Een opzienbarende uitvinding op gebied van mechanisch melken Arbeidsmarkt in ons gewest nagenoeg verzadigd „Emigranten voor God" es uit dagboek Werk van een eenvoudige Friese boer 660 man werken in Zaanstreek en op Hoogovens Er gebeuren wonderlijke dingen in een jaar Standaardwerk over de Missie OW wnrciUKSE MODEPRAATJE ZIJ DIE HEENGINGEN okken □ars- ip van Sukarno Maandag 2 januari 1950 PAG. 5 Bietencampagne was een succes De oorlog raakt uit de tijd En toch bleef de aardbol draaien 2 Januari 1950. ieuwe jaar is be- t zal het zijn? U <7 de opruimin- s en rechts begon- zoeken. Een jaar egt Rome, vrede, qebed en boete, isch jaar zegt de oorlogsjaar? Europese eenheid „O n e world or ertaald: Eenheid, Een Bach-jaar muziekliefheb- n vorst-jaar zeq- erkundiqen, een llen de maniak- s-jaar zeggen de 'n, een fruitjaar, fruittelers, want vjaarsdag de zon t fruit een goede Een koninklijk ten de optimis- -jaar, de orqani- een.ramp- misten! Wie zal jen? De laatsten liet, als wij alle- tje mee-doen in inq. Ik houd het h, het fruit, de de doeltreffen- maak de kansen e redelijk, dacht IK. Haag? aag wat sneeuw rust komen". Zijn rland noemde hij en hii was zeer de genoten gast- ijke beslissingen door het nieuwe inet nog niet ge en in de loon van and moeten ko- ie vertegenwoor- tenland in de Ierland moe- eld. in. (AP) Pre- eft vandaag in tlaard, dat de Indonesië „open nen, die willen twikkeling van ■afregelen willen regering zal van de arbei- >ogde, dat de aat zou worden geen aandacht an de economi- de massa. „De ft het beginsel evordering van door middel n gunstige ar- ei hij. grote rijk- om geëxploi- Ig. uit het bui- zeer welkom ren zich diep plichten die door het in de internatio- Sukarno. het kan reke- genen, die het edzaam, sterk te zien. I) e) 2—0 ?chts elftal 'jaarsdag in ïaal Utrechts en. ipectus 5IPIOMA VIKKELING Het baantje, voor mij iet zo weer- roeg me af lis hij wist was en of oedkeuring dat hij met zich te van de Straight, 'n slech- afsteken." Jok tot ra- dat zo'n dat hij gerecht rste keer it. eens op ik. maar net Straight lees om, tje trok. „ik be- aanbe- bedwin- Reeds enige t-ijd gaan er in zuivelkringen op verschillende plaatsen in ons land verhalen van een werkelijk opzienbarende uitvinding, welke een Friese melkboer zou hebben gedaan op het gebied van het melken der koeien, dat in de laatste jaren voor menige boer een ernstig probleem is geworden, omdat melkpersoneel niet alleen zeer duur geworden is, maar ook vaak zeer moeilyk in voldoende mate te krijgen. Vandaar dan ook, dat het z.g. machinaal melken zelfs bij boeren, die nu niet bepaald machine-minded zijn, meer en meer ingang vond, Maar hoezeer deze methode daarom ook is aanvaard, volmaakt was ze allerminst. Vandaar dan ook, dat er in de zuivelkringen zo grote belangstel ling bestaat voor de nieuwe uitvin ding van de Friese boer, omdat naar verluidde, hier een drieledig resultaat zou zijn bereikt nl. dat het melken in een minimum van tijd met een minimum van arbeids kracht gebeurt; dat de koeien deze methode zeer goed verdragen en uiers en spenen er bij een steeds in tensiever gebruik zelfs in een be tere conditie komen en ten derde, dat ten gevolge van deze nieuwe methode een melkproductie wordt bereikt, welke tot nu toe tot zeer hoge uitzonderingen behoorde. Het zou echter niet voor de eer- Steke er zijn bij de aankondiging van nieuwe uitvindingen, dat de ge ruchten hoe sensationeel vaak ook, wanneer ze in aanraking komen met de practijk, spoedig weinig „Wahrheit" en veel „Dichtung" bevatten. Alvorens dan ook omtrent deze uitvinding een en ander te publice ren, zijn we eens gaan praten met iemand, die op landbouwgebied in Friesland tot een van de beste in siders behoort en die door zijn des kundigheid en bekende evenwich tigheid in deze tenvolle kan wor den vertrouwd. Zo zijn we dezer dagen op be zoek gegaan bij de heer Tj. de Jong, de directeur van de Kath. Land bouwschool te Bolsward en hebben hem gevraagd of hij ons omtrent deze uitvinding eens nader kon inlichten. Nu bleken wij juist aan het goe de adres te zijn, want de heer de Jong was volkomen met deze zaak op de hoogte. Reeds jaren lang heeft hij van nabij de werkzaamhe den op dit terrein van deze boer gevolgd en ook doordat hij het volle vertrouwen heeft van de uit vinder en deze voor hem niets ver borgen houdt, was de heer de Jong hier wel volkomen tot oordelen be voegd. Laten wij hier nu maar onmid dellijk aan toevoegen, dat de heer de Jong volkomen overtuigd is, dat wij hier te doen hebben met een uitvinding, welke zonder enige betwisting sensationeel kan worden genoemd, en niet minder dan een revolutie zal ontketenen m het melkveebedrijf. Wie is de uitvinder? De heer de Jong heeft over deze Wat hij zelf noemde „opzienbarende uitvinding", enkele maanden gele den iets geschreven in „Bolswards Nieuwsblad" en wel in het Fries. En In dit artikel, dat de heer de Jong ons welwillend afstond, lezen we, dat op een flinke Friese boerderij met 37 ha. land onder Wonneburen te Ferwoude (gem. Workum) een zekere Anne Bajema woont, die daar een 40 melkkoeien houdt. Het is een pientere boer die op het ge bied van machines zeker geen des kundigheid bezit, maar een vee boer, die zijn vak uitstekend ver staat. Reeds jaren lang zag hij in, dat het ouderwetse melken met de hand tot het verleden ging beho ren en hij was dan ook een van de eersten, die tot het machinale mel ken overging. Al spoedig consta teerde hij, dat ook deze methode niet volmaakt was, als een gevolg van een te eenzijdige oriëntering, waarbij men zo goed als uitsluitend van de machinetechniek uitging en te weinig rekening hield met de belangen van de koe. Bajema, die een uitstekend veekenner is, heeft nu jarenlang proeven genomen, waarbij hij zich alleen de vraag Stelde: „hoe reageert de koe hier op". Op grond van de hiermee be reikte resultaten is hij na tal van verbeteringen te hebben aange bracht in de bestaande machines, tot een systeem gekomen, dat hij nu zelf reeds jaren in de practijk toepast, en ook voor tal van be kende deskundigen op dit gebied heeft gedemonstreerd. Hierbij is duidelijk gebleken, dat Bajema, hoewel hij evenals zijn honderden collega's in de Z.W. hoek van Friesland vindt daar reeds 200 melkmachines machinaal melkt1, nog niet de helft van de melktijd nodig heeft als zijn collega's; dat bij zijn methode nimmer één enkele stoornis optreedt bij de uiers of spenen van de koe en dat zijn pro ductie belangrijk hoger is per koe, dat bij een van zijn collega's, die over dezelfde weidegrond beschik ken en hetzelfde vee en hetzelfde bijvoer geven. Waar Bajema's methode precies in zit, is natuurlijk zijn geheim, maar wel kan worden meegedeeld, dat hij melkt met een veel hoger va cuum, dan de gewone melkmachi nes doen. Deze brengen het niet verder dan een vacuum van veer tig; voeren ze het hoger op, dan verdraagt de koe het niet, zetten de uiers en spenen blauw op en ont staan er ernstige stoornissen. Ba jema kan echter met zijn methode het vacuum rustig tot 60 opvoeren en zijn koeien verdragen het niet alleen, maar komen juist door deze methode in een uitstekende conditie voor de melkproductie. Door deze sterke zuiging is een koe in 2 mi nuten gemolken en dan heeft hij meer melk dan welke collega in de omtrek ook. In 1948 had Bajema met 40 melkkoeien een melkopbrengst, dus het bedrag, dat hem door de melkfabriek in Workum voor ge leverde melk werd uitbetaald, van ruim f 56000 gulden en dit jaar is het nog hoger. Iedere melkveehouder zal toegeven dat deze opbrengst met 40 koeien bij een oppervlakte van 37 ha land een topprestatie is, welke niet vaak wordt bereikt. De heer de Jong merkt in zijn artikel nog op, dat het natuurlijk altijd heel moeilijk is, wiskundig vast te stellen, welk invloed de nieuwe vinding op de productie heeft, omdat hier tal van invloeden in het spel kunnen zijn. Maar een verhoging der productie van 20 pet. tengevolge van een uitvinding van de heer Bajema, mag volgens hem, wel aangenome nworden. In elk ge val zo schrijft de heer de Jong, weet ik, dat de opbrengsten van dit bedrijf ongeveer dubbel zo hoog zijn, dan in de tijd, toen de boter bij het vat en de kaas bij de 200 kilo naar de Waag in Bolsward ging. Wat zal nu gebeuren? Op onze vraag of deze uitvinding, die voor het melkbedrijf, niet al leen in Nederland, maar ook buiten onze grenzen van grote betekenis gaat worden, spoedig op de markt komt, antwoordde de heer dé Jong ons bevestigend. In beginsel is er reeds overeenstemming bereikt tus sen de heer Bajema en een grote firma in Amsterdam, welke bin nenkort de machine, met de verbe teringen, zoals de heer Bajema heeft aangebracht, op de markt brengt en dan zal iedere boer zich de resultaten van deze belangrijke uitvinding ten nutte kunnen maken. is wel overtuigd, dat deze nieuwe machine het doen zal? Absoluut, de voordelen zijn zo groot, dat geen enkele veehouder met een behoorlijk bedrijf, er bui ten zal kunnen. Ik was enkele weken geleden, zo voegde de heer de Jong hier nog aan toe op Wonneburen, tijdens het melken. Terwijl ik daar met Baje ma aan het praten was, had zijn 17 jarig dochtertje in 40 minuten tijds, heel alleen 40 koeien gemol ken. Men werkt daar momenteel met een dubbele machine. Terwijl de ene koe gemolken wordt, maakt zij de andere zuiger vast aan de tepels van de volgende koe. Terwijl dit gebeurt en de melkem mer om het lichaam van de koe wordt vastgebonden, is de vorige koe reeds klaar. Er komt dan nog even een melkknecht voor het na- melken, maar in een minimum van tijd, is het melken van deze 40 koeien afgelopen. Als men nu weet, dat men bij het met de handmelken minstens 10 minuten nodig heeft per koe en bij de normale machine 4 minuten, dan is het duidelijk, dat alleen de tijdsbesparing bij Baje ma's methode grote voordelen heeft. Dan zwijg ik nog maar van de hogere productie en de veel gunstiger reactie van de zijde der dieren op deze methode. Op grond van mijn ervaringen en kennis van de nieuwe methode durf ik, aldus de heer de Jong, dan ook gerust te verklaren, dat deze nieuwe uit vinding een revolutie zal veroorza ken in het melkbedrijf en dat deze uitvinding, niet alleen voor de boe ren, maar voor heel ons land van grote betekenis zal blijken te zijn. J.H. Op Oudejaarsdag is een einde gekomen aan de bietencampagne op de fabriek te Roosendaal van de Verenigde Coöp. Suikerfabrie ken. waarin de drie West-Bra bantse bedrijven (te Zevenber gen, Roosendaal en Dinteloord) samenwerken. Een week vóór de fabriek te Roosendaal was die te Zevenbergen met het werk ge reed gekomen. In Dinteloord zal in de loop van de komende week de campagne aflopen. Zevenbergen verwerkte dit sei zoen 235 millioen kg bieten, Roo sendaal 240 milioen, hetgeen een record is in de bedrijfsgeschiede nis. Men verwacht dat de onder neming te Dinteloord een cam pagne maken zal van 475 mil lioen kg. Na 'de campagne gaan de fa brieken te Roosendaal en te Din teloord onmiddellijk over tot het raffineren van ruwe suiker. In Roosendaal zal deze arbeid gedu rende de wintermaanden aan on geveer 500 arbeiders werk ver schaffen. Hoewel de cijfers over het verloop van vraag en aanbod cp de arbeidsmarkt iets ongunstiger zijn, vergeleken Ipij die van het vorig jagr, is er, aldus de directeur van het Gew. Arbeidsbureau in een onderhoud, dat wij dezer dagen met hem hadden, geen reden tot pessimisme, wat betreft de toestand in ons gewest. De arbeidsmarkt is thans zo goed als verzadigd en de vraag naar arbeiders is niet groot. Vooral de landbouw trekt minder arbeidskrachten tengevolge van de steeds-voortschrijdende me chanisatie; de freesmachine b.v. maakt het werk van veel grond werkers overbodig. De uitbreiding van de industrie in ons gewest is niet van beteke nis, al trokken enkele textiel- en confectiebedrijven in Alkmaar 'n groot aantal meisjes aan: er is in deze branche enige groei te bespeuren. Het aantal werkzoekenden in ons gewest, dat het gebied van Noord-Holland boven de Zaan streek met 300.000 inwoners, ver deeld over 80 gemeenten omvat, bedroeg op 17 December j.l. 1792 op dezelfde datum in '48 1843 en '47 1327; hiervan waren er in de D.U.W. werkzaam 517 ('48 978 en '47 667); geheel werkloos waren er 1275 (in '48 865 en '47 667). Op 1 Jan. '49 waren er 2353 werkzoekenden, waarvan 1115 in de D.U.W. en 1238 geheel werk loos. Wat het rayon-Alkmaar betreft, het westelijk deel van het gewest, begrensd door de hiertoe-beho- rende gemeenten Akersloot, Zd. Nrd Schermer, Schermerhorn, Heerhugowaard, Langediik, War- menhuizen en Schoorl, bedroeg op 17 Dec. j.l. het aantal werk zoekenden 530 ('48 468 en '47 326); Hiervan waren werkzaam in de D.U.W. 168 ('48 156 en '47 211); geheel werkloos waren 362 ('48 312 en '47 115). Op 1 Jan. '49 waren er in het rayon-Alkmaar 522 werkzoeken den, waarvan 194 in de D.U.W. en 328 geheel werkloos. Men bedenke echter, dat in de aantallen geheel-werklozen steeds 'n 200 minder-valide arbeids krachten zijn begrepen, die ook onder de zorg van het G.A.B. val len. Dat in de aantallen werklozen gedurende de maand December een groot getal werkloze land arbeiders en seizoenarbeiders is begrepen, moge o.a. hieruit blij ken, dat op 30 Juni slechts 401 werklozen stonden ingeschreven, waarvan ongeveer de helft min der-valide arbeidskrachten. Overigens geven de cijfers niet de weergave van een permanente werkloosheid; zij wisselen met de week. Zo was b.v. de toename van het aantal werklozen sinds 10 Dec. '49 ca 300, een gevolg van het beëindigen van de bietencam pagne. Over het algemeen echter valt er een tendenz van toename te constateren. Tot October van dit jaar wer den 471 gedemobiliseerden op het Gew. Arbeidsbureau ingeschreven (in het jaar '48 424); hiervan wer den er door bemiddeling van het G.A.B. 144 geplaatst, 221 vonden eigener beweging een werkkring, terwijl 41 geplaatst werden in een Rijkswerkplaats voor het vol gen van een herscholingscursus. Over het algemeen toonden de werkgevers grote bereidwillig heid en medewerking bij het te werkstellen van gedemobiliseer den; mogen zij ook in 1950, als grotere aantallen gedemobiliseer den op de arbeidsmarkt zullen verschijnen ,hun sociale taak in deze begrijpen. Voorts bleek, dat de laatste jaren sinds begin 1947 grote aantallen arbeiders uit het gewest werk vonden bij de Hoog ovens en in de fabrieken van de Zaanstreek; in de Hoogovens wer ken momenteel 500 arbeiders uit het gewest in de Zaanse fabrieken 160; men schijnt daar over de prestaties van de arbeiders uit ons gewest zeer tevreden te zijn. Cijfers omtrent emigratie van bevolking uit het gewest, dat res sorteert onder het G.A.B. Alkmaar kon mén ons niet verstrekken: wel werd ons medegedeeld, dat er door het G.A.B. 368 rapporten werden ingeleverd over candi- daat-emigranten (afzonderlijke personen of gezinnen)hiervan bleek de grootste helft nl 170 in teresse te hebben voor Canada en 82 voor Australië. ZEGT TRYGVE LIE Trygve Lie, de Secretaris-Generaal van de V.N., heeft in een V.N.- radio-uitzending verklaard: ,,Ik ge loof, dat de meerderheid van de staatslieden en van de volkeren tot de conclusie is gekomen, dat oorlog in onze moderne wereld spoedig uit de tijd zal geraken en wel door de vooruitgang van onze wetenschap, vanwege de atoombom en het bac teriologische wapen, welke niemand de overwinning kunnen bezorgen, doch alleen chaos kunnen veroor zaken. Misschien staan we voor nog vele jaren van politieke spanningen, economische, psychologische en zelfs culturele oorlog, doch dit zijn, naar mijn opvatting, manieren van oor logvoering, die onder controle ge houden kunnen worden door vreed zaam internationaal optreden". Tijdens een aanval van Charlton Athletic in de te Londen geseelde (derby"' van de 1ste divisie der Britse League tegen Fulham weet een der verdedigers van laatstgenoemde club de bal op de doellijn nog juist weg te werken. Met het dezer dagen gereed ge komen tweede deel van het lijvige boekwerk „Emigranten voor God" heeft een groepje seminaristen van het Groot-Seminarie te Roermond onder leiding van Pater Dr. A. Freytag S.V.D. een standaardwerk over de betekenis van het Neder landse aandeel in de wereldmissie samengesteld, dat Wet alleen een goed gedocumenteerd overzient van de huidige stand van zaken in de Missie geeft, maar tevens een kost bare bron van gegevens vormt over landen en volkeren, waarin en waaronder onze missionarissen werken. Naast een uitvoerig beeld, dat de samenstellers wisten te geven van de zelfstandige missiegebieden, door Nederlandse bisschoppen, apostolische vicarissen en prefec ten bestuurd, wordt ook ruime aandacht besteed aan de pionier- arbeid. door vele afzonderlijke wer kers in de grote wereld-missie, vooruitgeschoven pionnen van het leger van God, verricht. Het gede gen werk is in vele opzichten voor de geïnteresseerde lezer een open baring; het geeft een goed inzicht van het missiewerk en heeft de verdienste dat het ongetwijfeld zeer belangrijke aandeel, dat Ka tholiek Nederland, priester zowel als leek, in het wereld-missieleven heeft en had, op een uitstekende wijze tot uiting wordt gebracht. Vooral de missie-ijver, waardoor de Nederlandse katholiek zich altijd van de buitenlandse geloofsgenoten heeft onderscheiden, krijgt hier de aandacht, die zij verdient In het eerste deel wordt de missie in de Oost, Brits-Borneo, Voor-Indië, Azië en de Philippijnen behandeld. In het tweede deel wer den de missieën in Amerika, Afri ka, Australië en de nog tot de missiegebieden behorende landen in Europa besproken. Het gehele werk, fraai verzorgd en met veel fotomateriaal voorzien, wekt de indruk, dier» trouwens door een uitvoerige literatuur-lijst wordt bevestigd, goed voorbereid te zijn zodat men hier terecht kan spreken van een wetenschappelijk verantwoord werk, dat op een uit stekende wijze kan bijdragen tot verbreiding van de missiekennis onder leken en geestelijken. Naast uitvoerig cijfermateriaal geven de beschrijvers een goed beeld van de omstandigheden, waarin de missio narissen werken, de moeilijkheden, die zij hebben te overwinnen, de aspecten van het moderne missie werk met al zijn hulpmiddelen alsmede een historisch overzicht van de betrokken missie-gebieden. Dit epos der missie-pioniers is eigenlijk een hulde aan die stoere werkers, die zo'n grote steun vor men bij de uitbreiding van Chris tus' Rijk op aarde en is een pracht stukje apostolaat. Het tweedelige werk, tesamen rond 850 bladzijden groot, wordt tegen een zeer popu laire prijs in de handel gebracht en INGEZONDEN De gepensionneerden en de prijsstijgingen Men schrijft ons:' Ook in uw veelgelezen blad heb ben wij kunnen lezen dat de rege ring loons en salarisverhoging in verband met de stijging van het le vensonderhoud heeft toegestaan. Wij vinden dit gelukkig voor de werkende mensen en ook voor hen, die vallen onder de noodwet-Drees, dit alles is sociaal rechtvaardig te achten. Maar de gepensionneerden- militair -evenals de burger ge pensionneerden verkeren even eens in zeer benarde financiële om standigheden en wel zeer speciaal de oudgepensionneerde militairen. Zeker zijn deze laatsten, door de prachtige medewerking van wijlen minister Fiévez de goede mens enigszins uit de ergste armoede verlost, maar voor hen, evenals voor ons allen, gelden ook de prijsstijgin gen; het indexcijfer is ook voor ons tot 114 pet. gestegen. 114 pet. waar tegenover slechts een toeslag van 25 pet. als basispercentage is ge steld, 25 pet- tegenover 114 pet. kan men toch hzwaarlijk noemen, te voldoen aan redelijke eisen van billijkheid en sociale rechtvaardig heid, mede omdat lonen en salaris sen, zo goed als geheel de prijsstij gingen op de voet hebben gevolgd. Door de gezamenlijke organisaties van gepensionneerden is dan ook reeds, geruime tijd aangedrongen op verhoging van de toeslagen met 10 pet. Dat dit niet onredelijk wordt geacht, bewijst wel, dat de gehele 2e Kamer, zonder een enkele uit zondering, bijna 2 jaar bezig is, om de regering te bewegen deze ver hoging toe te staan. Het heeft op gepensionneerden wel een zeer pijn lijke indruk gemaakt, dat zij in de jongste regeringsverklaring betref fende loonverhogingen in 't geheel niet worden genoemd. En dat van een regering, die zich progressief noemt. Afd. Alkmaar. Militaire Pensioenbond is voor een ieder vlot leesbaar. Ge zien het belangrijke werk dat werd verricht en de grote betekenis die „Emigranten voor God" heeft, zou den we het een zeer ruime lezers kring willen zien toegemeten en een plaats gegeven in alle biblio theken. Een werk dat we met warmte willen aanbevelen in de aandacht van iedere katholiek voor wie het Rijk Gods een tastbare rea liteit is. 1",. S „De wereld is een schouwtoneel" heeft een van onze rondborstige Hollandse poëten eens terecht neergepend. Waneer de brave man enkele eeuwen later geleefd zou hebben en dan eens de legger 1949 van A tot Z doorblader de, moest hij tot de conclusie ko men, dat de wereld thans geen speeltoneel, maar het best ge slaagde „Jan Klaassen en Ka- trijn"-spel, dat ooit gespeeld werd, is. Wat Jan mooi vindt, is in de ogen van zijn wederhelft abominabel, en wat Katrijntjes oog bekoort, bezorgt haar gemaal slapeloze nachten. Herinnert ge u nog, dat onlangs een snuggere man uitrekende dat, als Hitier geen oorlog had ge voerd, iedere Duitser voor de ver spilde marken een huis met een tuin, of een prachtig meubilair zou hebben kunnen krijgen? In Oost-Duitsland wordt nu verteld, dat vadertje Pieck, Sta lin's zetbaasje in Berlijn, er an ders over denkt. Hij wil de rode Volkspolitie voor zijn onderdanen een compleet villaatje laten ver dienen, volgens de manier, waar op Adolf het verspeelde: met ma chinegeweren en concentratie kampen. Mijnheer Gerhard Eis- ler, Amerika's communist no. 1 voelde wel iets voor dit systeem en hij kwam vanuit de Nieuwe Wereld om van deze vrijheid ach ter het IJzeren Gordijn te profi teren. Maar Dobijr, presidents zoontje in Hongarije, kende de klappen van zijn vrijheidszweep. Hij liet pa thuis met de Komin- form-puzzle achter en vluchtte zelf naar het Westen. En hij was niet de enige die zo erover dacht Een zekerePeter de Zeehond Het 324 ton metende onderzoekingsschip William Scoreby" wordt op het ogenblik in het Shadwelldok te Londen grondig nagekeken voor zijn wetenschappelijke reis, die tien maanden zal duren. De eerste onderzoekingen vinden plaats op de Zuid- Afrikaanse wateren; daarna komt de Indische Oceaan aan de beurt. Tenslotte zullen de walvissen in West-Australische regio nen worden bestudeerd. Begin Januari zal het schip vertrekken. ZO KRIJGT UW JAPON EEN NIEUW AANZIEN Met de winter zyn wij nu bijna op de helft. Een in het begin van het seizoen gekocht jurkje zal som mige van ons nu zo zachtjes aan beginnen te vervelen. Toch zullen wij het nog een hele tijd moeten dragen, alvorens wij het in de lente voor een fleurig blousje met rok kunnen verwisselen. Daarom zullen wij vandaag eens nagaan, hoe wij een dergelijk kledingstuk een nieuw aanzien kunnen geven. Het eenvoudigste middel is het aanbrengen van een wit kraagje met dito manchetten. Al naar ge lang van de gelegenheid waarvoor U de japon moet dragen, kunt U het materiaal voor het garnituur uit piqué, witte zij of kant kiezen. Zo'n stelletje staat altijd netjes en fleurt de hele japon op. Heeft U toevallig nog ergens .een lap gebloemde zijde liggen, dan zou U daarvan ook zo'n gezellige kraag kunnen maken, als een van de af gebeelde tekening laat zien. Ook de grote sjerp van de afbeelding rechts zal het als garnering goed doen. Veel opgang maakt tegenwoor dig in het buitenland, vooral in Amerika, de zogenaamde stola of stool, die zich voor alle mogelijke doeleinden leent. Deze stola pu is eigenlijk niets anders dan een extra lange shawl, in de felle tinten van de Schotse ruit en meestal vervaar digd uit heel dunne wollen stof. U kunt haar op honderd-en-één ma nier dragen. Losjes om de schou ders gehangen geeft zij aan het eenvoudigste japonnetje niet alleen een fleurige noot, maar verschaft U daarnaast ook wat extra warm te. Houdt U evenwel niet van losse draperieën, wel, er is niets dat U belet om de stola meer „vastigheid" te geven. Al naar verkiezing kunt U één of beide einden onder de ceintuur van de japon .doorhalen. Bent U handig met schaar en naald, dan kunt U in de slippen ook nog een paar zakken knippen. Wilt U radicaal aan het verande ren gaan, dan jestaat natuurlijk ook nog de mogelijkheid, een groot deel van de japon door andere stof te vervangen. Ook hierbij zal de thans zo moderne Schotse ruit goe de diensten kunnen bewijzen. Als pas en verlengstuk van de rok zal ze het zeker goed doen. Een aardig effect krijgt U ook, als U op een doorgeknoopt japonnetje ueze ruit over dwars van de schouder tot aan de zoom langs de knoopsluiting op stikt. Al~ deze mogelijkheden bieden even zovele oplossingen voor zowel slanke als meer gezette figuren. Ongetwijfeld zal hit. ook iets van Uw gading bij zijn PAULETTE. ergerde zich over de slakkengang waarmede koningen en koningin nen van de schepping het Kanaal overzwemmen; hij „nam" Dover- Calais in een recordrukje. Was Peter maar naar Berlijn gegaan om de mensen snelheid te leren, want zelfs een minzaam Wysjin- ski-lachje van de club van de Grote Vier kon de treinen in de oude Duitse hoofdstad aan het rijden brengen. Rap toont zich ook de Siciliaanse bandietenko ning Guiliano: hij is nog steeds 1700 gendarmes en carbinieri te leep. Voor de sterke arm op Sici lië dus geen succes ondanks een klopjacht engros. Dan maar liever en detail, dachten de Chinese communisten en zij voerden in Parijs een miniatuuroorlogje te gen hun nationalistische landge noten, met als inzetde eerste étage van de ambassade Krav- chenko wist niet waar hij met zijn geld blijven moest en daarom be gon hij in de Franse hoofdstad een proces. De auteur van „Ik verkoos de vrijheid" won, maar moest niettemin een Rotschild kapitaaltje aan onkosten betalen De Franse staatskas begreep daarentegen niet waar haar francjes gebleven waren. Latei- kwam uit, dat secretaressen zich op staatskosten nylons of een zil vervos bezorgden en dat sommige ambtenaren op de beurs van de minister van financiën aan de Ri- vièra of in de Alpen van een extra-vacantie genoten. Laat de Franse Lieftinck dat nu niet goed gevonden hebben. De „Amethyst", een Britse tor pedojager, welke door de Chine zen van Mao Tse Tung tussen Nanking en Sjanghai vastgehou den werd, had genoeg van het wachten. Ze nam op de Jantse- kiang de benen en Mao kreeg later vanuit Londen een ansicht. Was ook de Ark van Noë het wachten beu? De speurzoekers van de Ara rat hebben tenminste geen plank kunnen vinden. Of zou Noë's pre fabricated ergens in het weder- opbouwplan van de protesterende Sovjets gebruikt zijn? Over pro testeren gesproken; Stalin vond het helemaal niet prettig dat zijn onderdaan Goebitsjif, officieel lid van de V.N.-delegatie, in Amerika op spionnage betrapt werd. „Vast geen objectief recht meer in Was hington" vertelde de MoscouseV Waarheid over de arrestatie van de man-met-de-lange-vingers. Objectief recht is echter helemaal niet nodig, aldus heeft de minis ter van justitie in Praag ontdekt. Hij vertelt tenminste, dat objec tief recht alleen maar een kolfje naar de hand van plutocraten en kapitalisten is. Sint Nicolaas heeft de Londe- naren en de New Yorkers dit jaar taaie pepernoten te kauwen gege ven. In de Amerikaanse haven stad is scheren, tandenpoetsen en vatenwassen verboden, want de waterleiding komt er HsO te kort. „Zullen we ruilen?" vroeg de Londense gemeentevader zijn col lega in New York. De Big Ben en de St. Paul's hadden plenty wa ter, maar ze kwamen licht te kort. De mannen van de krachtstations pleegden een staking en hadden ze ongelijk? In de donkere dagen vóór Kerstmis heeft Electra wel recht op een extra vrije dag. Enfin, ondanks dat alles is de wereld toch blijven draaien. TSJECHO-SLOWAKEN KEREN NIET TERUG LONDEN, (Rr.). Twee beamb ten van het Tsjechoslowaakse con- Bulaat te Hamburg hebben gezegd niet naar Tsjechoslowakije te zullen terugkeren, ofschoon zij order daar toe ontvangen hebben. In de loop van dit jaar hebben nog tien andere Tsjechoslowaakse burgers te Ham burg geweigerd naar hun land terug te keren. Te Oslo heeft de archivaris van de Tsjechoslowaakse legatie ontslag genomen en om asyl als politiek vluchteling verzocht. Ter legatie zijn nu nog slechts twee beambten over, beiden communist. Te Stockholm heeft een dertig jarige chauffeur van de Tsjechoslo waakse legatie bij de immigratie autoriteiten om politiek asyl ver zocht, na geweigerd te hebben naar Praag terug te keren. Schaken Euwe speelt remise In de tweede ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Has tings speelde onze landgenoot dr. Euwe remise met de 17-iarigc Amerikaan Larry Evans. In Dyon overleed qeneraal Giraud, de man die eens met de Gaulle om de titel „Frank- rijks verzetsleider no. 1" kampte. Totaal uit zijn evenwicht over de tegenstel lingen in de opperste defensie leiding der Verenigde Staten maakte Forrestal, oud-minis ter van oorlog, in de Mei maand een einde aan zijn le ven. Enkele dagen latei- kwam uit Batavia het ontstel lend bericht dat daar na een korte ziekte de opperbevelheb ber der Nederlandse strijd krachten qeneraal Spoor ge storven was. Op bezoek in Moskou (naar men zeqt voor een gezondheidskuurstierf Dimitrov, Bulgaars communis tenleider en kopstuk van de Kominform. Het Titoisme, de geruchtmakende ziekte ach ter het IJzeren Gordijn, eiste twee slachtoffers: de Hongaar Rajk en de Bulgaar Kostov; I beiden werden opgehangen omdat zij Stalin niet langer blindelings wilden volgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5