van de landen van het Atlantisch Pact toewees, in een periode van vijf maanden besteed moet wor den. Er is nl. bepaald, dat het niet vóór 30 Juni bestede of voor een bepaald doel bestemde geld in de Amerikaanse schatkist terugge stort zal worden. De vertraging in de levering is voor een groot deel te wijten aan de onverwacht lange onderhande lingen met de Britse regering over de voorwaarden, welke in de af zonderlijke overeenkomst van Engeland met de V.S. zouden moeten worden opgenomen. De zeven andere landen, die wapens van de V.S. zullen krif- gen. wachten nog, hangende de Brits-Amerikaanse onderhandelin gen, met de ondertekening van hun afzonderlijke overeenkomsten met de V.S. Engeland heeft, zoals bekend, met name bezwaar gemaakt tegen de bepaling, dat geen belangrnke verschepingen van militaire goe deren naar landen buiten het DE HISTORISCHE GEBEURTENIS IN DE HOOFDSTAD In aanwezigheid van de Minister raad, de leden van de Eerste en Twee de Kamer, 't Corps Diplomatique en andere autoritei ten werd in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de souvereiniteit over Indonesië overgedragen. H.M. Koningin Juliana ondertekent de acte van souvereiniteits overdracht. De directeur van de N.V. „Johannes Kerkhovenpolder", de heer E. S. Kerkhoven te Amsterdam, is van mening, dat van de Dollard onmiddellijk drie a vierduizend H.A. kunnen worden ingepolderd. Dit zou kunnen geschieden door in zee een dijk te leggen van het vasteland onder de gemeente Termunten tot een punt westelijk van Nieuweschans. Een dergelijke inpoldering zou even goed zo niet beter zijn dan die van de Zuidoostpolder in het IJselmeer en naar verhouding met veel minder kosten, met veel minder moeite en met vrijwel onmiddellijke gebruiks waarde kunnen worden uitgevoerd. De Johannes Kerkhovenpolder aangelegd op initiatief van de ge lijknamige Amsterdamse koopman en enkele vrienden, die een maat schappij oprichtten tot inpolde ring van de Dollard nadat zij van de staat 2000 ha slikken hadden gekocht, kwam in 1883 definitief gereed nadat met zeer grote moei te een dijk over de slikken was gelegd. Men beschikte niet over technische hulpmiddelen, alles moest schop voor schop en krui wagen voor kruiwagen geschieden en ..driemaal werd de dijk gedeel telijk vernield. Ontstonden andere polders door bedijking van de al leen bij zeer hoog water onderlo pende kwelders, de slikken liepen onder bij elke vloed. In 1914 waren de schulden die door de dijkdoor braken waren ontstaan door de maatschappij afgelost en sedert dien werd tot 1945 gemiddeld 7 pet. aan aandeelhouders uitgekeerd De op de rauwe slikken ge wonnen grond in de Kerkhoven polder bestaat voor een zeer groot gedeelte uit zavelgrond, die een zeer hoog rendement heeft. Volgens de heer Kerkhoven is er geen enkele reden om aan te nemen dat de nog in te polderen grond van andere of mindere kwaliteit zou zijn en hij achtte Grote gedeelten van de Dollard zijn reeds ingepolderd. Hierdoor werd Nederland grote gebieden zeer vruchtbaar land rijker. Bij hoog tij lopen de zogenaamde slikken onder water. Wanneer het water is teruggelopen, is er een hoeveelheid slib achter gebleven. Langzaam maar zeker breiden de kwelders zich op deze manier uit (voorgrond). een spoedige inpoldering van een groot gedeelte van de Dollard een nationaal belang. Indien de Dollard geheel zou worden inge polderd, zou ook de grens met Duitsland definitieve vaststelling behoeven, hetgeen zoveel tijdro vend internationaal overleg zou vorderen, dat de heer Kerkhoven een totale inpoldering niet raad zaam achtte. De technische pro blemen waarvoor men zich in de vorige eeuw gesteld zag, zouden thans echter nauwelijks nog ge wicht in de schaal leggen. In deze polder valt thans nog een unicum op het gebied van boerde- rijenbouw te aanschouwen, waar voor ook uit België en Engeland belangstelling bestaat. Naar een ontwerp van ir. N. J. Kruizinga te Rijswijk is een technisch centrum voltooid, dat rond een plein van 40 bij 30 meter een gebouwencom plex groepeert waarin kantoren, een korenbrekerij, zaaigraan-, jeep en tractorberging, een machinehal, smederij, schaftlokalen, garages en woningen voor werkmeester en «mid zijn ondergebracht. Voorts is gebouwd een korenschuur van 15 meter hoogte bij grondmaten van 55 en 30 meter, alsmede een boerderij, die in een grote recht hoek een fourageschuur, woonhuis en stallen besluit. Het geheel is met talrijke technische noviteiten uitgerust en berekend op een be drijfsvoering bij uitbreiding van de polder rnet de 800 hectaren bui tendijks land waarvoor de maat schappen het recht bezit. Verwacht wordt dat de landbouw zich ook in het Oldambt meer tot gemengde bedrijven zal ontwikkelen. Het vee zou dan worden gehouden zo wel voor het rationeel handelen t. a. v. afvalproducten als voor het verkrijgen van organische mest. H. STOEL ERKENT ACADEMISCHE GRADEN IN PHILOSOPHIE AAN KATH. UNIVERSITEIT NIJMEGEN, 27 Dec. (K.N.P.). Kardinaal Pizzardo, prefect van de Romeinse Congregatie der Seminaries en Universiteiten, heeft aan Kardinaal de Jong, als voorzitter der St. Radboudstich- ting medegedeeld, dat de acade mische graden in de philosophie, aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen behaald, door de II. Stoel als geldig worden erkend.vangen STILLE PRTTSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 27 Dec. Bij o- pening bood de Amsterdamse ef fectenbeurs een rustige aanblik en bleken de orders slechts dun ge zaaid te zijn. Ook de beroeps- handel nam vandaag slechts op beperkte schaal aan de transacties deel. zodat de meeste hoeken een verlaten aanblik toonden. De on dertoon van de markt was niet ongunstig. maar bij een dergelijke geringe drukte is het begrijpelijk, dat de prijzei) eerder een neiging tot dalen vertonen, hetgeen ook vandaag inderdaad het geval. was. De opening was vooral van Indo nesische fondsen goed prijshoudend. In de courante tabaks- en suiker waarden werd nog het meeste om gezet, rubbers lagen verlaten, doch in alle hoeken waren de uiteinde lijke verschillen zeer gering. De incourante rubbersoorten waren 'n kleinigheid beter. In koninklijke olie was al even min veel te doen na op 297 geopend te zijn. daalde het hoofdfonds zeer geleidelijk tot 295 tegen slot. U- nilevers en Philips gaven een soort gelijk verloop te zien. Hier werden nadelige verschillen van slechts een punt geconstateerd. Aandelen AKU waren op 187 kwart, een kwart pt. hoger, doch werden alleen bij opening genoteerd, hierna stond de handel in dit fonds stil. De scheepvaartmarkt bood even eens weinig stof tot bespreking. De meeste soorten lagen prijshou dend, aandelen scheepvaart unie waren een punt lager Ook de staatsfondsenmarkt lag verlaten zonder veranderingen van betekenis te tonen. De dollarlening Nederland was op 98 zeven achtste een fractie lager. Prolongatie 2 een vierde pet waarschuwt de Centrale Stichting Landbouworganisaties tegen on beraden plannen tot emigratie naar Suriname. Men stellen zich alleen in verbinding met bonafide instanties.... ligt het Noorse stoomschip „Ogna" nog steeds vast op de hoge plaat tussen Breskens en Hoofdplaat is op 82-jarige leeftijd prof. ochuffner, oud-hoogleraar in de medicijnen te Hilversum overle den vinden de Hogeschooldagen te Delft op 6 en 7 Januari a.s. hun hoogtepunt in een samenkomst in de Westerkerk. waar dr. Plesman en prof. dr. Romein het woord zullen voeren houdt de „Stichting toezicht poli tieke delinouenten" vandaag in Den Haag de openbare slotverga dering is bij de firma Jnngerius tr Jut faas een grote hijskraan gereed gekomen, die een capaciteit heeft van 2500 kg en bestemd is voor de Karei Doorman heerst in de omstreken van Lvon typhus is de Australische regering van plan de distributie van benzine op te heffen heeft Z.JJ. de Paus Mvron Tailor, de persoonlijke vertegenwoordi ger van Truman, in audiëntie ont- Noordatlantisch gebied zouden mogen plaatsvinden zonder voor afgaand overleg met de V.S. Het State Department heeft thans be sloten deze bepaling te laten ver vallen. behalve wat betreft de van Amerika ontvangen militaire uit rusting. BUITENLANDS OVERZICHT Volgens „De Telegraaf" van gistermorgen heeft de wereld dit jaar de beste Kerstdagen gevierd sinds tien jaar. Wie zich misschien over een dergelijke uitspraak ver baast, gezien het internationale wereldbeeld, dat op deze Kerstmis allerminst rooskleurig was, moge bedenken, dat voor dit blad het hoogste ideaal van een Kerstfeest bestaat in lekker eten. Want als argument voor zijn bewering, mo tiveert het blad dat er ditmaal weer een overvloed van spijs en drank was, zodat iedereen, als hij er althans geld voor had, voldoen de kon smullen. Alleen de sneeuw ontbrak, zo werd er aan toege voegd. Maar dat was dan ook voor De Telegraaf het enige gemis, dat aan dit Kerstfeest kleefde. Wie dit Hoge feest op dusdanige wijze profaneert, heeft van de christelijke Kerstboodschap al heel weinig begrepen. Overvloed van spijs en drank schept immers geen enkele waarborg voor een goed Kerstfeest en in de hut van de arme, waar van deze overdaad niets te vinden was, kan een Kerstfeest zijn gevierd, zo vol maakt gelukkig, als geen geschenk van de wereld de mens ooit kan maken. Maar ook als men aan 't Kerst feest een minder geestelijk karak ter kan toekennen, is er allerminst reden om te spreken van 't mooi ste Kerstfeest, dat we de laatste tien jaar gevierd hebben. We wijzen slechts op de bood schap van de Tsjechoslo waakse minister-president, waarin hij al len met een gewelddadige vernie tiging bedreigde, die zich niet in dienst wilden stellen van de com munistische beginselen. De bood schap eindigde met het alarmsig naal, dat „de zegevierende com munistische kerstklokken het ru moer der kapitalistische oorlogs ophitsers zullen overstemmen". Dergelijke „kerst"-boodsehap- pen hebben geen andere betekenis dan dat de Christelijke Kerstge dachte, door een kleine commu nistische minderheid met afschu welijke en onmenselijke terreur zal worden uitgeroeid, overal daar waar deze heren zich, dank zij de dreiging van de Russische bajonetten, van de macht hebben meester gemaakt. Dergelijke bood schappen betekenen voor millioe- nen Christenen in de Oost-Euro- pese landen slechts een toekomst van strijd, bloed en tranen, ter verdediging van hun heiligste en dierbaarste beginselen. Even weinig hoopvol klonken dit jaar de Kerstklokken uit het Heilige land zelf, waar orde en rust, vrede en veiligheid nog lang niet verzekerd zijn en voor de ge hele Christenheid geheiligde Êlaatsen nu in de macht zijn ge- omen van Joden en Arabieren, van wie nu juist niet op de eerste plaats eerbiediging van deze plaatsen kan worden verwacht. Het besluit tot internationale bescherming van Jeruzalem en omliggende dorpen, dat jje U.N.O. nam, verloor, zoals we hier reeds uiteenzetten, alle morele kracht door de weigering van de grote mogendheden, gewapende macht te leveren, die de' eerbiediging van het besluit zou moeten afdwingen. Geen wonder dat de Joden en Arabieren uit Transjordanië over moedig genoeg waren om op Eer ste Kerstdag duidelijk te demon streren, dat zij het besluit van de Ver. Naties aan hun laars lapten. Zonder de V.N. daarvan enige officiële mededeling te doen, heb ben zij het Joodse en Arabische deel van Palestina bezet en daar mee de Ver. Naties voor een vol dongen feit geplaatst. Maar wat erger is, de heilige christenplaat sen zijn daardoor gekomen in handen van de vijanden van de christelijke godsdienst. Wat dit in de praktijk betekent, is in de Kerstnacht reeds in Bethlehem gebleken, waar ditmaal maar heel weinig mensen de plechtigheden konden bijwonen, omdat de Trans- jordaanse bezettingsautoriteiten slechts enkele pelgrims uit Jeru zalem hadden toegelaten. Zo zouden we door kunnen gaan met het beeld van het Kerstfeest op internationaal terrein, en wii zonden daarir. al heel weinig kur- nen vinden, waardoor het ons mogelijk was, iets te begrijpen van het optimisme van „De Tele graaf". Maar wie het hoogste ide aal van de Kerstboodschap alleen kan zien in een overvloed van spiis en drank, kan dan ook al heel gauw tevreden zijn. Wie de mens echter niets anders heeft te bieden, verlaagt hem tot een redeloos dier, dat ook vol maakt gelukkig is met een warme stal en goed voer. FEUILLETON v Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 17. „Je hebt mijn hulp niet nodig," zei hij losjes, en ik was buitenge woon in mijn sas. Ik weet wel, dat ik geen geboren ruiter ben, maar ik had het er tenminste behoorlijk afgebracht. Een paar keer stapten we af en rookten een sigaret. Ik begreep, dat hij die rustpozen inlaste om mijn ongeoefende spieren wat te sparen. Na een poos reden we met een bocht op de rivier toe en lie ten de paarden door het oever zand stappen. We passeerden een smalle canyon met loodrecht op rijzende wanden en bogen toen Oostwaarts af, over een oneffen terrein. Voor ons bevonden zich een afrastering en een hek. Straight opende het hek en wij stonden op een smalle weg. „Deze weg leidt naar het huis van Buterick," zei hij. We zetten onze rit nog een mijl of twee, drie, voort. Het liep nu tegen tien uur. We kwamen aan een overdadig versierd hek, waar boven op een bord te lezen stond: Rancho Paloma. De poort was ge sloten. Straight steeg af om haar te openen en dadelijk stapte er een man uit een klein huisje. On der zijn arm hield hij een geweer. „Waar moet dat heen?" infor meerde hij. Straight bleef beleefd. „Naar mijnheer Butterick," antwoordde hij. „Zo, zo," zei de man. „Dacht je dat?" „We zijn buren," legde Straigt geduldig uit. „We hebben zaken met mijnheer Butterick te behan delen." Hij duwde de .poort open en steeg weer te paard. „Schrijf hem maar een brief," zei de man. „Is mijnheer Butterick soms erg eenzaam?" vroeg Straight min zaam. „Nee, hoezo?" „O, ik dacht zo maar. Hij ont vangt zijn buurlui zo uitnodigend met een geweer." „Hij wil niet door boerenkinkels lastig gevallen worden," zei de schildwacht. ,,'t Scheelt, dat je zelf een heer bent," antwoordde Straight. Hij wees op een draadleiding, die in het huisje uitkwam. „Is dat een telefoonlijn?" vroeg hij. „Wat gaat jou dat aan?" „Pak die telefoon op," snauwde Straight. „Zeg tegen Butterick dat mijnheer Strawn en mijnheer Straight hem wensen te spreken. Als de weerga." De man aarzelde, trok een lelijk gezicht, prikte een keer met zijn geweer in onze richting en koos toen eieren voor zijn geld. „Blijf daar staan," beval hij en ver dween in het huisje. Na een paar minuten keerde hij met een don ker gezicht terug. „De baas zegt dat jullie kunnen komen," brom de hij. „Laat je voor de volgende keer manieren aanmeten," zei Straight „Bij ons zijn we gewend anders met onze buurlui om te springen." Hij liet zijn paard een paar stap pen naar de schildwacht toe doen „En heb nooit het hart meer om met een geweer naar me te wij zen. Daar ben ik totaal niet op gesteld." „Wat kan mij dat schelen?" probeerde de man nog eens. „Dat kan jou zoveel schelen, dat ik je een volgende keer in de loop van je eigen speelgoed zal laten kijken." De kerel trok een lelijk gezicht maar deed veiligheidshalve een paar stappen opzij, toen wij voor bij reden. Ik voelde me pas weer een beet je op mijn gemak, toen we een eindje op weg waren. Straight was in gepeins vervallen. „Noe men ze zoiets bij jullie in de stad een gangster?" vroeg hij. „Hoogstens een slecht surro gaat," zei ik. „Een rare plek om zo iemand tegen het lijf te lopen," zei Straight. „Een nijlpaard in een volkstuintje zou niet minder op zijn plaats zijn." Voor ons ontrolde zich een ta fereel dat allesbehalve op een ranch leek. Het huis zelf had veel weg van een villa in Holly wood. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3