Nieuw Chinese communisten leggen beslag op Nederlands bezit Afscheid van elf missionarissen uw bon Co. GELD Verontwaardigd Amerika breekt met rood China Minister van Maarseveen vertrok naar Indonesië Londen wil opheldering omtrent vier punten coffiesurrogaat dit: niet te onder zie als vóór de lager. oon goed, kost 3 VERS bij Uw ne koffie maar 1808 Mennen en eenden Verhuizingen naar ALLE plaatsen Jac. Koop, Alkmaar izen e duur SNUITER samen SILEENBANK VARD NOORD v. spaargelden UDERS Kunstmatige bij runderen in dit blad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Chinese communisten slaan hun slag Maandag 16 januari 1950 35e Jaargang No. 195 Ook Amerikaanse en Franse eigendommen in rode handen Een represaille maatregel Jessup op bezoek bij Tsjang Kai Sjek James Byrnes weer politicus Al het officieel personeel teruggeroepen Ook een bezoek India aan De in Engeland ontdekte politieke delinquent De ramp met de Truculent Franse trein door sabotage ontspoord Kroniek en Kritiek Vanuit Nieuwe Niedorp naar verre landen Een ontroerende plechtigheid ,De liefde van Christus dringt ons Ule rassen Hennen a. •n t. de leg f7.- P- st. V. Legh. br. '48 f4.50. Ule rassen eenden f4.- st. Niet goed in volle I dagen retour te zen- len. Erk. Pluimveeh. No. 1101). MULDERSLAAN 12 VEENENDAAL 3elegenheid tot retour- en bijladingen 27 Jan. Mid delburg. Einde der maand Helmond en Breda Tel. 2166 i de lagere prijsklasse goede kamer voor U ie Uw begroting niet andeerde huiskamers aat U eens door ons ivoort 17 - Tel. 3448 :rde meubelzaak voor Omgeving). i begint met letter: 3DAG 17 JANUARI VOENSDAG 18 JANUARI DNDERDAG 19 JANUARI VRIJDAG 20 JANUARI door het Bestuur en ter ■ordt U beleefd, doch vastgestelde uren te ver- geopend: 's morgens van -4.30 uur. ank Heer Hugowaard Nrd. P BAKKUM, Directeur l. 'W. OVERTOOM, Kassier i worden van de lRTENSBRUG sven bij de Secretaris DE HAAN, St. Maar- Dok verdere inlichtin- geld f 10.per koe. n, zoals ik mij behoorde gezeten!" (Ge ziet dus, t berouw te laat kwam tal van de drie kousen voor het kwaad, dat ze s goed en gedraagt U :n lang te piekeren, doch •ouwtje Grete kon niet ggen, doch moest maar er denken. Tranen van k gga nnaar de gr de klok en de spiegel g..goed op P..P..Peter .naar huis mag nemen". Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4; per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Neder). Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A S t H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Dractfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Chinese communistische autoriteiten hebben Vrijdag en Zaterdag Nederlandse en Franse diplomatieke eigendommen te Peiping in beslag genomen, aldus is Zondagavond door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt Zaterdagmiddag was reeds gemeld, dat de commu nisten ook de Amerikaanse consulaire eigendommen te Peiping hebben onteigend. schending van bij verdrag vast gelegde rechten en van de meest elementaire beginselen van inter nationaal gebruik en verkeer". Nadat de communistische auto riteiten de Amerikaanse ambtena ren hadden aangezegd het gebouw te verlaten, kregen de Amerika nen op hun verzoek de tijd om hun acten en bezittingen mee te nemen. Men concludeert hieruit, dat het voorval zonder incident is verlopen. Blijkens een rapport van de Amerikaanse consul-generaal aan het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, traden de Cn: Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde Zon dagavond, dat Engeland de Ne derlandse en Franse regering heeft aangeboden om ten be hoeve van haar stappen te Pe king te ondernemen. Engeland heeft echter nog geen antwoord van een van beide regeringen ontvangen. In diplomatieke kringen te Londen concludeert men uit de stappen der Chinese communis tische autoriteiten, dat de Chi-' nese communistische regering niet bereid is neutraal te blijven tegenover landen, die haar tot dusver niet hebben willen er kennen. De actie van de Chinese communisten wordt te Londen beschouwd als een directe en krachtige represaille voor het niet erkennen van haar regering door de drie landen, die het meeste belang in het Verre Oos ten hebben. Het State Department deelde officieel mede, dat de inbeslagne ming van de Amerikaanse consu laire eigendommen was uitgevoerd „ondanks ons protest en onze me dedeling, dat alle Amerikaanse functionarissen uit het door de communisten bezette Chinese ge bied worden teruggeroepen wan neer de Chinese communisten zou den pogen ons bureau en eigen dom in beslag te nemen". „De Amerikaanse regering, al dus het State Department, neemt deze kwestie Het betreft hier linezen zeer hoffelijk op TAIPEH, Formosa (Reuter). De reizende ambassadeur van Pre sident Truman, Phillip Jessup, is Zondag te Taipeh op Formosa aan gekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal o.m. een onderhoud hebben met Tsjang Kai Sjek. Jessup, die een studiereis door het Verre Oosten maakt, zal na Formosa Hongkong bezoeken. SPARTANBURG (Z. Carolina). 15 Jan. (Reuter). James Byrnes, de voormalige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken en vice-president, heeft heden be kend gemaakt, dat hij zich dit jaar voor de democratische partij candidaat zal stellen voor het gouverneurschap van Zuid-Caro- lina. In antwoord op het in beslag nemen van de Amerikaanse consulaire eigendommen in rood China heeft het State De partment instructies opgesteld voor het terugroepen van al het officiële Amerikaanse personeel uit het door de communisten bezette China. Na het vertrek van het Ame rikaanse personeel zullen alle Amerikaanse regeringsgebouwen op het Chinese vasteland worden gesloten. Het consulaat te Singtao is reeds gesloten. De Britse rege ring heeft beloofd voor de Ame rikaanse belangen te zorgen. Er uiterst ernstig op. I ^n tarood Ch& i35 Amerikaan- ier een flagrante se functionarissen. AMSTERDAM, 14 Jan. Zater dagavond is de minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarseveen, per vliegtuig naar Indonesië vertrok ken in gezelschap van dr. Prinsen, destijds secretaris-generaal van de R.T.C. en mr. van der Valk, raad adviseur van het ministerie. Minister van Maarseveen vol deed hierbij aan een uitnodiging van drs. Hatta, minister-president van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië. In en kort gesprek, dat wij met de minister hadden, vertelde hij, dat hij tij dens deze reis hoopte kennis te hiaken met alle leden van de rege ring der R.I.S. en zijn kennis van Even voor het vertrek groeten minister van Maarseveen 'rechts) en de heren van der valk (midden) en Prinsen de genen, die hen uitgeleide deden het volk en het land te verruimen. Hij hoopte in staat te zijn ver scheidene vooraanstaande Neder landers, die zich in Indonesië be vinden, te ontmoeten en met hen van gedachten te wisselen. De mi nister meent dat zijn reis zeer nut tig kan zijn voor de bevordering van de samenwerking, „die wij zo zeide hij zo breed mogelijk moeten zien". Van Djakarta uit zal minister van Maarseveen ook een reis naar India maken om op 26 Januari in New Delhi aanwezig te zijn bij de plechtige officiële afkondiging van de constitutie van India. De benoeming van Mohammed Rum tot hoge commissaris van Indonesië is den Haag juichte hij zeer toe. Het eerste begin van de nieuwe souvereine staat zo zei- de minister van Maarseveen geeft de beste verwachtingen, dat de republiek Indonesia Serekat spoedig zal uitgroeien tot een wel varende rechtstaat. Tot de ver schillende vraagstukken, waarover de minister in Indonesië bespre kingen zal voeren, behoren o.a. de instelling van het Unie-hof, de werkwijze van het Unie-secreta riaat en de voorbereidingen van de eerste conferentie der minis ters van de Unie. Op 3 Februari hoopt minister van Maarseveen weer in het vaderland terug te keren. Zoals, wij onlangs meldden staat de Nederlander V. die in Engeland tot gevangenisstraf is veroordeeld, in ons land als politiek delinquent gesignaleerd. Wij vernemen thans nog, dat V. lid is geweest van het bestuur der Communistische Partij in Nederland. Hij zou in de oorlog met de S.D. hebben samengewerkt en verschillende vooraanstaande communisten hebben verraden. De P.R.A. te Haarlem heeft deze zaak onderzocht. Volgens het State Department is de inbeslagneming in strijd met in 1901 aan de V. S. toegekende rechten, die in het Chinees-Ame rikaans verdrag van 1943 bekrach tigd zijn, bij welk verdrag de V.S. vrijwillig afstand deden van hun exterritoriale rechten in China. Naar Zondag te Londen verno- nomen werd, heeft de Britse rege ring er enige dagen geleden in toe gestemd een Amerikaans protest tegen de reeds toen dreigende in beslag neming van het Ameri kaanse consulaat te Peiping aan de Chinese communistische rege ring door te zenden. Engeland, dat de regering van Mao Tse-Toeng erkent, .heeft het protest aan zijn consul-generaal te Peiping door gezonden. Democratische zowel als repu blikeinse senatoren zijn veront waardigd over het optreden van de communisten te Peking. John Kee, voorzitter van de huiscom missie voor buitenlandse aangele genheden, verklaarde: „Het enige wat ons te doen staat is, alle be trekkingen met de communisten te verbreken en onze mensen uit China weg te krijgen". De republikeinse senator Wil liam Knowland daarentegen, die steeds critiek heeft geoefend op de Amerikaanse politiek t.a.v. China, eiste aftreden van de Amerikaanse regeringsfunctionarissen, die ver antwoordelijk zijn voor de politiek Hij zei tegen verslaggevers spe ciaal op Walton Butterworth te doelen, toegevoegd staatssecretaris voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, die mededeling gedaan had van de ontwikkelingen te Peking. „Indien de politiek in het Verre Oosten wordt goedge keurd door de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, kan hij de schoen ook aantrek ken", aldus Knowland. CONTROLE TE SURABAJA DJAKARTA, (Aneta) De mili taire politie van de T.N.I. heeft te Surabaja een aantal geüniformeer den gecontroleerd om te zien of men gerechtigd was het T.N.I.- ■uniform te dragen. Tweehonderd personen hadden geen legitimatie papieren. Zij werden voor een on derzoek aangehouden. Acht der overlevenden van de ramp met de Britse onderzeeër „Truculent" vertellen elkaar over hun grimmige belevenissen na de aanvaring met 't Zweedse schip „Divina", tengevolge waarvan de onderzeeër zonk. Deze mannen ontsnapten aan de dood, die talrijke van hun kameraden trof. Deze foto werd gemaakt in de marine barakken te Chatham. SHEERNESS (Theemsmonding) 15 Jan. (Reuter). Duikers, die naar de Donderdag gezonken duik boot „Truculent" afdaalden, heb ben geconstateerd, dat het met de machinekamer in verbindingstaan- de seintoestel in de observatie toren op „halt" stond. Dit zou er op wijzen, dat de duikboot ge poogd zou kunnen hebben te stop pen, nadat het Zweedse schip „Di vina" werd gesignaleerd, teneinde de aanvaring te voorkomen. De „Divina", die Vrijdag door de admiraliteit werd vastgehou den, maar Zaterdag werd vrijge laten, is Zondag naar Ipswich ge varen. Volgens de Londense „Sunday Express" hebben deskundigen voorgesteld dat van officiële Brit se zijde opheldering zal worden verstrekt omtrent de volgende punten: 1. Waarom heeft de Zweedse tankboot „Divina" geen S.O.S.- seinen uitgezonden, nadat zij in botsing was gekomen met de „Tru culent", als gevolg waarvan de onderzeeër is gezonken? 2. Hoe is het mogelijk dat vele mannen, die erin slaagden uit de gezonken onderzeeboot te komen, bij gladde zee en op en afstand van slechts vijf mijl uit de kust, niet zijn opgepikt? 3. Hoe komt het dat de Britse admiraliteit het bericht omtrent de ramp van de „Truculent" eerst tachtig minuten na de aanvaring ontving? 4. Waarom droegen de overle venden van de ramp, die erin slaagden uit de onderzeeboot te komen, geen rode herkennings- lichten op hun Davis-ontsnap- pingsapparaten, die er juist voor dienen om hen in het duister te doen opvallen? Het is gebleken dat een der leden van de bemanning van de „Truculent" met verlof was, in verband met het afleggen van een rouwbezoek; hierdoor is het aan tal slachtoffers niet 65 maar 64 geworden. PARIJS (Reuter). Zondag ochtend vroeg is de sneltrein Pa rijs—Straatsburg bp de plaats Coo- lus ontspoord. Een passagier werd ernstig gewond en twee licht. Van de zijde der Franse Staatsspoorwe gen wordt verklaard, dat het on geluk vermoedelijk aan sabotage te wijten is. Over een afstand van 24 M. wa ren de spoorbouten verwijderd. De trein, die uit Straatsburg kwam, reed met een snelheid van bijna honderd kilometer per uur. Het is een wonder, dat er niet meer slachtoffers onder de passagiers zijn gevallen, daar verscheidene wa gons zijn gekanteld. Zaterdag begon men aan de voorbereidingen voor het bergen van de „Truculent", men verwacht dat de definitieve poging om de duikboot te bergen niet eerder zal worden gedaan dan over veertien dagen, wanneer er een spring vloed is. Functionarissen van de Britse admiraliteit verklaarden dat het maanden zou kunnen duren, voor dat het bergingswerk geëindigd zou zijn. Goed voorbeeld (Sm.) In de opgave van giften voor het militaire tehuis in Ede zagen we Zaterdag vermeld: K.V P.-afdeling, ter navolging, f2.50. Dat is een goed voorbeeld, dat wijd perspectief kan openen. Er zijn vele K.V.P.-afdelingen welke hier daadwerkelijk iets kunnen ondernemen op het gebied van militaire politiek, al staat dat niet met even zoveel woorden in de militaire paragraaf van het Ur gentieprogram. Maar er zijn ook andere katholieke verenigingen, die op dit punt best iets kunnen doen, de een meer, de ander min der. Wat zijn er in onze rayons niet vele K.A.B.-afdelingen, die nog voldoende in feeststemming zijn, vanwege de grote jubileum viering in Utrecht; de midden standsverenigingen, de werkge vers, de Boeren- en Tuinders- afdelingen, de Vrouwenbonds afdelingen, enz. Besturen, over weeg het eens en d o e het; doe het nu! Niet rechtvaardig (Sm.) De Katholieke Bond voor het Gezin staat op het standpunt van de oude Romeinse senator Cato. Deze zei te te pas en te onpas: Carthago moet verwoest worden. Eerst lachte men hem uit, als hij dit zei, na elke redevoe ring die hij, waarover ook, hield. Later verwonderde men zich, toen begon men zijn vasthoudendheid te bewonderen en tenslotte gaf men hem gelijk. De Bond voor het Gezin laat ook niet af te zeggen, te betogen, te schrijven, te adres seren: dat vermenigvuldigings- cijfer bij het schoolgeld moet weg! Velen hebben eerst hun schou der opgehaald, toen hebben ze ge zegd, wat is dat toch. Daarna kre gen ze bewondering voor de taai heid, waarmee de Bond deze zaak verdedigt en nu zijn er geleidelijk steeds meer gemeenten, die aan dit verzoek gehoor geven. Maar het is nog lang niet genoeg. En zonder er nu hier diep op de al meermalen behandelde kwestie in te gaan, mogen we dit vaststel len, dat de toepassing van dit vermenigvuldigingscijfer een on rechtvaardige zaak is. Het gaat er om, dat in tal van gemeenten de gewoonte bestaat, dit cijfer te be palen op 2. Als iemand f 50. schoolgeld moet betalen, wordt dat f 100.en dit als regel alleen om te helpen de begroting slui tend te maken. Dus de burgers die schoolgaande kinderen heb ben, moeten voor straf extra be talen, omdat de gemeente anders niet uitkomt of misschien minder aan een bepaalde Rijksbijdrage ontvangt. Dat is onjuist en moet inderdaad zo snel mogelijk uit de wereld. Inderdaad, ook dit Car thago moet verwoest worden. Ge meentebesturen. attentie! In de Kloosterkapel der E.E. P.P. Franciscanen te Nieuwe Niedorp is gistermorgen op ontroerende wijze het ker kelijk afscheid gevierd van elf Franciscaanse missiona rissen. Van deze even. zeld zame als merkwaardige plechtigheid, waarbij tevens de 250ste missionaris van deze orde na de oorlog werd uitgezonden, maakte onze eigen fotograaf enige opna men. De Hoogeerw. Pater- Provinciaal Apolliniaris van Leeuwen reikte ieder het Missiekruis uit (foto hier onder), nadat o.m aan allen de algenqene zendbrief was voorgelezen (hiern. rechts). Het klooster van Nieuwe Niedorp, centrum van Franciscaanse actie tot geloofsverdieping in onze lage landen, was Zondag morgen getuige van het kerkelijk afscheid van elf zonen, waar van drie afkomstig uit ons gewest, die als nieuwe Pau- lussen de Liefde van Christus en dien gekruist, zullen gaan prediken aan de heidenen. Zij ontvingen uit handen van hun provinciaal het Missiekruis als wapen der liefde en hoorden uit zijn mond het bevel tot zending, wat hen in volle overgave aan de deugd der gehoorzaamheid weldra zal doen uitzwermen naar alle windstreken, ver van hen die hen lief en dierbaar zijn, naar onbekende en misschien wel vijandige volken. Nog zelden heeft de mooie kloos terkapel zovele en zo uiteenlopen de figuren binnen haar gewijde muren geherbergd. Daar, onder het zachte licht uit de kleine spitsboog- vensters en van de enkele mat- witte gloeilampen, verenigden zich Franciscaanse Hoogwaardigheids bekleders, priesters, broeders, de missionarissen en hun ouders, broe ders en zusters en andere verwan ten, gelovigen uit de parochie en schier alle provincies van ons vaderland, want talrijke vreemde lingen waren gekomen om van deze, voor ons katholieken zo bijzon dere gebeurtenis getuige te kunnen zijn. En tevens om met de missio narissen op te gaan in gebed ten einde de zegen des hemel over deze pioniers van Christus af te smeken. Deze missionarissen waren: de Broeders Humulis van Rijn voor Pakistan en Carolus van Wijk voor Brazilië, en de weleerw. Pa ters Irenion Oudejans voor Indo nesië, Leonardus van Schoorl voor Brazilië, Olger Leers en Felix Neefjes eveneens voor Brazilië, Modestinus Pötgens (voor de twee- de keer naar Pakistan), Sanctus Molenkamp voor India, Deodatus Tummers voor Pakistan, Paulinus van Halderen voor India en Al varez de Reep voor Nieuw-Guinea. Zij waren rond het altaar ge schaard, toen de Hoogmis werd opgedragen door de eerw. Pater Modestinus Pötgens, de commis saris van de Minderbroeders-orde van Pakistan. Hij werd bij dit Hei lige Officie bijgestaan door Pater Irenion Oudejans als diaken, Pater Felix Neefjes als subdiaken en Pa ter Odulphus v. d. Vat, procuratoi van de missie, als presbyter-assis tens. De Gregoriaanse gezanger. werden door het zangkoor op een voudige doch keurige wijze uit gevoerd. Vervolg pag. 2

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1