r Begroting in Castricum's Raad Radicale structuurverandering in de mengvoerhendel Een belangrijke gebeurtenis in Schermerhorn Vakbewec Maandag 2 Januari 1950 ALKMAAR EN OMSTREKEN Alc. Victrix-E.D.O. 1-4 Opening met gebed Maar het is nog niet te laat Opmerkelijk initiatief van P. A. Klaver te St. Maartensbrug met succes bekroond Meyer en Westers (beiden Spartaan) Heden is de R.K. Lagere Landbouwschoo geopend Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden Marktberichten n. (Slot) P. J. Schm naar Eritr °AC 2 Handelsbetrekkingen met de Congo ALKMAAR. De heer M. J. van Schreven, consul-generaa.l der Ne derlanden te Leopoldville, zal op Woensdag 4 Januari 1950 van 10 12 en van 1410 uur, ten kantore Ier Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland, Beurs gebouw. Damrak 62a te Amsterdam, te spreken zijn voor belanghebben den bij de handelsbetrekkingen met de Belgische- en Franse Congo. Het verdient aanbeveling, dat ge gadigden van hun voornemen doen blijken aan het Secretariaat van deze Kamer. Piano-avond Askenase ALKMAAR Op Vrijdag 6 Jan. a.s. geeft de Poolse Meesterpia- nist Stefan Askenase een recital, waarbij het programma geheel aan Chopin gewijd wordt dat o.a Fan tasie Op. 49, Sonate Op. 58,Wal sen, Mazurka's en Nocturnes zal bevatten. Dit programma wordt ter gele genheid van Chopin's sterfdag, ruim 100 jaar geleden, uitgevoerd. Ter gelegenheid hiervan maakte Stefan Askenase in October 1949 reeds een groot tournee door ons land, waarbij het succes zo over weldigend was, dat vele steden de wens te kennen gaven deze Cho- pin-speler bij uitnemendhetid, zo spoedig mogelijk wederom te ho ren. Alkmaar kon helaas j.l. Oc tober niet in het grote tournee ingeschakeld worden, doch velen die deze grote kunstenaar nog niet hoorden, kunnen nu luisteren naar deze artist, wiens spel van ;n diepe bewondering voor de grote componist getuigt en wiens ver tolking tevens van een ontroeren de schoonheid en eenvoud is. Vacantie-Kindervoorstelling ALKMAAR Woensdagmiddag a.s. om half drie brengt het be kende sprookjes-ensemble ,,Het Rotterdams Toneel" een vacantie- kinderprogramma. Opgevoerd zal worden het allermooiste en vro lijkste sprookje ..Hans en Grietje en de Boze Heks". Ieder kind kent de avonturen van Hans en Grietje die in het bos verdwaald zijn, en him ontmoeting met de heks in haar huisje van suiker en koek. Tot grote vreugde van de kin deren slaagt het Rotterdams Kin dertoneel er uitstekend in de fi guren uit dit oude verhaal tot le ven te brengen. ONFORTUINLIJK ALKMAAR Zaterdagmid dag zette een 15-jarig meisje aan de Oudegracht bij de Baangracht een bakfiets geladen met brood krentenbrood en koek langs de waterkant neer. Vermoedelijk heeft zij de bakfiets niet op de rem gezet, zodat deze na enige ogenblikken begon te rijden en te water reed. De gehele inhoud van de bakfiets o.a. 24 broden, kadetjes, krentenbrood ed. ging verloren. De wagen behoorde aan de bakker A. Paramenten St. Jozefkerk ALKMAAR. De nieuwe para menten van de St. Jozefkerk, waar over wij onlangs schreven, zullen Zondag a.s. 7 Januari nog te be zichtigen zijn van 35.30 uur. Zeemleren-lapjes aan de prijs ALKMAAR De zeemleren lap jes, die dooi- de winkelier P.P. uit Alkmaar aan een niet-erkende han delaar werden verkocht, waren flink aan de prijs geweest omdat er een 5 a 15 pet. op werd gelegd. Het was een dure geschiedenis ge worden en uiteindelijk bleek nog dat verdachte de oude prijzen van de lapjes had weggewerkt en er hogere op had gestempeld. Een ge raffineerde zaak vond de officier van Justitie, die een geldboete van f 300.- eiste en verbeurdverklaring van de zeemleren lappen. Mr. Berkhouwer verdedigde de man door te zeggen, dat de zaak reeds lang was vrijgekomen, dat er geen bijzondere winsten waren ge maakt en dat de prijzen van dit artikel steeds stijgende zijn. De veroorloofde winstmarge was door zijn cliënt niet overschreden. Maar de politierechter dacht er anders over en legde een boete op van f 200.- of 1 maand en verbeurdver klaring van de in beslaggenomen goederen. Ook J. L. vertegenwoordiger uit Alkmaar, was met deze zaak bezig geweest. Hij ging de boer op en verkocht de zemen weer verder. Hij had niets omhanden en vond deze handel wel geschikt als bron van verdienste. Nu komt hem deze zaak te staan op f 125.. boete of 1 maand. De eis was f 25Ö.- of 2 maanden. Ook hier werd de voor raad zeemleder in beslag genomen •?n bij vonnis van de politierechter verbeurd verklaard. Faillissementen ALKMAAR. Bij vonnis van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank van 29 December '49 is in ■staat van faillissement verklaard: Pieter Vriend, bloembollenhande- laar te Andijk-Oost, Horn 9. Als rechter-commissaris is benoemd Mr. J. Krabbe; curator is Mr. J. P. Windhausen te Hoorn. Op dezelfde dag is het faillisse ment uitgesproken van Simon Goe- zinne, fabrikant te Heiloo, Zeeweg 78 B. Rechter-commissaris is Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake: cura tor Mevr. Mr. H. Felhoen Kraal- Ofto, te Wormerveer. Zaanweg 66. Damwedstrijd D.D.D. Vrijdagavond speelde het twee de tiental haar zesde competitie wedstrijd tegen Zijpe I. De uit slagen waren: D. Peerdeman-P. J. Waiboer 02 J, Jorna-A. Slijkerman Jr. 02 ,M. J. Langras Jr.- A. Slijkerman Sr. 11 D. Stam-A. Mul 20 C. Bijwaard-S. Hoek 20 M. T. Langras Sr.- P. Koopman 11 J. Miedema-A. Blokker 02 J. H. Brinkhof-P. de Wit 1—1 M. A. Langras-A. Louw 02 B. Bakkum-H. C. Kooi 20 Einduitslag 911 Onderlinge wedstrijden De uitslagen van de eerste klas waren: Schuit-Hemes 2—0 H. de Jong-N. Oud afgebr. Uitslagen derde klas: Klinkhamer-Balder 11 Bruggeman-Veen 02 jaar. Dierenbescherming ALKMAAR Te Bergen, omge ving Doorntjes, zwerft een drie kleurig poesje, pl.m. 2 maanden oud en in de omgeving van de Lijt- weg een zwarte hazenwindhond, niet zo jong meer, met halsband om. Ter beschikking: een zwart langharig hondje pl.m. 8 maanden oud, reu, heeft een zeer lief karak ter. Men kan zich vervoegen: Ver lengde Geestweg no. 31. Te Oudorp zwerft sinds enige maanden een jachthond. Kenteke nen: flinke hond, zwart-wit-grijs gevlekt. Zaterdagavond is op de Heul in een zak te vondeling gelegd een wit kortharig hondje, reu, heeft bruine oortjes. Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Cabaretavonden K.A.B. ALKMAAR. De cabaretavon den van de KAB op Dinsdag en Woensdag a.s. zijn geheel uitver kocht. Er zal slechts één kinder middag worden gehouden en wel op Dinsdag a.s. te half twee. Hiervoor zijn nog enkele kaarten aan de zaal verkrijgbaar. OP KOUSEN UIT ALKMAAR Zaterdagmid dag om half zes werd een 41- jarige vrouw aangehouden ver dacht van diefstal van kousen, i Zij werd door de politie naar het bureau gebracht waar pro ces-verbaal werd opgemaakt. RANDERS-A.F.C. 41 Vriendschappelijke ontmoeting brengt Randers 'verdiende overwinning De beide Alkmaarse 4e klassers hebben de Nieuwjaarsdag benut om een friendly game met elkaar te spelen. Het was een genoeglijk partijtje, dat, gespeend van com petitie-spanning, de toeschouwers de kou niet kon doen vergeten. Het veld, dat hard en glad was, maakte goed voetbal onmogelijk. Randers wist voor de rust met 10 de leiding te nemen, door een fout van de A.F.C.-doelman. Na de rust wisten zij de stand tot 30 op te voeren (het derde was een keurig doelpunt van Teunning) eer A.F.C. kon tegen- scoren, waardoor er nog enige opleving kwam. Toen Randers echter voor de vierde maal scoorde, probeerde A.F.C. de eer nog meer te redden, maar het lukte niet. Aanvoerder Kleibroek probeerde als de zesde man in de voorhoede te bakens te ver zetten, doch het was tevergeefs. Sol c.s. gaven geen krimp meer. Scheidsrechter Hartland had een gemakkelijke taak, die hij naar behoren vervulde. Op Nieuwjaarsdag speelde Alc- maria met een geheel verjongd elftal, althans wat de voorhoede betreft, 'n vriendschappelijke ont moeting tegen 't Haarlemse E.D.O. Het was wel niet een volledig eerste elftal, waarmede E.D.O het Alkmaarse sportpark betrad, maar het was niettemin een sterke com binatie. De meer dan 2000 toe schouwers, die de koude hadden getrotseerd, hebben een voortref felijke wedstrijd gezien. Voor de rust ging de strijd vrijwel gelijk op en kon E.D.O. slechts eenmaal sco ren door rechtsbinnen Baks. Toen na de rust, na ongeveer 7 minuten spelen, E.D.O. er 20 van had ge maakt, weer door Baks, wist Alc- maria de achterstand te verklei nen. Eriks benutte op uitstekende wijze een goed aangegeven bal van Schmidt. Daarna deed zich de meerdere routine en betere, tech niek der Haarlemmers gelden, en zo werden nog twee doelpunten aan de score toegevoegd. Het einde kwam aldus met een 41 zege voor de Haarlemmers, 't Was voor het Almaria-elftal ongetwijfeld 'n goede oefening, en we mogen niet zeggen, dat deze jeugdige voor hoede onverdienstelijk voetbalde. Zeker niet, maar nog een ervaren speler in deze linie, zou naar onze mening niet kunnen schaden. Kajottersnieuws ALKMAAR.A.s. Woensdag zullen de Kajotters hun ouders een Kerstavond aanbieden in de goed verwarmde zaal van het Patronaat aan het Varnebroek. Aanvang acht uur. Opgevoerd zullen worden de tweede en der de Kerstmis uit het spel van Felix Timmermans: „Waar de ster bleef stille staan", van welk spel vorig jaar de eerste Kerst mis werd gespeeld. Het Kajot- terskoor zorgt voor een passende omlijsting. VERBONDSCURSUS K. A. B. ALKMAAR De lesavond van Dinsdag 3 Januari vervalt wegens vacantie. Op Woensdag 10 Januari half acht gaan we weer verder met Nederlands en Godsdienst. Eindelijk HEILOO. Eindelijk zijn de benodigde stenen voor het nieuwe wegdek der Wester weg vanaf Ewislaan tot R.K. Kerk aangeko men en zal men zéér binnenkort met de vernieuwing beginnen. Als de jeugd nu maar van de steen- tasten afblijft, zodat er niet te veel stenen „sneuvelen", zullen de weggebruikers van genoemd gedeelte spoedig dus weer „als over rozen" gaan. CASTRICUM. In de deze week te Castricum gehouden raadsverga dering wem de begroting voor 1950 aangebo. eri. De begroting werd met algemene stemmen aanvaard, terwijl een raadslid van de K.V.P. en een van de PvdA het college van B. en W. dankten voor het gevoer de beleid. Aan Mevr. Verhoef (KVP) werd de toezegging gedaan, dat de mogelijkheid om ongediplo meerde gezinsverzorgsters te subsi diëren, onder ogen zal worden ge zien. Er zal een beplanting wor den aangebracht aan de spoorzijde van de Mient, die onbebouwd is. Er zal een nieuwe begraafplaats wor den aangelegd, waarvan het ont werp is opgedragen aan Ir. Otto. Men hoopt dat de nieuwe begraaf plaats in 1950 klaar zal komen. Ge vraagd werd of B. en W. genegen waren de exploitatie van het strand door de heer Kockx, te doen be ëindigen. De burgemeester ver klaarde echter, dat de gemeente 'n contract heeft lopen met de heer Kockx, dat eerst in 1956 verloopt, en dat, wanneer de strandexploitant aan zijn verplichtingen voldoet, dan ook niet eerder verbroken kan wor den. Met een voorstel tot aanschaffing van uniforme vuilnisemmers en een vuilnisauto, veklaarde de raad zich in principe eens. De financiële schikking, die betrekking heeft op dit voorstel, zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Er zullen reinigingsrechten geheven worden, voor het geval dat een grotere hoe veelheid huisvuil is dan normaal. De heer Belgraven (A.R.) deed het voorstel om de zittingen van de Castricumse raad in het vervolg met gebed te open. De raad ging op dit voorstel in, zodat dus voor taan, aan het begin der raadsver gaderingen, Gods zegen over het beleid van het gemeentebestuur zal worden afgesmeekt. Wethouder Meijer en Mevr. Ja cobs, beiden van de PvdA wensten geacht te worden tegen dit voorstel te hebben gestemd. Een ander voor stel van dhr. Belgraven werd niet aanvaard. Hij wilde tijdens de ker mis het alcohol gebruik beperkt zien, doch de burgemeester wees A. F. C. -NIEUWS Randers A.F.C. 41 ALKMAAR Dat was een echte Nieuwjaarsdouche. Het is een be wijs, dat wij er nog niet zijn, maar met een ,alle hens aan dek" is er veel te bereiken. Spelers van het eerste, geheel Alkmaar let op uw verrichtingen. Stelt niet te leur. Hedenavond: Clubavond, te vens gelegenheid tot „Nieuw jaarswensen. De receptie wordt gehouden van 8.30 9.30 uur. Geheel A. F. C. wordt natuur lijk verwacht bij Beemster, Waagplein. Tot vanavond. De P.P.C.er. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Lau- rentius M. zn. van A. Kok en P. J. van der Lans; Hendrik zn. v. J. Boon en H. Schot; Charlotte J. M. dochter P.J.A. Borsboom en A.J.A. Mekenkamp; Elizabeth C. M. d. v. N. A. Spruijt en J. H. van der Geest; Yvonne, d.v. A. C. van der Berg en Th. M. G. Janssen Smit; Harmannes zn. v. J. Kieft en A. D. Tiedemann; René zn. van L. J. Hoetjes en H. S. Arnold. Overleden: Cornelis Kager 71 hem erop dat een verbod van alco holgebruik niet mogelijk was. Ten slotte werd het sluitingsuur van de kermis bepaald op 12 uur des nachts. van Baanstraat 6a naar Velsen; W. H. Scholten, laborante R.K., van Boterstraat 16 naar Rheden bij Arnhem; M. Prins, van Laat 219a naar Zijpe; E. Koster, inpakster, van Noorderkade 62 naar Amster dam; M. Schuurman, D.G., van Roemer Visserstraat 24 n. Eygels- hoven; J. F. van den Broek, dienst bode R.K., van Spoorstraat 56 naar Zoeterwoude. Aalmoezenier Van Bohemen koestert grote verwachtingen van 1950. Dit jaar zal zijn nieuwe Tehuis in Ede er komen, dank zij ook de medewerking van onze lezers. We zijn er van overtuigd dat niemand in gebreke wil blijven, nu het er om gaat de actie, waarvoor duizenden katholieke militairen dankbaar zullen zijn, te voltooien. We komen er echter niet zo gauw toe om iets meer te doen dan het maken van goede voornemens alleen Dit schreef een onzer lezers: DOE-DE-DAAD IN 1950. Schenk aandacht aan de „D" uit Ede U dacht er niet aan in het verleden? Maar 't is nog niet te laat,, Helpt de jongens van de straat. Samen verlichten wij dat „Kruis" Door een flink Militair Tehuis! Dank voor de ontvangsten van; „Lezers" f 1.ter ere van het Kerstkindje fl.50; N.N. f3.—; Wed. P. B. fl.50; C. B. f 1.— N.N. f3.—; H. I. f2.50; K. f 1.— Darik voor de goede gaven van: fam. N.N. f 1.M.K. f 1. ter ere van het Allerh. Hart f 1.B.S. f 1.50; N.N. f 1.M. f 3.25; K. f 5.—; S. f 10.—; B. f 1.—; de J. f 2.50; R. f 2.50; N.N. f 1.—. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn WANDSCHILDERING AAN B. EN W. AANGEBODEN HEILOO. Zaterdagmiddag was een kleine groep van geno digden en leden van „Tintoretto" in de hall van het nieuwe gedeelte der ULO-school bijeen, om de overdracht van de wandschilde ring aan het gemeentebestuur bij te wonen. Over de symbolische betekenis van de wandschildering, welke vervaardigd en uitgevoerd is door de kunstschilder J. R. C. Heeck, schreven wij reeds eerder. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester J. Kalff, wethouder J. Rus, de gemeente- architect Torcke en het hoofd der ULO, de heer J. Gerling. De voorzitter van Tintoretto, de heer J. Dekker, wees er in z'n toespraak op, dat het gemeente bestuur altijd zo bereidwillig was om de lokalen van de ULO-school af te staan voor de tentoonstellin gen, welke Tintoretto jaarlijks organiseert. Uit dankbaarheid voor die medewerking wilde Tintoretto iets van blijvende waarde aan het ge meentebestuur aanbieden. De ruime hall met de grote muur vlakte bood een pracht gelegen heid er een wandversiering op aan te brengen. In grote samenwerking tussen het hoofd der ULO-school en de gemeente-architect is de heer J. R. C. Heeck er in geslaagd dit prachtig werk tot stand te bren gen. Na deze toespraak gaf de heer Heeck een explicatie van de wandschildering en werd deze overgedragen aan het gemeente bestuur. Burgemeester Kalff sprak zijn grote waardering uit over het werk en nam dit geschenk namens de gemeenle volgaarne in ont vangst. „Het is (jen prachtig stuk werk en past juist in deze fraaie school". Verder bracht spr. hulde aan de heer H«ëck voor ziin prestatie en dankte hij Tintoretto voor deze sympathieke geste. Vervolgers sprak de heer Ger ling. Deze wees op het uitbeel- dingsvermolen van de kunstenaar en het gro:.e culturele doel van Tintoretto. Hierna bezichtigde men de expositie, waarvoor, naar wij vernamen, een bijzonder grote belangstelling heeft bestaan. ST. MAARTENSBRUG. Twee jaren geleden, op 23 October 1947, werd er in ons blad gewezen op een proces, dat zich in handelskrin gen voltrok en nog zonder prece dent was. Het ging nl. over een structuële verandering in de handel. Fabri kant, middenstander en consument hebben alle drie belang bij een goed handelsartikel. Deze drie moeten dus niet naast elkander gaan staan, maar samenwerken om het product zo goed mogelijk te maken. Consu ment en middenstander hebben dan bij de fabrikant medezeggenschap in de fabricage. De heer P. A. Klaver uit St. Maartensbrug, de initiatiefnemer van dit plan, heeft deze ideeën we ten door te voeren in de mengvoe- derhandel. Ze zijn nu uitgegroeid tot een landelijke organisatie en werkt met groot succes. Een grote mengvoederfabrikant, die in deze beweging is ingescha keld, heeft ca. 50 vertegenwoordi gers aan de kant gezet en het land verdeeld in elf rayons. De weder verkopers van elk rayon kiezen een afgevaardigde in het Hoofdbestuur. Dit Hoofdbestuur vergadert op ge zette tijden met de fabrieksdirectie, waar het zijn wensen betreffende de samenstelling van de producten e.d. naar voren brengt. De heer P. A. Klaver, mengvoe-, derhandelaar en afgevaardigde in dat Hoofdbestuur heeft zelfs in zijn gebied afnemers verenigd in een Boerenraad, die ook aan hem hun wensen kenbaar maken, hem voe deradviezen vragen en zelfs inzage hebben in de balans van de zaak. Afnemer, handelaar en fabrikant zijn dus practisch één grote fami lie, die tezamen voor het product verantwoordelijk zijn. Daar men voor „familie" nooit duur kan zijn is deze wijze van werken alleen rendabel bij een top- productie. En deze topproductie is er. Terwijl andere bedrijven in de zelfde branche slechts op 1/3 van hun voor-oorlogse productie staan, heeft genoemde organisatie de voor oorlogse productie geëvenaard en heeft zelfs een tweede fabriek moe ten openen. Het geven van voorlichtingsavon den behoort ook tot het wezen der organisatie. Zo was er Vrijdagavond jl. een rayonsvergadering in hotel Homan te St. Maartensbrug. De zaal welke reeds in Kersttooi stak, was geheel gevuld met afnemers uit de kop van Noord-Holland. De heren H. J. Verkuyl, hoofd der wetenschappelijke afdeling en W. v. Staalduinen, pluimvee-expert, zou-i verzorgen. Di avond werd geopend door de heer P. A. Klaver, die zijn cliënten op een aparte wijze welkom heette en al: verrassing een schil derij onthulde, dat de samenwerking van fabrikart, wederverkoper en afnemer uitbeeldde. Het werk was uitgevoerd dior de Burgerbrugse schilder J. Er&kel. Daarna kreeg de heer Verkuyl het woord. Hij deelde allereerst mede dat de procentische samen stelling, zoals de organisatie ze al tijd bij haar producten voegde, op 1 Februari 1S50 door de regering verplicht is gesteld voor alle meng- voederfarbikaaten. Bovendien voegt onze organisatie er nog een chemi sche analyse-aan toe. Verder behandelde hij voederme thodes van varkens en biggen, koeien en kalveren. Hij beschreef de groei van let gemengd voederen, dat 20 jaar ieleden practisch niet eens bestond/ Ook het belang van mineralen en vitaminen en hun juiste verhouding in het veevoedsel bracht hij naar voren. Met de aldis vergaarde kennis stelt nu de fairikant het mengvoe der samen. E<rst daarna berekent hij de kostprjs. Dit product kan soms iets duü-der zijn dan van een andere fabrikant, doch het is beter en geeft meer rendement. Spreker onthulde tevens dat, hoe wel .de opbrengst van .de veehou derij reeds hot vooroorlogse peil heeft bereikt, minister Mansholt deze opbrengs' met 80 pet. wil op voeren, dit in verband met het be ëindigen van het Marshall-plan in 1952. Hij wil dit bereiken door ver betering van de bodem, door bo demonderzoek, ontwatering en juis te bemesting. Na de pauze kwam laat in de avond de plui-nvee-expert, de heer W. van Staalduinen aan het woord. Hij rekende ik vergadering voor, nauwgezette plichtsbetrachting had ADJUDANT FLUIJTER MET PENSIOEN Afscheid van de Rijkspolitie HEILOO. Op Zaterdag 31 De cember was het de dag, waarop de Adjudant der Rijkspolitie E. G. Fluijter, die na een ruim 40-jarige diensttijd op 1 Januari 1950 de Rijkspolitiedienst met pensioen gaat verlaten, afscheid van het district Alkmaar nam. Daarvoor was om 10.30 uur in de ochtend met de districtscomman dant een groot deel van het perso neel in „De Oude Herberg" te Hei loo verzameld, waarbij tevens ook de Burgemeester van Heiloo de heer Kalff tegenwoordig was. Nadat de adjudant Fluijter met echtgenote en 2 zijner kinderen wa ren ontvangen sprak de districts commandant, Kapitein Mr. J. P. v. d. Steur, de scheidende functionaris toe. Spreker liet hierbij nog eens de bijzondere deskundigheid van deze begaafde politieambtenaar uitko men, die zich vooral op het gebied van de vakopleiding grote verdien sten verworven had en betreurde het thans aangebroken tijdstip van zijn heengaan. Namens het personeel van de dis trictsstaf en van de groep Heiloo sprak daarna de bureauchef Adju dant A. van Uden zijn scheidende collega in hartelijke bewoordingen toe. Hierna kwam de Opperwacht meester G. Dieckman, groepscom mandant te Bergen aan het woord, die namens de groepscommandan ten en het overige Distirictsperson. sprak. Onder het genot van een kopje koffie werd een korte rustpauze gehouden, waarna nog de Districts adjudant P. van Breukelen en de Opperwachtmeesters P. Smit, gr. commandant te Texel; S. Weiland, Groepscommandant te Schoorl en N. Waterdrinker, Groepscomman- den. Mevr. Fluiten kreeg bloemen en adjudant Fluiter werden nog enige stoffelijke blijken van her innering aangeboden. Na een dankwoord van adjudant Fluijter zelf bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarmede deze wel zeer verdienstelijke dienaar van de H. Hermandad zijn langdu rige ambtsperiode besloten zag. -nieuws nhiLUo. w oensuagavona, als eerste avond in het nieuwe jaar, komen wij, na de congregatie van 7.45 uur, samen voor onze maandelijkse eigen avond. Jullie zijn natuurlijk allen aanwezig, want het zal weer een van onze denderende avonden worden. Naar oud gebruik wordt er een koning benoemd, dat is dus de gene die de boon vindt in ziin brood. Wie is de koning van deze avond?? Heb je ons nieuwe pro gramma al gezien? Deze avond zullen ze worden uitgereikt. Trekking loterij Egmond Ten overstaan van notaris G. A. Verkade te Alkmaar werd op Ou dejaarsdag in de St. Adelbertus- priorij de trekking van de natio nale Loterij ten bate van de we deropbouw der Benedictijner-abdij te Egmond gehouden. De hoofdprijs ter waarde van f 5.000 viel op het lot no. 47670. De De tweede, derde en vierde prijs resp. ter waarde van f 2.500, f 1.000 en f 500 vielen op de nummers 38892, 70067 en 66972. OPHEFFING ZONDAGS-RIJVERBOD Uit Den Haag wordt medege deeld, dat met ingang van 1 Ja nuari geen rijvergunning voor personenauto's en motorrijtuigen meer nodig is. Dit wil dus zeggen, dat het Zondagsrijverbod geheel is opgeheven. Afscheid gemeentebode BERGEN. Vrijdagmiddag heeft in de raadszaal van het gemeente huis het officiële afscheid wegens pensioenering plaats gevonden van de heer Tamminga, bode ter ge meente-secretarie. Hierbij waren aanwezig de burge meester en secretaris, wethouder J. Oldenburg, de raadsleden J. Swaag en J. den Das, het personeel van het gemeentehuis, gemeentewerken en sociale zaken. De burgemeester sprak zijn waar dering uit over het werk, dat de heer Tamminga, nadat hij zijn ont slag als veldwachter had genomen in de afgelopen oorlogsjaren, met den het instructieve deel der avond ment. dat het pluiirveebedrijf nog wel rendeert in de tegenwoordige eco nomische structuur. Hij beval ech ter een centrale opfok aan, daar de boerderij in het algemeen daar niet de meest gesciikte plaats voor is. De wintervercorging der hennen nam hij onder handen en wees hierbij vooral ip het nut van een goede ventilatie. Ook bewees hij 't voordeel vat electrische verlich ting in de hokl en vanaf 's morgens 4 uur. De hennen krijgen aldus in de korte dagen toch de tijd om het benodigde voer te verwerken, het geen de eierpioductie bevordert. Al met al wes dit een uiterst in structieve avond en een treffende illustratie van samenwerking tussen fabrikant wederverkoper en consu- verricht. Spr. hoopte dat de heer Tammin ga nog vele jaren in goede gezond heid van zijn welverdiende rust mocht genieten. Ook de heer de Vries, secretaris, sprak de scheidende ambtenaar met enige woorden van erkentelijkheid toe. Een schemerlampje en een kist je sigaren werden als stoffelijk blijk van waardering overhandigd. In zijn dankwoord memoreerde de heer Tamminga nog eens de afge lopen 30 jaren, waarin hij de ge meente heeft zien groeien en welks belangen hem steeds zeer ter harte gingen. Spr. dankte B. en W. en collega's voor de prettige samenwer king gedurende de jaren die hij als bode op de gemeente-secretarie is werkzaam geweest. „AD AMSTÏI!0AK "'■"«l.ï, NCM 10.000.000.-; GEPL; I 5 40000- r ^«OOOOO..; RES.: f 900.000 Acc-iï00* *an lHeCien Hworlnv bijkantoor hoorn N1EUWSTRAAT 4 - TELEFOON 4892 bijkantoor alkmaar «issimw.» - (Advertentie) VROEGEN OVERSCHRIJVING NAAR HOLLANDIA HOORN. Naar thans bekend is geworden hebben de beide Spar taanspelers Meijer en Westers over schrijving aangevraagd naar Hollan- dia. Per 1 Augustus a.s. zullen zij voor hun nieuwe club kunnen uit komen, Meijer, die in De Spartaan de midvoorplaats bezet, is reeds meerdere malen in proef-elftallen en vertegenwoordigende teams op gesteld. (Jp Nieuwjaarsdag stond hij middenvoor in het Amsterdamse elftal en wist tegen 'n sterke Zwa luwen-combinatie twee doelpunten te scoren, daarmede een belangrijk aandeel leverend aan de 4—0 zege van de hoofdstad. Ook Westers is 'een voorhoede speler, die zich in het Westelijk 2e klasse milieu goed thuisvoelt. Hol- landia zal het nieuwe seizoen dus aanmerkelijk versterkt kunnen in gaan. Naast deze twee prominenten heeft ook Weijers van Limmen overschrijving naar Hollandiaaan gevraagd. Deze speler zal eveneens per 1 Aug. a.s. voor de Hoornse club kunnen uitkomen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.M.N.I. De Bilt geldig van Maandagavor tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt Zwaar bewolkt met plaatseiy enige lichte regen of motregen hier en daar mist. Later enkc verspreide opklaringen. Langs kust tijdelijk weinig wind. Ie zachter, vooral in het Zuiden v: het land. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN Een Helderse combinatie wc op Nieuwjaarsdag een vrienc schappelijke wedstrijd tegen d Noordelijke le klasser Frisia u Leeuwarden. De Nieuwediepe: bleven met 10 in de meerde: heid. Randers won gisteren ee vriendschappelijke wedstr. va R.K. A.F.C. mét 4—1. In een oefenwedstrijd gin Alcmaria gisteren met 14 te onder tegen een E.D.O.-combi natie. De doelpunten kwame van de voet van Bax (EDO), di tweemaal achtereen scoordi Eriks (Alcm.), dié de achte: stand uit een voorzet va Schmidt verkleinde, Lasschu en Bax (EDO), die de stand o 14 brachten. SCHERMERHORN,"z Januarn Dat er vandaag een be langrijke gebeurtenis op til was in de parochie Schermerhorn, van belang ook voor de hele om geving was duidelijk merkbaar aan de tientallen auto's die van morgen in de Dorpsstraat waren opgesteld, vlakbij het hotel van de heer Bontje; daarheen spoed den zich hedenochtend, nadat in de parochiekerk een plechtige H. Mis was opgedragen, vele geno digden. Zij allen moesten aanwezig zijn bij de feestelijke bijeen komst in de grote zaal van dit hotel ter gelegenheid van de of ficiële opening van de R.K. La gere Landbouwschool van de L.T.B. Onder hen die zich aan de lange tafel hadden neergezet merkten wij o.a. op H. E. Deken L. J. Schamper van Purmerend, Pastoor Stampemeyer van Scher merhorn, Pastoor Kloes van de Schermer, Pastoor Leipsig van de Beemster, Pastoor Holtkamp van de Rijp, Pastoor van Haas ter van Ursem, Pastoor Groen van Edam en Pastoor Coene van Ilpendam. Verder de Burgemeesters van Schermerhorn en Groot-Scher mer, de heer Driessen, burge meester Posch van Oterleek, burg. Bakker van Oudorp, burg. Nolet van Ursem en burg. v.d. Heuvel van Akersloot. GEEF Mij UW HAND AKERSLOOT. Voor een goed bezette zaal bracht de R.K. Toneelvereniging Sint Willibror- dus het toneelstuk „Geef mij uw hand", geschreven door Wim Dumont. In dit stuk beleven wij de tragedie van een man, eens een groot toneelschrijver, die door een valse beschuldiging het slachtoffer wordt van de mis daad van een ander. Willem Bogert, bijgenaamd de Baron, speelde hier de rol van de toneelschrijver, wiens leven verknoeid werd. Hij wist zich volkomen in zijn rol in te leven. Sint Willibrordus kan werkelijk op zo'n speler trots zijn. Dit was vooral het geval toen zijn blinde dochter Greetje hem als haar vader herkende. Met vólkomen overgave liet zij hier een van de best gespeelde momenten zien. Haar zuster Ansie de Rooij wist haar lang niet gemakkelijke rol op uitstekende wijze uit te beel den. Dirk de Grauw, de zoon van de pensionhouder, gaf uitstekend spel te zien. Enny de Leeuw speelde zeker met een innerlijke overtuiging, welke wij in sóm mige gedeelten echter wel iets sterker hadden verwacht. Vooral in het begin had zij iets rustiger kunnen spelen. Haar relaties met Kuilman, de uitgever, leidde ten slotte tot de ontknoping. Hier zien we de ogenschijnlijke gentle man met de nodige air, die alles overblufte, maar zich bij de be kentenis ontpopte als een beest. Hij deed dit met de nodige élan en kilhartigheid, die hier van hem vereist kon worden. Max van Gent, adj. inspecteur van politie, die er tenslotte in slaag de het hele geval te ontmaske ren, gaf werkelijk uitstekend spel. Zijn vastberadenheid, auto riteit en doorzicht waren hier op de juiste plaats. Geert Poels, de commensaal bij de Grauw, was de right man ón the right place. Zijn spel deed goed aan. Ook de heer en mevrouw de Grauw waren goed op dreef. Zij allen hebben gegeven wat in hun ver mogen lag. Wat de rolkennis betreft had het bij sommige spelers wel iets beter kunnen zijn. Het décor en de technische montage waren goed verzorgd. Sint Willibrordus heeft door dit stuk een groot succes geoogst aan het begin van dit toneel seizoen. De vereniging, die 8 Januari 1950 dertig jaar bestaat, mag er werkelijk zijn. Verder waren aanwezig leden vs het hoofdbestuur van de L.T.B., heren Jac. Groen en Giesen, bt stuursleden van de onderwijs ve eniging van de L.T.B., afgevaardi: den van leerlingen en tal van delingen van de LjT.B. uit dit ra: on, verschillende vertegénwoori gers van de H.M.V.L. en van C.B.T.B., hoofden van scholen e: Alg voorzitter van de Onderwi] Vereniging heeft rector v. d, Hooj te de bijeenkomst geopend met woord van welkom tot alle aanw| zigen. Hij wees er op, dat dit va: daag de 25ste school is die aan L.T.B. is toegewezen. Met enlj vriendelijke woorden installeer; hij de Commissie van Toezich| waarna de voorzitter van de: commissie de heer Joh. v. Saas| de leiding van de vergadering ove: nam en in de toespraak uitweiddl over de betekenis van de gebeur tenis. De plechtigheden duren voort. (Advertentie) 'n Leven met Rheumatische Pijneil mag eigenlijk geen leven genoema worden. Dat is lijden voor en na eri lijden van de ergste soort. Maan een einde aan die rampzalige pijl nen: jaag ze uit Uw leden. Mei Kruschen Salts. Iedere morgen dia kleine dosis drijft alle pijnverwekl kende afvalstoffen uit Uw bloedl Dat komt omdat Kruschen de actil viteit van Uw bloedzuiverende orl ganen opwekt tot jeugdige werkinj en die, waar ze door de jaren ol door omstandigheden verzwakt ol verslapt zijn, voorziet van nieuwa energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste nal tuurproducten, ieder voor zich nol dig voor Uw organen, om afdoend en regelmatig te functionnerenL Helpt Uw organen een handje. Mei Kruschen. Ge plukt er zelf del vruchten van in de vorm van nieuJ we levensvreugd, van een opge-l wekt, veerkrachtig en levenslustig! gestel. Kruschen is verkrijgbaar bijl alle Apothekers en Drogisten. Adviesbureau K.A.B. DEN HELDER Het advies! bureau van de K.A.B., afd. Derl Helder zal Donderdag 5 Janul ari a.s. de eerste zitting houdenl Van half acht tot half negen inf de bovenzaal van de R.K. VolksJ bond. De districtsbestuurder, de heer van Jaarsveld zal dan aan-,, wezig zijn om de bezoekers vanl advies te kunnen dienen. NRD.-SCHARWOUDE 28.0001 kg rode kool 6—11.20; 5700 kg ge-I le kool 9.90—10.40; 63000 kg wittel kook 11.20—13.60; 500 kg uien 27— 28.40;700 kg peen sort. 2 8 20. AVENHORN, 31 Dec. 1000 kgl spruitkool 4159, 15500 kg rode kooll 6—13, 3000 kg gele kool 6.50—12,1 17500 kg uien grove 25.1029 gew.l 29.1031.10, 5000 kg bieten I'6.20I 7.70, II 4, 10500 kg pe 9.10—10.20,1 III 10.20—11.60. PURMEREND. 30 Dec. Bevelan-| ders 69, witlof 2765, bloemkool! 2025, rode kool 5.5014, sav. kool I 6—9, groene kool 713, spruitkool I 2378, boerekool 1025, andijvie 341 —80, rode bieten 47, gare bieten I winterpeen 58, waspeen 2631, uien 1326, driel. 912. prei 1238.1 brab. bellefleur 517, bramley seedl. 519, cox orange jippin 13I 47, goudreinette 1744, gron. kroon 518, jonathan 1341, pres. v. Eng. winterkroon 621 bezy v. Schonau- wen 718, comt. de paris 1025, doyenne du comice 84, pertilon 6 838, zoete campagner en zoete 16, gieser wildeman 620. st. eerm. 39. winterlouwtjes 515, ijsbout 14, beurré alex. lucas 1416. (Van onze bijzor medewerker) Dit definitieve congre dels in November in L een gekomen. Het is i December besloten met ting van een nieuwe sche vakbewegings-inte Anders dan in Geneve, echter de I.V.C. te Lc uitgenodigd, zelfs niet waarnemer aanwezig te ïswaar is dit Internatioi telijk Verbond na de t reldoorlog veel mmdei rijk dan daarvóór, oma: in landen als Duitsland, en Italië geen afzonder, teiiike of katholieke va meer bestaat. Eensdeel daarheen ook niet m< keren, andersdeels zou misschien wel weer wi meent men het niet met sommigen denken, noi kunnen. Hoe dit zh, vooi is dat ongetwijfeld een verzwakking, maar eer reden kan zijn, om dezi tie naar Genève wel, paar maanden later na niet als waarnemer uit Wel werd uitgenodigd katholieke vakcentrale. I.C.V. om, die ook a deelnemer ter confer scheen. De Nederlandse C.N.V. en haar Belgisc organisatie werden niet den genodigd, naar n omdat zij een uitnod niet zouden hebben aa Dit laatste zou men o.m. afleiden uit een die de K.A.B.-voorzitte Bruyn in November t Londense conferentie a oordeelde het organisai juist, dat men het 1 voorbij gegaan en ook buiten het I.C.V. om v aangesloten nationale vi uitnodigde. In Londen bleek ech daar vergaderden met meerderheid wél de kal christelijke vakorganisa midden wilden zien, zi ten werd, haar alsnog digen. Ook de Franse vakbewegingsleiders, d ferentie van het begr: maakten, waren daarvo de Amerikanen, die zegd geen christelijk lieke vakorganisaties k< de ene kant kan me: juichen, maar anderzijd toch wel te betreuren, het I.C.V. aangesloten ties niet alle aanstonds standpunt innamen. Wa schil van gevoelen dat om Londen in haar openbaarde, heeft opnie reeds minder sterke i het I.C.V. afbreuk geda Londense congres blee nig geneigdheid, om van 't I.C.V. te erkenne de christelijke en katho nisaties, die men er be: nodigen om alsnog na te komen, nodigde m aansluiting bij één Int: alléén. Weliswaar was ginselbeslissing en bet niet. dat men nu in ook aanstonds het I.( opheffen. Blijkbaar be te Londen wel, dat zo wezenlijkbaar zou ziii ook die beginselbeslissi denkelijk, want een kal christelijke vakbewegi nu eenmaal om een e: nationale en dit heeft n den in beginsel niet i stemmen. Dat is zeer te maar helaas niet te vei Want de socialisten 1 nooit willen erkennen: se rede van Vermeule van een sprekend bevi Amerikanen, die zelf dienstig gerichte va hebben, voelen blijkba noodzaak er van en di de noodzaak van een als het I.C.V. Daarbij komt, dat dt nen ook voor de to< katholieke en protesta nisaties graag in de en tische internationale als tegenwicht tegen ten. Het zal nu de vraa de verhouding tussen d democratische interna het I.C.V. zich in d( jaren zal gaan ontwik in die democratische nale aan het I.C.V. ei bestaansrecht zou bet1 denke niet alleen, da weinig constructieve tot het doen ontstaai goede verhouding tus: maar ook en vooral, da tieve standpunt zeer tisch is, de vrijheid va niastie in de wortel daarmede in eigen vl Aan de zijde van het het echter zaak zijn, da bezint op noodzaak, pla der eigen internationa satie en op de mogelijl groter eensgezindheid t fender coördinatie daa: (Nummer I onder deze in ons blad van 28 Dec LAKE SUCCESS (A. ta). De Nederlan Schmidt is benoemd secretaris van de V.N voor Eritrea. Hij blijf: de Europese afdeling v heidsraad-aangelegenhe De heer Schmidt is v log voorzitter van de aft- Soc. Partij) gewee: was hij hd van de S. deze partij is lui na de van de Ó.S.P- terugge de Duitse inval was h SDAP. lid van de Ar ?efte zij rf internationale is hij reeds eerste seci de V.N.-commissie voor WIn de commissie vo< zijn vijf landen ver' digd: Noorwegen, Paki. Afrika, Guatemala en zal de toestand in Entrc ren en op gr0"daflm velingen aan.de algem rlpring der V.N. doen. Januari of Februari n« vertrekken. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2