L.T.B. Akersloot vierde eerste Oogstdankdag UIMING Nieuw koloniehuis geopend Mr. P. M. J. Nolet geïnstalleerd Alkmaarse rechtbank bij De koning te rijk Het is de moeite waard! STOFFEN Van Alle RADU PAGINA 2 Vrijdag 6 lanuari 1950 ALKMAAR 'EN OMSTREKEN Bloeiende afdeling nam tevens nieuw vaandel in gebruik Ziet Etalages Deviezen sm In een plechtige zitting van de voltallige Alkmaarse Arrondisse menisrechtbank, gepresideerd door mr. A. D. van Regteren Altena, werd gisterenmorgen mr. P. J. M. Nolet geïnstalleerd, als rechter bij de Alkmaarse Rechtbank. Nadat de griffier, mr. A. J. Liesker, de acte van beëdiging van mr. Nolet had voorgelezen, requi reerde de Officier van Justitie, mr, C. J. V. Meisehke, tot installatie van de nieuwe rechter over te gaan In en korte toespraak wees de President van de Rechtbank erop dat mr. Nolet met zijn benoeming tot rechter bij de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank, waarmede hij hem namens de Rechtbank ge lukwenste, zijn intrede doet bij de Rechterlijke macht. Hoezeer de rechtbank ook is ingenomen met de benoeming van de voorganger van mr. Nolet, mr. Stoffels, tot rechter in Den Haag, niettemin betreurt zij het zeer, dat deze zeer kundige jurist geen rechter is gebleven aan de Alkmaarse Rechtbank. In mr. Stoffels is de Rechtbank een grote kracht ontvallen. Nadat mr. Van Regteren Altena had verklaard, dat de nieuwbenoemde rechter over tuigd kon zijn van de dankbaar heid van de gehele balie, wanneer hij zou treden in het voetspoor van Openbare verkoping ALKMAAR. In 't Gulden Vlies had gister ten overstaan v. mr. Joh, G. C. Zijnen, notaris te Alkmaar de openbare verkoping bij afslag plaats van vier huizen en erven, an de C. W. Bruinvisstraat no. 11. 13, 15 en 17, samen grot 3.35 A„ elk perceel verhuurd voor f 6.10 per week. De vier percelen, die op 29 Dec in bod waren gekomen voor resp. f4.140, f4,120. f4.210 en f4.160 wer den bij afslag in combinatie ge kocht door P. Berkhout Sr. te Alk maar voor de som van f 16.635. NOC GEEN UITSPRAAK IN BERGENSE WONING- VORDERINGSZAAK ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld heeft de heer W. J. Kerkweer te Bergen, de bur gemeester van Bergen, dr. W. Huy- gens, doen dagvaarden wegens een volgens eiser onrechtmatige wo ningvordering. In deze zaak zou de rechtbank gistermorgen uitspraak doen. Deze is echter aangehouden. In een verhoor, af te nemen door de rechter-commissaris mr. R. W. J, C. v. d. Wall Bake, dot gehouden zal worden 8 Februari, laat de recht- bank gedaagde toe, door getuigen te bewijzen, dat eiser tijdig is opge roepen om te verschijnen voor de vergadering van de Woningcommis sie, teneinde te worden gehoord omtrent vordering van woonruimte en dat eiser daaromtrent ook inder daad is gehoord. Volgens eiser zou hij alleen g hoord zijn omtrent woningruil, niet omtrent woningvordering. Dit wordt door gedaagde bestreden. De bewijs kracht van de notulen der Woning commissie, die niet meer zijn dan particuliere aantekeningen, is door de rechtbank nietig verklaard. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan nes P., zoon van N. Morsch en C. M. Louter; Ernest, zoon van T. Muller en H. W. den Ambtman; Stefanus J. M„ zoon van J. A. Mar tin en C. M. van 't Padje. Ondertrouwd: Jan W. Koolwijk. 27 jaar, en Guurtje Zonneveld, 24 jaar; Pieter Kramer, 33 jaar, en Wilhelmina Kinkhouwers, 28 jaar; Franciscus J. Stassar, 32 jaar, en Elise B. L. Klünnen. 26 jaar; Cor nells Wijnand de Vries, 27 jaar, en Aaltje Goudsblom, 24 jaar; Jan J- de Haan, 38 jaar, en Geertruida Hofman, 38 jaar. Overleden: Maria van Rigteren, 73 jaar, geh. met J. de Haan. Vrouw aangehouden ALKMAAR. In een logement alhier is door de Alkmaarse politie een 34-jarige vrouw aangehouden, die nog zes maandci? gevangenisstraf tegoed had en die daarna ter be schikking van de regering moest worden gesteld. De vrouw is naar het Huis van Bewaring 'overge bracht. Auto in brand ALKMAAR. Gisterenavond om streeks half elf is op het Kerkplein voor het Landbouwhuis een perso nenauto in brand gevlogen. De vlammen laaiden uit de auto op. De brandweer werd gealarmeerd, doch hoefde niet uit te rukken. Twee agenten, die met total-appa- raton waren uitgerukt, hoefden eveneens niet op te treden. De bestuurder van de wagen had wat poetskatoen gebonden om een lek in de benzineleiding, die zich onder het dashbord bevindt. De man ontstak zijn sigarenaansteker, met het gevolg dat het poetskatoen vlam vatte. Het is de bestuurder zelf ge lukt de brand te doven. Hij kreeg daarbij brandwonden aan zijn hand. De schade valt mee. Kind kwam ongedeerd onder auto vandaan ALKMAAR. Om vijf uur gis terenmiddag Stak het ongeveer 3- jarig zoontje van de heer Beemster- boer uit de Hofstraat plotseling de Laat over. Het kind kwam onder 'n luxe-auto en was voor de verbijster de omstanders onzichtbaar. De chauffeur remde uit alle macht. Met vereende krachten werd de auto opgetild. Men verwachtte dat er een op zijn minst ernstig gewond kind onder uit zou moeten worden ge haald. Het jongetje stond echter op en liep huilend doch ongedeerd weg. Het kind werd in de zaak van de heer Elte binnengebracht, waar het met een glas water en een paar snoepjes van de schrik bekwam. De aanvankelijk dodelijk ontstel de vader van het kind bracht zijn zoontje daarna naar huis. BAKFIETS DOOR ETALAGERUIT ALKMAAR. Hedenmorgen om 10 uur reed een kolenauto van de V.B. op het Verdronkenoord tegen een aldaar staande bakfiets van de Expediteur V. De bakfiets viel door de grote winkelruit van de Parfu merie Bruns. Men zal trachten deze zaak onderling te regelen. zijn voorganger, ging hij over tot de installatie van mr. Nolet. In een geestig toespraakje, waarin hij wees op de pianistische kwali teiten van de nieuwbenoemde rech ter, die zo goed harmoniëren met die van de President en de Griffier, die beiden evenals mr. Nolet, goede pianisten zijn, sprak mr. Meisehke de hoop uit, dat de zo juist ge- installeerde rechter in zijn loopbaan bij de Alkmaarse Rechtbank zou slagen. Na afloop van de zitting, waarbij de deken van de orde der advoca ten, mr. A. J. M. Leesberg en vele andere advocaten van de balie aan wezig waren, was er gelegenheid tot kennismaking met de nieuwe Alkmaarse rechter. Burgerlijke Stand SINT PANCRAS. Geboren; Josina, dv J. v. Benoem en Joh. P. Lagas; Simon, zv C. Zeegers en E. Feijen. Klaas, zv J. Madderom en F. Bok. Getrouwd: Joh. Kooij, 28 jr., tuin bouwer en Gr. van Dijkhuizen, 28 jr. zb; G. Bobeldijk. 20 jr.. landarb. cn G. J. Schouten, 22 jr., zb; E. Lap, 54 jr., opzichter Heide Mij. en N. Kloosterboer, 41 jr., zb; J. Schuit. 45 jr., tuinbouwer en A. Kloosterboer, 28 jr. zb. Overleden: KI. Groen. 80 jr. overl. te Alkmaar; R. ten Wolde, 87 jr. ""N ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Stefan As- kenase speelt Chopin. BIOSCOPEN: ABT: Shep, de mensenredder, alle leeft.; Cinema Americain: Song of my heart, alle leeft.; Har monie: Key Largo, 14 jr.; Victoria: Het avontuur be gon in Bombay, keuring onbekend. NACHTD. APOTHEKEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman Lindegracht 43, telef. 3916. V. Arfsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 7 Januari te 14 uur tot Maandag 9 Januari te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: Olree, Tamsma, de Boer. van Sloten, van der Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 8 Januari 1950 hebben dienst de dierenartsen N. J. Bouw man. tel. 146 te Slootdorp en E. Hakkesteegt, tel. 437 te Schagen. Hugo Boys-nieuws H.H.WAARD-NRD. Na een week rust zullen de spelers van Hugo- Boys I met des te meer enthousias me uitzien naar een ontmoeting. A.s. Zondag komt JVC uit Juliana- dorp op bezoek. Dit zijn tegenstan ders van onbekende sterkte. Het 2e elftal speelt om 12 uur uit tegen Geel Zwart III. Alhoewel deze club onderaan de ranglijst bengelt, mo gen jullie hem na de overwinning van Zondag niet onderschatten, want dat heeft altijd nadelige ge volgen. Ook 't 3de zal 1 Zondag weer pro beren. Na een zeer lange rustperio de spelen zij om 12 uur thuis tegen SRC IV. Dit kan een spannende wedstrijd worden, want volgsen de ranglijst zijn beide clubs ongeveer even sterk. Voor de lagere elftallen zijn geen wedstrijden vastgesteld. Wij wensen alle spelers en teams goed succes. Opening nieuwe brug ZUID-SCHARWOUDE. Heden zal de nieuwe brug aan de Lange Balk te Zuid-Scharwoude omstreeks 10 uur plechtig worden geopend. Bij deze plechtigheid zal o.m. aanwezig zijn de commissaris van de Koningin van de provincie Noord-Holland. JAARVERGADERING L.T.B. ZUID-SCHERMER. Woensdag morgen hield de afdeling Zuid- Schermer van de LTB haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer Joh. van Baar, opende met een Nieuw jaarsrede. Pastoor B. W. Kloes wek te als G.A. de leden op, bij het za kelijke toch vooral het geestelijke niet te vergeten. De secretaris, de heer P..Comman deur belichtte in zijn jaarverslag 't belangrijke aandeel dat de heer van Baar heeft gehad in de werkzaam heden voor de oprichting van de R.K. Lagere Landbouwschool te Schermerhorn. Uit de jaarverslagen vernamen wij voorts dat de afdeling thans 41 leden telt met één ere-lid en dat de .kas sloot met een batig saldo. De bestuursverkiezing bracht de heer Jac. Klaver aan de groene tafel, de heren C. J. v. d. Hulst en M. Groot Gz. werden herkozen. Twee leden, door het lot daartoe aangewezen gaan op retraite. Een schrijven betreffende emigra tie wees er op, dat zij, die eventueel elders een nieuw bestaan willen op bouwen, goed doen contact optene- men met de Kath. Emigratie Stich- heer A. Rotteveel, voorzitter van de ruitercommissie van dé LTB. vroeg de leden donateur te worden van de ruiterclub. De heer van Baar verzocht een bijdrage uit dé kas voor de eerste stichtingskostên voor de Lagere Landbouwschool. Onderscheiding voor trouwe dienst UITGEEST. Aan mei. Cath. Jonker, die op 28 December j.l. gedurende 35 jaar huishoudster was bij de Gebr. Cornelisse, Mid denweg, Uitgeest, is door de burgemeester van Uitgeest, P. J. v. d. Ven, overhandigd de konink lijke onderscheiding: medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, mede om haar verdiensten in oorlogstijd ten opzichte van evacué's, voed- seltrekkers e.d. Vandaag, op het feest van Driekoningen, ligt het in de macht van onze lezers, om een aalmoezenier en honderden soldaten de. koning te rijk te maken. Och nee, we behoeven voor het nieuw te bouwen R. K. Militair Tehuis in Ede geen goud te schenken. Als we maar doen wat ook de Wijzen uit het Oosten deden: geven wat we kunnen missen. En op de keper beschouwd: de intentie kan toch dezelfde zijn? Op mars naar de zeshonderd gulden noteerden we gisteren: N.N. f 1.P. M. f 1.A. f3.—; H. f 1.—J. N. B. f3.—; G. M. Z. f 1.—Totaal f537.31. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn AKERSLOOT. Een dubbele feestdag is het Donderdag voor de afdeling Akersloot van de L.T.B. geworden. -Niet zozeer omdat er jubilea vielen te herdenken, maar omdat het tijdstip was aangebroken, waarop iedere werker het resultaat van een heel jaar zwoegen heeft kunnen overzien. De oogst, die, dank zij de zegen van de Gever aller wasdom, tot tevredenheid stemde, was binnen en men kon geen beter moment vinden, om God te danken voor alle zegen, stoffelijk zowel als geeste lijk, dan deze dag. Daarnaast kon nu de wens van velen, het bezit van een eigen vaandel, werkelijkheid worden; een reden te meer om dankbaar gestemd te wezen. De dag begon met een gezongen Heilige Mis, opgedragen door de zeereerw. Heer Pastoor A. A. v. d. Berg Een plechtigheid, die door vrij wel alle leden van de L.T.B. met hun damer werd bijgewoond. Zeer velen naderden ter Heilige Tafel, zodat deze dag in alle op zichten waardig begonnen was. In café Verduyn was een goed verzorgde ontbijttafel klaargezet, KOOPT NU WOLLEN-, ZIJDEN-, MANTEL-, TWEED-, LINGERIE- Vertrokken personen in December 1949 ALKMAAR. P. Jes, werk- tuigb., met gezin, van Nassau- laan 7 naar Wormer; W. F. Bur- lage, officier. Rem., van Juliana van Stolberglaan 9 naar Amster dam; E. M. Verbiest, kinderverz., R.K., van Nieuwlandersingel 70 naar Castricum: R. Kalf, R.K., van Baansingel 43 naar Den Hel der; N. C. Klompmaker, kantoor bediende, van Nieuwlandersingel 29 naar Voorburg: M. van Leeu wen, naaister, N.H., van Linden- laan 66 naar Berkhout: J. M. Vullers, kantoorbediende, R.K., van Parkstraat 14 naar Bruns- sum; J. J. H. Floris, R.K., van Boomkampstraat 18 naar Me- demblik; W. de Moei, schilder, R.K., met echtgenote, van Stuart- straat 50 naar Australië; H. C. Batenburg, N.H., van Spoorstraat 28 naar Zwitserland; W. N. Zijl stra, R.K. priester, van Nassau- plein 11 naar Wieringermeer; E. J. A. Himmelreich, mach. bank werker, R.K., van Stuartstraat 81 naar Australië; A. M. Jansen, vertegenwoordiger, R.K., van Heul 22 naar Australië; J. J. Tode, instrumentmaker P.T.T., en gezin, van Houthavenstraat 33 naar Den Haag: A. Noordzij en zoon, van Zeglis 131 naar Ber gen; P. Bak, administrateur, N.H., van Frans Halsslraat 48 naar Egmnod aan Zee, C. Rus tenburg, R.K., van B. Botteman- nestraat 54 naar Medemblik; B. Post, kok, van Akeleinstraat 10 naar Medemblik: J. G. Godijn, R.K., van Kennemerstraatweg 12 naar Oudenbosch; F. A. van Koo- ten, kantoorbediende, R.K., van Ropjeskuil 4 naar Purmerend; P. J. Sneeboer, banketbakker, R.K., van Anjelierstraat 1 naar Wie ringermeer; W. J. Berghuizen, conducteur N.S., van Reeker straat 17 naar Amsterdam; H. Pöst, kantoorbediende, Geref., van Maclaine Pontstraat 26 naar Zwolle; W. Teune, H. i. d. H., van Lyceumstraat 70 naar Epe; N. van der Molen, vrachtrijder, N.H., met echtgenote, van Leeu- wenbekstraat 2 naar Heiloo; D. Raar, bedrijfsleider, en gezin, van Asterstraat 11 naar Zaan dam; G. Abbe, aannemer sloop werken, R.K., en zoon, van Sint Annastraat 22 naar Beverwijk; G- Bakker, J. v. Scorelkade 25 naar Amsterdam; H. Bakker, leraar, met gezin, van Nic. Beetskade 71 naar Leeuwarden; C. Barsinger- horn, timmerman-aannemer, met echtgenote, van Koningsweg 48 naar Oude-Niedorp; E. Beentjes, R.K., van Paardemarkt 6a naar Amsterdam; J. Broek, dienst bode, van Koningsweg 11 naar C.B.R.; J. B. Bijlsma, N.H., van K. van 't Veerstraat 28 naar Am sterdam; G. de SwartEvers, N. H., Uittenboschstraat 91 naar Den, Helder; J. van Houten, koop man, van Koningsweg 11 naar C.B.R.; D. de Jongh, sergeant K.N.I.L., met gezin, van Eloem- straat 29 naar Batavia; J. van der Molen, reiziger, van Keizerstraat 22 naar Winschoten; Wed. P. Bes- seRond, N.H., van v. d. Woude straat 42 naar Graft; K. Scheele, automonteur, N.H., met kinde ren, van v. d. Helststraat 13 naar Uithorn. ALKMAAR M. J. Kloet, kin derjuffrouw, R.K., van Oudegracht 261 naar Amsterdam; G. P. Kraak man, dienstbode, R.K., van Kenne merstraatweg 97 naar Heiloo; J. Rozema. winkelbed., Geref., van Lindelaan 65 naar Ten Boer; C. M. Abel, religieuse R.K., van v. Ever- dingenstraat 18 naar Den Helder; M. J. van der Geest, verpleegster, R.K. van van Everdingenstraat 18 naar Rotterdam; J. Kindt, stuur man grote vaart, van 2de Land- dwarsstraat 31 naar Indonesië; W. J. A. Pronk-Mooij, R.K., van Ken nemerstraatweg 97 naar Koog a/d Zaan; J. G. Garlick, zendeling, H. d. 1. D„ van J. v. Scorelkade 71 n. Antwerpen; N. J. van Lakerveld, wagenmaker, N.H., met gezin van 2e Tuindwarsstraat 11 a naar Den Haag; A. B. de Looze, werkman le klas P.T.T., R.K. met gezin van Uitenboschstr. 14 naar Wieringer meer; G. M. C. Ingenhorst-Moes- kops, R.K., van Lyceumstraat 73 naar Duitsland; W. Schmidt, verte- genw., van Boomkampstraat 8 naar Waalre; D. Waal, kantoorbed. van Krelagestraat 8a naar Limmen; Wed. A. Bakker-de Wit, DG, van Pr. Julianalaan 14 naar Wieringen; W. Rohoff-van der Linden. R.K., straat 20. Ingekomen personen in December 1949 ALKMAAR. J. Lina van Groningen, N.H., van Amsterdam naar Westerweg 27; J. F. H. M. Koremans, bankemployé, met ge zin, van Zijpe naar Frans Hals straat 33; E. Verhoef, Geref., met echtgenote, van Amsterdam naar Hoeverkade 11; A. J. Schreiner, kantoormachines monteur, R.K met gezin, van Valkenswaard naar Pinksterbloemstraat 10; A. C. Dekker, verpleegster, R.K., van Sassenheim naar Laat 21; A. C. Duin, buffetjuffrouw, R.K., van Medemblik naar Berger weg 62; J. T. H. Bakker, huisschilder, R.K. met gezin, van Ursem naar de Ruyterstraat 30; G. Plomp, schip per, R.K., van C.B. naar A/b Op Hoop van Zegen, Zeglis 33; F. Broers, broodbakker, R.K., met gezin, van Ouder-Amstel naar Wagemakerstraat 6; W. Lonte, kantoorbediende, R.K., van Lim men naar Luttik Oudorp 2; A. M. Bots, maatschappelijk werkster, N.H., van Hengelo naar Berger- weg 130; Th. Blom, R.K., van Be verwijk naar Ropjeskuil 18; C. M. Th. Overtoom, verpleegster, R.K., van Amsterdam naar Ver dronkenoord 70; A. Scheers, R.K., van Ede naar woonschip 't Ha ventje Schelphoek; C. Veldman —Way, R.K., van Schagen naar Schelphoek 9; T. van den Berg, chauffeur, van Leeuwarden naar Druivenlaan 36a; C. J. S. van Beuningen van Helsdingen, bibli othecaresse, van Blaricum naar Metiusgracht 11; T. Lot, H. i. d. H., D. G., van Wieringen naar Varnebroek 38; J. Mooy, typo- graaf, met gezin, van Noordwi.ik naar Trompstraat 54: J. A. L. Smithuis, chef de rang. R.K., van Tilburg naar Oudegracht 158; P. de Boorder, dienstbode, N.H., van Amsterdam naar Boezemsingel 13. ALKMAAR A. M. D. Gallé, instructrice chocola defabr. R.K., van gchoorl naar Nieuwlandersin gel 70; H. Schouten, los arb. R.K. van Groningen naar Overdiestraat 12; J de Voogd, vert- N.H., van Zwolle naar Nassauplein 7; M. Groot, dienstb. R.K. van Heerhugo- waard naar Leeghwaterstraat 1; R de Vries. arb. steenfabr., met gezin van Nieuwe Niedorp naar Overdiestraat 36; H. van der Vaart van Haarlem naar Keizerstraat 10; J. Bos-Bruin, R.K., met kinderen van Langedijk naar de Ruyterkade 48; G. J. Buers, RK van Amster dam naar Langestraat 56 a; M. C. Vink-Roozen R.K. van Egmond- Binnen naar Lindenlaan 82 a; J. M. de Groot, huishoudster, N.H. van Den Helder naar Oudegracht 220a; J. Mazereeuw, N.H., van Den Hel der naar Popelmanslaan 21; S. Stroek, R.K.. moderator Lyceum, van Dordrecht naar Kennemerpark 35; J. Swaan, van Bergen naar Pr. Julianalaan 14; L. E. M. Vloeij- berghs, h.ï.d.h., R-K-, van Amster dam naar Juliana van Stolberglaan 4- G Nievaart, officier Kruisleger, N H van Utrecht naar Nieuwlan dersingel 35; J. R. van Wieren- Pieffers,' Geref., van Aalten naar Geest 19; P- W. M. Vink, handelaar religieuse artikelen, R.K. van Hei- loo naar Lindenlaan 82a; PM. Ja- cobse, R.K., van Amsterdam naar Kennemerpark 6; G. M. P. Olgers, dienstbode, R.K., van Akersloot naar v. Everdingenstraat 18; J. I. den otter-van Scheers, N.H., en zoon van Batavia naar v. d. Lijn- straat 5; D. P. v. Wigcheren, jour nalist, N.H. en gezin, van Apel doorn naar de Ruijterstraat 28; A. M. W. Willemse, R.K. van Arnhem naar Polderstraat 11; J. G. Spijker, bakkersknecht, R.K., van Den Haag naar Druivenlaan 34; D. Vollenga, met echtgenote, van Bergen naar Afgesneden Kanaalvak a. b. v. „de Tijd zal 't leren"; D. J. van der Meulen, onderwijzer, N.H. en echt genote van Amsterdam naar Kerk plein 7; C. Butter-de Rooij, R.K., van Haarlem naar Baansloot 14; O. N. U. Lauxterman, verpleegster, R.K., van Amsterdam naar Wilhel- minalaan 11; T. Luinge, h. i. d. h., N.H., van Bloemendaal naar Rozen. waaraan de leden zich, in gezel schap van enkele genodigden, zo als Dom Gerritsen O.S.B., Gees telijk Adviseur kring L.T.B., en de heer P. G. Tel, te goed konden doen. In een gezellige sfeer ver liep de maaltijd. Na een officieel woord van welkom door de ac tieve voorzitter, de heer W. Swart, die dankte voor de goede opkomst, wees deze op het feit, dat deze oogstdankdag de eerste was in Akersloot en hoopte, dat dit een traditie zou worden. De afdeling bestaat ruim dertien jaar en jioewel er geen feest is gevierd, kon de voorzitter toch met vreugde constateren dat al een belangrijk werk tot stand is gekomen, met het verkrijgen van een eigen vaandel, vervaardigd naar een ontwerp van de Haar lemse kunstschilder Frans Balen- dong, die in samenwerking met de zeereerw. Heer Pastoor een mooi stuk werk heeft afgeleverd. Het doek stelt een aantal, voor dë landbouw en veeteelt ken merkende symbolen voor, als korenaren, een lelie, tulpen, lam meren e.d. met op de achter grond kerk en boerderij, over heerst door kruis en kroon. De heer P. G. Tel zong daar na met pianobegeleiding het nieuwe oogstdanklied, gemaakt door de zeereerw. Heer Pastoor A. H. J. Leipzig. Pastoor te Beemster, en vertelde vervolgens iets over de totstandkoming van het gebruik der oogstdankdagen, zoals deze in vele L.T.B.-afdelin gen en kringen wordt gehouden. Godsdienst op het platteland Dom Gerritsen hield vervol gens een hooggestemde rede over de beleving van de godsdienst op het platteland. Daarbij ging spr. Uit van het standpunt, dat voor al de L.T.B.-er, de man van het platteland, zijn godsdienstig le ven een eigen sfeer kan geven. Het werk van de boer is nu een maal meer gericht op de natuur dan dat van een ander en door de natuur komt hij meer dan een ander in aanraking met de schepping, dus met God. Het leven op het land brengt mede een afhankelijk-zijn van Gods schepping. Tevens werkt de boer iedere da** mede aan Gods schep ping. Daarbij komt steeds tot uiting, dat we veel kunnen be reiken door eigen kracht, maar dat do wasdom toch van Boven moet komen. Pater Gerritsen constateerde voorts, dat de gelijkheid van het platteland, de innerlpke rilkdom van het boerenleven, de gaaf heid van levensstijl in gezin en werk een groot bezit is, dat met zorg dient bewaard te worden. Daarbij helpt de Kerk met haar liturgie, die eigenlijk zo mooi is afgesteld op het boerenleven, uit stekend mede. In grote trekken ging hij het kerkelijk en het natuurlijk jaar na, waarbij vele punten van overeenkomst wer den aangetoond. Met een beroep op alle aanwezigen, ook in de toekomst mede te leven met de Heilige Kerk en steeds te zorgen voor een gave levensstijl, besloot spr. zijn rede. Strijdbaar blijven De heer P. G. Tel sprak na mens het hoofdbestuur van de L.T.B. een opwekkend woord. Daarbij richtte hij zich vooral tot de aanwezige dames, haar aan sporende om het belang van de L.T.B.-bij eenkomst duidelijk te zien en 'haar medewerking in de gezinnen te verlenen, opdat de mannelijke leden zich aan hun taak in de vereniging goed zou den kunnen wijden. Sprekende over het mooie vaandel, dat de afdeling had gekregen, wees hij erop, dat deze vaandels eigenlijk krijgsbanieren zijn, waarachter men zch in vroegere eeuwen schaarde in de strijd voor God en Recht. Dit vaandel moet nu een verbindingsteken zijn voor alle werkers in de L.T.B. en hen aansporen, hun steentje bij te dragen voor een betere maat schappij en een betere toekomst voor dé kinderen. Hij wees daar bij vooral op de grote voordelen, die de L.T.B. voor zijn leden in het verleden reeds heeft weten te behalen. Zich nogmaals tot de dames wendende, spoorde hij deze aan, haar blik op de toe komst gericht te houden en zo nodig haar kinderen af te staan aan andere bedrijfstakken,ja zelfs voor emigratie, als dat no dig mocht blijken. Want voor alle jonge boeren is zeker geen plaats meer, daarom moet men een deel van de boerenjeugd wennen aan het idee, later op ander terrein emplooi te vinden. In het slot van zijn rede merk te spr. nog op, dat er reden te over was, om niet eens per jaar, maar om iedere dag God dank baar te zijn. Jaaroverzicht In een korte jaarvergadering, die vervolgens werd gehouden, Burgerlijke Stand AKERSLOOT. Gettoren: Petrus Cornells Maria, zv P. C. Comman deur en J. A. van Baar; Jacoba Pe- tronella, dv J. Koppes en M. Aafjes en Agatha Catharina, dv M. Kers- sens en G. M. Berger. Overleden: Antje Druif. 77 jr. echtg. v. Tj. Koclemeij; Geertruida J. E. de Groot, 4 maanden; Trijntje Bakker, 76 jr. wed. van D. Besse; Rudolf R. C. van Rijn, 1 maand. Ingekomen; Petronella B. Kieft, zb. N.H., van Limmen naar Buurt weg 58: Maria C. Huiberts, zb. R.K. van Ilpendam naar Kerklaan 283d; Roelof Kaptein en gezin, N.H. pre dikant van St. Pancras naar Buurt weg 54. Vertrokken: Geertruida M. P. Ol gers. dienstbode, R.K. van Konings weg 172a naar Akmaar; Theodorus P. Hollenberg, marinier schrijver III, R.K. van Lelielaan 154 naar Hilver sum; Nicolaas Verduin, chauffeur, R.K. van Pontweg 343 naar Hoofd-i dorp; Petrus Kerssens, tuinder, R.K. van Julianaweg 218 naar Den Burg, Texel: Hermanus Zoeteman en gez. arts N.H. van Julianaweg 196 naar Stavenisse en Petrus A. Verduin van Boekei 13 naar Duitsland. VERGADERING L.T.B. Leerzame lezing van de heer v. d. Bos BEEMSTER.. Dinsdagavond kwam de L.T.B. van Beemster in vergadering bijeen. De spreker van deze avond was de heer v. d. Bos, leraar aan de R.K. Land bouwschool te Hoorn. De afge vaardigde van de voorlichtings dienst de heer de Kruiser, achtte het voorbije jaar nogal gunstig voor de boerenstand en sprak goede hoop uit voor 1950. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het emigratie bureau van de L.T.B., dat alle geïnteresseerden voor emigratie aanspoorde, eerst inlichtingen te gaan halen aan dat bureau, voor al wat betrof emigratie naai Frankrijk. Daarna kwam de heer v. d. Bos aan het woord: „Hoe richtte ik dit jaar mijn bedrijf in?" Spr. toonde met klinkende cijfers aan wat er ten bate. van onze vee stapel aan veevoeder thans moet worden ingevoerd. Weliswaar kon men in dit jaar pl.m. 1 mil liard uitvoeren aan agrarische producten, toch moet z.i. de pro ductie nog met 80 procent wor den vermeerderd. Vooral de kleine bedrijven, de z.g. zorgen kinderen van de regering, zullen een hele ommekeer moeten mee maken. .Vooral het verbouwen van graan zal men in de toe komst moeten verminderen, daai dit toch nooit aan onze behoeften kan voldoen. Hiervoor in de plaats zal men bieten en aard appelen moeten zetten, tot op voering van onze veevoeder voorraad. De regering heeft nu een vijf jaren-plan voor de boer ingesteld, dat veel verandering en inspanning zal vragen. Doch door het geven van subsidies komt de redering velen tegemoet. Het vergroTen van de veestapel in de winter noemde spr. fataal. Dit brengt de boer geen winst. Beter is het overtollig veevoeder te reserveren voor een komend jaar dat minder gunstig kan worden. De productie kan wor den opgevoerd door te trachten prima hooi te winnen door b.v. te ruiteren, door de juiste manier van inkuilen, zo "mogelijk in een silo. Gedroogd gras is een prima Veevoeder Vóór de koe, waarvan men gerust ongeveer 7 kg per koe per dag kan voeren. De var kens zullen wij in de toekomst speciaal met gestoomde aard appelen moeten voeren. Voor de kippenstapel noemde spr. ook gestoomde aardappelen met een toegift van mais dat men zal trachten te winnen in het zuidelijk deel van ons land. Tot slot noemde hij enige pun ten ter verbetering van de be drijven en opvoering van de pro ductie. Spr. noemde het grasland op vele plaatsen slecht en onvol doende. Om te komen tot 80 procent meer productie op de bedrijven, gaf spr. de volgende cijfers: 42 procent door intensieve «bemes ting. 18 procent door ontwatering en 20 procent door betere kuilen en winning van prima hooi. De bouwboeren raadde hij aan WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. VEEL WIND Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. In het binnenland meest krachtige en aan de kust gedurende enige tijd harde zuid westelijke wind. Weinig veran dering van temperatuur. VERKOPINGEN TE BERGEN BERGEN. Vier huizen met voor- en achtertuin, ingericht voor onder en bovenwoningen, aan de Berkenlaan 12, 12a, 14, 14a, 16, 16a, en 18, 18a, waarvan dé benedenwo ningen zijn verhuurd voor f23 en de bovenwoningen voor f 20.50 per maand, zijn door notaris mr. G. C. Zijnen op Woensdag 28 December bij opbod en op 4 Januari bij afslag en combinatie, in het café van de heer Nieuw endijk te Bergen ver kocht. De opbodbedragen voor deze percelen waren respectievelijk: f5820, f5630, f5500 en f6070. De percelen zijn in combinatie ge kocht door een Naamloze Vennoot schap te 's Gravenhage voor f23.985. Eveneens zijn bij dezelfde gelegen heid verkocht twee huizen', schuren en erven aan de Kogendijk'lO en 12, elk verhuurd voor f 3.90 per week. De opbod bedragen waren f 1870 en f 1500. De percelen zijn in combina- I tie gekocht door de heren L. Poor ter en T. Fahner te Alkmaar. Het huis met schuur, erf en tuin aan de Oude Bergweg 91 (Zwarten dijk), dat gistermorgen in de Oude Prins t.o.v. not. Krook in openbare verkoping kwam, bleef onverkocht. Het kon niet meer opbrengen dan f 4.400 en werd opgehouden door de eigenaar, de heer K. uit Utrecht. „Nuf en Vermaak" speelt „De Kerstnacht van een bandiet" 't VELD De rode terreur woedt over Hongarije. Bisschoppen en priesters zijn gevangen genomen of voortvluchtig. Onder deze laat ste is ook Michaël Bakhan een pas toortje dat al te fel tegen de rode machthebbers heeft geagiteerd. Op zijn oude hoofd is daarom een prijs van tienduizend kronen 'gesteld. Vermomd als 'n oud boertje zwerft hij rond. Tegen Kerstmis is hij uit geput gaan schuilen bij Peter Zal- bos, een brave en onverschrokken boer. Er is nog iemand die wordt voortgejaagd, maar hij is geen hei lige. De toneelvereniging „Nut en Vermaak" zal haar publiek op 8 en 10 Januari meenemen naar de be sneeuwde poestah's van Hongarije en de scènes en verwikkelingen ons van nabij laten beleven. Gezien de reputatie van deze vereniging en de ijver waarmee dit stuk in studie werd genomen, is aan te nemen dat ook dit mooie toneelspel op voortreffelijke wijze zal worden op gevoerd. Het stuk, dat door de schrijver H. van Batenburg is op gedragen aan Kardinaal Mindszenty en alle andere, vervolgden draagt de titel „De Kerstnacht van de ban diet" en speelt in het jaar 1949. Ten gerieve van de belangstellen den zal N. en V. op Dinsdag 10 Jan. vanaf de Moerbeek via Zijdewind een bus laten rijden. Zeer waar schijnlijk zal van dit stuk nog een derde uitvoering worden gegeven. Nadere bijzonderheden worden per advertentie bekend gemaakt. meer verbouwing van aardappe len, bieten en koolzaad, daar wij daar steeds meer behoefte voor hebben. Na deze leerzame lezing kwa men heel wat vragen los die naar ieders genoegen werden beant woord. De voorzitter sprak dan nog een hartelijk dankwoord en sloot deze avond. De heer J. Ruiter deelde nog mede, dat op 27 Janu ari a.s. een lezing zal worden gehouden over ontwatering in een vergadering van de L.T.J., waarvoor hij een ieder uitnodig de. BERGEN AAN ZEE. In te genwoordigheid van vele belang stellenden is Woensdagmiddag te Bergen aan Zee door de heer E. Vermeer, hoofdbestuurslid van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies het elfde te huis van het Genootschap, het koloniehuis Zeehuis aan de Juli analaan geopend. Dit tehuis, dat aan honderd kinderen, telkens gedurende een maand of zes weken, een gastvrij onderkomen biedt, is eigenlijk al vanaf 1923 bij het Genootschap in gebruik. Het werd gehuurd van het Burgerweeshuis te Am sterdam en tot 1940 onafgebroken gebruikt. In die periode hebben 7232 kinderen er herstel van ge zondheid gevonden. In 1940 moest het tehuis ontruimd wor den, de inboedel werd tijdelijk in 'n bollenschuur aan de Frans man opgeslagen en toen in 1942 de stichting door de bezetter bleek uit het verslag van de se cretaris, de heer P. Kerssens, dat de afdeling thans 75 leden telt, dat er met de andere organi saties een goede samenwerking was en dat er in het afgelopen jaar vruchtbaar was gewerkt. Vermeld werd, dat de heer T. J. Kraakman en R. Swart het diploma van de Boerenleergang hebben behaald, dat twee leden de kadercursus te Beverwijk volgden en dat vier leden de cursus voor zaakvoerder-kassier volgden. Voorts werd nog aandacht be steed aan de landbouwcursus van drie jaar, door de heer Bakker gegeven. In het verslag kwam vooral tot uiting, dat het jaar 1949 een goed jaar was geweest, alhoewel de grote droogte voor de bloem bollen niet gunstig was. Ook werd nog geconstateerd, dat de eenheid in het kwekersvak niet atijd goed is. Met dat al mag er toch door de afdeling Akersloot met tevre denheid op 1949 en vooral op dat mooie besluit van een jaar hard werken, de oogstdankdag, wor den teruggezien. werd ontbonden, was er van het tehuis weinig bruikbaars meer over. In 1945 begon men met de wederoprichting der tehuizen. Zeehuis werd door de Amster damse architect H. Strobach in samenwerking met ir. H. Kees man uit Alkmaar in December 1948 gerestaureerd, een werk dat in Mei 1949 klaar kwam. Reeds in October konden kinde ren worden opgenomen, doch een definitief huurcontract met het Burgerweeshuis kon pas onlangs voor tien jaar worden afgesloten, zodat de eigenlijke officiële in gebruikstelling dezer dagen kon plaats vinden. Het Genootschap, dat in 1919 75 mille subsidie ontving en nu van Rijk, Gemeente en Provincie in totaal 450 mille, heeft in zijn elf huizen in totaal weer 3 00.000 verpleegdagen te boek staan. In totaal beschikt men over 1056 bedden. De huizen te De Steeg en Wijk aan Zee, die binnenkort in gebruik komen medegerekend, hoopt men 1255 kinderen onder te kunnen brengen. Bij de opening van het tehuis, waar onder de directeur, de heer H. C. Snel en een directrice, Me juffrouw J. Bentum, een twintig kinderverzorgsters met de zorg voor de kleinen, allen in de leer plichtige leefti.jd, zijn belast spraken de heer J. J. Feringa, vice-voorzitter van het Genoot schap, de burgemeester van Ber gen, dr. W. Huygens, die zijn I medewerking toezegde indien deze nodig mocht blijken en de heer Van Meurs, directeur van het Burgerweeshuis te Amster dam. Na het officiële gedeelte van het program was er voor de ge nodigden gelegenheid het geres taureerde pand te bezichtigen. Het maakte met zijn zes slaap zalen, zijn prachtig ziekenkwar- tier, de mooie recreatiezaal, keu ken, hall en speelkamers, de keu rig ingerichte wasgelegenheden, zoals douchecellen, badkamers, de toiletten en linnenkamers, een uitstekende indruk. Bergen aan Zee is weer een flink koloniehuis rijker, dat vele jonge kinderen, die daar zo'n be hoefte aan hebben, de gezond heid terug kan geven. Hier werd en wordt mooi en goed werk verricht. De straf welke de I misehe rechter aan d« burgemeester heeft gens het smokkelen is zeker niet mals gev dan' ook nadrukkelp met de toelichting, da len van deviezen eer misdrijf is, waardoor belangen grote schade bracht. De vraag mag ec worden of ons volk voldoende overtuigd wij althans zien, hoe leden twee kamerledei den van de K.V.P.-fr plegen van dit misd lamp liepen en de ene gens nog wel zeer j< was openlijk verkil de ernst van deze ove had ingezien, dan ma zich qiet verbazen, meerderheid van ons ernst van dit misdr tulgd is. Ook hier is zeker d( toepassing van het gr* hout.' Herhaaldelijk nog mensen en dat z altijd grensbewoners, sfeer van het smokkel gebracht, die met z weten te vertellen, h< vliegvelden en aan de de douane hebben vers contröle op de deviez. Voor een belangrijk natuurlijk ook wel aan ting waarbij nog a! zuimd wordt het publi delijk te maken, hoez schatkist benadeeld wc ontduiken van de dev gen. Iedereen meent da kelfllc kleine bedrag, d kelt toch niet van zo tantie is. Maar hij vei nog ruim 10 millioen derlanders zijn, plus en: millioenen buitenlandei hier vele kleine bedrag een enorme som ver gen. Maar o.i. ligt het gi van de smokkelarij stroeve bepalingen, wel heidswege t.a.v. het stellen van deviezen w past. De klacht van vrije die naar het buitenland hij veel te weinig devie: dat wanneer hjj niet s in de vreemde honger Wjj spraken nog deze: Nederlander, die de ope H. Jaar in Rome had en zijn klacht was, da landers, ook in vergelrj pelgrims uit andere lai weinig deviezen toegew en met het door Nederl bare bedrag, zelfs bf mogelijke soberheid, na: rondkomen. Wij hoorden in dit vendien nog andere 1 wel van de zijde der Ba bij men opmerkte, dat lei plannen door de i instanties worden gei het organiseren van I maar dat heel wat va nen in duigen zullen vi eenvoudige reden, da Bank daar zeker ge« voor geeft. Voorlopig zou de dire, plan zijn, voor anderen officiële Ned. bedevaar viezen beschikbaar te i Indien men in deze i ding volhardt, dan zal land niet een groot quai pei bos opleveren. Ma met zulke een schriele deviezenregeling popula het publiek hier tot eei medewerking stimuleer niet erg waarschijnlijk. jtir. van Weede bij VATICAANSTAD, 5 De Paus heeft de h gezant bij de Heilige mr. M. W. van Weede, dere audiëntie ontvanj ZATERDAG 7 JA1 HILVERSUM I, 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 M( en liturgische kalender tmg. 8.30 Nieuws. 8.4 foonmuziek. 9.00 Wee 9.03 Gramofoonmuzi Jeugdkoor. 10.00 Voor ren. 10.15 Gramofi 11.00 Voor de zieken, mofoonmuziek. 12.00 12.03 Amusementsorke: 12.33 Mededelingen). newijzer. 13.00 Nieuws hek nieuws. 13.20 F orkest en soliste. 14.00 orkest. 14.20 Engelse Omroep kamerorkest 15.15 Kroniek van le kunsten. 15.50 Dames! .De schoonheid van he aans". 17.00 Voor de jf Zang en orgel. 18.15 Jo weekoverzicht. 18.30 strijdkrachten. 19.00 19.15 Actualiteiten. 19.' hek Thuisfront overal" donesisch commentaar, portage. 19.45 Reger.-i 20.00 Nieuws. 20.05 E man zegt er 't zijne Gramofoonmuziek. 20.' baken". 20.40 Gramofc 21.00 Gevarieerd p: 21.45 Puzzle. 21.55 Air muziek. 22.30 „Wij Zondag in" en avond liturgische kalender. 23.1 23.15 Reportage. 2 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 7.00 VARA, 10.00 VI VARA, 19.3 VPRO, 2 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 G muziek. 7.30 Sluiting. 8.3 8.43 Gramofoonmuzh Weerberichten. 9.03 G muziek. 9.30 Waterstai Gramofoonmuziek. 10.< sche causerie. 10.05 wijding. 10.20 Radic 10.35 Voor de arbeidc continubedrijven. 11.3 concert. 12.00 Hawaii

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2