Nieuw LDT Vertegenwoordiger A.K.U. te Praag ontvoerd Ambassadeur dr. Hirschfeld overhandigt zijn geloofsbrieven aan Sukarno Unie-verband werkt reeds bij buitenlandse zaken Het Vaticaan: citadel van vrede en verzoening Amerika en nog zeven staten erkennen de R.I.S. troontje terstraat ide Zoete nscheWijn^„ EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD s Hongaarse Kardinaal thans in Rusland? Donderdag 29 December 1949 45e Jaargang No. 1 1755 Tuinbouw en industrialisatie Nederlandse gezant vroeg inlichtingen De dank van een Canadese moeder Unie moet levende werkelijkheid zijn Russisch veto tegen Indonesië? Koninklijk geschenk aan zeelieden Z.H. de Paus tot de diplomaten: Merle Cochran ambassadeur Oud Olympisch kampioen gedood Jongetje kwam onder de tram De „Sibajak" bracht 1700 jongens thuis Kard. Mindszenty in Rusland? N.-Guinea voor eind 1951 bij de R.I.S. Lot van Bidault Vrijdag beslist Drie jaar dwang arbeid voor Zweed nemkool 824, rode kool 8—11, groene ol 2371, boerekool 34—61, rode bieten 5.50—10, uien 14— 35, alicant 5060, bramley seedl. 5 pippin .644, goud- graham jubilé 5 621, jonathan 8 igeland 535, zoete S, comt. de paris du comice 7273, -25, gieser wildeman >en 410, winter- ZEN. 1500 kg. i, grove 26.20, 1500 13.20—13.30, 10.000 50—7.50, 43.000 rode 1.000 kg witte kool T TEXEL -650, 38 biggen 35 n voor levering. winterjan 316, r 313, beurré alex. 27 Dec. 4000 kip- 3000 eendeieren 12 'eemarkt: Runderen 181 vette koeien goed; 90 geldekoeien 75 melkkoeien 590 stieren 5501200, kalveren 150240, kalveren v. d. sl. 0 vette varkens v. .72 p. kg, vlug; 777 45—65, stug; big- 383 schapen 6599, 065 goed; 23 bok- 1—50, vlug; 27 paar- tug, 16 fokzeugen i. Pluimveemarkt: >n en hanen (witte 50 p. kg- 450 idem- i.80; 150 hennen 5 hanen (blauwe) 3.15 ;n 150—2.75, 500 ko- ganzen 69. ï\oat NDVORMEN unaf 65 ets. 10 EIER SNIJDERS zeer solide 1.85 KOEK EN met losse ste bodems .af 75 en 54 c. JRPANNEN mandje vanaf 6.90 FRITUUR- MANDJES vanaf 1.05 DTE- .EN 1.20 95 ets. - Telef. 4170 waren, en '.oen n de zware dag iar nogmaals op te spreken. En and over de zak was natuurlijk de bakker ver uit de school te rtrouwelijk aan ;veneens er niet inkomstig onder smid mede. En irp vertelde aan gevonden had. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) H VAN HEDEN Paqina 1 Kantoren: HOORN, Draefsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 X 2240 Het probleem van de verhouding tussen landbouw (tuinbouw inbe grepen) en industrie, in het bijzon der thans industrialisatie, kan bij zonder actueel genoemd worden. Men moet dit bekijken zonder de feitelijk bestaande tegenstellingen te verscherpen. Die tegenstellingen bestaan. Laat ons eens zien, wat de heer Laarman, directeur van de Economische afdeling van het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen dezer dagen zeide op een vergadering van tuinbouwveilingen: de vooruitzichten van onze tuin- bouwexport zijn niet ongunstig. De totale export van groenten over 1949 zal volgens hem 350.000 ton bedragen, en die van fruit 210.000 ton. Dit is een belangrijke stijging in vergelijking met de gemiddelden van de jaren 1935 tot 1939. In totaal bracht de export van groenten en fruit dit jaar f 155 millioen op. Nu is onze voornaamste afnemer van oudsher Duitsland, West-Duitsland vooral. Naar dit nog altijd belang rijke industrie-gebied zulien ook in het a.s. jaar 1950 belangrijke ex porten gaan, tot 1 September is dat al verzekerdindien zich geen bijzondere omstandigheden voor doen". Maar, als wij geleidelijk-aan meer gaan industrialiseren en dus meer industrieproducten gaan ma ken, zal West-Duifsland minder aan ons leveren. Onze balans met West- Duitsland is, wat ons betreft, actief, ze is dus voor de Duitsers passief: wij voeren voor 70 millioen gulden meer uit, dan in Duitsland. Dat geeft natuurlijk ongerustheid aan Duitse kant en dit raakt onmiddel lijk de kwestie van de mogelijkhe den van onze tuinbouwuitvoer. Want Duitsland wil wel onze groen ten en ons fruit hebben, maar wil liever niet met zijn industrieproduc ten blijven zitten. Als wij zelf meer industrieproducten gaan maken, hebben wij de Duitsers minder no dig en dat kan snel een terugslag hebben op Duitsland, wat de ge neigdheid betreft, om onze agrari sche producten af te nemen. Mis schien is de heer Laarman te pessi mistisch. Want de industrie in ons land is nog niet zo maar ineens op korte termijn zo effectief, dat we niets meer uit Duitsland nodig heb ben, en de Duitse bevolking moet bijv. ook eten, zal dus zo maar niet ineens onze tuinbouwproducten kunnen missen. Maar zaken als deze moeten inderdaad op langere ter mijn worden bekeken en dan is het stellig de moeite waard, dat de tuinbouw, en de landbouw in het algemeen, dit probleem in de voortdurende belangstelling houden. Gisteren sprak de heer ir. Winse- mius te Utrecht over dezelfde kwestie, in breder en meer theore tisch verband. Deze vertegenwoor diger van de Rijksdienst voor het Nationale Plan bekeek het vraag stuk van de invloed van de indus trialisatie op de Nederlandse land bouw van de meer planmatige we tenschappelijke kant. Dat moet ook gebeuren. Maar hij kwam toch ook tot de conclusie, dat nu de grenzen tussen stad en land vervagen, (door de z.i. nodige decentralisatie van de industrie),.ordening van het grond gebruik nodig is, terwijl hij zuinig heid ten aanzien van het grondge bruik „dubbel geboden" achtte. Dit schijnt ons toe een pleidooi te zijn voor de intensieve cultuur, welke wij intussen vooral in de tuinbouw vinden! Dit legt temeer de klem toon dp de noodzaak, om die tuin bouw rendabel te maken en te hou den, ook door de exportmogelijk heden, met name naar het Duitse gebied, in voldoende mate open te houden! PRAAG, 28 Dec. (Reuter en A.P.). De Nederlander J. H. Louwers, leider van het Verkoop bureau van de A.K.TJ. te Praag, is op 13 December in Praag door vijf mannen in burger uit zijn auto getrokken en vervolgens in hun eigen auto gesmeten, aldus is heden officieel door de Neder landse legatie in de Tsjechische hoofdstad medegedeeld. Een collega van de ontvoerde, de heer J. van Doorn, die getuige was van de arrestatie, stelde het Nederlandse gezantschap op de hoogte. Een woordvoerder van de legatie verklaarde, dat men op het gezantschap niet het geringste idee heeft waar het om gaat. De legatie heeft alles gedaan om met de heer Louwers in contact te kunnen treden, doch alle moeite is tot heden tevergeefs geweest. De Nederlandse gezant in Praag mr. W. van Tets, heeft zich on middellijk krachtig achter deze zaak gesteld en zelfs bij het aan bieden van zijn geloofsbrieven hij is zoals men weet pas be- Jan Lamers,. een 28-jarige boe renzoon uit Groesbeek, verzorgde het graf van de korporaal H. Ja- mieson, het enige kind van een weduwe uit Brandford (Ontario). Deze Canadese strijder sneuvelde in 1945 bij de grote aanval op Duitsland en werd begraven op 't Canadese kerkhof. Toen de moe der van Jamieson vernam, dat Jan Lamers een boerenzoon was en plannen koesterde naar Cana da te emigreren, böod zij spontaan deze jongeman aan het beheer van naar boerderijen op zich te nemen. Zij zal hem beschouwen als haar eigen zoon. Lan Lamers nam het aanbod aan en zal nu binnenkort naar Canada vertrekken. PRESIDENT SUKARNO EN ZIJN ECHTGENOTE noemd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om president Gottwald en de Tsjechische mi nister van buitenlandse zaken Clementis om inlichtingen te vra gen. Men heeft zich echter van Tsjechische zijde voorlopig met enige algemeenheden van de zaak afgemaakt. Mr. J. van der Gaag,. eerste legatie-secretaris, is thans met de leiding van de Nederlandse lega tie belast. Zoals bekend heeft de gezant, mr. van Tets, Praag ver laten, daar hij Prins Bernhard op diens reis naar de West zal ver gezellen. r De bijzonderheden over de arrestatie vernam de directie van de Algemene Kunstzijde Unie van de assistent van de heer Louwers, de heer J. v. Doorn, die dè vorige week met de echtgenote en kin deren van de gearresteerde veilig in Nederland aankwam. Tijdens de Nachtmis in de Sint Pieter te Rome, gecelebreerd door Z.H. de Paus. Meer dan 60.000 gelovigen, waaronder talrijke pelgrims, uit alle delen van de wereld, woonden deze H. Mis bij. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta)Dr. Hirschfeld heeft Woensdag middag, gekleed in ambassadeursdracht, president Sukarno zijn geloofsbrieven overhandigd. Dr. Hirschfeid werd ten huize van het Hoge Commissariaat afgehaald door mr. Subardio, adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, in de auto van Sukarno, voorafgegaan door 5 motorrijders. Dr. Hirschfeld, die vergezeld was door de heer de Beus, hoofd van de directie Verre Oosten en Jhr. de Ranitz, inspecteerde de erewacht van het paleis Koningsplein. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Het eerste overleg in Unie-ver band tussen Nederland en Indo nesië op het gebied van het bui tenlandse beleid heeft reedsplaaits gehad, aldus verneemt de poli tieke correspondent van g in doorgaans wf eeïstê gen. Dit overleg heeft «deeerste plaats betrekking op van de erkenning van deirege g van Mao Tse Tung m voorts op de de-jure-erkenning van Israël. De besprekingen over deze aangelegenheden zijn reeds ingeleid in de onm.ddellljkaan de souvereiniteitsoverdr afgegane dagen eri wel ussen^e Hoge Vertegenwoord.Se hct Kroon, de heer LovmK nationale voorbereidingscomité Batavia. Na de souvereiniteitsoverdjacht werd dit overleg inister_presi- Den Haag met de staat, drs. dent van de nieu minister Van Hatta. die tevens buitenlandse zaJenj^g''der sc Voorts is op de.aas de Ne_ reiniteitsoverdracht UNO derlandse regering gedaan Van formeel mededeling en de tot- het feit der overdracn standkoming .der Nederlands- Indonesische Unie. In deze mede deling zegt de Nederlandse rege ring o-m.: „In de vaste overtuiging dat de Republiek der Verenigde btaten van Indonesië ernstig zal unaarhet vestigen van vriendschappelijke betrekkingen al M a vredelievende landen, zal de Nederlandse regering een ver- TTMn "a1 detddmaatschan van de w+o a nieuwe staat van het ersteunen en spreekt "ld dat de nieuwe verwervend lldmaatschap zal In politieke kringen in Den Haag houdt men echter rekening met de mogelijkheid dat een even tuele behandeling van het verzoek om het lidmaatschap door Indo nesië m de Veiligheidsraad door een Russisch veto zal worden ver hinderd. Volgens de procedure- regeling moet de aanvrage van het lidmaatschap door Indonesië zelf geschieden en wel bij de secre taris-generaal der UNO. Deze zendt dan de aanvrage door naar de Veiligheidsraad, die een aan beveling zal moeten geven aari de Assemblee. Deze laatste moet dan met een twee-derde meerder heid de aanvrage inwilligen. Dr. Hirschfeld werd door presi dent Sukarno in de binnenzaal ontvangen. Voor de overhandiging zeide dr. Hirschfeld: „Het is voor mij een buitengewoon voorrecht dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, mij als eerste Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië aan te wijzen". „Gisteren is er een einde ge komen aan een eeuwenoude ver houding tussen Nederland en In donesië. Het is de vurige wens van H.M. de Konignin, die gedeeld wordt door het gehele Neder landse volk, dat ofschoon aan de oude verhouding definitief een einde is gekomen de banden tussen onze beide volken op een nieuwe basis van vrijheid, gelijk heid en wederkerigheid, niet slechts zullen worden voortgezet, maar juist omdat zij thans uit vrijwilligheid voortspruiten, zul len groeien en nog levenskrachti ger zullen worden". Dr. Hirschfeld vervolgde: „Het is onZe vaste overtuiging, dat hiermede het welzijn van uw volk, zowel als van het mijne gediend zal zijn. Tot dat doel hij te dragen zal mijn hoogste doel en streven zijn in mijn functie van Hoge Commissaris in Indonesië, opdat de vriendschap, de steun en de samenwerking, die Nederland en Indonesië wederkerig van elkaar mogeh verwachten in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie, voor beiden een levende werkelijkheid zullen zijn". President Sukarno zeide in ziin antwoord o.a„ verheugd te ziin op de dag. dat hij de hoofdstad van de R.I.S. binnenkwam, de Hoge Commissaris van Nederland te kunnen ontvangen en er van over tuigd te ziin, „dat u er in zult slagen te verwezenlijken, wat in i^w réde is vervat". „Wii zullen onze beste krachten wii den aan een goede samenwerking binnen het raam der Unie in het belang van beide volken. U kunt op mij vertrouwen, dat ik ook het mijne zal doen om dit te verwezenlij ken". Na deze toespraken overhan digde dr. Hirschfeld de geloofs brief, waarna de thee gebruikt werd. De Hoge Commissaris werd vervolgens wederom in de auto van de president naar ziin ambts woning gebracht. Het vracht-passagiersschip „Zee land" van de Kon. Rott. Lloyd, thans varende in de Indische Oce aan, mocht ter gelegenheid van het Kerstfeest een groot Kerst pakket ontvangen van H.M. de Koningin. Het pakket bevatte be halve een aantal verschillende pakjes, ook een opvouwbare kerst boom met bijbehorende versierin gen en een kaartje, waarop de Koningin persoonlijk en met haar naam ondertekend een Kerstgroet had geschreven Vertrek „Oranje" een dag vervroegd Het vertrek van de „Oranje" van de Maatschappij „Nederland" uit Amsterdam naar Indonesië :s een dag vervroegd en thans ge steld op Donderdag 12 Januari. De „Oranje" wordt 4 Januari uit Ba tavia in Amsterdam verwacht. NEW-YORK, 28 Dec. (A.N.P.) Jack Lovelock, de Nieuw-Zee- landse middenafstandloper, die tijdens de Olympische Spelen van 1936 te Berlijn de sportwereld ver steld deed staan met zijn over winning in wereldrecord-tijd (3 min. 47.8 sec.) op de 1500 M„ is vanmiddag te New-York onder 'n trein van de ondergrondse geraakt en op slag gedood. Hij was 39 jaar oud. Lovelock was in 1933 wereld recordhouder op de 1 mijl met 'n tijd van 4 min. 07.6 sec. De zevenjarige Johannes Ver- wey geraakte Woensdagmiddag aan de Putschelaan te Rotterdam onder de tram. Het ventje werd een eind meegesleurd en zodanig verwond, dat het aan de bekomen verwondingen is overleden. De Verenigde Staten van Noord- Anterika hebben Woensdag for meel de nieuwe regering van In donesië erkend. Merle Cochran is benoemd tot ambassadeur bii de nieuwe republiek. Het Witte Huis deelde mede, dat Cochran zijn ge loofsbrieven reeds aan president Sukarno heeft overhandigd. Het Belgische Ministerie van Buitenlandse Zaken deelde giste ren mede, dat de Belgische rege ring de souvereiniteit van de Ver enigde Staten van Indonesië heeft erkend. De Belgische consul-gene raal te Batavia heeft oodracht ge kregen president Sukarno van deze beslissing in kennis te stellen en de gelukwensen van het Belgi sche volk aan het Indonesische over te brengen. De Zwitserse Bondsraad heeft aan de consul van Zwitserland te Batavia opdracht gegeven de In donesische autoriteiten mede te delen, dat Zwitserland de R.I.S. de jure erkent. Ook de Chinese nationalistische regering heeft Woensdag erken ning de jure verleend aan de Ver enigde Staten van Indonesië. Verder is Woensdag bekend ge- „Het is gebleken, dat militairen, die uit Indonesië terugkomen, goede krachten in de samenleving zijn." Aldus de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. Fockema An- dreae, die Woensdagmorgen de ruim 1700 militairen toesprak, die met de „Sibajak" uit Indonesië in Nederland terugkeerden. Verder werden woorden van welkom gesproken door luitenant- kolonel Jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst. Namens H.M. de Ko ningin en door majoor C. v. Goor namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, Prins Bernhard. Na een driewerf hoera op de Koningin werd een aanvang gemaakt met de ontscheping, die werd opgeluisterd door muziek van het trompetterskorps van de Huzaren van -Boreel. worden, dat Egypte, Portugal, de Philippijnen en Birma de nieuwe staat hebben erkend. De jure- erkenning van de Philippijnen werd Woensdag door de consul- generaal aan Moh. Rum overhan digd. CHINEES VERDACHT VAN OPIUMSMOKKEL Te Amsterdam is een Chinees gearresteerd, die wordt verdacht van medeplichtigheid bii het smokkelen van opium. Men ver moedt. dat de Chinees een vrij grote partij opium in de Zaan streek heeft doen onderduiken. Toen hij Woensdagmiddag in de hoofdstad arriveerde, werd hii aangehouden. De man had enkele grammen opium bij zich. Het onderzoek is nog in volle gang. Misschien zal de Chinees, die reeds eerder werd gestraft wegens opiumhandel, als onge wenste vreemdeling over de grens worden gezet. 5 pet. loonsverhoging in de Vervoersbedrijven? Naar wij vernemen is het punt „loonsverhoging", zoals dit loor de regering is goedgekeurd, reeds vóór Kerstmis door de desbetref fende organisaties besproken met de directies van de Ned. Spoor wegen, A.T.O., K.L.M. e.a. Ver wacht wordt, dat de directie van de Néd. Spoorwegen haar beslis sing op korte termijn bekend zal maken. Post voor troepenschip Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Ca- meronia", welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 2 Januari 1950 in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Camero- nia" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. VATICAANSTAD, 28 Dec. (A.P.). Z.H. de Paus heeft Woensdagmorgen in de zaal van het Consistorie de leden van het Corps Diplomatique ontvangen, die Hem hun Nieuwjaarswensen kwamen aanbieden. Het waren de ver tegenwoordigers van ongeveer 40 landen. Van de landen ach ter het ijzeren gordijn was alleen de vertegenwoordiger van Tsjecho-Slowakije, Arthur Maixner, aanwezig. De H. Vader begroette de diplo maten en hield daarna in het Frans een korte toespraak. De Paus deed een beroep op het Corps Diplomatique om zich ge meenschappelijk in te spannen ten behoeve van de broederlijke en geestelijke toenadering, die „bezig is zich baan te breken onder de beste groepen van alle volkeren". Daar gij getuigen zijt van de geestdrift waarmee de christelijke wereld met ons het begin van het Heilige Jaar viert, zullen uwe excellenties er zich niet over ver wonderen, dat wii ons genood zaakt hebben gezien om voor de traditionele audiënties, die ons ieder jaar weer het genoegen verschaften elk van degenen, die door de verschillende landen bij ons geaccrediteerd zijn, afzonder lijk te ontmoeten, deze collectieve ontvangst in de plaats te stellen. Is niet diep en van grote be tekenis het vertrouwen van zo vele staatshoofden, die u in deze periode van algemeen hu mane en christelijke ontwikke ling als ambassadeurs, gezanten en zaakgelastigden naar deze Apostolische Stoel hebben gezon den, in deze Vaticaanstad, wier betekenis niet kan worden afge meten naar de statistieken, noch naar de omvang van zijn grond gebied, noch naar de sterkte van zijn wapens? Wat is ziin grondgebied, waar op gij hier verenigd ziit, een on zichtbaar punt op de globes van de wereld en de kaarten, doch in de geestelijke orde is het het symbool van hoge waarde en van universele betekenis, de garantie van de absolute onafhankelijkheid van de Heilige Stoel, die nodig is voor de vervulling van ziin zen ding in de wereld. Wat is de sterkte van ziin wa pens? Een materiële realiteit, die vriiwel niet bestaat. Het oorlogs potentieel van deze minuscule VATICAANSTAD, 28 Dec. (A.P.). Josef Kardinjal Mindszenty is volgens hef on officiële katholieke nieuws agentschap A.R.I. uit de gevan genis in Boedapest naar elders, waarschijnlijk naar Rusland, overgebracht. A.R.I. deelde mede, dat de kar dinaal onder zware bewaking was weggevoerd. Het agentschap ver klaarde ziin inlichtingen te heb ben ontvangen van het personeel van de gevangenis, waar de kar dinaal regelmatig werd onder zocht. Het is niet waarschijnlijk, dat de kardinaal naar een andere Hongaarse gevangenis is overge bracht, doch dat hij mogeliik naar Rusland is overgebracht. De moe der van de kardinaal heeft de af gelopen twee maanden geen ver lof gekregen om haar zoon te be zoeken. staat is nul zijn potentieel voor de vrede onberekenbaar groot. En het is onze hoop gegrondvest op de hulp van de Heer. Meester en Vriend van de vrede dat wij dit vredespotentieel zullen zien uitgroeien tot groter werk- dadigheid voor het welzijn van alle volken. Ja, dit stukje land (de Vati caanse staat), uitverkoren door de Voorzienigheid, is door ziin morele waarde, door de kracht en de omvang van zijn uitstraling, een van de haarden, rond welke de wereldgeschiedenis zich be weegt. een realiteit buiten welke de gehele evolutie van het ver leden' niets anders dan een onver klaarbaar raadsel zou zijn. Het is derhalve niet vergeefs, dat dit weinige grondgebied van het Vaticaan met al wat het in sluit aan gevoelens en herinnerin gen temidden van de geweldige gebeurtenissen van het heden, blijft voortbestaan als een citadel van vrede en verzoening, als een grote hoop voor de toekomst en een sterke stut, waarop de ogen van velen zich richten, zelfs van sommigen, die buiten de Kerk staan. SUKARNO VOORSPELT: President Sukarno verklaarde in zijn rede tot het enthousiaste volk te Batavia, dat vóór het ein de van 1951 Irian (Nieuw-Guinea) deel zal uitmaken van de R.I.S. „Daarvoor moeten wij werken, werken, werken en strijden, strij den, strijden en een nationale één heid vormen. Houdt niet op, alvo rens geheel Indonesië, Irian inbe grepen, zijn vrijheid heeft ver worven." PARIJS, 29 Dec. (Reuter). Vrijdag zal de Franse Nationale Vergadering stemmen over de motie van vertrouwen. Bij de tot dan uitgestelde debatten over de begroting zal beslist worden over het lot van de regering-Bidault. VONNIS TE PRAAG Holger Hjelm, een jonge Zweed se zakenman, is gisteren door een gerechtshof te Praag veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid. Hjelm werd „schuldig" bevon den aan een poging Tsjechen te helpen het land te verlaten en fabrieksuitrustingen uit Tsjecho- Slowakije te smokkelen. Op 28 Sept. werd Hjelm op het Tsjechisch vliegveld te Ruzyne gearresteerd. Eerst op 17 Nov. mocht een vertegenwoordiger van het Zweedse Gezantschap een on derhoud met de arrestant hebben doch alleen over persoonlijke aan gelegenheden. OUDEjAARSKLOKKEN UIT STRAATSBURG De klokken van de Straats- burgse Kathedraal zullen op Oudejaarsavond te middernacht ook via een Nederlandse radio uitzending te horen ziin (VARA). Haar gelui zal gevolgd worden door de uitzending van vredes boodschappen van het Europese Parlement, dat zijn zetel in Straatsburg heeft. De vredesbood schappen zullen worden uitge sproken door de heer Paul Henri Spaak, voorzitter van de Europese Consultatieve Vergadering en de heer Gustav Rasmussen. Deens minister van buitenlandse zaken, voorzitter van het Comité van Ministers. Aan de poort van de grote Westenbergkazerne te Schalkha; bij Deventer troffen wij deze vrolijke groep uit Indonesië ge repatrieerde militairen, die ingevolge het ministeriële decreei waren afgezwaaid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1