Grondwerkers ontslagen, aannemer gestraft Conflict aan de Alkmaarse exportveiling is nog niet bijgelegd Omzetbelasting bij de bron, afschaffing cadeaustelsel JftERMOGENE Alkmaar heeft voor industrie gunstig klimaat Van Alle Dc PAGINA 2 Donderdag 5 januari 1950 ALKMAAR EN OMSTREKEN Terreinen en industrie-flat wachten gegadigden De 500 gulden gepasseerd Maandagmiddag kort geding Eisen van de middenstand: Mr. Visser tot half jaar gevangenisstraf veroordeeld Marktberichten De geest van he verzet RADIO-I \LKMAAR In het December- immer van „De Zakenwereld" roffen wij een interview aan, dat de redacteur van dat blad gehad heeft'met Mr. Dr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar over de mogelijkheden van industrievesti ging te Alkmaar. Na vooraf te hebben aangetoond, dat Alkmaar gunstig is gelegen t.o.v. het ver keer te water en te land, vertelt de burgemeester het een en ander over de industrie-terreinen, die Alkmaar heeft aan te bieden. Ten eerste het terrein-Noord aan de Oostkant van het Kanaal, dat 21 Ha groot is en begrensd wordt door het Kanaal, de spoorlijn naar Den Helder en de Hoornse Vaart. Een vierde deel van dit terrein is reeds klaar en te koop voor prijzen, die, inclusief een spoorwegaansluiting variëren van f 12.tot f 15. per M2. In dit verband wordt herinnerd aan het raadsbesluit, waarbij een post (f 50.000.werd uitgetrokken voor het vormen van een fonds, dat het gemeentebestuur in staat moet stellen deze prijzen op een „nor maal peil" te houden en daardoor de vestiging van industrieën te be vorderen. Een goed verstaander Het tweede industrieterrein ligt aan de Westkant van het Kanaal, ten Z.O. van Alkmaar, daar waar dit kanaal Zuidwaarts buigt. Er is een havenarm in geprojecteerd (zo dat schepen van 1000 ton voor de wal kunnen liggen)het wordt 40 H.A. groot; de prijzen voor terrei nen aan het water zijn gefixeerd van f 11.50 tot f 16.en voor die, welke niet langs het water liggen op f 8.50. Tenslotte zijn er plannen voor 'n industrieflat; het wachten is hier slechts op voldoende gegadigden, die voor 15 pet. in het benodigde kapitaal moeten deelnemen en dan voor een huur van f 7.per M2 epn gebouw kunnen betrekken, dat pl.m. 14 M. breed is, wanden heeft van 4 M. hoog en een lengte naar eigen verkiezing. In deze prijs is dan tevens begrepen de aanleg van gas, water en electriciteit tot aan het gebouw. In het ^interview wordt verder gewezen "op het arbeidsreservoir, dat Alkmaar heeft, en dat gevoed wordt door de omliggende gemeen ten. waarvan vele een arbeiders overschot hebben, omdat de mecha nisatie van de land- en tuinbouw steeds meer landarbeiders overbodig maakt. Het Econ. Techn. Instituut berekende, dat in de periode van 19491953 voor Alkmaar en Lange- dijk en omgeving voor plm. 2000 jonge mannen nieuwe werkgelegen heid moet worden gevonden. Hoe wel dit grotendeels ongeschoolde werkkrachten zijn, gaan er toch veel jongeren naar de Ambachts school te Alkmaar, terwijl vele ouderen voor herscholing de weg vinden naar de Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling in Hoorn, Haarlem en Amsterdam. Voorts zijn er vele geschoolde arbeiders te Alkmaar woonachtig, Gevaarlijk spel ALKMAAR. Dezer dagen speel de de 17-jarige B. uit de Dr. Schaepmanstraat, zoals hij meer pleegt te doen, met granaten en patroonhulzen. Met een spijker werden in de keuken van 't ouder lijk huis experimenten op een pa troonhuls uitgehaald, waarbij plot seling de patroon ontplofte. De on voorzichtige jongen werd aan zijn hand gewond en door de ijlings ont boden dr. De Jong verbonden. De kwetsuren bleken gelukkig niet van zeer ernstige aard. Het spelletje is dus nog vrij goed afgelopen. Of het een volgende keer ook zo zal ein digen, staat nog te bezien. Priesterjubilea in 1950 In de lijst van priesterjubilea in 1950, die wij op Dinsdag 20 Decem ber hebben gepubliceerd, dient men de volgende rectificatie aan te brengen. De Weleerw. Heer N. P. A. Vel- zeboer, die op 11 December 1950 zijn 12 -jarig priesterfeest zal vieren, is niet, zoals ten onrechte is ver meld. kapelaan van de parochie van O. L. V. v. a. d. B. te Amster dam, maar van de parochie der H. H. Engelbewaarders te Den Haag. 1200 KINDEREN Bij SjORS VAN DE REBELLENCLUB ALKMAAR. Gisterenmiddag gaf de Nederlandse Revue- en To neelgroep uit Amsterdam o.l.v. de heer H. C. B. Straeter, in „Het Wapen van Heemskerk" een opvoe ring van de avonturen van Sjors van de Rebellenclub in het circus Saranasie. De opvoering stond on der auspiciën van de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad", die het weekblad „Panorama" uitgeeft. In twee uitvoeringen hebben niet minder dan 1200 Alkmaarse kinde ren, al of niet vergezeld van oude ren. genoten van de komische avon turen van hun held, wiens rol op voortreffelijke wijze werd vertolkt door dc amper 15-jarige S. van Roon. Deze voorstelling, die een geweldig jeugdsucces heeft geoogst door het hele land, vond ook in Alkmaar oorverdovende bijval. Het contact tussen de artisten en het jeugdige publiek kwam onmiddel lijk tot stand. De rol van Jimmy, het neger vriendje van Sjors, werd uitstekend ten tonele gebracht door mej. Lai- resse en ook de clown van J. Boek raad.. met zijn sprekende viool en zijn fratsen en grollen, boekte een pracht van een succes. Vele kinderen moesten worden teleurgesteld, omdat er voor hen geen plaats meer was. Daarom wordt er a.s. Zaterdagmiddag om 2 uur nogmaals een uitvoering ge geven van Sjors' avonturen. Wij kunnen alle ouders aanraden hun kinderen van deze voorstelling te laten profiteren. Het Sjors- speldje, dat aan iedere tiende be zoeker wordt uitgereikt, is een sieraad dat elk kind met trots zal dragen. die thans buiten de stad werken, doch als de gelegenheid zich voor doet, liever in de stad hun werk kring hebben. Ook over de mentaliteit van de bevolking wordt er in dit interview iets gezegd, nl„ dat de Noordhol lander uiterlijk stug, toch een harde werker is met plichtsbesef en ver antwoordelijkheidsgevoel en dat zij, die politiek uiterst links staan, en daardoor in veel centra niet terug deinzen voor stakingen, in Alkmaar verheugend rustig en evenwichtig zijn. Wijzende op de vele bankinstel lingen en bedrijven en de reeds be staande industrieën, concludeert de burgemeester, dat het klimaat in Alkmaar voor de industriële onder nemer zeker niet ongezond is. Nieuw Verkenners- hoofdkwartier ALKMAAR. De verkenners van de Don Bosco-groep hebben de beschikking gekregen over een nieuw hoofdkwartier, dat gelegen is ten Oosten van de gevangenis. Het gebouw zal op Zondag 8 Jan. te half twaalf worden ingezegend en in gebruik genomen. Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR. Voor de winter competitie van de N.H.S.B. speelde V.V.V. II een uitwedstrijd tegen KrommenieWormerveer. Hoewel V.V.V. met drie reservespelers moest uitkomen, werd het een grote overwinning Th2 Hier volgt de volledige uitslag: Krommenie-W. IIV.V.V. II N. KrijgsmanA. Beemsterboer 01 Dr. S. J. VenekampC. Meyer 10 G. PoelD. Appel A. WiepjesA. Vis 'h-'h J. KramerJ. Maats 01 J. KooyG. S. Groenewoud '/•-'/> A Keet—H. J. C. Dagelet 9—1 Dr. D. S. de Lange-H. Huiberts 0—1 P. Klijn—P. v. d. Stuijs 0—1 J. GlasJ. van Til O—l Maandag spelen VW I en II thuis tegen MSC uit Den Helder. VEERTIG JAAR Bij HET SPOOR ALKMAAR. Op Zaterdag 7 Januari herdenkt de heer A. Voer- mans, voorman-rangeerder aan het station alhier, de dag, dat hij voor veertig jaar zijn loopbaan by de spoorwegen begon. Na een periode in losse dienst op verschillende standplaatsen te heb ben gewerkt, kwam hij in Giessen- dam in vaste dienst van de Holland se IJzeren Spoorwegmaatschappij, die later een fusie aanging met de Staatsspoorwegen en de naam kreeg van Nederlandse Spoorwe gen. In Hardinxveld, Gorkum en Kesteren, waar hij vijf jaar werkte, werd de heer Voermans een echte spoorman, in Uitgeest, waar hij ruim 18 jaar was gestationneerd, trad hij in het huwelijk. Sinds 1942 is de heer Voerman als voorman- rangeerder werkzaam en geruime tijd is hij al weer in Alkmaar woon achtig. Het ambt van de heer Voermans betekent voor hem een drukke werkkring, die hij altijd met veel plezier en arbeidslust heeft uitge oefend. Het zal deze spoorweg veteraan op zijn jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. VERLOTING „JUBILEUM VONDEL" ALKMAAR. Het gaat vrij goed met de lotenverkoop. welke 't Comité „Jubileum Vondel" heeft georganiseerd, om het „Vondel", die eind dezer maand haar gouden jubileum viert, mogelijk te maken een drietal goedverzorgde uitvoe ringen te geven van het Middel eeuws Mirakelspel „Mariken van Nimwegen". Zoals wij reeds eerder berichtten, zal 15 Jan. a.s. de trekking van deze verloting worden gehouden, waarbij de bezitters van een lot (van 50 ct.) kans maken op fraaie prijzen, als 'n ontbijtservies, 'n wol len deken, 'n vulpen, 'n electrische strijkbout^ en vele andere nuttige: voorwerpen. Zij, die nog loten voor de verkoop in hun bezit hebben, worden hierbij aangespoord nog even hun best te doen, om de laatste loten aan de man te brengen. Ook aan het bu reau van ons blad, Ritsevoort 56 zijn vanaf heden nog loten verkrijg baar, zolang de voorraad strekt. Plezierrijders op de bon ALKMAAR. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen 'n drietal jongens, die met onbeheerd staande vrachtauto's een rondje waren gaan rijden. Auto. en motor- bezitters worden aangeraden hun voertuigen niet onbeheerd achter te laten, het contactsleuteltje te ver wijderen, als hun wagens gepar keerd staan, of hun motor op slot te zetten. Dat voorkomt schade en andere onaangename ervaringen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo- han„ z. v. J. Kuiiper en P. J. Kraneveldt; Cornells, z. v. C. Pe tiet en Th. Roodt; Anna C„ d. v. J. Bos en M. M. Hollander; Jo- hanne sS, z. v. S. J. Grootes en J. Baas; Geertruida M„ d. v. H. Terhaag en J. Vis; Theodora C., d. v. M. Kunst en A. A. Veldboer; Ida M., d. v. J. D. M. Verberne en A. E. Steeman. Overleden: Cornells H. Egber- gen, oud 7 maanden. Nieuwe exploitant „Wapen van Heemskerk" ALKMAAR. Het beheer over Het Wapen van Heemskerk is per 1 Januari geëindigd. Van af die datum treedt de heer K. Rus op als exploitant van het bedrijf. De eigenaar, de heer van Gijzen, die dezer dagen vrij komt, zal in tegensteling tot dé vele geruchten die hieromtrent de ronde doen, niet meer in het bedrijf terugkeren. Elftal Rijkspolitie wint ALKMAAR. Het elftal van de Rijkspolitie, district Alkmaar, won gisteren een uitwedstrijd in de competitiewedstrijden van de politievoetbal tegen het elftal van de Gemeentepolitie te Haar lem met 61. GOUDEN JUBILEUM Bij STAATSBOSBEHEER SCHOORL. De heer D. Duin te Schoorl herdacht oP 1 Januari het feit, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij het Staatsbos beheer. Begonnen als plantjongen in 1900, werd hij op 1 Aug. 1918 aangesteld als voorwerker. Hoeveel stappen zal de heer Duin wel gezet hebben in de nooit volprezen Schoorlse duinen? Tot zelfs met zijn naam is hij vergroeid met dit unieke landschap. Geen hoekje, geen boom, geen heuvel of dal, ja zelfs geen microglossum arenarium is hem onbekend, tot schade en schande soms van hen, die in de duinen een meer of minder open baar jachtterrein zien. De heer Duin, die bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum de zilveren medaille van de Oranje- Nassau-orde .mocht ontvangen, als erkenning van zijn verdiensten, staat bij zijn superieuren goed aan geschreven. wat de Hoofdinspecteur van het Staatsbosbeheer, de heer Jansen uit Utrecht, Dinsdagmorgen nog eens benadrukte, toen een ge hele deputatie van ambtenaren de gouden jubilaris kwam complimen teren. Woensdag werd het feest in meer intieme kring gevierd, en 'n receptie gehouden waar het niet aan belangstelling ontbrak. Dammen HEILOO. De voortzetting van de partijen om het clubkampioen schap gaf de volgende uitslagen: Groep I: De GraafTuinman 02 J. de GeusJ. Sprenkeling 20 BeukersVerver 20 DekkerSchurer afgebr. Grote belangstelling bestond voor de partij De GraafTuinman. Door dat Tuinman won gaan beiden nu aan „de kop" van groep I met 15 punten, gevolgd door J. Geuzebroek met 11 punten. Verver, Sprenkeling en J. de Geus ieder 9 punten. Men ziet nu de partij Tuinman Geuzebroek met spanning tegemoet. Als G. wint en die mogelijkheid is niet uitgesloten dan ontstaat weer 'n geheel andere stand. Voor het tweede klasse clubkam pioenschap is de stand nu: W. Hoo- genboom 11 punten, A. Kroon 10 ot„ S, de Geus 9 pnt., J. Helder 9 pt„ P. Oud 8 nt„ A, Winterinck 7 pt.. J. Spaans. C. de Jong. D. Lan- gendijk en B. Hofman elk 6 punten. In groep III is de stand als volgt: A, Alleman 17 pt„ C. van Lies hout en A. Sprenkeling 14 nt„ Bij waard 13 pt.. Bruin 12 pt„ H. Wey- ers en B. Sluisman 10 pt., G. Snel en A. v. d. Werff 9 pt„ Slijkerman 5 pt„ D. Smit 3 pt. en C. Hotten tot 2 punten. Verkenners HEILOO. Zondagmiddag gaven de Verkenners een bonte middag voor de jeugd. Sketches, poppen kast en kampvuur wisselden elkaar af. Het Brunogebouw was tot in de uiterste hoeken met de jeugd be zet. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het gebodene goed was en door de jeugdige aanwezigen zeer gewaardeerd werd. Met onze actie voor het nieuwe R. K. Militaire Tehuis in Ede zijn we nu de f 500.ruim gepasseerd. Om precies te zijn: het totale bedrag aan binnengekomen giften is thans f527.31. Dat is een goed resultaat. Maar we zijn nog lang niet waar we moeten zijn. En er kan nog veel meer worden geofferd. We denken bijvoorbeeld aan de talloze katholieke organisaties op cultureel en sociaal terrein, die zeker niet blind zijn voor de funeste gevolgen, wanneer honderden soldaten een goed tehuis moeten ontberen. We zullen niet lang op de volgende f 100. behoeven te wachten! Hartelijk dank voor: B. B. f 1.ter ere van St. Jozef f2.50; H. N. S. fl.—pastoor v. E. flO.—pastoor B. f2.50; Th. K. f i.M. P. v. d. W. f 2.J. J. V. f 2.pastoor G. B. f 5. F. J. F. f 1.—J. d. B. f 1.—P. B. f2.50; M. L.—V. f2.50; H. B. fl.—J. W. f2.—; K W f2.50 R. K. fl.— Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn V__ „Damlust" Zuid-Scharwoude De uitslagen van de onderlinge competitie luiden als volgt: P. v. d. MolenN. Jol 20 Joh. HuytemaA. v. d. Welle 11 A. GoudsblomF. Slot 02 C. SchuffelenTh. de Haas 02 2q lclas* A Mosk—P. Schuffelen 0—2 C. J. CooIst—G. Vroling 20 H. EngeringhP. Balder 11 J. WeelP. Mienes uitgesteld Jac. BerkhoutJac. Grootjes 3e klas: A BroersenP. Bekker 02 H. Glas—N. Kroon 0—2 H. RutsenP. Broersen 02 Fr. BerkhoutK. v. d. Hoven 02 Jac. OotjersW. Marsman 20 Onderhandse verkoop KALVERDIJK. Door onder handse verkoop Is het woonhuis an nex garage bewoond door de heer P. Karsten en eigendom van de heer P. de Goede te Dirkshorn, overge gaan in handen van de heer C. Glas vrachtrijder, wonende te Kalverdijk. ALKMAAR. Eergisteren hebben wij reeds melding gemaakt van het geschil, dat gerezen is tussen de Alkmaarse groenten- en fruitdetaillisten en het beheer van de Fusteentrale, welk geschil het best merkbaar is op de Alkmaarse Exportveiling, waar de kleinhandelaren, die om principiële redenen weigeren hun grossierswissels te voldoen, van de veiling worden geweerd. Oorzaak van de onenigheid is, zoals wij reeds meldden, de heffing van 1 cent, te betalen door de detaillisten, ter tegemoetkoming in de kosten van de Fustcentrale. De bijzondere politierechter te Alkmaar deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de Wassenaarse aannemer C. O., die zes en twin tig Alkmaarse grondwerkers, door hem te werk gesteld bij de aanleg van telefoonkabels te Schagen, zonder toestemming van het Gewest. Arbeidsbureau hun ontslag had aangezegd. De politierechter was tot de conclusie gekomen, dat de ten laste gelegde feiten door de ge tuigenverklaringen vaststaan. De raadsman van verdachte had zijn verweer gegrond op het feit, dat primair het ten laste gelegde niet strafbaar was, omdat er sprake was van een arbeidsovereen komst bij proefbeding, waaruit een tijdelijke arbeidsverhouding resulteerde; dat secundair het feit niet strafbaar was, omdat de arbeiders, wie het ontslag was aangezegd, niet geschikt waren voor hun werk en dat er dus sprake was van een dringende reden tot ontslag. De politierechter grondde zijn vonnis echter op de overweging, dat, ook bij een arbeidsovereen komst bij proefbeding, toestem ming in het ontslag verleend moet worden door het arbeids bureau en dat in het onder havige geval de ongeschiktheid van elke ontslagen arbeider af zonderlijk niet was komen vast te staan. Het verweer van ver- dachte's raadsman werd derhalve zowel wat het primaire als wat het secundaire gedeelte betreft, verworpen. Beschadiging van de telefoonkabels door onoordeel kundige arbeid van enige arbei ders was geconstateerd door de toezichthouders bij het werk. Deze weten echter niet precies welke arbeiders hun werk on oordeelkundig i.e. met pikhouwe len, verrichtten. Er zijn er ook, die niet met pikhouwelen hebben gewerkt. Bovendien achtte de Bijzondere Politierechter niet overtuigend aangetoond, dat de storingen in het telefoonnet, die tijdens de werkzaamheden zijn ontstaan, niet aan andere oor zaken dan de onoordeelkundige arbeid kunnen geweten worden. Concluderende, dat de over treding strafbaar is en dat ver dachte strafbaar is. veroordeelde de Bijzondere Politierechter, wij zende op verdachte's onsociale handelwijze, de aannemer C. O. tot 26 maal 40.of 26 maal 20 dagen. De eis luidde 26 maal 25.of 26 maal 5 dagen. Het is onze gewoonte, bp een geschil de standpunten van bei de bij de onenigheid betrokken partijen te horen en te vermel den. Wij gaven het standpunt van de kleinhandelaren reeds eerder weer. Thans hebben wij een onderhoud gehad met de heer Mak, beheerder van de Fust centrale, om kennis te nemen van het zijne. De Fustcentrale is een groot voordeel, zowel voor de grossiers als voor de detail listen. De Fustcentralp blijkt thans niet rendabel te zijn. De beheerder van de Fustcentrale, die ook het financiële beleid voert, heeft daarom aanvankelijk aan verschillende kleinhandela: ren particulier gevraagd, of zij bereid waren in de kosten bij te dragen door het betalen van 1 ct. per kist. Velen bleken daartoe bereid. Toen dit voorstel echter in de vergadering van de vak organisaties kwam, bleek de kleinhandel het niet te willen aanvaarden. De heer Mak deed toen een voorstel tot heffing van 2 cent per kist ep terugstorting van 1 cent per kist in de kas van de organisaties. Dit voorstel werd ook afgewezen. De klein handel deed toen het voorstel tot heffing van 4 cent, uitsluitend van de ongeorganiseerde detail listen. Dit werd echter door de heer Mak niet aanvaard, omdat hij vreesde, dat bij de verwer kelijking van het voorstel geen enkele ongeorganiseerde detail list zou overblijven. De klein handelaren wilden de cent hef fing door de grossiers laten be talen. Dit is echter niet mogelijk, omdat de heer Mak een contract heeft met de grossiers, waarin is bepaald, dat de grossiers 6 cent betalen. De grossiers wensen zich, terecht volgens de heer Mak, aan hun contract te houden. Recht op heffing? De heer Mak zegt door de grossiers gemachtigd te zijn de ene cent heffing van de Vee handelaren te vorderen. Hu heeft tevoren gezegd, dat hij tot de heffing zou overgaan. De .Klein handelaren berichtten schriftehik aan de grossiers, dat zy hun wissels niet zouden betalen, wan neer niet per 28 December de cent heffing zou worden opge heven. Dit geschiedde niet. De detaillisten weigerden betaling en op grond van een 22-iarige overeenkomst, werden zij om hun weigering van de veiling uitge sloten. De heer Mak is ervan over tuigd in deze aangelegenheid in zijn recht te staan. De Fustveror dening 1947 zegt in artikel 9, dat de groothandelaars ten hoogste 50 nrocent van de kisthuur in rekening mogen hrengen aan de kleinhandelaren. De kisthuur be draagt naargelang de grootte van de kist. 5, 2 en 1 cent. Er mag dus 2Vs, 1 en cent aan de kleinhandel in rekening worden gebracht. Volgens de heer Mak hebben de grossiers hem hun recht tot het in rekening brengen van een zekere heffing overge dragen, zodat hij tot de heffing van 1 cent volkomen gerechtigd was. Onderhandelingen Op instigatie van de grossier, de heer Romar, vergaderden gis terenmorgen enkele detaillisten, grossiers en veilingbestuurders, osn te trachten tot een overeen komst te geraken. De vergade ring stond onder leiding van de voorzitter van de veiling, de heer J. Noort. De bestuurders van de grossiersvereniging en detaillisten waren erbij aanwezig, van de beide vakorganisaties der Het was een officieuze vergade ring, waarin noch door de gros siersvereniging, noch door de kleinhandelarenorganisaties, noch door het veilingbestuur, besluiten konden worden genomen. Men toonde echter van beide kanten de wil om tot overleg en daar door misschien tot een oplossing van het conflict te komen. Het bleek tijdens de bijeenkomst, dat het beheer van de Fustcentrale niet een particuliere onderneming is van de heer Mak, doch dat het een zaak is van de veiling. De heer Mak heeL dan ook de heffing opgelegd ingevolge zijn opdracht vanwege het veilingbe stuur. De grossiers bleven erbij, dat zij zich aan hun contract wensen te houden. Het was de klein handelaren niet bekend, dat het beheer een zaak van de veiling was. Het was hen evenmin be kend, dat de heer Mak het recht tot heffing van de grossiers had verkregen, die dat recht inder daad hebben. Volgens de detail listen hebben de grossiers ech ter van hun recht afstand ge daan. Men was het er over eens, dat er in deze zaak wel het een en ander aan de voorlichting ont broken heeft. Door een goede voorlichting zou het hele conflict voorkomen zijn. De detaillisten deden het voor stel, dat de heer Mak onder pro test de cent heffing zou intrek ken, zodat de kleinhandelaren hun wissels konden betalen en weer in staat zouden zijn te ko pen op de Alkmaarse veiling. Over de kwestie-zelf zou dan overleg worden gepleegd. Werd de heffing tijdens dit overleg ge accepteerd, dan zou ze met terug werkende kracht gelden en be taald worden. Van de zijde van het veilingbestuur werd daar entegen het voorstel gedaan, dat de kleinhandelaren hun wissels, inclusief de cent, onder protest zouden betalen en dat dan tot onderling overleg zou worden overgegaan. Na overleg met hun raadsman meenden de detaillis ten geen andere wapenstilstand te kunnen aanvaarden dan die, waarbij de oude toestand voor lopig hersteld zou worden. Zij weigerden, op advies van hun raadsman, de heffing ook onder protest, te betalen. Een regeling, waarbij de hef fing in rekening zou worden ge bracht tot a.s. Maandag en waar bij dan Maandag zou gebeuren waartoe inmiddels in onderling overleg zou besloten zijn, kon, hoewel beide pertijen haar prin cipieel aanvaardbaar achtten, op advies van de raadsman der detaillisten, door dezen niet wor den aanvaard, zodat de bijeen komst niet het resultaat oplever de, waartoe zij was opgezet. Het geschil werd nint bijge legd en er bleek zelfs geen moge lijkheid om tot een wapenstil stand te komen. Men zal niet temin doen wat men kan. De beraadslagingen gaan voort. Het kort geding, waarvan wij in ons vorige bericht melding maakten, is thans officieel bepaald op a.s. Maandagmiddag om 2 uur. Ten zij voor die tijd beide partijen tot overeenstemming zijn geko men, zal dit proces voortgang vinden.- In zijn Nieuwjaarsrede had de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar reeds een toename van het cadeau stelsel geconstateerd; naar aanleiding van deze rede, waarvan wij in ons nummer van gisteren een uittreksel gaven, drong de heer J. v. Beem (Texel) in de gistermiddag ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de Raad van Bijstand vóór het bureau Alkmaar van de K.v.K. voor Noord-Holland aan op het richten van een adres aan de Regering, waarin verzocht zal worden met het wettelijk verbieden van het cadeaustelsel niet te wachten tot de totstandkoming van de P.B.O., zoals minister v. d. Brink voornemens schijnt te zijn. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. IETS MINDER ZACHT Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De welda dige warmte van de pijn stillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Het voorstel van de heer Van Beem werd ondersteund door de heren Heuseveldt (Alkmaar) en De Wolff (Purmerend), met het ge volg, dat de Raad van Bijstand het intiatief zal nemen voor een actie door middel van een adres aan de Regering vaij de gezamenlijke Ka mers van Koophandel, waarin een wettelijke regeling van het cadeau stelsel wordt bepleit. Ook de Omzetbelasting kwam ter sprake, zulks n.a.v. een adres van de K.v.K. te Rotterdam, dat echter volgens verschillende leden in wat al te zachte bewoordingen gesteld was; op aandringen van verschil lende middenstands-leden werd be sloten, dat bij de K.v.K. te Amster dam stappen zullen worden gedaan, om namens de K.v.K. Noord-Hol land een in wat scherper bewoor dingen gesteld adres terzake aan de Tweede Kamer te zenden, waar in vooral wordt aangedrongen op heffing der omzetbelasting bij de bron, waardoor ook de ontduiking van deze belasting wordt voorko men. Verkeesproblemen N.a.v. een adres over het vlieg veld Texel deelde de heer Van Beem mede, dat het veld gereed is, doch dat met de gebouwen nog moet worden begonnen; over de wederin voering van een KLM-dienstrege- ling op Texel stond echter nog niets vast. De onhoudbare toestand van een verkeerssituatie te Wieringer- werf, waar tussen de Ooster- en Westerterpweg nog steeds een via duct ontbreekt, kwam ter sprake naar aanleiding van de teleurstel lende mededeling, dat dit werk we gens gebrek aan geld voorlopig niet uitgevoerd kan worden. De heer Schmalz (Schagen) vond de toestand daar vooral bij slecht weer onhoudbaar en betreurde het uit stel. Van de Rijkswaterstaat was be richt ingekomen, dat het nodige wordt verricht, om ook van 12 tot 3 uur 's middags bjj de Hembrug met 3 ponten te kunnen varen. De heer Schmalz zag gaarne stappen bij de Ned. Spoorwegen on dernomen tot verbetering van het materiaal op de Ijjn AlkmaarDen Helder; de heer Kroon (Hoorn) zou dit verzoek uit willen strekken t.a.v. al het rijdend materiaal op de niet-geëlectrificeerde lijnen boven 't IJ. Het Bureau der Kamer zal zich terzake wenden tot de Spoorweg- raad. De heer Putman (Alkmaar) vroeg naar de oorzaak van het lange uitblijven van de verbetering van het Stationsplein als standplaats voor de Naco-bussen en zag gaarne uitbreiding van de stadsbusdienst. De besprekingen over het Stations plein zijn nog steeds gaande, terwijl daar de gemeente de Naco niet subsidieert, moeilijk aangedron gen kan worden op uitbreiding van de stadsdienst; mogelijk kan een kleine route-wijziging, die ook in het voordeel van de Naco is, worden gevraagd. Ored iet wezen N.a.v. een vraag van de heer Schmalz over de Volkscredietbank deelde de heer Heuseveldt mede, dat andere gemeenten zich hierbij aan kunnen sluiten, doch dan ook de gelden zullen moeten fourneren, welke aan haar ingezetenen op cre- diet verstrekt zullen worden; Mr. Eecen deelde mede, dat onderhan delingen met andere gemeenten ge voerd worden, om te komen tot een regionale credietbank. De heer Ringers (Alkmaar) deel de mede, dat het Bureau Borgstel lingsfonds thans gevestigd is in het bureau van de K.v.K. en dat er de laatste tijd een toename is ge komen van het aantal aanvragen om hulp en steun. Nadat de heer Banning (Edam) nog hulde had gebracht aan de heer Scheffel voor de wijze, waarop hij de K.v.K. steeds weer represen teert, deelde de Voorzitter mede, dat uitgezien word naar een grotere kantoorruimte voor het Bureau der Kamer; hij hoopte binnenkort in de gelegenheid te zijn voorstellen te doen, die een radicale oplossing van het ruimtevraagstuk zullen bren gen. Verkeersverbetering HEER-HUGOWAARD. Het ligt in de bedoeling van het pol derbestuur om op alle bochten van wegen verkeerspaaltjes te plaatsen. Hiermede wordt o.m. ook bescherming van de weg berm beoogd, als gevolg van het uit-rijden van het wegdek. Dit uit-rijden van het wegdek vindt ook plaats langs de rechte wegen, de smalle wegen in de eerste plaats, doch hiertegen blijken moeilijk maatregelen te treffen te zijn. GRAANBEURS MIDDENMEER MIDDENMEER, 4 Jan. Tar we: Deze week zeer kleine aan voer tegen practisch onverander de prijzen. Gerst: Het aanbod van gerst is niet groot; er werden dan ook zeer weinig zaken ge daan. Haver: Dit artikel had wei nig belangstelling. Het aanbod is ook niet groot, prima partijen werden tegen iets hogere prijzen uit de markt genomen. Diiive- bonen: Ook voor dit artikel is I zeer weinig belangstelling. Peul vruchten: De handel in peul vruchten was ook zeer kalm, weinig aanvoer, prijzen ongeveer gelijk aan vorige week. Fijne za den: Blauwmaan- en karwijzaad werd zeer weinig aangeboden; niervoor was ook geringe be langstelling. Stro- en rauwvoe- ders: Voor stro was de vraag iets groter. De prijzen waren onver anderd tot iets lager. Voederbie ten waren onveranderd. Het aan- bod was niet groot. Aardappelen: Pootaardappelen zeer weinig I vraag, zowel voor export als bin nenland. Consumptie-aardappe len:: Voor export weinig vraag, I voor binnenland was tamelijk veel vraag. De prijzen waren als volgt: Tarwe 19.0021.25: Zomergerst 27.0028.50; Haver 24.00; Duive- bonen naar kwaliteit 50.00; Groe ne erwten 39.00—44.00; Bruine bonen 64.0069.00; Schokkers I 38.0040.00; Karwijzaad 88.00— 91.50: Blauwmaanzaad 108.00— 137.00. DE BESPREKINGEN OVER FINEBEL PARIJS 4 Jan. (AFP). De mi nisters van Financiën van Italië, I België, Nederland, Luxemburg en Frankrijk zullen half Januari te Pa rijs bijeenkomen om de rapporten te bespreken van hun deskundigen, over de mogelijkheid een economi sche en monetaire relatie tussen die landen tot stand te brengen. De geruchten, dat de ministers van fi nanciën voornemens zouden zjjn de plannen te laten varen, worden te gengesproken. De Economische Politierechter j te den Haag heeft de oud-burge meester van den Haag, mr. W. I A. J. Visser, wegens overtreding van het deviezenbesluit, veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf en 20.000 gulden boete, i eventueel te vervangen door drie maanden hechtenis. Zijn ex-se cretaris, drs. W. Bos. werd ver oordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van 5 maan den voorarrest en f 2500,boete, eventueel te vervangen door 2 maanden hechtenis. Voorts wer den een in Zwitserland gekocht I horloge en een bankbiljet van 5 francs verbeurd verklaard. Een f derde betrokkene, W. C. van der I Kooij, heeft van drs. Bos uit het Zwitserse en niet onder beheer vallende, vermogen van een Ne derlandse politieke delinquent I met diens medeweten gelden on- genomen. Een gedeelte van dit geld is na omwisseling in Zwit serland naar Nederland gesmok keld. Een ander gedeelte is in Zwitserland door beide heren ge bruikt. waarvoor zij verschillen de redenen hebben opgegeven. De politierechter heeft schrif telijk vonnis gewezen. De derde verdachte W. v. d. Kooyl werd conform de eis tot 3 mnd. gev. straf veroordeeld. GROOTEBROEK gele kool 5.601 9.70; groene kool 18.9026.50; spruiten 3639; uien 29.4029.90; grof 27.70—28.50; driel. 21.50— 22.10; afw. 14; bliemkool I 2137; II 9—19; afw. 8—18. ALKMAAR. 4 Jan. Witlof I 40.00—46.00, II 22.00—38.00: Rode kool 6.009.80; Savoye kool 5.50 8.30: Groene kool 9.5019.50; Spruitkool I 35.0053.00, II 19.00 22.00; Boerekool 24.0038.00; Winterpostelein 14.00; Andijvie 30.0081.00; Rode bieten 6.00— .800; Winterpeen 6.009.80: Was- peen 20.00—36.00; Uien 20.00- 28.00. II 13.00—19.00; Prei 12.00- 36.00; Kolselderie 13.0016.50; Soep 12.00—13.50: Selie 14.50: Goudreinette 24.0029.00; Gro ninger Kroon 12.0024.00; Gieset Wildeman 16.00. OBDAM, 4 Januari 22000 kg Peen: B 10.30—11.60; C 8.70- 10.60; 900 kg Bieten A 6.70; 14000 kg Uien 29.50—30.50; 6000 Rode kool 9.1010.60 14000 kg Gele kool 8.10—9.80: 9500 kg Deense witte kool 12.3014.20; 2700 kg Savoye kool 17.8020.30; 870 kg Spruitkool 26.0043.00; 3000 kg Stekpeen 2.50. BEEMSTER, 4 Jan. Koop- mans Blauwe 8; Witlof 28—47; Bloemkool 824; Rode kool 6— 13; Witte kool 10; Savoye kool 8 12; Groene kool 1020; Spruit kool 2358; Boerekool 1425; Andijvie 34—82; Rode bieten 5— 7; Gare bieten 7.5012; Winter peen 5.50—8; Waspeen 2026; Uien 1525; Uien Nep 12; Prei 2041; Brabantse Bellefleur 5— 18; Bramley Seedling 619; Cox Orange Pippin 626: Goudrei nette 1039; Groninger Kroon 5 17; Jonathan 1046; Present van Engeland 634; Zoete Cam- pagner 517; Zoete Winterkroon 624; Comtesse de Paris 636; Fertilon 512; Gieser Wildeman 416; St.. Germain 37; St. Ré- my 13; Winterlouwtje 4W Winterjan 314; IJsbóut 313 Het nieuwe jaar heeft zich ingezet met de verdwijning vt tweetal bladen, welke nau- trokken waren bjj het verzi wjj tijdens de oorlogsjaren i land hebben gekend en zo meen hebben gewaardeerd, periodieken welke dan ook nog iets ademden van de welke in die jaren over om levendig was. Het is het dagblad „Gooise ken" dat toen het neutrale o in het Gooi de huik naar de hing, zoals de meeste ne persorganen in die jaren omdat voor de meeste van de ganen, de weg van de min; meest profjjteljjke weerstand, niem is met het begrip nei teit, langs clandestiene weg di begrippen van vaderlandsliei moed hoog hield. Toen na de bevrijding het i principiële en moedige neutra gaan terecht met een ve ningsverbod werd gestraft, het ondergrondse blad in het baar uit en nam de plaats va weinig principiële voorganger Maar met de geest van he zet devalueerde ook de waan er voor en toen na de schc het vroegere neutrale blad, omdat het dank zjj zijn colli tie, zijn bedrijf up to date in d log had kunnen behouden, mocht verschijnen, moest he' zetsblad een moeilijke concur voeren, waarbij de massa va publiek spoedig weer de zjjdc van het blad, dat het meest bieden, zich niet afvragende, aan die meerdere service te ken was. Binnen enkele jaren is deze Ijjke strjjd volstreden en he zetsblad heeft bij gebrek aai doende belangstelling het ond moeten delven. Het andere v« blad, dat met 1 Januari ziji schiining moest staken, is hi kende illegale weekblad „De ver", dat met een vriendelijk 1 van Prins Bernhard in zijn 1 nummer met een weemoedig afscheid neemt van zijn Weemoedig niet alleen vai dit laatste nummer, maar omdat dit blad in de algemei slonken waardering voor he zet, een symptoon ziet va moreel en materieel verval va volk, welke verschijnselen he voor de naaste toekomst si stemt. Er zit in deze bittere klacl getwijfeld een element van heid en ook het ant. rev. Dagblad had wellicht niet hel ongelijk, toen het in zijn Oude beschouwing verzuchtte, da verdwijnen van de verzetsgee nauwelijks 5 jaar na de oorlo, bewijs was van het verloren van een groot stuk zedelij] geestelijke volkskracht, wat a ernstig nationaal verlies worden betreurd. Toch met alle waardering het verzet en zij die ons k weten, dat dit meer is da goedkope boutade, moeten w toch hoeden voor een overdr: Zeker de zo snel gezonken dering bjj de grote massa va volk is een uiting van de g lijke vervlakking, die na eer jarige oorlog en bezetting wendbaar was. Maar wie vi verzet grote verwachtingen terde zag over het hoofd, d£ getal der verzetsmensen i VRIJDAG 6 JANUARI HILVERSUM I, 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgeni en liturgische kalender. 7.30 ting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gi foonmuziek. 9.00 Weerberic 9.03 Gramofoonmuziek. Hoogmis. 11.00 Voor de zi 11.35 Pianovoordracht. 12.00 gelus. 12.03 Metropole c 12.30—12.33 Mededelingen). Zonnewijzer. 13.00 Nieuw: katholiek nieuws. 13.20 S orkest. 13.40 Pianovoord: 14.00 Gevar. programma. „Der Barbier von Bagdad", c 15.45 Gramofoonmuziek. Voor de zieken. 16.30 Slt 17.30 Voor de jeugd. 17.45 derkoor. 18.00 Amusementso 18.30 Voor de strijd kra< 19.00 Nieuws. 19.15 Regel Uitzending. 19.35 Lichte m 19.55 Reportage. 20.00 Ni 20.05 De gewone man zegt zijne van. 20.12 Omroepo groot omroepkoor en sol 21.15 ,De sociale wetenschi en de moderne zielzorg", c rie. 21.30 Pianomuziek. ..Epiphania", hoorspel met ziek. 22.25 Reportage. 22.45 zin van het huwelijk", eau 23.00 Nieuws. 23.15 Repo 23.2224 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, „7.00 VARA, 10.00 VPRO, VARA, 12.00 AVRO, 16.00 V 19-30 VPRO, 21.00 VARA, VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramc muziek. 7.30 Sluiting. Nieuws. 8.43 Gramofoonm 8.50 Voor de vrouw. 9.00 1 berichten. 9.03 Gramofoonm 9-30 Waterstanden. 9.35 G: foonmuziek. 10.00 „Thuis", serie. 10.05 Morgenwijding. Gramofoonmuziek. 10.30 Vo zieken. 11.00 Voor de v 11.15 Orgel en zang. 11.40 dracht. 12.00 Lichte muziek. Mededelingen. 12.33 Sportpi 12.45 Gramofoonmuziek. - Nieuws. 13.15 Musette-o 13.45 Gramofoonmuziek. Voor de vrouw. 14.20 Srijk tet. 14.40 Literaire causerie. Kamerorkest en solist. 16.00 de jeugd. 16.30 Sluiting. Muzikale causerie. 18.00 Ni 18.15 Felicitaties. 18.35 orkest. 19.00 „Denk om de bi 19.15 Gramofoonmuziek. Godsdienstige causerie. „Een radiokrabbel". 20.00 Ni 20.05 Boekbespreking. 20.15 praan en piano. 20.30 „De ir causerie. 21.00 Vcrzoekpro; ma (gr. pl.). 21.40 „De due 22.00 Buitenlands overzicht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2