Nieuw Indien Labour de zege behaalt Britse socialisten sturen verkiezingsmanifest in zee Brand en overstromingen teisteren Verenigde Staten Scherpe waarschuwing van Londen aan West-Duitsland Professor" H. Roskam emigranten helpen Brunner zou EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Labour belooft veel, maar geeft Zeven jaar Internationale Bidweek Vredeovervloed en huizen voor iedereen Nationalisaties worden voortgezet Het toekomstig lot van Japan Dreigend conflict in de taxibedrijven Twee gevangenen aan de haal President Sukarno is weer thuis Prins Bernhard naar Curasao Saargebied lid van de Raad van Europa? Maar alleen van hun geld af Aartshertog Karei getrouwd Kard. Mindszenty geopereerd Kroniek en Kritiek Gesneuveld in Indonesië Noordhollands Dacrhlad I Buiten God is 't nergens M veilig. (Vondel) HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4: per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank; Nederi. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 18 Januari 1950 45e Jaargang No. 11772 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4352 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 439 K 2240 MORGEN wordt Prinses Mar griet zeven jaar, de leeftijd waarvan wij gewoon zijn te zeggen dat de jaren des onder scheids zijn begonnen. Zo over schrijdt zij de drempel van het helemaal-onbezorgd-kleuter- zijn, naar een eerste beqrip van zovele dingen die zij later wéten moet in perfectie. Zo gaan de jaren snel: weet ge nog hoe wij het bericht van haar geboorte clandestien en enthousiast doorgavenIn de jaren die komen moge haar be spaard worden, opnieuw en dan bewust te ervaren hoe bit tere smaak de knechting heeft van vrije volken. Gefeliciteerd, prinses, en God doe de zon voor u schijnen. 5 Intentie voor 18 Januari: Mogen alle dwalenden tot de éne schaapstal van Petrus 3 terugkeren. Intentie voor 19 Januari: i Mogen de Oosterse afge- J scheidenen de katholieke 3 eenheid terugvinden. De Britse socialistische partij heeft Woensdag een verkiezings manifest uitgegeven, waarin in een tweede „vijf-jaren-plan" is uiteengezet, hoe de partij denkt te zullen regeren, indien zij op 23 Februari a.s. de zege zou behalen. Het verkiezingsmanifest belooft t.a.v. het binnenland werk voor allen, maar energie en grotere publieke saamhorigheid,, grotere productie van levens middelen, het verlagen van overdreven hoge pijzen, sociale zekerheid, huizen voor iedereen, vrede en overvloed. Reeds is gemeld, dat onder een nieuwe socialistisch bewind in Groot-Brittannië zal worden voortgegaan met de nationalisaties Het zou dan de beurt zijn van de beetwortelsuiker-industrie (de raffinaderijen inbegrepen), de oe- ment-industrie, de watertoevoer en, indien nodig, een gedeelte van de chemische industrie. De grote verzekeringsmaat schappijen zullen, in tegenstelling tot het oorspronkelijk gemelde, niet worden genationaliseerd, doch onverdeeld in een groot aan tal kleine maatschappijtjes, waar van de polishouders de eigenaren worden, die recht hebben op een aandeel in de winst. De staat zal subsidies blijven verstrekken, om de prijzen der levensmiddelen laag te houden T.a.v. het buitenland zegt het manifest, dat in Europa grote vorderingen zijn gemaakt in de richting van het vormen van een nieuwe economische en politieke eenheid; geen land heeft deze grootse beweging meer steun ge geven, dan het socialistische Enge land. Indien wij de zege behalen, zullen wij ook in de komende ja ren onze leiding en steun in dit opzicht blijven geven, waarbij wij evenwel altijd voor ogen moeten houden dat wij het hart vormen van een groot gemenebest, dat zich tot ver buiten de grenzen der Europese staten uitstrekt. Verder wordt verklaard dat een toekomstige Britse socialisti sche regering de maatregelen zal nemen, nodig om de financiële machten onder controle te hou den en volledige werkgelegenheid voor alle landgenoten te verze keren. NEW YORK (Reuter). In verschillende delen van Amerika richten overstromingen en brand schade aan: in het grote rivier hekken in het middenwesten zijn de Ohio, de Wabash en de Kleine Wabash op plaatsen buiten hun oevers getreden. Deze rivieren be dreigen de vallei van de Missisippi met de grootste overstroming sinds 13 jaar. In Illinois, India en Arkansas zijn honderden gezinnen door de vloed verdreven en in Zuid-Mis- souri hebben 12.000 personen, ver spreid over een gebied van 500 vierkante kilometer, om veilig heidsredenen opdracht ontvangen om hun huizen te verlaten. Bij Vincennes in Indiana zal de Wabash-rivier naar verwacht wordt tegen Vrijdag haar hoogste peil van negen a tien meter be reiken. Zelfs schooljongens zijn gerecruteerd om te helpen de dij ken met zandzakken te verhogen. Bij Colorado Springs bedreigt een kreubelbosbrand het leger kamp Carson. Men trekt met bull- lozers brandgreppels om de op- eiagplaatsen en kazernes. Be brand werd door een zware storm aangewakkerd en tastte on- NED. KUSTVAARDER VOOR ANKER GEGAAN kopenhagen, 17 Jan. (Ritzau). De Nederlandse kustvaarder ..Refuge I", eigendom van de N.V. Albino te Amsterdam, ging Dins dagmorgen enige mijlen ten westen Yan Manoe (Jutland) voor anker. Het schip, dat onderweg was van Hill naar Rudkoebing-, met een lading cokes, had drie dagen op de Noordzee rondgedreven met machineschade. Kapitein H. J. Schrage uit Groningen, heeft hulp gevraagd, een boot is ter assisten tie uitgevaren. DUITSER GAF GELD IN BEWARING De 35-jarige Duitser P. R. te Keulen deed bij de Maastrichtse Politie aangifte, dat hij gedurende de oorlogsjaren geld in bewaring had gegeven bij zekere L. J. L. K. te Maastricht tot een bedrag van ongeveer f 18.000.—, welk geld hij "'et terugkreeg. De recherche stel- de een onderzoek in met gevolg, ®at K. werd gearresteerd, aange zien bleek, dat hij het geld niet meer onder zijn berusting had. danks de brandgreppels houten barakken en opslagplaatsen van het kamp aan. Het vuur verbreid de zich sinds middernacht over een oppervlakte van meer dan 130 km2 en was tegen de middag nog toenemende. Vele buitenhuizen en andere ge bouwen ten zuiden van Colorado Springs, een weelderig vacantie- oord, werden vernield. De beken de bergdierentuin van Cheyenne was geheel door de vlammen om ringd. Bij de bestrijding zijn meer dan 7000 man aan soldaten en ma rinereservisten betrokken. Tenslotte wordt omtrent de na tionalisaties nog het volgende in het Britse socialistische verkie zingsmanifest opgemerkt: „Het feit, dat de staat het bezit heeft verworven van de mijnen, heeft de steenkool-industrie voor een instorting bewaard. Particuliere ondernemingen moeten echter worden bevrijd van de worgende greep der monopolistische bedrij ven. Indien particuliere bedrijven er niet in slagen hun bedrijvigheid in overeenstemming te brengen met het algemene belang, zal de regering worden gemachtigd nieu we concurrerende ondernemingen te stichten". DE R.I.S. WIL ER MEDE OVER BESLISSEN DJAKARTA, 17 Jan. (A.F.P.). Het dagblad „Merdeka" publiceert onder het opschrift „Indonesië moet deelnemen aan de vredes conferentie met Japan", een ver klaring van een hoge functionaris van het ministerie van Buiten landse Zaken, waarin bevestigd wordt, dat „de Verenigde Staten van Indonesië het vredesverdrag met Japan moeten tekenen en aan de voorafgaande besprekingen moeten deelnemen". Deze functionaris verzoekt boven dien, dat Indonesië zal worden op genomen in de commissie der Ver enigde Naties voor het Verre Oos ten en voegt er aan toe, dat de Indonesische regering van mening is, dat het leed van de Indonesi sche bevolking gedurende de Ja panse bezetting en de positie van Indonesië als onafhankelijke staat in Azië ten volle de deelneming van dit land aan de besprekingen die over het lot van Tapan zullen beslissen, rechtvaardigen. Het College van Rijksbemidde laars heeft de partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de huurauto- en taxibedrijven, in verband met het door de Unie Verkeer gestelde ultimatum t.a.v. de bepaling van de 5 pet. loons verhoging, die heden, 18 Januari, afloopt, uitgenodigd voor een be spreking, die gisteravond is ge houden. Deze bespreking heeft nog niet tot een definitief resul taat geleid. Besloten werd de be sprekingen voort te zetten. ONTVLUCHT OP STATION TE UTRECHT Dinsdagmorgen zijn twee ge vangenen, die van het Huis van Bewaring in de Gansstraat in Utrecht zouden worden overge bracht naar de strafgevangenis in Alkmaar, op het Centraal Station in Utrecht ontvlucht. De beide mannen waren met handboeien aan elkaar gekoppeld en werden bewaakt door twee parketwachten. Toen zij op het tweede perron stonden te wachten op de trein naar Amsterdam hebben zij ge bruik weten te maken van de drukte om plotseling aan de haal te gaan. De parketwachten zetten onmiddellijk de achtervolging in maar raakten in het reizigersge- woel er waren juist vier trei nen binnengekomen het spoor bijster. Het station werd direct afgezet, doch tevergeefs. Tot nog toe is er geen spoor van de vluch telingen ontdekt., De politie kon ons gisteravond nog geen nadere mededelingen verschaffen. De beide vluchtelin gen zijn uit Utrecht afkomstig en naar verluidt zouden zij nog een jaar gevangenisstraf te goed heb ben. DJAKARTA, 17 Jan. (Aneta). Maandagavond is president Su karno en zijn reisgezelschap alhier teruggekeerd van een twee dagen geduurd hebbend bezoek aan Oost Java. Zondag tegen middernacht was het gezelschap per trein uit Surabaja te Kediri aangekomen en verder in auto's via Kertosono naar Blitar doorgegaan, waar de moeder van de president woont. „Dit is mijn moeder, zij is 86 jaar", aldus stelde omstreeks middernacht in de eenvoudige ouderlijke woning Sukarno de grijze dame aan de hem begelei dende gasten voor. Ondanks het late uur had de bevolking van Blitar de president een enthousiaste ontvangst bereid; de duizenden fakkels leverden een schilderachtig tafereel op. Studenten van de universiteit van Athene hebben voor de Engelse ambassade een demon stratie gehouden ter terugver- krijging van het eiland Cyprus. Zij hadden voor deze demon stratie officiële toestemming. Later togen de studenten naar de Amerikaanse ambassade om Amerikaanse tussenkomst te vragen, voor de teruggave van Cyprus. SAN JUAN, Puerto Rico, 17 Jan. Prins Bernhard is heden aan boord van het Nederlandse smal deel uit Puerto Rico vertrokken naar Curasao. Zijn Dakota zal drie dagen achterblijven om gere pareerd te worden; daarna zal het toestel naar Curasao worden ge vlogen. De Arnhemse rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen de 52-j. Henri Stanislaus Louis Roskam, zich noemende Prof. Henri Roskam Brunner die talrijke beroepen heeft uitgeoefend. Bijna een jaar geleden was deze „professor" reeds gearresteerd en thans stond hij terecht, beschuldigd een boer, die met zijn dochter naar Brazilië wilde emigreren, te hebben opgelicht alsmede een zekere mej. K„ ex-N.S.B.-ster, die hem 1000 gulden gegeven had om haar Duitse vriend vrij te krijgen. Voordat R. zich professor noem de oefende hij verschillende be roepen uit. Zo fungeerde hij als directeur van „Het Taleninstituut" te Den Haag maar hij betaalde zijn leraren niet en werd gesteund door het crisiscomité. Van den Haag ging R. naar de universiteitsstad Nijmegen, waar hij zich verhief tot „professor". In die kwaliteit maakte hij kennis met B. uit Eibergen, een eenvou dige boer, die wilde emigreren naar Brazilië. R. zou hem en zijn dochter een aantal lessen in het Portugees geven. Ook wilde hij behulpzaam zijn bij de emigratie, waarvoor hij echter geld nodig had. Toen de emigratie naar Bra zilië stopgezet werd, zeide R., dat hij ervoor zou zorgen, dat zij naar Argentinië gingen. De doch ter ging daarop Spaans leren, een van de 42 talen, die „prof" R vloeiend sprak. R. geeft voor een studievriend te zijn van minister van Maarse- veen, medewerker van de Charitas Missie en bevriend met vele hoge ambtenaren van de Rijksvreemde lingendienst. Mej. K. gaf hem in goed ver trouwen f1000.in totaal, maar de moeilijkheden stapelden zich zo op, dat zelfs „prof" R. er niets aan doen kon haar Duitse vriend vrij te krijgen. Er bestond veel belangstelling voor deze zaak, toen verdachte gisteren, leunend op zijn stokje, de rechtzaal binnenstrompelde. Het eerst verhoor gold de zaak B. Volgens R. is hij met deze men sen in contact gekomen door een aanbeveling en niet door een ad vertentie. Wat de emigratie naar De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden, tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn Donderdag 19 Januari aan de beurt de letters He t.m. Ho Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. Brazilië betreft zei verdachte, dat- hij niet zo veel had kunnen doen als hij wel wilde. De president zeide, dat hij niets had gedaan, doch het geld voor zijn gezin had besteed. Naar de president nog mededeelde heeft hij f 18.000 ont vangen van mensen, die wilden emigreren. Boer B. uit Eibergen deed daarna het verhaal van de mislukte emi gratiepogingen. Hij dacht, door het briefpapier, met een echte professor te maken te hebben en stelde veel vertrouwen in hem. Andere opgeroepen getuigen in deze zaak waren inderdaad allen geëmigreerd naar Brazilië, even wel zonder de hulp van R. Het hoofd van de Rijksvreem delingendienst, de heer Weimar, verklaarde, met R. wei contact te hebben gehad, maar al spoedig wantrouwen te hebben gekregen. Toen hij van de Caritas Missie klachten ontving wilde hij R. niet meer te woord staan. Hij heeft nooit iets bereikt. Wat hij vroeg was meestal informatief. Hoe R. onkosten had kunnen maken was onbegrijpelijk. De officier van Justitie, Mr. van IJsendijk, zeide zelden zulk een fantastisch reclasseringsrapport te hebben gezien. Spr. acht R. niet krankzinnig, want de oplichtingen deed hij welbewust. Waar het hier betreft een geval van zeer min derwaardige oplichting, eiste spr. 3 jaar gevangenisstraf. Mr. Roselaar, de verdediger, pleitte clementie. Uitspraak over .14 dagen. LONDEN, 17 Jan. (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de Verenig de Staten en Frankrijk hebben op hun vergadering té Parijs in November een niet-gepubliceer- de overeenkomst gesloten over de betrekking tussen het Saar gebied en de Raad van Europa, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heden be kend gemaakt. Daar hij slechts uit naam van één der drie betrokken regerin gen kon spreken, voelde de woordvoerder zich niet gerech tigd een verklaring over deze overeenkomst af te leggen. In gewoonlijk betrouwbare kringen meent men, dat het Saargebied deze zomer op grond van bedoelde overeenkomst als toegevoegd lid in de Raad van Europa zal worden opgenomen. In een verklaring, die heden namens de Engelse hoge com missie aan de Westduitse pers is verstrekt, wordt gewaarschuwd tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westerse be- zettingsmogendheden te drijven" daar dit de ontwikkeling naar internationaal begrip zou belem meren en het tegendeel der be oogde doeleinden" ten gevolge zou hebben. BRUSSEL (A.N.P.). Op het historische kasteel van Beloeil in de provincie Henegouwen is door Z. Em. Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen, Dinsdag het huwelijk ingezegend van aartshertog Karei van Habsburg, zoon van wijlen Keizer Karei en Keizerin Zita van Oostenrijk, en prinses Yolande, dochter van de prins de Ligne, de ambassadeur van België te New Delhi en de prinses de Ligne. WESTERSE CONFERENTIE TE MOSKOU MOSKOU,* 17 Jan. (Reuter). De drie Westerse ambassadeurs, Sir David Kelly (Engeland), Alan Krik (V.S.) en Yves Cha- taigneau (Frankrijk) zijn Dins dagmiddag drie kwartier in con ferentie bijeen geweest op de 'Britse ambassade. Aanwezig wa ren ook hun naaste medewerkers. DR. DJUANDA'S MENING OVER WESTERLING Op doorreis naar Nederland en de Ver. Staten heeft de Indonesi sche minister van Economische Zaken, dr. Djuanda, te Singapore verklaard, dat naar verwachting de moeilijkheden, ontstaan over de activiteit van kapitein Wester ling, in een of twee maanden zul len zijn geregeld. De Indonesische regering had zulke moeilijkheden verwacht, zei hij. Tevens wordt in de verklaring gewaarschuwd tegen ieder mo gelijk plan van de Westduitse regering of de politieke partijen om de toetreding van West- Duitsland tot de Raad van Euro pa te verbinden aan voorwaar den en om door dergelijke mid delen druk op de geallieerden uit te oefenen. Iedere dergelijke po ging zou „het Britse vertrouwen in de oprechtheid van de West duitse regering in haar bereid verklaringen om tot de West- Europese gemeenschap toe te treden, schokken en zou aan de belangen van de Westduitse fe derale republiek ernstige schade toebrengen." TRAGEDIE ANGERS, 17 Jan. (Reuter). Een vader en twee kinderen ver dronken in de Loire, doordat hun bootje omsloeg. Toen men deze jobstijding aan de echtgenote van de man kwam mededelen, stond de vrouw daar met in haar armen het lijkje van haar tweejarig kind, dat juist aan longbloeding overle den was. NOG STEEDS ONZEKERHEID OMTRENT VERBLIJFPLAATS DEN HAAG. Het K.N.P. heeft reeds enige tijd geleden inlichtin gen uit Hongaarse bron gepubli ceerd, volgens welke Kardinaal Mindszenty uit zijn gevangenis naar een onbekende plaats zou zijn overgebracht. Thans worden deze berichten bevestigd door me dedelingen, die Radio Vaticana uit betrouwbare bron zou hebben ont vangen. Radio Vaticana voegt hieraan toe, dat de Kardinaal de laatste maanden veel last had van hartaanvallen en dat hij tevens lijdende zou zijn aan een bron- chiale catarrhe. De gevangenisarts had herhaaldelijk op een operatief ingrijpen aangedrongen. Of deze operatie reeds is geschied en hoe de uitslag daarvan eventueel is geweest, is niet bekend geworden Ten derde male (Sm.) Wie zich herinnert, hoe wij op deze plaats tweemaal heb ben gesproken over het vraagstuk van de Katholieke Pers, in ver band met de behandeling van dit punt in de K.R.O.-rubriek „Katho liek Overleg" en zich daarbij her innert, dat wij enige commentaar meenden te mogen leveren op het verloop van dit „rondetafel-ge sprek", zal begrijpen, dat wij ver heugd zijn over het bericht, dat ons gewerd, dat er een tweede gesprek in deze radio-rubriek van de K.R.O. zal plaats hebben en wel op Zondag 27 Januari. Dan komt ook de gewestelijke pers voor het voetlicht en de betekenis van de Katholieke Journalisten kring, en de waarde van het pas zo Pauselijk erkende Katholiek Nederlands Persbureau. Deze der de keer dat wij in korte tijd over dit probleem spreken, mag dus wel een bijzondere aanleiding zijn, om onze lezers reeds nu warm aan te bevelen, op die Zondag 27 Januari even extra aandacht te schenken aan de K.R.O. P.B.O. (P. S. v. d. D.) Het „Handelsblad" is beducht, dat de wijze, waarop de Tweede Kamer de P.B.O. in de betrokken wet geregeld heeft, eerder de vrees voor strijd dan voor de toch beoogde samenwer king wettigt. Het blad ontleent die gedachte nu vooral aan twee bepalingen: de ministeriële goedkeuring van de benoeming van voorzitters van de bedrijf schappen en aanwijzing van over- heidswaarnemers in alle organen der P.B.O. Prof. Romme deelt, blijkens een „ster" in de Volks krant, die vrees niet. Hij wijst er op, dat wat die ministeriële goed keuring betreft, woordelijk het zelfde voorkwam in het voor ontwerp van de commissie v. d. Ven, waarmee werknemers èn werkgevers accoord gegaan waren. En wat de waarnemers aangaat, het bedoelde voor-ontwerp wilde aan de betrokken ministers de be voegdheid geven, om zich in be stuursvergaderingen der bedrijfs- lichamen te doen vertegenwoordi gen, terwijl de bepaling thans luidt, dat de ministers waarnemers moeten aanwijzen, die be voegd zijn, de bestuursvergade ringen bij te wonen. Dit verschil acht prof. Romme niet zo groot, dat men daarom het grote goed der 'samenwerkingsmogelijkheid, in de huidige wet gelegen, zou moeten afwijzen. Deed men dat, dan zou men de weg terug gaan, die niet veel goeds zou beloven. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden 6 Januari 1950 in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, ten gevolge van een op 1 Juli 1949 beko men verwonding in Indo nesië: H. W. A: Broekaart uit Venlo (Blerik). Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 12 Dec. 1949: Tim. soldt 2e kl. Inf. D. Deo. Vermist sedert 14 Dec. 1949 stoffelijk overschot ge vonden: soldt Inf. J. F. H. Beer, beiden uit Indonesië. Gesneuveld 23 Dec. 1948: sedert genoemde datum niet van een verkenningsvlucht teruggekeerd: kapt. vlieger, waarnemer M. L. F. Stumpff uit Amsterdam. JESSUP TE HONGKONG De Amerikaanse reizende am bassadeur, dr. Philip Jessup is Dinsdag van Formosa te Hong kong aangekomen. Jessup wordt op 24 Januari te Saigon en op 29 Januari te Dja karta verwacht. De minister van Financiën van de R.I.S., mr. Sjafruddin Pra- wiranegara, heeft in handen van president Sukarno de eed afge legd. De plechtigheid had plaats in het paleis Gambir. De be ëdiging van minister Sjafruddin Prawiranegara volgens het Isla mitische ritueel. Hierbij assis teerde Hadji Hassan van Djakarta.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1