Nieuw Onverwachte Amerikaanse steun aan Tsjang Kai Sjek Nederland verruimt de vrije invoer P.v.cLA. wil blijven samen werken met de K.V.P. Belgische weduwe door Z.H. de Paus ontvangen Met de jeep naar huis NHD Een lichtpunt voor Tsjang Kai Sjek? Zaterdag 31 December 1949 45e Jaargang No. 1 1757 Partijraad K.V.P. in Februari Een Jaar van vrede Dr. Drees huldigt andersdenkenden" Militaire leiders der V.S. naar Japan Bidault krijgt vertrouwen ook FRANKRIJK erkent waterballet viel in het water Washington zendt militaire missie en wapens naar Formosa PAUSMIS op Nieuwjaarsdag Een echte pelgrimstocht naar Rome IBv? iSÉilÉli Londen verrast Schip door de mist aan de grond Origineel plan van vier demobiliserenden uit Indonesië israël weigert Besmette melk veroorzaakte t.b.c. Vanaf 16 Januari textiel uit België HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? iper mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: t per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct resD. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteurs H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina l Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 43b2 K2290; ALKMAAR. Riteevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De Nederlandse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, dr. H. Riemens, heeft de secre taris-generaal, Trygve Lie (I.), een nota overhandigd, waarin de souvereiniteitsoverdracht wordt bekend gemaakt. De Partijraad van de Katho lieke Volkspartij zal op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Februari 1950 te Utrecht in het Jaarbeursrestau rant bijeenkomen. Op de eerste dag zal o.m. een voorstel tot stichting van een centraal vor mingsinstituut en de vaststelling van de begroting 1950 worden behandeld. Op de tweede dag zal de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer-fractie, prof. mr. C. P M. Romme, de raad voor lichten over de staatkundige toe stand en het parlementaire werk BIJ HET EINDE van een jaar Kan men verschillende overwe gingen laten gelden. Men kan een terugblik slaan op het ver leden. en zien wat voorbij ging, wat verloren en gewonnen werd. Men kan zich bezinnen op de lessen van het voorbijgaande tijd perk en trachten, daarmee zijn voordeel te doen in de naaste toekomst. Men kan de nadruk meer laten vallen op de toekomst en ondanks alles, met optimisme vooruitzien. Dit laatste schijnt ons een taak, welke het meest in onze lijn ligt. Vooruitzien! De toestand van de wereld heeft zich in het over enkele uren scheidende jaar niet bijster rooskleurig ontwikkeld. Wij behoeven daar niet diep op in te gaan op deze plaats, nu el ders in dit nummer de kroniek schrijvers in woord en beeld ver slag doen en hun commentaren daarbij geven. Noch internationaal, noch na tionaal, kunnen bepaalde span ningen op geestelijk en algemeen- maatschappelijk en op politiek terrein ontkend worden. Temid den van al deze moeilijkheden vaart Nederland een eigen koers, waarbij de medewerking van Katholiek Nederland niet al léén, maar óók op politiek terrein gevraagd en vereist is. Wie vooruitzien wil, als op het jaareinde temidden van het jach tende leven, even een uur van bezinning komt, zal moeten er kennen, dat er ook in het nieuwe jaar weer veel van ons gevraagd wordt. Endat voor velen wellicht de zekerheid, dat men in het verleden tekort geschoten is, de goede wil en de goede voorne mens zal versterken, om het be ter te doen. Wij 'veten het: 1950 moet voor de wereld, in het goddelijk kader van boete en gebed, waarin het Heilig Jaar staat, een jaar wor den van vrede. Een jaar van vrede, op het fun dament van de verdraagzaam heid, meer nog op het fundament van de waarachtige christelijke liefde. Deze zal de zucht tot 'c r i- t i e k, op overheidspersonen, op andere leidende instanties, op be sturen en harde werkers, op ver wanten en medewerkers in de eigen omgeving, matigen. Als dat gebeurt, dan isi al veel gewonnen, om de verdraag zaamheid te doen veld win- nen en als de verdraagzaamheid terrein wint, maakt de vrede kans tot nieuwe bloei. Wij geven ons soms te gemak kelijk over aan het applaus voor geestdriftige sprekers, die het op grote vergaderingen schoon we ten te zeggen, wij beamen de schoonheid van taal en de Kracht van argumenten van gezagheb bende schrijvers, die ons in hoe ken en brochures en in artikelen, de noodzaak van vrede door ge rechtigheid en liefde, op velerlei historische en wetenschappen! Ke gronden voorhouden. Dat is alles goed en schoon, maar wi.i raK.,J! soms wel eens te veel verstrikt in de theorie en vergeten, wat voor de hand ligt. Wij bunnen zelf veel meer doen, dan wil dikwijls beseffen, wij ieder op zijn tijd en op zijn piaai hoe gering en weinig geacht cieze in de menselijke samenleving ook moge zijn, daadwerkelijk mee werken aan de grote taak, weik de Heilige Vader ons heeft voor gehouden en wélke de katho lieke Actie, op Zijn raad en aa- vies, ook in Nederland al eerj^ heeft uitgestippeld: het bevorae- ren van de ware vrede, op em terrein van het leven, en daar door het bevorderen van de we reldvrede. Het moet zo zijn, dat onze goede voornemens, onze wil, ons goede werk, de wat,_ vrede elke dag een stap voor uitbrengen. Daarvoor behoeven wij niet te demonstreren, te age ren, te applaudiseren o zeker, dat alles ook op zijn t;jd! hiaar daarvoor kunnen wij zelf wei ken, op de plaats en in de om standigheden. waarop en waalV wij gesteld zijn. Werken en hin den voor de vrede, bii zonder het komende jaar der Grote ver wachting, het Heilig Jaar van Rome. dat zo gezien en zo door ons bewerkt, onder Gods zegen niet anders zijn kan dan een Zalig Nieuwjaar. AMSTERDAM, 31 Dec. De jaarwisselingsbijeenkomst van de P.v.d.A., gisteravond in het Con certgebouw te Amsterdam gehou den, stond geheel in het teken der souvereiniteitsoverdracht, waaraan de 4 sprekers, dr. W. Drees, mr. M. van de Goes van Naters, J. H. Scheps en het lid van de Indonesische delegatie ter R.T.C., de heer Soejono, het grootste deel van de hun toege meten tijd wijdden. Mr. Van de Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A., zeide: „Hoeveel beter zou het niet zijn geweest, indien de over dracht reeds eind 1946 na de overeenkomst van Linggadjati was geschied." Voorts betoogde hij, dat de P.v.d.A. deze weg ech ter nimmer succesvol had kun nen afleggen, wanneer anderen haar daarbij niet zouden hebben gesteund. ïn de eerste plaats wil; de hij de Katholieke Volkspartij noemen, die na Augustus van dit jaar constructief is gaan meewer ken. „We zijn dan ook bereid aldus spr„ „verder met haar samen te werken, mits op deze zelfde pro gressieve wijze. Dr. Drees legde vooral de na druk op de zijns inziens „onwaar dige wijze, waarop mannen als Jonkman, I.ogeman en Schermer- horn door bepaalde personen uit WASHINGTON 30 Dec. (ap) De Amerik. gecombineerde chefs staf zijn van plan in het begin van Februari een bezoek aan Japan te brengen, aldus werd vandaag door het Amerikaanse Ministerie van De fensie bekend gemaakt. Deze bekendmaking kwam terwijl de internationale aandacht zich naar Formosa gewend heeft. Dit eiland is nog in het bezit van de Chinese Na tionalistische Regering. In de bekendmaking wordt gezegd: de reis wordt reeds enige maanden overwogen, maar het is nu voor het eerst, dat alle vier officieren tege lijker tijd weg kunnen. Een woordvoerder zei in antwoord op vragen, dat de chefs geen bezoek zouden brengen aan Formosa, de Philippijnen of Korea. Aan de reis nemen deel: J. Law- ton Collins, generaal van het leger; admiraal Forrest P. Sherman; Sir General Hoyt S. Vandenberg en General Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke stafchefs. Dc Franse Nationale Vergadering heeft gisteren twee moties van ver trouwen in dc regering Bidault aan genomen. De eerste motie van vertrouwen, die door de premier was gesteld naar aanleiding van het voorstel tot verhoging van de belasting op de in dustriële productie voor 1950 van 12.5 tot 13.5 procent werd aangeno men met 305 tegen 287 stemmen. De communisten en aanhangers van ge neraal De Gaulle stemden tegen Bij de stemming van vorige week Za- 907r=fg Bldault slechts 303 tegen 297 stemmen. De tweede rao- tle ^rouwen, die samenhing tot het heffen van 8 V3n 10 P™«nt op de onverdeelde winst van dexnemingen, werd aanv^n 307 tegen 288 stemmen DE R.I.S. PARIJS, 30 Dec. (A P Frank Indonesië erkent. Stat.en van ons politieke leven voor verra ders en lafaards zijn uitgemaakt". Daarnaast zeide hij niet te wil len nalaten zijn waardering te betuigen voor andersdenkenden in het Kabinet, zoals de minis ters Stikker en Schokking, „die hebben getoond over de juiste mentaliteit te beschikken." Woorden van afkeuring daar entegen had dr. Drees voor de communisten, „die jarenlang door dik en dun aan de kant van de Republiek hebben gestaan, die onophoudelijk geroepen hebben om terugtrekking van de troepen en die, nu de waarborg voor dat terugtrekken daar lag in de vorm van het wetsontwerp, zich schaar den aan de zijde der opposanten Laat dit een waarschuwing zijn.' Zij wensen slechts strijd. Zij zijn daarom tussen de staten en in elke staat afzonderlijk een gevaar voor de vrede en een eevaar voor 'het recht", aldïis dr. Drees. f Circus Strassburger is Vrijdagmiddag bijna in zijn eigen waterballet verdronken, de voorstel ling van het waterballet althans viel letterlijk en figuurlijk in het water. Tot vermaak van het pu bliek in 't Theater Carré te Amsterdam kwam er aan de waterstroom, die aan de voorstelling van het waterballet vooraf gaat, geen einde, zodat het water tenslotte on weerstaanbaar en over vloedig door het circus spoelde en zich een weg baande naar de gangen en de stallen. Oorzaak van het euvel was een gebarsten buis. Met man en macht toog het circuspersoneel aan het werk om de over stroming de baas te wor den. Ongeveer 100 m3 water had een ware in undatie veroorzaakt. De voorstelling werd onder broken en gedurende een kwartier zorgde de cir cuskapel voor muzikale afleiding. In die tijd las ten de technici een nieu we buis in, zodat daarna het programma normaal kon worden voortgezet. VATICAANSTAD, 30 Dec. (A.P.). Z. H. de Paus zal op Nieuwjaars dag een H. Mis voor de pelgrims van het Heilig Jaar opdragen in de inzegeningszaal, de grootste zaal de- Pauselijke verblijven. Ongeveer 3.000 bedevaartgangers zullen de H. Mis bijwonen. In de loop van het Heilig Jaar zal de H. Vader waarschijnlijk in de St. Pieter een of twee maal per maand ec-r H. Mi., folèbréren. Berichten uit Washington melden, dat de Verenigde Staten hun politiek ten opzichte van de nationalistische regering van Tsjang Kai Sjek hebben gewijzigd. President Truman zou een militaire commissie van advies zenden naar Formosa, om te helpen bij de verdediging van dit laatste nationalistische bolwerk. Een woordvoerder van de Chinese ambassade te Washington deelde aan Reuter mede, dat de nationalisten op Formosa in de ko mende maanden aanzienlijke hoeveelheden wapenen van de Ver. Staten zullen ontvangen. De Belgische 60-jarige Mevrouw Paolina Omcanni Vauhamme uit Brussel, weduwe van een Belgi sche kolonel, die in de eerste wereldoorlog sneuvelde, is giste ren door Z.H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen. Mevrouw Vauhamme had de reis naar Rome te voet gemaakt, een tweewielig karretje voortduwend en een knapzak op de rug. De Belgische weduwe was in de bedevaartstochten voor het H. Jaar van 1925 een der eer sten. die naar Rome toog. Nu was zij 70 dagen onderweg geweest telkens de nacht doorbrengende waar zij toevallig aankwam. De H. Vader onderhield zich belangstellend met Mevr. Vau hamme en gaf Zijn bijzondere zegen aan haar en aan iedereen in België, Frankrijk en Italië, die aan haar onderdak en voedsel gaven op haar bedevaartstocht. Mevrouw Vauhamme gaf de Paus een kleine zilveren beker ten geschenke. 111 MUM jf'V .:.^l l Volgens A.P. zijn de Ver. Staten bezig een nieuwe krach tige politiek en anti-commu nistische maatregelen voor het Verre Oosten uit te werken. Op het Witte Huis kwam de Nationale Veiligheidsraad on der leiding van president Tru man bijeen. Men zou het eens zijn geworden over de nieuwe politiek. Reeds maakte de Ame rikaanse marine bekend, dat het 27.000 ton grote vliegdek- schip „Boxer" met twee torpe dojagers naar de Aziatische wateren wordt gezonden ter versterking van het zevende Amerikaanse speciale vloot- commando. De berichten over een mogelijke wijziging in de Amerikaanse poli tiek t.o.v. China kwamen voor de Engelse functionarissen te Londen geheel onverwachts. Men was van mening, dat de V.S. de nationa listische regering als verloren be schouwden. I Volgens Michaël McDermott, de woordvoerder van het State De partment. is van de zijde der Chinese nationalisten via ver schillende kanalen een aantal niet- officiële verzoeken tot de V.S. ge richt om een groep adviseurs naar Formosa te zenden. Men herinnert aan de berich ten, volgens welke de Britse er kenning van het communistisch regiem in China in de komende week een feit zou worden en merkt op, dat met het oog hierop een wijziging in de Amerikaanse politiek t.a.v. China op een on gelegen moment zou komen. Men schrijft aan generaal Dou glas McArthur, de geallieerde commandant in Japan, het inzicht toe, dat een vriendschappelijk ge zind Formosa een strategische noodzakelijkheid is. Van de repu blikeinse partij is bekend, dat zij afwijzend staat tegenover een af schrijven van het nationalistisch regiem. Een Chinese woordvoerder deelde aan Reuter mede. dat de wapenen, die naar Formosa wor den gezonden, betaald werden met het geld, dat in November j.l. door het Amerikaanse Congres voor hulpverlening aan China ter be schikking is gesteld en dat het hier geen nieuwe vorm van mili taire hulpverlening betrof. Inmiddels hebben Amerikaanse functionarissen de berichten te gengesproken. dat president Tru man reeds besloten zou hebben nieuwe steun aan de nationalis tische regering op Formosa te ver lenen of een militaire missie naar het eiland te zenden. (Van onze redacteur) DEN HELDER, 30 Dec. Het 100 ton metende motorvracht schip „Zwaluw", onder com mando van schipper Sijs uit Alkmaar, is Vrijdagavond ten gevolge van de dikke mist, op weg van Texel naar Den Helder, bezuiden Schanserwaard, wes telijk van Oude Schild, aan de grond gelopen. Door de dikke mist was het schip buiten de koers geraakt. Het werd te ver westelijk ge stuurd, zodat de „Zwaluw" buiten de vaargeul terecht kwam. waar het door de strekkende eb werd meegenomen en op de zandban ken werd gezet. Om kwart over zes gisteren avond vertrok de reddingsboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder naar het schip, dat aardappelen aan boord had bestemd voor Amersfoort, om hulp te bieden. De „Dorus Rijkers" die om 9 uur de haven van Oude-Schild had op gezocht, keerde om vijf over twee naar de „Zwaluw" terug, doch be hoefde verder geen assistentie meer te verlenen. Om vijf voor half drie heeft het Texelse hulpvaartuig de „Zwaluw" vlotgetrokken, die tegen half vier naar de haven van Den Helder kon opstomen TELEGRAM VAN SUKAWATI AAN PRINSES WILHELMINA MAKASSAR, 30 Dec. (Aneta). De president van Oost-Indonesië, Sukawati, heeft in een redevoering bij de souvereiniteitsoverdracht me degedeeld, dat in een telegram aan prinses Wilhelmina uiting is gege ven aan de dankbaarheid voor het feit, dat haar 7 jaar geleden uitge sproken woorden thans volledig in vervulling zijn gegaan. regeringsinstanties uit Jeruzalem terug te trekken LAKE SUCCESS, 30 Dec. (AFP). De regering van Israël heeft in een brief aan de voorzitter van de Trustschapsraad medegedeeld, dat zij Weigert het parlement en de ministeries, die onlangs te Jeru zalem zijn ondergebracht, uit deze stad terug te trekken. Deze mededeling is bedoeld als antwoord op de resolutie van de Trustschapsraad, waarbij tegen de vestiging van de Israëlische rege ringsinstanties te Jeruzalem ge protesteerd werd. In de vergadering van de ge meenteraad van Naarden heeft de burgemeester medegedeld, dat een politiëel en een veterinair onderzoek is gelast tegen een modelbedrijf te Naarden, ter zake het afleveren van besmette melk. Thans is namelijk gebleken aldus de burgemeester dat een niet onbelangrijk aantal kinderen in Naarden met tuberculose is besmet van melk uit dat bedrijf. Deze be smette melk is in September en October gebruikt. Eerst thans is deze besmetting aan het licht ge treden, omdat de kinderen nu zijn gaan reageren. De burgemeester deelde nog mede, dat twee kinderen in een inrichting opgenomen moes ten worden. Volgens een der raadsleden staat de schuld in deze van het bedrijf niet vast. Op grond van de verplichting om het aantal vrije invoerartike len uit te breiden van de bij de O.E.E.C. te Parijs aangesloten landen, is door de Nederlandse regering wederom een vrije lijst van invoerartikelen bekend ge maakt. Deze lijst wordt met in gang van 2 Januari 1950 van kracht. Het betreft hier de invoer uit de navolgende landen met inbe grip van hun overzeese gebieds delen: Groot Brittannië. Ierland, Zweden. Noorwegen. Denemarken, IJsland. Portugal. Griekenland, Turkije en Oostenrijk. Uiteraard blijven eventueel bijzondere maat regelen, zoals b.v. het compen satie-voorschrift ten aanzien van Oostenrijk, gehandhaafd. Op 16 Januari a.s. zal een deel van de textielproducten voor de invoer uit België en Luxemburg, zomede uit de hierboven genoem de landen, vrijkomen. Tevens zal op beperkte schaal de vrije in- voermogeliikheid van bepaalde textielproducten met name wol len garens uit Frankrijk en Italië worden opengesteld. Voor een andere groep van textielproducten zal de opheffing der invoerbeperkingen op 1 April 1950 plaats vinden. Vóór de ger noemde data der inwerkingtre ding zal publicatie van de arti kelenlijsten op de gebruikelijke wijze volgen. Door deze handelingen bereikt Nederland in totaal een percentage van 55'pet. op basis van de invoer uit alle O.E.E.C.-landen in 1948. terwijl dit voor de groepen agra rische producten, grondstoffen en eindproducten resp. 54. 59 en 53 pet. bedraagt. De grote Coulee Dam in de Columbia-rivier wordt op het ogenblik gerepareerd. Hiervoor worden werklieden met onder waterkamers 25 meter onder het wateroppervlak gelaten, het water wordt uit de kamers gepompt, en zo kunnen de werklieden hun arbeid ver richten. Vier in Tndonesië erhiijveiide militairen, die binnenkort zullen de mobiliseren en die graag nog wat meer van de wereld willen zien, hebben het plan opgevat om de thuisreis op een originele wijze te maken. Zij zullen het grootste deel van de afstand, die hen van het va derland scheidt, op eigen gelegen heid per jeep met aanhangwagen afleggen. Thans zijn reeds vele voor bereidingen gemaakt. De vier militairen behoren allen tot hetzelfde bataljon 4-10 RI en zijn op het ogenblik in Batavia gelegerd, In het burgerleven is J. Glissenaar journalist, P. Pennarts persfotograaf en J. Beulen chauffeur. De vierde soldaat R, Sloots is reeds aange wezen als expeditieleider, omdat hij vloeiend Engels, Frans Duits en Spaans spreekt- Het doel van de jongens is om in de landen, waar door zij onderweg trekken, lezingen te houden en films over Indonesië te vertonen. Een tankboot zal de jongens van Batavia nan.- Abbadan, een Iraakse hven an de Perzische golf, brengen. De jeep met aanhangwagen wordt daar aan land gezet en dan begint de tocht pas goed, de eerste plaats, DE TEXELSE SCHAPEN IN ZUID-AFRIKA Naar de Zuidafrikaanse cor respondent van het Internationaal Wolsecretariaat meldt, maakt de kleine schapenkolonie van Texel, die in September 1947 naar Zuid- Afrika emigreerde, nl. een ram en zes ooien, het uitstekend. Kort na hun aankomst zijn de oor spronkelijke ram en twee ooien aan een acute longontsteking ge storven. Door de bijzonder grote warmte leden later bijna alle an dere schapen aan oogontstekin gen. Enkele waren zelfs tijdelijk blind# Intussen zijn al die moei lijkheden en ziekten overwonnen en is de kudde van zeven tot twintig schapen uitgebreid. die rij na Abbadar zullen bereiken, zal Basra zijn. Vandaar gaan ze via Bagdad en Alleppo naar het land van Euphraat en Tigris. Wan neer de diverse bezienswaardighe den zijn bekeken, wordt doorgere den naar Damascus en vervolgens naar Israël, waar bezoeken gebracht zullen worden aan Jeruzalem en de heilige plaatsen. Dan wordt de koers West en gaat het in de richting van Egypte, De jeep zal over de Nijl worden gezet en vervolgens de reis door Noord-Afrika beginnen. Na een bezoek aan Tanger zal worden over gestoken naar Gibraltar en de reis door Spanje kan beginnen. Als een bezoek is gebracht aan Lourdes zul len de jongelui vandaar eerst naar Marseille rijden en dan naar Parijs. Via Luxemburg en Brussel zullen de jongens tenslotte de Nederlandse grens bereiken. KLEINE METAALNIJVERHEID KRIJGT OOK DE 5 PCT. In de Vrijdag gehouden vergade ring van de vakraad voor de kleine metaalnijverheid is overeengekomen dat aan het college van Rijksbemid- laars zal worden voorgesteld 5 loonsverhoging bindend in de loon regelingen op te nemen. Het betreft hier de bedrijfstakken van het ga ragebedrijf, het carosserie- en wa genbouwbedrijf, het loodgietersbe- drijf, het electro-technisch bedrijf, het rijwielreparatiebedrijf, het sme- denbedrijf, het metaalbewerkings- bedrijf, het centrale verwarmings- bedrijf en het kantoormachinerepa- ratiebedrijf. LOONSVERHOGING IN HAVENBEDRIJF Zowel te Amsterdam als te Rot terdam is overeenstemming be reikt tussen de Scheepvaartver eniging en de in 't Unie Verkeer samenwerkende transportarbei dersbonden over een loonsverho ging van 5% m.i.v. 1 Januari van de bestaande lonen nadat daarin, althans te Amsterdam, de bestaan de duurtetoeslag van 1,per week is opgenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1