ïeuuj iders der wereld geven uiting an hun hoop in de toekomst Misschien in Maart conferentie van ministers over Nieuw Guinea i Periodieke verhoging moet samengaan met de 5 procent Officieren van de R.I.S. op Nederlandse oorlogsbodems Ver. Staten zullen Formosa niet bezetten 1 [anco: Betrekkingen met V.S. I worden met de dag nauwer 5-jarige jongen viel uit trein EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Indonesiërs houden Nieuw-Guinea warm Maandag 2 Januari 1950*' 45e Jaargang 1758 Op de drempel van het nieuwe jaar Tito blijft \anti-Kominform Twee kunstschilders liftende naar Rome Hirschfeld ontving de Nederlanders Australië past op zijn saeck' Schaal gloeiende olie over kinderen De Kantoorbedienden delen mede: Kerstgeschenken van Z. H. de Paus Slapend kind bij brand omgekomen Geraamte ontdekt van meisje Oudejaarsrede Dr. Drees voor Wereldomroep Sultan Hamid wordt reizend ambassadeur Hatta verklaart te Karatsji: Thans goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië Kroniek en Kritiek Krankzinnig meisje veroorzaakte drama Sjah van Perzië op Schiphol Soekarno kondigt noodwet af Aanslagen te Saigon Manoeuvres in hef Poolgebied f if h iil Inementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? ■rind., inclusief incasso. Advertentie-tarief: ■editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; Ie edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 fieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. pntract belangrijke korting. Directeur: IM. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Lrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Paqina i ftoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 leiders van vele landen hebben (-er gelegenheid van de jaar- jseling uiting gegeven aan hun hoop in de toekomst1 en de «urtenissen, moeilijkheden en vraagstukken van 1949 de e laten passeren. De Oostenrijkse president dr. Karl Renner, id een beroep op de andere landen om „Oostenrijk met rust aten" bij zijn werk aan zijn eigen redding. Oostenrijk was taal al zijn vraagstukken op te lossen „indien het met rust ten" werd. „Wij willen geen bondgenootschap met het of het Oosten, het Noorden of het Zuiden", aldus festen liner. kanselier Fiffl eiste een vredes- fdrag voor het 09stenrijkse waardoor het vrij en onaf- likeliik zou zijn. peorges Bidault, de Franse pre- drukte zijn volk op het hart It bevreesd te ziin voor de toe- Ti..'. Men moest niet altiid den- Ji. dat de dingen zich van kwaad erger ontwikkelden. Men stond ■in sommige opzichten slechter, (ar in andere opzichten beter br dan in hot begin van deze uw. Jirarschalk Tito verklaarde, dat jgoslavië de Kominform zou f ven trotseren. Hij beloofde zijn Ik, dat leningen en nieuwe han- (sovereenkomsten met het wes- het leven van zijn volk „iets hiakkelijker" zouden maken in pO. Hij stelde hiertegenover, dat land vastbesloten was een on- nkelijke".buitenlandse politiek (blijven voeren. (resident Gottwald van Tsjecho- [wakije zeide er overtuigd van ziin, dat de economische voor- tang van zijn land in 1949 ook ■1950 zou worden gehandhaafd. It „vijandige streven" van de rkeliike leiders in het afgelopen Ir was teniet gedaan en de [at had door de nieuwe kerk- (t'en zijn zorg voor het welzijn de gewone geestelijkheid ge- Pnd. Generaal Franco verklaarde in radio-rede, dat de betrekkin- Van Spanje tot de V.S. „met dag nauwer" werden. Sovjet-Unie. In een artikel van |t Sowj et-Russische blad „Nieu- Tijden" wordt gezegd, dat de Iwjet-Ünie 1950 ingaan „sterk Inoeg om iedere aanvaller neer slaan". De Sowjet-Unie zou nter „onwrikbaar" blijven wer- |n voor de vrede, ïeizer Hirohito van Japan Irak zijn bezorgdheid uit over Et lot van de zich nog in Russi- Ihe handen bevindende Japanse fiigsgevangenen. [Pandit Nehroe, de premier van Bdia, zeide ziin volk voor het |euwe jaar slechts noeste arbeid geen lege woorden te kunnen ■ewensen. lPoncet, de Franse hoge com- lissaris in Duitsland, sprak in |in boodschap tot het Duitse volk hoop uit. dat goede en duur- bme betrekkingen gevestigd zou- |n worden tussen Frankrijk en rest-Duitsland. [Dr. Paul Ruegger, president En het Internationale Rode Kruis- bmité, deed in een rede voor de Iwiserse radio-omroep een be- pep op „het geweten van de we- feld" om aan de millioenen vluch- felingen in Azië. het midden- en (abije Oosten en in Europa een Traditiegetrouw werd op Nieuwjaarsdag in de Stads- ichouwburg te Amsterdam /ondel's treurspel „Gijsbrecht 'an Aemstel" opgevoerd. Een icène uit de derde acte. Gijs- srecht van Aemstel trekt ten itrijde. Links Albert van Dal- |um als broeder Peter; Joh. £chmitz als Gijsbrecht 'van Omstel en Elise Homans als Badeloch. menswaardig bestaan te verzeke ren. President Pieck van Oost- Duitsland heeft in zijn bood schap aan de president van de Sowjet-Unie, Sjwernik, beloofd, „alles te doen wat in mijn macht ligt om geheel Duitsland opgeno men te doen worden in het kamp voor de wereldvrede, dat door de Sowjet-Unie Wordt aangevoerd". Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is de 5-jarige Peter Kempen uit Hoorn uit de trein van Enk huizen naar Amsterdam gevallen. Het ongeluk gebeurde juist nadat de Hembrug was gepasseerd. Peter speelde in de coupé, waarin hij met zijn moeder zat en heeft waarschijnlijk de kruk van de deur aangeraakt. Plotse ling schoot de deur open en rolde het knaapje naar "Luiten. Hij kwam op de spoordijk terecht en kreeg een hersenschudding en 'n flinke hoofdwond. Met dezelfde trein iemand trok direct aan de noodrem werd hij naar Am sterdam vervoerd. Hij is in het Binnengasthuis opgenomen. De Haagse kunstschilders Rudi Polder en Piet Mozet zijn Zon dagmorgen om 9 uur, al liftende, naar Rome vertrokken ter gele genheid van het Heilige Jaar. Zij denken 14 dagen over hun reis te doen. Onderweg zullen zij moeten leven van de gaven der gelovigen. Zij zullen in kloosters overnachten. Bij hun terugkomst willen zij een klein door hen ge ïllustreerd geschriftje uitgeven. DJAKARTA, 1 Jan. (Aneta). Dr. Hirschfeld, de Hoge Commis saris van Nederland bij de R.I.S., heeft ter gelegenheid van nieuw jaar vele leden van de Nederland se gemeenschap te Djakarta ont vangen. De gasten vertoefden in de ruime voorgalerij en de binnen zaal, waar de portretten van Ko ningin Juliana en Prinses Wilhel- mina, die vroeger in het paleis aan het Koningsplein een plaats von den, zijn aangebracht. MELBOURNE, 1 Jan. (Aneta). De „Melbourne Herald" plaatst onder grote opmaak het bericht van zijn speciale correspondent te Djakarta, dat luidt: „Ofschoon de betrekkingen van Australië met de nieuwe republiek goed zijn, zouden zij in gevaar kunnen wor den gebracht door een menings verschil over het bezit van Austra lisch Nieuw Guinea". Bij het oliebollen bakken ten huize van de „familie Bos te Aafemsc. op oudejaarsavond vielen een 2- en 4-jarig kind van de stoel, waarop ze samen zaten, en kwamen daarbij tegen de kachel aan. In de val greep een der kinderen de op de kachel staande schaal beet, die gevuld was met gloeiende olie. De olie vloeide dientengevolge over hen heen en veroorzaakte ernstige brandwonden bij de kinderen. Onmiddellijk droegen de ouders hen naar buiten en dompelden hen geheel in het water van de ringvaart. De ter stond geroepen geneesheer achtte opname in het zieken huis nodig. De toestand der kin deren liet zich aanvankelijk ernstig aanzien doch direct le vensgevaar is geweken. De Bedrijfsunie van de samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden schrijft ons het volgende: De Bedrijfsunie heeft onmiddel lijk na het bekend worden van de desbetreffende beschikking van het College van Rijksbemiddelaars alle in aanmerking komende werkge versorganisaties aangeschreven ten einde besprekingen te openen over de toepassing van de 5 procent loonsverhoging voor de groepen ad ministratief en verkopend perso neel. Inmiddels is reeds gebleken, dat in het bankbedrijf, in het gra fische bedrijf en in enkele takken van groothandel tot uitkering van deze 5 procent zal worden overge gaan, terwijl vrijwel zeker nog een aantal andere bedrijfstakken zullen volgen. De invoering van deze 5 procent loonsverhoging brengt met name voor het kantoorpersoneel speciale moeilijkheden mede in verband met het samenvallen er van met de gebruikelijke, resp. voorgeschreven periodieke verhogingen. Met nadruk zü er dan ook de aandacht op gevestigd, dat de 5 procent moet worden berekend over het rechtens geldende salaris met 1 Januari Ï950, d.w.z. over het salaris van December 1949, ver hoogd met de voorgeschreven of gebruikelijke periodieke verhoging, zowel als met de tijdelijke loonbij- slag van fl.voorzover men daar op recht heeft. Over de aldus ver kregen som wordt dan 5 procent verhoging gegeven. De organisaties van handels- en kantoorbedienden, aldus de Be drijfsunie zullen niet schromen om daar, waar men de loonsverhogin gen ad 5 procent gebruikt om te ontkomen aan het toekennen van periodieke verhogingen in die ge vallen waarbij het personeellid op zulk een periodieke verhoging recht heeft, met alle geoorloofde middelen op te treden. VATICAANSTAD. 31 Dec. (AP) De Paus heeft 'persoonlijke kerstgeschenken gezonden aan ver tegenwoordigers van het Vaticaan in 38 landen. De geschenken, die o.m. bestaan uit kleding, levens- middelep en geld, zijn bestemd voor behoeftigen in Algiers, Tunis, Oos tenrijk, België, Luxemburg, Bulga rije, Tsjechoslowakije, China, Cyre- naica, Denemarken, Egypte, Eri trea, Abessinië, de Philippijnen, Finland, Iran, Irak, Italië, India, Indonesië, Zuid-Slavië, Grieken, land, de Libanon, Syrië, Noorwe gen, Nederland, Palestina, de Hasjemitische Jordaan, Polen, Por tugal, Roemenië, voormalig Itali aans Somaliland, Spanje, Zweden, Zwitserland, Tripolitanië, Turkije en Hongarije. Bij zijn bezoek aan president Sukarno voor het overhandigen van zijn inleidingsbrief van H. M. Koningin Juliana inspec teerde de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, gekleed in de tenue van ambassadeur, de ere wacht voor het paleis Konings plein. Zondagavond omstreeks acht uur brak brand uit in het voor onder van een te Sas van Gent liggend sleepschip. Ofschoon de brandweer het vuur spoedig meester was, kon niet worden verhinderd, dat een zevenjarig kind, dat daar te ruste was ge legd, in de vlammen omkwam. LUGUBERE VONDST TE UITHOORN Aan de Kromme Mijdrecht onder Uithoorn heeft men bij graafwerk onder de vloer van een onlangs leeg gekomen ge deelte van een woonhuis iet geraamte van een naar schat ting ongeveer 12-jarig meisje gevonden, dat daar waarschijn lijk enkele jaren geleden is be graven. De politie heeft de zaak in onderzoek .terwijl de desbe treffende officier van Justitie en de politie-arts dr. van Led- den Hulsebosch zich ter plaatse op de hoogte hebben gesteld. De minister-president, dr. W. Drees heeft Zaterdag voor de zender van de Wereldomroep een rede gehou den ter gelegenheid van de jaar wisseling. In deze rede, die twee maal werd uitgezonden, besteedde dr. Drees grote aandacht aan de nieuwe verhoudingen met Indonesië. Hij wees nogmaals op de histori sche noodzaak, dat Indonesië een maal vrij zou moeten worden, wan neer de krachten daarvoor aanwe zig zouden zijn, om het eigen be stuur in handen te nemen. „Het zou voor Nederland prettiger zijn ge weest, wanneer de ontwikkeling voor de oorlog een sneller verloop had gehad". „Ik zou er onze militairen van willen doordringen, dat toch wat zij gegeven hebben, zelfs het hoogste offer, hun leven, niet zon der zin geweest is. Het zou voor beide volken noodlottiger geweest zijn, wanneer Nederland zich in 1945 uit Indonesië had terugge trokken. Een woord van grote hulde bracht de minister-president aan de emi granten, die de naam van ons land en volk hoog houden en de moed en de kracht wisten °P te brengen elders een nieuw bestaan op te bou wen. Dr. Drees eindigde met de beste wensen voor het Nederlandse volk. Sultan Hamid, minister zonder portefeuille in het kabinet van de R.I.S., verklaarde bij zijn aan komst met Hatta te Karatsji, dat hij reizend ambassadeur voor In donesië zou worden met het doel goede betrekkingen met landen in de gehele wereld aan te knopen. Een van zijn plichten zou bestaan uit het vestigen van diplomatieke missies in het buitenland. Deze taken zouden hem echter niet be letten in het kabinet te blijven Nieuw-Guynea. (Sm.) Nauwelijks had ir. Soe karno, nadat de Nederlandse vlaj. in Batavia was neergehaald, zijn intocht in de nu Jacarta geheten hoofdstad van de nieuwe Ver.Sta ten van Indonesia (de R.I.S.) ge daan, of hij heeft zijn standpunt in zake de kweste Nieuw Guynea bepaald. Men weet, dat Nw. Guy nea het laatste restje van onze Oost-Indische gebiedsdelen is, dat voorlopig nog aan de Kroon var. het Koninkrijk is blijven hr.ngen In de loop van 1950 moet daar over nader worden beslist. Hiei in Nederland zijn we huiverig dat zaakje aan te raken. Deskundigen hebben immers verklaard, dat deze kwestie net zo ingewikkeld is als het gehele Indonesische Erobleem, en dat is nog al wat laarom waarschuwen zij, om niet te overijld een standpunt te be palen. Niet aldus de nieuwe pre sident van de R.I.S. Hij vindt blijkbaar, dat gereserveerdheid hem niet past. (Gereserveerdheid paste nooit in het kader van de republiek van Djocja!) Hij zegt: vóór Januari 1951 moet Nieuw- Guynea bij de R.I.S.daarvoor zullen de Indonesiërs werken en strijden! Het klinkt een beetje vreemd tegenover de beslissing van de R.T.C., om de kwestie- Nw.-Guynea voor nader over leg aan te houden en vóór 1 Januari 1951 te beslissen. Nu mag Jhr. v. d. Goes van Naters voor de Vara-radio zeggen, dat we niet aanstonds te veel cri- tiek moeten leveren op fouten, welke de nieuwe staat natuurlijk in het begin zal maken dit gaat toch in gebrek aan tactiek te ver. Nederland kan ook over deze zaak nader beraad voeren met de leidende figuren van de R.I.S. vast moet staan, dat het hier een nog open kwestie be treft, waarin de hoogste verant woordelijke figuren niet bij voorbaat hun houding moeten vastleggen. Anders heeft het be oogde nadere beraad, het aange kondigde nadere overleg, geen zin meer. En dan komt het meer- bescheiden, méér terughoudende Nederland wederom in de positie van de partij, die achter de feiten aanloopt, en weer verliest. Het geen koren op de molen zou zijn van degenen, die beweren, dat er, óndanks de wóórden van het R.T.C.-accoord, over de status van Nw.-Guynea toch al is beshst KARATSJI, I Jan (Reuter). Zondagavond is Mohammed Hatta, de Indonesische premier, die Zaterdagavond met zijn delegatie uit Nederland vertrok, te Karatsji ontvangen door een juichende menigte fakistanse studenten. Men hing hem bloe menkransen om en riep: „Lang leve de Verenigde Staten van Indonesië", „lang leve Hatta". Bij de ontvangst bevonden zich vele Pakistantse functionarissen en buitenlandse diplomaten evenals de plaatsvervangende Pakistanse minister van Buiten landse Zaken, Maheed Hoessein. BUTTE (Montana), 1 Januari (Reuter). Lorraine Knapp, een 21-jarig meisje, heeft met een ge weer haar moeder, haar 7-jarig zusje, een 12-jarige en een 3-ja- rige broer gedood en nadien zelf moord gepleegd. Deze massa moord werd ontdekt door twee andere broers, bij hun thuiskomst Zij verklaarden, dat hun zuster sedert enkele tijd blijken van krankzinnigheid gaf. Hatta zeide, dat ar thans een goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië heers te. De grote meerderheid der Nederlanders koesterde vriend schappelijke gevoelens tegen over de nieuwe stëat. Hij had geen besprekingen met Neder landse ministers gevoerd, doch er zou „misschien in Maart" een conferentie vën ministers bijeen komen om de kwestie van Nieuw Guinea te behande len. Indonesië zou de commu nistische regering te Peiping erkennen als deze regering de Verenigde Staten /an Indone sië zou erkennen. Op de vraag of Indonesië een wereldgroepering fvan Islamiti sche staten zou steunen ant woordde Hatta; ,Wij hebben geen twisten ovea godsdienst. In Indonesië zijn Mohammeda nen, christenen art beleiders van de Shiva-godsdienst en als staat kunt u ons niet Islami tisch noemen. Voor alles vor men wij een nationale en Azia tische staat". De Sjah van Perdë arriveerde Zaterdagmorgen op Schiphol. De Sjah kwam uit de Ter. Staten en vertoefde slechts kirt op Schip hol, waar namens H.M. de Ko ningin, vice-admiraal Rost van Tonningen aanwezi? was. Nadat het vliegtuig van brand stof was voorzien, stapte de Sjah weer in 't toestel, tm naar Rome te vliegen. Op zijn reis daarheen zat de Sjah naast ie Gezagvoer der Virply en heeft persoonlijk de K.L.M.-machine geologen. Van boven Schbhol af, langs de Philips fabrieken, tot Luxem burg vloog de vorSs op een hoog te van 2000 voet.Ook de route over de Alpen vlocg de Sjah, op 17500 voet. De Sjah is in het be zit van brevet vooi B 17 (bom menwerper) vlieger BATAVIA, 31 Dec. (Aneta). Op 27 December is door de presi dent der R. I. S. te Djogja een noodwet uitgevaardigd betreffen de de regelingen voor de over dracht van de verschillende be voegdheden van de Nederlandse zeemacht in Indonesië. In artikel 1 wordt vastgesteld dat alle bevoegdheden van de com mandant zeemacht, die gebaseerd zijn op de „territoriale zee- en ma ritieme kringen ordonnantie" zul len worden uitgeoefend door de chef staf van de zeemacht der R. I. S. In art. 2 wordt o.a. bepaald, dat, indien op een Nederlandse oor logsbodem en verbindingofficier van de R. I. S. geplaatst is, zoals bedoeld in art. 14 der regeling be treffende de Nederlandse zee macht in Indonesië na de over dracht der souvereiniteit, de com mandanten dier oorlogsschepen geen bevoegdheid meer hebben om schepen of prauwen te onderzoe ken of in beslag te nemen, die zich zowel binnen als buiten de Indonesische territoriale wateren bevinden. Zij zijn dan ook niet meer bevoegd om een vreemd schip, dat zich bin nen de Indonesische territoriale wa- Te Saigon (Vietnam) zijn giste rennacht oP verschillende plaatsen in totaal acht handgranaten gewor pen, waardoor een Vietnamese bur ger werd gedood, terwijl zes ande ren zijn gewond. Een der handgra naten werd geworpen in de nabij heid van de kantoren van de Fran se Hoge Commissaris te Saigon, doch er is geen schade door de ont ploffing aangericht. teren bevindt te gelasten, deze wa teren te verlaten. Deze bevoegdhe den worden in dit geval uitgeoefend door de verbindingsofficier. Volgens art. 3 is de verbindings officier tevens verplicht, er voor zorg te dragen en er op toe te zien dat de regelingen van de territo riale zee- en maritieme kringen ordonnantie worden nageleefd en hij heeft het recht, alle strafrech telijke overtredingen in de Indo nesische wateren op te sporen. DEN HAAG: Stad van ambtenaren en kantoorpersoneel Volgens de volkstelling van 31 Mei 1947 waren er van de 197.856 werkende Hagenaars niet minder den 46.528 (23.5 pet.) in over heidsdienst. inbegrepen het perso neel bij het openbaar onderwijs. Van deze 46.528 waren er 31,087 in rijksdienst, 12.139 in gemeente dien en het restant in dienst van de provincie of andere overheids instellingen. Naast regeringscentrum is den Haag tevens administratief cen trum. Dit blijkt duidelijk uit het t.o.v. de andere grote steden gro tere aantal employé's te dezer stede n.l. 37 pet van het totaal aantal werkenden tegen 29 resp. 26 pet in Amsterdam en Rotter dam, Ten opzichte van het gehele land, waarvan 19 pet der werken de bevolking tot de employé's be hoort is het aantal te 's-Graven- hage naar verhouding zelfs bijna tweemaal zo groot. Daartegenover is het aantal arbeiders belangrijk kleiner, n.l. 41 pet tegen resp. 50 en 54 pet in de beide andere ste den en 47 pet. in het gehele land. Geen Duitse officieren naar Amerika WASHINGTON, 1 Jan. (Reu ter.) Een woordvoerder van 't Amerikaanse leger heeft ver klaard, dat het leger niets afweet van plannen om een groep hoge Duitse officieren naar de V.S. over te brengen voor speciale cursussen. Ook hét State Depart ment heeft verklaard, dat te Was hington niets van een dergelijk plan, als waarover in de Duitse pers is bericht, bekend is. NEW YORK (Reuter) Volgens de „New York Times" zouden presi dent Truman en de Nationale Vei ligheidsraad het eens geworden zijn dat van een Amerikaanse bezetting van Formosa geen sprake kan zijn. James Reston, de diplomatieke cor respondent van het blad, verklaart, dat zij ook besloten hadden, dat de V.S. voorlopig erkenning van de Chinese communistische regering achterwege dienen te laten en een nieuw onderzoek naar financiële en technische hulpverlening op be perkte schaal aan de Chinese na tionalisten op Formosa moeten 'n" stellen. Volgens Reston zou er voorts ernstig verschil van mening heer sen tussen de Amerikaanse regering en een minderheid in het Congres, alsook in de regering zelf over de politiek t.o.v. het communisme in Azië. De door de republikeinse se nator Knowland de vorige week voorgestelde gedragslijn werd, zo zegt Reston, door generaal Mac Arthur en enkele personen binnen Trumans officiële „familiekring" ge. steund, doch ondervond sterke te genkanting van het ministerie van buitenlandse zaken en enkele leden van de raad van stafchefs. COLORADO SPRINGS (AFP) Omvangrijke gemotoriseerde Canadese troepencontingenten zijn naar Whitehorse in Yukon vertrokken, om na een tocht van meer dan 3000 KM deel te nemen aan manoeuvres in het Noord poolgebied. Bij deze manoeuvres zullen proeven gedaan worden betreffende de geschiktheid van de uitrusting en de tactiek in de poolstreken. Amerikaanse troe pen, die o.m. ski-eenheden omvat ten, zullen zich te Whitehorse bij de eenheden van het Canadese leger en de Canadese luchtmacht voegen. n 1 Bi S E| r af f I t '•li l r c i 1 I Ti i D i' c |1 D l 3 1 '1 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1