Nieuuu Uitdaging van het communistisch imperialisme aanvaard Ned. schip liep op de rotsen aan Oostkust van Zweden Wittebrood wordt beter en twee cent duurder Massale zuivering bij de West-Duitse communisten Invoer in November met 88.4 pet. door uitvoer gedekt Wittebrood duurder in derde loonronde Donderdag 5 Januari 1950 45e Jaargang No. 11761 Truman's „State of the Nation" boodschap Inkomen van Amerikaans gezin in 2000 driemaal zo hoog Openbaring! De bemanning gered Schip waarschijnlijk verloren Prijs regeringsbrood blijft ongewijzigd Schreven de V.S. Formosa af? „Moordende" staal- concurrentie dreigt Duitsland weer de grootste afnemer Woudenberg krijg^ twintig jaar Franse regering leed nederlaag Zuiver wetenschap pelijk onderzoek Oost-Duitse politici gevlucht )0 kg witte kool JIZEN, 4 Januari, uien 27.3028.60, 6.60: 20000 kg gele 10; 115000 kg rode f0: 49000 kg witte >.30. r. 3 Jan. 450 kg 00—47.00; 4000 kg kool 11.70—13.00; ,e kool 6.20—13.00; 5 kool 6.2012.50; ie kool 10.30—18.50; grove 27.50—28.60, 130.60, drielingen nep 17.60—18.50; en: I 7.40—7.60, II kg Witlof: I 42.00 00—37.00: 16200 kg 1—11.40, III 9.30— 0—9.30; 11500 kg .00. JD, 3 Jan. 4000 13 per 100 st.; 500 1 per 100 st.; runde stuks. 234 vette koei- per kg.; 124 gelde- !5; 103 melkkoeien Dinken 35052528 L00; 32 graskalveren nuchtere kalveren vette varkens 1.50 1052 magere varkens 1 2545; 515 schapen ïeren 4572.50; 34 iten 1040; 63 paar- 12 fokzeugen 200— rkt: 1800 oude kippen tte en rode) 22.50 olauwe) 2.602.75 p. len 571700 jonge e) 2.80—3 p. kg.; 300 en 12.75 p. st.; 2800 p. st.; 130 ganzen 5 58 zwanen. an. 2 koeien 500650, -65, 2 rammen 4560, :ren v. d. lev. dat is het uisvrouw. copy.rigK-fc AVflN „Is net slot niet in Zacharias hem. „Wij kunnen jullie nu wel gaf Peter te kennen, Iers de Scharrelaere in rijtuig voorkomen, art, de stad uit, het g van de buurtschap e moet wat voor je is?" zei heer Boude- 3oudewijn, dat hij het irma de Scharrelaere HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Drgafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON, 4 Jan. (A.F.P.)In zijn jaarlijkse boodschap over „de toestand van de natie", die ter gelegenheid van de I opening der tweede zitting van het 81ste Congres der Verenigde Staten is voorgelezen, heeft president Truman in het bijzonder de aandacht van de leden der beide Kamers gevestigd op de „dwaasheid, welke iedere besnoeiing van de begroting zou j vormen, daar hierdoor de vooruitzichten op de vrede in gevaar zouden worden gebracht of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zijn, verminkt zouden worden". Zonder de U.S.S.R. te noemen sprak de president j over het „nieuwe communistische imperialisme, dat een uit daging aan het adres van de Verenigde Staten is". „Deze uitdaging, aldus voegde hij er aan toe, is voor ons meer dan een militaire uitdaging: het is een uitdaging van onze wil om met de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te werken. Deze uitdaging aanvaard ik". De president zegde de Ver. Na- I ties de onvoorwaardelijke steun van de Verenigde Staten toe. Hij sprak de hoop uit, dat de V.N. er [in zullen slagen de controle op de nieuwe wapens te verzekeren en eventueel over de nodige strijd- krachten zullen beschikken om de I internationale wetten te doen eer biedigen. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten, zolang de toe- stand zulks vergt, een sterke de fensieve macht zullen behouden TOT EEN van de treffendste ge heimen van Christus' verschijning of openbaarmaking behoort het feest der Openbaring (Epiphanie), de Aanbidding door de Wijzen uit het Oosten, later meer bekend als het feest der H.H. Driekoningen. „Zij hadden Zijn ster in het Oos- ten gezien en kwamen om Hem te aanbidden, zij boden goud, wie rook en myrrhe". De Oude Kerk, zo lezen wij bij dr. v. d. Meer, was verrukt over de aanbidding der Wijzen. Lang voor zij eraan dachten, de kribbe of de herders uit te beelden, brachten de Chris tenen in de kerkhoven en in de basilieken het beeld aan van de als Perzen geklede magiërs uit het Oosten, met hun geschenken I toesnellen op de kleine wereld heiland, en bij het gaan elkander wijzend op een wonderbare ster. Want zij dachten: de wijzen wa ren vuurpriesters uit het Parthi- sche rijk; en ofschoon heidenen en zelfs barbaren, waren zij de eersten, die Jezus volledig erken den. Met hun goud als koning, met hun myrrhe als man van smarten, met hun wierook als God. Maar veeleer was het zo, dat Christus zich aan hen te er kennen had gegeven. Zij toonden immers een kennis van het Chris tus-geheim, die natuurlijkerwijs met te verklaren viel. Zij erken den God, mensgeworden, op de schoot van Maria! Zij waren de eerst verlichten aller heidenen, de eerst-geroepenen buiten Israël, de eerstelingen der volkeren, en als het begin der heidenkerk. Daarom vierden de nazaten der heidenen de Openbaring des He ren aan deze van de uithoeken aangesnelde Perzen. Zij beeldden hen af als uitlandigen, gekleed in bonte hozen, korte lijfrok, parthi- sche schoudermantel en phrygi- sche muts. °b,enLaring aan de Wijzen Werd aldus opgevat als de eerste roeping der heidenen. In hen werd voor de eerste maal duide- hik vervuld wat Sint Paulus schreef aan Titus: „Verschenen is de genade van God onze Zalig maker voor alle mensen". Aan grijpende gedachte! Christus was de eerste mens, die alle mensen verenigde, die de grenzen uitwiste, die barbaren en romeinen bijen- bracht m een Kerk. Die gedachte, ons nu zo vertrouwd, was toen gloednieuw. Eerst na de kerkvrede «omstreeks 320, begon de christen heid op de zesde Januari, de Open baring van de wereldheiland in een jaarlijkse viering te gedenken, inplaats van de verwaten en ver goddelijkte tyrannen haalde men nu de koning der martelaren in en in de kerken zong men: „Zie. daar komt Hij, de gebieder, de Heer! Heerschappij is in Zijn hand en macht en imperium!" De Kerk heeft die oude gedach ten bewaard. De legende is geko- jnen en heeft de Wijzen stilaan veranderd in de Drie Koningen, Een andere legende veranderde zelfs de vlucht naar Egypte in een stille verschijning des Heren. Dit °"d.e,v* zegt Leo de Grote, „dat het bugeloof nog niet uit de zin had geworpen, verleende on derdak aan de waarheid. Het oude Egypte veranderde van een land van taaie demonen, heilige dieren en verschrompelde ere-diensten, in net land der woestijnvaders en de wieg van het monnikendom. Nog steeds viert de Kerk de roeping der eerste heidenen. Zij vraagt van ons een nog groter en zuiverder geestelijke kennis, dan die welke de magiërs ten deel viel. yA God, die heden Uw enigge- borene aan de heidenen door de Hij voorspelde, dat het gemid delde inkomen van een Ameri kaans gezin in het jaar 2000 drie maal zo hoog zou zjjn ais thans èn dat de leden van dit gezin ongeveer viermaal zoveel zullen voortbrengen. „Opdat de stijging van het pro ductievermogen niet onder de controle van een overheersende economische minderheid zal val len, hetgeen een gevaar voor de democratische instellingen zou op leveren, zal de regering de mono polies moeten bestrijden en zal het Congres zich moeten inspan nen om de anti-trustwetten te verbeteren", aldus betoogde de president. Zonder nadere verklaringen te geven zeide Truman, dat hij aan het Congres een geringe verho ging van de belastingopbrengst zou vragen. De president verklaarde, dat „het communistische gevaar in Europa verminderd is" en dat de Verenigde Staten er in geslaagd zijn „de verslapping op handels gebied tot staan te brengen". Hij drong er bij het Congres op aan zijn steun te blijven geven aan het plan-Marshall, dat. aldus zeide de president, in de eerste twee jaren van zijn uitvoering groot succes geboekt heeft doch nog niet voltooid is. „Wanneer wij thans met dit program zouden op houden of het beknotten, zouden wij even dwaas doen als iemand die, uit een oogpunt van mis plaatste bezuiniging, geen dak op zijn huis zou zetten na de funde ringen en de muren te hebben opgetrokken.". De voorlezing van de boodschap duurde 40 minuten. ERKENT ENGELAND COMMUNISTISCH CHINA TÓCH LONDEN, 4 Jan. De regerin gen van het gemenebest zijn door minister Bevin op de hoogte ge bracht van het Britse voornemen om het communistische China in de nabije toekomst te erkennen, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Op het Britse ministerie worden de laatste voorbereidingen getrof fen voor deze erkenning, die, naar men verwacht, nog voor het einde van de week zal geschieden. Pakistan heeft inmiddels het comm. China erkend. „Zuiderkruis" naar Indonesië Een detachement van de Ko ninklijke Marine bestemd voor normale afossingsdoeleinden. een groep specialisten en enkele indi viduele militairen van de Konink lijke Landmacht, in totaal ruim 200 militairen, scheepten zich gis termorgen in aan boord van het troepentransportschip „Zuider kruis". dat hen naar Indonesië zal brengen. STOCKHOLM. Het 2130 ton metende Nederl. s.s. „Berkel", dat voor Vinke's houtvaart te Rotter dam met 900 standaard hout aan boord van Sundsvall op weg was naar Ljusne aan de Zweedse Oost kust om daar hout bij te laden, is gistermorgen om 4 uur in een zware sneeuwstorm op de Hall- grundet-rotsen bij Soederhamm gelopen. De bemanning maakte een vuur aan dek, hetgeen door het station van het loodswezen werd opgemerkt. Onmiddellijk voeren twee loodsboten van Soennskaert uit om assistentie te verlenen. De loodsboot „Roens- kaer" slaagde er in de gehele be manning van 29 koppen aan boord te nemen, alsmede de beide scheepshonden. Ook de bergingsvaartuigen Po seidon en Neptun voeren uit. Het vroor 15 graden. De gehele be manning is in Soederhamm aan land gebracht. De eerste machinist kreeg een zenuwinstorting maar is herstellende. Alle anderen ma ken het goed. De opvarenden wa ren bij hun redding dun gekleed. leiding ener ster hebt geopen baard, verleen dat wij. die U reeds uit het geloof kennen, tot de aanschouwing van het wezen Uwer hoogheid worden opge voerd". Maar tevens denkt zii aan de vele volken, bij wie Christus nog niet Zijn intocht hield: dat even als de Perzische vuurpriesters, ook nu onder alle hemelstreken nog mensen geroepen worden; dat er geen onderscheid mag zijn tus sen riiksburger en barbaar; dat Gods middelen ter roeping onver wacht kunnen zijn als het opgaan van een komeet; dat er maar één naam is. waarin allen zalig moe ten worden en dat de genade Gods onophoudelijk verschijnt voor alle poorten van dit leven! sommigen slechts in hun nacht kleding. De kleren waren door nat of bevroren. De Roennskaer moest op de ruwe zee uren wach ten voor zii langszij kon komen. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden gezegd of de Berkel als verloren moet worden be schouwd, was de positie van het schip volgens de laatste berichten toch zeer slecht. Een van de lood sen die bij het schip is geweest, verklaarde, dat de „Berkel" een grote verdikking midscheeps heeft en hij meende dat dit een teken is, dat het schip op het punt staat in tweeën te breken. Bij wind kracht zeven was het beide ber gingsvaartuigen nog niet mogelijk het werk ter hand te nemen, maar men verwacht dat de wind spoe dig zal afnemen. Het schip maakt slagzij. Het landgoed „Baekershaegen" te Wassenaar, dat door de R.I.S. gehuurd is en bestemd zal worden tot woning voor de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. s GRAVENHAGE, 4 Jan. De or ganisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf hebben zich naar aanleiding van de moeilijkheden, die gerezen zijn in hun bedrijf ten aanzien van de ver gunning tot 5 procent loonsverho ging, gewend tot het College van Rijksbemiddelaars en de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Bij de besprekingen is door de minister, om aan de bezwaren der werkgevers tegen een loonsverho ging tegemoet te komen, voorge steld de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met fl.04 per honderd kilogram, terwijl daarentegen de prijs van de bloem voor het witte brood met fl.15 zou Machtiging gevraagd voor geld leningen anderhalf milliard Aan de Tweede Kamer is aan geboden een wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen ten laste van het Rijk. Daarin wordt machtiging gevraagd tot het slui ten van binnenlandse leningen tot een gezamenlijk beloop van ander half milliard gulden. In de memorie van toelichting zegt de minister van financiën, dat hij het nodig acht te kunnen beschikken over een wettelijke machtiging tot het aangaan van één of meer geldleningen, welke voldoende ruimte geeft om op gunstige tijdstippen aan de le ningbehoefte van het rijk te kun nen voldoen. TOKIO. 4 Jan. (Reuter) Vol gens een aan alle Amerikaanse voorlichtingsambtenaren in het Verre Oosten uitgereikt „Mede delingenblad", hebben de V. S„ Formosa, het laatste bolwerk van de Chinese nationalisten, afge schreven, aangezien het ,van geen strategische betekenis voor de Amerikaanse defensie in het gebied van de Stille Oceaan is." Het document werd 23 December door de politieke adviescommis sie voor openbare aangelegenhe den van het State Department opgesteld. Generaal Mac Arthurs eerste diplomatieke adviseur William Sebald ontkende het document ooit gezien te hebben. Een lagere functionaris verklaarde echter dat deze bulletins in het verle den nauwkeurig de politiek van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weergaven. worden verhoogd. Daarbij heeft de minister toegezegd, dat op korte termijn opnieuw een onderzoek zal worden ingesteld naar de rendabi liteit van het bakkerijbedrijf. De werkgevers hebben zich met dit voorstel accoord verklaard, met dien verstande, dat zij deze rege ling slechts zien als een tijdelijke oplossing, in afwachting van het resultaat van een hernieuwd onder zoek Met genoegen hebben ae organi saties daarbij kennis genomen van de mededeling van de minister, dat onmiddellijk de kwaliteit van het witte brood aanmerkelijk zal wor den verbeterd. Op grond van deze overwegingen is er tussen de organisaties van werkgevers en werknemers accoord bereikt omtrent de loonsverhoging van 5 procent, welke thans door het College van Rijksbemiddelaars voor het bedrijf bindend zal wor den opgelegd met terugwerkende kracht van 1 Januari. Deze maatregel betekent, dat thans de prijs van het regerings brood ongewijzigd blijft, terwijl daarentegen de prijs van het witte brood met twee cent zal worden verhoogd H. Vader eert bisschop van Osnabriiek KEULEN (KNP) Paus Pius XII heeft de bisschop van Osnabrück, Mgr. Dr. Wilhelm Berning, ter ge legenheid van zijn a.s. gouden pries terjubileum op 10 Maart en als waardering voor zijn verdiensten de persoonlijke titel van aartsbis schop verleend. VERLAGING MARSHALL HULP MET 25 PROCENT? WASHINGTON, 4 Jan. (A.F.P.) De onder-administrateur van de E.C.A., Bissell, heeft Woensdag verklaard dat de staten, die Marshallhulp ontvangen, ervan in kennis zijn gesteld, dat deze hulp in het 1 Juni 1959 aanvangende administratieve jaar met 25 pro cent zal worden verminderd. Bis sell heeft niet medegedeeld hoe groot het bedrag zal zijn, dat de E.C.A. het Congres zal verzoeken toe te staan voor het verlenen van de hulp. GENEVE, 4 Jan. (Reuter) De economische commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft vandaag voorspeld, dat Europa in 1953 een staaloverschot zal hebben van 8 millioen ton, waar uit een „moordende" concurren tie tussen de staalproducenten zal voortvloeien. De commissie drong er op aan de internationale samenwerking tussen de staal producenten te bespoedigen en de prijzen te verlagen. „Het geld dat wordt besteed of zal worden besteed voor de productie van een niet-verkoopbare hoeveelheid van 8 milioen ton staal, zou veel beter kunnen worden gebruikt in andere sectoren van de economi sche activiteit." aldus de com missie. ONDUIDELIJKE SITUATIE IN OOST-IAVA SURABAJA, 4 Jan. (Anetaj Offi cieel wordt medegedeeld: „In ver band met geruchten over het om verwerpen van de plaatselijke be sturen in Sidoardjo en Pasuruan, wordt bekend gemaakt, dat ner gens sprake is van omverwerping van het bestuur. De drang tot aan sluiting bij de republiek is in en kele plaatsen zo sterk, dat het be stuur er niet meer gehoorzaamd en erkend wordt. Teneinde mogelijke ongewenste gevolgen te voorko men, die de rust en orde in gevaar kunnen brengen, heeft het militaire bestuur besloten over te gaan tot preventieve maatregelen. Hierdoor heeft het militaire gezag het civiele bestuur van Sidoardjo en Pasuruan overgenomen. Deze situatie blijft totdat de Negara en het parlement van Oost-Java uitspraak hebben gedaan inzake de aansluiting van het Negaragebied bij de republiek, DRIE COMPAGNIËN K.N.i.L. NAAR R.I.S. DEN PASS AR Op Bali zijn Maandagmorgen 3 volledige com- pagniën van het KNIL, die deel uitmaken van de zgn. Prajoda's en die geheel bestaan uit Baliërs, door de territoriaal commandant overste G. J. Wulf horst aan de vertegenwoordiger van de minis ter van defensie van de R.I.S. overste Askari, overgedragen. De manschappen, het kader en de commandant hebben eenstemmig besloten over te gaan tot het nieuwe leger van de R.I.S. Dit zijn de eerste eenheden van het K.N.I.L., die het leger van de R.I.S. opneemt. BONN, 4 Jan. (Reuter)De leiders der West-Duitse commu nistische partij hebben alle partij-afdelingen opdracht gegeven in de komende weken het „Titoisme" volledig uit te roeien. De uitvoerende partij-commissie heeft besloten de partij machine in geheel West-Duitsland aan een onderzoek te onder werpen, dat zal worden uitgevoerd aan de hand van algemeen geldende richltijnen; het doel is de West-Duitse communistische partij te beschermen tegen „Titoisme" en tegen andere afwij kingen van de „partij-lijn". Als eerste maatregel zullen de besturen der communistische par tijen in alle West-Duitse staten in het komende weekeinde speciale „oefeningscursussen" moeten mee maken. Uit de gelederen der ge wone partijleden zullen nieuwe partij commissies worden gekozen. Het is de bedoeling dat vooral fabrieksarbeiders, candidaat zul len worden gesteld. Uit nieuw ge kozen partij-commissies zullen de hoge districts-functionarissen en de leden van de centrale partij- commissie worden gekozen. Ver klaard wordt, dat er „jongere mensen" naar voren moeten ko men. Uit de resolutie van de uitvoe rende nartii-commissie bliikt ten duidelijkste dat de leiding van elke districtsafdeling der West- Duitse communistische nartii op losse schroeven is komen te staan. Communistische leiders worden afgezet en uit de nartii gezet Volgens de cijfers van hef Cenfraal Bureau voor de Sta tistiek is in November j.l. het percentage, waarmee onze in voer door de uitvoer werd ge dekt, gestegen van 86.8 pet. in October tot 88.4 pet. Op merkelijk was in November 1949 de sterke stijging van de uitvoer naar Duitsland, waar door dit land in deze maand onze grootste afnemer werd. In November werden 1615 ton goederen ter waarde van 451.7 millioen gulden ingevoerd, ter wijl de uitvoer in die maand 1195 ton bedroeg ter waarde van 399.1 millioen gulden. In October was de invoer 1743 ton ter waar de van 434.9 millioen en de uit voer 1218 ton ter waarde van 377.5 millioen gulden. In de hogere waarde van de invoer over November komt de invloed van de devaluatie tot uiting. Bij tal van producten, zo als tarwe, koffie, suiker, katoen, minerale oliën en steenkool, deed zich een aanzienijlke stijging van de importprijs voor. Ook bij dé uitvoer konden, zij het in mindere mate, prijsstijgin gen worden waargenomen. Mede als gevolg hiervan zette zich de toeneming van de uitvoerwaarde ook over November voort en werd het hoge bedrag van 399 millioen gulden bereikt. De ster ke stijging van de uitvoer naar Duitsland is een gevolg van het onlangs met westelijk Duitsland afgesloten handelsverdrag, waar door er, op enkele uitzonderin gen na, voor de Nederlandse uit voer naar dit gebied geen belem meringen meer bestaan. Naar Duitsland werden 214.8 ton ter waarde van 78.2 millioen gulden geëxporteerd. De cijfers in October waren 162.6 ton ter waarde van 35.4 milioen gulden. België en Luxemburg, die in October nog de eerste plaats in namen van onze exportlanden, zijn in November naar de twee de plaats gedrongen. De waarde van de export naar deze landen bedroeg in November 61.4 mil lioen gulden. De export naar België en Luxemburg nam zelfs iets af, n.l. van 474.3 ton ter waarde van 62.1 millioen gulden tot 447.2 ton ter waarde van 61.4 millioen gulden. Amerika viel tegen De waarde van de export naar de Verenigde Staten liep aan merkelijk terug, n.l. van 17.5 millioen in October tot 9 millioen in November. De hoeveelheid steeg echter van 10.4 ton in Oc tober tot 14.4 ton in November. I I Opperkamerheer van H. M. de Koningin H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot haar Opperkamerheer ir. F. C C. baron van Tuyl van Seroos- kerken, heer van Zuylen te Zuilen. GROTEWOHL NAAR SOVJET UNIE VERTROKKEN 'BERLIJN. 4 Jan. (Reuter). Otto Grotewohl, minister-presi dent van de Oos-Duitse republiek, is voor herstel van gezondheid naar een kuuroord in Zuid-Rus- land vertrokken, aldus meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. Vele bladen in het Westen hebben verondersteld, dat Grotewohl, die begin December ziek werd en kortgeleden het ziekenhuis verliet, gezuiverd zou worden. Tijdens zijn afwezigheid zal Walter Ulbricht, plaatsvervangend minister-president, die over het algemeen als „de sterke man" van de Oost-Duitse republiek wordt beschouwd, ziin functie waar nemen. De Raad van Cassatie veroordeel de gistermorgen H. J. Woudenberg, de vroegere leider van het N.A.F. tot 20 jaar gevangenisstraf met af trek. De Raad was evenals het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, waardoor W. tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, van mening, dat W. zich ernstig tegen land en volk heeft' misdragen, voorts getracht heeft de Vakbonden en andere organisaties op Nationaal Socialistische leest te schoeien en zich niet heeft ontzien om te trachten de geestlijke weerstand van het Nederlandse volk door re devoeringen en artikelen in de pers te breken. Tegenover dit alles wilde de raad het door de requirant uitgesproken berouw wel degelijk in aanmerking nemen, en was van me ning dat met een straf van 20 jaren volstaan kon worden. PARIJS, 4 Jan. (A.F.P.). Het debat over de wet inzake de vrije loonsbepaling is in de Franse na tionale vergadering voortgezet. De minister-president heeft een verklaring afgelegd over een der meest precaire punten van de nieuwe wet: de arbitrage van de arbeidsconflicten. De regering eist verplichte ar bitrage, terwijl werkgevers, werk nemers en linkse partijen er een facultatief karakter aan willen geven. Nadat Georges Bidault aan het woord was geweest, werd gestemd over een radicaal-socialistisch amendement, waarbij arbitrage verplichtend wordt gemaakt. De regering werd verslagen met 417 tegen 176 stemmen ingevolge de houding van een gedeelte der socialisten. Hoewel de regering de vertrou wenskwestie niet had gesteld, geeft de verdeeldheid van de meerderheid aanleiding tot een ernstig politiek probleem. EERSTE KAMER AANVAARDT WETSONTWERP (Van onze parlementaire redacteur) Kon het wetsontwerp inzake het zuiver-wetenschappelijk on derzoek in de Tweede Kamer bij A.R. en C.H. geen genade vinden, de Eerste Kamer keurde het gis teren z.h.s. goed. De belangen van de wetenschap wogen in dit college van profs blijkbaar zwaarder dan de politieke beden kingen. Er voerden slechts drie spre kers het woord. De heer Cramer (PvdA) was het met het wets ontwerp volkomen eens. Voelde hij geen vrees voor een te veel aan overheidsinvloed, prof. Wol- tjer (AR) had daar, althans in eerste aanleg, een veel zwaarder hoofd in. Hij wees op het gevaar van een door de Staat geijkte wetenschap, op de mogelijkheid dat de te vormen Stichting een monopolistisch karakter zou kun nen krijgen, terwijl ook doel en samensteling door de Overheid beïnvloed zouden kunnen wor den. De heer van Santen (Comm.) wilde ook de Bond van Weten schappelijke Werkers in de Stich ting zien opgenomen, een orga nisatie, die zich blijkbaar de communistische sympathie mag verheugen. Minister Rutten kon zich niet begrijpen, dat men hier een te veel aan Overheidsinvloed ducht te. En de universiteiten èn eei ruime kring van deskundige: zouden in de Stichting vertegen woordigd zijn. Na dit ministe rieel verweer stapte ook prof Woltjer over zijn bezwaren heen Nadat he. wetspntwerp z.h.s was aanvaard, doók de Senaat weer onder in de afdelingen voor het begrotingsonderzoek. BERLIJN, 4 Jan. (Reuter) Een woordvoerder van de West-Berlijn- se Liberaal-democratische partij heeft medegedeeld, dat vijf afge vaardigden van deze partij naar het Brandenburgse parlement, uit Oost-Duitsland zijn geweken. He* zijn de burgemeester van Königs- wusterhausen, Hein, Baum, een vooraanstaande functionaris in de organisatie voor de verkoop van vrije goederen, mevrouw Ortmann en Proefert. Over de verblijfplaats van de vijfde, zekere Geppke, waf niets bekend. De vijf afgevaardig den waren in de bladen van dc S.E.D. aangevallen omdat zij „nazi istische aanvallen op de onderwijf maatregelen in Oost-Duitsland hel ben gedaan en de Sowjet-cultuu belasterd hebben". Zij werden al „wilde reactionnairen" beschrevei Later werden zij door de Liberaa democratische partij van Brandei burg geschorst. De uitgeweken bu gemeester Hein verklaarde tege over Reuter, dat op iedere verg: dering van de fractie, waarvan h voorzitter was, een Sowj et-verte genwoordiger aanwezig was, di e-en stenografisch verslag opstelde 1.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1