POLITIEKE VARIATIES OP 'N OUDEJAARSTHEMA Nederlandse politici aan de tafel bij Vader Tijd AS GOD" TWAALF MAANDEN N.S. EN K.L.M. ZIEN TERUG op een jaar vervoers-arbeid Zaterdag ?1 December 1949 mben „We zijn er nog", zei Vader Drees Van den Brink, de man die duwt, Mansholt roept om meer vrijheid en meer deviezen Rampen in 1949 twaalf maal een schok s dan geen krimp ge- i de besehuldigingen lende katholieke figu- age, verraad en sabo- vas het wapen tegen lindszenty, die na het proces in Boedapest eroordeeld werd. Op kregen priesters en in Roemenië de keus keren tot de wereld- of leven in armoe en ie angst voor terreur al was de actie in wakije. Uitdagend is van Mgr. Béran zeker st; zijn politiek was chtiger dan die van de n Boedapest. Op een it gekomen moest ech- echo-Slowaakse aarts- èïilijk verklaren „ver in mogen wij niet" en e meerderheid van de eunde daarbij ondanks in een pseudo-katho- hun episcopaat. In de de Kerk nog één con- ■r voorbehoud werd de legcstaan te gehoorza- de kerkwetten van latere verklaringen is leken, dat dit alleen om groter onheil te en met nadrukkelijk en van de rechten van :t het Vaticaan in deze lid gedaan? Tweemaal 1. de Paus persoonlijk aanvallen op de Kerk t het onrechtvaardig n kardinaal Mindszenty verklaarde Hij vanaf eter voor 300.000 gelo- ii kunnen niet langer En 's Pausen woord rechtstreeks tegen de e zich in Boedapest aan aad hadden schuldig in de zomer de vijanden rk zich alom begonnen liet Pius XII de ex- itie uitspreken tegen n deze strijd een anti- i rol speelden of zou- i. Ook buiten de Kerk h de inzet van de mo- cvervolging bewust ge- .merika vroeg de aan- de Verenigde Naties ■ocessen in Oost-Europa lijkertijd godsdienst en rapt werden. Of de we- satie meer zal kunnen constateren? katholieke actie zal de maanden niet vermin- igendeel. De Kominform .s laten weten, dat het me van nu af aan in a katholieke arbeiders a moet trachten hen aan i. Een taktiek welke zaarlijk kan zijn. Geluk- )ok een gewaarschuwd twee. 1 kreeg een kans in n lapmiddel? President >opt er het beste van soortgelijke werken, palm moet onvoorwaar- rden toegekend aan onze :e Encyclopaedie. geen overdreven zelfbe- of minachtend neerzien verk van anderen. Het arin weten wij heus wel icheiden. Maar wij con- ook de onontkoombare terwijl onze eigen Katho- •yclopaedie geheel en al i doorstaat glansrijk de critiek. Het puik der ge- /an Noord- en Zuid-Ne- heeft aan dit machtig Iwerk samengewerkt en lakt tot een helderschij- ;en in de duistere nacht iuizenden uiteenlopende arde meningen in onze adat het ook door niet en als een veilig richt- ïelijk wordt gewaardeerd ;holieke Encyclopaedie is de glansrijkste bijdragen itholieken voor de Neder - iltuur. Dat mogen wij ons ;er en een vreugde aan- Dit werk is door katho- ogelijk gemaakt voor alle ders, maar voor ons :en op de eerste plaats, ten een dergelijke aller- kste beschavingsarbeid Een volk leeft niet van alijke alleen en zelfs niet rste plaats. Maar van het het goede, het ware, het laar is de Katholieke En- iie als het ware de sta- de onuitputtelijke voor- ur van. Onze lezers, die in de gelegenheid zijn. wij niet krachtig genoeg n, zich de Katholieke En- die'aan te schaffen. Van we, geheel bijgewerkte n de eerste twee delen ïen. P. v. B. MAART „Aanval op één. betekent een aanval op allen". (Tekst van het Noord Atlan tisch Verdrag). JANUARI „Ik trek mij tijdelijk terug om de vrede mogelijk te maken". (Tsjang Kai Sjek bij de val van Peiping). FEBRUARI „Ik heb gebeden voor vrede in onze dagen". (Laatste woorden van kardi naal Mindszenty tijdens zijn proces). (Van onze parlementaire redacteur) ERGENS VER ROLT EEN TREIN, de avond is vol grijze dampen. Waarom is de slagboom, die 1949 van 1950 scheidt, nog ge sloten? Wij morrelen er ongeduldig aan, wij willen de toekomst vast verkennen. Een tik op onze schouders doet ons echter om zien. Daar staat een oud man. Zijn grijze haren hangen als manestralen om zijn hoofd, achter zijn ogen liggen de verwor venheden van eeuwen opgetast, ja, dit moet Vader Tijd zijri. „Toef nog een ogenblik in het huis, dat ik voor deze avond aan de slagboom heb opgeslagen", voegt hij ons toe. „Ook een journalist past het niet op mijn zandloper vooruit te lopen". Als hij ziet dat wij aarzelen, schudt hij afkeurend het hoofd. Meer voor zichzelf horen wij Vader Tijd mompelen: „Hij leeft nog steeds in de sfeer van het begrotingsdebat". En dan weer tot ons: „Hoor, deze avond is stil. Ook het knallen van de zweep van dr. Kortenhorst heeft opgehouden. Kom toch, ook aan deze zijde van de slagboom zult gij de laatste uren van het jaar nuttig kunnen besteden. In mijn huis zullen alle politieke groten nog een ogenblik toeven, voor mijn huis zal zich, in afwachting van de laatste korrel die door de loper vloeit, zelfs heel Neder: land verzamelen". Dat is voldoende om hem te vol gen. De kamer, waarin de oude man ons binnenvoert, heeft kale wanden, op de houten tafel staan slechts een grote zandloper en een lantaarn en dan nog hier en daar in het vertrek een tiental ruwe stoelen. Vader Tijd raadt blijkbaar onze gedachten: „Dit is slechts een grenspost,'' zegt hij. „De mens reist door de tijd. Hij neemt zijn verworvenheden en zijn verwachtingen mee. U zal het vooral interesseren wat er deze avond aan politieke bagage wordt aangegeven." De mond van Vader Tijd zegt nimmer een overbodig woord. De deur gaat open en met de kilte van de nacht treden twee man nen binnen. Wij herkennen hen di rect, Vader Tijd behoeft zelfs de ogen niet op te slaan: „Zet U, Dr. Drees en Mr. van Schaik," zegt hij. De minister-president schudt de grijsaard hartelijk de hand. In één zin maakt hij de politieke balans van het jaar op: „We zijn er nog!" en onderwijl vloeien er achter de brilleglazen de uitdrukking van een goedmoedige natuur en de ernst van een heel jaar worstelen samen. Mr. van Schaik, de vice-president, gewichtigste hoofdstukken blijven der Nederlandse geschiedenis. „Ont hul ons de toekomst, vader Tijd," vragen wij, maar de oude man werpt ons een bestraffende blik toe. „Ook een journalist is het niet geoorloofd de toekomst te kennen," antwoordt hij en dan blijft het even stil. Om het licht van de lantaarn trekken zich onze gedachten samen. Wij begonnen het jaar met de tweede politionele actie, een actie, die èn in Indonesië èn in het bui tenland nieuwe weerstanden opriep. In Februari stond Nederland met de rug tegen de muur. Toch doorvech ten of andermaal de weg van on derhandelen inslaan? Sassen ging, de rest van het kabinet bleef. De man, die thans naast ons zit, nam een taak op zich, die ?üj zichzelf ze ker niet gewenst had. Hij is ons voorgegaan naar het accoord van Royen-Roem, naar de Ronde Tafel conferentie en tenslotte naar de nieuwe verbondenheid tussen Ne derland en Indonesië. Buiten in de avond weten wij verbondenheid tus sen Nederland en Indonesië. Buiten in de avond weten wij de slagboom, die 1949 van 1950 scheidt. Daar- Minister Fièvez, de te vroeg ontslapen voorganger van minister Schokking. scheiden kolonel Fiévez. Deze tafel is op dit ogenblik de tafel van zo vele gezinnen. De nacht dekt de ramen af als een rouwgordijn. Maar toch, de generaties, die achter ons komen vragen, dat wij verder gaan. En hebben wij dai; het afgelopen jaar, vooral ten behoeve van hen, vorderingen gemaakt? De zesde gast, die binnenkomt, minister Stikker, legt twee rollen op tafel: Het Atlanisch Pact en de Raad van Europa En wij lezen begerig onder het schijnsel van de lantaarn: Dit werelddeel en Amerika maken zich op om haar defensieve krachten saam te voegen, dit werelddeel wil in steeds grotere mate de afzonder lijke belangen aan het gemeen schappelijk belang ondergeschikt gaan maken. Zal dit alles werkelijk heid worden, wij beseffen het op deze laatste avond van het jaar niet zonder ontroering, de geslachten, die na ons komen, zullen ons alleen reeds hierom zalig prijzen. En wat deden wij aan het binnenlandse front? Wij horen een bescheiden klop en dan gaat de deur op een kier open. ,,Ik weet het," zegt Va der Tijd, „gij hebt nog weinig aan te geven, minister Teulings," maar ook de goede voornemens worden hier geregistreerd, 't Volgend jaar zal er geen politie-vraagstuk meer zijn; wat de burgemeesterbenoemin gen betreft zult gij natuurlijk ieder zoveel mogelijk het zijne willen ge ven en zo is er veel." Na hem vol- verte horen wij het aanzwellend geluid van. duizenden voeten. Dit moet gans Nederland zijn, dat op mars is naar 1950! De eerste figu ren doemen reeds uit de donkerte op. Ja, de eerste is minister Lief- tinck: „Devaluatie" roept hij ons grimmig toe", maar we komen er weer boven op. Zie maar eens wie W allemaal achter mij komen!" Op datzelfde ogenblik horen wij de slagboom omhoog gaan. Klokken beieren, fluiten gillen zowel v. ver af als van dichtbij. Maar schoner muziek nog is het geluid van de handwagen, die voorbij knarst, zwaarbeladen als zij is met machi ne-onderdelen. De man die duwt, ja, dat is minister v. d. Brink, maar hij heeft hulp. Vooraan trekt de jonge staatssecretaris v. d. Grinten aan het leidsel van de P. B.O. Daarachter volgen de hon derden, de duizenden werkers. Tus- Minister van den Brink, de man die duwt naar de industrialisatie. sen hen gaat minister Joekes, maar telkens snelt hij ook langs de rijen met de kreet: „Vijf procent loonsverhoging!" Een kreet, die dan weer beantwoord wordt met het spreekkoor: Meer productie, zes tien procent meer! Dan volgen nieuwe rijen van duizenden. Maar nu zijn het onze boeren, vooraf gegaan door Nederlands boer num mer één: Minister Mansholt. Tel kens wendt hij zich om en roept: Meer vrijheid, maar ook meer de viezen! Zo marcheert Nederland in de Oudejaarsnacht 1950 binnen. Daarachter komen andere zorgen voor morgen: Duizenden bruidspa ren. die niet de Lohengrin zingen, maar wel: „Wij krijgen een huis misschien.'", de terugkerende sol daten, die op mars zijn naar hun oude of naar een nieuwe werk kring, de duizenden, die elders in de wereld, een nieuw terrein wil len zoeken voor de Nederlandse energie. Wij zijn de laatsten, die onder de slagboom doorgaan. „Sluit U weer aan bij de kopgroep", voegt Vader Tijd ons ten afscheid toe", en denk om het parool voor 1950: De Unie enzestien pro cent meer productie!" In de Zuid-Afrikaanse stad Durban raakte in het beqin van het jaar de zwarte en blanke bevolking met elkaar slaags; honderden mensen kostte dit het leven. Enkele maanden later vond in het zelfde land een qrote trein ramp plaats, welke zeventig reizigers niet overleefd héb ben. Opschudding verwekte in Mei de vliegramp in Turijn een vliegtuig met bekende voetballers vloog tegen een kerktoren en qeen der inzit tenden kon gered worden. Een v)ervelstorm welke in Juni Japan teisterde, eiste, afgezien van enorme materiële schade, het leven van 225 mensen. De grootste natuurramp van 1949 was echter ongetwijfeld de aardbeving welke in de zomer Ecuador trof; nog steeds is het juiste aantal slachtoffers niet bekend, maar het ligt in de buurt van vierduizend. Frank rijk kreeg een grote bosbrand op zijn debet; meer dan hon derd doden waren te betreu ren. In de haven van Toronto geraakte in September een passagiersschip in brand; hon derdenvijftig opvarenden wis ten zich niet te redden en kwamen in de vlammen' om. MEI „Drie van de vier kamers zim weer bewoonbaar". (Duitse politici na het goed keuren van de grondwet van Bonn). JUNI „Ik teken nooit een overeenkomst welke de rechten van de Ker (Mgr.a*r»tae« verklaring) plaatst een grote koffer op tafel. „Ik ken de inhoud al," weert Vader Tjjd af. „Het is de vaas, die gij bij de kabinetsformatie zo kunstig ge modelleerd hebt Het is een ware tovervaas gebleken. In Februari constateerde uw prof. Romme dat er een barst in gekomen was, maar terecht hebt gij gemeend dat de balsem van het nationale welzijn er desondanks nog veilig in bleef. Zei- de hij immers ook zelf niet, dat een barst in het vertrouwen nog iets an ders was dan ontbreken van ver trouwen? Maar het meest wondere blijft toch, dat de barst in Augus tus zelfs weer geheel is dicht ge trokken." „En dan nog die andere barsten het is de minister-president die op deze laatse avond van het Jaar ook zijnerzijds behoefte voelt om in het verleden terug te treden. „In Mei, bij het accoord van Royen- Roem scheen er een tweede barst te zijn bijgekomen, in Juli hadden wij het comité-generaal. Maar toch, al met al heeft U zeker gelijk: Deze vaas ging zolang te water tot zij weer heel heel werd!'- „En dan heb ik nog de nieuwe Ronde Tafel voor de West bij mij," mr. van Schaik is een consciëntieus man, hij wil niets van de kofferinhoud verzwijgen. „Pak haar in 1950 uit," antwoordt Vader Tijd, „maar wacht niet te lang. Vier jaren ervaring liggen achter II. Als de verhoudingen hoe kig worden, valt het niet meer mee om de zaken nog rond te krijgen. Het is in elk geval gelukkig dat U de krasjes van de amendementen de Kort en Schermerhorn nog weg hebt kunnen politoeren.? Weer waait de kilte van de nacht In de kamer. Twee rijzige figuren moeten zich bukken om binnen te kunnen komen. Zij blijven staan. „Collega Götzen, wij moeten voort naar de Unie," zegt een ongeduldige stem; wij herkennen haar direct, het is de stem van minister vaii Maarseveen. „Zet ook gij U een ogenblik aan deze tafel," nodigt Vader Tijd, „de historie heeft voor U zelfs een blijvende plaats inge ruimd. Uw werkzaamheid in het afgelopen jaar zal altijd een van de SEPTEMBER „Ergens in Rusland vond dezer dagen een atoom-explosie plaats". (Truman in een verklaring op het Witte Huis). HET ONTWERP UNIE-SWUUT ~- AFRIL „Zonder atoombom zou Europa in slavernij leven". (Churchill tijdens een rede te Boston). OCTOBER „Eindigt de Ronde Tafel Confe rentie op 1 November met goede resultaten?" (De dagelijkse vraag in de October kranten) achter ligt de toekomst van de Unie. Onwillekeurig valt onze blik weer terug op Vader Tijd, achter zijn gerimpeld voorhoofd ligt im mers de wetenschap, die wij reeds nu zouden begeren. Maar hij vouwt de handen en voegt °ns toe„Bidt nog eens, hetgeen gij tijdens de laatste Eerste Kamervergadering gebeden hebt: God zegene zoveel goede voornemens en zoveel goede Minister Drees: Wij zijn d'r nog wil!" Onopgemerkt heeft zich in middels een nieuwe gast aan tafel gezet. Hij kwam op het rechte ogenblik, zijn handen hebben zich nog met de onze kunnen vouwen. Voor mr. Schokking, de minister van „Oorlog" en „Marine" was het wel een heel zwaar jaar. De trek °m zijn mond heeft zich dieper ge groefd en om wille van zijn herin nering blijven wij allen nog een ogenblik stil. Persoonlijk heeft hij tal van rouwbezoeken afgelegd, de handen, die nu een ogenblik op tafel rusten, tekenden soms dertig doodsberichten in één weekOp dit ogenblik gaan ons aller gedach ten oök uit naar zijn diep betreur den voorganger, den te vroeg ver gen de ministers Rutten en Spitzen. Zij hebben geen uitnodiging om plaats te nemen nodig, kennelijk vermoeid zijgen zij op de nog be schikbare stoelen neer. Er ligt een klank van medeleven in de stem van Vader Tijd, wan neer hij hen begrijpend toevoegt: „Ja, inderdaad, de debatten rond uwbegrotingshoofdstuk waren niet gemakkelijk. Minister Rutten zien wij bruusk in zijn actetas grijpen: „Hier," zegt hij, „plannen voor onderwijsvernieuwing te over, maar men moet mij tijd gunnen, jfan ik soms V.G.L.O. scholen uit de grond stampen?" Vader Tijd knikt begrijpend. „Vat weer moed,' zegt hij „en dat geldt ook voor U, minister Spitzen. Ik reken er op, dat gfl volgend jaar naast de wet autovervoer personen ook de wet autovervoer goederen ter registra tie zult kunnen aanbieden. Kijk, en daar hebben wij onze tiende gast ook." Hij kon een jongere broer van Vader Tijd zijn, de man die daar begroet wordt: Het is onze waardige, eminente minister Wij- ers. Het is de laatste stoel, die voor hem wordt aangeschoven. Als hij zijn rol op tafel legt, zien wij hoe Vader Tijd hem goedkeurend en bijna olijk toeknikt: „Hande lingsbevoegdheid voor de vrouw in 1950: Gefeliciteerd, collega, op onze leeftijd is men niet zo dikwijls meer in de gelegenheid om het hart van zoveel vrouwen te stelen!" Maar dan is het ook uit met dit rustige gesprek in de Oudejaars nacht. De deur vliegt open, maar inplaats dat er een nieuwe geest binnenkomt, rolt er een grote zak de kamer in. De lantaarn op de tafel wordt omfloerst door grijze stof. Eerst dan verschijnt het rode hoofd van minister in 't Veld in de lichtkring. „Cement," zegt hij- „allemaal cement." Vader Tijd staat op en neemt de zandloper in zijn hand. „Juist," prijst hij, „maar laat de rest buiten, het zal nu im mers ook zo de tijd zijn.'» Wij tre den andermaal de nacht, in, maar in tegenstelling met enkele uren ge leden is zij nu vol geluiden. In de De Nederlandse spoorwegen zet ten in het afgelopen jaar een stap verder op weg naar de mo dernisering. 142 km. geëlectrifi- ceerd baanvak kwam in Limburg gereed en begin 1950 zal Dor drechtBoxtel volgen. In Mei wordt de electrificatie tussen Lage Zwaluwe en Roosendaal voltooid: met de aanleg op de lijn Amers foortTwente wordt voortgang gemaakt. Het aantal zitplaatsen blijft echter nog altijd ver achter bij dat van 17 Sept. 1944, toen de spoorwegstaking uitbrak. Het be draagt thans nog geen 90.000 te gen 162.415 toen, waarvan in Die- sel-electrisch materiaal 3712 (toen 11.136). Begin Januari zullen op nieuw 16 D.E. drie- en 5 D.E. vijfwagenstellen voor de dienst beschikbaar zijn. Er ziin dan 703 bruikbare stoomlocomotieven en 17 electr. locomotieven, waarvan 6 gehuurde Franse en een Engel se. Er zijn thans 46.189 zitplaat sen in stoomrijtuigen tegen 101.077 in September 1944. In bestelling zijn nog 60 rijtuigen en 10 bagage wagens met restauratie-afdeling, bestemd voor de binnenlandse ex pres-treinen zowel als voor het internationaal verkeer. Op. 17 Sept. 1944 was het aan tal gesloten goederenwagens 10716 en open wagens 16145. Thans is dit 8138 en 11405. Bijgeleverd werden in 1949 491 kolenwagens, 260 groenten wagens, 100 koelwa gens, 70 rongenwagens, 10 dek zeilwagens, 240 in Hongarije ge bouwde gesloten goederenwagens, 324 laadkistenwagens en 8 laad- ketelwagens. 140 van de 1150 daartoe geschikte wagens werd in 1949 omgebouwd tot S-wagens, die met een snelheid van 100 km. kunnen worden vervoerd. Dit om bouwen wordt voortgezet waar door een aanmerkelijke versnel ling van het goederenvervoer mo gelijk wordt. De schaarste aan AUGUSTUS „Arrogante leiders moeten wor den opgeruimd". (Een nota uit Moskou over Tito). wagens heeft zich vooral in de laatste maanden van 1949 ten gevolge van de overvloedige oog sten, het herstel van de handel met Duitsland, de stijging van de export i.v.m. de devaluatie, en de lage waterstand doen ge voelen. Óndanks uiterste inspan ning kon in het bijzonder bij het zeer grote fruitvervoer naar Duitsland slechts met vertraging aan alle aanvragen worden vol daan. De KXi.M. bestond in 1949 der tig jaar en hérdacht een ontwik keling van een kleine onderne ming met twee vliegtuigen en twaalf man tot een bedrijf met wereldreputatie dat 104 toestellen op een 137.000 km. lang luchtnet heeft vliegen en 13.000 man werk geeft. 'Het werd geen jubeljaar: twee vliegrampen eisten het le ven van 21 leden van de beman ning en 57 passagiers, en de po litieke moeilijkheden op de Indië- lijn, de ruggegraat van het be drijf, veroorzaakten aanzienlijke schade al betekende de omweg via Mauritius de prestatie van het grootste oceaantraject in de geschiedenis van de burgerlucht vaart. Op 20 Mei werd de lijn naar Paramaribo via Lissabon en Dakar geopend. De K.L.M. vliegt thans 30 keer per week in beide richtingen over de Atlantische Oceaan. Ook het verkeer op Duits land en het Nabije Oosten werd aanzienlijk uitgebreid en er wer den ook vele charteropdrachten uitgevoerd. De vloot werd met nog 6 Convairliners uitgebreid. Het stationsgebouw Schiphol werd in gebruik genomen evenals de laatste vleugel van het hoofd kantoor in Den Haag. In totaal hebben de Vliegende Hollanders in 1949 meer dan 41'/s millioen km. afgelegd in 143.600 vlieguren. 650.000 passagiers. 14 millioen kg. vracht en 3l/« millioen kg. post werden vervoerd. NOVEMBER „Benelux, Fritalux, Fibenel, Uni- scan". (Symptomen van Europa's streven om één te worden). DECEMBER „Het Heilig Jaar moet het voorspel worden van een tijdperk van vrede en geluk". (Z. H. Paus Pius Xn over doelstelling van het H. Jaar). JULI „Engeland is even platzak als U en ik". (Stafford Cripps tijdens een Lagerhuisdebat over de bezui nigingen).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 11