Nieuw Voor steun aan Atlantisch Pact 1100 millioen dollar uitgetrokken GELD Koningin Juliana bracht bezoek aan „Grote Beer" Professor Romme sprak over de op Verbondsvergadering van de P.B.O. KAB. 91 Belangrijke gift van Z.H. de Paus gezondheid: atensap 1 %e¥tuoe TIEL I NIET nHd Truman goochelt met milliarden Dinsdag 10 Januari 1950 45e Jaargang No. 1 1765 Truman dient begroting 7957 in Verstandige politiek waarborgt hoopvolle toekomst De Kieswet Leemte in sociale zekerheid Nederland en Indonesië moeten eerbiedigd worden als verzoenende naties Congres in jubileumstemming Vrijheid voor de organisaties en blijvende verantwoordelijkheid Bezinning op een grote tacfk Benoeming Regent in geval van erfopvolging Hevige aardschok schudde Calais Voor de instandhouding en uitbreiding van het Katholiek Nederlands Persbureau Kroniek en Kritiek ictor a V a :os a IP a a :wart a afg. 1—4 2—3 0—5 afgel. 0—1 a—RKDVO a afg. liken a 01 GB a 0—3 -WW a afgel. Alw. Forw. b 20 WB a 1—1 RKVVS b 3—0 EW a 6—0 Zaterdagmiddag impetitie 2—2 2—0 Vit W. 6—0 iwaluwen 1—1 Flevo I 3—3 Dindua III 1—1 KNVB uitslagen se B. 2—VSV 2 5—1 -AFC 3 3—1 )02 1—3 x 3 3—2 Zeeburgia 2 2—2 se A. 3Spartaan 3 0—0 2 2—1 i—KW 2 2—4 idijk 2 2—0 sse B. 3 1—2 WSV '30 2 1—4 2 1—2 -KFC 4 0—0 sse C. HRC 3 3—4 -Alkm. Boys 2 5—2 >se F. npus 2 4—2 -Madjoe 2 4—3 waakt 2 2—0 n 2—SDW 2 1—0 lankt voor Uw rijke zomer 1949," zegtFiipje overvloed; aan zonne de kinderen en babies vitaminen en alle 2, waarmee de zomei de, blijven in Rij no •tomatensap product van de isaanbiedingen" waar- ellen uiteraard op de In dat behoeven wij AK is STEEDS voor- igelijke meubelen, die behoeven te zijn, en NIET TE DUUR, TER samen! erde meubelzaak voor ng) TELEFOON 3448 •iel Peter hem bedaard i van zulke ruwe taal! ien onbeschaafd!" „Ik brieste Arend. „Aan van de koddebeier te haalde zijn schouders je", zei hij berispend, slechts een suffe ezel :prek te voeren. Doch idgezind te zijn. Neemt >n, nieuw markiezen- tier hebt ge vast tien naar ik meen. Doch l nog klaar. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. - -- Bij contract belangrijke korting. Directeur: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is t nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pag. 1 Kantoren: HOORN, Dracfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200' DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VERLEDEN WEEK hebben wij in het kort melding gemaakt van de korte inhoud van het ontwerp van een nieuwe Kieswet, welke namens het Centraal Stembureau is ontworpen en die thans door de Minister van Binnenlandse Zaken als een voor-ontwerp aan verschillende instanties om ad vies is gezonden. Daarmede is de al vaak gewijzigde Kieswet op de helling gekomen. Het aantal wij zigingen in deze wet, die dateert van 1896, bedraagt 22, hetgeen begrijpelijk aan haar vorm niet ten goede is gekomen! Het Centraal Stembureau acht een geheel nieuwe opzet nodig, temeer, omdat naast de 250 arti kelen tellende wet, nog ver scheidene bepalingen betreffende de verkiezingen opgenomen zijn in de Gemeentewet en in de Pro vinciale wet. Men wil tot „unifi catie" komen en, zoals in de toe lichting tot het voorlopige ont werp wordt gezegd, „een meer systematisch en fraaier geheel" verkrijgen. Die verfraaiing wil men zoeken in een navolging van het Engelse gebruik, om een groot deel van de wet over te brengen naar afzonderlijke re gelingen, die ieder een vrijwel afgesloten geheel vormen en, bij de wet gevoegd, geacht worden deel van de wet uit te maken. De wet zelf zou dan tot hoog stens 200 artikelen terug te bren gen zijn. Het voor-ontwerp wenst de grondgedachte van de Evenredi ge Vertegenwoordiging te hand haven en het „territoriale gedeel te van ons kiesstelsel" onveran derd te laten. Men wil echter het stelsel van de eenvoudige voor keur, zoals dit thans voor alle verkiezingen geldt, vervangen door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur. Dit wil zeggen, dat de kiezer óf kan stemmer, op de lijst in haar ge heel (waardoor hij mede de volgorde daarvan aanvaardt), óf geheel naar eigen wens kan wij zigen Dit betekent, voor van daag kortweg gezegd, de moge lijkheid om verkiezingen bij voorkeurstemmen nogal sterk uit te breiden. De laatste tijd zijn daaromtrent meermalen stemmen opgegaan. Er is veel voor en.... veel tegen. Wij zullen aan dit in teressante punt een afzonderlijke beschouwing wijden. Niet ten onrechte wordt in de toelichting tot het voor-ontwerp gezegd, dat het bestaande sy steem te veel laat beslissen door de partij-invloed. Uitbreiding van het stelsel van voorkeurstemmen zou de partij-invloed echter te veel kunnen reduceren. Het nummerstelsel, dat men facultatief wil gaan invoeren, hetgeen betekent, dat de kiezer óf de volgorde aanvaardt, óf daarvan door eigen nummering wil afwijken, wordt voorgesteld voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor de grote en middelgrote gemeente raden, boven 6000 inwoners. In kleinere gemeenten, beneden de 6000 zielen, wil men nog verder gaan en de kiezer de bevoegdheid geven, zijn candidaten vrij te kiezen uit alle gestelde candida ten van alle ingediende lijsten. Voorts wordt voorgesteld een gewijzigde inrichting van de kie zerslijst, van de regeling van het stemmen in een andere gemeente en van het stemmen bij volmacht. Men wil, wat het eerste betreft, afstappen van het jaarlijks vast stellen van de kiezerslijst. Er moet een register komen, dat na zijn eerste vaststelling blijft be staan en wordt bijgehouden op dezelfde wijze als thans voor het bevolkingsregister geschiedt. Men wil het kiesrecht dan toekennen aantal degenen, die op de dag der candidaatstelling het be gin van elke verkiezing aan de bestaande eisen voor de kies bevoegdheid voldoen. Wat het elders stemmen be treft, wil men tegemoet komen aan de wens, welke blijkens de ervaring blijkt te leven, dat een kiezer, die verzocht heeft, in een andere gemeente te stemmen, dit eventueel toch ook nog in zijn eigen gemeente kan doen. Stemmen bij volmacht kan men nu, mits dit vóór 1 Januari is aangevraagd. Daar wordt wei nig gebruik van gemaakt, omdat zoveel tijd van tevoren de ge dachte daaraan niet opkomt, de verkiezing, waar men pas later een en ander van verneemt, „leeft" dan nog niet onder de kiezers. Het zou nu zo worden, dat het verzoekschrift, om bii volmacht te stemmen, uiterlijk veertien dagen voor de dag der stemming moet ziin ingediend. Een aardige bijzonderheid is nog. dat voorgesteld wordt, voor taan niet meer met een rood. maar met een zwart potlood te doen stemmen. Tenslotte wordt voorgesteld, - het Centraal Stembureau in de wet vast te leggen, als permanent adviescollege op dit gebied, ten behoeve van de Minister van Binnenlandse Zaken, zulks onder de naam van Kiesraad. Ongeluk in ski-centrum TURIJN, 9 Jan. (Reuter) In de Italiaanse Alpen zijn ten- fevolge van het losraken van een abel twee skiërs om het leven gekomen en vier ernstig gewond. WASHINGTON, 9 Jan. (Reuter). President Truman heeft bij het Congres zijn begroting voor 1951 ingediend, een lijvig stuk blijkbaar, dat nogal het een en ander inhoudt met betrek king tot bezuiniging. Anderzijds valt het op, dat voor de landen van het Atlantisch Pact n.a.v. „de nog steeds bestaande „agres siedreiging" een bedrag is gevraagd van 1100 millioen dollar. De begroting sluit met een nadelig saldo van 5,1 milliard. De uit gaven voor andere internationale doeleinden, met inbegrip van het Marshallplan, zouden echter met 20 pet. worden verlaagd. De president gaf in de begro ting te kennen, dat in 1951' de militaire uitgaven aanmerkelijk zullen stijgen. De aanzienlijke daling van 20 pet., d.w.z. een be drag van 1300 millioen dollar, was een gevolg van een schatting die destijds werd opgemaakt. Deze daling is veroorzaakt wegens het zakken van de kosten van de pro gramma's voor herstel en steun, daar zij het economisch herstel hebben gestimuleerd. Volgens de begrotingstoelichting zullen de V.S. meer aandacht schenken aan de begroting van de productie voor de wereldmarkt, speciaal in de minder economisch- ontwikkelde gebieden. Hierdoor is een bedrag uitgetrokken van 25 millioen dollar. Enkele cijfers Voor de ontwikkeling van de atoomenergie is 817 millioen uit getrokken. Op de begroting, ten bedrage van 42 milliard dollar zijn de totale bedragen van inkomsten, uitgaven en het tekort vermin derd in vergelijking met 1950, 400 millioen hoger dan het voorgaande jaar. Ruim 71 net. van de uitgaven diende ter betaling van de kosten van voorbije oorlogen, van de na tionale defensie en van de inter nationale programma's. Voor het E.R.P. zijn „zichtbare vorderingen" gemaakt, de begrote uitgaven voor dit plan ziin een milliard dollar minder dan in 1950. President Truman verklaarde, dat een aanzienlijke uitbreiding op het gebied van de internatio nale handel en belegging nodig is, om de aanpassingen zonder ernstige economische en politieke ontwrichting te kunnen voltooien. Sociale zekerheid In de rede, die Truman hield bij de indiening van de begroting, merkte hij op, dat de regering zorg dient te dragen voor de so ciale zekerheid. Er bestaat nog een leemte in deze materie en de regering kan daarin voorzien door een uitgebreid systeem op te bouwen, dat voor het grootste deel gefinancierd moet worden uit bij dragen van werkgevers en werk nemers. De president besloot met de woorden: „Wij hebben vorderin gen gemaakt op de weg naar een veiliger wereld en gaan daarmee voort. Onze eigen veiligheid wordt niet in gevaar gebracht door de verplichtingen die wij op ons hebben genomen. Voeren wii een verstandige politiek, dan kan de toekomst met vertrouwen tege moet gezien worden". ;:v' Het troepentransportschip de „Grote Beer" is met repatriërende militairen aan boord de haven van Amsterdam binnengelopen. Bij de ontscheping, die gistermorgen om 9 uur begon, waren ook H.M. Koningin Juliana en minister Schokking aanwezig. H.M. Koningin Juliana tijdens de rede, die zij tot de militairen richtte H.M. Koningin Juliana heeft gisteren, geheel onverwachts, een bezoek gebracht aan Amsterdam om aanwezig te zijn bij de debarkering van de troepen, die met het hospitaalschip „Grote Beer" in de hoofdstad arriveerden. Behalve enkele leden van het gevolg van H.M. waren aanwezig de minister van oorlog en marine, mr. Schokking, de chef van de generale staf, mr. Kruis en andere hoge militaire autoriteiten, H..M. vertoefde een uur aan boord en sloeg daarna in de loodsen de debarkatie gade. Toespraak van de Koningin H.M. de Koningin sprak de militairen toe als volgt: „U dient te beseffen, dat uw ideaal t.s.v. Indonesië slechts dan ineen kan storten, als u de doelstelling van dit (Van onze eigen verslaggever) Om verschillende redenen zijn de eerste dagen van deze week voor de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging belangrijk en van historische betekenis. De K.A.B. herdenkt immers haar 25-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan gisteren en vandaag bijeenkomsten werden gehouden in Utrecht, vanouds het cen trum waar de activiteit in de Katholieke Arbeidersbeweging haar oorsprong en leiding vindt. Vandaag een feestelijke ver gadering (met huldiging daarna van de zilveren Verbonds voorzitter), gisteren het Verbondscongres, met inleidingen van prof. mr. C. P. M. Romme, pater j. Jacobs M.S.C. en de heer J. W. v. d. Akker. Drie onderwerpen, waarvan het door prof. Romme behandelde de gemoederen van het gehele Nederlandse bedrijfsleven bezig houdt. Uit alle delen van het land wa ren de afgevaardigden naar het Utrechtse Jaarbeursrestaurant ge komen, waar de heer A. C. de Bruyn gisterenmorgen het con gres met een kort woord opende. Hij noemde de totstandkoming van de wet op de P.B.O. de kroon op tientallen jaren arbeid en herdacht met grote dankbaarheid De thans drie maanden oude zeehond Celia uit de Londense dierentuin was op de Essex- kust gevonden. Het leven in de dierentuin bevalt Celia best. Er wordt dan ook goed voor hem gezorgd. Dagelijks krijgt hij 30 tot 40 haringen. de katholieke voormannen in de strijd om de geestelijke vrijma king van de arbeiders, van wie de K.A.B. de gegeven voorbeel den en richtlijnen steeds tracht na te volgen. Nu de vormgeving Prof. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der K.V.P. die zulke grote bijdra gen leverde om door middel van de wet op de P.B.O. het maat schappelijk leven in nieuwe vor men te giefep weidde uit over twee taken waarvoor de organi satie zich thans ziet geplaatst, te weten het werken aan de tot standkoming van bedrijfslicha- men en het populariseren van de P.B.O. in alle geledingen van ons volk. Ook het katholieke bevolkings deel loopt nog niet over van enthousiasme. Het is zich blijk baar niet voldoende bewust van het streven, waarnaar Staat en burgers zich thans moeten rich ten. Doorvoering van de P.B.O.- gedachte is meewerken aan de terugkeer tot Gods bedoelingen op het terrein der sociale ver houdingen, waarvan Z.H. de Paus in Zijn boodschap bij het begin van het Heilig Jaar gewag maak te en waarop Quadragesimo An no ons wijst. Vormgeven aan de P.B.O.-ge- dachte ligt in onze natuur, die er toe leidt lichamen te schep pen welke allen een gemeen schappelijke functie omvatten en in zelfstandigheid en vrijheid willen bestaan voor het gemeen schappelijk welzijn. Eigen taak van het bedrijfsleven Aan het b"driifsleven zelf zo ging prof. Romme voort be- noort het initiatief, allereerst met het zoeken naar overeenstem ming tussen de partners van de te vormen bedrijfschappen. Wél wordt het bedrijfschap ingesteld bij algemene maatregel van be stuur, maar dit is een formaliteit die eigen verantwoordelijkheid niet wegneemt. Een organisatie commissie uit de drie-delige So ciaal-Economische Raad zal van advies moeten dienen, stimuleren en aansporen. Men moet evenwel niet overhaast te werk gaan, dus niet: stel maar in. Er moet dege lijk worden gehandeld en het is beter in twee tempi iets goeds te bereiken dan in een onvoor bereide maatregel onvruchtbare resultaten te bereiken! De regerjng waakt tegen strij digheden met het algemeen wel zijn, maar het bedrijfsleven is zelfstandig. Vrijheid én blijheid voor elke bedrijfstak, binnen het raam van de wet! Beslissend voor de vraag of voor detailhandel en ambacht één toporgaan moet worden op gericht of voor ieder een hoofd bedrijfschap afzonderlijk, is de opvatting van de betrokken mid denstands- en arbeidersorganisa ties. Als de organisatie Wolter- som zich er mee bemoeit zijn we op de verkeerde weg. Alleen de organisaties beslissen en zij heb ben trouwens reeds het overlijden van de organisatie Woltersom aangekondigd! Degelijk werken Prof. Romme was van mening dat er ook productieschappen moeten komen, als zelfstandige lichamen binnen het kader van het algemeen belang, met dezelf de waarborgen als welke aan de bedrii fschappen kunnen worden gesteld. Spr. gaf voor de vorming van de P.B.O. de volgende wen ken: 1. Neem nooit een verantwoor- x delijkheid die op de duur niet kan worden gedragen; 2. Vermijdt het nemen van over haaste maatregelen: concreti sering van de P.B.O.-gedachte is een kwestie van tact en be leid enzij die geloven haasten niet; 3. Bedrijfslichamen ziin alleen nuttig als ze voorzien in een reële behoefte. Hebt oog voor eikaars moei lijkheden, zo ging Prof. Romme voort. Laten de werkgevers niet onderbieden en de werkgevers niet overvragen! Bii het opzetten van een be drijfschap geschiedt de benoe ming van de bestuursleden door de organisaties van werkgevers en werknemers, aangewezen door de Kroon, die ook naar het oor deel van de Kroon representatief moeten worden geacht. Vervolg op pag. 3 ideaal niet zou hebben begre pen. De souvereiniteitsover- dracht zal tot verhoudingen voeren, die de eerste steen leg gen voor betere saamhorigheid tussen Nederland en Indone sië". De Koningin voegde daar de wens aan toe, dat allen het vaderland opnieuw zouden be treden met deze overtuiging en wekte de militairen op, Neder land en Indonesië te eerbiedi gen als verzoenende naties. Vervolgens las ritmeester Bi- schof van Heemskerck, op ver zoek van Z.K.H. Prins Bernhard, de brief voor die Z.K.H. richtte tot het Nederlandse volk in ziin functie van voorzitter van de Demobilisatieraad. Minister Schokking sprak de militairen toe namens de rege ring en op voorstel van Z.Exc. werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van hen, die in de tropen waren gevallen. Aan het slot van zijn toespraak bracht de minister een driewerf WETSONTWERPEN BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend ter regeling van de be noeming van een Regent voor het geval van erfopvolging, tij dens minderjarigheid van de Troonopvolger en regeling van de voogdij over de minderjarige Koning. In de toelichting wordt o.m. ge zegd: De bedoeling van deze Grond wet is, dat de regent wordt be noemd zodra de omstandigheid zich voordoet, dat er een minder jarige troonopvolger is. dit doet zich thans voor. Volgens artikel 1 van het eer ste ontwerp van wet wordt tot regent benoemd de gemaal van Hare Majesteit de Koningin, va der van de minderjarige ver moedelijke troonopvolger. De regering vertrouwt, dat in de gegeven omstandigheden om trent deze benoeming geen ver schil van gevoelen zal bestaan, en dat, indien de Prins der Ne derlanden onverhoopt als regent zou moeten optreden, het Neder landse volk zijn Koninklijke Hoogheid ook als zodanig zal doen delen in de trouw en de ge hechtheid, welke het steeds heeft betoond aan het vorstelijk ge slacht, waarmede hij door ziin huwelijk thans meer dan twaalf jaren is verhonden. Het andere ontwerp voorziet in de voogdij, zoals de Grondwet deze bepaadl. GEEN ONGEVALLEN CALAIS, 9 Jan. (Reuter) Maandagavond te 20.43 (Ned. tijd) werd in de stad Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier seconden duurde. Binnen enkele ogenblikken wa ren de straten bevolkt met ang stige mensen Volgens de eerste berichten is er geen ernstige schade aange richt en heeft niemand letsel op gelopen. De aardschok werd ook te Duinkerken waargenomen, maar niet meer in Boulogne, Noch in Duinkerken, noch in Ca lais is er een storing van het electrisch licht opgetreden. De mensen in Calais vroegen zich eerst af. of er een zware mijn bij de kust was geëxplodeerd. Aan de beving ging een diep ge rommel vooraf. hoera uit op de Koningin, dat door allen werd overgenomen. H.M. bezocht vervolgens het schip en onderhield zich geruime tijd met de patiënten. Even over tienen vertrokken de Koningin en het gevolg naar Soestdijk. ER IS GOED NIEUWS voor hel Katholiek Nederlands Pers bureau, de zeer nuttige instelling, welke sinds ruim drie jaar werkt op het gebied van de katholieke nieuwsvoorziening in binnen- en buitenland en een onmisbare rol is gaan vervullen in de katholieke perswereld van ons land. Bijna alle katholieke dagbladen zijn 'bij dit bureau aangesloten, maar desondanks heeft dit K.N.P. lange tijd met geldelijke moeilijkheden te kampen. Van de andere kant waren nieuwe financiële voor zieningen nodig, omdat uitbreiding van het bureau dringend noodzakelijk is. Het bestuur van het K.N.P. heeft dan ook reeds geruime tijd plannen in bewerking, om daartoe maatregel- len te nemen. De doeltreffende oplossing was daarvoor echter nog niet gevonden. Thans heeft deze echter een aan de hoofdredacteur wordt er stoot in de goede richting gekre gen: Z.H. de Paus heeft een gift van dertig duizend gul den geschonken aan het Kath. Nederlands Persbureau. Zoals destijds in de dagbladen werd gemeld, heeft Z.H. de Paus op 23 November de heer H. B. A. M. Kemna, hoofdredacteur van het Katholiek Nederlands Pers bureau (K.N.P.) en secretaris generaal van de Internationale Unie van Katholieke Persbureaux (INC AP) in speciale audiëntie ontvangen. Diezelfde dag had de heer Kemna een langdurig onder houd met de substituut-staats secretaris van Z.H. de Paus, Mgr. G. B. Montini, over het werk van de katholieke persbureaux in het algemeen en van het K.N.P. in het bijzonder. De schenking van de gift ge schiedde door bemiddeling van de Apostolische Nuntius, Mgr. Paolo Giobbe, aan de heer Kemna, ten einde deze dertigduizend gulden te besteden voor het K.N.P.. „op dat de functionnering en de orga nisatie van uw verdienstelijke en nuttige instelling zich nog doel treffender zal kunnen tonen dan in het verleden". In het begeleidend schrijven van Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe op gewezen, dat Z.H. de Paus per soonlijk het grootste belang hecht aan dit werk van de pers in Ne derland en dat deze edelmoedige geste van het Opperste Hoofd der Katholieke Kerk een appèl in houdt tot alle katholieken van Nederland om zelf geen geld noch moeite te sparen, teneinde dit zo belangrijke werk in hun geliefde land tot bloei te doen komen. In verband met deze vorstelijke gift van Z.H. de Paus en dit schrii- ven van de Apostolische Inter nuntius is het dienstig in herin nering te brengen, hetgeen de substituut-staatssecretaris van Z.H. de Paus, Mgr. G. B. Montini, heeft verklaard tijdens het onderhoud, dat hij op 23 November heeft ver leend aan de heer Kemna. Mgr. Montini wees er in dit onderhoud met nadruk op. dat „hoe belang rijk hij ook een eigen katholieke pers voor een land acht. deze pers haar taak van voorlichting niet naar behoren zal kunnen vervul len zonder de noodzakelijke aan vulling van goed werkende kath. persbureaux. Hoewel het idee van een persbureau de mensen niet zo sterk aanspreekt, is het toch beslist noodzakelijk, dat de katho lieken de betekenis van een kath. persbureau beginnen in te zien. De Katholieke Pers (Sm.) Indien onze lezers en lezeressen met dezelfde belang stelling als onze redactie en vele van onze bedrijfsgenoten! heden. Dinsdagavond om tien minuten over half negen naar de K.R.O. zullen luisteren, dan zal de „ronde tafel conferentie" van het Katholiek Overleg, die op dat uur gehouden wordt, niet over een geïnteresseerd auditorium te klagen hebben. Op dat uur wordt nl. in deze sinds kort geopende rubriek, die al menig actueel onderwerp heeft aangesneden, een samenspreking gewijd aan de Katholieke Pers. Het gezelschap, dat daaraan deelneemt, is een beetje heterogeen: Jan Derks van de Tijd, Lucker van de Volkskrant Mertens van de Linie „bien etonner de se trouver ensemble"! en tenslotte Hans Hermans, de lector in de dagbiadwetenschap aan de Katholieke Universiteit. Wij weten niet, waarover het zal gaan: er zijn vele en velerlei pro blemen, die de Katholieke Pers raken. Dus kunnen wij nu nog niet beoordelen, of de samenstel ling, van dit gezelschap wellicht niet wat eenzijdig is. nademaal er een vertegenwoordiger van de zo belangrijke gewestelijke katho lieke pers in ons land aan ont breekt. Toch heeft die geweste lijke katholieke pers het leeuwen aandeel van de gezamenlijke abonné's der katholieke dagbla den. Wij zullen met belangstelling luisteren en nodigen onze lezers uit, dit eveneens te doen. Want. hoe dan ook, de katholieke ners is een gemeenschappelijk katholiek belang en gemeenschappelijk ka tholiek bezit en wat „darum en d'r an" is, raakt ons alle tezamen! „Bloedziekte" (P.S.v.d.D.) Uit een artikel in de Maasbode, waarin naar aan leiding van een rede van dr. Ram- selaar over bloedarmoede in de Christelijke Kunst, betoogd wordt, dat er niet alleen bloedarmoede heerst, maar ook een bloedziekte: democratisering. En dan: „Wij hebben alles verdemocratiseerd. Koningen worden in de moderne tijd nog slechts geduld, wanneer zij negen en negentig procent van hun staatsie afleggen, dezelfde sigaretten roken ais hun onder danen en in gestroomlijnde trei nen en automobielen reizen. Een gerationaliseerde wereld vraagt raadhuizen als schoenendozen en kerken in fabrieksstiil zonder zich veel gelegen te laten liggen aan de uitdrukking van het hogere, het gezag of de religie, die in zulk een gebouw wordt belichaamd. Door deze wassende stroom der democratie, zijn ook de conter- feitsels van God en Zijn heiligen van hun gloed en hun kenmer kende vormen beroofd". HET VERBOND VAN WETENSCHAPPELIJKE WERKERS VAN HOOGGEACHTE ZIJDE maakt men er ons op attent, dat in het Kameroverzicht van onze parlementaire redacteur in ons nummer van j.l. Donderdag de indruk zou zijn gewekt, alsof het daargenoemde Verbond van We tenschappelijke Werkers een com munistische organisatie zou zijn. Wij hebben, voor de goede orde, de gisteren verschenen „Handelin gen" van de Eerste Kamer ge raadpleegd en herinneren er aan, dat daar aan de orde was het wets ontwerp inzake bevordering van het zuiver wetenschappelijk on derzoek. Bij die gelegenheid is de heer van Santen, C.P.N., de enige geweest, die het in dit verband heeft opgenomen voor wat hij noemde het Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers. Hij deed dit o.a. naar aanleiding van een opmerking van de heer de Kadt (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer, bij de behandeling van ditzelfde wetsontwerp, dat- wat deze heer noemde „het Verbond van Wetenschappelijke Werkers" niet moest worden erkend, omdat dit zich ook zou bezig houden met de organisatie van „vredescon gressen". Onze parlementaire re dacteur nu schreef naar aanleiding van dit alles, „dat deze organi satie zich blijkbaar in de commu nistische sympathie mag verheu gen". Dat was feitelijk volkomen juist, want de heer van Santen was de enige, die het voor dit Verbond opnam en „vredescon gressen" zijn nu eenmaal een ge liefd artikel in een bepaalde hoek. Indien deze conclusie echter de indruk zou wekken, dat dus beweerd was, dat het hier een communistische organisatie zou betreffen, dan moeten wii opmer ken, dat die indruk tot zover on juist is. In zoverre nl. als zou komen vast te staan, dat met het Verbond van Wetenschappelijke Werkers en met het Verbond van Wetenschappelijke Onder zoekers dezelfde organisatie bedoeld is. Waar men ons van hooggeachte ziide verzekert, dat - in het bestuur van de Bond van Wetenschappelijke Werkers ver schillende prominente katholieke wetenschappelijke mannen zitting hebben, mocht deze toevoeging niet achterwege blijven. Juist met het oog op de herhaal delijk voorgekomen onjuiste voor lichting door niet-katholieke pers bureaux over katholieke zaken, is het nodig dat de katholieken niet alleen over een eigen pers, maai ook over de bronnen van het nieuws beschikken. Daarom moet naar een zo nauw mogelijke sa menwerking tussen de katholieke persbureaux worden gestreefd".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1