De wereldpolitiek is nog steeds niet tot de ontknoping van de moeilijkheden gekomen li! Truman niet naar het Kremlin 4 Stalin ging niet naar Washington en TWAAI MAA EERST IK EN DAN PAS GOD proclameert de Kominform De Katholieke Encyclopaedie Zaterdag 31 December 1*949 Terug naar de Catacomben? Boedapest geslagen Praag in spanning China werd communistisch Noord-Atlantisch Pact kwam tot stand Een kans voor Duitsland Een werk waarop Noord- en Z.-Nederland terecht groot mogen gaan ~"v M „Aanval op aanval (Tekst van tisch Verd] A .Zonder atoom slaver (Churchill te Boston) „Drie van de weer 1 (Duitse pi keuren va Bonn). „Ik teken nooi welke de ree zal s (Mar. Béra JAN ,Ik trek mij tijc vrede mogel (TsjanE Ka vain Peiping FEB „Ik heb gebed onze (Laatste w naial Minds proces). ERGENS IN HONGARIJE slijt een kardinaal binnen gevangenis muren zijn levensdagen en hon derden kilometers naar het Noor den heeft een aartsbisschop sedert begin Juni zijn paleis niet meer verlaten. Het zijn sprekende symptomen van de kerkstrijd in Centraal- en Oost-Europa, maar niet de ergsten. Naast de offers welke kardinaal Mindszenty en Monseigneur Béran voor hun moedige strïjd hebben moeten brengen, staan nog anderen. Twin tig bisschopen en ongeveer 1500 priesters zijn volgens Vaticaanse cijfers het slachtoffer geworden van de Sovjet-Gestapo en haar handlangers. Een zeer groot deel van hen „werkt" in Siberië; hun lot staat vast. Naar menselijke maat gemeten zijn de resultaten voor de Kerk achter het IJzeren Gordijn be droevend: in Roemenië en Bul garije if de toestand volkomen gelijk aan die in de Sovjet-Unie zelve. De Hongaarse geestelijkheid en gelovigen missen hun krach tige leidsman; in Tsjecho-Slowa- kije heeft de spanning juist de laatste maanden een hoogtepunt bereikt ende Poolse en OoSt- Duitse katholieken leiden uit en kele maatregelen af, dat nu hun beurt gekomen is. Bijna overal volgt' de Kominform dezelfde methode: de aanval wordt ge opend op het christelijk onderwijs en de jeugd. Wanneer de priesters En Generaal de Gaulle zag de onweerswolken boven het be proefde Frankrijk aanzwellen..., en de ouders,, dan geen krimp ge ven, volgen de beschuldigingen tegen de leidende katholieke figu ren: spionnage, verraad en sabo tage. Dat was het wapen tegen kardinaal Mindszenty, die na het schandelijke proces in Boedapest ter dood veroordeeld werd. Op deze wijze kregen priesters en religieuzen in Roemenië de keus tussen terugkeren tot de wereld lijke staat of leven in armoe en voortdurende angst voor terreur Fel vooral was de actie in Tsjecho-Slowakije. Uitdagend is de houding van Mgr. Béran zeker niet geweest; zijn politiek was zelfs voorzichtiger dan die van de kardinaal in Boedapest. Op een bepaald punt gekomen moest ech ter de Tsjecho-Slowaakse aarts bisschop opêïilijk verklaren „ver der toegeven mogen wij niet" en de overgrote meerderheid van de priesters steunde daarbij ondanks intriges van een pseudo-katho- lieke actie hun episcopaat. In de herfst deed de Kerk nog één con cessie: onder voorbehoud werd de priesters toegestaan te gehoorza men aan de kerkwetten van Praag. Uit latere verklaringen is echter gebleken, dat dit alleen geschiedde om groter onheil te voorkomen en met nadrukkelijk vooropstellen van de rechten van God. Wat heeft het Vaticaan in deze moeilijke tijd gedaan? Tweemaal greep Z. H. de Paus persoonlijk in tegen de aanvallen op de Kerk Kort nadat het onrechtvaardig vonnis tegen kardinaal Mindszenty geveld was, verklaarde Hij vanaf de Sint Pieter voor 300.000 gelo vigen: „Wij kunnen niet langer zwijgen". En 's Pausen woord richtte zich rechtstreeks tegen de mannen die zich in Boedapest aan deze misdaad hadden schuldig gemaakt. En toen in de zomer de vijanden van de Kerk zich alom begonnen te roeren, liet Pius XII de ex communicatie uitspreken tegen allen die in deze strijd een anti christelijke rol speelden of zou den spelen. Ook buiten de Kerk is men zich de inzet van de mo derne kerkvervolging bewust ge worden. Amerika vroeg de aan dacht van de Verenigde Naties voor de processen in Oost-Europa waar tegelijkertijd godsdienst en recht vertrapt werden. Of de we reldorganisatie meer zal kunnen dpen dan constateren? De anti-katholieke actie zal de komende maanden niet vermin deren, integendeel. De Kominform heeft reeds laten weten, dat het communisme van nu af aan in plaats van katholieke arbeiders af te stoten moet trachten hen aan te trekken. Een taktiek welke dubbel gevaarlijk kan zijn. Geluk kig telt ook een gewaarschuwd man voor twee. den. We kunnen dit het best aan tonen met een voorbeeld. U leest iets in de krant, u hoort iets door de radio, u ziet iets met eigen ogen. Het verlangen komt in u op, daar iets meer van te weten. U wens.t ingelicht te worden om trent een of ander punt. een over zicht te hebben over een bepaald onderwerp, ten einde u daarom trent een voorstelling of mening te kunnen vormen. Dan is het de Encyclopaedie die u te hulp komt en u de gewenste gegevens ver schaft. Wat u niet weet, dat kan de Encyclopaedie u zeggen. Hier vindt u alles bijeen wat volgens de hedendaagse stand der weten schap, op welk terrein dan ook, te weten valt. Men ziet derhalve, hoeveel de Encyclopaedie te bieden heeft aan iedereen, aan de meer ontwikkel de zo goed als aan de minder ge schoolde. De drang naar kennis, naar weten leeft toch immers in iedere mens. U moet niet menen, dat dit geen werk is voor u. Het is het juist wel. Het gaat er niet op de eerste plaats om, dat deze prachtig uitgegeven banden een sieraad zullen zijn voor uw huis: zij zijn dat zeker. Maar veel meer nog zult u er een steeds even dankbaar gebruik van kunnen maken. Wie ook maar enige be langstelling voor meer ontwikke ling heeft en lust bezit tot „leren", zoals de volksmond gaarne zegt, moet eigenlijk de Encyclopaedie tot zijn beschikking hebben. De Katholieke Encyclopaedie. - Het natuurlijk verstand is de mens als een van zijn kostbaarste eigen schappen door de Schepper gege ven. Bovendien werd hem in de Openbaring een andere, hoger kenmiddel geschonken, waardoor zijn kennis zich ook kan uitstrek ken tot voorwerpen die anders geheel buiten zijn bereik zouden zijn gebleven. En de dingen die natuurlijkerwijze kenbaar zijn. worden beschouwd vanuit een verhevener, meer geestelijk stand punt. Het behoeft geen nadere uit eenzetting, van hoeveel belang de enig ware, katholieke levensop vatting is. Zeker, er bestaat geen katholieke wiskunde of techniek als zodanig. En toch is het de geest die alles bezielt en daar kleur en leven aan geeft. Er is wel degelijk veel aan gelegén, van uit welke gezichtshoek men zelfs de meest gewone, „neutrale" din gen beziet. Hier ontdekt men de rol, de taak, die juist de Katholieke En cyclopaedie heeft te vervullen. Zij heeft tot doel voorlichting te ge ven op alle gebieden van het men selijk weten, maar niet minder om dit te» doen onder die belich ting welke de enig zuivere is, die" van onze katholieke beginselen. De Encyclopaedie heeft, zoals het woord zelf zegt, een opvoedende, vormende taak. Daarom juist is alleen een Katholieke Encyclo paedie in staat, de vorming tot mensen die volkomen volwaardig zijn in hun verstandelijke ontwik keling zowel als in hun karakter, te bewerken. Een zo „neutrale" instelling is zeker hier absoluut onmogelijk. Er bestaan in ons land Truman ging niet naar het Kremlin ^TALIN IS NIET NAAR WASHINGTON GEKOMEN en Harry Truman heeft geen zakenreis naar het Kremlin gemaakt. Voegt men daar nu bij, dat ook de adviseurs en assistenten van deze vertegenwoordigers der beide grootmachten noch in Amerika, noch in de Sovjet- Unie, noch op ,o,nzijdig" terrein verder zijn gekomen dan beleefdheidscomplimenten en het creëren van nieuwe subcommissies om de jongste meningsverschillen uit de weg te ruimen, dan is dat een short story. Een, die vertelt dat de grote wereldpolitiek nog steeds niet tot een ontknoping van de moeilijkheden gekomen is. Gelukkig voor de een, diep-tragisch voor de ander. Want zolang de status quo van heden blijft voortduren, blijft ook het leed van millioenen mensen onverminderd bestaan. En zij die niet zonder opluchting aan de Oude- jaarstafel opmerken: „Tenminste weer een jaar zonder oorlog voorbij" mogen wel bedenken, dat ook zonder die oorlog 1949 voor velen een rampjaar geweest is. Gelijk elke „short story" aan de oppervlakte blijft, zo is het ook met bovenstaand commentaar op de ontwikkeling in de strijd Oost eontra West. Het is immers niet alleen meer deze tegenstelling welke de loop der gebeurtenissen op aarde beïnvloedt. Naast de Verenigde Staten en naast het Sovjet-Rijk groeien langzaam maar zeker combi naties van staten die op de een of andere wijze een positie willen innemen, waardoor z{j niet onwrikbaar aan het Kremlin of het Witte Huis verankerd worden. Zuid-Oost Azië is het grote voorbeeld. Want de conferentie van New Delhi in Januari van dit jaar had dan wel als aanleiding een ingrij pen in de Indonesische kwestie, Pandit Nehru zelf mikte zeker ver der: hij streeft naar een neutrale Derde Macht ui het Oosten. Om beurten heeft deze eerste minister van India de principes van het com munisme en van de Amerikaanse democratie bezongen. Wat Pandit Nehru echter wil voorkomen is, dat een van deze beide ideologieën zich op ongewenste wijze van een mach tige positie in Zuid en Zuid-Oost Azië verzekert. De groei van dit, door interne spanningen helaas nog instabiele statenblok, is een van de belangrijkste gebeurtenissen van 't jaar. Minder omvangrijk, maar zeker nog meer spectaculair is de hou ding van maarschalk Tito. De Joe- go-Slavische dictator is niet naar zijn Canossa gegaan, integendeel, hij heeft het anti-Stalinistisch communisme met veel bravour ge propageerd en In brede sympathie gewekt. Wanneer vanuit Moskou de dwangijzers rond de satellietsta ten nog nauwer worden aange schroefd, bewijst zulks dan ook, dat er ook achter het IJzeren Gordijn steeds meer mensn, en communis ten, tot de overtuiging komen, dat hun redding in een grotere mate van neutraliteit gelegen is. De rij namen Kostov, Rajk, Co- mulka, Markos zal de komende maanden hoogstwaarschijnlijk nog wel worden uitgebreid, doch hoog stens bereikt de Kominform door het liquideren van deze mannen, dat uiterlijk de rust achter het IJzeren Gordijn bewaard blijft. Zal de democratie van deze gang van zaken profijt kunnen trekken? Zij heeft een vertegenwoordiger van Tito in de Veiligheidsraad gekozen en daarmee getoond er wel iets voor te voelen om van twee wilde hon den het dier te kiezen dat voor een stuk worst (dollars) bereid is zich enkele uren koest te houden. Maar van de andere kant leven pr in het Westen zeer veel mensen, ook poli tici, die op het juiste standpunt staan, dat men de ene communist nog niet met gejuich moet binnen halen, omdat hij ruzie heeft met de andere. Niet met lege handen. Met lege handen gaan de twee grote wereldmachten echter on danks het toenemend streven naar voorzichtige neutraliteit der overige naties, niet het nieuwe Jaar in. Sta lin boekte dit jaar een zeer belang rijk succes in het Verre Oosten: China is een communistische staat geworden. En Harry Truman kan zich beroemen op het Noord-Atlan tisch Verdrag, dat enerzijds de Ver enigde Staten voor geweldige kos ten en vergaande verplichtingen stelt, doch anderzijds Washington verzekert van de hechte trouw van twaalf West-Europese landen. Het Witte Huis mag wijzen op de 14-3 milliard dollars welke de regering ter beschikking worden gesteld om te zorgen, dat Amerika's defensie de wedijver met de Sovjets kan vol houden en het Kremlin kah trots zijn op het bezit van een eigen atoombom, waardoor de grote te genstander een gevaarlijk monopo lie ontnomen werd. De balans is dus over het alge meen in evenwicht gebleven. Zelfs Europa. Een klein half jaar gele den werd er te Straatsburg op heel bescheiden wijze de eerste steen ge legd voor een gebouw, dat hopenlijk binnenkort een majestueus „Een Europa" zal zijn. De start van de Europese Assemblée was niet over weldigend; na afloop van de confe rentie lagen er meer moeilijkheden dan resultaten op tafel. Maar het begin is er en dat is in de politiek soms veel waard. Dat was ook het geval met de Benelux waar nu ein delijk enig schot in is gekomen; 1 October werd de Vóór-Unie van kracht en op 1 Juli a.s. zal de eigen lijke Unie van stapel. Nog meer vreugde schenkt het voornemen om economische unies te stichten, welke verder grijpen dan twee of drie landen. Ook dit proces verloopt niet zonder pijn. Europa mag bedenken, wat de wijsgeer Se neca eens ongeveer als volgt op merkte: „Te voelen dat men ziek is, betekent vaak het begin van de ge- „DOOR DE GANSE KERK VAN CHRISTUS, WELKER LEDEN VERSPREID ZIJN OVER IEDERE PLAATS VAN DE AARDBOL, WORDT IN DEZE DAGEN DE BLIK GERICHT NAAR ROME, NAAR DEZE HEILIGE STOEL, DE EEUWIGE BRON VAN WAARHEID, REDDING EN WELZIJN". (Paus Pius XII in zijn jongste Kerstboodschap) de aflossing van de Marshall- nezing". In elk geval is het groeien Lovett combinatie door het Ache- son-Webb team en het vervangen van Molotov door Wysjinsky heb ben geen spectaculaire wijzigingen in de politiek gebracht. Br kwam geen ontlading van de spanning en er kwam geen kortsluiting. En het zal niemand behoeven te verwonde ren, wanneer op 31 December in deze toestand nog geen verandering is ingetreden. Geen genezing zonder pijn. Wat zich wel wijzigen kan is de politieke constellatie van West- De eerste grote speler in de politieke strijd in Engeland, welke in het oude jaar werd voorbereid, premier Clement Attlee en de tweede, Winston Churchill, de leider van de conservatieve partij, die op succes rekent in het komende jaar.. van allianties ais de Fritalux, Fibe- nel of hoe zij dan ook heten, de enige methode om te zorgen, dat de resultaten van de Marshall-hulp, die over twee jaar afloopt, blijvend zul len zijn. Duitsland kreeg een kans....- Zeker niet als blijvend bedoeld is de Westduitse Bondsrepubliek. Zo wel leidende politici in Bonn als Be- vin, Acheson en Schuman weten, dat het besluit van April j.l. om on der bepaalde voorwaarden een fede rale republiek West-Duitsland in 't leven te roepen door vijf en negen tig procent der Duitsers geïnterpre teerd is als lapmiddel. Bonn zal plaats maken voor Berlijn op het eerste het beste ogenblik, dat het lang verbeide accoord tussen Mos kou en Washington de éne Duitse staat weer zal hebben mogelijk ge maakt. Pogingen daartoe zijn er in overvloed gedaan. De meest opzien barende was wel de conferentie in 't Parijse „Palais de Marbre Rose", waar Acheson, Bevin, Schuman en Wysjinsky voor het eerst sedert lange tijd weer eens samen aan de Ronde Tafel zaten. Het enige be hoorlijke resultaat was, dat de Ber- lijnse blokkade na 320 dagen lucht brug werd opgeheven. Verder kwa men de Vier niet, omdat Wysjinsky de teksten van Jalta en Potsdam sacrosanct en onfeilbaar achtte. De situatie in Duitsland is, vooral door het stichten van een Oost-Duitse Volksrepubliek, nog allesbehalve bevredigend. Maar dank zij een ver standig besluit van de westelijke drie is tenminste de mogelijkheid geschapen om in West-Duitsland te bouwen aan een goede staatsvorm; een democratie, waarmede ook de kleine nabuurlanden, ja zelfs de traditionele tegenspeler op behoor lijke basis kan samenwerken. Bij deze vitale kwesties is al het andere wat zich in Europa afspeel de niet meer dan detailwerk; niet zonder belang, maar op zich niet doorslaggevend. Zo is het met de Belgische ko ningskwestie die zelfs door de sterk C.V.P. georiënteerde regering-Eys- kens nog niet kon worden opgelost, zo is het met Frankrijk, waar (na een jatr van betrekkelijke politieke rust) de binnenlandse politiek weer onrustig aan het worden is, zo is het met Scandinavië, dat dit jaar ongevoelig bleef voor Russische strijkages en dreigementen en zo is het ook met Spanje, waar Franco nog steeds de rol van-het miskende neefje spelen moet. Waarheen gaat ge, V. N.? Wie een bezoek aan Lake Sucóess bracht, heeft er kunnen ontdekken dat timmerlieden, metselaars en schilders er al flink opschieten met het permanente onderdak voor de Verenigde Naties. Zou men hetzelf de kunnen beweren van de politici, die bouwen aan de innerlijke struc tuur der wereldorganisatie? De Al gemene Vergadering is dit jaar tweemaal bijeen geweest. Er vielen enkele belangrijke besluiten. Aan 't voormalige koloniale rijk van Mus solini werd een bestemming gege ven welke goed kan zijn; over Jeru zalem viel een besluit, dat zich misschien zal ontpoppen als een on verstandige daad. Maar de V. N. gaan helaas het nieuwe jaar in met vele onopgeloste kwesties: atoom energie-controle, schending van mensenrechten, China, algemene ontwapening. Deelnemers aan de laatste Algemene Vergadering wa ren blijkens hun uitlatingen niet on tevreden, zrj zullen echter toch wel moeten bekennen, dat er van vol daanheid nog gëen sprake kan zijn. Zeer veel bleef immers theorie. Dat geldt ook van het befaamde En Stalin niet naar Washington Truman punt no. 4"; een initiatief dat de Amerikaanse president nam in Januari 1949 om de onontwikkel de gebieden tot welvaart en cultuur te brengen, teneinde zo de mensheid nieuwe levenskansen te scheppen. Men moet dit jonge plan echter rui me kans geven op lange termijn. Het is zeker de moeite waard er in de komende tijd hard, zeer hard aan te werken. Vooral nu steeds duide lijker blijkt dat Azië en Afrika in het wereldconcert niet langer aan de achterste lessenaars zullen mee spelen. Tenslotte de conclusie. Alle plan nen welke men maakt om de wereld uit de zorgen te helpen zijn niets waard, wanneer zij zich distanci- eren van één ideaal. Het ideaal dat dit jaar misschien nergens zo dui delijk omschreven is als in de Vas tenbrief van de Nederlandse Bis schoppen. „Er is geen vrede moge lijk zolang zij de basis van gerech tigheid mist". Gerechtigheid welke zich niet al leen op het ego maar ook op de naaste richt. En dat gaat zeker op voor de wereldpolitiek. Nog twee grote tegenspelers, nu in Frankrijk: George Bidault zat op de wip, op de drempel van 1949 MOCHT PROFESSOR GERARD BROM er nog ooit toe komen een nieuwe uitgave te bezorgen van zijn werk, waarin hij de herleving van de wetenschap onder de Katholieken van Neder land beschrijft, dan zal hij zelf waarschijnlijk wel de eerste zijn om op de hem eigen uitbundige manier te juichen over het ongetwijfeld zeer gelukkig te noemen feit, dat binnen nauwelijks vijftien jaren een tweede druk mogelijk en nodig is gebleken van het waarlijk grootscheepse werk, waarop zowel Noord- als Zuid-Nederland terecht groot mag gaan: de Nederlandse Katholieke Encyclopaedie. Het mag wel als een symbool gezien worden dat een indruk wekkende onderneming als deze, uitgaat van een Amsterdamse Uit geverij die met ere de naam draagt van Joost van den Vondel. De grootste dichter van het Neder landse taalgebied oefent on waar dige wijze zijn patroonschap uit over dit kostelijke werk, waarin wetenschap en kunst met elkan der wedijveren om er een cultu reel monument van te maken waar heel het Nederlandse bescha vingsleven en vooral dat van ons katholieke volksdeel ten volle trots op mag zijn. Ruim een eeuw geleden bestond er in ons land zo goed als geen gehoor voor een katholiek geluid in de openbare mening, voor zover dit dan al van zijn aanwezigheid blijk gaf. Nu treedt katholiek Nederland voor de dag met een werk dat op de eerste plaats een onweerlegbaar pleidooi is voor zijn eigen vooruit gang in algemene ontwikkeling en dat bovendien op een der grootste niet-katholieke universi- teits-bibliotheken ten onzent de meest geraadpleegde vraagbaak bleek te zijn. Misschien is met deze tweevou dige karakterisering de betekenis en het doel van een werk als dit duidelijk aangegeven. Wat is een Encyclopaedie en welke taak, welke rol heeft zij te vervullen t.o.v. ons eigen katholieke volk en t.o.v. de andersdenkenden die de katholieke opvatting wensen te kennen om daar billijkheidshalve ook rekening mee te houden? De Encyclopaedie. Veelvoudig is enerzijds het voorwerp van het menselijk kennen; anderzijds is beperkt het menselijk kenvermo gen. Niet allen kunnen alles we ten, zelfs niemand kan het. Wij kunnen misschien veel weten, de omvang van onze kennis kan wel licht groot zijn. Maar hoeveel mensen bezitten er werkelijk diep gaande kennis, de echte weten schap, die verder reikt dan de uiterlijk waarneembare opper vlakte en doordringt tot de bron nen, de oorzaken? Het is nu een maal zo gesteld, en ten dele is dit uiteraard ook wel onvermijdelijk, dat we op ellk gebied te maken hebben met een gespecialiseerde vak-geleerdheid. Vak-kennis is ongetwijfeld voortreffelijk en ab soluut nodig; een dokter moet een goed dokter zijn, een boer een goed boer zijn. Maar. dit mag niet het gevaar in zich bergen, zich eenzijdig en bekrompen op te sluiten binnen de grenzen van zijn eigen gebied. Veeleer moet de menselijke geest openstaan en belangstelling hebben voor al wat zijn kennis verdiept en verrijkt. Een waarachtig, ja onmisbaar hulpmiddel ter verspreiding van de gespecialiseerde wetenschap bij een niet-gespecialiseerd pu bliek, dat is in de hedendaagse betekenis van het woord de Ency clopaedie. Zij is het voertuig, het orgaan waardoor men op een vlotte, vereenvoudigde, samenvat tende wijze in de gelegenheid wordt gesteld kennis te nemen van wat op ander terrein dan het zijne de wetenschap heeft te bie- De redding van Europa Hangt voor een groot deel af van deze man: Paul Hoffman, admini strateur van het Marshall-plan meerdere soortgelijke werken, maar de palm moet onvoorwaar delijk worden toegekend aan onze Katholieke Encyclopaedie. Dit is geen overdreven zelfbe wustzijn of minachtend neerzien op het werk van anderen. Het goede daarin weten wij heus wel te onderscheiden. Maar wii con stateren ook de onontkoombare leemten, terwijl onze eigen Katho lieke Encyclopaedie geheel en al af is. Zij doorstaat glansrijk de toets der critiek. Het puik der ge leerden van Noord- en Zuid-Ne derland heeft aan dit machtig standaardwerk samengewerkt en het gemaakt tot een helderschij- nend baken in de duistere nacht van de duizenden uiteenlopende en verwarde meningen in onze dagen, zodat het ook door niet- katholieken als een veilig richt snoer hogelijk wordt gewaardeerd De Katholieke Encyclopaedie is een van de glansrijkste biidragen van de katholieken voor de Neder landse cultuur. Dat mogen wij ons tot een eer en een vreugde aan rekenen. Dit werk is door katho lieken mogelijk gemaakt voor alle Nederlanders, maar voor ons katholieken op de eerste plaats. Wij moeten een dergelijke aller belangrijkste beschavingsarbeid •steunen. Een volk leeft niet van het stoffelijke alleen en zelfs niet op de eerste plaats. Maar van het hogere, het goede, het ware, het schone. Daar is de Katholieke En cyclopaedie als het ware de sta pelplaats, de onuitputtelijke voor raadschuur van. Onze lezers, die daartoe in de gelegenheid zijn. kunnen wij niet krachtig genoeg aansporen, zich de Katholieke En cyclopaedie'aan te schaffen. Van de nieuwe, geheel bijgewerkte druk zijn de eerste twee delen verschenen. P. v. B. Duitsland kreeg een kans in Bonn. Een lapmiddel? President Heuss hoopt er het beste van V. fo

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 10