DWAAS EN WIJS Oudejaarsdag 1949 was de laatste dag van het laatste Bijzondere Gerechtshof 20 jaar voor van A. M. moordenaars de Jong De 5 pet. voor stucadc slagers en meubelmak EEN WERELDREIS r sbeurtenis lorn Vakbeweging De vliegramp bij Oslo Maandag 2 januari 1950 PAG. 3 .andbouwschooi k Uw leven leur! e Rheumatische lit Uw leden tberichten P. J. Schmidt naar Eritrea Prof. van HamelHet recht blijft in gang en behoudt zijn loop B 3*? dc. Naor wij vernemen t - Zfed *jy rt A/ mcm Dc eeuw der techniek Allerlei uit andere landen Uit de motorwereld i (Advertentie! EERSVERWACHTINC ;deeld door het KJVLN.I. 't geldig van Maandagavon ïsdagavond: erwegend zwaar bewolkt ir bewolkt met plaatselij ichte regen of motregen t a daar mist. Later enkel ide opklaringen. Langs i ijdelijk weinig wind. Ie| vooral in het Zuiden va id. ÏIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN Helderse combinatie wo uwj aarsdag een vrienc ?liike wedstrijd tegen njke le klasser Frisia ui irden. De Nieuwedieper met 10 in de meerder ers won gisteren eej chappelijke wedstr. va F.C. met 4—1. ien oefenwedstrijd gin ia gisteren met 14 te tegen een E.D.O.-combi □e doelpunten kwamei voet van Bax (EDO), di al achtereen scoorde Alcm.), die de achter uit een voorzet va verkleinde, Lasschui (EDO), die de stand o achten. waren aanwezig leden val ibestuur van de L.T.B., tc. Groen en Giesen, en van de onderwijs ven 'an de L.T.B., afgevaardifl leerlingen en tal van van de LiT.B. uit dit ra chillende vertegenwoord de H.M.V.L. en van hoofden van scholen er, zitter van de Onderwil g heeft rector v. d. Hooi eenkomst geopend met 8 n welkom tot alle aanwl wees er op, dat dit vaif 25ste school is die aan q toegewezen. Met enigL te woorden installeert» Commissie van Toezicht! de voorzitter van dea de heer Joh. v. Saasta van de vergadering overl n de toespraak uitweid'dl betekenis van de gebeurj htigheden duren voort. (Advertentie) met Rheumatische Pijneni lijk geen leven genoemd at is lijden voor en na en' de ergste soort. Maak aan die rampzalige pij- ze uit Uw leden. Metl Salts. Iedere morgen dief is drijft alle pijnverwek- alsteffen uit Uw bloed, omdat Kruschen de acti Uw bloedzuiverende or ekt tot jeugdige werkingi lar ze door de jaren ofl andigheden verzwakt oil jn, voorziet van nieuwef Je zes minerale zouten ton zijn de zuiverste na- ten, ieder voor zich no- Jw organen, om afdoend 'atig te functionneren. organen een handje. Met Ge plukt er zelf del an in de vorm van nieu- reugd, van een opge- krachtig en levenslustig Schen is verkrijgbaar bij ekers en Drogisten. sbureau K.A.B. LDER Het advies £e 5AB- afd. Den Donderdag 5 Janu- 55fste ztttmg houden, ent tot half negen in al van de R.K. Volks-, distnctsbestuurder, de aarsveld zal dan aan- om de bezoekers van unnen dienen. 1ARWOUDE 28.0001 1 611.20; 5700 kg ge-| —10.40; 63000 kg wittel 3.60; 500 kg uien 27 peen sort. 2 8.20. N, 31 Dec. 1000 kg I 59, 15500 kg rode kool g gele kool 6.5012 n grove 25.10—29 gew! 5000 kg bieten I6.20—i 1500 kg pe 9.10—10.20, 30 Dec. Bevelan- itlof 2765, bloemkool kool 5.5014, sav. kool kool 713, spruitkool 1025, andijvie 34 47, gare bieten 8, waspeen 26—31. Inel. 9—12. prei 12—38. fleur 517, bramley cox orange jippin 13— tte 17—44, gron. kroon tn 1341, pres. v. Eng. 5—21 bezy v. Schonau- de paris 1025, omice 84, pertilon 6— campagner en zoete deman 620, st. eerm. >uwtjes 515, ijsbout x. lucas 1416. (Van onze bijzondere medewerker) n. (Slot) Dit definitieve congres is inmid dels in November in Londen bij een gekomen. Het is onlangs in December besloten met de oprich ting van een nieuwe democrati sche vakbewegings-internationale. Anders dan in Genève, had men echter de I.V.C. te Londen niet uitgenodigd, zelfs niet om als waarnemer aanwezig te zijn. Wel iswaar is dit Internationaal Chris telijk Verbond na de tweede we reldoorlog veel minder omvang rijk dan daarvóór, omdat er thans in landen als Duitsland, Oostenrijk en Italië geen afzonderlijke chris telijke of katholieke vakbeweging meer bestaat. Eensdeels wil men daarheen ook niet meer terug keren, andersdeels zou men het misschien wel weer willen, maar meent men het niet meer (of zoals sommigen denken, nog niet) te kunnen. Hoe dit zii, voor het I.V.C. is dat ongetwijfeld een gevoelige verzwakking, maar een die geen reden kan zijn, om deze organisa tie naar Genève wel, maar een paar maanden later naar Londen niet als waarnemer uit te nodigen. Wel werd uitgenodigd de Franse katholieke vakcentrale, buiten het I.C.V. om, die ook als gewoon deelnemer ter conferentie ver scheen. De Nederlandse K.A.B. en C.N.V. en haar Belgische zuster organisatie werden niet naar Lon den genodigd, naar men zeide, omdat zij een uitnodiging toch niet zouden hebben aangenomen. Dit laatste zou men inderdaad o.m. afleiden uit een verklaring, die de K.A.B.-voorzitter A. C. de Bruyn in November over deze Londense conferentie aflegde. Hij oordeelde het organisatorisch on juist, dat men het I.C.V. was voorbij gegaan en ook, dat men buiten het I.C.V. om wèl daarbij aangesloten nationale vakcentrales uitnodigde. In Londen bleek echter, dat de daar vergaderden met overgrote meerderheid wèl de katholieke en christelijke vakorganisaties in hun midden wilden zien, zodat beslo ten werd, haar alsnog uit te no digen. Ook de Franse katholieke vakbewegingsleiders, die de con ferentie van het begin af mee maakten, waren daarvóór, evenals de Amerikanen, die zoals ge zegd geen christelijke of katho lieke vakorganisaties kennen. Aan de ene kant kan men dit toe juichen, maar anderzijds is het o.i. toch wel te betreuren, dat de bij het I.C.V. aangesloten organisa ties niet alle aanstonds één zelfde standpunt innamen. Want het ver schil van gevoelen dat zich in en om Londen in haar gelederen openbaarde, heeft opnieuw aan de reeds minder sterke positie van het I.C.V. afbreuk gedaan. Op dit Londense congres bleek n.l. wei nig geneigdheid, om de positie van 't I.C.V. te erkennen. Immers, de christelijke en katholieke orga nisaties, die men er besloot uit te nodigen om alsnog naar Londen te komen, nodigde men uit tot aansluiting bij één Internationale alléén. Weliswaar was dit een be ginselbeslissing en betekende dit niet, dat men nu in de practijk ook aanstonds het I.C.V. moest opheffen. Blijkbaar begreep men te Londen wel, dat zo iets onver- wezenlijkbaar zou zijn. Toch is ook die beginselbeslissing o.i. be denkelijk, want een katholieke en christelijke vakbeweging vraagt nu eenmaal om een eigen inter nationale en dit heeft men te Lon den in beginsel niet willen toe stemmen. Dat is zeer te betreuren, maar helaas niet te verwonderen. Want de socialisten hebben dit nooit willen erkennen: De Geneef- se rede van Vermeulen is daarr van een sprekend bewijs. En de Amerikanen, die zelf geen gods dienstig gerichte vakbeweging hebben, voelen blijkbaar niet de noodzaak er van en dus ook niet de noodzaak van een organisatie als het I.C.V. Daarbij komt, dat de Amerika nen ook voor de toekomst de katholieke en protestantse orga nisaties graag in de ene democra tische internationale zien, mede als tegenwicht tegen de socialis ten. Het zal nu de vraag zijn, hoe de verhouding tussen deze nieuwe democratische internationale en het I.C.V. zich in de komende jaren zal gaan ontwikkelen. Wie in die democratische internatio nale aan het I.C.V. eigenlijk het bestaansrecht zou betwisten, be denke niet alleen, dat dit een weinig constructieve bijdrage is tot het doen ontstaan van een goede verhouding tussen beide, maar ook en vooral, dat dit nega tieve standpunt zeer ondemocra tisch is, de vrijheid van vakorga- niastie in de wortel aantast en daarmede in eigen vlees snijdt. Aan de zijde van het I.C.V. zal het echter zaak zijn, dat men zich bezint op noodzaak, plaats en taak der eigen internationale organi satie en op de mogelijkheden van groter eensgezindheid en doeltref fender coördinatie daarbij. (Nummer I onder deze titel werd m "ws blad van 28 Dec. geplaatst) LAKE SUCCESS (A.N.P.Ane- .De. Nederlander P. J. Schmidt is benoemd tot eerste secretaris van de V.N.-commissie voor Eritrea. Hi.i blijft chef van de Europese afdeling voor Veilig heidsraad-aangelegenheden. De heer Schmidt is vóór de oor log voorzitter van de O.S.P (On- afh. Soc. Partij) geweest. Tevoren was hij lid van de S.D.A.P. In deze partij is hi.i na de ontbinding van de O.S.P. teruggekeerd. Tot de Duitse inval was hij voor de S.D.A.P. lid van de Amsterdamse gemeenteraad. In zijn internationale loopbaan is hij reeds eerste secretaris van de V.N.-commissie voor Korea ge- weest In de commissie voor Eritrea ziin viif landen vertegenwoqr- digd: Noorwegen. Pakistan, Zuid- Afrika, Guatemala en Birma Zij zal de toestand m Eritrea bestude ren en op grond daarvan aanbe velingen aan de algemene verga dering der V.N. doen. Men zal in Januari of Februari naar Entrea vertrekken. Oudejaarsdag 1949 heeft voor ons land tevens de laatste dag gebracht van het laatste Bijzonder Gerechtshof: dat te Amster dam onder presidium van prof. mr. J. A. van Hamel. Met de laatste hamerslag op de groene tafel in de zaal van het oude gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij aan de Heren gracht sloot prof. van Hamel tevens zijn eigen werkzaamheden als president af. Want in het nieuwe jaar zal hij de functie van plaatsvervangend rechter bekleden bij de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse arrondissements-rechtbank, die volgens de oude rechtsbeginselen van de Bijzondere Rechtspleging de verdere zaken zal afhandelen. De laatste zitting was bestemd voor het doen van negen uitspra ken, waarbij de presidenten: prof. van Hamel. mr. A. C. N. P. Ruys, mr. E. H. F. W. van Schaeck Ma- thon, mr. A .G. Lubbers en mr. H. L. Houthoff, samen met generaal van der Bent achter de groene tafel hadden plaatsgenomen. Op de zetel van het openbaar minis terie had voor de laatste maal plaats genomen de procureur fiscaal bij het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof, mr. N. J. G. Sikkel, die naar Haarlem vertrekt, en achter hem hadden vier advo caten-fiscaal plaats genomen, t.w. mr. J. Besier, mr. L. W. M. M. Drabbe, mr. F. P. Th. Rolingh en mr. 'H. G. Th. Keune. „Wanneer straks de laatste ha merslag op deze tafel zal zijn gevallen", zo zeide prof. van Ha mel, nadat de laatste uitspraak was gevallen, „dan zal volgens Koninklijk Besluit een einde zijn gekomen aan de zittingen van het Bijzonder Gerechtshof. De eerst volgende zitting in deze zaal zal zijn voor de Bijzondere Strafka mer van de arrondissements rechtbank, die daartoe is gevormd. Uit een algemeen oogpunt van De meeste pelgrims die in het Heilig Jaar in de eeuwige stad vertoeven zullen ook een be zoek brengen aan de „Heilige Trappen'' een der meest ge wijde monumenten in de stad. Deze uit 28 marmeren treden bestaande trap werd door kruis vaarders uit het paleis van Pila- tus te Jeruzalem naar Rome ge bracht. Volgens de overlevering zou Jezus deze trap bij zijn verhoor betreden hebben. De Heilige Trappen, welke zich be vinden in een door Paus Sixtus V gebouwde portiek tegenover de basiliek van St. jan van La- teranen blijven gedurende het Heilig Jaar voor de pelgrims geopend. Een vrouwelijke pel grim kust devoot een der treden rechtsbelang is er geen aanleiding om op deze wisseling bijzondere nadruk te leggen. Het grootste deel der zaken is afgehandeld. De overblijvende zaken, waaronder zeer belangrijke, worden behan deld door de Bijzondere Straf kamer volgens de zelfde rechts beginselen ais die, welke tot dus verre voor het Bijzonder Gerechts hof hebben gegolden". De presi dent pauseerde een ogenblik en vervolgde toen, langzaam spre kend, met de woorden: „Het recht in Nederland, ook in de zaken van de politieke delinquenten, blijft in gang en behoudt zijn loop. De zitting is gesloten". Daaarop liet hij de hamer op de tafel neerkomen, waarna het Hof zich in de raadkamer terug trok en het publiek de zaal ver liet. RAPPORT VAN NOORSE COMMISSIE OSLO (Reuter). Zaterdag is een rapport gepubliceerd dooi de officiële Noorse commissie, die belast was met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Dakota van AERO Hol land bij Oslo, waarbij 26 Joodse kinderen het leven verloren. De commissie heeft als oorzaak vastgesteld, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog in plaats van op de instrumenten. Dit laatste was volgens de com missie, gezien de mist en het laaghangend wolkendek, de aan gewezen weg geweest. De commissie is tot de bevin ding gekomen, dat er niets de fect kan zijn geweest aan de mo toren en de radio van het vlieg tuig. BENOEMINGEN RECHTBANK GRONINGEN Bij K.B. zijn benoemd: tot presi dent van de arrondissementsrecht bank te Groningen, jhr. mr. W. W. Feith, thans vice-president van ge melde rechtbank; tot vice-president van de arrondissementsrechtbank te Groningen, mr. Ch. J. J. W. van Groeningen, thans rechter in ge melde rechtbank EEN BRIEF VAN DE PRINS GROTEWOHL WEER TEN TONELE BERLIJN, 1 Jan. (Reuter). De Oost-Duitse premier, Otto Gro- tewohl, is voor het eerst in het openbaar verschenen na zijn ziek te, waarvoor hij in een Sowjet- Russisch ziekenhuis werd ver pleegd. Hij was aanwezig op een receptie van de Oost-Duitse pre mier, Wilhelm Pieck. In een korte toespraak zeide hij, dat de „strijd voor de eenheid van Duitsland en voor vriendschap met de Sowj et- Unie de belangrijkste taak voor 1950 is". AMERIKAANSE VLIEGTUIG ONDERDELEN NAAR JOEGOSLAVIË WASHINGTON, 1 Jan. (Reuter) Amerika heeft Joego-Slavië toe stemming gegeven om in de V.S. motoren en andere onderdelen van burgervliegtuigen te kopen, zon der echter toe te stemmen, dat motoren voor militaire toestellen geleverd worden. De Joego-Sla- vische regering heeft verscheidene maanden geleden een desbetref fend verzoek aan Amerika gericht. Amerikaanse functionarissen verklaren, dat bovengenoemd be sluit in overeenstemming is met een politie kvan een meer uitge breide doch niet militaire hulp aan Joego-Slavië „op het ogen blik". Zij legden er de nadruk op, dat het weigeren van onderdelen voor militaire toestellen niet be tekent, dat Amerika geen belang stelt in een versterking van Joego- Slavië teg eneen mogelijke Sow- i et-Russische agressie. MGR. MONTI OVERLEDEN VATICAANSTAD, (A.F.P.). Mgr. Giuseppe Monti is Zaterdag, na het opdragen van de H. Mis aan een hartaanval overleden. Hij bereikte de leeftijd van zeventig jaar. Mgr. Monti werd inderdtijd door Paus Benedictus XV uit Bo logna naar Rome geroepen. Hij was een der voormannen van de Katholieke Actie. In 1919 leidde hij het eerste katholiek-sociaal Centrum. Na de eerste wereld oorlog organiseerde hij verschei dene social0 enng'-essen. Hij was ledewerker aan de „Osservatore Romano" en fungeerde als alge meen secretaris van de in 1936 gehouden tentoonstelling van de Katholieke Pers. is Zaterdag de 12-jarige scholier H. Snijder te Rotterdam door een vrachtauto aangereden en ge dood overleed te Den Haag op 82-jarige leeftijd Mr. M. H. Hartog, oud rechtskundig adviseur van de Bond van Bedrijfsautohouders (B.B.N.). organiseert het Ministerie van Marine op Vrijdag 6 Januari in de Rolzaal van het Binnenhof een Herman Heijermansherdenking werd Zaterdagmorgen op het Oosteinde te Amsterdam een man door een autobus aangereden waardoor hij zodanig werd ge wond. dat hij kort daarna over leed krijgt de veerboot „Koningin Ju liana", die de dienst tussen Vlis- singen en Breskgns onderhoudt, een radarinstallatie waardoor de veerdienst ook bij mist ongestoord zal kunnen worden onderhou den heeft een delegatie van Scheve- ningse vrouwen tijdens een audiëntie aan Minister Spitzen een lijst overhandigd met 1533 hand tekeningen waarbij met klem werd aangedrongen op een zo spoedig mogelijke verbetering der Buitenhaven te Scheveningen, die zeer grote gevaren bij ontij en ruw weer oplevert M «4 /S~i Z. K. H. Prins Bern- hard vertrekt heden met Hr. Ms. „Karei Doorman" naar de West. Ter gelegenheid daarvan publiceren wij hiernaast een brief van Z. K. H. aan het Nederlandse volk, waarin de Prins een beroep doet op allen om de belangen van de gedemobiliseerden tijdens zijn afwezig heid niet te vergeten. A» 4 j.,i Vóór de definitieve sluiting van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof door prof. van Hamel, lazen verschillende presidenten de laatste negen uitspraken voor. Mr. van Schaeck Mathon las de senten tie voor in de zaak tegen de 35- jarige Daniël Bernard en de 33- jarige Lambertus van Gog, beiden voormalige leden der Waffen S.S. en beiden afkomstig uit Amster dam. Zij werden ieder veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met af trek van de voorlopige hechtenis en met levenslange ontvetting uit de rechten Het Hof heeft als bewezen aan genomen, dat de beide verdachten in overeenstemming met Lages, Blumenthal en Oehlschlaegel een plan hebben beraamd de schrijver A. M. de Jong opzettelijk van het leven te beroven en dat zij zich ter uitvoering van dat plan naar diens woning te Blaricum hebben bege ven in een wagen van de Sicher- heitspolizei uit Amsterdam, zich daar hebben voorgedaan als ambte naren der Nederlandse politie, die de verduistering kwamen controle ren, waarna tenslotte op A. M. de Jong is geschoten. In de sententie tegen Bernard was voorts nog ver meld, dat hij zich heeft verplicht mede te werken aan een Silber- tanne-actie om een zekere Spaan te Beverwijk van het leven te be roven, indien deze zou zijn ver schenen. Het beroep van de rw1' man op niet ontvankelijkheid van de dagvaarding, omdat van Gog zou zijn uitgeleverd door Spanje voor een ander misdrijf, dan waar voor hij is vervolgd, verwierp het Hof, omdat gebleken was, dat van Gog niet is uitgeleverd, doch dooi de Spaanse autoriteiten als onge. wenst vreemdeling over de grens was gezet. Het beroep op overmacht werd eveneens door het Hof verworpen, onder meer gezien het feit. dat de verdachten zich in de woning van de Jong moeite hebben gegeven de moord koste wat wil ten uitvoer te brengen. WEER POLITIEKE SPANNING IN FRANKRIJK PARIJS (Reuter). De span ning tussen de regering-Bidault en haar liberale aanhangers is Zaterdagavond onverwachts weer acuut geworden in de laatste sta dia van de behandeling van het begrotingsontwerp. Bidault deelde in de nationale vergadering mede, dat hii, in ver band met een amendement van Priger (M.R.P.) tot het heropne men van de bepalingen van de derde regeringsnota, die door financiële commissie van de Ib is gewezen, aan de stemmin. drie punten de vertrouweH"~; tie moeten verbinden. J wacht, dat deze stemmin!Hn?_s'" denmiddag zullen plaats \tdekt. ibjec- 'o1fie t ff ■nde- jaar i gege- ïaven- oetsen want •DO te Waardepakketten naar Oostenrijk en het Saargebied Met ingang van 1 Januari j.l. wordt in het wederzijds verkeer met Oostenrijk en het Saargebied de dienst der postpakketten met aangegeven waarde hervat Vrije prijzen voor Zuidvruchten en bananen Met ingang van 1 Januari 1950 zijn de maximum-verbruiksprij- zen voor abrikozen, bananen, da dels, krenten, rozijnen, tutti frut- ti, gedroogde peren en gedroogde pruimen opgeheven. Tussen het college van Rijksbe middelaars en de Bedrijfsraden voor het stucadoorsbedrijf en het granitobedrijf is inzake de door de regering toegestane loonsver hoging van 5 procent overeenstem ming verkregen assen werkgevers en werkne mers in het slagersbedriif is over eenstemming bereikt over de doorvoering van de door de rege ring aanbevolen loonsverhoging van 5 pet. voor de gezellen. Een desbetreffend voorstel zal nader worden geformuleerd en bij het college van Rijksbemiddelaars worden ingediend. Het secretariaat van de Meubel- makersbond deelt mede: Behoudens raadpleging van nog enkele instanties hebben de werk geversorganisaties in de meubile ringsindustrie in overleg met de bedrijfsunie besloten de loonsver hoging ad vijf procent van 1 Ja nuari af te zullen toepassen. Ook is overeenstemming verkregen over de lonen van arbeiders bene den de 23 jaar. Eenzelfde besluit is genomen Het wordt de Amerikanen wel gemakkelijk gemaakt. Ze hebben in 1 jaar tijd een milliard dollar uitgegeven aan artikelen die per automaat geleverd worden. Er zijn in de Verenigde Staten thans 300.000 automaten, die per week 42 millioen staven noga en dergelijke snoeperijen leveren. 325.000 sigaretten-automaten hebben een omzet van 48.750.000 pakjes per week 15.000 sigaren-automaten verstrekken wekelijks 600.000 sigaren; 275.000 apparaten leveren 495 millioen flesjes limonade en 15.000 andere bijna 13 millioen bekers met niet-alcohol-houdende dran ken. Het nieuwste snufje is een automaat, die u na het inwerpen van de vereiste munt in het bezit stelt van een sandwich met vlees, dat na het vallen van het geldstuk electrisch wordt gebraden en op het verse brood wordt gelegd, dat zich in een andere afdeling van het apparaat bevindt. Nu dromen de Amerikanen van een automaat, waar ze in ruil voor hun muntstuk zonder tussenkomst van een kellner een volledig diner zullen kunnen krijgen. En op wie moeten ze dan mopperen als er een haar in de soep zit? Ja, de Amerikanen zijn vernuftige wezens. Aan de North-Western University te Evanston (Illinois) is een electronisch brein in werking gesteld, dat ingewikkelde technische en mechanische problemen in een ommezien oplost. Het apparaat weegt 10 ton en bestaat voornamelijk uit luchtledige buizen, waardoor electrische stroom wordt geleid. Het is ontworpen om maanden om zelfs jaren werk uit te sparen bij de machinebouw en de constructie van hydraulische apparaten. EEN „KERSTMANNETJE" Kerens in de staat Texas had in zijn midden een Kerstmannetje van maar eventjes 13 meter lang en een taille van 8 meter. Iedereen heeft twee weken lang mee geholpen om dit Kerstmannetje, dat boven de huizen uitstak, in elkaar te zetten. Voor zijn baard waren 32 meter touw van 3 cm dik nodig, hetgeen geen overbodige luxe is, indien men bedenkt, dat zijn hoofd 1.5 meter 'ang en 2.5 m. breed was. Het hoofd alleen woog 90 kg. Tussen het oliebollen eten door, hebben we eer gisteren nog wel even tijd gevonden om het dwaze en het wijze in één jaar wereldreis tegen elkaar af te wegen. En we kwamen tot de overtuiging dat de winst van het wijze, het verlies door het dwaze compenseert. Tellen we niet de tijdelijke diepte gang die menselijke onwijsheid over de wereld bracht. Was het niet in 1949, dan zal 1950, 1951 of het jaar 2500 het ons brengen: de triomf van de eeuwige wijsheid, waarvoor de tijdelijke dwaasheid verschrompelt en in het niet verdwijnt. Omdat de ware wijsheid haar inspiratie vindt in de enig Alwijze: in God. V.. Maar u vlakt de Engelsen toch niet uit? De wiskundige Booth heeft een vertaal- en rekenmachine uitgevonden, die 12 talen kent en de ingewikkeldste wiskundige vraag stukken kan oplossen. Op een toetsenbord als van een schrijfmachine zou men bijvoorbeeld een Engelse tekst kunnen tikken, die na enkele seconden in welke andere taal men maar wil, op een bandje uit de machine 'rolt. Leerlingen van middelbare scholen mogen er bij hun eind examens geen gebruik van maken, vermoeden wij. Fijnproevers Ook wat betreft het drinken en roken staan de Engel sen hun mannetje. In het jaar, eindigende 31 Maart j.l., dronk 't Engelse volk 40.050.000 liter jenever en whiskey; er werd 919.800.000 liter bier gedronken en 96.248.000 kilo tabak verrookt. Van dat alles is Stafford Cripps in de (tabaks) wolken. Hij ontving aan belasting en accijn- sen het recordbedrag van 1.557.000.000 pond sterling. Zelfs uit Duitsland verneemt men nu en dan staaltjes, die er op wijzen dat de goede smaak de kitsch overwint. Een dame te Neurenberg verloor op een partijtje een weddenschap. Voor straf moest ze alle aanwezige mannen een kus geven of drie pond worst opeten. Ze koos de worst. Geluk bij een ongeluk Een auto met vier inzittenden reed te Kopenhagen tegen een muur van een groot gebouw. De auto was aan diggelen en de vier inzittenden werden gewond Gelukkig was hulp nabij. De muur was er een van een ziekenhuis Altijd heer blijven Een heer in Connesticut reed op zijn motor genoegelijk langs een landweg, toen plotseling uit de struiken een hert voor de motor sprong. De heer week uit en het hert, dat ook heer wilde zijn, deed desgelijks, maar helaas naar dezelfde kant. Een seconde later zat het hert op het stuur van de motor en nog een seconde later lagen heer, hert en motor langs de weg. Het hert stond het eerst weer op zijn benen, keek minachtend naar de heer, gaf hem een trap tegen zijn zitvlak en stapte toen waardig weer tussen de struiken. Waarom niet naar het politiebureau? De Dortmundse automobielvereniging heeft bekend ge maakt, dat zij een hulpdienst voor dronken autobestuur ders in het leven geroepen heeft. Voor 20 dollarcent per mijl verschaft de club dronken autobestuurders chauffeurs om hen en hun auto's tussen 's avonds 22 uur en 's morgen zes uur veilig thuis te brengen. PLAATJE IN DE MIST Het mist wel iets, vind je niet? Dat is ook mijn bezwaar tegen dat Unie-statuut. oeg de door de werkgevers in d n col- en houtwarenindustrie eten en tie groot kuipwerk. y wa- e kort. De schoem tions De federatie van Nedél^en schoenfabrikanten heeft alerJ werkgevers in de schoenindus. geadviseerd met ingoing van dc eerste loon week van Januari de toegestane loonsverhoging van 5 procent bereids toe te passen voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, in dier voege, dat het basisuurloon met zes cent wordt verhoogd. In deze verho-; ging is dan de toeslag van f 1. mede verwerkt. Over de lonen voor de vrouwen en die voor de mannelijke werk nemers in de hogere leeftijdsklas sen beneden 23 jaar wordt nog overleg gepleegd tussen genoemde federatie en de bedrijfsunie voor fabriekmatige bedrijven, bedrijfs tak schoenindustrie. Piano- en harmonium- bcdrijf- Tussen de besturen van de Ne derlandse bond van Piano- en en Orgelhandelaren en -fabrikan ten en de nationale vakbond var Muziekinstrumentmakers en stem mers is overeenstemming bereikt over de per 1 Januari 1950 te be talen lonen. Alle lonen voor de werknemers boven de 23-jarige leeftijd zullen met ingang van 1 Januari 1950 worden verhoogd met 5 pet., inclusief de duurtetoe- slag van f 1. per week (de z.g Joekes-gulden). Voor die werk nemers, welke de leeftijd van 2; jaar nog niet bereikt hebben, doel kostwinner zijn, zal deze verho ging eveneens gelden. De werkne mersorganisatie heeft zich bereic verklaard ten aanzien van de tf maken overuren, elk eerste over uur per werkdag, tot een maxi mum van 5 per week, de vergoe ding van 25 pet. extra te later vervallen. Indische gepensioneerden in dienst van het Rijk 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. - Naar het A.N.P. verneemt heef de Ministerraad besloten te b( vorderen, dat het besluit tot h< treffen van een regeling voor c salariëring van gepensioneerd Ned.-Indische, Surinaamse en Cu racaose overheidsdienaren hier t lande door het rijk aangesteld o op arbeidsovereenkomst naa burgerlijk recht in dienst geno men, welk besluit een korting va 5 tot 25 procent inhoudt op d salarissen, alleen van toepassin zal zijn op hen, die na de inwe kingtreding van laatstgenoerr besluit (28 Oct. 1948) zijn tewerl gesteld. r De Minister van Binnenland: Zaken heeft aan zijn ambtgenote verzocht reeds met het standpui van de regering rekening te hoi den in afwachting van de goec keuring door de Kroon van h besluit van de Ministerraad. Zeepost naar de Antillen Met het s.s. Baarn kan zeepo naar de Antillen worden verzoi den. De datum, waarop de corre pondentie uiterlijk ter post mo zijn bezorgd, is i 4 Januari a.s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3