Voor de Politierechter RADIO Wm V 1 VRAAG UW KLEERMAKER Kort geding inzake Alkmaa'se Veilingconflict weet Randers won met 2—1 van CS.V. Van Alle D ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitspraak op 16 Januari Candidaten voor de Staten Mgr. Hopmans bediend Kruideniers vragen minimum-prijzen Vaderlandslief met een lucht PAGINA 2 DINSDAG 10 jANUARI 1950 f-- a fc.m a-stoffen om OP TP STOfFfy Voor de president van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank Mr. A. D. van Regtercn Altena, werd gisteren in kort geding het conflict behandeld, dat is ontstaan tussen de directie van de Alkmaarse groentenveiling en een aantal kleinhandelaren in groenten en fruit, tengevolge van het feit dat genoemde kleinhandelaren, omdat zij om principiële redenen weigeren hun grossiersrekeningen te betalen, door de directeur van de veiling, van het veilingterrein zijn verwijderd. Eisers in deze zaak waren 26 de taillisten uit Alkmaar en omgeving, gedaagde de N.V. Exportveiling voor land- en tuinbouwproducten te Alk maar in de persoon van de directeur veilingmeester de heer E. Mak. De procureur van eisers was Mr. Dr. C, Berkhouwer, die van gedaagde Mr, A. J. M. Leesberg. Wij hebben, in twee artikelen aan gaande 't gerezen conflict, de stand punten van beide partijen in exte'nso uiteengezet, zodat wij menen in het verslag van de gerechtelijke behan deling van dit conflict met korte samenvattingen te kunnen volstaan, Door de procureur van eisers was naar voren gebracht, dat het laten lopen van betalingen voor geleverde goederen en waarborgsommen voor fust over de veiling, een misstand is, die in strijd is met de fustverorde ning 1947, dat het verrekenen van 6 cent door de veiling een misstand is, dat de befaamde ene cent plotse ling en ten onrecht in rekening is gebracht, dat de N.V. de eisers niet uit haar veilinggebouw had mogen laten verwijderen, dat het optreden van gedaagde niet gedekt wordt door haar veilingsreglement, dat gedaagde door het beheer van de fustcentrale zou handelen in strijd met de verordening op het verrich ten van handelsdaden door veilin gen van 7 Aug '48, omdat gedaagde in dit geval optreedt als kassier en dat de eisers, die grotendeels zijn aangewezen op de Alkmaarse vei ling voor het betrekken van hun koopwaar, in hun existentie wor cien bedreigd, waardoor jegens hen een onrechtmatige daad wordt ge pleegd. Mr. Berkhouwer legde er de na druk op, dat een eventueel verweer van gedaagde, dat zich erop beroept dat het opleggen van de enecent het vorderen is van gerechtvaardig de kisthuur nimmer mag opgaan, omdat de grossiers met de detail listen een mondelinge overeen komst hebben gesloten, waarbij zij de detaillisten hebben vrijgesteld van het betalen van kisthuur. De procureur van eisers verzocht de rechtbank een uitspraak te willen doen, waardoor de detaillisten weer toegang zouden hebben tot de Alk maarse veiling. VERWEER 'De procureur van gedaagde, Mr. A. J. M. Leesberg, deelde zijn ver weer in vier rubrieken in. Aller eerst behandelde hij de feitelijke verhouding der partyen, die bij de veiling zijn betrokken. Hierbij ver meldde hij, aan de hand van de statuten, het doel van de N.V. en toonde aan, dat het doen betalen van grossiersnota's over de kas van de veiling en het optreden van de vei ling als fustcentrale, activiteiten zijn, die strekken tot het verwezen lijken vandat doel en die als zodanig gerechtvaardigd zijn volgens de sta tuten. In het veilingsreglement van 1930 staat, dat ieder die zich in strijd met de belangen van de vei ling gedraagt, door de veilingleider van het terrein verwijderd kan worden en dat in alle gevallen waarin niet door het reglement is voorzien, de veilingleider beslist, aan wiens uitspraak eenieder zich heeft te onderwerpen, behoudens het recht van beroep op het be stuur. Vervolgens ging Mr. Leesberg het conflict na, hetgeen wij uit onze vorige artikelen bij onze lezers be kend mogen veronderstellen. Hij wees op het recht dat de grossiers hebben om een gedeelte van de kist huur in rekening te brengen bij de kleinhandelaars. De voorwaarde lijke weigering van de detaillisten om de grossiersnota's te betalen, noemde Mr. Leesberg een obstruc tiemaatregel, waardoor de kleinhan delaars wanbetalers werden, wie op elke Nederlandse veiling de toe gang wordt ontzegd. Daarna ging de procureur van gedaagde over tot de weerlegging van het rechtssys teem van eisers. Betaling over de veiling strekt tot verwerkelijking van het doel van de veiling. De grossiers zijn vrij over een derde te 'laten betalen. De fustverorde ning geldt hetzelfde. Alle partijen gingen .jarenlang accoord en het systeem werkt feilloos. Het verre kenen van 6 cent is geen misstand en gaat bovendien de klein handelaren niet aan, omdat zij het bedrag dat zij ge factureerd krijgen, bij inlevering van de kist ook terugontvangen. Grossiers en veiling kunnen deze aangelegenheid regelen zoals het hun belieft. Het inhouden van de cnen cent is niet plotseling geschied. De grossiers hebben het recht die cent te vorderen zoals zij het recht hebben de cent door de veiling te laten innen en zoals zij gerechtigd zijn dat heffingsbedrag aan de vei ling af te staan. Krachtens het vei lingsreglement heeft de veiling het recht, de eisers uit haar gebouw te zetten. Daartoe is zij bovendien ge rechtigd krachtens haar alleenzeg genschap over terrein en gebouwen. 'Reeds 22 jaar geldt het systeem van wederzijds weigering van wanbeta lers. zowel bij grossiers als bij de veiling. Administreren van fust en innen van vorderingen zijn geen handelsdaden. De verordening op t verrichten van handelsdaden van veilingen staat bovendien toe het verzorgen van vervoer en lading in opdracht van handelaren. De detail listen kopen hun waren grotendeels van de grossiers en voorzover ze die v-r- v' iling betrekken, laten zij t-'nren voor hen kopen, sinds zij geen toegang tot de veiling meer hebben. Tenslotte legde Mr. Leesberg na mens gedaagde het summiere bewijs van diens standpunt over door mid del van Statuten, de machtiging van de heer Mak tot procederen, de overeenkomst met de grossiers tot uitoefening van de fustcèntrale. de opdracht van de grossiers aan ge daagde om een cent huur per kist te heffen de voorwaardelijke weige ring der detaillisten om de grossiers nota's te betalen, enige verklaringen van kleinhandelaren over veilings- gebruiken bij wanbetaling en een verklaring van het centraal bu reau van de tuinbouwveilingen in Nederland. Gedaagde deelde nog mee, dat van de 85 georganiseerde kleinhandelaren 55 met de een cents-heffing accoord gaan en aan de zijde van de veiling staan, dat bovendien op de dag der zitting 7 dfer eisers hun grossiersrekenin gen met inbegrip van de gevor derde cent hebben voldaan. Ge daagde meent dat de door eisers ge voerde obstructie onredelijk en on juist is, dat zij door de gewone rechter waarschijnlijk in het onge lijk gesteld zullen worden, dat de reactie van gedaagde op de obstruc tie rechtvaardig en juist is ge weest. zodat van een onrechtmatige daad geen sprake is. Mr. Leesberg concludeerde dan ook voor ge daagde tot ontzegging der vorde ring. RE- EN DUPLIEK In zijn republiek wees Mr. Berk houwer erop, dat de oplegging van de ene cent voor kisthuur, in strijd is met de overeenkomst van '47- '48 tussen grossiers en detaillisten, waarbij de grossiers de volledige kisthuur voor hun rekening hebben genomen. Deze overeenkomst is mondeling en voor onbepaalde tijd gesloten. Mr. Berkhouwer merkte nog op dat bij de Kamer van Koop handel wel een veilingsreglement uit 1918, maar geen uit 1930 aanwe zig was. In zijn dupliek meende Mr. Leesberg dat het de taak van Mr. Berkhouwer is voor eisers te be wijzen, dat de overeenkomst waarop hij zich voor hen beroept, inderdaad bestaat. De president van de rechtbank bepaalde na het horen van beide procureurs, de uitspraak in deze zaak, die een volle publieke tribune trok, op Maandag 16 Januari om 2 uur. Schuldige aan aanrijding opgespoord ALKMAAR Het politieonder zoek naar de bestuurder van de auto die op de Friese brug een 56- jarige vrouw aanreed, heeft aan het licht gebracht dat de schuldige een 38-jarige vrouw was uit Nieu we Niedorp. Zij wist wel van de aanrijding af maar was uit angst doorgereden, omdat zij niet in het bezit was van een rijbewijs. Looddiefstal van de Kapelkerk ALKMAAR. In het begin van dit jaar ontdekte de koster van de'Kapelkerk een grote lekkage in de kerk. Een loodgieter die een onderzoek instelde merkte dat van het kerkdak vier m2 lood was weggesneden, met een totaal ge wicht van 120 kg. De politie stelde een onderzoek' in en naar aanlei ding daarvan is een jongeman van ongeveer 21 jaar aangehouden. De tweede dader was gevucht doch Zondag in Zeist eveneens aange houden. Van het gestolen lood is 62 kg opgespoord en in beslag ge nomen. De tweede daders zijn ter beschikking gesteld van de offi cier van Justitie. Aanrijdingen ALKMAAR. Gisterenmiddag om half drie reed een nieuwe luxe auto in de Emmastraat en maakte bij de hoek Kosterstraat een bocfyt om naar de Kennemer- straatweg te rijden. Uit de tegen overgestelde richting naderde een vrachtauto. Er ontstond een aan rijding waarbij de carosserie van de luxe wagen door de laadbak van de vrachtauto geheel werd opengescheurd. Ook de vracht auto werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Procesverbaal is opgemaakt. Gistermiddag om 3 uur ontstond een aanrijding op de hoek Laat Boterstraat. Een personenauto reed over de Laat in de richting van de Limmerhoek, uit de Boter straat reed een motor naar rechts de Laat op. Door een op 2 m van de Boterstraat geparkeerde vracht auto werd de motorrijder het uit zicht benomen. Hij botste tegen de personenauto op, de motor en de auto "werden beschadigd. De geparkeerde vrachtauto was bij de komst van de politie reeds verdwenen. De schade is onder ling geregeld. HARVEY. ALKMAAR. Als eerste abon nementsvoorstelling van Serie B. wordt Maandag 16 Jan. 8 uur in 't Gulden Vlies het nieuwste succes van „Comedia" nl. „Hervey" ten to nele gebracht. Hoofdrollen: Magda Jannsens. Han Bentz v. d. Berg, John Gobau. Regie C. Hermus. ALKMAAR. Op de agenda van de hedenavond in Victory te houden KVP-ledenvergadering komt o.m. aan de orde het stellen van candidaten voor de verkiezing van leden van Prov. Staten. Ver wacht mag worden, dat van be stuurszijde enkele candidaten zullen worden gesteld; het bestuur mag echter ook venvachten, dat van de zijde van de leden candidaten zul len worden gesteld. Nu bestaat er voor de verkiezing van leden voor Prov. Staten nooit zo'n grote belangstelling als voor die voor gemeenteraad en Tweede Kamer, maar daarom is deze ver kiezing niet minder belangrijk. Men weet, dat de leden van de Eerste Kamer door de Prov. Staten worden gekozen; alleen daarom al zijn de Statenverkiezingen niet zon der belang. Voor wie de handelingen van de Prov. Staten van nabij of in onze verslagen heeft gevolgd, zal 't dui delijk zijn, dat het zaak is, dat de K.V.P. ook in dit college door een zo sterk-mogelijke fractie vertegen woordigd is; sterk niet alleen in aantal, maar ook qua gehalte van de vertegenwoordigers. Momenteel is de verhouding in de Staten als volgt: PvdA 24; KVP 19; CPN 18; AR 7; VVD 5 en CHU 4. Het rode Amsterdam is in de Staten rijkelijk vertegenwoordigd en het zijn veelal de vertegenwoordi gers uit de hoofdstad en 't Gooi, die de toon aangeven. Het is daar om gewenst, ja noodzakelijk, dat, zowel om redenen van principiële aard als van streekbelang, dat de KVP-fractie over bekwame leden beschikt, die zich met de tegenpar tij kunnen meten met en die met de toestanden van ons gewest goed op de hoogte zijn. Zoals men onlangs in ons blad heeft kunnen lezen, is de Min. van Binn. Zaken een wetsontwerp aan geboden, waarin aan de kiezers meer invloed wordt toegedacht op de candidaatstelling; dit zal onge twijfeld in de geest zijn van die kie zers, die van mening zijn, dat de partij-leiding op dit punt wel eens een te grote invloed uitoefent. Vooral diegenen zouden wij wil len aansporen hun politieke belang stelling te tonen door de heden avond te houden KVP-vergadering bij te wonen, om te vernemen wel ke candidaten het bestuur zal stel len en eventueel zelf ook met ge schikte candidaten naar voren te komen. SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Donderdag a.s. zal muzicoloog Casper Höweler de eerste cursusavond geven over het genieten van muziek. Allereerst worden behandeld de instrumenten van het Symphonie- orkest. We kunnen de deelnemers aan deze cursus en allen, die dit nog zullen worden, uit persoonlijke ervaring mededelen, dat dit voor een ieder een boeiende en interes sante avond zal worden. Doorgaans is men niet in de gelegenheid met de aard en het klank-karakter van elk instrument afzonderlijk kennis te maken. Casper Höweler laat u dit horen. Zijn toelichtingen zijn, eenvoudig, glashelder en soms zéér geestig. Na zo'n cursusavond zult u bij het luisteren naar een sym- phonie-concert tot verrassende ondekkingen komen, welke voor dien voor u verborgen bleven. Moge deze cursus een succesvol slagen beschoren zijn. W. S. Vlugger naar Amsterdam ALKMAAR. De Ned. Spoor wegen zijn voornemens met ingang van de nieuwe dienstregeling (1 Mei a.s.) de maximum-snelheid der electrische treinen tussen Alkmaar en Amsterdam op te voeren van 105 tot 120 K.M., hetgeen dus een kortere reisduur betekent. ZELATRICENDAG APOSTOLAAT DER HERENICING ALKMAAR. Op Zondag 8 Jan. kwamen de zelatricen van het Apostolaat der Hereniging van de verschillende parochies van het dekenaat Alkmaar bijeen voor het houden van een zclatricendag. On geveer 130 meisjes verzamelden zich om 3.30 uur in de St. Lauren- tiuskerk, waar de dekenale direc teur, kapelaan B. Voets, een kort Lof- celebreerde. Een dameskoortje onder leiding van de heer Himmelreich, verzorg de de zang. Heel bijzonder werd er voor het welslagen van het grootse werk der hereniging gebeden. Om 4 uur gingen allen naar het gebouw van de vrouwelijke jeugdbeweging in de Nieuwstraat. Kap. Voets be groette de talrijke zelatricen, wees op de mooie resultaten van het werk in Langendijk, Alkmaar (Lau- rentius) en in de jongste afdeling Egmond aan Zee. Zeer goed werk werd er door de vele hoofdzelatri- een gedaan. Hij spoorde allen aan, om in de bidweek, wanneer een ledenwerfactie wordt gehouden, alle zeilen bij te zetten. Om de zelatricen te belonen voor het vele werk werd een elck-wat-wils-mid- dag, verzorgd door de J.G. van de Laurentiusparochie, aangeboden. De toneelclub vierde in enkele ko mische schetjes weer triomphen Na de pauze sprak pastoor A. G. Smit namens het hoofdbestuur de zelatricen toe. Hij vertelde hen, dat het eerste doel van het aposto laat is: bidden en belangstelling wekken voor de Oosterse christe nen. Daarnaast staat de geldelijke bijdrage van een gulden per jaar. Daarvoor kan het apostolaat een eigen Oosters seminarie, waar een veertig studenten zich voorberei den op het priesterschap, te Cu- lemborg onderhouden. -Vele levens middelen en dekens werden er ver zonden naar de 130.000 christenen, die tengevolge van de oorlogshan delingen uit het Heilige Land ver dreven werden. Voor dit nieuwe werk van het apostolaat, dat door de Bisschoppen speciaal aan de Hereniging is opgedragen, vroeg hij bijzondere belangstelling. In do Vasten zal er een boekje met prachtige foto's over de Heilige plaatsen voor de som van 60 cent worden verspreid. Dit hoort thuis in ieder gezin en de zelatricen kun nen hier veel aan doen. Daarna kwam de zangclub met een ernstig en vrolijk programma op het toneel. De leden van de club waren er echt en met hun directeur mochten zij dan ook een hartelijk applaus oogsten. Uiterst voldaan gingen de zelatricen naar huis terug om in de komende Bidweek met nieuwe moed aan het werk te gaan voor dit zo noodzakelijke apostolaat. Aanrijding ALKMAAR Zaterdagmid dag om kwart voor vier liep op de Friese brug in de richting van de Friese weg een 56-jan vroiiw met haar rijwiel aan de hand. Op het midden van de brug werd zij gepasseerd door een achterop rijdende luxe auto. en daarbij van achteren aangere den. Zij kwam te vallen en werd gewond. De bestuurder van de auto reed door. De vrouw, die woonachtig was in Ursem, werd door de politie per auto thuisge bracht. Naar de bestuurder van de auto wordt een onderzoek in gesteld. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ernst, H., zoon van K. S. Slinger en M. G. Haijtema; Cornelis Th. J„ zn. van C. J. A. Del en D. C. C. de Korte; Elisabeth, d. van H. de Jong een G. Schenk: Adrianus J B., zn. van B. J. Haring en C. M. Verberne; Catharina M., d. van G. P. Hoogland en M. C. Dekker; Willem H., zn. van W. Wokke en C. Mors; Hendrica G., d. van E. Ibink en A. G. Schaeen; Marga- retha C. M., d. van A. J. Beem- sterboer en C. M. Punt. Gehuwd: Marten Veenhuis en Elisabeth H. van Latum; Dirk A Imhülsen en Arnoldine J. Ouwe hand. Overleden: Trijntje de Ruijter, oud 24 jr., geh. met B. Keuss: Dirk Burger, oud 74 jaar, geh. m N. Mosselman. ALKMAAR. Geboren: Jaco bus z. v. C. Postma en G. Th. Rieu; Gijsbertha C. d. v. P. E. A. Huii- gens en G. C. van Liempt; Johan nes H. z. v. J. Duijn en G. Semler: Hendrik J. z. v. H. J. Weiimer en B. M. J. Izereef. Overleden: Wilhelmina Mooij, 82 jr, geh. met J. W. Beun. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Dirk. z. v. Hendrik Bruin en Nelly Schoenmaker; Hetty, d. v. Hen drik Schuddeboom en Neeltje Kleyer; Johannes Jacobus, zn. v. Jacobus Johannes Glorie en Eli sabeth Catharina Louter; Nelly Arendina, d. v. Matthijs Wilhelm van Amersfoort en Immentje Boon; Anna Elisabeth, d. v. Cor nelis Josephus de Waard en Geertruida Catharina Beentjes, Maria Anna, d. v. Cornelis Koop man en Anna Catharina Bos; Elsje, d. v. Jan Herman Polder vaart en Johanna Helena Renaud; Arie Antoon, z. v. Arie Buys en Elsa Heinzelman; Johannes Pe trus, z. v. Petrus Johannes Zijp en Margareth Agatha Jozefius Boekei. Ondertrouwd: Willem v. Kes- teren te Alkmaar en Elina Maria Gerarda Jacoba Bobby van Ben- nekom te Bergen; Gerrit Wezel en Jannetje Blokker, beiden te Bergen. Gehuwd: Gerardus Bernardus Hogendijk en Cornelia Bruin, Pieter Marinus Dokter en Catha rina Blokker: Emile de Wande ler en Cornelia Geertruida Lee ring. Overleden: Trijntje Bakker, oud 76 jaar, wed. van Dirk Besse wonende te Akersloot. Maria Stuart HEILOO Er zijn vele be langstellenden voor dit historisch spel, die in de mening verkeren, dat op Zaterdag 14 en 21 Januari gespeeld wordt. Ten gerieve van onze lezers delen wij mede, dat de speeldata zijn Zondag 15 en 22 Januari. Dammen HEILOO. In de laatst gespeel de ronde werden in de hoofdgroep de volgende resultaten bereikt: SchurerDekker 11 Beukers—Tuinman 02 VerverJ. de Geus 20 DekkerGeuzebroek 20 J. SpreukelingDe Graaf 11 SchurerAdrichem 11 De stand is nu: Tuinman 17 pt.; De Graaf 16 pt.; Dekker 13 pt.; Verver 11 Pt.; Geu zebroek 11 pt.; Spreukeling 10 pt.; J. de Geus 9 pt.; Beukers 8 pt.; Schurer 6 pt.; Adrichem 5 pt. DRIEKONINGENAVOND K. J. B. HEILOO Woensdag j.l. vierden wij onze Driekoningenavond met, volgens oud gebruik, het aanwijzen van een „Koning'', „Koning" was degene die in het aan alle leden uitgereikte stukje „Driekoningen brood" de boon gevonden had. Nauwelijks had „Zijne Majesteit" echter de troon bestegen, of enkele rumoerige jongelui trachtten het succes van die avond te verstoren. Jongens, namens het bestuur vra gen wij jullie nogmaals, met aan drang, indien je ev. wensen of klachten hebt, geeft ze aan het be stuur door. We kunnen dit dan op de eerstvolgende vergadering be handelen. Je hoort dan vlug genoeg de uitslag. Woensdagavond horen wij hier over meer. Zeer terecht, wees onze Secretaris dan ook op de noodzaak van het systeem, ons al len bekend: Saamhorigheid, Stijl en Sfeer. De voorschriften om dit sy steem in onze K.J.B. in te voeren, gelden voor ieder, al schijnen enke le leden het dan ook moeilijk in practijk te kunnen brengen! Woensdag a.s. komt in ons ge bouw een goochelaar. Het eerste deel der avond zal in het teken staan van het kiezen van enkele nieuwe bestuursleden. Aller opkomst is daarom dringend gewenst. Dus Woensdagavond 20.30 allen present. WEERSVERWACHTING WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. PLAATSELIJK MIST Plaatselijk nevel of mist, overi gens droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Vannacht iets minder koud vooral in het Westen van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak In winkels met ons raambiljetl (Adv.) Achterdochtig. Simon R. uit Graft was op de avond van de 21ste November van het vorig jaar in de veronderstel ling geweest, dat een zekere D. V., die met eèn paar meisjes stond te praten en in zijn richting keek, toen hij naar buiten kwam, over verdachte stond te roddelen. Dat was niet zo. Maar in die verkeerde veronderstelling was hij naar D. V. gegaan en had deze gevraagd, of hij wel eens een klap op zijn hoofd had gehad. V. antwoordde ontkennend, hetgeen hem een paar flinke meppen bezorgde. Deze meppen moest verdachte, op Onder het gejuich van een tal rijk publiek is het de Randers ge lukt de punten in Alkmaar te hou den. Niet dat zij het gemakkelijk hebben gehad, want CSV heeft be hoorlijk spel ontplooid, waar Ran ders echter, vooral in de tweede helft, door haar enthousiasme de baas van kon blijven. De wedstrijd werd begenadigd door prachtig voetbalweer, doch 't veld was zwaar te bespelen, iets waardoor de thuisspelers in het voordeel lagen. Aan beide kanten werd tamelijk straf gespeeld en 't was een geluk dat de scheidsrech ter de teugels goed in handen had, Als om half drie het beginsig- naal wordt gegeven, speelt Ran ders tegen wind en zon in. Al di rect zetten zij hoog tempo in en ware het niet dat de achterhoede van CSV een soliede verdediging was, ongetwijfeld zouden er doel punten te noteren zijn geweest. Langzamerhand echter komen de Castricummers op dreef en wordt het een spel dat vrijwel gelijk op en neer gaat, een technisch beter CSV doch een levendiger Randers- elftal, maar beide lijden aan een schotloosheid, waaraan het veld wel voor een groot deel debet is. Na ongeveer een half uur spelen wordt er door CSV een fraaie aan val geopend, die echter door de Randers onschadelijk gemaakt had kunnen worden, want maar liefst drie spelers misten de bal uit een voorzet van de linksbuiten waar door de rechtsbuiten van CSV de opgelegde kans benutte. Daarna ners op het C.-doel, doch zonder succes waardoor de rust met een 10 voorsprong voor CSV ingaat. Na de rust wordt hetzelfde spel- beeld gegeven, zij het dan dat nu de Randers het windvoordeel heb ben, waarvan zij, gezien hun over wicht dankbaar gebruik maken. Talrijk zijn de aanvallen doch al len missen zij de afwerking, waar door 'n scoringskans kan ontstaan. Boots, de linksback van CSV, staat als een rots in de branding en het is aan hem te danken dat Randers zijn doel niet kan benaderen, tot op een kwartier voor het einde. Dan wordt in het strafschopgebied door een der CSV-ers hands ge maakt .uitdrukkelijk door de scheidsrechter geconstateerd, maar door CSV-spelers tegengesproken. Onder geen enkele voorwaarde laat de scheidsrechter zijn besluit va ren en krijgt v. Sol de eer er voor de Randers door een goed geno men penalty 11 van te maken. Kennelijk krijgt CSV hierdoor een inzinking want het overwicht der Randers is nog groter geworden, maar niet eerder dan 1 minuut voor het einde wordt het 21 uit een prachtig geplaatste bal van v. Sol aan J. Stroet door laatste een voorzet gegeven die door J. Teigler voor het inleggen is. Met deze overwinning heeft Ran ders zich weer steviger in zijn af deling bij de koplopers geschaard, want deze overwinning zal hun ze ker niet ontnomen worden door een protest dat CSV van plan is in te dienen tegen het genomen besluit van de scheidsrechter in- verwoede aanvallen en tal van cor-zake het toekennen van de penalty. de zitting van de Alkmaarse poli tierechter Maandagmiddag met een boete van f 25.of 15 dagen bekopen. Kwade woorden. Tijdens besprekingen over de verkoop van vee, die op het laat ste moment niet doorging, kreeg J. A. P. O. ruzie met een adspi- rant-koper, zekere J. v. S. Daar uit kwamen kwade woorden en uiteindelijk klappen voort. De lucht in Heerhugowaard, waar dit drama zich afspeelde, werd met een boete van f25.of 15 dagen bij verstek door de Alkmaarse politierechter, Mr. v. d. Wall Bake weer gezuiverd. Vreemde vriendschap. Op de avond van 30 October was er in de zaal van de „Vriendschap" te Castricum een balavond. Zekere J. J. B. uit Heemskerk, die er ook was, kreeg woorden met een an dere danser, zekere Z.. om een das. En wel omdat die Z. te veel om zijn das zou hebben gezeurd! Verdachte, die zich Maandagmid dag voor de Alkmaarse politie rechter moest verantwoorden, er kende wel enigszins onder de invloed van sterke drank te zijn geweest. Hij had toen Z. een paar klappen toegediend. Conform de eis werd hij voor dit slechte bewijs van vriendschap tot een geldboete van f 15.of 9 dagen veroordeeld. Naar de inkoop toe. Op 29 November reed de zaken man J. B. B. M. W. uit Bergen, die in Alkmaar een groot confec- tie-bedrijf heeft, haastig met zijn wagen in de richting Alkmaar en negeerde daarbij het stopteken van een controlerende politieman Later heeft de zakenman zich met de politie verstaan en daarbij te kennen gegeven, dat hij die och tend vreselijk veel haast had om dat hij naar een vergadering moest en vreesde door te stoppen zijn trein te missen. Toen deze Maandagmiddag voor de Alkmaarse politierechter zou dienen, was verdachte niet ver schenen, hij had echter wel een bediende gestuurd met een brief- ie, waarin te kennen was gegeven, dat hij noodzakelijk naar Amster dam moest om in te kopen. „Ik dacht dat het nu juist uitverkoop was", merkte Mr. v. d. Wall Bake verwonderd op. De -officier van Justitie. Mr. Meischke, eiste tegen de haastige zakenman een geldboete van f 40 of 20 dagen. Het vonnis werd f40 of 16 dagen. Slechte entree. De negentienjarige bakkers knecht Jan F. de J. uit Velzen, die op 1 November in Heiloo voor de militaire dienst moest worden gekeurd, maakte al een heel slechte entree bij de militairen, toen hii. in de cantine van de keuringsraad aan de Westerweg, na eerst met een sjoelbakschijf naar een kameraad te hebben ge gooid en daarbij een ruit vatteen kastje vernielde, een pakje siga retten, het waren „Blue Ribbon's", wegnam. De sigaretten heeft hij gedeeltelijk zelf opgerookt, ge deeltelijk royaal weggegeven. Daarna was er weer een vecht partij met biljartqueu's ontstaan, waarbij nog een queu sneuvelde. Toen de knaap voor de politie rechter in Alkmaar stond, heel niet op zijn gemak, kwam het er stotterend uit, dat hii door zijn kameraads was opgestookt. Hij had er achteraf ook kennelijk wel spijt van. De officier van Justitie, die vernieling en diefstal ten laste had gelegd, nam het niet zo licht op en eiste f 25.of 10 dagen. Het vonnis werd, mede met het oog op een blanco strafregister, f 15.of 9 dagen. Als de adspirant-soldaat nu nog maar zijn maarschalkstaf in zijn ransel vindt, dan loopt het nog wel los! Hii voelde er niet voor. Zekere A. D. uit Nieuw Vennep, die op 31 October in Heiloo voor de militaire dienst moest worden gekeurd, had er kennelijk weinig lust in. Hij verscheen tenminste niet en .stuurde een briefje, dat de dag hem niet schikte. Later bleek echter dat men hier te doen had met een dienstweigeraar. Vol gens de ingewonnen inlichtingen een onverschillig, eigenwijs per soon. Misschien was de dienst juist wel goed voor hem! De officier van Justitie eiste voor de dienstweigering een maand gevangenisstraf. Het von nis viel conform de eis. Toen de zitting ten einde was. bleek er hevig tumult in de gang; een jongeman had het daar aan de stok met de deurwaarder, die hem verweet dat hij te laat was. Bij nadere kennismaking bleek het.... de dienstweigeraar uit Nieuw Vennep, die zijn houding, over het ingewonnen rapport, geenszins logenstrafte! De Bisschop van Breda, Z. Hw. Ex. Mgr. P. A. W. Hopmans, die veertien dagen geleden in het R.K. Gasthuis was opgenomen, is gis termiddag voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Eind vorige week was ziin toe stand aanmerkelijk gunstiger ge worden waardoor Mgr. Hopmans weer de H. Mis kon opdragen. Doch Maandagmiddag trad plot seling een inzinking in, waarom Mgr. moest worden bediend. TWEE GOEDERENTREINEN OP ELKAAR GEREDEN UTRECHT, 10 Jan. Heden morgen omstreeks 6.15 uur zijn bij Klarenbeek tussen Apeldoorn en Zutphen twee goederentreinen met elkaar in aanrijding gekomen. Vier wagons ontspoorden, waar door het baanvak werd versperd. De weinige reizigers op dit tra ject worden via Deventer naar en van Zutphen en Winterswijk en tussengelegen plaatsen vervoerd. VOOR SUIKER EN MARGARINE De Vakgroep detailhandel in kruidenierswaren heeft andermaal bij de regering aangedrongen om minimumprijzen voor suiker en margarine vast te stellen teneinde de kruideniers tegen destructieve concurrentie te beschermen. Dit verzoek beoogt echter niet de thans voor deze artikelen gelden de prijzen te verhogen. De slechte rentabiliteit der be drijven heeft de bedriifsgenoten, zowel de zelfstandige winkeliers als de grootwinkelbedrijven en coöperaties, genoopt overeen te komen suiker en margarine, be houdens wijziging der inkoops prijzen, niet te verkopen voor minder dan resp. 75 cent per kg en 34 cent per pakje van 250 gram. DE BRAND IN DAVENPORT Aantal doden officieel 44 DAVENPORT, 9 Jan. (Reuter) Volgens de laatste gegevens zijn bij de brand, die het krank- zinnigéngesticht te Davenport (Iowa) verwoest heeft, 44 vrou wen om het leven gekomen, on der wie 1 verpleegster; 24 per sonen werden gered. Gunning HEILOO. De bouw van een aula op de gemeente-begraafplaats te Alkmaar is gegund aan de laag ste inschrijver, de firma Gebr. Kaandorp alhier, die had ingeschre ven voor f 24.180. OUDERAVOND VERKENNERS St. Willibrordusgroep HEILOO. Zondagavond was de toneelzaal van het Brunogebouw gevuld met ouders der verkenners en belangstellenden. Hopman de Wildt opende de avond en heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de heren Kerklaan (commissaris) en J. Lou- wers (oud-leider). Spr. lichtte het programma toe en wees er na drukkelijk op, dat alles door ver kenners en welpen zelf gemaakt en in elkaar gezet was. Spr. wees er vervolgens op, dat de tijd van voorbereiding zeer beperkt was geweest, maar daar men anders geeh zaal meer ter beschikking had. Spr. hoopte, dat de aanwezi gen zich desalnietemin zouden amuseren. Het gebodene was vol afwisse ling en juist om de primitieve wijze waarop het gebracht werd,, veel van de verbeeldingskracht, der aan wezigen gevraagd; waardoor het aantrekkelijk was. Veel waardering hadden wij voor de discipline welke er onder de welpen en verkennerf heerste. Leuk waren de z.g. acteer- stukjes der welpen. Onder leiding van Akeela Bos en Backer Schuyt was veel goeds tot stand gekomen. De poppenkast (met door de ver kenners zelf vervaardigde poppen en meubilair), de twee clowns (werkelijk kostelijk!) alsook de demonstratie met het lichtgevende „Jakar touw" werden door de aan wezigen zeer op prijs gesteld. Het maskerspel „Alexei de sterke knecht" (de maskers waren door de jongens zelf gemaakt!) was wer kelijk aardig. Ieder nummer werd op vlotte manier ingeleid door de voortrekker J. Sengers. Aan de Aalmoezenier, de Wel- Eerw. Kapelaan A. Adank, werd nog 'n wind-bed aangeboden dit bij gelegenheid van zijn verjaardag. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze ouderavond in all® onderdelen uitstekend geslaagd mag heten. Wanneer in enkele arbeid gen van de nood misbrui! gemaakt ten einde het rechtmatig op te voeren, da een dergelijke houding tere laakt. Maar dat in de hoj gionen in dit opzicht vaak i slecht voorbeeld gegeven w men daar wel heel weini heeft, de houding van dezi ders te veroordelen, wordt zeer beschamende wijze bew het jongste verslag van di mentaire enquêtecommissie. De wjjze, waarop bijv. tjjc verblijf in Londen, toen ons zet was, is omgesprongen Ned. goud, door ministers ambtenaren, wordt meerm dit rapport op scherpe wjjzt kaak gesteld. Maar in bijzondere mate is hetgeen door deze enqu missie onthuld wordt over waarop de directie van Ned. Scheepvaart M(j. in d oorlogsdagen getracht hei ten koste van het Ned. vol! ergerlijke wijze te verrijken Toen op 10 Mei 1940 de ons land binnen vielen lag kelders van d Ned. Bank terdam nog voor een bedi 166 millioen aan gouden welke, geheel ingepakt, stonden en zo vervoerd konc den. Het was een landsheil de eerste- orde, dat dit gouc handen van de Duitsers vit ter beschikking bleef van Regering. Daartoe moest tuurlijk uit Amsterdam naar een veilige plaats in tenland. Nu lagen in de Amsterda ven op die 10e Mei twee van de K.N.S.M., n.l. de de „Titus" onde: stoom, o Engeland weg te varen, 1 niet in handen der Duitsers len. De directeur v. de Ne in de persoon van Prof. Jong, stelde zich onmidd 1 de directeur van de K.N.f heer Van Hasselt in verbind de vraag of het mogelijk deze beide schepen dit bed: 166 millioen aan goud mc naar Engeland. Dat bleek bezwaar te kunnen, maar Van Hasselt eiste voor dit met schepen, die toch naa land moesten, een vrachtp f 830.of pet. van de Dit was de normale vrs van goudvervoer, maar werd nooit meeer dan vi maximum van 15 millioen a vervoerd, omdat de verze: maatschappijen geen grots wilden lopen. Prof. de Jong bood eei procent, wat nog een bedi 415.000 gld. uitmaakte, r heer Van Hasselt weigerde men niet bereid de door 1 vraagde abnormale prijs te voor dit vervoer, dan vertro schepen leeg naar Londen e dit Ned. goud maar in han de Duitsers vallen. Veel tijd voor onderhans was er tenslotte niet en i werd men het eens voor e van f 500.000.— Voor dit maal hoge bedrag was de h Hasselt tenslotte bereid, h goud mee te nemen naai land. De heer De Jong trachj houding van de heer Van nog even begrijpelijk te door te wijzen op het grot dat de K.N.S.M. liep. Het bleek intussen, dat co voor de schepen even gri net als zonder de gqudscha Toen dan ook de voorzif de enquêtecommissie vroeg dien de beide schepen aarc mee hadden moeten nemen sico groter was geweest, daarop ontkennend gea worden. Alleen werd er aa: voegd, dat wanneer die ai len, die dag ook per sé mee ten hadden, de K.N.S.M. c ook een hoge vrachtprijs 2 ben gevraagd. Inderdaad, deze Ned. ma Pil wilde de nood, waarin 1 land verkeerde, zoveel mogi buiten, ten einde er enige extra aan te verdienen. Begrijpelijk is het, dat zitter van de enquêtecommi het slot van het verhoor g PROGRAMMA WOENSDAG 11 JANUAR HILVERSUM L 301.5 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Een woc dag; 7.30 Sluiting; 8.30 w Gewijde muziek; 9 00 nchten; 9.03 Voor de zieke Gramofoonmuziek; 10.30 ii0!1?1' U.00 Gramofoor „Abraham Lincoln", 1 ïz.oo Hongaarse muziek; 15 dedelingen; 12.33 Orgelconce meuws; 13.15 Gewijde muzic Volksmelodieën; 13.45 Pianc 14.20 Zigeunerkwintet; 14.3! concert; 15.00 Jeugdconcert Voor de jeugd; 16.30 Sluitli Gramofoonmiiziek; 17.45 kin fleren; 18.00 Mannenkooi Voor de strijdkrachten; c I®-*® Boekbespreki: Sportcommentaar en gramo o Radiokrant; 20.00 j®0-0' Commentaar familie. 20-20 Concertgebouworl oohste; 21.30 „Liturgische en overwegingen", i 42.00 Viool en piano; 22.30 foonmuziek; 22.45- Avondi Kh>g; 23.00 Nieuws; 23. Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 M ■trl'ü0 vara: 1090 VPRO VARA; 19.30 VPRO; 20 VARA. 7 00 Nieuws; 7.18 Gramo o"Jc' J'30 Sluiting; 8.30 8.45 Gramofoonmuziek,; 8J de vrouw; 9.00 Weerberich Gramofoonmuziek; (9.30—! terstanden); 10.00 Kind

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2