Nieuuu AMERIKA HELPT FORMOSA NIET Nederl. credietverschaffing aan Indonesië urgent Gedemobiliseerden welkom in Australië I Communistisch Chinees bewind door Engeland erkend EEN GULDEN Loongrens voor Ziekenfondsen en Ziektewet wordt verhoogd NHO] V.S. en Engeland halen bakzeil Vrijdag 6 januari 1950 45e Jaargang No. 11762 T.N.I. hield razzia te Malang op bon 544 Voorzitter Kamer v. Kooph. in Overijsel: Kótoenindustrie baart grote zorgen Commissie export plan geïnstalleerd Twee vissersboten opgebracht Scheepje gezonken Egypte weigert doorvaart Valt Fins kabinet volgende week? Griekse regering afgetreden Felle critiek op Australië Binnenkort van f3750.- op f 4500.-; overgangsregeling voor loonsverhogingen Groots waterkracht en kanalisatieplan Kroniek en Kritiek Het toekennen van 5 pet. loonsverhoging HET Fg/r Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4: per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. jBij contract belangrijke korting. Directeur: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNt DEN HELDERSCHAGEN 'E. JM. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina i Kantoren: HOORN, Dracfsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 43b2 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 E 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 E 2240 rE BALANS- vakverenigings- laar Engeland mwoordigers van de akverenigingen zul- op uitnodiging van 'ing een bezoek aan brengen, te weten dman, penningmees- rV, W. Essers, pen- n de K.A.B. en I. iris van de Textiel- Unitas", aangesloten Ook is een uitnodi- t dergelijke groepen puxemburg. 5 Jan. 10.000 kg -36.30; 90.000 kg gele 50.000 kg rode kool kg witte kool 10.60- n II 10.80—11.10; III kg uien 30.40—33; 10. VRWOUDE, 5 Jan. n 27.30—32.50; 70.000 -10.50; 32.000 kg gele 3.000 kg witte kool g peen II 11.40—11.70 1.60; 1000 kg kroten ■veer 300 woningen >ken en sedert de ie posten der TNI ider het vuur der y ri g h-fc OV ft f ind je ook niet vijn gaf hierop In Zwolle aan- er met vriende- iacharias haalde n en zei ietwat j vertrouwen u arne zien, dat u contract lieten 5 onze gewoonte, te kennen, dat :o hun gewoonte lij dat als zaken- en bereid was agt gij eigenlijk [President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie bekend gemaakt, dat de Ver. Staten geen militaire hulp jnaar Formosa zullen zenden. Te Londen werd gisteravond uit I betrouwbare bron vernomen, dat de Britse regering haar diplomatieke betrekkingen met het nationalistische China heeft I verbroken. Acheson verklaarde dat de Amerikaanse regering een erkenning van de Chinese communistische regering op dit tijdstip voorbarig acht, daar de kwestie eerst de volledige instem ming van het Congres behoefde. Engeland heeft Amerika volledig op de hoogte gehouden, aldus Acheson. Truman zeide o.m., dat de Ver. Staten geen weg zullen volgen die leidt tot het betrokken worden bij de burgerstrijd in China. Hij waarschuwde echter andere sta ten, zich te onthouden van pogin gen invloedssferen te scheppen, speciale rechten of privileges te verkrijgen of onder buitenlandse controle staande regiems binnen het gebied van China in het leven te roepen. De Ver. Staten trachten geen speciale rechten op Formosa te verkrijgen en hebben geen roof zuchtige plannen aldaar. Zij zijn niet voornemens gebruik te ma ken van haar gewapende macht om zich in de huidige situatie te mengen. Acheson verklaarde nog dat, Formosa, ongeacht of de Ver. Sta ten het nationalistische of het I communistische China erkennen, dient te worden beschouwd als een deel van het Chinese grond gebied, dat in 1945 overeenkomstig de beslissingen van Cairo en Potsdam aan Chinese autoriteiten werd teruggegeven. Hij noemde het argument dat interventie van 'Amerika op Formosa mogelijk was omdat men het eiland technisch kon beschouwen als een deel van het bezette vijandelijke gebied van Japan „juridische haarkloverij" De Ver. Staten zullen niet tot een wijziging van hun politiek in deze overgaan, omdat de Chinese communisten de V.S. niet vriend schappelijk gezind zijn. Truman's politiek ten opzichte van China leidde gisteren in de senaat tot felle critiek van de republi keinse senator Knowland die kor telings een reis door het Verre Oosten heeft gemaakt. Hij gaf de regering de schuld voor de debacle die zowel de veiligheid van Ame rika als die van de gehele wereld in gevaar brengt. Indien de com munistische regering wordt er kend, is de Chinese zetel in de Veiligheidsraad een communisti sche en worden alle Chinese am bassades en consulaten in de ge hele wereld centra van commu nistische spionnage en activiteit der vijfde colonne. Die erkenning zou een even groot verraad van de menselijke vrijheid betekenen als het verdrag van München was, Jessup, de reizende ambassa deur van de Ver. Staten die in Japan is aangekomen om de situa tie met Mac Arthur te bespreken en voorts een bezoek aan Djakarta en de andere hoofdsteden van het Verre Oosten overweegt, ver klaarde dat de V. S. China en de overige Aziatische streken in het Verre Oosten niet zullen prijs geven, welke ook de uiteenlopen de meningen zijn over de voor- en nadelen van elke actie in het bijzonder. Op Formosa zouden de natio nalisten bezig zijn aan de West kust 1500 sterkten aan te leggen, waarvoor 100.000 ton cement, 50.000 ton staal en hout zouden zijn gerequireerd. Te Kanton vor deren communistische autoriteiten grote aantallen rivierschepen voor de invasie van Hainan dat 40 km voor de Chinese kust ligt. Natio nalistische vliegtuigen bombar deerden gisteren een vliegveld, schepen, kazernes en stellingen rond Sjanghai. De Chinese ambassadeur te Lon den was gisteravond laat uitgeno digd voor een bezoek aan minister van staat Hector McNeil, waar hem het besluit van de Engelse regering zou zijn medegedeeld. De onderstaats-secretaris van Buiten landse Zaken Mayhew verklaarde dat Engeland de communisten slechts zou erkennen omdat zii de feitelijke regering in China vorm den, en niet omdat men het eens was met .haar methoden of poli tieke inzichten. Men zou niets winnen met de oneindige boycot van een regering die het gezag over een uitgestrekt gebied en een uitgebreide bevolking uitoefent, aldus Mayhew. MONTGOMERY NAAR AMSTERDAM Veldmaarschalk Montgomery zal Vrijdag 13 Januari a.s. een bezoek brengen aan Amsterdam, op initiatief van de organisatie „Concordia", die zich ten doel stelt het saamhorigheidsgevoel tussen de jeugd van West-Europa en van de Engels sprekende lan den te versterken door haar sa men te brengen in vacantie- werkkampen. DJAKARTA, 5 Jan, (Aneta) Te Malang is door de T.N.I. een razzia gehouden in het belang der orde en rust, waarbij in de Chinese wijk een pasar werd omsingeld. In totaal werden voorlopig 300 perso nen aangehouden. Uit een nader onderzoek, aldus de correspondent van Aneta te Malang, is gebleken, dat 70 hunner' onderscheidingsteke nen en uniformen van de T.N.I. droegen zonder daartoe de be voegdheid te bezitten; sommigen hunner waren gewapend. Te Surabaja zijn Woensdag weer 4 auto's verdwenen. Uit Djakarta wordt gemeld, dat daar, volgens een bekendmaking van de militaire gouverneur, de overste Daan Jahja en politie ambtenaren zijn verdwenen met medeneming hunner wapens, wat in strijd is met hun plicht om zorg te dragen voor de veiligheid. Zoals in het regeringscommuni qué betreffende lonen en prijzen van 24 December j.l. werd mede gedeeld, zal als compensatie voor de verhoogde kosten voor huis brand en gas voor het lopend stookseizoen een bedrag van f 1. per persoon worden uitgekeerd. Thans is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari 1950 bon 544 van de thans geldige levensmiddelen kaart 909 recht geeft op het in ontvangst nemen van een geld bedrag van één gulden. De uitkering zal geschieden aan de postkantoren. Deze zullen daar voor zijn opengesteld gedurende dezelfde uren als voor de postwis- seldienst. Teneinde de toeloop van het publiek te regelen, zal de terug betaling geschieden volgens de beginletters van de familienamen der rechthebbenden, aangegeven in een schema dat zeer binnenkort in de bladen zal verschijnen. Woensdag heeft mejuffrouw M. W. Barger op Ernst Sillem- hoeve te Lage Vuurse haar afscheidsfeest gevierd als secre taresse van de Christelijke Jon- t ge Vrouwen Federatie. Het was [voor haar een onvergetelijke [dag, met als hoogtepunt de aanwezigheid van H. M. Konin- [gin Juliana. Deze maakte met [mejuffrouw Barger temidden I der talrijke aanwezigen een rondedans. „Slechts wanneer Nederland bereid is, vrijwillig naast de V.S. opnieuw een continuering van het verstrekken van financiële steun aan Indonesië en dit op zeer korte termijn op zich te nemen, zal de continuïteit in de goederenstroom, waarbij onze industrie enorm belang heeft, gewaarborgd worden. Doet de regering deze belangrijke stap niet, dan is het vrijwel zeker, dat de V.S. door het verlenen van financiële steun aan Indonesië de leverancier van industriële producten aan de nieuwe staat zal worden". Aldus verklaarde gisteren de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Overijsel in zijn te Hengelo gehouden Nieuwjaarsrede waarin hij de problemen in de katoenindustrie behandelde. De heer van Heek wees er in zijn rede op, dat de productie van katoen 10 pet. hoger ligt dan voor de oorlog. De export bedroeg in het afgelopen jaar f 420 millioen. Spr. betreurde het, dat men in Europa binnen de landsgrenzen is vast geroest, met als gevolg een vol komen voorbijzien van de voor delen ener ruime uitwisseling van goederen, mensen en kapitaal. De eenwording van Europa in econo misch opzicht is een gebiedende eis. Gistermiddag heeft de secretaris generaal van het departement van Economische Zaken prof. G. Brou wers de commissie van advies uit het bedrijfsleven voor het Export plan geïnstalleerd. Hii wees daar bij op de gevqlgen van de deva luatie die zich beginnen af te teke nen al zijn ze nog niet geheel te overzien. Zii kan, indien tot snelle actie wordt overgegaan in belang rijke mate bijdragen tot het ver krijgen van vaste voet op de Ame rikaanse markt, waarheen export mogelijk is van producten die daar voorheen weinig kans hadden. Ook de resultaten van de op de rede van Hoffman gevolgde po gingen tot integratie van het Europese economisch verkeer zijn voorshands in verschillende op zichten bemoedigend. De funda mentele economische vraagstuk ken zijn echter door beide gebeur tenissen niet veranderd en de noodzaak van de Nederl. export naar de dollargebieden is nog even groot. Vandaar dat spr. het belang van de commissie en de samenwerking van overheid en bedrijfsleven onderstreepte, waar na hii haar voor géïnstalleerd verklaarde. Spr. schetste de moeilijkheden in de katoenindustrie, die voor 1950 grote zorgen baart. „Ik kan niet anders dan de hoop uitspreken dat de Nederlandse regering voor deze moeilijkheden een open oog heeft en tracht ons land van de benodigde Amerikaanse katoen te voorzien. Noodzakelijke productie verhoging Met klem wees de heer van Heek op de noodzakelijke produc tieverhoging. Verbetering der outillage der industrie is een der middelen. Uitbreiding een andere mogelijkheid. Beide zijn in Ne derland mogeljjk. De houding van de fiscus zal zich moeten wijzi gen. Slechts door een uiterste krachtsinspanning kunnen wij de internationale concurrentie-positie handhaven, mits ook een verlaagd tarief van de winstbelasting wordt bereikt, meende de heer van Heek. OOSTENDE, 5 Jan. (Belga). De Nederlandse vissersvaartuigen „U.K. 22" en „U.K. 162" zijn door de Belgische zeevaartpolitie naar de haven van Oostende opge bracht, daar zij in de Belgische territoriale wateren visten. De lading, 1500 kg haring en de net ten werden in beslag genomen. Gisteravond werden door de boeienlegger „Wilhelmshafen" noodsignalen waargenomen in de omgeving van Rottum. De reddingboot van Borkum heeft later bericht, dat een volg boot van het Diiitse jacht „Grey Fox" is gezonken. Twee man worden vermist. Een bus van de G.D.S., die in afwachting van de nieuwe trolley- bussèn, waarmee Groningen wordt verrijkt, tijdelijk de dienst waarneemt, reed Woensdagavond door een verkeerde manoeuvre van een motorrijder tegen het hekwerk van de Ebbingebrug. Half over het water bleef de bus hangen. Drie personen werden gewond. DJAKARTA, 5 Jan. (Aneta). Percy C. Spender, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik te Djakarta vertoeft, deelde heden aan de pers mede, dat hij met de heer Hirsch- feld o.a. besprekingen heeft ge voerd over de emigratie naar Australië van gedemobiliseerde militairen van de K.L. „Australië is verlangend om deze mensen op te nemen", aldus Spender, die op de vraag of der gelijke gedemobiliseerden. die ge huwd zijn met vrouwen van ge mengd bloed, ook welkom zijn, antwoordde dat de nieuwe Austra lische regering „op een meer liberale en humane wijze" de blank-Australië politiek zal toe passen dan tot dusver geschiedde. Hii legde er echter de nadruk op, dat de blank-Australië politiek in AAN NEDERLANDSE EN AUSTRALISCHE TANKBOTEN HAIFA, 5 Jan. (Reuter). Een aantal Nederlandse en Australi sche tankboten, dat zich in Austra lische en Indiase havens gereed maakte voor het vervoer van olie door het Suezkanaal naar Haifa, is medegedeeld dat zij hetzij met innemen van lading moeten sta ken, hetzij de route via Gibraltar moeten nemen. Alhoewel de Egyp tische autoriteiten begin Dec. j.l. aan de rederijen hebben medege deeld geen bezwaar te hebben te gen het vervoer van olie-produc ten door het Suezkanaal, is thans van officiële Egyptische zijde wel bezwaar tegen dergelijk vervoer gemaakt i.v.m. de Palestijnse kwestie. HELSINKI, 5 Jan. (Reuter). De gematigde sociaal-democrati sche regering van Finland heeft haar politieke leven in eigen han den genomen door te besluiten de verhoging van het stukloon met zeven procent goed te keuren, te gen de wens van alle politieke partijen en haar machtige steun pilaar, het algemeen vakverbond, in. Het vakverbond eiste een ver hoging van 10 procent en alle andere politieke partijen, behalve de communistische, achtten een verhoging ongerechtvaardigd. Het parlement is voor een bij zondere zitting op Dinsdag bijeen geroepen. Dan zal de regering haar stappen moeten kunnen rechtvaardigen of met een aan vaarde motie van wantrouwen vallen. Sakari Tuomioja, hoofd van de bank van Finland, en vooraan staande financieel expert van de agrarische partij, welke de vrije algemene parlementsverkiezingen in '48 won, wordt als nieuwe pre mier genoemd. Inmiddels wacht de Sowjet-Unie op antwoord op de beschuldiging dat er ongeveer 300 oorlogsmisda digers in Finland gastvrijheid ge nieten. Mathilde Ludendorff veroordeeld MÜNCHEN, 5 Jan. (Reuter). Mathilde Ludendorff, de 72-jarige weduwe van veldmaarschalk Erich Ludendorff, is heden door het Duitse zuiveringshof te Mün chen veroordeeld tot twee jaar „bijzondere arbeid". Zii werd aangemerkt als „zwaar geval". de eerste plaats een economische politiek is en door elke Australi sche regering zal worden gehand haafd. Nieuw Guinea heeft geen onder werp van bespreking uitgemaakt met minister-president Moh. Hatta met wie Spender gisteren een on derhoud heeft gehad. Spender deelde verder mede, dat Australië verlangend is, han delsrelaties met Indonesië te ves tigen. „Australië heeft het grootste be lang bij een stabiele regering in Indonesië", zeide de minister, die de vraag, of zijns 'inziens de hui dige regering der R.I.S. als zoda nig kan worden betiteld, weigerde te beantwoorden, doch wel zeide. ten zeerste onder de indruk te ziin van de wijze waarop de mi nister-president en de overige ministers de problemen van hun land begrijpen. De minister van Buitenlandse Zaken van Nieuw- Zeeland zal binnenkort eveneens Djakarta bezoeken en Sukarno ontmoeten. VERBONDSCONGRES K. A. B. Aan de grote bijeenkomst die a.s. Dinsdag in de Jaarbeurshallen te Utrecht bij gelegenheid van het zilveren jubileum van de K.A.B. zal worden gehouden, gaat a.s. Maandag een verbondscongres vooraf waar prof. mr. C. P. M. Romme zal spreken over de P.B.O., pater Jac. Jacobs M.S.C. over de taak der K.A.B. en de heer J. W. van den Akker over de taak der afdelingen. De Griekse coalitie-regering van Alexander Diomedes is gis teren afgetreden nadat veld maarschalk Alexander Papagos zijn ontslag had ingediend als opperbevelhebber, wegens op hem door vice-premier Tsaldaris uitgebrachte critiek. Zijn ontslag werd gevolgd door dat van de minister oorlog Canellopoelos en de liberale leider Venizelos. Het kabinet was op 1 Juli 1.1. samen gesteld na de dood van premier Sophoelis. DJAKARTA, 5 Jan. (Reuter) De Indonesische pers bevat scher pe commentaren op de de laatste tijd in de Australische bladen ge opperde suggestie, dat Nederlands Nieuw Guinea een beheerschap zou worden van de Ver. Naties on der een gemengd beheer van Australië, Nederland en de Ver. Naties. Ook wordt scherp gepro testeerd tegen de suggestie, dat Nederland aan de Verenigde Sta ten en Australië het gebruik van de vliegvelden in Irian zou toe staan. Een der bladen te Djakarta plaatste boven een dergelijk pro test als kop: Toekomstige Austra lische landroof is dit de nieuw ste vorm van de „blank-Australië" politiek? Drs. Hatta deelde aan Reuter mede, dat de kwestie Nieuw Gui nea geen onderwerp van bespre king is geweest in de eerste bij eenkomst van het kabinet, die he den werd gehouden. Ook de voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, Sujono Hadi- noto, sprak heden zijn „verbazing over de opgewonden Australische perscampagne met betrekking tot Nieuw Guinea uit". De aanspraak van Indonesië op dit gebied was oud en was door de Nederlanders zelf erkend, zo zeide hij. Het gebied behoorde tot het voormalig Nederlands-Indië en moet gelijk met het overige deel van Indonesië bevrijd worden van koloniale exploitatie. P.T.T.-AMBTENAAR PLEEGDE VERDUISTERING De 29-jarige ambtenaar der P.T. T„ J. van der L„ te Roosendaal, is onder arrest gesteld, verdacht van fraude tijdens de jaren 19431949. Van der L. zou onregelmatighe den gepleegd hebben met gelden welke aan zijn loket ter betaling werden aangeboden en zich ook hebben schuldig gemaakt aan klei nere diefstallen uit de „Kas" van verschillende zijner vrouwelijke en mannelijke collega's. Voor zo ver thans bekend, omvat het to taal der fraude een bedrag van f 2.000.Van der L. heeft reeds ge deeltelijk bekend. Hij rekende voor postpakketten e.d. meer dan hij in werkelijkheid frankeerde en behield regelmatig kleinere, door particulieren te veel betaalde bedragen. Van een loop jongen die op een bedrag van f 3500.500 gulden te veel be taalde. hield hij dit achter. De jongen werd wegens verduistering ontslagen. Later bracht v. d. L. het bedrag terug. Zoals bekend is, geldt voor de ziektewet en voor het zieken- fondsenbesluit een loongrens van f 3750.Naar evenwel is geble ken bevordert de minister van Sociale Zaken de indiening van een wetsontwerp, strekkende en- der meer tot verhoging van deze loongrens. Met de totstandkoming van de desbetreffende wet zullen intussen allicht nog enkele maan den gemoeid zijn. Het kan op het ogenblik voor komen, dat een arbeider, die op 31 December 1.1. verplicht verze kerd was krachtens ziektewet en ziekenfondsenbesluit en die op of na 1 Januari zijn loon ziet stijgen boven f 3750.niet langer onder die verplichte verzekering valt. Indien over enkele maanden de loongrens wordt verhoogd, zal diezelfde arbeider echter opnieuw verplicht verzekerd zijn. Uiteraard moet een dergelijke tijdelijke onderbreking van de verplichte verzekering ongewenst worden geacht. Ten einde dit te voorkomen, ligt het in het voor nemen van de minister, te bevor deren dat voor de arbeiders die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren, aan de loongrens terugwerkende kracht wordt ver leend tot 1 Januari 1950. In verband hiermede hebben de Vereniging van Raden van Ar beid, de Federatie van Bedrijfs verenigingen, de Ziekenfondsraad en het Centraal Óverleg van Zie kenfondsorganisaties aan de be treffende uitvoeringsorganen ge adviseerd, om in afwachting van de totstandkoming van vorenbe doeld wetsontwerp, voor arbeiders, die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven f 3750.- stijgt, doch f 4500.per jaar niet overschrijdt, de verzekering voors hands te handhaven. Vertrouwd wordt, dat alle belanghebbenden hieraan de nodige medewerking zullen verlenen. .TRUMAN KONDIGT AAN;. WASHINGTON, 5 Jan. (A.F.P.). President Truman heeft op zijn persconferentie medegedeeld, dat hij een uitgebreid program voor bereidt inzake de bouw van Ame rikaanse waterkrachtcentrales, die volgens zijn eigen woorden, aan de Verenigde Staten een onuit puttelijke voorraad electrische stroom zullen geven. De president legde in het bijzonder de nadruk op het belang van de kanalisatie van de St. Laurens. Deze stroom, zo zei hij, zal niet alleen een zeer belangrijke bron van waterkracht zijn, maar tevens een grote scheepvaartweg worden, die de zeeschepen in staat zal stellen Chicago en Duluth, in de staat Minnesota, te bereiken. Hij wees er verder op, dat hij een uitge breid program tot verbetering van de Missouri en Ohio, evenals van de bovenloop van de Missisipi voorstaat. Deze zouden worden ingedijkt om de seizoenoverstro mingen te voorkomen. De presi dent vestigde er eveneens de aan dacht op, dat hij voor verbetering van het schcepvaartnet van het zuiden en het noordoosten der Verenigde Staten was. Verkiezingen (Sm.) Het is weer zover. We zitten midden in de voorbereiding voor de verkiezingsactie voor de Provinciale Staten. In de ver schillende partijen zijn de voor lopige candidaatstellingen e.d aan de orde van de dag. Ook in de K.V.P., die alle democratische mogelijkheden van het reglement weer uitbuit. Bovendien ontwierp de Katholieke Partij een alge meen provinciaal program, dat voor de bijzondere behoeften van de verschillende gewesten kan worden aangepast. Uit dit ver dienstelijk-beknopte „mantel-pro gram blijkt nog eens duidelijk, van hoe groot belang ook deze verkiezingen wel degelijk zijn. En ook, hoe noodzakelijk het is, dat een principiële partij als de onze aan deze actie deelneemt en daarbij een „eigen koers" volgt Feitelijk is het intussen echter dikwijls zó, dat de gemiddelde kiezer, meer nog het gemiddelde Partijlid, zich voor deze verkie zingen maar matig interesseert Dat is tenslotte verkéérd. En daarom achten wij ons verplicht, er bij het naderen van elke ver kiezingsactie weer op te wijzen, dat men verstandig doet. door voor deze dingen wèl be langstelling te tonen, ook door zich als lid bij de Katholieke Volkspartij aan te sluiten èr van zijn rechten als lid dan ook ge bruik te maken. Nog enige we ken staat de gelegenheid open om zich voor het lidmaatschap aan te melden. ,,Waarheid"-kolder Sm.) „De Waarheid" fantaseert weer eens iets over de samen werking tussen K.V.P. en P.v.d.A. De K.V.P. wil daar af, „ten spijt van alle fnooie verkla ringen van Romme"! Er wordt al druk getimmerd aan een ka binet op brede basis, zónder de socialisten èn: „de aankondiging van een nieuwe zitting van de Partijraad der K.V.P. wordt met deze kwestie in verband ge bracht." Het is natuurlijk alle maal onzin. De a.s. Partijraad met name staat helemaal niet „in verband met deze kwestie". Die Partijraad is voor de maand Fe bruari reglementair voorgeschre ven en al enige maanden geleden definitief vastgesteld. De voor naamste punten zijn de regeling der instelling van het Vormings- institut, de vaststelling van het Provinciaal Program en de (re glementaire, periodieke) rede van prof. Romme (verslag van de politieke toestand en het par lementaire werk). Geen orake van politieke spanning. Alleen van „Waarheid"-kolder, en.... van een wens, die de vader der gedachte is: men zou de P.v.d.A. graag in de nutteloze oppositie zien, om de kansen voor sociale onrust te vergroten. Want sociale onrust is een voedingsbodem, waarop de gifplant van het he dendaagse communisme welig tieren kan! „De grote vraag" (P.S.v.d.D.) Dit is de Persstem van de Dag, die men hier voor taan vernemen zal. Vandaag drs. P. Romeijn in „Actio Catholica", in een artikel over Redding door het Geloof: „De grote vraag, waar het op aan komt, is, of t mensdom Christus werkelijk als de enige oplossing wil be schouwen of niet. We noemen dit een vraag, omdat God ook hier Zijn schepsel respecteert en de vrijheid van de mens intact laat. Wel heeft God „4000 jaren lang het mensdom a.h.w. aan zich zelf overgelaten", het Zijn Tien Geboden gegeven als richt lijn, en door allerlei wonderteke nen Zijn Waarheid niettemin „a. h. w. aan de mensen opgedron gen", maar genoodzaakt werd het mensdom door dit alles niet „En aldus blijft het de gróte vraag, of het mensdom bereid zal zijn, Christus als de enige oplossing te aanvaarden of niet." De Kruideniers-vakcentrale heeft de zelfstandige kruideniers ge adviseerd, hun personeel boven 23 jaar 5 pet. loonsverhoging toe te kennen. Op korte termijn wordt wijziging van de regeling van de arbeidsvoorwaarden over wogen, alsmede zo mogelijk om zetting in een collectieve arbeids overeenkomst. De centrale heeft tegelijk als haar mening uitgesproken, dat het zeer urgent is. dat ten spoe digste met steun van de overheid redelijke minimumprijzen wor den vastgesteld voor suiker er margarine, opdat het kruide niersbedrijf tegen prijsgeknoe worde beschermd. Over,, een loonsverhoging van 5 pet. is overeenkomst bereikt voor de bouw-, schilder-, stuca- doors-, steenhouwers- en grani- tobedrijven, alsmede voor tim merfabrieksarbeiders, steenzet ters, het „zwarte corps" (de ar beiders, werkzaam in de wegen bouw), de heiers, rietdekkers en straatmakers. Overeenkomst is voorts bereikt met betrekking tot het administratief personeel werkzaam in de groenten- en fruitverwerkende industrie en ir de vleeswarenindustrie. De werk gevers in het bloembollenbedrijf hebben in een gisteren te Haar lem gehouden vergadering voor alsnog tegen verhoging bezwaar gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1