De Ke een RAAD-NAPRAAT Pater Reginaldus Berendsen twaaJf en een half jaar priester IRSPi VONDEL" IN HET GOUD Geslaagde opvoering van een moeilijk stuk 10 Ze mogen zwaar zijn Scherp onderwijs ALKMAAR EN OMSTREKEN A!s U haast heeft Gemeenteraad op excursie BLOEMEN EN COUVERT Drukbezochte receptie VondeTs feest-spel ct Begijnh plechtig I PAGINA 2 MAAN DAG 23 jANUARI 1950 ALKMAAR. Woensdag 25 Ja nuari vier Pater Reginaldus Berend sen O.P. kapelaan aan de St. Domi- nieusparochie aan de Laat, zijn 12' t jarig priesterfee'st. Pater Berendsen die op 17 December 1912 werd ge boren, werd op 25 Juli 1937 pries ter gewijd en droeg zijn eerste H. Mis op in de kerk van O. L. Vrouw Geboorte te Nijmegen, bij dezelfde pastoor, pastoor L, Biesta, bij wie hij nu in Alkmaar werkt. Na geruime tijd «als kapelaan ge werkt te hebben in de Dominicaner- kerk aan de Broere-straat in het hartje van Nijmegen, kwam pater Berendsen naar de Thomas-kerk in Amsterdam-Zuid. In 1944 werd pater Berendsen naar Alkmaar overgeplaatst waar hij in de drukke stadsparochie aan de Laat een rijk arbeidsveld vond. Hier werd hij belast met de zorg voor de vrouwelijke jeugd zoals de Gidsen, de Kabouters, Klimop, de Meisjes-congregatie met twee afde- rit De jubilerende pater H. Be rendsen O.P., zoals vele Alk- maarders hem kennen. lingen, voorts werden aan zijn zor gen toevertrouwd alle Missie-ge nootschappen, die in de parochie werken en waarvan de belangrijk ste zijn de H. Kindsheid en het St. Petrus-liefdewerk. Ook de misdie naars hebben in pater Berendsen 'n toegewijd directeur gevonden. Naast het parochiewerk, dat de jubilerende kapelaan met veel iiver verricht, vindt hij ook nog tijd om aan de Ambachtsschool Catechis- muslessen te geven. In de omgang is pater Berendsen een eenvoudig, prettig man, die zich in Alkmaaar in de afgelopen ja ren vele vrienden heeft weten te maken. Het zal hem derhalve op zijn feest, dat eigenlijk Zondag 29 Januari zal worden gevierd, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Vanzelfsprekend zal een groot deel van de feestviering worden verzorgd door de vrouwelijke jeugd, wier actieve leider pater Berendsen al die jaren is geweest en wier groei on bloei door zijn stuwende kracht zo bevorderd is. Zo zullen dan alle meisjes van de parchie, bo ven de 12 jaar. op zijn feestdag om 7 uur 's morgens de H. Mis, waar onder H. Communie bijwonen. Donderdagavond is er een Solem neel lof om half acht voor alle meisjes en hun ouders, gecelebreerd Advertentie en er is 'n kam nodig of verband, scheermesjes of wat dan ook, ga dan naar Mimosa midden in de Langestraat. Daar kunt U zich zelf bedienen, daar kunt U zelf uitzoeken, daar is 'n keus in elke prijs. Daar bent U altijd best af. Daarom, de eerst volgende keer. proberen. SUBSIDIËN AAN BEROEPS TONEEL ALKMAAR. In de gemeente begroting voor 1950 komt een post „subsidiën" aan schouwburgen of muziekcorpsen" Voor, ,die geraamd is op f 9250.In de begroting van het vorige jaar bedroeg deze post f 2500.—. Naast de subsidies aan de H.O.V. ten bedrage van f 2500.bij 6, en f 3000.bij 7 concerten hier ter stede, aan de vier plaatselijke muziekcorpsen Excelsior, De Post- Harmonie, „St. Caecilia" en Soli Deo Gloria, gezamenlijk ten be drage van f 1000.en aan de Ned. Herv. Oratoriumvereniging voor de jaarlijkse uivoering van Bach's Matthaus-Passion ten bedrage van f 250.is bij deze past eveneens geprojecteerd een subsidie aan de gecoördineerde landelijke toneel gezelschappen, ten bedrage van f 200.per toneelvoorstelling in deze gemeente gegeven, tot een maximum van f 5000. Dit laatste is nieuw in de Alk- maarse gemeentebegroting en ge tuigt van een fris cultureel initia tief, dat in staat zal zijn de beste Nederlandse toneelgezelschappen met de beste Nederlandse en bui tenlandse stukken naar Alkmaar te trekken, dat zo op nog waardi ger wijze zijn plaats als centrum van Noordhollands noorderkwar tier, ook op cultureel gebied, zal kunnen innemen. Subsidie Centraal Ziekenhuis De begrotingspost voor subsidie aan het Centraal Ziekenhuis be droeg het vorig jaar f 183.881,90. Voor het jaar 1950 staat deze post in de gemeentebegroting ten be drage van f 249.560. Blijkens begroting heeft het Centraal Ziekenhuis een subsidie uit de gemeentekas nodig van f 199.560. In deze begroting zijn echter nog niet de ingebruikne ming van Huize Voorhout en de verbouwing van het zusterhuis in het hoofdgebouw tot verpleeg- ruimte verwerkt. Bovendien zijn volgens een rapport van de ge meentelijke accountantsdienst de afschrijvingen op het hoofdge bouw in de C.Z.-begroting te laag gesteld. Er is daarom een aan vullende begroting te verwachten, waarin f 50.000 hoger subsidie wordt aangevraagd. Bij raming van de post in de gemeentebegro ting '50 is hiermee rekening ge houden. Naar voorlopige schatting dra gen andere gemeenten en licha men f 37.865,14 bij in de ten laste van de gemeente blijvende kosten. door de jubilaris. De feestpredikatie wordt gehouden door pater Buis O.P. Zondag 29 Januari draagt pa ter Berendsen om half tien een plechtige Hoogmis op, waarna des middags v. 121 receptie in de pas torie. Ook een feestavond staat op het programma, welke op Maandag avond om half acht in Hotel Victory zal worden gegeven. Dan worden de cadeaux overhandigd en wordt de mooie film Mamma vertoond. De St. Dominicus-parochie is dus de volgende week in feeststem ming. AIKMAAR Naar wij verne men zal de Gemeenteraad Zater dag 28 dezer een excursie maken naar het Bouwcentrum te Rotter dam; het ligt in de bedoeling, dat dan tevens Prof. Ir. Zwiers een toelichting zal geven op het plan tot de bouw van 96 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan. Meisje aangereden ALKMAAR. Vrijdagavond om tien voor zeven reed een 20- jarig meisje per fiets op de Gees- terweg in de richting van de Gees tersingel. Zy wilde de Bergerbrug passeren bij het kruispunt Gees- I terwegGeestesingel; zij hoorde geen signalen en zag geen knip- lichten, toch naderde een auto van i de richting Helderseweg over de Geestersingel. Het meisje werd aangereden en kwam op de bum per van de auto terecht. Zij kreeg schaafwonden en klaagde over pijn aan het rechterbeen. Haar rij wiel werd ernstig beschadigd. De autobestuurder reed door, nadat hij de fiets van hef meisje aan de kant van de weg had gezet. Een ambtenaar van de P.T.T. kon evenwel het nummer van de wa gen noteren, zodat de politie een onderzoek kan instellen. De heer en de beide dames, die van deze aanrijding getuigen wa ren, worden verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Steun aan Vincentius- vereniging ALKMAAR. De collecte voor de St. Vincentiusvereniging, Zondag in de Dekenale kerk gehouden na een predicatie van pastoor Pronk van IJmuiden, bracht de mooie som van f 1200.- op. De week daarvoor werd er in de St. Dominicuskerk, waar Pater A. Brenninkmeyer O. P. preekte, f 2100.- opgehaald. Onder grote belangstelling vierde gisteren de R. K. Toneel vereniging „Vondel" haar gouden jubileum. Na de kerkelijke viering in de St. Laurentiuskerk, verenigden zich de leden met hun dames- aan een gemeenschappelijk ontbijt; des middags werd een druk-bezochte receptie gehouden en des avonds werd voor 'n volle schouwburgzaal de première gegeven van het jubileumstuk „Mariken van Nimwegen", welke première door tal van genodigden, w.o. Burgemeester Wytema en de H. E. Deken Jacobs werd bijgewoond. De heer J. Smit bood het bestuur 'n kist sigaren aan, vergezeld van de beste wensen. Receptie In 't Gulden Vlies werd des mid dags receptie gehouden; de grote zaal was door de heer Van Kessel wiens vader destijds een enthou siast Vondel-vriend was, feestelijk versierd; tal van bloemstukken prijkten op het toneel voor het vaandel van Vondel, dat ook des morgens tijdens de H. Mis een plaatsje in het priesterkoor had ge kregen. Er waren bloemstukken Van het Huldigingscomité, van de donateurs, van de KAB, St. Cae cilia, ARKA, de Bouwvakarbeiders ver St. Joseph, de Bond van Bak kers- en Slagersgezellen St. Joris, de Kabo, de R.K. Athl. Olympus, de Bond van Hotel, Café en Restau- rantpersoneel St. Antonius, de VA- TOV (Ver Alkm. Toneel- en Ope rettever.en de zusterverenigingen Dindua, Cantecleer, Om half tien droeg de Geeste lijk Adviseur van „Vondel", in de St. Laurentiuskerk een H. Mis uit dankbaarheid op, waaronder de le den van de jubilerende vereniging gemeenschappelijk tot de H. Tafel naderden. Het zangkoor zong voor af het Veni Creator van Jan Nie- land en voerde voorts de driestem mige mis van Refice uit. Na af loop zong de heer P. Verhagen, een der oudste leden van „Vondel" het ..O, Salutaris Hostia". In 't Gulden Vlies verenigden zich na de H. Mis de leden met hun dames aan een gemeenschappelijk ontbijt, waar de Voorzitter, de heer A. A. Buissink Sr. de eerste speech van deze dag afstak, waarin hij het heugelijke feit van het 50- jarig bestaan memoreerde en een der veteranen, de heer H. Nieuwen- huis, die reeds 35 jaar lid van „Von del" is, huldigde onder aanbieding van een geschenk; hij deed voorts een beroep op de jongere generatie, om als werkend lid zich bij „Von del" aan te sluiten. D eGeesteljjk Adviseur rekende het zich tot een voorrecht, om na het gemeenschappelijk Misoffer aan dit gemeenschappelijk maal te mo gen aanzitten, hetgeen ook in de geest is van de eerste Christenen, bij wie zulks traditie was. Hij wees de leden van de jubile rende vereniging op hun taak van geestelijke verdieping en verrijking, zowel t.o.v. zichzelf als van ande ren bood zijn beste wensen aan voor de toekomst van „Vondel". Namens de dames van de leden bood mevr. C. Buissink-Van Eyck een enveloppe met inhoud aafi, wel ke nog door tal van andere in de loop van de dag gevolgd werd. De heer Nieuwenhuis huldigde zijn medepioniers in Vondel, de heren Ris, Buissink en Verhagen en dank te voor de hem gebrachte hulde. Het bestuur van de jubilerende R. K. Toneelvereniging „Vondel van links naar rechts (zittend) Dr. F. Holthuizen, geestelijk adviseur; A. E. A. Buissink, voorzitfer; P. Verhagen, penning meester; (staand v.l.n.r.) A. Mors, commissaris; Jb. jong, secretaris en J. Fernee, commissaris. De Maskers, Het Voetlicht, de Arb. Toneelver. ristische herinneringen op turele taak met succes mocht ver vullen. De heer L. van Jaarsveld, voor zitter van het Huldigingscomité herinnerde aan de allerwege door dit comité ondervonden medewer king, waardoor een bijdrage ge vormd kon worden, om „Vondel" een waardige viering van dit gou den jubileum mogelijk te maken. Al die medewerking noemde spr. een blijk van waardering voor het werk van Vondel, gedurende 50 jaren verricht; spr. bracht dank aan het succesvol slagen van de verloting door lotenverkoop of beschikbaar stelling van prijzen hadden mede gewerkt. Het resultaat van deze lo terij, waardoor de jubileum-opvoe ring van „Mariken van Nimwegen" mogelijk werd, bood spr namens het Huldigingscomité op symboli sche wijze aan. Vervolgens bracht hij speciaal hulde aan de vier pio niers in het bestuur van Vondel, de heren Buissink, Verhagen, Ris en Nieuwenhuis en wekte de jongeren op de gelederen van „Vondel" te versterken. Dr. H. J. Hofstee sprak namens de Schola Publica onder het opha len van enkele oude herinneringen uit de eerste 25 jaar van „Vondel" en onder aanbieding van een enve loppe niet met materiële inhoud, doch met een geestelijke inhoud in de vorm van een aantal donateurs- bewijzen van de Schola. Namens de K.A.B. en haar Cul turele afdeling sprak de heer B. v, d. Berg woorden van dank voor hetgeen „Vondel" voor de kath. Arbeidersbeweging in de loop van deze halve eeuw heeft gedaan; nooit deed men een vergeefs be roep op „Vondel" en spr. hoopte, <fat de jubilaresse nog tal van ja ren haar culturele taak mocht blij ven vervullen. Als blijk van waardering bood spr. namens de KAB een enveloppe met inhoud aan. Nadat de heer Goes, namens de NRKM in gelijke bewoordingen Vondel had gecomplimenteerd, haalde de heer W. Mooy, directeur van 't Gulden Vlies enkele humo- uit de Ontwaakt, Danza, de Alkm. Ope- oude geschiedenis van „Vondel", om vervolgens aan de hand van een bekend Vondel-vers de „oprechte trouw" tussen Vondel en het Gul den Vlies te schetsen. Als blijk van waardering voor het goede werk van Vondel bood. spr. voor een der drie jubileumavonden zijn zaal gra tis aan. rettevereniging en Vink's Uitge versmij. De lange rij van sprekers werd geopend door de H.E. Deken Jacobs die de tijd, waarin „Vondel" werd opgericht, in herinnering bracht en in waarderende bewoordingen „Vondel" huldigde voor de wijze, waarop zij gedurende 50 jaar haar culturele taak vervuld had. Als blijk van dank voor dit culturele werk aan Alkmaar gebracht, bood de H.E. Deken namens het Ere- Comité een couvert met inhoud aan daarbij de wens uitsprekende, dat „Vondel" nog vele jaren haar cul- Vervolgens spraken nog de he ren Schoen namens „De Maskers", F. Groefsema namens „Dindua" en de VATOV en F. Spiekermann na mens „Cantecleer". Uit deze spee chen bleek wel, dat er tussen de toneel verenigingen onderling een goede verstandhouding bestaat en dat men allerwege waardering heeft voor de oudste plaatselijke toneelvereniging, het jubilerende „Vondel". Nadat de heer G. Genefaas na mens de oud-leden het woord had gevoerd, sprak nog de heer J. Feld- berg, die in de gelegenheid was namens de donateurs een enveloppe met ruim f 100 inhoud aan het ju- lerende „Vondel" te mogen aan bieden. De zoon van een der oprichters, de heer Wim Ligthart, die aan tal van avonden van „Vondel" mede werkte door muzikale opluistering, sprak ook nog een gelukwens uit, waarna de Voorzitter, de heer Buis sink alle sprekers afzonderlijk dankte voor hun wensen en goede gaven. In het bijzonder richtte spr. zich tot het Huldigingscomité en de heren Van Jaarvseld en Otten, resp. Voorzitter en Secretaris daar van, tot de donateurs, die door hun gestadige bijdragen het voortbe staan van „Vondel" mogelijk heb ben gemaakt en tot de jongeren, die hij belangstelling vroeg voor de 50- jarige tonelvereniging. Van de velen, die het bestuur kwamen gelukwensen noemen wij nog, de Z.E Heren Pastoors L. Biesta en G. L. Binkhorst O.P., de W.E. Heren Kap. Buurman, Pater Colbé, de heer F. Beerends namens Arka, de heer Van Hoof namens de K.A.J., de heer Bek namens de Grafische Bond, de heer W. v. d. Eerenbeemt, namens de W.M., de besturen van de Bouwvakarbeiders bond, St. Joseph, dat van St. Joris, dat van Het Voetlicht en de Arb. Toneelver. Ontwaakt en van St. Raphael. Behalve deze laatste had ook nog de Grafische Bond een geschenk onder couvert aangeboden. Tijdens de receptie, die geleid werd door de voorzitter van het Huldigingscomité, de heer Van Jaarsveld, werd thee geserveerd en zorgde de heer W. Ligthart voor muzikale omlijsting aan de piano. Natuurlijk zou de receptie niet compleet geweest zijn, als ook de bekende Lou Beelenkamp niet was verschenen, die Vondel ,,'n voor spoedige vaart in een gondel" toe wenste. ALKMAAR. Voor een geheel uitverkocht huis heeft de jubilerende toneelvereniging „Vondel" Zondagavond haar eerste opvoering gegeven van het boeiende en nog altijd aantrekkelijke middeleeuwse mirakelspel „Mariken van Nimwegen". WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. TOENEMENDE EN AANHOUDENDE VORST Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Oost en Zuidoost. In de nacht en ochtend bijna overal ma tige vorst, midden op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. per rol De grootste en de beste! Het was voor „Vondel" zeker geen gemakkelijke opgave, dit, door Martien Beversluis bewerkte, en in verzen geschreven stuk, op een aanvaardbare wijze te vertol ken. Dat men er toch in is ge slaagd, de toeschouwers drie uui- lang met dit spel te boeien, bewijst wel, dat „Vondel" wel in staat is, ook in het betere genre, werk te leveren, dat door een ieder gezien kan worden. Dit is dan, naast de toewijding, waarmede alle spelers zich van hun taak hebben gekweten, ook te danken aan de regie van Bep Speet, die het mogelijk heeft ge maakt dit, voor amateurs nogal zware stuk, zij het dan niet geheel zonder feilen, toch goed te doen uitvoeren. In een groot aantal taferelen, ieder stuk voor stuk verzorgd, heeft „Vondel" dan de legende van „Mariken van Nimwegen" ge stalte gegeven. In het eerste tafe reel wordt de voorgeschiedenis van het eigenlijke drama, als we het zo mogen noemen, uitgebeeld. De tocht van Mariken, op verzoek van haar oom, de priester, naar Nimwegen, om er inkopen te doen. Een eenvoudige, vooral door Alie den Nijs-Mul goed gespeelde scène; dan de verstoting van het meisje, dat laat in de avond ver moeid een onderkomen zoekt, door de tante, Moeye ,ecn zuster van de priester Ghysbert. Het is vooral het derde tafereel, waarin Mariken in handen van de duivel, Moenen, valt, dat er sterk wordt gespeeld. Door Jan Fernee als de Moenen en door Mariken. Vooral de overgang van de angst naar het stijgend vertrouwen in de nieuwe gezel is zeer goed weer gegeven. In het vierde en vijfde tafereel, de spijt van de priester, die het meisje heeft laten gaan en het bezoek van de radeloze man aan zijn zuster, die haar boosheid wel iets te heftig uitte, komt de moei lijkheid van de dialoog tot uiting. II. Bij de verdeling van het bouw volume over 1950 is wel gebleken, dat de industriegebieden een veel ruimere toewijzing gekregen heb ben dan de overige gebieden, waaronder dan Alkmaar wordt gerangschikt, als zijnde geen in dustriestad. Het is dus zaak, dat, wil men in de toekomst aan spraak maken op ruimer bouw volume er zich meer indus trieën in Alkmaar .komen vesti gen, of bestaande industrieën zich gaan uitbreiden. Wat dit laatste betreft, deed de burgemeester in zijn nieuwjaarsrede een krachtig beroep op de ondernemers, om in deze meer durf aan de dag te leggen. Moge de twee besluiten tot verkoop van twee industrie terreinen, resp. 857 en 1260 M2, welke in deze eerste raadsverga dering van het jaar genomen wer den, 'n hoopvol teken in deze richting blijken. Anderzijds is het even waar, dat wil men industrie aantrekken, men ook moet zorgen voor huis vesting van de werkers in die in dustrie. Tal van ondernemers kunnen geen vakkundig personeel krijgen, omdat zij geen woningen kunnen aanbieden. Hoe meer er dus gebouwd wordt, hoe groter de kans, dat de bestaande indus trie wordt uitgebreid en nieuwe industrieën zich hier zullen vesti gen. Voor 1950 is Alkmaar er bij de verdeling van het bouwvolume in de Provincie wel erg bekaaid afge komen; er zullen circa 90 wonin gen worden gebouwd, hetgeen als men bedenkt, dat er 1050 woning zoekenden zijn, 'n schijntje is. Juist daarom betreuren wij het, dat Alkmaar geen groter bouw volume werd toegekend, omdat daardoor het Plan „Goed Wonen" tot de bouw van 75 woningen, welk plan al zeer lang in voor bereiding was en in September door de Raad werd goedgekeurd, in 1950 nóg niet tot uitvoering kon worden gebracht en voorlopig tot 1951 in portefeuille zal moeten worden gehouden. Naar wij ver namen, overweegt men bij „Goed Wonen" 'n ander plan, dat, met 'n rijkssubsidie van f 100.per woning, wèl in 1950 uitgevoerd zal kunnen worden. Of „Goed Wonen" de 47 mon tagewoningen zal overnemen, tot overdracht waarvan de Raad Don derdag j.l. besloot, zijn wij nog zo vrij te betwijfelen. Het is met deze montagewo'ningen 'n vreemde geschiedenis. In Augustus reeds besloot de Raad tot de bouw van deze gepraefabriceerde woningen, waarvan de kosten op f 550.000 werden geraamd. Blijkens de be treffende bijlage had met de bouw van deze koningen reeds in het 4de kwartaal '49 begonnen moeten worden; de goedkeuring van ho gerhand kwam echter eerst eind November. Men is echter nog niet met de bouw begonnen, ofschoon deze woningen nog vallen onder het bouwvolume van 1949. Dat het besluit tot overdracht van deze 47 woningen aan „Goed Wonen" zonder discussie werd genomen verwonderde ons wel enigszins, vooral toen de voorzit ter op 'n vraag van de heer Cou- wenhoven over de verdeling van het bouwvolume 1950 mede deelde, dat in de resterende der tig woningen niets meer aan de woningbouwverenigingen ten goe de zou komen. Van de ca. 90 woningen van hjt bouwvolume-1950 zouden er naar wij vernemen n.l. 60 als montagewoningen aan „Rochdale" worden toegewezen. De resterende 30 woningen wa ren bij de onderhandelingen in de federatie van woningbouwvereni gingen, waarbij behalve de heer Couwenhoven ook weth. Coerts aanwezig was, aan „Goed Wonen" toebedacht. Uit het antwoord van de voorzitter bleek echter, dat deze woningen al waren toegezegd aan particulieren, hetgeen de ge noemde wethouder in de Federatie vergadering bekend moest zijn geweest. Hij zat daar wel niet als wethouder en kon dus namens het college wellicht geen toezegging in deze geest doen, doch het wekte toch de schijn en in goed vertrou wen aanvaardde „Goed Wonen" de 47 montagewoningen, onder voor waarde, dat het ook die resterende 30 woningen zou kunnen bouwen. En daar er in de Raad ook enkele personen zitting hebben, die met „Goed Wonen" nauwe connecties onderhouden, kwam het ons vreemd voor, dat er na deze voor „Goed Wonen" teleurstellende mededeling in alle talen gezwegen werd; zelfs door de heer Couwen hoven, die toch ook van de in de federatievergadering aan „Goed Wonen" gedane toezegging afwist en het antwoord van de voorzitter blijkbaar voor kennisgeving aan nam. Wij vernemen, dat, nu aan be doelde voorwaarde niet voldaan wordt „Goed Wonen" er blijkbaar weinig voor voelt om deze mon tagewoningen, waarvan bovendien de exploitatie-opzet nog niet be kend is, over te nemen. Deze wo ningen komen duurder uit dan de woningen van het „Goed Wonen"- plan van 75 woningen, terwijl nog niet gezegd is, dat ze ook beter zijn. Uiterlijk mogen ze eenzelfde beeld geven, van binnen zijn ze anders; zo is het dakbeschot ge- butimineerde platen; deseperatie- wanden worden gemaakt van dub belwandige gipsplaten op een regelwerk. Het plan omvatte 25 eensgezins woningen van 260 M3; 14 wonin gen van 260 M3, in te richten als duplexwoning en 8 woningen van 290 M3, eveneens als duplexwo ning in te richten, zodat dus in totaal 69 gezinnen in deze 47 wo ningen gehuisvest kunnen worden. Vermelden wij nog, dat, als „Goed Wonen" deze montage woningen overneemt, zij nog de grond moet kopen voor f 78.500. Wij stappen thans van deze woningbouwkwestie af, waarover het laatste woord overigens nog wel niet gesproken en geschreven zal zijn. Wij willen slechts de hoop uitspreken, dat met de bouw van de 47 montagewoningen van het bouwvolume 1949, alsmede van de 90 woningen van het bouw volume-1950 en de 96 woningen van het plan-Zwiers spoedig be gonnen kan worden, zodat Alk maar aan het eind van 't jaar 1950 de in aanbouw zijnde woningen inbegrepen 'n kleine 300 wonin gen rijker zal zijn. Binnenkort ontvangt de helft van de ingezetenen 'n nieuwe vuil nisemmer van de gemeentereini ging, die, mede met twee roltrom- melauto's de vuilnisophaaldienst gaat moderniseren. Wij hopen niet, dat er ingezetenen zullen zijn, die van -deze emmers geen gebruik willen maken, omdat zij er 90 ct per jaar voor moeten neertellen. Er wordt in deze vrijwillige me dewerking gevraagd. Wordt me dewerking niet goedschiks ver leend, dan zal het kwaadschiks moeten; de verordening ligt er al voor klaar. De Raad wilde het echter in goed vertrouwen op de burgerzin van de burgerij, eerst eens zonder verordening probe ren; moge dit vertrouwen niet beschaamd worden. o Het fonds van f 50.000 om de verkoop van industrieterrein te stimuleren, welk fonds in 1949 werd gevormd en waarvoor ook voor 1950 f 50.000 op de begroting staat, heeft reeds goede diensten bewezen. De kosten van aanleg van voe dingskabels en -leidingen voor de levering van electriciteit, gas en water naar een industrieterrein aan het Kwakelpad, waarop een kaasfabriek gesticht zal worden, werden op f 12.000 geraamd, waar van de helft voor de voedingslei ding voor de watervoorziening. Later bleek, dat deze laatste kos ten geen f6000.doch f 11.000. zouden bedragen. Dat de Raad desondanks zonder slag of stoot met dit voorstel ac- coord ging, zal o.i. wel het gevolg zijn geweest van de lange comité vergadering, waar dit punt, als wij het goed begrepen hebben, wel uitvoerig besproken zal zijn. Blijkens 'n opmerking van de heer de Zeeuw waren de aanlegkosten voor een veel groter terrein bere- keqd, dan het onderhavige, waar op de voorzitter mededeelde, dat een en ander nog in de Raad komt. Soms weer in comité? Fr. O. Ook in de lange samenspraken tussen Moenen en Mariken, in het tweede bedrijf, de scène voor het Antwerpse café, blijkt de dialoog van nadelige invloed op het spel De spelers waren hier wat te sober van gebaar en te veel aan gewezen op de tekst. Meer bewe ging kreeg het derde bedrijf, met de voorbereiding van Mariken en Moenen op de reis naar Venlo, het bezoek aan Nijmegen, waar Mari ken voor de poort der stad ver neemt, dat er Ommegang is en dat er een wagenspel zal worden gespeeld. Het spel gaat hier naar zijn hoogtepunt toe. In het vierde bedrijf komt het wagenspel, een Maria-spel, waarin Mariken de genade voelt werken, de duivel tracht zijn prooi te behouden en waarin Mariken de weg naar God terug vindt. Hier ligt eigenlijk het hoogte punt; de scène bij de H. Vader, waar Mariken haar boete krijgt opgelegd en die in het klooster, waar zij eindelijk van haar straf wordt ontheven, zijn minder sterk en vertonen een lichte teruggang Met dat al hebben wij bewon dering voor de wijze, waarop men dit stuk heeft weten te brengen. Op de eerste plaats was het Alie den Nijs-Mul als Mariken, bijge staan door Jan Fernee, die door sterk spel, intens beleefd en goed vertolkt, dit stuk heeft gedragen. Gysbrecht, de priester, werd door H. Smorenberg op een aanvaard bare, doch niet direct overtuigen de wijze weergegeven. Ook Moeye, door mevrouw de Moel-Stokhof gespeeld, leek ons wat geforceerd, wij hadden echter bewondering voor haar mimiek en haar vlotte spel. De kleinere rollen van Mas- scheroen (A. Mors), de Paus (A. Buissink) en de waardin (Rio Mul) bleken goed ingestudeerd doch misten levendigheid. De verhaler, die slechts een tekst had voor te lezen, had ook wel iets meer aan declamatie kunnen ge ven. Alzo een groep spelers, goed geleid en met toewijding wer kend, doch door de beide hoofd figuren te veel gedragen. De grime, vooral van Moenen, was prima; het decor, rijk aan afwisseling, voldeed uitstekend. Ook de kleurrijke costuums wa ren, uitgezonderd die van de pries ter, niet geheel in het tijdsbeeld passend, voortreffelijk. De opvoering, die met een wel komstwoord van de heer A. Buis sink, voorzitter van Vondel, inge leid werd, werd bijgewoond door de burgemeester van Alkmaar, Mr. Dr. H. J. Wytema, met echt genote, alsmede door de Hoogeer waarde Deken, de pastoors der stad en vrijwel alle geestelijken. Ook de besturen der zusterver enigingen van Vondel gaven blijk van hun belangstelling. Met een dankbaar applaus heeft het publiek spontaan hulde ge bracht aan spelers en regisseuse terwijl er voor mevrouw den Nijs- Mul bloemen waren A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Geen voetbal, dus geen uitslagen. Daarom A.F.C.-ers deze week allen naar de training, dat is nu plicht No. 1. Hedenavond Clubavond. Geheel A.F.C. is dan bij Beemster, Waagplein. De P.P.C.-er. R. K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. A.s. Zondag speelt het le elftal in Uitgeest om 2 uur. Vertrektijd vanaf de Hei- looërbrug uiterlijk 12 uur. De junioren gaan naar Bergen om kwart over een precies vanaf de Ambachtsschool. Deze wed strijd begint om 2 uur op het 2e Berdos-terrein a. d. Nesdijk. Dus denk erom op tijd te zijn. De opstellingen staan aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Ook indien wedstrijden worden afge last. Veel succes. Jaarlijkse Turnlustuitvoering ALKMAAR. Aanstaande Za terdag en Zondag, 28 en 29 Ja nuari, zal de Alkmaarse gymnas tiekvereniging „Turnlust" haar jaarlijkse uitvoering geven in het Gulden Vlies. De uitvoering is alleen toegankelijk voor donateurs van de vereniging. De uitvoering zal bestaan uit een non-stop-revue, die bevatten zal de op de bekende Turnlust- manier verzorgde gymnastiekde- monstraties en daarnaast ballet ten, zang en tapdance. De muzi kale begeleiding wordt verzorgd door Tonny Willemse. Na de uit voering, die, naar wij verwachten, een genoegelijk evenement zal zijn, zal er gelegenheid zijn tot dansen. Men kan zich nog als do nateur van de vereniging opgeven. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij onze lezers naar de advertentie, die heden in ons blad voorkomt. Jeugdwedstrijden D.A.W. ALKMAAR Zaterdagavond vonden onder grote belangstelling van zwemmers en publiek goed geslaagde jeugdwedstrijden plaats in de Overdekte. D.A.W.'s jeugd onder de 13 jaar, met als benjamin de 8-jarige Hugo Pieters, had een sportieve strijd aangebonden om uit te maken wie na een lange serieuse oefentijd de snelste was. Er is grote spanning geweest en vaak was er geen ver schil in aankomst te constateren, zodat overzwemmen geboden was. De uitslagen zijn; 25 m. schoolslag meisjes; 1. Gré Molenaar 21.2. Gré Stadegaard 21.6, 3, Tiny Koster en T. Tenkink 22.1 sec. 25 m. schoolslag jon gens: 1. Hans v. d. Wall Bake 22. 2. Aart Martin 22.4, 3. Wim Luinge en G. Dekker 24.sec. 25 m. vrije slag meisjes; 1. Tiny Ten- kink 17.8, 2. Gré Molenaar 20.3, 3. Nel v. d. Mand en Gré Stadegaard 20,4, 25 m. vrije slag jongens: 1. Jaap Cloeck 16.6, 2. Herm. v. d. Wall Bake 17.—, 3. Wim Luinge 17.7. sec. Nieuw filiaal Rath en Doodcheefver ALKMAAR. Zaterdagmorgen nam de bekende firma Rath en Doodeheefver haar nieuwe pand, gevestigd in het voormalige graanpakhuis van de firma Thom son aan het Luttik Oudorp no 77- 79, officieel in gebruik. Het oude pakhuis is door de architect H. D. Tabak, met medewerking van de aannemer R. Bot en Zoon aan de Westerweg alhier, geheel ver bouw, een werk dat 6 maanden duurde. Er is een geheel nieuw gebouw verrezen, met een nieuwe gevel, goed bij de oude omgeving aanpassend, waarin een ruim afle veringsmagazijn, een toonkamer, met behangselpapier aan de wand, een grote opslagplaats en ruime bergzolders. Voor de heer II. W. Jensen, de filiaalchef, die ook in het oude pand der firma, Konings weg 16, werkte, is deze verande ring een hele verbetering gewor den. De opening vond plaats in tegenwoordigheid van een der directeuren der firma, de heer J. C. doodeheefver, waarbij vle relaties van hun belangstelling blijk gaven.. (Advertentie) RHEUMATISCHE PIJNEN MAKEN U OUD VOOR UW TIJD! MAAR ZOVELEN WORDEN ER NIET OUD BIJ Tot op hoge leeftijd fit en levens lustig blijven, rheumatische pijnen alleen maar kennen van horen zeg gen; deze rijkdom bleek voor dui zenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maakt Waarom zoudt ook gij niet die on dragelijke slopende pijnen uit uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuiverende organen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschen toegevoerd aan uw lever, nieren en ingewanden, ge ven deze een stimulans tot jeugdig- krachtige werking, waardoor alle onreinheden die nu Uw pijnen ver oorzaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschade lijk gemaakt. Gezond zijn, levens lustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar in jaar uit vasthouden aan de regelmatige dage«ijkse zi) het kleine dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Zoals we Zaterdag schreven, wordt dit de laatste week in onze actie voor het R.K. Militair Tehuis te Ede. En als het waar is dat de laatste loodjes doorgaans het zwaarst wegen, belooft deze week heel wat op te leveren. De bijdragen, die we nu nog moeten verantwoorden, mogen gerust „zwaar" zijn. Dat dach ten ook de lezers van wie we kolenbonnen 544 en contanten ontvingen. Th.H. f 10.—; E.G. f 2.50; V.G. f 2.50; K. f 6.—; H.O.V. f 2.—; E.A. f 2.50; R.S. f 10.—; N.N. f 2.—; N.N. f 1.—; N.N. f 2.—; C.S. f 2.—. Totaal: f 1033.56. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn FEESTPREl MGR. Hl De Begrjnhofkei kend geheel is j gebracht in de to toen pastoor haar opende, is Z 'n plechtig Lof s gedragen aan de Amsterdam. Mgr. Joh. Huybe: Haarlem, celebreer pastoors van de ho rochies, tal van kc teiten en vertegen katholieke verenigt bedehuis. Haarlems kerkv feestpredicatie naai is in haar midden, wankelen" Mgr. bracht in 1 dit historisch monu door het middelpt van de devotie tot van Mirakel, const dit nog is en verl dit zal blijven tot sterdam en voor he Hij gaf allen zrjn zegen en verleende aflaat. Plannen voor d Zweeds pass: Bij de „Sweder bestaan plannen oi geven voor de bouw giersschip van 16.0 In verband daar tact gezocht met 'n in enige landen. O zijn besprekingen g gelijkheid ls niet u aan een der Ned< opdracht wordt gej Het Zweedse sol voor de Noord-Ath (Vat BERLIJN, Jan. 19 Bisschop van Ber communistische g te baat nemen or en dat rij weigei te wissen. Deze li alle priesters in de van de kansel afj aantal priesters do De Kardinaal wi schrijven op, dat d lijke bepalingen a godsdienstonderrichi len stelselmatig w teerd en dat de jeug tief anti-christelijke opgevoed. De communistisch' satie, waarvan het practisch verplicht i leden tot godloze ma het christendom vi leven in haar va spot met ieder zedi terwijl haar opl< atheïstische onderwi lesrooster voeren. Di geschoolde leerkrac aan het onderwijze atheïstische cursus opdat deze het godl( de hun toevertrouw geleidelijk kunnen 1 Grens der i is bereikt Het protest van tegen het bestaan v; tratiekampen vormt op verschillende ui: protestantse zijde, v gereerd werd, dat deze NKWD-kampei niet is. De geaccre tegenwoordiger der Kerk bij de Oost-Di Probst Grüber, hac interview verklaard vangenen der Sovj mishandelingen bloo behoorlijk gevoed Kardinaal vestigt d; zijn protest de aan feit, dat duizenden in het ongewisse trent het lot van NKWD gearresteerc dat in de kampen ni wassenen, mannen maar ook kinderen ten en dat de gev ieder middel zijn bei hun verwanten in i treden. De felle toon, wa derlyk schrijven is i hier algemeen verra daar de Kardinaal h steeds heeft vermedt een voorwendsel in geven om strenger t< op te treden. Hij heeft er de gegeven te zwijgen, Dekschuit met gekapseii Op 't Noordzeekanaal vahaven zijn de deks laar 3 en een motorvi elkaar in aanvaring De martelaar 3, die met 140 vaten honin seisd waarbij de ladi ken. De schuitenvoer te water maar kon v De rederij Goedkoop de lading weer boven len.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2