ellende Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Goede voorziening inzake volkslectuur is dringend noodzakelijk Heetgebakerde politieman kostte het Rijk f 46.450.- Bevolkingscijfers in ons gewest Demonstratie tegen „Monty Invloed en bestaansrecht van 't goede boek Middel tot vrije tijdsbesteding KONINGIN WAS TE DEN HAAG Jubileumavond Ouden van Dagen Interessante en actuele cijfers Fancy-fair Jongen verlamd door schot in de rug Marktberichten RIJWIELGEBIED moffelen of grondig nazien JAN BLOKLAND cht van de Regerings tings .Dienst .is .een .ontworpen, .dat .een >1 vormt van de voor actie inzake de indus- e. Deze affiche zal met /an de volgende week s schaal worden ver- LANDER ONTSNAPT vl NOORWEGEN 13 Jan. (NTB). De der H. G., geboren te am, heeft vandaag kans ontvluchten uit de trein ïdheim naar Oslo. G., die nternationale politie werd is enige dagen geleden in m gearresteerd, daar hij wordt van fraudes en :ring. komen er in Friedland sporten kinderen binnen in de Russische k het kind, dat kostbaar Gods aan de ouders, n het communistische immers geen enkele tenzij het kan dienen om rijk van Stalin mach- maken. En daar dribbelt u, eens met zijn ouders Russen opgepikt en in ip gestopt, later, als last een kindertransport mee westelijke zone gestuurd n Friedland aangekpmen ;s dan wat hij zelf is en n dat laatste is slechts rnaam: Edgar, schat het ventje op een tien, zelf weet hij het snmin als wie zijn ouders ar hij heeft gewoond. Er anders op dan voorlopig ileegouders voor hem te En ergens in de Rus- ine of in Rusland vragen er en moeder, als zij ten- nog leven, zich in hun evangenschap af, wat ei i lieve kleine is gewor- het enige antwoord, dat op krijgen, is de kram- tiin van hun verscheurde rf. laad mag Pfarrer Krahe Bange vragen van Friedland als de le deutscher Not". Want dland aangekomen, heb- „Heimkehrer", na vier, tns, als ze het pverleefd acht jaren Russische ge nschap, nog niet alle el- chter de rug. Zeker, dan vrij en dat is veel waard, in komt de terugkeer naai aar het gezin, met zijn en geluk of.... met zijn leed en teleurstelling. 1 het thuis zijn? Wat is heel gebleven? Leven alle oten nog? Zal er werk et levensonderhoud zijn? vader weer zijn oude cunnen hernemen na zulk 'en? Heeft de vrouw de kunnen opbrengen om al •en haar afwezige man te blijven? Heeft ze op ?wacht of zal hij er een vinden? Het zijn enkele vele vragen, die pas na id worden beantwoord. het grootste probleem, geestelijk en moreel, zo Dr. Krahe, zijn die terug- Ie naar lichaam en ziel ile meisjes. Zij vormen de zorg voor de hard wer- Duitse Katholieke Caritas, es in het werk stelt om „Heimkehrer" weer goede ïappiileden te maken, aar het lichaam en gaaf e ziel. /olutie schreeuwden. Maar ;edames van tegenwoordig n bij voorkeur hun vingers wespennest te steken. En s best mogelijk dat Maggie il verdronken was, eer zu jevoeld had. Hoewel ik het etwijfelen. Daarbij kwam ^an zich af wist te spreken, j avontuurlijk, toegegeven, litengewoon levenslustig, liet voor één gat te vangen, me niet voorstellen, dat ze nor een gevernist uiterlijk tuin zou laten leiden. ben je in vredesnaam m .ierennest geraakt?" vroeg ie grond van mijn hart. :ok haar wenkbrauwen op- fde vraag kan ik jou stel- ii ze. r jouw toedoen," zei ik. zonder jouw medewer- antwoordde zij. „Als je ge ld, had je je handen in on- kunnen wassen." Ze haal- itig haar schouders op. t mij betreft is er geen van vrijwilligheid," zei ik- eenvoudig geprest." daar houd je niet van, niet- vroeg ze. „Je bezit geen e strijdlust, wel?" ;lot van rekening wordt een iét graag door een aardig voor sloom aangezien- (Wordt vervolgd) ZATERDAG 14 JANUARI 1950 PAGINA 7 „Dat het kwijtschelden van de straf schuld van een eminente be tekenis is, blijkt uit het feit, dat „men met deze schuld het rijk der „hemelen niet kan innengaan. In „het heilig jaar wordt nu een volle „aflaat geschonken,In het „heilige jaar echter is alles in Rome „geconcentreerd, gekristalliseerd. „Bedevaart naar Rome." Hierop voortbordurend komt hij dan tot de in het bijzonder op de „porta sancta" („heilige deur") toegepaste formule: „localisering van de genade". Zo te schrijven voor het gewone gereformeer'" - le zerspubliek noemen wij zonder aar zelen objectief misleidend. We ne men, prof. Berkouwer kennend, graag aan, dat het zo niet is be doeld. Maar wat moet de doorsnee- gereformeerde uit het geciteerde juist bij zijn gereformeerde menta liteit haast onvermijdelijk con cluderen? 1. Dat het verdienen van aflaten volgens de R.K.e leer onontbeerlijk is om de hemel te kunnen binnen gaan. En dan damt de Paus die onontbeerlijke aflatenstroom gedu rende het H. Jaar zo maar in bin nen Rome 2. Dat gezien het onmisbare van deze straf(schu".d)vergeving die „concentrering" „kristallise ring", of „localisering" een zeer krasse pogingen betekent van de roomse paus om God in Zijn gena dewerking in deze wereld gebiedend grenzen te stellen. Scherp, opdat de objectieve mis leiding duidelijk spreke, stellen wij hiertegenover: 1. Het verdiener, van aflaten is volgens de R.K.e leer volstrekt niet onontbeerlijk cm de hemel te kun nen binnengaan. Die zelfs na meni ge biecht voor ons nog restende „tijdelijke straffen" gevolg van onze halfheid in de bekering, ons tekort aan berouw en liefde kan op talloze ^vijzen worden uitgeboet: door boetvaardigheid, aalmoezen, gebeden, kortom door alle daden, bezield van liefde tot God, of tot do mensen om God. 2. Gods genadewerking blijft öök, of waarschijnlijk: juist in een Heilig "aar overvloedig en on- j'Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amandus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen.) Vraag: H. P. te M. Door mijn werk kom ik veel in aanraking met niet-katholieken. Een paar dagen geleden werd aangevallen van wege de handelwijze van de katho lieke Kerk bij gemengde verkering en gemengd huwelijk. Men zei, dat de niet-katholieke partij i de hoek werd gedrukt öf gedwongen werd om katholiek te worden. Ik heb het standpunt v de Kerk zo goed mo ge verdedigd, maar wil deze moeilijkheid toch vel eens graag behandeld zien. Antivoord: Het standpunt en de handelwijze van de Kerk op het terrein van de gemengde verkering en het gemengde huwelijk maakt op de niet-katholick een onaange name indruk, om maar geen ster kere uitdrukking te gebruiken. Wij doen er goed aan een open oog te hebben voor de bezwaren vai. niet- katholieke zijde, die voor ons welis waar niet te aanvaarden zmaar vanuit het niet-katholieke stand punt toch doorgaans heel begrijpe lijk zijn. Vroeger begon men veelal met de opmerking, dat de Kerk zich er niet mee te bemoeien had. De Kerk en ook de ouders moesten er buiten blijven, vond men. Tegenwoordig worden ook aan protestantse zijde de nadelige gevolgen voor het ge loofsleven in een gemengd huwelijk steeds meer erkend, het gemeen schapskarakter van de Kerk wordt beter gezien en daardoor komt men ook gemakkelijker tot het inzicht, dat de Kerk zich hierin wel moét mengen. Men neemt het de Kerk echter 1 valijk, dat die inmenging zo ver gaat. Als er dispensatie gegeven wordt (in het aartsbisdom alleen in zeer uitzonderlijke gevallen), dan nog alleen onder voorwaarde, dat de katholieke partij volkomen vrij zal blijven om als katholiek te kunnen leven (dit kan men wel aanvaarden) én dat de kinderen ka tholiek zullen worden opgevoed (hier liggen de voetangels en klem men). Voor een katholiek is dit al les aanvaardbaar: de katholieke Kerk is immers de enig ware Kerk en de Kerk moet dus dit standpunt wel innemen. Zo is het inde. iaad. Maar voor de niet-katholiek is de katholieke Kerk nu juist niet de ware Kerk, en zeker niet de énig ware Kerk en daarom kan hrj de dispensatie-voorwaarden niet be grijpen. De niet-katholieke partij zal vóór het huwelijk de gevraag de waarborgen dikwijls wel geven, maar als dan na het huwelijk het ene kir.d na het andere gedoopt gaat worden en katholiek wordt op gevoed, dan krijgt hij het idee, dat de kinderen in een andere wereld komen te leven dan hrj zelf. Wij moeten wel begrijpen, dat dit pijn lijk zal wezen voor de niet-katho lieke partij en dat wij respect moe ten hebben voor iemand, die des ondanks zijn woord gestand doet. U moet wel laten uitkomen, dat achter de .ouding van de Kerk geen machtswillekeur steekt, maar getrouwheid aan haar eigen heilige overtuiging. Dwang mag op de niet-katholie ke partij nooit en te nimmer wor den uitgeoefend. Dat bij een ge mengde "rkering de overgang van de niet-katholieke partij vurig verlangd ivordt, terwijl daaren tegen de overgang van de ka tholieke partij naar een niet-ka- tholieke kerk streng wordt veroor deeld, mag op ..et eerste gezicht weer erg onbillijk lijken, bij nader toezien vloeit ook deze stellingname weer voort uit de overtuiging, dat alleen de katholieke Kerk de Kerk van Christus is. Voor een niet-katholiek kan de kennismaking met een katholieke jongen of meisje een aanleiding zijn om zich in het katholiek, geloof te gaan verdiepen. Gelijk de lezing van een katholiek boek, het bezoek aan een katholieke kerk of de om gang met katholieke mensen, zo kan ook de kennismaking met een katholieke jonge of meisje een uit wendige genade zijn. In de tijd van voorbereiding op het doopsel, welke niet te kort moet duren en grondig moet wezen, kun* de motieven tot de overgang naar de katholieke Kerk uitgezuiverd worden en dan zal de liefde voor de katholieke verloofde in dit overgangsproces J.aar de haar toekomende, zeer be scheiden plaats worden terugge dacht. Indien deze factor zou over heersen en de overgang naar de ka tholieke Kerk dus maar .medie zou woiden, zal geen enkel priester daartoe zijn medewerking verlenen. M. S. Vraag: j p. te L.: Een pro testantse vriend las mij gisteren op het kantoor een stukje voor uit een artikel van Prof. Berkouwer in „Trouw" van j.l. Zaterdag, 7 Jan., getiteld: „Porta Sancta". Daarin spreekt de gereformeerde professor o a. van een localisering van de ge nade", een „concentreren" en „kristalliseren in Rome". Het bij bels begrip van „Vaderhuis", „Hei lig jaar", en „deur" zou veel wijder gehinderd uitstromen op alle plaat sen der aarde. Geen enkele gebie dende grens wordt door het Kerk gezag gesteld aan Gods genade mededeling. Het Katholieke Kerk gezag, dat tot taak reeg geheel de Christusgemeenschap naar Zijn einddoel te leiden, heeft echter als moeder der gelovigen met haar paedagogie in het bovennatuurlijke, aan bepaalde bow aangeduide door liefde bezielde daden Haar smeekgebed verbonden. Dezelfde opvoedkunde ten bate der gemeen schap kan het somtijds wenselijk maken haar keuze van de meest geschikte deden, waaraan Zij Haar smeekgebed verbindt te wijzigen: dit doet zij in het H. Jaar. De termen „concentrering", „kristallisering", „localisering van de genade", zijn hier dus volkomen misplaatst. Wat die bijbelse begrippen be treft: voor Prof. Berkouwer komt het maar aan op de loutere copie van het Bijbelse voorbeeld. De ka tholiek weet, dat Zjjn Kerk door Christus' Gees* oezield, nooit klak keloos nabootst.- maar uit dezelfde geest levend als de Bijbel telkens nieuwe vormen schept. Diezelfde geest wordt hier herkend in de trekken van dankbaarheid, maar bovenal van bt *e door Z.H. de Paus aan dit Heilig ar bijzonder opgedrukt. J. W. Vraag: N.N. uit Oosterhesselen. „Het staat nergens in de Bijbel dat een roomse geesteli|ke lange rokken moet dragen. Waarom doet u het dan? Ik hou mij aan de Bijbel!" Antwoord: Bij mijn weten staat inderdaad nergens in de Bijbel dat «en roomse geestelijke lange rok ken moet dragen Het woord roomse geestelijke komt er zelfs niet in voor. U heeft schoon gelijk. Maar is het daarom verkeerd dat een roomse geestelijke lange rokken draagt? Er staat ook nergens in de Bijbel dat u een zakdoek bij u moet hebben om uw neus te snuiten, maar daarom heeft u er toch wel eentje? De bijbel regelt niet alles, dat zult u toch met me eens zijn. Dat wij een pij dat bedoelde u met. lange rokken dragen, heeft meerdere redenen. Vooreerst is het een kwestie van traditie. In Jezus dagen droegen de mensen in Pa lestina lange rokken, opperkleed, tuniek enz. Terwijl de kleding van de mensen sterk aan de mode on derhevig is, gaat er bij religieuzen eeuwen overheen voordat er veran deringen komen in hun kledij. Daar komt nog bij dat men graag aan deze kleding vasthoudt, omdat ze ens doet kennen. Wij willen n.l graag voor anderen weten dat we kloosterling zijn. Insignes dragen we niet. Onze pij vertelt genoeg. Bovendien is deze kleding uitne mend zedig! En is het werkelijk zo gek? Schrijf dan aan de oosterse vorsten en sommige westerse dat ze hun statiegoed moeten afschaffen, en laat de rechters weten dat ze niet meer in toga moeten verschij nen! W. K. Correspondentie-adres: Dr J. L, Witte S.J., Gelkingestraat 17, Gro ningen. Beroep verworpen EGMOND AAN ZEE Tegen de beslissing der protest-commis sie, die de uitslag van 10 in het voordeel van Egmondia van de wedstrijd WBSV I tegen Egmon dia I, handhaafde, is WBSV in hoger beroep gegaan. Na behandeling in hoger beroep is het protest van WBSV opnieuw verworpen, zodat de uitslag 10 voor Egmondia blijft. Bouw gegund EGMOND AAN ZEE De bouw van een woon- en winkelhuis aan het Pompplein voor de heer L. v. Duin, is gegund aan de Fa. Riz- zi en Stor te Castricum voor de som van f 23.024. Schaken EGMOND AAN ZEE. De uit slagen van Woensdag j.l. luiden: le afd. J. de WaalA. Holtes V»'/i A. v. EgmondA. Heere 01 J. KoopmanJ. Zijp 10 A. HeereJ. Koopman J. ZijpA. v Egmond 01 2e afd. I. StikvoortJ. Valkering 0—1 A. RoozingK. Groot 01 C. Blok—H. de Vries 1—0 J. GroenC. Blok 01 W. de Graaff—A. Roozing 01 J. GroenKj Blok 10 K. GrootJ. Stikvoort 10 P ManteH. de Vries 10 Woensdag 18 Jan. a.s. speelt het eerste tiental van De Egmonden haar derde competitiewedstrijd voor de N.H. schaakbond, afd. 3 E, n.l. tegen MSC III uit Den Helder. Indien deze gewonnen wordt staan de kansen er uitstekend voor. We vertrouwen, dat alle aangewezen spelers aanwezig zullen zijn, ten einde met zo'n sterk mogelijk tien tal te kunnen uitkomen. Het twee de tiental speelt diezelfde avond tegen MSC IV. Vecht voor een zo gunstig mogelijk resultaat. ea veel minder stoffelijk zijn dan het katholieke. Ik wist niet goed, wat hierop te antwoorden. Mag ik TJ eens om raad vragen? Antwoord: Wij hebben ons ge haast het artikel van Prof. Berkou wer, getiteld „Porta Sancta", ook eens te lezen. Het werd voor ons een vrij pijnlijke teleurstelling. Prof. Berkouwer staat bekend als vol strekt niet anti-papistisch, al is hij een geharnast strijder tegen de R.K.e leer. In dit geval is zijn voor lichting omtrent het Heilig Jaar en wat er zo mee samenhangt, voor de gereformeerde lezers en lezeressen echter objectief misleidend. Wel zegt hij, dat de aflaat alleen kwijtschelding van tijdelijke straf- schuld betreft (hij onde. scheidt minder juist „zondeschuld" en „strafsehuld", in plaats van: „zon deschuld" en „zondestraf"), maar «an begint de dwaalweg. Hrj laat hier nl. op volgen: I. Het besef, dat ons katholieke volk godsdienstig, cultureel en intellectueel op hoger peil ge bracht moet worden, is reeds lang doorgedrongen. Maar nog nimmer zijn wij er zo van over tuigd geweest, als in deze fel- bewogen tijd, waarin bijna dage lijks het aanschijn der aarde zich wijzigt. Niet het „aantal" katho lieken zal in de toekomst meer het grootste gewicht in de poli tieke en sociale schaal leggen, maar de graad van ontwikkeling, welke het katholieke volksdeel bereikt "heeft. En in het streven naar dit grootse doel heeft naast het katholiek onderwijs, radio, film en pers, de volkslectuurvoor ziening haar plaats gekregen. De invloed van het boek. Ais wij de waarde van een goe de volkslectuurvoorziening t.o.v. de algemene volksontwikkeling wil len peilen, dan moeten wij eerstens de invloed, welke een boek kan uitoefenen, nagaan. Niemand zal de invloed, welke een film of toneel stuk op de toeschouwer kan uit oefenen, durven onderschatten, maar zo passief als een toeschouwer dikwijls bij een film en toneelspel is, zo actief is hij over het algemeen bij het lezen van een boek. Hier beschouwt de lezer niet enkel, maar doet mee. Van zijn fantasie wordt een zeer grote activiteit vereist. De lezer kan zich ook midden tus sen de figuren plaatsen, hetgeen bij een film slechts ten dele mogelijk is. Hij kan ook alle figuren uit de omgeving, waarin de schrijver ze geplaatst heeft, overhevelen in eigen omgeving en dan de rollen willekeurig uitdelen aan de hem bekende personen, waarbij hij voor zich zelf meestal de hoofdrol zal opeisen. Hij kan er nieuwe situaties om heen weven en er nieuwe rollen bijscheppen. De lezer kan dus met de inhoud van zijn boek doen, wat hij wil; hij heeft er de tijd voor en immer zal hij aan de inhoud van zijn boek een persoonlijke kleur geven. De lezer staat zo ongeveer tegenover de figuren uit zijn boek, Belatable, zijn burgerkleding om goede lectuur onder het volk te kunnen verspreiden. Sindsdien zijn de tijden alweer zo veranderd, dat wie tegenwoordig nog enigszins mee wil, all round ontwikkeld moet zijn. MIDDEL TOT VRIJE-TIJDS-BESTEDING Ook aan de oplossing van de problemen rond de vrije-tijds-be- steding vooral naar gelang de in dustrialisatie toeneemt, kan een goed-geleide lectuurvoorziening in vele opzichten het hare bijdragen. Wel nergens lenen de lange winter avonden zich zo geschikt toe als tot het lezen van boeken. Deze nutti ge vrije-tijds-besteding heeft ook nog dit voordeel, dat zij de juiste gezinsfeer, waaraan het tegenwoor dig zo ontbreekt zeer ten goede zal- komen. Men houdt het gezin er mee thuis en naar aanleiding van wat er in het gezin gelezen wordt, heeft men ook voortdurend voldoen de stof tot degelijke en aangename gesprekken. Het boek-lezen kan ook een dagelijks terugkerende be zigheid zijn zonder dat het begint te vervelen, hetgeen men van film, toneel en andere niet kan zeggen. In een volgend artikel zullen wij uiteenzetten, hoe het met de lec tuurvoorziening momenteel staat gesteld en in een daarop volgend artikel, hoe de verschillende orga nisaties zich gedacht hebben om tot een juiste voorziening inzake volkslectuur te geraken en wat zij op dit gebied reeds bereikt heb ben. F. D. R.K. Handbalvereniging D.I.O. BERGEN. Verleden Zondag speelden onze senioren een thuis wedstrijd tegen Excelsior, die in 'n 22 stand eindigde. De junioren brachten die dag uit Castricum een 31 zege mee naar huis! A.s. Zondag spelen zij in Heems kerk tegen de ADO-junioren. Die wedstrijd begint om 2.15 uur. Ver trek om 12.30 uur vanaf de „Poort van Kleef". De wedstrijd AOG 1 DIO is afgelast. NAAR DE MISSIE BERGEN De WelEerw. Fa ther Dekker uit de parochie van St. Petrus en Paulus te Bergen is op 12 Jan. naar Engels Borneo vertrokken. In de plechtige H. Mis van verleden Zondag, waarin de missionaris de predicatie hield, hielden de beide kapelaans der parochie een collecte ten bate van de Missie van pater Dekker. De collecte bracht bijna f 850.op Goed geslaagde uitvoering LIMMEN. Het Harmoniecorps Excelsior gaf voor haar donateurs een uitstekend geslaagde uitvoering. In tegenstelling met de vorige uit voeringen, stond deze avond geheel in het teken van het toneel. Opge voerd werd het lang niet gemak kelijke toneelspel „Geef mij Uw hand". Een tragedie van een ver knoeid leven. Er werd uitstekend spel geleverd. Voor spel en spelers niets dan lof. Naar wij vernemen is het de be doeling van Excelsior om met Maart nog een speciale muziekuitvoering te geven voor haar donateurs. H. M. de Koningin vertoefde gisteren te Den Haag. In het pa leis aan het Lange Voorhout ont ving H. M. allereerst de burge meester in audiëntie en vervolgens de nieuw benoemde gezanten van Zwitserland en Egypte, respectie velijk de heren Secretan en Mo hammed Ali Sadek Bey, ter over handiging van hun geloofsbrieven. In de middag bracht de Koningin een bezoek aan de tentoonstelling „Honderd jaar Noorse schilder kunst", die in het gemeente museum te Den Haag wordt ge houden. BERGEN Ter gelegenheid van de viering van het twintigjarig jubileum van de Vereniging auto tochten voor Ouden van dagen, was Donderdagavond in de Rusten de Jager een bijeenkomst georga niseerd door het comité, waarbij de ouden van dagen waren uitge nodigd. alsmede de medewerkers. De voorzitter, de heer G. Hop man, opende deze bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom. Hij liet ons tijdens een korte beschou wing zien, wat voor werk er alle maal moest worden verzet, alvorens een dergelijke tocht „start-klaar" was. Hier kwam nog heel wat voor kijken, doch het mooie doel voor ogen, deed de organisatoren al die moeilijkheden .overwinnen, en zo kon elk jaar een gezellige dag aan de oudjes worden verschaft. Hij memoreerde de overleden bestuurs leden en bracht hulde aan het be stuur van heden voor zijn onver moeide arbeid. Hierna gaf de secretaris, de heer Modder, een kort verslag over de werkzaamheden door het bestuur verricht over het afgelopen jaar, alsmede een kort reisverslag over de gehouden autotocht naar Val kenveen; hierbij waren ingescha keld vijf autobussen en 17 particu liere auto's. Tenslotte roemde hij nog de grote activiteit van de voorzitter, de heer Hopman, die de stuw kracht was voor de vereniging en onder wiens bezielende leiding met onverflauwbare moed werd ge werkt. Vervolgens werd overgegaan tot het vertonen van een smalfilm, die een beeld gaf van de gehouden autotocht in het jaar 1937, waarbij nog grappige toneeltjes naar voren kwamen en was te zien, hoe door de ouden van dagen werd genoten. Hierna werd wereldnieuws ver toond, waaronder het journaal van de opening van het Heilig Jaar. Na de pauze werd nog vertoond een smalfilm, die de autotocht weergaf van 1949, eveneens naar Valkenveen, welke ook.een groot succes was geweest. Al met al een geslaagde avond, waarop het bestuur met genoegen kan terugzien en die uit propagan distisch oogpunt zeer zeker ge slaagd mag heten. m EDAM. Jaar: Aant. Inw.: 4024 1840 1872 1880 1890 1900 1905 1910 1915 1920 1925 1930 1935 1939 1942 1943 1944 1946 1947 5231 5600 6349 6452 6443 6569 7071 7454 7962 8210 8731 8941 9628 9836 10129 10519 10751 Toen. in 100, 129,9 139,1 157.7 160.3 160.1 163.2 175,7' 185,2 197.8 206,5 216.9 222.1 239.2 244.4 251,7 261,4 267,1 De Gemeente Edam omvatte op 1 Januari 1947, behalve de plaats zelf, nog het Dorp: Volendam en het Gehucht of de Buurtschap Katham. De kadastrale grootte der Ge meente was op dezelfde datum 2271.0737 Hectare. EGMOND AAN ZEE. Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 1338 100, 1846 1495 111,7 1872 1810 135,2 1880 2025 151,3 1890 2292 171,3 1900 2584 193,1 1905 2652 198,2 1910 2835 211,8 1915 2992 223,6 1920 3182 237,8 1925 3135 234,3 1930 2982 222.8 1935 2962 221,3 1939 3047 227,7 1942 3233 241,6 1943 3192 238,5 1944 326 24,4 1946 2645 197,6 1947 2971 222, Op 1 Januari 1947 was de ka- dastrale grootte der Gemeente Egmond aan Zee 178.0884 Hectare, EGMOND BINNEN. Jaar: Aant. Inw.: Toen. in 1840 920 100, 1846 984 106,9 1872 1250 135,8 1880 1280 139,1 1890 1388 150,8 1900 1528 166, 1905 1596 173,4 1910 1743 189,4 1915 1915 208,1 1920 2029 220,5 1925 2192 238,2 1930 2323 252,5 1935 2495 271,1 1939 2618 284,5 1942 2656 288,6 1943 2621 284,8 1944 2094 227,6 1946 2577 280,1 1947 2668 290, Op 1 Januari 1947 was de ka- een .jeugdig persoon, tengevolge waarvan de Staat ruim f 46.500. Sn-dVm^faend%rnl^gen\epeetiTirs schadevergoeding moet betalen, Een heetgebakerde opperwacht-1 chaam van de getroffene levens- meester der toenmalige Staats- J politie heeft op 27 Mei 1944 zwaar lichamelijk letsel toegebracht aan tegenover de door hem uit te beel den figuren uit zijn spel. Hieruit blijkt wel de ontzaglijke invloed, welke een boek tengevolge kan hebben zowel ten goede als ten kwade. Hoe dikwijls zijn wij in de geschiedenis niet getuige geweest van de invloed, welke één boek op een heel volk uitoefende. BESTAANSRECHT VAN HET GOEDE BOEK Uit de invloed van het boek, is reeds het bestaansrecht van het „goede" boek gebleken, vooral in deze tijd, waarin ontwikkeling zo brood en brood nodig is. Niet ieder een is het gegeven allerlei scholen of cursussen te kunnen doorlopen, maar bij een goede lectuurvoorzie ning zal het wel iedereen mogelijk in handen te krijgen. Vroeger was zijn ieder nuttig boek onmiddellijk het anders, maar reeds meer dan een eeuw geleden verkocht b.v. de stichter van de H. Familie Henri aldus deelt de minister van Jus titie mede in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van Justitie 1949. Op 27 Mei 1944 bevond een opperwachtmeester der toenma lige Staatspolitie zich op een openbare weg, toen een vracht auto naderde, waarachter enige jeugdige personen zich per rijwiel lieten voorttrekken. Op een teken van de politie-ambtenaar stopte de vrachtauto, waarop de jongens loslieten en de auto links pas seerden. De politieman sommeer de: „Halt politie, afstappen", en loste onmiddellijk daarop een schot uit zijn vuurwapen. Een der jongens werd door het schot in de rug getroffen. Na verloop van tijd is gebleken dat dientenge volge de benen en het onderli- Door de Rijksverzekeringsbank zijn de dokterskosten voor het slachtoffer voldaan, terwijl hem tevens een definitieve rente is toegekend. Daar de werkgever van het slachtoffer voor de ver zekering tegen ongevallen van zijn arbeiders was aangesloten bij de Centrale Werkgevers Risico Bank, zijn door de Rijksverzeke ringsbank de contante waarde der definitieve rente ad f 42.470, de uitbetaalde bedragen aan voor lopige rente en de dokters- en verpleegkosten, tot een voorlopig totaal van f 46.450.21 aan ge noemde bank in rekening ge bracht. Deze heeft op haar beurt het Rijk aansprakelijk gesteld voor de door een zijner ambtenaren toegebrachte schade. De politie-ambtenaar, die het letsel veroorzaakte, is deswege strafrechtelijk vervolgd. Uit een uitgebracht psychiatrisch rapport bleek, dat de verdachte op .grond van epileptische karakterverande ring niet toerekeningsvatbaar kon worden geacht voor het gebeurde, zodat hij is ontslagen van rechts vervolging. Betrokkene is vervolgens uit de politiedienst ontslagen op grond HEERHUGOWAARD ZUID. Vrij dag 20_ Zaterdag 21, Zondag 22 en Maandag 23 Januari a.s. wordt in de zalen van de heer v. d. Heiligen berg een grot Fancyfair gehouden ten bate van het mannelijke jeugd werk in de Parochie v. d. H. Dio- nysius en de R. K. Voetbalvereni ging SVW. Wij hebben eens een kijkje mogen nemen in de voorbe reiding en hadden hiervoor een on derhoud met Kapelaan B. C. Hooge- veen. Op Vrijdag 20 dezer heeft de offi ciële opening plaats door de Burge meester. Een ere-comité is gevormd bestaande uit de vooraanstaande personen in Heerhugowaard. Wanneer op Vrijdagavond de fancy fair is geopend, zal begonnen worden met de vertoning van een revue. En het is werkelijk een revue n.m. elk wat wils, xylophonist, tele- phaat professor Marcello en zijn sprekende pop. De sportscene van SVW-Hugo Boys en KSV. Deze re vue duurt ongeveer drie kwartier, waarna de stands worden open gesteld. Het zijn er een 20 tal waar onder het bekende rad van Avon tuur. Deze keer eens niet om pa ling of gebak, maar om fraaie grote prijzen, n.m. wollen dekens, ontbijt serviezen, teddy beren, nylonkousen merk dupont, kisten sigaren enfin, wat er nog meer is, een pracht. Na de revue zal er ook weer op het toneel in groepjes gedanst kunnen worden. Een waarzegster uit Amsterdam heeft zich bereid verklaard deze da gen aanwezig te zijn. In de kleed kamer komt het levende lijk. Aangezien de R.K. Voetbalver eniging SVW deel uitmaakt v. d. organisatie zal op Zondag 22 Janu ari 1950 na de voetbalwedstrijd SVW 1—WGW 1 het R.K. Fanfare corps Hou en Trou met muziek mar cheren vanaf het Gem. Sportter rein naar v. d. Heiligenberg, alwaar de fancy-fair wordt gehouden. Er zal geprobeerd worden om het de bezoekers zo aangenaam mogelijk te maken. Op het balcon wordt een theetuin ingericht. Wie dus een genoegelijke avond wil hebben, verzuime niet naar deze fancy-fair te gaan, want ook het doel waarvoor 't wordt ge daan, n.m. de mannelijke jeugd in deze parochie verdient aller belang stelling. Wanneer we de affiches be kijken dan zien we met vette let ters staan: Fancyfair, Dansen. Re vue. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Alkm. Biosc. Thea ter: Stad des doods, 14 jaar: Cinema Americain: De zaak Paradine, 18 jaar; Harmonie: De verstrooide professor, volw. Victoria: Gunga Din, onbek. DEN HELDER: De Witte, Het geheim van Mayeriing, Volw. met rijpe ervaring (C3). Het brandende vraagstuk, Ontoelaatbaar (D); Ti- voli: Pinocchio, alle leeft. (A). SCHAGEN: Royal: De nieuwe avonturen van Don Juan, 14 j. en La Traviata, 14 jaar. WIERINGEN: De Haan: Blue Skies, 18 jaar (Cl); Spionnen aan de Theems, 14 jaar (B). LUTJEBROEK: City: Mijnheer de Gouvernante, alle leeftijden. van zijn geestelijke ongeschikt heid, waarna hem een invalidi teitspensioen is toegekend. Van gehele of gedeeltelijke inhouding der schade op zijn pensioen is afgezien op dezelfde gronden als I scheepse waarop hij is ontslagen van rechts- organiseren. dastrale grootte der Gemeente Egmond (binnen)2879.2186 Hect- Terwijl de Gemeente, behalve de Dorpen Egmond Binnen en Eg mond aan den Hoef nog omvatte: de Gehuchten of Buurtschappen: Rinnegom, Egmondermeer en Wimmenum. Wimmenum, dat eerst een zelf standige gemeente uitmaakte, werd later met Egmond Binnen verenigd. (Wet v. 13 Juni 1857, Stbl. no. 58). vervolging. V.Z.V.-iiieuws 't VELD, Uitslagen van 8 Januari 1950 Alkmaar 1—VZV 1 1—3 VZV 2—SEW 2 3—3 VZV 3—Con Zelo 2 0—3 Het eerste elftal heeft de reis naar Alkmaar ondernomen en heeft zoals hun plicht was, een over winning weten te behalen. Er mag ook geen enkele nederlaag geleden worden om naar de bovenste plaats te komen. Bravo jongens. Ons twêede elftal bond de strijd aan tegen SEW 2. En zoals we van hun gewend zijn hebben ze goed partij gegeven, maar wisten het niet verder te brngen dan een ge lijk spel. Een overwinning hadden jullie wel verdiend. Volgens mij had SEW niet over geluk te kla gen. Het derde elftal kreeg 'n be hoorlijke nederlaag te slikken en gingen met liefst 30 ten onder. Een volgende keer heter jongens, er zat niet veel verband in jullie spel, jammer voor de goede spelers die jullie er bij hebben. Programma 15 Januari 1950 Zeemacht 1VZV 1 2.30 uur VZV 2—Valken 2 2 uur VZV 3—Sint Boys 1 12 uur WGW jun. a—VZV jun a 12 uur Wat de uitslagen de volgende week zullen zijn is moeilijk te bepa len, want als Zeemacht op oorlog sterkte tussen de krijtlijnen ver schijnt, is het niet zo gemakkelijk om te winnen. Wat het tweede be treft deze hebben het tegen de Val ken ook niet gemakkelijk, maar geef je geheel van het begin tot 't einde, dan geef ik jullie een kans. Het derde krijgt Sint Boys op be zoek, maar als jullie het niet beter doen dan tegen Con Zelo gaan de punten wel naar St. Maarten. Onze jun. gaan naar deii Helder om daar WGW partij te geven. Het zal voor jullie niet gemakkelijk zijn jongens dat wijst de stand in de Nop wel aan. Maar jullie weten natuurlijk van geen wijken en komen met de punten naar 't Veld. Tevens komt dan het kampioenschap aardig in 't zicht. Tot Vrijdagavond. A.N.P. GAF LONDEN VAN DUIKBOOTRAMP HET EERSTE BERICHT Eerst 80 minuten nadat de „Tru culent" door de Divina was over varen, kreeg de Britse admirali teit een telefonische mededeling over de ramp. Zij wist het toen echter al, dank zij voortreffelijk werk van het Nederlandse pers bureau A.N.P. waar te 21.35 Ned. tijd in de radio-kamer de melding van de „Almdijk" over de redding van vijf overlevenden werd opge vangen en onmiddellijk naar Reu ter in Londen doorgegeven. Dank zij deze activiteit was het de Ad miraliteit mogelijk direct groot reddingspogingen te Reuter heeft het ENKHUIZEN. Jaar: Aant. Inw.: 4988 1840 1855 1872 1880 1890 1900 1905 1910 1915 1920 1925 1930 1935 1939 1942 1943 1944 1946 1947 5444 5461 5774 6328 7021 7426 7751 8402 8615 8456 9190 9571 9634 9857 10011 10218 10193 10342 Toen. in 100, 109.1 109,4 115.7 126.8 140.7 148.8 155.3 168.4 172.7 169.5 184.2 191.8 193,1 197.6 200.7 204.8 204.3 207,3 De Gemeente Enkhuizen omvat te op 1 Januari 1947, behalve de plaats zelf, nog de Gehuchten of Buurtschappen: Oosterdijk en Westeinde. De kadastrale grootte der Ge meente was op dezelfde datum: 1624,1212 Hectare. Kort voordat Montgomery gis teren het Vondelparkpaviljoen zou verlaten om zich naar het Rijks museum te begeven, hadden zich in de Tesselschadestraat en op de brug naar het Leidseplein bij het Leidsebosje een honderdtal de monstranten verzameld die met pamfletten en spandoeken met de woorden „vrede" daar waren op gesteld. De politie moest enkele malen krachtdadig optreden. Montgomery zou van deze demon stratie niets hebben bemerkt. Voorts hebben communistische personeelsgroepen van enkele Amsterdamse bedrijven aan bur gemeester d'Ailly telegrammen gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het bezoek van- Montgomery. Vaticaanse munten voer verzamelaars VATICAANSTAD (KNP). Een beperkt aantal series van de Vaticaanse munten van het jaar 1936 tot 1947 zijn door het Vati- caan voor verzamelaars verkrijg baar gesteld. Elke serie bevat het gouden muntstuk van de nominale waarde van 100 lire. K.V.P. vergadering LANGEDIJK. De afd. Lange- dijk van de KVP vergaderde Don derdagavond in de Burg De voorz. de heer Jae. Weel deelde mede dat Prof. Romme voor de afdeling komt spreken. Deze bijeenkomst moet worden gezien als een verga dering voor de gehele omtrek. De datum zal nog nader worden be kend gemaakt. Als voorlopige candidaten voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten werden door de afd. gesteld de heren: Jac. Groen Av„ C. P. Jong, P. Lurjcks, J. Stoop Pr. en Jac. Weel. Als voorlopige candidaten voor 'n lid van de Commissie v. Advies werden aangewezen de heren P. Bergen Av. en Jac. Bruin Dv. en Voor lid van de Commissie van Toe zicht. de heer KI. Bekker Hr. Tijdens de rondvraag werd de contributieregeling nog besproken. De minimum contributie bedraagt f 2.50 voor man en vrouw. De con tributie wordt bepaald naar draag kracht ALKMAAR 13 Jan. witlof 1 3040; II 1626; rode kool 6 11,30; savoye kool 69.50; groene kool 13.5028; spruitkool I 35— 57; II 2030; boerekool 1537; andijvie I 55—82; II 42—54; Bra bantse Bellefleur 17; Bramley Seedling 13—19; Goudreinette 26 —41; Groninger Kroon 17—26; Jo nathan 2633; Present van Enge land 1832; Zoete Winterkroon 1522 «gare bieten 6; winterpeen 610.90; waspeen 2039; uien I 2129; II 1119; prei 2149; soep 1517; knolsoep 1328.50; win- terjan 613. BEEMSTER, 13 Jan. Witlof 16 44, Bloemkool 1320, Rode kool 615, Witte kool 5: Savoye kool 10 13, Groene kool 19: Spruitkool 22 —67, Boerekool 1324 Andijvie 31 —98* Rode bieten 57,' Gare bieten 11—16. Winterpeen 59, Waspeen 13. Uien 1828, Uien Drielingen 12 —23, Uien Nep 815 Prei 2654. Appels: Brabantse Bellefleur 5— 18, Bramley Seedling 619, Cox Orange Pippin 1063, Glorie van Holland 28, Goudreinette 1045 Groninger Kroon 518, Jonathan 13 —44, Present van Engeland 838 Ster-appel 1217, Zoete Campag- ner 818, Zoete Ermgaard 17, Peren Comtesse de Paris 624, Doyenne du Comice 46,-86 Fertilon 712 Gieser Wildentan 619, Kamper veen 310, Winterlouwtje 6—12. Winterjan 414. GROOTEBROEK, 13 Januari 2.2000 kg rode kool 6—6.90; 4.000 kg gele kool 7.60—9.20; 5.000 kg groene kool 2028.20; 650 kg sprui ten 2333; 18.000 kg uien grof 30.50—31.40; driel 30; afw. 16.10 17.20; 60.000 st. bloemkool I 24- 37; II 14—24; afw. 8—18. A.N.P. een dankbrief gezonden. Wij zijn speciaal op Daarom heeft dit ook onze volle aan dacht. Laat nu Uw rijwiel De prijs valt mee Wij hebben nog aan te bieden: 2e HANDS DAlVfES- HEREN- en KIN DERRIJWIELEN LUTTIK OUDORP3 bij de Bierkade ALKMAAR tel. 3485

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7