Nieuw vlees GELD Herstel van diplomatieke betrekkingen van het Westen met Spanje toornen llllllllhi 50ECKEB" THEATER van Tanger THEATEB Warenhuis „Passende actie" aangekondigd van Amerika inzake Oostenrijk Interimregeling Suriname Prins Bernhard in de West Minister Djuanda op Schiphol 300.000 volkswagen-spaarders krijgen nul op hun request aar in ons til 58 )llade efstuk EN 85 90 1.00 1.20 Alkmaar r SCHAGEN fïE VARKENS 1 1 1 I I I IHHHiaill EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Franco niet tanger uit de gratie Unie-departement gestart Amerika is voorstander van Politiek op basis van feiten De hoofdredacteur heden naar Rome Kroniek en Kritiek Verhoging soldij in Indonesië 1000 Mark betaald: geen volkswagen Internationale Bidweek Vrijheid was kort van duur Stagnatie in Berlijns spoorverkeer „Ultimatum" van de Gasperi SCHAGEN vestigt er enden op. dat er de naam van ons it jaar 1793, tot tENTIE en NA- kan geven, en veel mogelijk tan, zo voeren al onze ver- andelsmerk: ALKMAAR alen 3641 20 JANUARI ERT PAIGE, SABU. iRSTER in: Alic. D. G. Miller te stad ter wereld en soms schieten, rerraad verbergen. 4 jaar m 8 uur; Zaterdag 7 r, 4.30, 7 uur en 9.30; 1 uur; Zondags uit- 103 1 20 JANUARI 3, TONI MARTIN. ïREY in: lach ontplooien zich :haatsenrijders, equi- veel meer jaar onder geleide jm 8 uur; Zaterdag 7 ir, 4.30, 7 uur en 9.30; copy-right HvöiTl wat die zak goud be- >r niet naar de schout gen aan. „Daar heb ik dukkig. „Ik wist wel, ter was wel een beetje kön de zak niet meer goed in uw oren, lieve an goede daden tot ge Toen Peter en Grete e zak goud verborgen •ote schrik achter, dat er een granaat in de 'g, hij is gestolen!" zei at nu?" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m,, minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad HET FEIT I Buiten G veilig. God is 't nergens (Vondel) A S H f VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 20 Januari 1950 35e Jaargang No. 199 ""'6"' O 1 HOORN, Draafsmgol 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) L ZOALS BEKEND was er in het kabinet aanvankelijk nogal sterk meningsverschil over de vraag of een speciaal Unie-departement al dan niet wenselijk moest worden ■geacht. „Algemene Zaken" voelde er wel voor om deze aangelegen heid aan zich te trekken, terwijl „Buitenlandse Zaken" op het stand punt stond, dat de betrekkingen met Indonesië nu gevoegelijk door „het Plein" konden worden gere geld. De beslissing is tenslotte ten gunste van een apart Unie-depar tement uitgevallen en de eerste reis van minister van Maarseveen naar het onafhankelijke Indonesië maakt nu al direct duidelijk dat zulks een gelukkig besluit is ge weest. Nederland moet thans, wil len de verhoudingen zich gunstig kunnen ontwikkelen, het volle pond aan energie en belangstelling op brengen. Om hierbij voor te gaan is zeker een speciale man nodig; een minister-president heeft toch al „de zorg voor alle kerken" en het was de minister van Buiten landse Zaken zelf, die nog onlangs in de Kamer getuigde, dat „het Plein" in deze tijd zelfs meer vergt dan een man kan doen. Daarnaast zou het wel zeer te betreuren zijn geweest wanneer de man, die voor het vrije Indonesië het aureool heeft van „de nieuwe koers" nu uitgeschakeld zou zijn geworden bij het verder afwandelen van die weg. De goodwill die zijn persoon op deze wijze heeft gekregen, hebben wij thans meer dan ooit nodig en het is dan ook vooral uitgaande van deze gedachtengang, dat wij zijn reis met zeer veel belangstel ling moeten volgen. De benoeming van Mohammed Roem tot Hoge Commissaris van de Ver. Staten van Indonesië hier, past in hetzelf de kader. Het is een uitgesproken nationalist maar die toch de moed opbracht om in Indonesië voor „de nieuwe koers" te opteren en dat men hiervoor ook moed moest op brengen. is hier in Nederland altijd nog veel te weinig begrip getoond. Ook deze gezaghebbende figuur nam dus. wat Indonesië betreft, verantwoordelijkheid voor het in slaan van de nieuwe weg en dit voor ogen houdende mag er dus voldoening zijn, dat ook de heer Roem blijft ingeschakeld bij het afwandelen hiervan. De man, van wie de term „in slaan en afwandelen" afkomstig is, prof Romme heeft zich beijverd om door middel van een artikel in „Do Volkskrant" de vertrekkende minister voor Unie-zaken r.og en kele. inderdaad behartenswaardige punten op het hart te binden. Het Unie-secretariaat, aldus prof. Rom me. zal ook het maatschappelijk leven van beide volkeren aan zijn werkzaamheid moeten binden. Zo- we] vóór als na dg souvereiniteits- overdracht hebben wij reeds ver schillende malen op het belang hiervan gewezen en wij sluiten ons dan ook nog eens gaarne bij deze wens aan. Katholieke centrale or ganisaties zouden al vast kunnen beginnen. Wat de werkinhoud der Unie betreft wil prof. Romme thans licht beginnen en hij wijst met na me op de bevordering der volks gezondheid. En inderdaad, deze aangelegenheid is gemakkelijk te zien als een gemeenschappelijk be lang van volkeren die met elkaar willen samenwerken. Bij deze ge dachte van prof. Romme denken wij onwillekeurig nog eens terug aan het gesprek, dat wij ten tijde van de R.T.C. met een Indonesische dokter, tevens delegate-lid mochten hebben. Uitgesproken nationalist had hij veel critiek op de politiek, zoals die door Nederland was ge voerd. maar daar bovenuit klom toch telkens weer zijn dankbaar heid voor hetgeen katholiek Ne derland ten behoeve van de Volks gezondheid in Indonesië had ge daan. Zijn de reis van minister van Maarseveen en de benoeming van de heer Roem intussen nog vooral aanwijzingen, dat het tot een goe de samenwerking zal komen, er kunnen nu toch ook reeds feiten worden genoemd. Een vorige maal wezen wij al op de overeenkomst van de K.L.M. met de R.I.S. Op een vergadering te Sliedrecht zei Prof, Schermerhorn, dat uit deze overeenkomst blijkt, dat er voor Nederland groter perspectieven kunnen ontstaan dan wij ooit heb ben gehad. Deze week kwam het bericht, dat de minister-president van Indonesië, onze minister van Buitenlandse Zaken verzocht heeft °m op plaatsen waar geen eigen vertegenwoordigers van de R.I.S. zijn gevestigd de Indonesische be langen door onze vertegenwoordi gers te doen behartigen. Dit is een vorm van samenwerking, die ons, zoals bekend, steeds voor ogen beeft gestaan en waarin nog be langrijke groeimogelijkheden zit ten. Wat de verhouding in Indonesië zelf betreft dat de overgang naar de nieuwe rechtsorde zonder schokken is verlopen, wordt ook door latere berichten bevestigd. De correspondent van de „Tele graaf te Djakarta wist te melden, dat de Nederlandse Hoge Commis saris voor is gegaan bij het stellen van vertrouwen in de nieuwe rechtsorde. Hij heeft er gaarne in toegestemd dat de wacht voor zijn residentie, tot dan toe vervuld door Nederlandse Marine-troepen, werd overgenomen door de „Polisi Negara" der V.S.I. In de „Nieuwe Courant", een Haags blad, dat bij „het inslaan van de nieuwe weg" nu niet direct voorop ging, vonden wij de smake lijk vertelde ervaringen van en kele Nederlanders in Bandung op ®c dag van de souvereiniteitsover- Woensdagmiddag is het „schaduw-kabinet" der Engelse conser vatieve partij onder voorzitterschap van Winston Churchill in diens Londense woning, Hyde Park Gate, bijeen geweest. Het manifest der Labour partij werd bestudeerd, en een antwoord er op besproken. Op de foto links: Anthony Eden bij zijn aan komst bij Churchill's woning, rechts Lord Woolton. WASHINGTON, 19 Jan. (Reu ter). Het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat het een „passende actie" zal over wegen „om de vrijheid en onaf hankelijkheid van Oostenrijk te herstellen", omdat het viel te be twijfelen of met het Oostenrijkse vredesverdrag nog vorderingen gemaakt konden worden. De Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs te Moskou hadden Gromyko, de plaatsver vangende minister van buiten landse Zaken, gisteravond ge vraagd welke garanties konden worden gegeven, dat de onderhan delingen over het verdrag zouden worden voltooid. Gromyko kon echter voor de naaste toekomst geen verzekeringen verschaffen, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse departement. Op een vraag van de verslag gevers, of de Verenigde Staten zouden overgaan tot uitsluiting van Rusland van de onderhande lingen en het sluiten van een af zonderlijk vredesverdrag van de westelijke geallieerden met Oos tenrijk, zeide de woordvoerder WASHINGTON, 19 |an. (Reuier). Dean Acheson, de Ame rikaanse minisfer van Buitenlandse Zaken, heeft heden bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten bereid zijn in de Verenigde Naties te stemmen voor een resolutie, die elke regering vrijlaat om volledige diplomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Acheson legde er evenwel de nadruk op, dat de houding van de Verenigde Staten geen goedkeuring van het Franco-bewind inhoudt. van normale betrekkingen met dit gebied. De minister verklaarde dat de Verenigde Staten de resolutie der Algemene Vergadering tegen het onderhouden van normale diplo matieke betrekkingen met Spanje hebben gesteund, ofschoon zij de wijsheid van deze stap in twijfel trokken. Onze ervaringen sinds 1946 hebben onze twijfel beves tigd. zo zeide hij. Het is thans duidelijk, dat de stap niet slechts in het bereiken van zijn doel: een wijziging van het Spaanse bewind te bewerkstelligen, heeft gefaald, doch dat zij dit bewind zelfs in zijn positie heeft versterkt. De minister legde deze verkla ring af in een brief aan senator Connally, de voorzitter van de senaatscommissie voor Buiten landse betrekkingen. Acheson verklaarde, dat deze houding „slechts uitdrukking geeft aan onze wens om in het belang van de normale internationale be trekkingen terug te keren naar het normale gebruik van uitwis seling van diplomatieke vertegen woordigers". De politiek der Verenigde Sta len is ten opzichte van Spanje ge baseerd op de erkenning van zekere essentiële feiten. Ten eerste is er geen teken van een alterna tief voor de huidige regering. In de tweede plaats is de interne positie van het tegenwoordige be wind sterk en geniet dit de steun van velen, die ofschoon zij een ander regiem of staatshoofd pre fereren vrezen, dat een poging om de regering omver te werpen chaos en burgeroorlog ten gevolge zal hebben. Ten derde is Spanje een deel van West-Europa, en behoort het niet blijvend geïsoleerd te zijn IS HEDEN INGEGAAN PARAMARIBO, 19 Jan. Dr. J. C. de Miranda, de voorzitter van het College van Algemeen Be stuur, richtte zich Donderdag avond in een radiorede tot de be volking in verband met het Vrij dag in werking treden van de interim-regeling. „Zij maakt een eind aan het kolonialisme; naar geen woord buiten Suriname zal meer behoeven te worden geluis terd, geen macht zal buiten u om uwe zaken kunnen regelen", aldus de rede. „In de interim-regeling worden de burgers van Suriname tevens erkend als het Surinaamse volk. Men ziet dus de veelheid van af komst en afstamming niet meer. Men ziet voortaan een geheel, ge dragen door gemeenschappelijke idealen". Dr. de Miranda zeide voorts: „In naam van het Surinaamse volk wend ik mij tot en met het drin gend verzoek onderlinge twisten te laten varen en uw persoon lijke ambities terzijde te stellen. Het Surinaamse volk dat thans zijn eigen lot in handen heeft, staat gereed zijn arbeid aan te vangen". Gezaghebbende kringen te Ma drid hebben gisteren categorisch de in het buitenland gepubliceerde berichten ontkend, als zouden principiële veranderingen in het Spaans regiem op handen zijn. De „New York Times" meldde n.l. uit Madrid, dat generaal Fran co de staatsraad had medegedeeld, dat hij de tijd gekomen achtte om de fundamentele wetten, waarop het tegenwoordige regiem geba seerd was, te veranderen. Franco zou volgens het blad mogelijk overgaan tot het houden van een referendum om het volk gelegen heid te geven hem tot regent te benoemen The Times schreef, dat Spanje voor een financiële crisis staat, die alleen door Amerikaanse hulpver lening kan worden voorkomen. Spanje heeft een tekort aan graan, petroleum en buitenlandse credie- ten en niet de minste hoop goe deren uit Argentinië te kunnen betrekken Ook volgens het Britse blad zou generaal Franco, met instemming van de staatsraad, hebben beslo ten de successiewet en de grond wet te wijzigen. zich niet aan speculaties te willen overgeven. In diplomatieke kringen te Lon den gelooft men, dat een afzon derlijk vredesverdrag tussen de westelijke geallieerden en Oosten rijk een puur theoretische moge lijkheid is, daar geen der belang hebbende partijen eraan zou den ken haar troepen uit Oostenrijk terug te trekken zolang er Rus sische troepen in Wenen en de Sowjet-zöne zouden blijven. Te Wenen verneemt men dat de Oostenrijkse minister van Buiterf- landse Zaken, Gruber, en onder houd heeft gehad met de Russische adjunct-commissaris in Oosten rijk, generaal Zheltov. Deze zou verklaard hebben, dat de Russi sche regering de op 5 December overhandigde Oostenrijkse tegen voorstellen nog steeds bestudeert, en dat zij nog geen beslissing heeft kunnen nemen. WILLEMSTAD. In antwoord op de begroetingsrede van de voorzitter der Staten, de' heer Yrausquin, bracht de Prins Woens dagavond o.m. de dank van H.M. de Koningin en de Nederlandse bevolking over voor de grote stroom aan goederen en de grote bedragen die door de Nederlandse Antillen na de bevrijding naar Nederland werden gezonden. De Nederlandse regering over weegt, in overleg met regering en volksvertegenwoordiging van de Antillen aan de erkentelijkheid van het Nederlandse volk uiting te geven door een blijvend aan denken. In de buitenwijk Steenwijk plantte de Prins gisteren ter ere van prinses Margriet een herinne ringsboom. Voorts bezocht hij de raffinaderijen van de Curaqaose Petroleummaatschappij IN VERBAND met het Heilig Jaar zullen een aantal katholieke journa listen op uitnodiqinq van de K.L.M. een vijfdaaqse reis naar Rome maken. Onze hoofdredacteur, de heer H. N. Smits, zal deze reis meemaken, 't Vlieq- tuiq vertrekt heden Vrij- daqavond van Schiphol en wordt Woensdagmid dag 25 Januari terugver wacht. De heer Smits zal Zondag de zaligverkla ring van Vincent Pallotti bijwonen en deelnemen aan de speciale audiëntie bij Z.H. de Paus, welke voor het gezelschap is aangevraagd. Daar het door fiscale en bezui nigingsmaatregelen van de Indo nesische regering, reeds voor de souvereiniteitsoverdracht geno men, wenselijk is gebleken de soldijen der in Indonesië dienende dienstplichtigen te verhogen, heeft de regering besloten de tro- pentoeiape op de soldij te ver meerderen met 30 ct per dag. Derhalve zullen de soldijen tij dens verblijf in Indonesië thans bedragen voor een soldaat per maand f 63, voor een soldaat le klasse, die op of na 1 Juni 1949 onder de wapens is gekomen f voor hen, die voor die datum reeds in dienst waren f 73.50 en voor korporaals van beide groe pen respectievelijk f 76.50 en f 84. dracht. In angst en vreze wachtten zij achter gesloten deuren het ver loop der gebeurtenissen af, maar alles verliep rustig en het Indone sisch personeel, dat twee dagen vrij af had gekregen om feest te vieren, kwam na de eerste dag al weer te rne: HILDESHEIM, 19 Jan. (Reuter). 300.000 Duitsers hebben hun aan spraak op een Volkswagen, waar voor zij tijdens het regiem van Hitier periodiek geldbedragen stortten, verloren. Te Hildesheim, nabij Hannover, werd Maandag uitspraak gedaan in een geding, waarbij meer dan 300 millioen D.M. op het spel stond. K. Stolz uit Erlinghausen en R. Meichner uit Berlijn traden in een proefgeding namens hun 300.000 medeburgers op als eisers tegen de Volkswagen-fabriek te Wolfs burg. Zij eisten voor de 150.000 Duitsers, die het benodigde be drag van 990 M. hadden volgestort prompte levering van een Volks wagen en levering van de reste rende wagens nadat de andere 150.000 spaarders het bedrag had den volgestort. De rechtbank heeft hun eisen afgewezen op grond, van het feit, dat de originele contracten niet uitdrukkelijk vermeld hadden, dat de fabriek partij was. De advocaat van de eisers legde documenten voor die naar hij zeide, aantoon den, dat de nazi-propaganda steeds naar de fabriek «als de wettige Intentie voor 20 Januari Terugkeer der Anglicanen. Intentie voor 21 Januari Terugkeer van de Luthera nen en andere Protestanten van Europa. partner in de contracten had ver wezen. De advocaat van de fabriek Verklaarde, dat de werkelijke partij het Deutsche Arbeitsfront was. Verder zeide hij, dat de te genwoordige fabriek nimmer geld van de spaarders had ontvangen. Indien de eis werd ingewilligd, zou de fabriek twee jaar lang zon der winst moeten produceren. De rechtbank veroordeelde de eisers in de kosten van het geding. IN UTRECHT ONTSNAPTE GEVANGENEN IN ZWOLLE WEER GEPAKT (Van onze redacteur). De twee geboeide gevangenen, die Dinsdag op het perron te Utrecht kans zagen te ontsnappen en in de massa verdwenen, hebben niet lang van hun vrijheid gepro fiteerd. Met de paar zakcenten, die ze bij zich hadden, waren de heren er met de trein tussenuit gegaan. Verder dan Amersfoort kwamen ze met hun geld niet, maar liftende slaagden ze er in naar Zwolle te ontkomen. Daar zochten ze Woens dag naar een nieuwe gelegenheid om verder oostelijk te komen. Nu ging het echter niet van een leien dakje, waarna een hunner, de 20- jarige T. d. N. uit Utrecht, die een nachtverblijf in de „vrije'1 na tuur onder de blote hemel niet erg aanlokkelijk scheen, zich diezelfde avond op het politiebureau te Zwolle meldde. De ander, de 23- jarige M. G. uit Hilversum trotseer de de koude en had de volgende dag meer succes. Hij ontdekte een mo gelijkheid om naar het buitenland te komen, maar op het laatste nip pertje viel zijn plan in duigen. Gis termiddag om ongeveer twee uur werd hij in de Roggestraat door de Zwolse gemeentepolitie in z'n kraag gepakt en veilig opgeborgen. Van daag nog kunnen de heren in de Alkmaarse gevangenis elkaar hun avonturen en belevenissen vertel len. Met de Constellation „Batavia" is gistermiddag - ir: Djuanda, mi nister van Economische Zaken van de R.I.S., op zijn doorreis naar Amerika, op Schiphol ge land. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door de ministers van den Brink en Goetzen en verschei dene Indonesische autoriteiten, en verklaarde aan het A.N.P over de economische toestand in de Archipel nog weinig te kunnen zeggen. Deze is in vele opzichten afhankelijk van de politieke ont wikkeling. Op dit punt zijn nogal wat moeilijkheden ondervonden. De minister noemde het dubbel bestuur in Oost- en West-Java en de reorganisatie van de politie. Een van de eerste taken is het herstel van het productieapparaat en het weer op gang brengen van de ondernemingen. Over de grootte van de lening, die hij in de Ver. Staten zal trach ten te sluiten, wilde hij zich niet uitlaten. Uiteraard werd minister Djuan da ook gevraagd naar zijn denk beelden over de actie-Westerling, Hij zeide te verwachten, dat deze BERLIJN, 19 Jan. Reeds gedu rende twee dagen is het dienst rooster voor Berlijns bovengrondse treinverbinding sterk ingekrompen. De inkrimping is gevolgd op het in beslag nemen van het in de Ame rikaanse sector van Berlijn gele gen gebouw, waarin de directie van de treinverbinding, welke on der So wj et-Russische controle staat, zetelde. De in Oost- en West-Berlijn ver schijnende dagbladen en de woord voerders van beide partijen be schuldigen elkander thans, verant woordelijk te zijn voor de ingetre den stagnatie, welke veroorzaakt dat duizenden Berlijners heden ochtend naar hun werk moesten lopen. De Sowjet-autoriteiten heb ben ontruiming van het gebouw geëist. ROME, 19 Jan. (Reuter). Alcide de Gasperi, de Italiaanse kabinetsformateur, heeft heden aan de vier partijen van het afge treden coalitiekabinet een „uiti- matumprogram" voorgelegd en hen gevraagd „zo spoedig moge lijk" te antwoorden, of zij het kunnen aanvaarden. Het belangrijkste punt in het nieuwe program is een grootse campagne voor kapitaalinveste ring om Itallië's twee millioen werklozen arbeid te verschaffen. Verder zal de nieuwe regering volgens het program 120 milliard lire moeten spenderen aan een reusachtig program voor de ont wikkeling van de landbouw in het zuiden. Deze uitgaven komen bo ven de 70 milliard lire, die reeds door de vorige regering zijn be groot. „vrijschare" zo spoedig mogelijk zal worden aangepakt. Hij zeide de overtuiging te hebben, dat Westerling over een klein leger beschikt en dat dit wel enige kracht zou kunnen ontwikkelen omdat het tenslotte niet in een paar dagen is gegroeid. Over de besprekingen in Djakarta gevoerd met Matthew Fox wilde de mi nister zich niet uitlaten. Hij zeide slechts, dat na zijn terugkeer in Indonesië de puntjes op de i zul len worden gezet wat betreft het Fox-contract. V.S. BLIJVEN BIJ H. STOEL VERTEGENWOORDIGD VATICAANSTAD, 19 Jan. (Reu ter). In Vaticaanse kringen wordt verklaard, dat de Ver. Sta ten, niettegenstaande het aftreden van Myron Taylor, bij de Heilige Stoel vertegenwoordigd zullen blijven. Het door Taylor te Vati caanstad opgerichte bureau zal blijven functionneren, hoewel niet verwacht wordt, dat in de naaste toekomst een opvolger van Taylor zal worden benoemd. DE VERJAARDAG VAN PRINSES MARGRIET SOESTDIJK. De 7de ver jaardag van prinses Margriet is op het paleis Soestdijk intiem ge vierd. Het jarige prinsesje is als alle dagen naar school gegaan. Prins Bernhard zond een telegra fische gelukwens. Met enkele bestuursleden van het Margriet-fonds en zijn moeder kwam reeds gisteren een jongen die vandaag 10 jaar wordt en wiens vader, bootsman ter koop vaardij, in de oorlog is omgeko men, namens dit fonds een grote taart aanbieden. Het huiselijk verjaarspartijtje voor genodigden, speelkameraad jes enz. is vastgesteld op Zater dagmiddag a.s. - Het eerst nodige! (Sm.) Vier vooraanstaande Ne derlanders er komen er nog meer hebben hun antwoord in gezonden op een vraag van het tijdschrift „Nederlands Fabrikaat", wat naar him oordeel het eerst- nodige is voor Nederland in dit tijdsgewricht. Mr. v. d. Mandele van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, zegt het onverbidde lijk: het eerst nodige is de oplos, sing van het probleem van de be talingsbalans. (Deze heeft, zoals men weet, nog altijd een belangrijk tekort, dat de ontwikkeling van ons economisch leven ongunstig be ïnvloedt, Het gaat z.i. hierom: Hoe krijgen wij ons volk tot een leven van ingespannen arbeid en ont zegging van genot en genoegen? Mr. dr. van Rhijn, de Secretaris- Generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, wijst o.a. op de noodzaak van beperking van het verbruik naar draagkracht, voor het sluitend maken van die beta lingsbalans. Maarhet eerst- nodige acht hij, o.i. terecht, „een zodanige geestelijke vernieuwing, dat ieder mens en iedere groep der bevolking tot offers bereid is, zon der die op een ander te willen af wentelen." Dat is een zeer con structieve noot in het probleem! Mevr. van Iterson—Rotgans, presi dente van de Ned, Ver van Huis vrouwen, betoogt, dat het nationale inkomen op verantwoorde wijze moet worden uitgegeven. Om het tekort aan kennis, dat bij de huis- vrouwen bestaat, aan te vullen, wijst zij op het werk van het Insti tuut tot Voorlichting bij Huishou delijke^ arbeid van die vereniging, waarbij anderen zich kunnen aan sluiten. Mr. van Spaendonck werkgever te Tilburg, wijst op de noodzaak van industrialisatie, waaronder „ook en vooral moet worden verstaan verbetering en uitbreiding van bestaande bedrij ven". Verder is het eerst-nodige z.i. „een ruime fiscale tegemoetkoming aan de kapitaal-behoeften van het Nederlandse bedrijfsleven". Dit zijn een paar practische wen ken, die wij gaarne ter verdere be spreking en beoordeling nadere be kendheid geven. Zeker is, dat er heel wat moet gebeuren, maar even eeker is, dat het probleem niet al leen kan worden opgelost door maatregelen op stoffelijk gebied. De luiste begrippen omtrent rechtvaar digheid en sociale liefde zullen niet alleen moeten helpen, om een doel matige oplossing te verwèzeniiiken, maar zij zullen grondslag en 'richt lijn moeten zijn! Gezondheidsdienst! (P. S. v. d. D.) Het dagblad „Der Standpunkt" te Merano (Zwitser land) schrijft over de uitwassen van de Staatsgezondheidsdienst in Engeland als volgt: „Terwijl men vroeger in Engeland z0 weinig mo gelijk naar de dokter ging, is men sinds de dag dat de dokter rijks ambtenaar werd. geneigd om voor zijn wekelijkse contributie voor de Staatsgezondheidsdienst z0 vee] mogelijk tegenprestaties te krijgen. De moeder, die haar zoontje met een dikbelopen oog naar de dokter brengt, wil tegelijk ook een ge neesmiddel voor de bedorven maag van haar dochtertje en voor haar eigen hoest- Men denkt er niet meer aan om asperine te kopen bij de drogist, men gaat naar de arts, klaagt over hoofdpijn, en krijgt een gratis recept voor asperine In de zomermaanden waren de wachtka mers der artsen in de badplaatsen vol mensen, die zich voor een muggebeet wilden laten behande len Men zegge niet dat dit alles aparte gevallen zijn. De stormloop van het publiek om gratis medische hulp heeft de kosten der staatsge- zondheidszorg verdubbelt en de artsen voor een onmogelijke taak gesteld. Er bestaat groot gevaar dat de overbelaste artsen geen tijd genoeg hebben zich om de werke lijke zieken te bekommeren." Geen voetbal op Zaterdagmiddag DEN HAAG, 20 Jan. Naar het A.N.P. verneemt zijn, in ver band met de vorst en de gesteld heid van de terreinen, alle voor Zaterdag 21 Januari vastgestelde wedstrijden voor de Zaterdag middagcompetitie van de KNVB afgelast. Als onderdeel van zijn reis naar de Wést bracht Z.K.H. prins Bernhard een bezoek aan Porto Rico. De prins dineerde bij de gouverneur, Luis Munoz Marin in diens residentie La Fortaleza te San Juan. Prins Bernhard met gouverneur Munoz Marin en diens echtgenote

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1