Zilveren Professiefeest Eerw. Zuster Elvira MARIA STUART 25 jaar dansleraar BI Bijeenkomst Jongerenorganisatie K.V.P. in de Statenkring Hoorn Gesch ALKMAAR EN OMSTREKEN Opnieuw succes voor H.S.V. Goede vertolking van Koningsdrama 't Masker gaat op nieuwe wegen Af scheid elf missionarissen Er moet „smering" zijn Marktberichten Inleidingen van mr. Jan Derks en Michel Debats K.V.P. is een levende partij Benoemingen in het Bisdom Haarlem De PAGINA 2 MAANDAG 16 JANUARI 1950 ALKMAAR. - Zondag her dacht de hoofdadministratrice cn econome van het Sint Elisabeth- Ziekenhuis, de eerwaarde Zuster Elvira, de dag waarop zij, voor 25 jaar, in het Moederhuis van haar congregatie, de St. Hippo- lytusstichting te Delft, werd ge profest. Zuster Elvira is de zakenvrouw in het kloosterkleed, om wie de financiële en zakelijke besognes van het ziekenhuis draaien. Zij is de spil van het materiële wei en wee van de grote inrichting, die het Sint ElisaPeth-Ziekenhuia is en zij is dat ai van kort na haar professie af. De zakelijke leiding van het huis in de van Everdingenstraat is bij haar in goede handen. Dat men haar capaciteiten en haar activiteit weet te waarderen, bleek wel zeer duidelijk bij dit zilveren professiefeest, waarbij de jubi- laresse, met een zilveren kroon tje gekroond, de blijken van be langstelling van vele en velerlei zijden dankbaar in ontvangst mocht nemen. Des morgens werd het feest ingeleid met een plechtige Hei lige Mis, opgedragen door de oudste heerbroer van de jubila- resse, weleerw. Pater Dr. Otger Jansen O.F.M., met assistentie van haar tweede heerbroer, de weleerw. Pater Winfried Jansen O.F.M. en de rector van het zie kenhuis, de zeereerw. Heer Vis ser. Pater Winfried Jansen hield tijdens de Heilige Mis de feest predikatie over het klooster leven. Op het middaguur kwam „Sint Caecilia" zuster Elvira een sere nade brengen in de kloostertuin. Alle zusters waren bij deze sere nade aanwezig. De oudste heer- broer dankte de voorzitter van „Sint Caecilia", die de jubilaresse toesprak. Van de besturen van de diver se verenigingen, die zakelijk met Zuster Elvira te maken hebben, van doktoren, verpleegsters, ad vocaten, van aannemers en zakenmensen, van oud-patiënten en allerlei relaties, was er een schat van bloemen, die de waar dering voor het werk der jubila resse veelkleurig uitdrukte. De receptie die des middags werd gehouden, was zeer druk bezocht. Het was een af en aan van vrienden en relaties van het huis en van Zuster Elvira. Apo thekers, raadsleden, wethouders, de directie van Sociale Zaken, van het Ziekenfonds, het be stuur van het Verplegingsfonds en allerlei zakenmensen maak ten van de gelegenheid gebruik GEEN FUSIE TUSSEN ORANJEVERENIGINGEN ALKMAAR Vorig jaar werden er pogingen ondernomen door het Oranje-Comité om te komen tot 'n fusie tussen de algemene Oranje vereniging en de Christelijke Oraij- je-vereniging. Deze fusieplannen zijn thans definitief van de baan, daar verwacht kan worden, dat na een fusie toch weer een Christe lijke Oranje-vereniging zou wor den opgericht. VERDACHTE VINDER ALKMAAR In de nacht van Zaterdag op Zondag werd bij het politiebureau aangifte gedaan van het feit dat een verdacht persoon in de van der Bosstraat de daar staande auto's instapte en contro leerde. De politie trof even later op de Nieuwesloot een 37-jarige Alkmaarse koopman aan die in 't bezit was van een grijze deken. De man verklaarde deze gevonden te hebben en juist op weg te zijn naar het politiebureau. Hij werd meege nomen en in verzekerde bewaring gesteld. K.A.V. ST. LAURENTIUS PAROCHIE ALKMAAR Dames, onze naai- avonden gaan weer beginnen, van af Woensdag 18 Jan. U kunt zich dan weer bij naaien en knippen laten helpen. Onze avonden worden gegeven in een lokaal bij de Eerw. Zusters op de Laat op elke Woens dagavond van 8 tot 9.30 u. de kos ten zijn 25 cent per avond. KAPELAAN ZOUTENBIER GAAT HEEN ALKMAAR De Bisschop van Haarlem heeft de WelEerw.. Heer P. J. Zoutenbier, thans kapelaan in de St. Laurentius Parochie alhier, benoemd tot kapelaan te Rotterdam in de Parochie van de H. Theresia van het Kindje Jezus. In de plaats van Kapelaan ZoutenbieT is in do St. Laurentius Parochie benoemd de WelEerw. Heer N. Tromp die Kapelaan was in de parochie van St. Jeroen te Den Haag. PIANO-DUO DE RAAFF EN SCHUTTE GEREDUCEERDE PRIJZEN ALKMAAR Het bekende pia no-duo De Raaff en Schutte, dat morgenavond concerteert in het Gulden Vlies, werd bereid gevon den aan scholieren en militairen toegang te verlenen voor 75 cent. Geslaagd ALKMAAR Aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de medicijnen onze stadsgenoot de hr. V. C. M. Leesberg. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Purmerend 1— AFC 1 3—1; HSV 2—AFC 2 0—2; AFC 3—Bergen 2 0—0; AFC 4— Zeevogels 2 13; AFC 5Alkm. 4 32; Foresters 4AFC 6 21. Junioren: AFC aSVA a 30; Vitesse aAFC b 80; AFC c Vitesse b00. Dat was jammer! En dan de he lle tijd in de meerderheid, maar ja „kop op", want Zondag a.s. staat er weer een zware wedstrijd voor de deur en dan zijn wij deze ne derlaag weer vergeten! Spelers van het eerste, jullie deden je uiterste best, maar het wilde niet! Het 2e prima! Dat gaat goed. Het derde was zo, zo! En het vierde viel af Dan een pluimpje voor het vijfde! De junioren kwamen wisselvallig uit de bus, voor de B's. Hedenavond clubavond; wij zijn ondanks de nederlaag allen present bij Beemster. Waagplein. Tot vanavond. De PPC-er de zilveren jubilaresse geluk te wensen en haar met geschenken te huldigen. Er waren veel ge schenken. Het mooiste was een gfoen kasuifel, een eenvoudig, prachtig stuk werk, het cadeau, dat was gekocht van het bedrag, dat verschillende instanties in de stad zuster Elvira onder couvert hadden aangeboden. Van de pa tiënten van het huis kreeg de ju bilaresse een enveloppe met in houd. De grote waardering, die van alle kanten bleek, zal dit zilveren feest voor zuster Elvira onverge telijk maken. Des avonds werd de kerkelijke viering van het 25-iarig profes siefeest van zuster Elvira beslo ten met een plechtig lof. Naast zuster Elvira had het St. Elisabothziekenhuis gisteren nog een tweede zilveren jubilaresse tussen zijn muren. Ook de eerw. zuster Gulielma vierde gisteren haar zilveren professiefeest. ONVOORZICHTIGE MOTORRIJDER ALKMAAR Zaterdagmiddag reed een motorrijder in de righting van Heiloo. toen hij bij de Julia na van Stolberglaan twee auto's wilde inhalen, die reeds hun rich tingwijzer naar links hadden uitge stoken. De achterste auto werd zonder ongelukken gepasseerd, de voorste echter kon de motorrijder echter niet meer ontwijken een botsing was het gevolg van de on voorzichtige manoeuvre. De motor rijder werd daardoor op de grond gesmakt. Dr Lourens verleende de eerste hulp waarna de man naar het St. Elisabeth-ziekenhuis over gebracht, waar Dr. Kerssemakers 'n cnkelbreuk constateerde. K.J.B. HEILOO Voor een flink bezet te zaal trad Woensdag j.l. de heer Brinkman als goochelaar Brinkman uit Alkmaar als gooche laar op voor onze KJB. Met grote handigheid werden de vele trucs door hem uitgevoerd, en met spanning door de aanwezigen gevolgd. We kunnen dan ook op 'n zeor geslaagde avond terugzien. Woensdag a.s, zijn alle leden na tuurlijk weer present, kapelaan Tettero gaat dan door met zijn se rie „Levenslessen". Ook de congre gatie welke aan deze avond vooraf gaat (aanvang 7.45 uur), bevelen bij alle leden aan. In een sportlef en goed gespeel de wedstrijd heeft HSV de kostba re punten weer mede naar Heiloo genomen. Het gehele elftal was uitstekend op dreef. Toen de wedstrijd 20 min. oud was scoorde P. Oudhoff uit 'n goed aangegeven bal van P. Apeldoorn de eerste goal. Energia trachtte de stand gelijk te maken maar de HS V-achterhoede beheerste het terrein. Na de rust kreeg Energia 'n vrije trap toegewezen even buiten het beruchte gebied, de linksbuiten schoot de bal keihard tegen de paal! Toen de wedstrijd 25 min. in de tweede helft oud was maakte Halter het tweede doelpunt, Een kwartier voor het einde scoorde M. Kosters uit 'n door Bolten zeer goed voorgezette bal. Dit doelpunt werd geannuleerd wegens off-side, o.i. was dit een 'n zuiver doelpunt, Tien minuten voor het einde schoot, G- Bolten uit 'n uitstekende voorzet van M. Koster de derde goal. Energia trachtte de eer te redden maar alle pogingen waren vergeefs. Aangezien de concurren ten gelijkspeelden (WSV) en verlo ren (Randers) komt HSV in de bovenste regionen. Prima werk, mannen!! HSV 2—AFC 2 0—2 HSV 3Foresters 3 90 HEILOO. Met de opvoering van het koningsdrama „Maria Stu art", van F. von Schiller, in een bewerking van Jan Steur, heeft de toneelgroep ,,'t Masker" onder be zielende leiding van Jean Robert een nieuwe weg ingeslagen, die, be oordeeld naar de prestaties van Zondagavond in het Bruno-gebouw, zeker een goede mag worden ge noemd Er is gebroken met een tra ditie, die op vele plaatsen tè lang in ere werd gehouden en men heeft het aangedurfd, een stuk te bren gen, dat hoger greep, meer eiste van de spelers, maai- ook van het publiek. Dat men in de opzet is geslaagd, is zeker niet in de laat ste plaats te danken aan de toe wijding van de regisseur en aan de volgzaamheid der spelers. Het stuk, zoals dat door de be werker voor lekenspel is geschre ven, geeft enkele episoden uit de laatste levensdagen van de onge lukkige Schotse koningin, wier leven dan wel niet geheel in over- boeten. Eigenlijk is in dit spel, ondanks de korte episode, waarin Maria Stuart op redding hoopt, het lot van de vorstin reeds bezegeld; het zijn meer de verschillende nevenfiguren van het drama, die ons worden uitgebeeld. Daar is de wankelmoedige Graaf van Leycester, die zijn geluk bij Elisabeth èn bij Maria Stuart pro beert; Graaf Shrewsbury, die steeds doende is onheilen te voor komen, wel niet recht op zijn doel afgaat, maar zijn diplomatische talenten gebruikt om Maria Stuart te redden; de intrigant Burleigh; de slappe Poulet, de bewaker van Maria; een Mortimer, die zich zon der voorbehoud aan zijn ideaal, de redding van Maria Stuart, opoffert. Deze figuren uit te beelden was geen makkelijke taak, 't Masker is er toch in geslaagd, in goed samenspel, al deze zo uiteenlopen de figuren op de juiste wijze ge stalte te geven. De harde, trotse koningin Elisabeth werd op bijzon der overtuigende wijze door mej. A. Morsch gebracht. Niet alleen haar spel, ook haar dictie, waaraan zelfs vele beroepsmensen een voor beeld kunnen nemen, waren uit eenstemming met de koninklijke t stekend verzorgd, traditie moge zijn geweest, doch die Kitty de Wit, in het begin wat voor fouten te zwaar heeft moeten I aarzelend en te zeer op haar text De bekende dansleraar, de heer Jack Smit, die in Alkmaar en Cas- tricum een dansschool leidt en in tal van plaatsen van Enkhuizen tot Heemskerk danscursussen geeft, vierde dit weekend zijn zilveren jubileum als dansleraar. In Victory te Alkmaar en in Hotel Borst te Castricum was een jubileumavond georganiseerd, waar bij de vele leerlingen zich niet on betuigd lieten. Een comité, samen gesteld uit leerlingen van alle plaat sen, waar de heer Smit een dans- cursus geeft, bood de populaire dansleraar namens alle leerlingen een fraaie Kelim-fauteuil aan, ge leverd door de fa. Warmer te Alk maar. In Alkmaar was het de heer J. Verkade, in Castricum de heer Jb, Res, die namens de leerlingen de dank vertolkte en gelukwensen aanbod. Voorts spraken in Alkmaar nog de heren F. Putman namens de Katholieke Middenstandsvereniging, de heer Kringssen namens de K.J. M.V. en de heer P. Verbiest namens de collega's van de jubilaris woor- (Vervolg van pag. 1) De predikatie Onder de Hoogmis hield Pater De Rooij de afscheidspredikatie, waarvoor hij als tekst gekozen had de woorden van Sint Paulus: De Liefde van Christus dringt ons. Hierin schetste hij het groot aan tal bekeringen in ons vaderland als zichtbaar resultaat van de grote ijver van Nederlands katho lieken voor de missie. De ijver voor de missie en de Liefde tot Christus brengt ouders er toe hun liefste kinderen hiervoor af te staan .Wat is dat echter een geluk, want een katholiek volk dat geen zonen en dochters uitzendt, blijft onvrucht baar. Doch blijvende liefde en be langstelling vormen de bronnen waaruit moed geput wordt. Wat een groot verschil is er tussen emi granten en missionarissen: de eer sten gaan om zich in de vreemde iets te verwerven, doch de laat- sten gaan alleen om te geven. Wij allen hebben bewondering Voor hun offer Maar al te spoedig vervlakt dit. Toch juist dan, op zijn een zame post heeft de missionaris zo'n behoefte aan de steun van ons aller gebed. En hij heeft daar recht op, want hij gaat ook uit naam van ons, die, als goede lidmaten van Chris tus' Mystiek Lichaam, zelf ook ver antwoordelijk zijn voor de uitbrei ding van het Godsrijk. Volgens de woorden van Z.H. de Paus immers hangt de omvang van Christus' rijk af van de mate van wat wij daar voor over hebben. Wij hebben nog slechts 1 missionaris voorr 80.000 heidenen. Er moeten meer roepin gen komen, en helaas, het aantal, wordt juist minder Het gaat om mensenzielen Jaren geleden hebben deze mis sionarisseri zich door hun belofte vrijwillig van de wereld losgerukt en geketend aan Christus. Nu geven ze ook nog het offer van hun land, hun ouders, familie en vrienden om te worden een vreemde tussen een vreemd volk. Hun offer is niet zo zeer wat het lichaam, maar wat het hart zal ontberen. Met tranen in de ogen ziet gij, vaders en moeders, uw zonen gaan. Misschien komen zij nooit terug. Maar toch behoort U tot de uit verkorenen. omdat zij nu gaan uitdragen, wat zij allereerst van u hebben ontvangen. Uw geloof en uw liefde mag weerklank vinden in harten die nog leven zonder God. En weldra zullen ze nog eenmaal vanaf het achterdek het vaderland groeten. De Liefde van Christus dringt hen. Bidt vanaf vandaag voor hen en blijft dat doen. De wisselende gezangen werden uitgevoerd door het kerkkoor, ter wijl die van de volksmis door al ign werden meegezongen: door Paters, Broeders en gelovigen. Na de Heilige Mis naast elkaar aan de voet van het altaar zongen de missionarissen het „Veni Creator". Hierna sprak de Pater-Provinciaal Apollinaris van Leeuwen hen toe, voordat hij hen de zendbrieven uit reikte en hen plechtig het missie- kruis omhing. Het was hem een vreugde het kruis uit te reiken aan deze elf om uit te gaan naar landen, aan zijn Provincie toevertrouwd. Bijna alle missies van de Orde heeft hij bezocht, en daar met droefheid moeten constateren, dat het on mogelijk is om in de grote behoefte aan missionarissen te voorzien. En toch weet ik. dat na dezen te heb ben uitgezonden, de 250 na de oor log reeds is volgemaakt. En al is het lang niet wat er nodig is, het is wel een bewijs van de ijver en liefde van de Minderbroeders. Gij neemt met het missiekruis een kruis in ontvangst ,dat levenslang offers vah u zal vragen. Maar niet uw roem, doch de Roem van Christus zult ge vinden. Heeft het in deze tijd van stof- vergoding nog wel zin om iets zuiver geestelijks als het Geloof uit te gaan dragen. Overal leeft een nieuw nationalisme, dat Chris tus' leer ongewenst acht. Daarom zal de bevestiging van het Chris tendom nu nog meer offers vragen dan anders. Maar Hij zal met u zijn. Ik zend u in Zijn Naam en gij gaat in naam der gehoorzaamheid aan Christus. En Vader Franciscus, die als eerste de missie in zijn regel opnam, zal met vreugde op u neerzien. Dan richtte hij zich bijzonder tot de drie missionarissen, die al ve>le jaren in China hebben gewerkt,. „Gij keert niet terug naar het land van uw jonge idealen, waar van geslacht op geslacht onze provincie heeft gewerkt en dat gezegend werd door het martelaarsbloed van uw 'broeders. Uw taak ligt nu el ders. Maar blijft er aan denken, dat indien God het wil, gij daar eenmaal terug zult keren. Aan de christenen in China zullen uw of fers ten goede komen. De beide broeders zend ik met vreugde. Wij hoopten vurig dat er weldra meerderen gezonden zou den kunnen worden, want hun ar beid in dienstbaarheid kan toch zo waardevol zijn. Ouders en familie voor u is hun vertrek pijnlijker, dan voor hen zelf, want zij zijn vervuld met ide alen. De eerst twaalf jaren zult gij hen niet terugzien. Namens God dank ik u voor dit grote offer en geef u de verzekering, dat gij deelt in het apostolaat van uw zoon. Gij parochianen van Nieuwe- Niedorp en anderen, wij stellen er prijs op deze plechtigheid hier te verrichten, om uiting te geven van onze grote dankbaarheid jegens u, voor de vele zonen uit uw gewest en de vele offers voor de missie. God moge u alles lonen. G.ij zonen van Sint Franciscus, gaat in de kracht van het Kruis. Moge de zegen der gehoorzaam heid op u rusten en God uw schre den geleiden. Na een „Ave Maris Stella" als groet aan Maria en Franciscus werd gezamenlijk'het reisgebed ge beden en de zegen met het Aller heiligste gegeven. Dan ontvingen de missionarissen van de Provin ciaal en al hun medebroeders de Vredesgroet om onder het zingen van het „Magnificat" het Godshuis te verlaten, hun taak in den vreem de tegemoet ALC. VICTRIX-VELSEN 1—3 Op het Sportpark te Alkmaar hebben de toeschouwers een vriend schappelijke ontmoeting gezien tus sen Alcmaria, een van dp laagst geplaatste clubs in de tweede klas se, en Velsen een van de kanslopers der derde klassers. De vergelijking viel niet bepaald in het voordeel der tweede klassers uit. Niet alleen won Velzen verdiend, maar gecon stateerd moet worden, dat hun spel beter was. De aanvallen waren door hun open karakter gevaarlijker en productiever. Bij Velsen was een van de beste spelers, middenvoor Bakkum, niet aanwezig, maar invaller Kramer bleek ook uit het goede hout ge sneden, want sij scoorde alle drie doelpunten. In de Alcmaria-voor- hoede was Eversteyn niet van de partij; hij werd vervangen door Be- dorf. De rust ging in met 01. HOCKEY ALKMAAR Het 2e elftal van de Alkmaarse Heren Hockey-ploeg verloor met 40 van Hurley. den van gelukwens en waardering. Een bijzonder accent aan deze jubileumviering verleende zowel in Alkmaar als Castricum de aan wezigheid van de weleerw. Pater B. Adriaanse M.S.C., geestelijk ad viseur van het Katholiek Cultureel Verband, „San Philippo Neri". Ook hij sprak woorden van waardering en gelukwens tot de heer Smit, bij wie hij de leiding wat betreft het dansonderricht en de geest van het amusement in goede handen wist. Na erop gewezen te hebben, dat ieder, die zijn plicht doet, recht heeft op ontspanning, betoogde Pater Adriaanse, dat aan deze ont spanning ook, zoals bij de sport, de vreugde der prestatie ten grond slag moet liggen. Ook ten aanzien van het dansen geldt het, dat men er meer voldoening van heeft, naar mate men het beter kan. Vermelden wij nog, dat de jubi laris o.m. schriftelijke gelukwensen in ontvangst mocht nemen van Pastoor Goes te Castricum, van Rector F. Holthuizen te Alkmaar en van de burgemeester van Castri cum, de heer Smeets Bloemstukken waren gezonden door leerlingen, vrienden, collega's, het RK. Danscomité en 't Gulden Vlies te Alkmaar en de buurtver eniging Bakkum. Zowel in Alkmaar als in Cas tricum verliep het jubileum-bal met muzikale medewerking van ,,The Rythme Fours" in de beste stemming. Door zijn aanwezigheid bij het zilveren jubileum van de dans leraar Jack Smit gaf de mode rator van het Kath. Cultureel Verband ,,San Philippo Neri", Pater B. Adriaanse MSC, blijk van waardering voor het werk van de bij het K.C.V. aange sloten dansleraren in het alge meen. Op onze foto biedt Pater Adriaanse de jubilaris zijn gelukwensen aan. Het week-end is voor aalmoezenier Van Bohemen en zijn jongens weer niet ongunstig geweest. We ontvingen voor het nieuwe Militaire Tehuis f 39.en 9 kolenbonnen no. 544. Dat is dus samen f 49.Een onzer lezers schreef in een niet onver dienstelijke rijm, dat de actie gesmeerd gaat. Als nu de „sme ring" maar ruim voldoende blijft om onze Ede-sneltrein op gang te houden! Dankbaar noteerden we: V. f 1.B. f 10.E. f 10.mej. de J. flO.—v. d. M. f2.50; V. S. f 1.50; L. f 1.—C. G. f 1. G. W. f 2.N. N. f 2.N. N. f 2.N. N. f 5.Ter ere van de H. Antonius f 1.Totaal f 759.06. Ons gironummer is: 110 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn ste tafereel reeds als een waardige 6pelend, ontplooide zich in het eer tegenspeelster van de Elisabeth- figuur. Vooral in de scène voor haar sterven was zij subliem. De Graaf van Leycester, vertolkt door de heer A. Borst, in de eerste taferelen ietwat geforceerd, ontpop te zich in de latere taferelen ais iemand, die zijn moeilijke rol, die van zoeker, uiteindelijk van ver rader, juist aanvoelde. Het dua listisch karakter van deze rol bracht hij zeer goed tot uiting. Gelijkmatig van spel was de heer R. Morsch in zijn Burleigh-figuur, de man die zeker op zijn doel af stapt. De onstuimgheid van de jonge Mortimer werd door C. Borst op een juiste wijze, temperament vol, weergegeven. En dan zijn er nog de staats secretaris, A. Stet, de hofmeester, J. Lammers, die hun kleinere rol len goed en Hanna, de kamenier, die zelfs haar eenvoudige rol zeer goed bracht. De grote verdienste van de regie ligt hier o.i. ook in het zo juist vaststellen der bezetting. In ieder gebaar was de vaste hand van Jcan Robert te bespeuren, die zelfs zijn rol van Shrewsbury op een zeer aanvaardbare wijze wist te geven. Dat het spel, helaas wat laat af gelopen, wel voldeed, bewees het dankbaar applaus van de overvolle zaal, waarin zich o.a. ook Pastoor Muyen met zijn beide kapelaans en de burgemeester van Heiloo met de wethouders Rus en Schuyt be vonden. Ook de costumering van Ridde- rikhof, Hoorn, voldeed goed, het geen eveneens van de decors van Groothuizen, Alkmaar, en de grime van D. Landsman, Zaandam, kon worden gezegd. Huldiging zilveren regisseur Hoewel het middernachtelijk uur al dicht was genaderd heeft de voor zitter van 't Masker, de heer A. Borst, nog tijd gevonden om op eenvoudige, doch hartelijke wijze de heer Jean Robert, die met deze opvoering 25 jaar in Heiloo op de planken staat, te huldigen In die jaren heeft de regisseur, zo meen de voorzitter, de mensen al veel geboden waar men dankbaar voor kan zijn. Hij heeft 't Masker steeds vooruit doen gaan en het peil der spelen weten op te voeren. Als blijk van waardering bood de heer Borst de jubilerende regisseur een fraaie bloemenmand aan. Ook de heer L. Prinz uit Alkmaar, voor zitter van* de operette-vereniging Odeon, waarvan de heer Robert eveneens regisseur is, bood zijn beste wensen en een rijke bloemen mand aan. In intieme kring wordt over enkele weken dit jubileum nog her dacht. WEERSVERWACHTING - Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond WISSELEND BEWOLKT De BILT 16 Jan. Voor de kustprovincies: wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien Matige, later tijdelijk krachtige Noordwestelijke wind. Iets kou der. Voor het binnenland: van nacht zwakke wind. Temperatuur plaatselijk its beneden het vries punt en hier en daar mist. Mor gen overdag meest matige wind tussen West en Noordwest. Wis selende bewolking met enkele verspreide buien. Iets kouder dan vandaag. De Kolengulden Voor de uitbetaling van de kolengulden, tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn Dinsdag 17 Januari aan de beurt de letters Fe t.m. Go Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. WARMENHUIZEN. 800 kg. uien 3220; 1900 kg. gele kool 5.9012.30; 24000 kg. rode kool 6—7.80. NRD-SCHARWOUDE, 16 Jan. 2500 kg uien 29.10—32.20; 1000 kg peen II 12.50; 38000 kg rode kool 6.00—6.70; 6000 kg gele kool 8.00— 10.60; 50000 kg witte kool 10.80— 15.50. AVENHORN, 14 Jan. 1150 kg spruitkool 25.0036.00; 9500 kg wit te kool (Dene) 10.30—14.50; 13500 kg rode kool 6.00—11.80; 6500 kg gele kool 5.5011.70; 1500 kg groe ne kool 16.2022.50;25500 kg uien: grove 29.2030.00, gewone 32.10 32.60, drielingen 28.2028.60, nep 14.10—15.10- 4000 kg bieten: I 7.10 —7.70, II 4.00; 300 kg witlof: I 40.00; II 30.00; 55500 kg peen: II 12.40— 13.60, III 7.50 —8.70, IV 7.30—7.80. LANGEDIJK 16 Jan. 16000 kg. gele kool 55.5013.20; 36000 kg. ro de kool 6—10.90; 16000 kg. witte kool 11.10—14.70; 6000 kg. peen II 12.40—13.10; III 7.40—8.80; 2000 kg. uien 32.70; grove 28.6028.90. VEEMARKT ALKMAAR Op de veemarkt van 16 Januari werden aangevoerd: 3 paarden 450 650; 90 vette koeien 2301050; 35 nuchtere kalveren 3570; 45 vette schapen 6590; 163 varkens 1.60 1.68 per kg. HOORN. Ongeveer een 200 leden van de Jongerenorganisatie in de Katholieke Volkspartij uit de Statenkring Hoorn kwamen Zaterdagmiddag in de Parkzaal bijeen om te luisteren naar mr. Jan Derks en Michel Debats. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer E. J. M. Stumpel, de secretaris van de Kring Den Helder der K.V.P. en voorzitter en bestuursleden van de Statenkring Hoorn. De vergadering stond o.l.v. de heer Luyckx, voorzitter van de Jongerenkring Den Helder. viteiten op het terrein van de jeugd. De vorming en de scholing dienen gericht te zijn op de men selijke persoonlijkheid, omdat dit het centrale punt is der ideologie. Wanneer het ideaal bewust en oprecht wordt nagestreefd en de jongeren hebben zich een geest van zelfdiscipline vaardig ge maakt, dan zal er geen steriele activiteit zijn, maar een bezielen de dynamiek, die tot de grote massa spreekt. Met aandacht werden de woor den van Michel Debats beluisterd. Michel Debats, een van de figu ren uit de Limburgse J.O., sprak over het doel en de werkwijze van de Jongerenorganisatie. De jeugd van thans heeft het niet gemak kelijk en menig jongmens raakt langzamerhand in de chaos de kluts kwijt. Terecht heeft men ergens van de huidige jongeren gezegd: „de jeugd met het ge schonden gelaat". De jongerengeneratie heeft veel meegemaakt en dat in een tijd waarin ze nog tot wasdom moest komen. Vele jonge mensen droom den in de oorlogs- en bezettings jaren van een „ideale samenle ving", die zou komen wanneer de strijdende volkeren de wapens hadden gestrekt, Het heeft niet zo mogen zijn. De mens is in we zen niet veranderd. En toch zijn er duizenden jon geren geweest die na de oorlog zich op de ware idealen bezon nen. Het was hun enthousiasme en bezieling, die hen er toe dre ven. Een andere verklaring be staat er niet voor de groei van de J.O. De J.O. bestaat thans drie jaar. In deze korte tijd heeft ze niet haar rendement kunnen opbren gen. Als beweging is zij nog on volkomen en geniet in alles de bescherming van de K.V.P. Veel is er gesproken en ge schreven over de vraag „massa- of kernbeweging". Spr. ging van de opvatting uit, dat het een het ander niet uitsluit. Bovenal is de jongerenorganisatie de oefen school voor de seniores van straks. Een elementaire vorming blijft vereist, maar daarbij moet de J.O. open staan voor allerlei acti- Toespraak mr. Jan Derks Na de pauze werd het w.oord verleend aan mr. Jan Derks, hoofdredacteur van De Tjjd, die om zijn eigen woorden te ge bruiken niet was gekomen om een redevoering af te steken, maar om een „praatje" te houden! Welnu, dit praatje groeide uit tot een van humor sprankelend betoog met treffende zegswijzen en aantrekkelijke situatie-tekenin gen, zonder dat ook maar één van de toehoorders de ernst van de zaak een ogenblik ontging. Het was het typische, objectieve en eerlijke geluid van een critisch ingesteld waarnemer, die sterk met het gebeuren meeleeft èn. het aanvoelt. „De K.V.P. is voortgekomen uit de oude Staatspartij". Op dit his torisch feit berustte het verdere betoog, waaraan spr. een definitie verbond van het begrip jonge- r fe n, in de trant en zeker in de overtuiging van: dit geldt voor alle tij den. Hoofdzaak van zjjn kenschetsing was, dat het begrip jongeren niet te maken heeft met leeftijd, integendeel, maar een kwestie is van menta liteit. „Er behoeft geen breuk te bestaan tussen oud en jong. wan neer het ideaal hetzelfde is". Aan de hand van deze omschrijving gelukte het mr. Derks dan ook zijn gehoor begrip bij te brengen voor de gevoelens van de „jongeren uit de dagen der politieke retraites in Amersfoort". Toen toch was het dikwijls een botsing van men taliteit. Uiteindelijk zal men toe geven, dat de veranderingen in de loop der jaren in de katho lieke politieke groepering (R.K. S.P. en K.V.P.) mede zijn bepaald als een gevolg van een optreden des jongeren. Met deze zienswijze alleen reeds staafde mr. Derks zijn volgende stelling: De K.V.P. is een levende partij! Haar politieke leiders heb ben in de wirwar der tijden cn meer in het bijzonder bij het zoeken van een oplossing der vele problemen steeds een open oog gehad voor de practische mogelijk heden. Spr. duidde daarbij op de Indonesische kwestie. Het bete kent geenszins afbraak, wanneer men bij de koersbepaling van het staatkundig beleid rekening houdt met de werkelijkheid, ondanks het feit van misschien een graag anders wensen. Het zijn de ondeskundige critici, die spreken over „verstarring in de partij": zij zijn allerminst met de gang van zaken op de hoogte. Er is genoeg in de K.V.P. dat wijst op leven; een zich bezinnen op de dingen van de dag. En daar bij is niet alleen aan de jongeren een taak gegeven in de algemene zin, maar zijn zij ook actief werk zaam en ondergaat het politiek gebeuren hun invloed, zelfs in de Kamerfractie. De K.V.P. is een levende partij. Maar betekent het zich instellen op het feitelijk gebeuren in de politieke arena tegelijkertijd een los laten van een vaste koers? Zeker niet. Hier vond mr. Derks ruimschoots de gelegenheid te ver wijzen naar de onlangs gehouden polemiek tussen prof. Creyghton, hoofdredacteur van De Linie en prof. Romme. De eerste toch wenste in de K.V.P. louter en alleen een beginselpartij te zien, met volkomen vrijheid om in de „vrije kwesties" een persoonlijk standpunt in te nemen. Professor Romme daarentegen heeft de noodzaak van een practisch pro gramma verdedigd, omdat het an ders onmogelijk wordt politiek te bedrijven. Mr. Derks verklaarde zich onomwonden voorstander van het laatste. Er moet een progres sieve doelbewuste sociale politiek gevoerd worden en dit kan niet anders dan met een duidelijk om schreven partijprogramma, waar men het over eens is. De enge basis van alleen beginselpartij standpunt van De Linie zonder een eenheid van opvatting over de problemen, welker oplossing dé katholiek vrij mag stellen, zou geen hecht fundament ooit kun nen zijn. Het verschil van inzicht, juist in de vrije kwesties, doet de ene katholiek plaats nemen in de K.V.P., de ander in de P.v.d.A. en een derde in de groep Weiter. De zienswijze van De Linie be tekent derhalve slechts een for matie waar deze drie allemaal een onderdak zouden vinden. Wanneer men het eens is over de eis tot opstelling van een programma voor de practische politiek, dan dringt zich automatisch de vrije meningsuiting in de Partij zelf op de voorgrond. En dit waardevol goed kan zo voortreffelijk bijdra gen tot een uitbouw van het le vend karakter der Partij. Al ons werken, ook binnen de begrenzing van het staatkundige, blijft gericht 'op het Hogere. De christen weet, dat het geschapene, hoe schoon, hoe groots en verhe ven, op het ondermaanse tot ondergang gedoemd is. Wat blijft is de intentie! Met deze woorden beëindigde mr. Derks zijn actuele causerie en een spontaan applaus vertolkte de gevoelens van zijn dankbare toe hoorders. Met een woord van dank aan beide sprekers sloot de voorzitter de bijeenkomst. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot; Kapelaan te Vlissingen, de weleerw. Heer C. C. Kroon; te Loosduinen de wel eerw. Heer J. C. M. Velzeboer, die Kapelaan was te Rotterdam (H. Nicolaas). Vervolgens tot Kape laan te 'sGravenhage (H. Jeroen), de weleerw. Heer C. Bakker; te Amsterdam (H. Maria Magdalena), de weleerw. Heer L. A. van Teij- lingen; te Rotterdam (H. Francis cus van Assisië), de weleerw. Heer P. L. M. Plouvier; te Amsterdam (H. Gerardus Majella), de wel eerw. Heer J. H. van der Vliet; te 's Gravenhage (O. L. Vrouw van Goede Raad), de weleerw. Heer C. M. Doeswijk; te Rotterdam (H. The resia van het Kind Jesus), de wel eerw. Heer P. J. Zoutenbier; te Alkmaar (H. Laurentius), de wel eerw. Heer N. Tromp, die Kape laan was te 's Gravenhage (H. Jeroen). (Van 01 DE INT WEEK is geworden, aie medewerking gehele Kerk, zich een mooie kelingen ideaal voor Wjj kunne bekend ond tionalc Bidi van dc 18c wordt gehoi ken zonder Hereniging eigenlijk van de geh Daarom ook tot de landelijk M. Jansen, Seminarie teneinde onzi geschiedenis apostolaat te De eerste der Herenif het bezoek Lemberg, Szeptycki, art de bedoeling wekken voor eniging, naar Pater van de bisschop van de eersten, belangstellenden oprichtte, d Roethenen Ongeveer in Den Haag leken, een die zich ri< ritus. De s ren hier p en pater groepen, de tische werk studiegroep, Het apostoli actie, die uite omdat weinig voelden; men tegenover. Ru culaires werde dagen rondges slechts beantw Intussen we ling naar de megen onderge al pater Titus zich voor het ging interesseei Langzamerhand idee, steun te geünieerde chi Nabije Oosten, wel alle bisdomr werden relaties onderhield het kingen met Syr: Bulgarije, Palëst Brits-ïndië, waai pen der Syro heel hun bisdor Rome hadden Op verzoek vai werd bijzondere aan het Griekse St. Athanasius Nedei Het Apostolaat is een specific apostolaat geblev ïswaar aangeslote hca Unio, waarl genootschappen maar onder toe naai Tisserant, de Oosterse Cong; geheel zelfstandig „Daar zit iets zegt Prof. Jansen alleen hebben we ons eigen geld, zelf relaties met die we van tijd „Natuurlijk gaat naar Rome een zicht van de stand heden en krijgen gen voor steun schoppen." Dat het werk stelling heeft van derland. blijkt we leden, dat nu, b na-de oprichting, draagt. Ruim 80 'andse parochies aangesloten. Wel schil met die ene Werk Ook in eigen het Apostolaat bel verzet. Er is aan Universiteit een Oosterse Theologie pater Zacharias O lang in Estland Voor de helft word Mede door een de naaste rivaler Hermes D.V.S. ve leiders in afd. I d« 'ste klasse. Blauw te Amsterdam ge strijd tegen A.D. sprong. Kok, de Hagenaars, valt waardoor de Am aan hun winnen komen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2